Peking herroept t de V erenigde van standpunt Naties Nederlanders beheersen stads beeld van Lourdes Drie vijf de van wereldbevolking is nog ondervoed Kleine Zusters van de H. Joseph ondernamen groot avontuur Onze dagelijkse PUZZLE Offer der gevallenen mag niet worden vergeten COEBERGH VREUGDE Twee gestolen afgodsbeeldjes Mossadeq voor krijgs raad De vinding-Waksman en kankerbestrijding Bevrijdingsvuur van Caen naar Maastricht Ook Spierpijn) K. V.P. Kring Dordrecht vergaderde Zonnig herfstweer begunstigt nationale bedevaart Stijging voedselproductie hield in 1952-'53 de bevolkingsaanwas bij Preek bij de grot Volle aflaat bij bezoek aan Lourdesgrot Politieke moord in Tunis „In de naam van Maria: Goede reis Op naar Nieuw-Guinea Honderden defileerden langs Dodencel in „Oranjehotel" Nederlandse bokking naar Griekenland MAANDAG 13 SEPTEMBER 1953 PAGINA 4 I Sjah beveelt: MEISJE DOOR BUS GEDOOD Drs. J. vd. Linden in bestuur Nachtelijke aanbidding In 1954 GRAFMONUMENT VAN GELDERSE HERTOGIN ONTDEKT Afgietsel komt naar Arnhem B.M.R.S. TELEVISIE DR. DREES ONTSTEEKT BEVRIJDINGSVUUR TE EINDHOVEN 'J 1 u r I BRANDEWIJN FRANCK L. PACKARD hoofdstuk XIV. Au ook in voorseizoen MR DR J. WINSEMIUS raadadviseur ROTTERDAMSE VEEMARKT De minister-president van communistisch China, Tsjoe En Lai, heeft de secretaris-generaal der Verenigde Naties, Dag Hammarskjoeld, telegrafisch medegedeeld dat zijn land „niet volledig kan instemmen met de door de Algemene Vergadering goedgekeurde resolutie betreffende de samenstelling der partijen op de over Korea te houden politieke conferentie", aldus meldde Radio-Peking. Tsjoe en Lai heeft in zijn telegram aan Hammerskjoeld de volgende vier aanbe velingen gedaan om tot een z.i. betere oplossing te komen: 1. Op de conferentie zullen de staten, die aan de oorlog in Korea hebben deel genomen worden vertegenwoordigd, be nevens: de Sovjet-Unie, India, Pakistan, Birma en Indonesië 2. De besprekingen zouden in de vorm van een ronde-tafelconferentie moeten worden gehouden. Beslissingen verkrijgen eerst rechtsgeldigheid, wan neer zij zijn goedgekeurd door alle lan den, die strijdkrachten in Korea hebben of gehad hebben. 3. De Chinees-communistische en Noordkoreaanse regeringen moeten wor den uitgenodigd vertegenwoordigers te zenden naar de achtste zitting der Al gemene Vergadering van de V.N. die vijftien dezer begint waarop zou moe ten worden gesproken over uitbreiding van het aantal ter conferentie te ver tegenwoordigen landen. 4. Zodra men overeengekomen is welke staten ter conferentie vertegen woordigd zullen zijn, moeten vertegen woordigers van landen van beide Pa,r~ tijen, die de Koreaanse oorlog ben deelgenomen, beraadslagen over de plaats waar de politieke besprekingen De Sjah van Perzië heeft Zondag een bevel uitgevaardigd, waarin wordt be paald, dat oud-premier Mossadeq door 'n krijgsraad zal worden berecht. Mossadeq wordt o.m. beschuldigd van de volgende feiten: 1. Op 17 Augustus heeft hu het parle ment ontbonden, op grond van een „on eerlijke" volksstemming, en degenen, die tegen hem zouden hebben kunnen stem men, geintimi'teerd. (De Sjah maakt aan spraak op het alleenrecht tot ontbinding van het parlement). 2 Mossadeq arresteerde de koerier, die hem het door de Sjah uitgevaardigde be vel tot zijn ontslag kwam brengen. 3 Hij ontwapende de keizerlijke garde van de Sjah en arresteerde verscheidene der belangrijkste officieren daarvan. 4. Hij gaf zijn lijfwacht tijdens de onlus ten in Augustus bevel op het volk te schieten. In Teheran is voor het eerst openlijk blijk gegeven van georganiseerd verzet tegen de regering-Zahedi. In een manifest, getekend door drie politieke partijen, die een Mossadeq welgezinde „verzetsbewe ging" leiden, wordt de regering van Za- hedi onwettig genoemd en gezegd, dat men een „voortdurende oorlog" tegen het regiem zal voeren. In het manifest wordt verklaard, dat in het gehele land, in het bijzonder in de fabrieken en de regeringsdepartementen, groepen van de verzetsbeweging moeten worden gevormd. Het stuk is getekend door de „Iraanse partij", de „Vereniging voor de vrijheid van het volk van Iran" en de „Derde-machtspartij". Zowel het „rode imperialisme" als het „imperialis me" van de V.S. en Groot-Brittannië wor den aangevallen. Volgens politieke waarnemers in Tehe ran hebben de communisten een aandeel gehad in het opstellen van het manifest. De „Iraanse partij" heeft Mossadeq lang gesteund en ging ondergronds toen gene raal Zahedi de macht overnam. Vele