Amsterdam vierde luisterrijk Kerkenbouw-Zondag Grootse manifestaties van hoofd stedelijke jeugd PELLA wil VOLKSSTEMMING OVER TRIEST Tragisch einde van retraite-tocht Limburg eert zijn grote Doctor Deken Poels onthulde in Venray Dr Poels-monmnent Konijnenziekte grijpt om zich heen De studie in de sociale weten schappen In Haarlems diocees werden in een eeuw ruim 300 kerken gebouwd F Priester met wereldomvattende blik Bisschop prijst gelovigen en vraagt: ieders hulp, gebed en DUBBEL offer Twee parochies in Nieuw-West -m „Oplossing duldt geen uitstel" Zingen in de keuken De radio op Prinsjesdag Uitbetaling van kinder bijslagen Ook in Nijmegen de doctorandustitel Herderlijk schrijven van mgr Huibers Pijprokers streden 0111 nationaal kampioen schap Loodgieter viel uit dakgoot MAANDAG 13 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 Sloten legde „eerste steen" De nieuwe Catharinakerk Begin 1954 zal men beginnen met de bouw van de Nieuwe Catharinakerk. Het is een in baksteen opgetrokken kerk in de stijl van de oude Basilieken te Rome. In de kerk zal plaats zijn voor 800 personen, het altaar is ver naar voren geschoven en in de ruimte daarachter wordt het orgel geplaatst. Daar is tevens plaats voor de schola cantorum. Rond het altaar staat een communiebank in carrévorm, met dien verstande dat de achterzijde open is ge laten. Men verwacht de kerk in het begin van '55 tekunnen voltooien. Terzelfdertijd. zal begonnen worden met de bouw van de pastorie, jongens-, meisjes-, en kleuter school. Later zal er nog een zusterhuis worden bijgebouwd. De plannen zijn reeds door het bisdom goedgekeurd; men is op 't ogenblik in onderhandeling met de ge meentelijke instanties. De kerk is ontwor pen door het architectenbureau Evers en Sariemijn. nadat de opdracht eerst ver strekt was aan architect Hardevelt, die echttr plotseling overleden is. HOOFDPUNT <r- 'De afwas bekort „afwashanden" verdwenen! DE AARDBEVING OP CYPRUS KARAKTERISTIEK STAND BEELD UIT BEIERS GRANIET BENOEMING BISDOM HAARLEM Londen wenst bemiddeling Moeilijkheden thans grotendeels overwonnen jm VRIEND EN VIJAND Extra gaven blijven dringend nodig Stijging van wekelijkse offergaven Noodtoestand is nog even ernstig Ieder jaar één kerk meer Opa Klijzing viel uil! A. van Bemmel met bijna D/z uur) winnaar De grootste zegepraal (Van onze Amsterdamse redactie) Ergens in Tuinstad Slotermcer midden tussen de halfafgebouwde woningen in, vond gistermiddag een grootse uiting plaats van de offervaardigheid van Katho liek Amsterdam voor de kerkenbouw, ter gelegenheid van de vierde Kerkenbouw- dag die in de hoofdstad werd gevierd, in tegenwoordigheid van Z.H.Exc. mgr J. P Huibcrs, bisschop van Haarlem, die verge zeld was van mgr J. M. Groot, vicaris- generaal van het bisdom, mgr H. J. v. Hussen, voorzitter van de Stichting „Fonds voor Kerkenbouw", mgr G. P. J- van den Burg, deken van Amsterdam, mgr W. Nolet en vele andere geestelijken, pas toors van parochies en aalmoezeniers van het jeugdwerk. Voorts waren aanwezig verschillende leidende figuren uit de Am sterdamse lekenwereld, o.a. de heer J. H Koersen, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, wethouder W. Steinmetz, de heer Th. de Groot, fractieleider van de K.V.P. in de hoofdstedelijke gemeente raad, en mr Th. Elsenburg, voorzitter van de Vereniging Katholiek Amsterdam. Midden op het terrein, waar eind 1954 de nieuwe Catharinakerk verrezen zal zijn was door de voortrekkers een imitatiekerk gebouwd, die een kwartier voor de aan vang der plechtigheid bezweken was voor de kracht van Aeolus, doch met bekwame spoed was hersteld. Rondom het terrein stond een haag van verkenners, gidsen, leden van Katholieke sportverenigingen welpen en kabouters van welke laatste twee groepen ieder lid een rode of gele ballon in de hand hield met aan het touw tje een geschreven opwekking om het fonds voor de kerkenbouw te steunen. Later zouden al deze ballonnen tegelijk de lucht ingaan en door het gehele bisdom een ieder aansporen tot milddadigheid. Toen dit gebeurde stond mgr Huibers en- kale ogenblikken de ballonnen na te sta ren, die al kleiner en kleiner werden, tot er niets meer te zien viel dan een wolk kleine stipjes. De plechtigheid begon met het afbouwen van de imitatiekerk en terwijl men nog aan dit werk bezig was, werd in een groot défilé van leden van de jeugdbeweging uit iedere parochie een kist meegedragen waarop het bedrag van de collecte die deze morgen was gehouden, stond geschre ven. Toen de parochie Pancratius uit Slo- stormden de welpen en kabouters naar de bisschop toe en lieten hun ballonnen het luchtruim kiezen. Mgr sprak tot slot zijn dank uit voor deze manifestatie en dankte de opgroeiende jeugd voor haar belofte, gedaan bij monde van deken Van den Burg, om iedere Zondag de koperen schaal te gedenken. Zelf Amsterdammer had deze dag mgr veel vreugde gebracht en het karakter van de Amsterdammers kennende, wist hij dat zij een voorbeeld waren voor ge heel Nederland. De bewoners van Nieuw-West spoorde hij aan trouw te blijven volhouden, ook al valt het niet mee katholiek te leven zonder een paro chiekerk. De bisschop beloofde van zijn kant alle hulp en richtte bij deze twee parochies op: de Catharina en de O.L. Vrouw van Lourdes, beide in Nieuw- West gelegen en beide voormalige paro chies in de binnenstad die noodzakelijk moesten worden opgeheven. Advertentie Mijnhardt Hoofdpijnpoeders. Doos 50 a. Mijnha rdt Hoofdpijntablerten. Koker 80 a. De Italiaanse premier Pella heeft voorgesteld het vraagstuk-Triëst door middel van een volksstemming op te lossen. Om de voorwaarden, waar onder een dergelijk plebisciet zou moeten worden gehouden, vast te stellen, zou op zeer korte termijn een bijeenkomst op neutraal gebied moeten wor den gehouden door vertegenwoordigers van de Amerikaanse, Britse, Franse, Italiaanse en Joego-Slavische regeringen. Advertentie Wist U, dat er.tegenwoordig veel meer wordt gezongen in de keuken? Ja wer kelijk.... er wordt zingend aan de afwas gewerkt..., die sombere gezich ten van weleer zijn verdwenen. Castella Vaatwas heeft die revolutie bewerk stelligd. Alle oude narigheid en tijd verlies behoren nu tot een verleden, dat niemand meer terugwenst. Een enkele lepel Castella Vaatwas geeft teilen vol actief sop, waaruit de vetste borden, de vuilste vorken en lepels direct spiegelend schoon, flonkerend en glanzend te voor schijn komen. Castella Vaatwas lost niet alleen alle vet en vuil opmaar ook het pro bleem van die nare „afwashanden". Castella is goed voor Uw handen U kunt na de afwas vol trots een paar fluweelzachte handen tonen! De radiouitzendingen, die betrekking hebben op de opening van de staten-gene- raal op a.s. Dinsdag, veroorzaken enige veranderingen in de tijden van enkele vaste uitzendingen. De nieuwsuitzending van 13.0013.13 wordt gesplitst: tien minuten van 12.30 12.40 en vijf minuten van 15.1515.20. De mededelingen voor land- en tuin bouw, die normaal om 12.30 worden uitge zonden, zullen die dag worden opgenomen in de nieuwsuitzending. Het programma wordt als volgt: 12.30 12.40 nieuws ^en mededelingen voor land en tuinbouw, 12.40 tot het einde van de plechtigheid: reportage van de dpening van de Staten-Generaal; de benoeming van de commissie voor ontvangst e.d.; re portage van de tocht van de gouden koets; uitzending van de troonrede, enz. Van 15.1515,20 is er dan weer een nieuws-uit- zending. „De Hoge Vcluwe". Het nationale park „De Hoge Veluwe" heeft