zit ten thans gevangen. De partij is socialis tisch. De „Vereniging voor de vrijheid van het volk van Iran" volgde eveneens een socialistische politiek en is sterk anti- Amerikaans. De „Derde-machtspartij" is ook socia listisch en tevens uiterst nationalistisch. Zij is sterk anti-communistisch. Haar leider Chalil Malaki is enige dagen gele den gearresteerd. Vele andere partijleden bevinden zich eveneens in arrest. Generaal Zahedi heeft tot nog toe 1.8000 arrestaties doen verrichten. zullen worden gehouden en het tijdstip van aanvang. Robert Murphy, de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken, heeft Zondag in een rede tot de Ame rikaanse vereniging voor de V.N. op het antwoord van Peking gereageerd. Hij zei, dat de V.S. de nieuwe voorstellen van Tsjoe en Lai, voor een ronde-tafel conferentie over Korea verwerpen. In diplomatieke kringen te Londen verklaarde men, dat men zich daar even eens tegen de poging van Tsjoe en Lai om de kwestie van de politieke confe rentie opnieuw in de V.N. te brengen zal kanten. In een A.F.P.-bericht uit Rome wordt er de aandacht op gevestigd, dat sommi ge bladen aan de mededeling van pro fessor Waksman op het intern, congres voor microbiologie te Rome. over bereik te klinische resultaten met het door hem gevonden actinomycine in kanker gevallen een onjuiste interpretatie heb ben gegeven. De professor heeft herhaaldelijk er op gewezen, dat het resultaat der on derzoekingen omtrent de werking van actinomycine in kankergevallen „goede hoop" wettigde. Meer niet. De onderzoe kingen zijn nog in het experimentele sta dium. Het is dus niet mogelijk in de particuliere praktijk zieken te behan delen met een middel, omtrent de wer king waarvan de klinische proefnemin gen nog niet zijn geëindigd. Het is derhalve nutteloos, dat ge neesheren en zieken aanvragen indienen om met prof. Waksman en de andere spe cialisten op het gebied van het actino mycine in contact te treden. In de Limburgse hoofdstad arriveerden Zondagavond de lopers van de estafette ploeg van de Maastrichse atletiekver eniging „1934", die in de afgelopen drie dagen het vrijheidsvuur van de kust van Normandië dwars door Frankrijk en door België brachten naar de eerst-bevrijde stad van Nederland: Maastricht. Donderdagmiddag was deze fakkel door de burgemeester van Caen, de heer E. Guillou, ontstoken aan de eeuwige vlam van het monument op het marktplein te Caen. Zondagnamiddag werden de Maastrich tenaren in Tongeren opgewacht en begroet door burgemeester Michiels van Kessenich met een afvaardiging van de Old Hickory Divisie, de Amerikaanse legerafdeling, die op 13 September 1944 Maastricht kwam bevrijden. De estafettelopers arriveerden omstreeks acht uur te Maastricht, waar zij na een korte rondgang door een gedeelte van de stad op het Koningsplein aankwamen bij het grote herdenkingsmonument. Een on overzienbare massa was er getuige van hoe hier het bevrijdingsvuur eveneens werd ontstoken. Toen het zes-jarig dochtertje van de fa milie B. te Rheden Zaterdag met een vriendinnetje de Rijksweg onder Rheden nabij Stryland wilde oversteken, werd zij door een bus van de Gelderse Tramwegen aangereden en vrijwel op slag gedood. Het vriendinnetje kon nog bijtijds wegsprin gen en kwam met de schrik vrij. Advertentie rheumatlsche (Van onze verslaggever) In het Groothandelsgebouw te Rotter dam heeft gisteren de kring Dordrecht van de K.V.P. een drukbezochte vergadering gehouden. De voorzitter, drs. M. Meissen, burgemeester van Wateringen, sprak in zijn openingswoord zijn leedwezen uit over een mogelijk heengaan van de heer Andriessen als voorzitter van de K.V.P. en bracht daarna hulde aan de leiders in de kring, die hebben weten te voorkomen, dat er bij de gemeenteraadsverkiezingen afzonderlijk opgetreden werd. Er waren in de kring geen dessidente lijsten. Spr. her innerde aan de gewonnen zetels, o.a. te Zwijndrecht, Rhoon en Leerdam. Te Leer dam had sinds de jaren dertig geen ka tholiek meer zitting gehad in de gemeen teraad. Er heeft zich bij de gemeente raadsverkiezingen weer een nieuw gevaar' voorgedaan, n.l. de beroering rond de wet houderszetels. Laat men toch de zich in de fractie voordoende verschillen niet naar buiten laten treden, aldus spr., en de min derheid bedenken, dat ze zich in een de mocratie bij de meerderheid heeft neer ie leggen. Hij bepleitte voorts een publiek rechtelijke status voor de partijen, niet om deze onder de staatsorganen te brengen, doch om ze in dé ogen der burgers om