Zaterdag zijn 300.000e bezoeker van dit jaar geboekt. Het was mevr. Jonkers uit Arnhem, die met haar echtgenoot en twee kinderen het park bezocht. Premier Pella zei, dat Joego-Slavië de zware verantwoordelijkheid om dit voor stel te verwerpen, niet op zich kan en niet op zich mag nemen. Mocht Joego-Slavië dit toch doen, dan zullen in de eerste plaats de Verenigde Staten en Groot- Brittannië daaruit de noodzakelijke con clusies moeten trekken. Pella eiste, dat de 47 mlllioen Italianen recht zal worden gedaan. „Indien dit niet zou worden gedaan, en ik weiger aan deze mogelijkheid te geloven, dan zullen ons parlement en onze regering weten, hoe zvj zich de vertolkers van de belangen var het land, van de wil van het volk, moeien maken". Premier Pella sprak tijdens een cere- malige spoorweghalte te Zenderen (Ov.) heeft zich Zondagmorgen omstreeks kwart over negen een tragisch ongeval voorge daan, waarvan mevr. M.-F uit Heeten, onder de gemeente Kaalte, het slachtoffer is geworden. Het echtpaar M., dat in een blauw groene Ford Vedette op weg was naar het Retraitehuis te Zenderen, waar door de Paters Redemptoristen een z g. recollectie dag voor getrouwde paren zou worden ge geven, was in gezelschap van de heer en mevrouw F. (een zuster van het slacht offer) en nog een derde echtpaar uit Heeten, reeds vroeg in de morgen uit Heeten vertrokken. Bij de spoorweghalte te Zenderen waar M„ die achter het stuur zat, vermoedelijk pas op het allerlaatste moment de stoptrein van 9.14 uur uit Borne zag aankomen, werd de auto aan de linker-aehterzijde door het treinstel ge grepen en na met een ruk te zijn omge keerd, uit alle macht tegen een paal van de hoogspanningswaarschuwing gesmeten. Na de eerste geneeskundige hulp, die de met de trein meereizende militair L. de belangrijkste hefboom voor de vrede j en Borne verleenden, werden in dit deel der wereld" mevr. M.-ï., haar echtgenoot en het echt paar F. per ambulance naar het R.K. In betrouwbare kringen te Londen neemt men aan, dat Groot-Brittannië ge looft, dat de tijd is gekomen voor een bijeenkomst van de Westelijke grote drie met Italië en Joego-Slavië, nu de stand punten van beide landen verder dan ooit uiteen liggen en een onderlinge regeling onwaarschijnlijk lijkt. Italië en Joego- Slavië worden beide als belangrijk voor het Westen beschouwd, zodat het moeilijk gou zijn zich voor een van beide uit te spreken, aldus deze kringen. Aan dc onbewaakte overweg bij de voor- ziekenhuis te Hengelo vervoerd. Laatst genoemden bleken slechts lichte verwon dingen te hebben, doch mevr. M.-F., wier toestand zorgwekkend was, overleed kort na aankomst. Een Brits vliegdekschip heeft Zaterdag 250 matrozen Shn land gezet op Cyprus. Zij zullen helpen bij het opruimingswerk te Paphos en in de omliggende dorpen, die Donderdag door een aardbeving zijn ge troffen. In totaal zijn negen en dertig mensen om het leven gekomen. Naar schatting zijn er 4.000 daklozen. Er bestaat grote behoef te aan tenten. De schade wordt op meer dan tjen millioen gulden geschat. Links: Honderden en nog eens honder den rode en gele ballonnetjes gaan de lucht in met zich meevoerend een op wekking om het fonds voor de kerken bouw te steunen. Rechts: Verkenners dragen de collecte-kisten, waarin het bedrag van het in iedere hoofdstedelijke parochie ingezamelde geld voor de be kkende „koperen schaal'' staat geschre ven. De kist van de Panera,tius-parochie uit Sloten werd de „eerste steen waarop de imitatie Catharina-kerk kwam te rusten. Ter bekroning van de Credo Pugnodag, waaraan honderden mannen uit steden en dorpen van Limburg deelnamen, werd ten langs kwam met een bedrag van I monie in Rome ter gelegenheid van de 749.35 hetgeen betekende dat iedere pa rochiaan gemiddeld 34 cent geofferd had, het hoogste van de hoofdstad werd er halt gehouden en plaatste mgr deze „steen" als eerste onder de imitatiekerk. Later werden er door dc jeugd de andere „stenen"' bijgezet. Nadat mr Th. Elsenburg, voorzitter van de Vereniging Katholiek Amsterdam, de bisschop had toegesproken en namens de Itad beloofd had, dat de votiefkerk, koste wat kost, werkelijkheid zou worden, Uit drie plaatsen in ons land zijn meldingen binnengekomen over nieuwe gevallen van myxomatose, de gevreesde konijnenziekte die na in Frankrijk, België en Luxemburg reeds grote schade te hebben aange richt, nu ook een ernstige bedreiging vormt voor de Nederlandse konijnen- stapel. Zowel te Doetinchem als te Posterholt in Limburg heeft men met zekerheid myxomatose geconsta teerd; in Serooskerke op Walcheren waar veertien konijnen ziektever schijnselen vertoonden, kon de in specteur van de Veeartsenijkundige Dienst nog geen definitieve conclusie trekken, hoewel hij verklaarde voor negentig procent zekerheid te heb ben dat het ook hier inderdaad myxomatose betrof Dit laatste geval werd in de loop van Vrijdag opgemerkt. Onmiddellijk stelde de eigenaar van de beesten, de heer Sanderse zich in verbinding met de burgemeester van zijn gemeente, de heer P. Dregmans, die op zijn beurt de veeartsenijkundige dienst in Breda waarschuwde. Een inspec teur van deze dienst stelde onmiddellijk een onderzoek in. Enige van de zieke dieren heeft de inspecteur meegenomen voor een onderzoek te Rotterdam. Volgens mededeling van de veeartsenij kundige Dienst in Limburg was de mel ding uit Posterholt het eerst aangegeven ziektegeval in deze provincie. Het betrof hier wilde konijnen. De beesten zijn on schadelijk gemaakt. Z H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot assistent te 's Graven- hage (H. Liduina), de weleerw. heer H. Samson (neom.). viering van de tiende verjaardag van het officiële begin van de Italiaanse parti- sanenoorlog tegen de Duitsers. Hij werd luide toegejuicht, toen hij bevestigde, dat Italië Triest nooit zal opgeven. Tito handhaaft standpunt Eveneens op de 10de verjaardag van een partisanen-organisatie, n.I, van het 8ste Joegc-Slavische partisanenkorps, hield president Tito, te Split, een uitvoerige rede voor naar schatting 200.000 personen, waarin hij o.m. zei: „Elke Italiaanse po ging om Triest binnen te rukken zal door Joego-Slavië als een aanvalsdaad worden beschouwd". Tito verwierp in zijn rede de gedachte aan een plebisciet. Bjj ver dedigde dit met te zeggen, dat het gebied vroeger Joegoslavisch was geweest. De president verzocht Turkije en Grie kenland zich niet door Westelijke „provo catie" vooral van Italië met het doel hun vriendschapsverdrag met Joego- Slavië te saboteren, te laten bedriegen. Dit pact, zo zei hij, „is noodzakelijk en is In verband met de uitbetaling van de kinderbijslagen over het eerste kwartaal van dit jaar is de vraag gesteld of de betalingen van deze bijslagen, die voor vele werknemers van zo groot belang zijn, niet sneller zouden kunnen gebeuren. Het Gemeenschappelijk Administratie kantoor en de bedrijfsveren'gingen hebben in het begin van dit jaar veel moeilijk heden ondervonden tengevolge van de reorganisatie in de uitvoering der sociale verzekeringswetten. Dat deze moeilijk heden thans grotendeels overwonnen zijn, kan blijken uit het feit. dat bijv. het Ge meenschappelijk Administratiekantoor be gin Augustus ongeveer 90 procent van de kinderbijslag over het tweede kwartaal, dat uit. Juni eindigde, betaalbaar had gesteld. Er moet echter rekening mede worden gehouden, aldus het Gemeenschappelijk Administratiekantoor, dat bij de uitbeta ling van de kinderbijslagen over het derde kwartaal 1953 zich de