hoog te heffen. De propagandaleider, de heer J. A. F. Snelders (Delft) gaf vervolgens een uit eenzetting over de donatie-actie. Hierbij werd er o.a. door de heren Stör en Metaal (beiden Schiedam) op aangedrongen, de afdelingen een bepaald percentage van de door haar opgebrachte gelden toe te ken nen. Voorzitter Meissen wees er op, dat zulks op grote practische bezwaren zou stuiten. De door de actie verkregen gelden zullen naar behoefte verdeeld worden en ver moedelijk zou een kring als Dordrecht bij een vast percentage niet wèl varen. Er is overigens met de penningmeesters der kringbesturen reeds overeenstemming in zake de methode van verdeling bereikt. Drs Meissen deelde nog mede, dat de afdelingen thans zonder financiële bezwa ren kamerleden voor een spreekbeurt kunnen uitnodigen. Die hebben zich hier toe op verzoek van het partijbestuur be reid verklaard. Drs J. v.d. Linden uit Dordrecht werd tot lid van het kringbestuur benoemd. (Van een bijzondere verslaggever) LOURDES, Maandag. Een zonnig herfstweer, dat de natuur van de Pyreneeën op haar gunstigst doet uitkomen, vergezelt de Nederlandse bedevaart te Lourdes onafgebroken. Deze bedevaart, welke de grootste uit ons land is na de oorlog, overheerst het beeld van het genadeoord zelve. Er zqn natuurlijk vele Fransen, maar onmiddellijk na hen zijn de Nederlanders het sterkst in aantal. Lourdes is op dit ogenblik niet over matig druk, waardoor de rust en de devotie gemakkelijk worden bevorderd. Vrijdag zijn de vier Nederlandse treinen, waarmede de pelgrims arriveerden, stipt volgens het geprojecteerde schema binnengelopen. Het transport van de 300 zieken verliep zeer vlot. doch nam toch altijd nog enige uren in beslag. Er hebben zich onder de zieken, van wie veten aan ongeneeselijke kwalen lijden, geen zorglijke gebeurte nissen voorgedaan. Onder hen heerste voorbeeldige gelatenheid naast opgewekte hoop. wrijft U weg met k. A Voor het eerst sedert de jaren voor de tezamen in het seizoen 1952/53. Meer dan Later op de dag kwam de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr W. Mutsaerts, per charter-vliegtuig te Lourdes aan, verge zeld van 17 ernstige zieken Prof Dirken uit Groningen, die de leiding heeftover de zieken, was tevreden over de toestand der patiënten en de verzorging, die zij genieten. Reeds Zaterdag in de vroege morgen vernamen de pelgrims oo de hotel-aan kondigingen, dat het de Nederlandse dag was. In gesloten eensgezindheid heeft de Nederlandse Nationale Bedevaart haar stempel op deze dag gedrukt Na de H. Mis in de Rosaire trok een feestelijk-vrome stoet rond de Esplanade naar de Grot, waar mgr Mutsaerts de pelgrims toesprak. In woorden vol eenvoud vroeg de bisschop twee dingen: uit Maria's les aan Berna- dette te leren het kruisteken zinvol te maken en vervolgens in de grootste een voud deze dagen van devotie door te bren gen. Priesters en ook bisschoppen be horen, zo zeide hij, zich niet uitgezonderd te achten van de zondaars, wanneer zij in hun gebeden aan Maria vragen: Bid voor ons zondaars.... De tocht van de Rosaire naar de Grot en het te korte verblijf daar kreeg een bijzonder feestelijk karakter door de kleurrijke vlaggen, die de jubilerende Boerinnenbond had meegebracht. Zij wap perden vrij uit boven de klederdrachten van de jonge boerinnen. Voiendamse vrouwen en Zeeuwsen, zodat men van een pieus schouwspel Maria ter ere mocht spreken. In de namiddag openden dezelfde groepen de plechtige H. Sacramentsprocessie. Mgr Mutsaerts droeg het Allerheiligste, gevolgd door de ere-kanunniken van de basiliek, mgr J. J. F. Ingendael, deken van Maas tricht; pastoor G. Wiegerinck uit Haaks bergen; pastoor J. J. C. M. Looyaard uit Oegstgeest; mgr Th. v. d. Bom en mgr Hub. Eras. De heer W. v. d. Lugt uit Rotterdam droeg de umbrella boven het Allerheiligste en d'e heren E Bootsman en Sijmen Sikkes uit Volendam, gekleed in hun schilderachtige kledij, droegen de flambouwen. Tijdens d'e avondprocessie klonk uit de ludsprekers ook de Nederlandse tekst van gebeden en liederen, doch de Nederlanders liepen ditmaal niet voorop. Alle zieken en De H. Stoei heeft voor het jaar 1954, in welk jaar het eeuwfeest van de dogma-verfcjaring van Maria's Onbevlekte Ontvangenis wordt gevierd, een volle aflaat ver leend aan alien, die de grot van Lourdes bezoeken, en er ter intentie van de Paus bidden. Mgr. Théas, bisschop van Tarbes en Lourdes, maakte dit bekend in een herder lijk schrjjven, dat hij tot de ge lovigen heeft gericht met betrekking