complicatie voor doet, dat de bedrijfsverenigingen en het Administratiekantoor naast de betaling vam de bijslagen over het derde kwartaal 1953 er voor moeten zorgen, dat de kinder- bijslaglijsten voor het jaar 1954 vóór 1 Januari a.s. in het bezit van de betrokken werknemers zijn. In verband hiermede is net van belang, dat zij, die kinderbijslag moeten, ontvan gen, er voor zorgen, dat hun kinderbijslag- lijsten voor het derde kwartaal 1953 in de eerste week van October ,n het bezit van de betrokken bedrijfsvereniging of het Gemeenschappelijk Administratiekantoor zijn. Ook is het gewenst, dat de aanvraag formulieren voor het jaar 1954 ten spoedig ste worden ingezonden. „We moesten meer samenwerken" verklaarde eens een socialist aan dr Poels. Wat gaf de doctor hem prompt antwoord? „We hebben dezelfde vijand: het kapitalisme; maar we hebben niet dezelfde Vriend: Christus!" Aldus Jos. Maenen in de herden kingsrede, die hij Zondagmiddag uitsprak bij de onthulling van het dr Poelsmonument. In het artikel „Studeren in Tilburg" dat wij op 5 September j.l. publiceerden, werd zijdelings het probleem aangeroerd, voortkomend uit het feit, dat zowel in Nijmegen als in Tilburg in de sociale wetenschappen kan worden gestudeerd. In de passages waarin sprake was van dit probleem is een foutieve indruk geves tigd over de studie zoals deze te Nijmegen kan worden gedaan, Gaarne voldoen wij daarom aan het verzoek van prof. G. H. L. Zeegers en prof. dr A. Oldendorff hoogleraren aan de R.K. Universiteit te Nijmegen, tot plaatsing van het volgende: In de Maasbode van Zaterdag, 5 September j.l. werd in een artikel getiteld Studeren in Tilburg" de mededeling gedaan: le dat de studie in de sociale wetenschappen in Nijmegen in tegenstelling tot Tilburg niet is ondergebracht in een interfaculteit, te dat de studenten in deze studierichting in Nijmegen derhalve niet de de doctorandustitel kunnen verwerven, Beide mededelingen zijn apert onjuist. Ook de suggestie omtrent het te verwachten resultaat van het beraad tussen de colleges van curatoren van beide Katholieke instellingen van hoger onderwijs nl. dat alles zou worden geconcentreerd in Tilburg (in het artikel stond „in een der twee plaatsen" Red.) is uit de lucht gegrepen. Gisteren, op Kerkenbouw-Zondagis in alle kerken en kapellen van het bis dom Haarlem, het volgende herderlijk schrijven van Z.H. Exc. mgr J. P. Huibers, voorgelezen: BEMINDE GELOVIGEN, Tijdens het zo heerlijk geslaagde eeuwfeest van het Herstel der Bischoppelijke Hiërarchie in ons land verklaarde de Pauselijke Legaat Zijne Eminentie Jozef Ernest Kardianal van Roey: „Hier te lande bewonderen Wij de menigvuldige, mooie parochiekerken, die uit de grond zijn gerezen en nog voortdurend oprijzen, overal waar de aangroei van de katholieke bevolking het vereist. Diep overtuigd dat de parochie het meest doelmatige middel is om de invloed van de Kerk onder de gelovigen te bewaren en te verstevigen, hebben de Nederlandse Bisschoppen niets gespaard, teneinde overal parochiekerken en priesters in het bereik van al hun gelovigen te stellen. En niet minder lofwaardig is de onuitputtelijke vrijgevigheid waarmede de gelovigen aan de oproep van hun herders beantwoorden." Deze woorden van lof en bewondering voor hetgeen katholiek Nederland in deze honderd jaar wist te bereiken door oprichting van nieuwe parochies en de daaraan verbonden bouw van nieuwe kerken, gelden ongetwijfeld tenvolle voor Ons Bisdom. Na het herstel der kerkelijke Hiërarchie in 1853 werd Ons Bisdom ingedeeld in 183 parochies. Heden telt Ons Bisdom 339 parochies, hetgeen dus een toename be tekent van 156 parochies. In het Dekenaat Amsterdam steeg het aantal parochies van 13 tot 36. In het Dekenaat Rotterdam van 9 tot 37, terwijl het Dekenaat 's-Gravenhage een stijging van 6 tot 28 en het Dekenaat Haarlem een aanwas van 8 tot 23 parochies te zien geeft. Ook verscheidene niet-stedelijke Dekenaten vertonen in meer of mindere mate een dergelijke uitgroei. Het Dekenaat Noordwijk bijv. zag zijn aantal paro chies verdubbeld van 6 tot 16. Ongetwijfeld zult U met belangstelling vernemen, dat Onze Hoogwaardige Voor ganger mr Callier, die velen Uwer nog hebben gekend, 62 parochies heeft op gericht, terwijl Onze onmiddellijke Voorganger mgr Aengenent in moeilijke tijdsomstandigheden 23 nieuwe parochies stichtte. Vanaf 1935 hadden W(j zelf, ondanks crisis en oorlogsjaren, het geluk en het voorrecht 32 nieuwe parochies op te richten. <3e bewonderenswaardige toewijding van de priesters, die hen en Ons hielpen bij de uitvoering van deze plannen en aan de onuitputtelijke vrijgevigheid der ge lovigen, voor wie het geloof de grondslag en de eredienst het middelpunt van hun leven was. Daardoor alleen was het onder Gods Zegen mogelijk, tot voor korte tijd, overal kerken te bouwen waar de zielzorg dit vereiste. Wanneer Wij hierbij bedenken, dat er nog slechts een 23-tal parochie-kerken in gebruik zijn, welke bij het Herstel van het Bisdom Haarlem reeds bestènden, dan be tekent zulks, dat het totaal aantal van de kerken, welke in deze honderd jaren zijn gebouwd, niet beperkt is gebleven tot de 156 kerken, die voor nieuwe parochies nodig waren, maar dat het aantal nieuw gebouwde kerken dat van 300 te boven gaat. Hoeveel werd, behalve voor de bouw der kerken, door het katholieke volk bovendien niet geofferd voor het nood zakelijk onderhoud, herstel en verfraaiing der godshuizen en gedurende de eerste zeventig jaren voor de instandhouding van de katholieke scholen. Dat alles hebben wij te danken aan de voortdurende zorg, de volharding en inspanning van Onze Hoogwaardige Voorgangers, evenals aan Het is U, beminde gelovigen echter bekend dat de gedwongen stilstand van kerkenbouw gedurende meer dan een tien tal jaren, de enorme stijging der bouw kosten, de sterke toename van zielen aantal, de nieuwbouw aan de rand van de steden, de trek naar de industrie-centra Ons verleden jaar hebben genoodzaakt te spreken van een noodtoestand in Ons Bis dom, want de middelen ontbraken. Ons om het bouwen van de zo noodzakelijke kerken mogelijk te maken. Velen hebben God zij dank deze ernstige taal ver staan. Bjjzonder heeft Ons het afgelopen jaar getroffen de ontvangst van vele belang rijke extra-giften, welke kerkbesturen, religieuze instellingen cn particulieren rechtstreeks aan Ons of aan het Fonds voor Kerkenbouw hebben gezonden. De ernst van de toestand dwingt Ons U mede te delen, dat ook in de toekomst deze extra gaven dringend nodig zijn en met grote dankbaarheid zullen worden aan vaard. Wij zijn ook dankbaar, dat velen daarna hun wekelijkse offergave op de koperen schaal der Bisschoppelijke Noden enigs zins hebben verhoogd. De opbrengst van deze wekelijkse col lecte vertoont vanaf de kerkenbouwdag 1952 tot nu een stijging van 15 pet. Wij spreken gaarne Onze grote erken telijkheid uit jegens de Zeereerw. Heren Pastoors en Kapelaans, die in een juiste opvatting van hun plicht hun gelovigen tot grotere offervaardigheid hebben aange spoord, terwijl van niet direct nodige verfraaiingen werd afgezien. Wanneer een parochie-jubileum aanleiding gaf tot het aanbieden van een extra feestgave, dan mochten Wij ervaren de bereidheid om deze feestgave voor een groot deel te be stemmen voor degenen, die van de zege ningen van een parochieleven zijn ver stoken. Ook de Zeereerw. Heren Bouwpastoors hebben door hun predikaties de inkomsten mede verhoogd. Bovenal zijn Wij dankbaar voor het ge