tot de dogma-herdenking van het volgende jaar. In zijn brief wijst de bisschop er op, dat de Verschijnin gen te Lourdes wel een hemelse bevestiging geworden zijn van de uitspraak, die de Pans in 1854 ge daan had. Op grond van deze bin ding tussen het Vaticaan en Lourdes meent hij dan ook, dat de H. Vader deze bijzondere gunst voor 't eeuw feest gedurende 1954 aan Lourdes bewezen heeft. ook alle boerinnen waren Zondagmorgen bijeen voor de Rosaire, toen de bisschop van Den Bosch daar de H. Mis in de open lucht aan het altaar van de H. Bernadette opdroeg. Tevoren was aan de vlaggen van d'e jubilerende Boerinnenbond een draperie van O. L. Vrouw van Lourdes plechtig be vestigd. Tijdens deze H. Mis hield mgr Mutsaerts wederom een hartelijke toe spraak, zowel tot de zieken als tot de boerinnen. Zondagavond was vastgesteld voor de nachtelijke aanbidding. Zij begon om elf uur. Om middernacht nam de pontificale H. Mis, opgedragen door mgr Mutsaerts, een aanvang; alle deelnemers en deel neemsters aan de bedevaart communiceer den. De plechtigheden waren eerst tegen twee uur geëindigd. Vandaag hadden de bedevaartgangers vrijaf. De boerinnen maakten een massale excursie naar de bergen. oorlog, heeft de stijging van de wereld productie van voedsel in het seizoen 1952- 1953 gelijke tred gehouden met de groei van de wereldbevolking, zo wordt mede gedeeld in een rapport over de voedsel- en landbouwsituatie in 1953 van de voedsel- en landbouworganisatie der Ver enigde Naties. De stijging van de productie was ten dele het resultaat van de over het alge meen goede oogsten van het afgelopen jaar. De vooruitzichten voor 1954/55 zijn eveneens gunstig, doch ongunstige weers- omstanigheden gedurende een of twee jaar zouden de verbeterde voedselpositie op ernstige wijze kunnen beïnvloeden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat het totale beeld van de voedselpositie welis waar gunstig is, doch dat dit geen juiste indruk geeft van de werkelijke toestand in Vele gebieden. De expans'e van de agrarische productie is zeer ongelijk. In Noord-Amerika is de productiestijging naar verhouding aanzienlijk groter dan de bevolkingsgroei, doch in het Verre Oos ten is de productie, gemeten per hoofd van de bevolking nog steeds 15 a 20 pet kleiner dan voor de oorlog, toen zij reeds onvoldoende was. Bijna 70 pet van de wereldbevolking leeft in de minder ontwikkelde gebieden. Om de voedselvoorziening van deze ge bieden op het gemiddelde peil van de wereldvoedselvoorziening *e brengen, welk peil nog 50 pet beneden het Noordameri- kaanse niveau ligt, zou de wereldproductie van voedsel moeten stijgen met een hoe veelheid, die gelijk is aan de totale voedsel productie van Noord-Amerika en Oceanië 90 pet van deze hoeveelheid zou dan in het Verre Oosten benodigd zijn. In het eerste deel van net F.A O-rap port wordt het volgende overzicht ge geven van de indexcijfers voor de wereld- voedselproductie, waarbij het tijdvak 1934 —1938 op 100 is gesteld. 3948/ 1951/ 1952/ N.W.- en Z.-Europa Noord-Amerika Oceanaë Verre Oosten China) (zonder Wereld (incl. China, Sovjet-Unie en Oost- Europa) 1951 1952 1953 104 114 114 127 138 146 127 124 134 112 106 108 39 100 103 115 124 133 123 132 134 110 113 117 112 115 117 Enige tijd geleden heeft een delegatie van het Gemeente Museum van Arnhem een bezoek gebracht aan Nancy, teneinde een afgietsel te verkrijgen van de beelte nis van Philippe van Gelder, hertogin en Claris, welke nog is overgebleven van de prachtige graftombe door de bekende beeldhouwer Ligier Richier (15001567* vervaardigd. Van het monument is thans nog alleen nog de liggende figuur over. welke hertogin Philippe voorstelt, ge kleed in het habijt der Clarissen. Aan de voeten van de hertogin be vindt zich een klein beeldje van een Claris in knielende houding, die de hertogelijke kroon draagt, dit ter her innering aan de waardigheid waarvan Philippe afstand had gedaan, toen zij zich terugtrok uit de wereld. Het graf monument bevindt zich heden in het Musée Historique Lorrain en wel in de kapel der Franciscanen. Binnenkort zal een getrouwe copie van dit beeld, vervaardigd in het atelier van R. Grandcelas te Nancy naar Arnhem worden overgebracht en geplaatst wor den in de nieuwe nog te bouwen vleu gel van het Arnhemse gemeentemuseum. Deze hertogin van Gelder is gehuwd geweest met een Koning van Lotharin gen. Na haar huwelijk is zij Claris ge worden en ingetreden in het klooster van Pont a Mousson, waar zij in 1547 overleed. Uitzending van uit het Engelse Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 31 Meter. MAANDAG. 14 SEPTEMBER. 22.00 uur: Verzoekplaten. 23.15 uur: Jo Stafford zingt. 23.30 uur:Muziek voor iedereen. 01.00 uur: Sluiting. DINSDAG 13 SEPTEMBER HILVERSUM I 402 m.. 7.00—24.00 KRO (12.30 —13.40 Nationaal Progr. 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.45 Morgenge bed en Ut. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. hulsvr. 9.35 Gram. 9.40 Lichtbaken 10.00 V. d. kleuters 10.15 Schoolradio 10.35 Gram. 11.00 V. d. vrouw n.30 Schoolradio 11.50 Als de ziele luistert 12.00 Angelus 12.03 Gram. Nationaal progr.: 12.30 Nws en land- en tuinb. meded. 12.45 Gram. 13.00 Opening v. d. Staten- Generaai 13.10 Troonrede door H.M. Koningin Juliana 13.40 Amus. ork. en soliste 14.00 Gevnr. progr. 14.50 Metropole-ork. 15.30 Ben je zes tig? 16.00 V. d. zieken 16.30 Ziekenlof 17.00 V. d. jeugd 17.45 Regeringsultz: „De Ransiki-vlakte in Noord Nieuw-Guinea" door ir F. C. van Loenenl8.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje 18.30 V. d. jeugd 18.52 Act. 19.00 Nws 19.10 Gram, 19.15 Uit het Boek der Boeken 19.30 Gram. 20.25 De gewone man 20.30 Omr. ork. en solist 21.45 Radiodokter 22.00 Orgelconc. 22.20 Act. 22.30 Brabants ork. 22.45 Avondgebed en Ut. kaL 23.00 Nws 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 298 m„ 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO (12.30—24.30 Nationaal Programma). 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.50 Dagopening 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding 9.15 Koorzang 9.30 V. d. huisvrouw 9.35 Waterstanden 9.40 Gram. 10.50 V. d. kind. 11.00 V. d. zieken 11.30 Alt. en piano 12.00 Orgelspel 12.25 Land- en tuinbouwmeded. 12.45 Gram. 13.00 Opening v. d. Staten-Gencraal 13.10 Troonrede door H.M. Koningin Juliana 13.30 Gram. 14.00 Am. muziekkaleidoscoop 14.30 Gram. 14.40 School radio 15.00 Gram. 15.15 V. d. vrouw 15.45 Gram. 16.30 V. d. jeugd 17.30 Tiroler muz. 18.00 Nws 18.15 Pianospel 18.30 „De Millioenennota" caus. 18.40 Instr. sextet 18.55 „Paris vous parle". 19.00 V. d. kind. 19.05 Koorconc. 19.30 Gram. 19.40 Ronde Tafelparlement 20.00 Nws 20.05 Her- haUng v. d. troonrede 20.30 Promenade-ork. en sol. 21.40 Meded. 21.45 Instr. trio 22.05 Buitenl. overz. 22.20 Lichte muz. 23.00 Nws 23.15 New York calling 23.20—24.00 Rep. Engeland, BBC Home Service. 220 m. 12.00 Orgelsp. 12.25 V. d. arb. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 13.40 Lichte muz. 14.00 Orkestconc. 15.00 Vespers. 15.45 Caus. 16.05 Pia norecital. 16.30 Voordr. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.20 Gram. 19.00 Gevar. muz. 19.40 Caus. 19.55 Zangrecital. 20.15 Klankb. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.30 Va riété. 22.00 Viool en piano. 22.45 Caus. 23.00 23.03 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 247 m 12.00 Accordeonork. 12.45 Schots ork. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Amus. muz. 15.45 Lichte muz. 16.15 Mrs. Dale's Dagboek. 16.30 Orgelspel. 17.00 Gram. 17.15 Revue-ork. 18.00 Amus. muz. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws. 1925 Sport. 19.30 LuisterwedstrUd. 20.00 Gevar. prog. 21.00 Concert-ork. 22.00 Nws. 22.15 Act. 22.20 Gevar. muz. 23.03 Voordr. 23.20 Tango-ork. 23.56—24.00 Nws. N.W.D.R. 30!) m. 12.00 Omr.ork. 13.00 Nws. 13.25 Omr.ork. 15.50 Lichte muz. 16.10 Viool en piano. 17.00 Nws. 17 45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Schlagers. 21 15 Gram. 21.45 Nws. 22.30 Jazzmuz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.30 Rhythm, muz. FrankrUk, Nationaal Programma 347 m. 14.00 Nws. 14.05 Zang. 18.30 Amerlk. ultz. 19.00 Oram. 20.02 Knapenkoor. 22.35 Gram. 23.45 24.00 Nwi, Brussel. 324 en 484 m. 8»4 m 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Pianorecital. 13.30 Gram. 13.45 Pia norecital. 14.00 Gram. 14.45, 15.25. 15.30, 15.40, 15.45. 16.10 en 16.15 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V.d. Kleuters. 17.30 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Koorzang. 19.50 Caus. 20.00 Verz. progr. 20.15 V. d. Vrouw. 21.00 Omr.ork. en soliste. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.5523.00 Nws. «4 m. 12.10 Omr.ork. 13.00 Nws. 13.10 en 14.00 Gram. 15.00 Kamerork. 15.35 Gram. 16.00 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Dansmuz. 18.00 V. d. cold. 18.30 Viool en piano. 18.50 en 19.35 Gram. 19.45 Nws. 20.00 Omr.ork. en sold. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.50 Nws. Engeland, BBC European Serv. Ultz. voor Nederland. 22.00—22.30 Nws. Vraaggesprek met onze lui steraars. Boeken en schrijvers. (Op 224 en 49 m.). In Nederland bedroeg de beschikbare hoeveel'he'd voedsel, uitgedrukt in calo rieën, iin 1952/53 per dag en per hoofd van de bevolking ongeveer 2980 België— Luxemburg, Zwitserland, het Ver. Konink rijk 'en de vier Scandinavische landen kwamen boven de grens van 3000 calorieën, evenals Ierland, dat met 3480 calorieën per hoofd van de bevolking bovenaan de wereldranglijst staat. Ook de Ver. Staten, Canada. Australië en Nieuw-Zeeland komen boven de grens van 3000 calorieën, doch alle landen in het Verre en Nabije Oosten. Afrika en Latijns-Amerika (met uitzondering van Uruguay en Argentinië) blijven ver daar beneden. India staat onderaan de ranglijst met 1650 beschikbare calorieën per hoofd van de bevolking. In Pakistan krijgt men 1970 calorieën per dag, terwijl het gemiddelde voor Japan, Ceylon en de Fhiiippijnen niet veel hoger is. Het zelfde geldt voor de meeste landen van Latijns-Amerika, Afrika en het Nabije Oosten. Zelfs in aanmerking nemende, dat het aantal benodigde calorieën per dag min der wordt naarmate men de evenaar nadert, blijkt uit de zojuist door de F.A.O. gepubliceerde cijfers, dat nog drie-vijfde der wereldbevolking onvoldoende gevoed wordt. Hedi Tsjaker, lid van het politieke bu reau der „Neo Destour Partij", de Tune sische nationalistische partij, is in de nacht van Zaterdag op Zondag vermoord. Tsjaker zou enkele uren na middernacht het politiebureau van zijn woonplaats hebben opgebeld, met de mededeling, dat onbekenden trachtten de deur van zijn woning open te breken. Toen de politie kort daarna bij zijn huis arriveerde, vond zij de woning verlaten. De voordeur was geheel vernield. Het stoffelijk overschot van Tsjaker is in de loop van de ochtend op een weg buiten de stad gevonden. Het was met kogels doorzeefd. Op het lichaam van de overledene werd een briefje gevonden, met de volgende tekst: „Iedere daad van sabotage of ter rorisme, die in dit gebied wordt gepleegd, zal de dood betekenen voor drie Neo- Destourleiders in dit gebied. Niets kan ons tegenhouden. U beift gewaarschuwd". (Van onze Limburgse Redacteur) Op het priesterkoor, vlak voor het H. Tabernakel van het hoofdaltaar, stond Z.H. Exc. mgr Constans Kramer O.F.M., met de witte mijter op het hoofd, een gouden koormantel om de schouders en de kromstaf in de rechterhand. Aan zijn voeten lagen vijf Zusters neergeknield, die vanuit de Kapel van het Moederhuis der Kleine Zusters van St. Joseph te Heerlen de verre reis gingen onderne men naar het land harer idealen: Ne derlands Nieuw-Guinea. In de banken van het schip zaten haar medezusters, Horizontaal: 1 eetgerei, 4 dwaas, 6 i'k. (Lat.). 9 vervoermiddel, 10 Landbewer- kiing, 11 indien, 14 vis, 17 van het lopen de jaar 18 laatst l-eden, 20 provincie, 21 vogelpródtoct. 22 water in Friesland, 23 persbureau, 24 pl. op Ameland, 28 eiiloind icn die Iwdl Archipel, 31 deurknop, 33 voetbalclub34 treiter, 35 zangstem- Nationaal programma: 12.4513.45 Opening Staten-Generaal; Troon rede; Vertrek van de stoet. 21.0022.00 Telefilm v. d. opening v. d. Sta ten-Generaal. Geïllustreerd praatje over de mil lioenennota 1954. Naar wij vernemen, zal de minister president, dr W. Drees, op 18 September een bezoek aan Eindhoven brengen. Hij zal eerst de gast zijn van de D.A.F) en de automobielfabriek aan de Geldropse- weg bezichtigen. Vervolgens zal h|j een deel van de Eindhovense bevrijdingsfees ten meemaken. De minister-president heeft zich bereid verklaard het bevrij dingsvuur op de markt met de fakkel uit Bayeux te ontsteken en daarna de burgerij toe te spreken. Voor de achtste maal sinds de bevrij ding heeft Zaterdag de sobere doch, on danks haar herhaling, telkens weer in drukwekkende herdenkingsplechtigheid plaats gevonden in de cellenbarakken aan de Van Alkemadelaan te Scheveningen. „Opdat we niet vergeten", was 't parool te noemen van de ook ditmaal weer door door de Stichting „Oranjehotel" georga niseerde reünie, waaraan honderden nabe staanden van verzetsstrijders en oud-ge vangenen, uit alle delen van het land, deelnamen. In de stralende zon stonden allen tus sen de hoge gevangenismuren, toen de voorzitter der stichting, ds G. Bos, zijn emotionele woorden op de wind over de hoofden der aanwezigen heen het land liet ingaan. Immers, hij herinnerde niet alleen de oud-gevangenen aan hun voornemen de dingen na de oorlog