bed, dat Wij aan ai Onze kloosterlingen, maar ook aan al Onze priesters en gelovi gen hebben gevraagd om aan deze geeste lijke noodtoestand een spoedig einde te maken. Wij denken hier ook bijzonder aan het zich met grote snelheid ontwikkelde indu strie-centrum aan de IJmond, waar bin nen enkele decennia een nieuwe industrie stad zal verrijzen met een bevolking van naar schatting 165.000 inwoners. Wanneer men weet, dat hiervan het percentage katholieken 4050 pet zal kunnen bedragen, zal het duidelijk zijn, dat hier door de katholieke Kerk en de katholieke organisaties op grote schaal voorzieningen zullen moeten worden ge troffen, zoals de bouw van kerken, scho len, verenigingsgebouwen, enz., enz., om hier een gezond katholiek leven te waar borgen. Het is overduidelijk: ieders hulp. ieders gebed en ook ieders daadwerkelijk offer bljjft noodzakelijk om te voorkomen dat Zondagmiddag in de Hofstraat te Venray het eerste monument voor Dr Poels ont huld. Piet van Dongen heeft de robuste figuur van de Doctor meer dan levens groot uit een massief stuk Beiers graniet 1 gekapt. Daar staat thans Dr Poels in zijn karakteristieke houding: kaarsrecht, de armen over elkaar en gekleed in de een voudige priestertoog. Zou voor dit stand beeld wel een mooiere plaats gevonden j kunnen worden dan dit plantsoyi. dat ge legen is tussen het ouderlijk huis. waar dr Poels het levenslicht aanschouwde en de momumentale parochiekerk van St. Petrus Banden, in wier schaduw hij op eigen en dringend verzoek vijf jaar ge leden begraven werd? Z.H. Exc. mgr dr J. H. J. Lemmens, bis- j schop van Roermond, was persoonlijk naar Venray gekomen om de grote sociale priester door zijn hoge aanwezigheid te eren; mr dr F. Houben. Commissaris der Koningin, die door ambtsbezigheden ver hinderd was had zich laten vertegenwoor- Ons Bisdom in een nabije toekomst voor onoplosbare vraagstukken op bet terrein der zielzorg zal komen te staan. Ieder katholiek van het Haarlemse Bisdom zal het als zgn plicht moeten beschouwen, zijn aandeel in deze zware zorgen met liefde te dragen, en door zijn wekelijks offer op de koperen schaal het allernood zakelijkste werk van de bouw van nieuwe kerken in versneld tempo te bevorderen. De werkelijke situatie dwingt Ons U niet allen te vragen de tot nu toe betoon de offervaardigheid te handhaven, maar indien mogelijk Uw wekelijkse bijdrage te verdubbelen. Een beduidende vermeerdering van Uw wekelijkse bijdrage, door iedere kerkbe zoeker elke Zondag volgehouden, zou zelfs kunnen leiden tot het verheugend resul taat, dat er ieder jaar een kerk meer kan worden gebouwd. „Draagt elkanders las ten, zo zult gij de wet van Christus vol brengen." Moge een ieder op deze 4e Ker kenbouwdag de collecte der Bisschoppe lijke Noden eens echt offervaardig ge denken. Onze zorgen zijn groot, maar Wij dur ven vertrouwen dat Gods hulp Ons niet zal ontbreken. Het kan niet waar zijn, dat de huidige katholieken de roemvolle tradi tie van te zijn „een kerkenbouwend ge slacht", niet zouden voortzetten. „Wij mogen waarnemen een steeds inniger deelname van de gelovigen aan het H. Offer, een toenemende liefde voor de H. Liturgie en de veelvuldige H. Communie. Zou deze Eucharistische ge zindheid Ons Bisdom niet in staal stel len aan Christus een onderdak te be zorgen in de nieuwe stadswijken, in de moderne industrie-centra? Wij stellen Ons vertrouwen in de immer groeiende liefde tot de H. Moeder Gods. Onder Haar bescherming en onder Haar leiding gaan Wij vol vertrouwen verder en Wij vragen U, beminde ge lovigen, dat onder de bijzondere inten ties in de a.s. Octobermaand de rozen krans ook zal worden gebeden voor de kerkenbouw in Ons Bisdom. Een krachtige reden van Ons vertrou wen in de toekomst