veel beter te gaan doen, doch ook wees hij op de duidelijk waarneembare tendenzen om de bevrij dingsdag weer op de achtergrond te schuiven. Er is een algemene neiging, het ligt in de menselijke natuur besloten, om het leed der oorlogsjaren en de redenen waarom dit geleden werd, te vergeten. Hierop werd, na een minuut stilte, het „Onze Vader" gebeden en het „Wilhel mus" gezongen. Daarna vond het traditio neel geworden défilé langs de gewijde Dodencel 601 plaats: eerst de nabestaanden dergenen, die hier hun laatste uren heb ben doorgebracht, vervolgens de officiële vertegenwoordigers, onder wie de secre taresse van prinses Wilhelmina, mej. Gel- dens. Steeds weer hoopten zich de bloemen op, zowel voor de cel als voor het monu ment in de buitenmuur, waarlangs de stoet eveneens trok om vervolgens te wor den ontbonden. De reünie werd voortge zet in het Kurhaus, waar de deelnemers een eenvoudig lunchpakket werd verstrekt. Hier voerde nog het woord pater N. Apeldoorn, die in het verzet onder het pseudoniem „Victor" werkte. Verticaal: 1 onderwijsinstelling, 2 bij woord, 3, muziekterm, 4 de ombekende, 5 zamignoot. 6 iinsectenieter, 7 pers. vmw., 8 gewicht, 12 bevrachten. 13 vaartuig, 14 ieder, 15 wandeldreef, 16 te zijner tijd, 19 lofzang, 23 in het jaar, 25 auhtergeble. ven sliij'k, 26 bekend voetballer, 27 grote bijl, 29 de sommta van, 30 spil, 31 vreemde munt, 32 voorzetsel. i I 1 TT H n io h :i U 't 11 w\ f 6 <r 'O <V /r H \JV 1 Oplossing raadsel van l rijdag Horizontaal: 1 i'k. 3 5 ka, 7 ko, 8 phlox 9 puree, U feest, 14 ara, 15 elf, 16 ets', 17 vos, 18 Ier. nee, 20 ere, 21 bail 22 nor, 23 Mia. 24 aan, 26 vlo, 27 arm, 30 Miami, 32 tone, 34 tegel, 35 la, 36 ss, 37 nt, 38 te. Verticaal: 2 kuur, A Epe, 4 theeservies, 5 koffiemolen, 6 axe, 7 kast, 9 pa, 10 Ra venna, 12 eerbaar, 13 te, 24 am. 25 Aids, 28 riet, 29 me, 31 mts, 33 alt. Negenjarig meisje vermist. In Utrecht wordt het negenjarig meisje C. G. vermist. Het kind dat is geboren te Nijkerk op 24 December 1943, is op Vrijdag 11 Sept j.l. na schooltijd niet thuisgekomen. Advertentie DOOR 41) Toen zetten zij hem neer aan de ach tersteven van de boot. Zodra Nissan van wal stak en naar de schoener begon te roeien, draaide Bob Kingsley zich om op zijn plaats en staarde nieuwsgierig naar de klip achter hem, wier eigenaardig heden hij niet heel goed begrepen had uit Nanu's en Tifu's enigszins onhandige po gingen om deze te beschrijven. Hij kon nu zien, dat de klip zich zeer hoog verhief; toch scheen bij iedere slag van de riemen, naarmate de boot verder weg ging, de hoogte voortdurend groter te worden, alsof iedere seconde, die verliep, op tover achtige wijze de oorspronkelijke hoogte deed toenemen. Een ogenblik fronste hij het voorhoofd, zich hierover verwonde rend toen lachte hij zichzelf uit. Na tuurlijk. Ongeveer honderd voet of meer boven de grond rees de klip bijna lood recht op, maar daarboven boog z\j scherp ,naar binnen. Het lag er maar precies aan. van welke hoek men er naar keek. Van de voet van de klip kon men de top natuurlijk niet zien hij kwam trou wens nu pas in 't gezicht, en hij was al een goede honderd meter van de kust af. Toen zagen zijn ogen plotseling iets heel anders dan de nu zichtbare bovenste rand van de klip. Tegen de horizon te kende zich in het maanlicht de gestalte van een man af. Hij raakte Tifu's arm aan. Kijk! zei hij. Het schijnt hun toch gelukt te zijn! Tifu keek een ogenblik naar het bo vengedeelte van de klip. Ja. zei hij. Maar het heeft tijd gekost. En nu kan de Toewan zien, waar om men van boven niet op het strand kon schieten, want langs de gladde kant van de klip konden z© niet naar bene den komen. Bij de gestalte tegen de horizon voeg de zich een tweede, en één van hen pro duceerde nu een even aanhoudende, rode vlam, die door de afstand zo verkleind werd, dat ze een plotseling ontstoken en even plotseling weer uitdovende lucifer leek. Wel verdraaid! gromde Bob Kings ley door zijn plotseling opeengeklemde tanden en bracht zijn geboeide han den naar zijn schouder, Wat is er? riep Tufi bezorgd uit. Bent u getroffen. Toewan? Een wild schot! lachte Bob Kings ley kort. De afstand is te groot, een kogel kan dus geen grote wonde toe brengen! Maar roei een beetje vlugger, als je kunt. Misschien waren er meer schoten ge komen van de klip Bob Kingsley wist het niet. Het was tamelijk vreemd waarschijnlijk slechts een wonde in het vlees. Ze bloedde niet erg, en deed ook niet erg pijn - maar hij voelde zich een beetje misselijk, een beetje duizelig. Toen ging de misselijkheid over, maar de dui zeligheid bleef. Hij wist niet, hoelang het zou duren voor ze bij de schoener waren; maar toen ze hem aan dek hadden ge hesen, stond hij stevig genoeg op zijn voeten, en zijn stem was kalm en be heerst toen h|j aan de verschansing tegen Nanu sprak. Vaar onmiddellijk weg, Nanu. zei h.