is ook gelegen, zoals 1 Wij dit reeds mochten uitspreken tijdens de Hiërarchieviering, in de aanhankelijk heid van Onze katholieken aan de Ver heven Plaatsbekleder van Jezus Christus. Onze H, Vader de Paus. Welnu, de H. Vader heeft in het afge lopen jaar Zijn bezorgdheid geuit over de te grote parochies in de stad Rome en spoorde aan de oprichting van nieuwe parochies en de bouw van nieuwe kerken zoveel mogelijk te verhaasten en hieraan zo'n groot mogelijke uitbreiding te geven. De wetenschap dat gij dus handelt in de geest van de H. Vader zal ongetwijfeld uw bereidheid tot gebed en offer voor de kerkenbouw vergroten. Met U bidden wij vandaag in het H. Misoffer „O God, van mijn jeugd af hebt Gij mij geleid: verlaat mij niet tot in mijn ouderdom en grijsheid." En zal dit Ons herderlijk schrijven in alle kerken van Ons Bisdom en in alle kapellen, waarover een rector is aange steld, op Zondag 13 September a.s. op de gebruikelijke wijze in alle H.H. Missen worden voorgelezen. Gegeven te Haarlem, 22 Augustus 1953. t JOANNES PETRUS, Op het nationale pijprokersconcours dat Zaterdagmiddag in Purmerend is gehouden, is de heer A. B. van Bommel van de rokersclub DOVO uit Den Haag nationaal pijprokerskampioen geworden in de tijd van 89 min. 30 sec. De heer 8. de Ridder, die met een tijd van 77 min. 20 sec. de titelhouder was, gaf de strijd reeds op na 24 min. 30 sec. Opa Klijzing, die uitviel na 63 min. 3 sec., is ook als wereldkampioen ge slagen. Dezer dagen heeft de Amerikaan Max Igree uit Schenectady over 3 gram Burley Tabak 102 min. 20 sec. gerookt. Aan het concours werd deelgenomen door vijf clubs uit Den Haag, een club uit Vaals en Dordrecht en een Duitse rokersclub uit Wuerselen. De pijpen- prins uit Noorwegen, de heer M. Sorren- sen, woonde het concours bij. (Van onze correspondent) In de Lawick van Pabststraat te Arn hem is Zaterdagmorgen de 37-jarige Arn hems. loodgieter S. G, uit de Oeverstraat door »t afbreken van een dakgoot van meter hoogte naar beneden gevallen en op slag -oood. Het slachtoffer laat eei Bisschop van Haarlem. I vrouw en vier kinderen achter. digen door de heer Peters, lid van Gedep- Staten van Limburg, ook de voornaamste vrienden van dr Poels: Pater Jacobs M.S.C. en Rector Colsen hadden tussen de familieleden van Venray's beroemde zoon op de gereserveerde stoelen plaats ge nomen. Deken Poels van Wjjk-Maastricht, ge assisteerd door de kleine Harry Poels het petekind van de doctor verrichtte de onthulling. Toen de Limburgse vlag, waar mede het monument bedekt was. op het gras viel, gingen alle aanwezigen eerbiedig staan. De harmonie van Venray zette plechtig het Wilhelmus in. De burgemees ter legde een krans aan de voet van het standbeeld. Het Tweede Kamer-lid Jos Maenen, de rechterhand van dr Poels, was de feest redenaar. Als oude vriend, de de doctor van diens sociale beginperiode te Weiten af, ook aan het overlijden te Imsten- raede van nabij gevolgd heeft, haalde hij talrijke herinneringen op uit dit rijke en welbestede priesterleven. Aan zijn invloed is het te danken, dat de overgrote meer derheid van de bevolking der Limburgse mijnstreek aan Christus trouw gebleven is. Dit is de grootste zegepraal van dr Poels, die 'n priester was met wereldomvattende blik. Gestalte, houding, stem,'ideeën: alles was even groots en indrukwekkend bij hem, aldus spr. Zijn leven was „hervorm de mens van de hervormde mens zal de wereld hervormen". Wanneer zal de Katholieke Internationale herrijzen die dr Poels te Weiten gesticht heeft? vroeg Jos. Maenen, die zijn talrijk gehoor wees op de machtige invloed welke de moderne standsorganisaties op dit noodzakelijk her vormingswerk uitoefenen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3