|j Als je eenmaal op gang bent, kun je een beitel en een hamer halen, en van nacht nog deze boeien van me afdoen! Maar waar is juffrouw Lyle? In de kajuit, o meester, antwoord de Nanu. Maar de wond van de Toe wan Dat is niets! zei Bob Kingsley kort af. Doe wat ik gezegd heb. Kafan, help me naar de kajuit. Hij stak het dek over naar de ingang van de kajuit, en Kafan hielp hem de treden van de kajuitstrap af maar be neden stond hij plotseling stil. Daar, onder de schommelende lamp, stond Ver- na tegenover hem. Zelfs van haar lippen scheen alle kleur verdwenen, maar haar ogen gloeiden om de belediging haar aan gedaan. Hij werd weer duizelig. Hij probeerde te glimlachen. Hij wist niet, dat hij slechts grijnsde, Dus ben je er in geslaagd, aan mijn heer Richardson te ontsnappen? riep ze opgewonden. Ik heb gebeden, dat hij er*in zou slagen, ,je opnieuw te grijpen! Je bedienden zeiden, dat het niet Ri chardson was, met wie je vocht, maar ik geloof het niet. Het enige dat ik geloof van wat ze me verteld hebben, is, dat dit schip jou toebehoort. Je hebt het hier laten wachten om jou bij aankomst van de Montah in Aoru op te pikken. Ik ver onderstel. dat je bij jezelf al overlegd had, dat je afschuwelijk werk dan ver richt zou zijn, en je klaar zou zijn om lafhartig op de vlucht te slaan! J°u rover! In de verhalen, die ik over je ge hoord heb, ben je een heilige, vergele ken met de werkelijkheid! Zijn lippen waren droog. H|j bevochtig de ze met zijn tong. De duizeligheid w®ra erger, hij leek wel dronken. Daar, op «et kastje, was whisky. Terwijl hij door ae kajuit schuifelde, rammelden zijn boeien. Hq schonk een halve tumbler van de on vermengde drank in en dronk die in een teug leeg; toen draaide hij zich weer om en zag Verna hem nog steeds aansta ren maar er was een plotselinge angst in haar ogen gekomen. O, mijn God! kreunde ze en 2JC|} neerbuigend over de tafel, begroef ze het gelaat in de uitgestrekte armen. De whisky scheen hem niet te neipen. Hij stak zjjn geboeide handen uit °yer de tafel, als om tot bedeesde geruststel ling het gebogen oofd vóór hem aan te raken trok ze terug en drukte ze ste vig tegen zijn slapen. Toen wankelde hp, en terwijl Kafan hem opving, wees hij naar het dek. Lucht! Breng me in de frisse lucht! zei hij moeilijk; toen, terwijl hij met Ka- fan's hulp de kajuitstrap op strompelde, mompelde hij, blijkbaar over zichzelf ver wonderd: Kan jij het begrijpen? Ik ik geloof dat ik van mezelf zal gaan. EeN VAN DE TWEE AFGODSBEELDJES Het was middag, en in een lichte wind voer de Alita nu naar een punt aan de wal, dat nog een mijl of zes van haar af was en dat men nu juist kon zien. Bob Kingsley leunde aan de windzijde tegen de verschansing, terwijl hij Tifu, die aan het wiel stond, gadesloeg zijn gedach ten waren ver. Het was een vreemde reis geweest! Ze waren nu tien dagen van Aoru af en binnen één of anderhalf uur zouden ze Kalawa aandoen. In die tien dagen was er nauwelijks een- woord gewisseld tussen Verna en hem. Kafan had haar maaltijden gebracht in de ka juit en haar verder bediend; niemand anders had de kajuit en haar verder be diend; niemand anders had de kajuit mo gen betreden. Ze had over het gehele dek mogen beschikken, maar slechts de laatste tijd had ze daar enig gebruik van gemaakt alsof ze langzamerhand min der ongerust werd en minder bang van haar omgeving. Maar hij glimlachte een beetje wrang in zichzelf hij wist hele maal niet, hoe ze nu zou handelen, of liever reageren op wat hij haar zeggen moest, op wat hij van plan was te doen, in dit laatste uur vóór men Kalawa be reikte. Hij zou daar echter niet lang over in twijfel zijn, want een paar minuten geleden had hij Kafan naar beneden ge stuurd, om haar te zeggen, dat ze land naderden, dat er iets was, dat hij haar moest vertellen en Kafan had het ant woord gebracht, dat ze binnen een paar minuten aan dek zou komen. (Wordt vervolgd). die het Veni Creator zelden zo vurig gezongen zullen hebben als op deze Za terdagmorgen, nu zij de zegen van ue H, Geest afsmeekten over het npostoun n werk dat de Congregatie op de missie statie van Kokenau gaat verrichten. De bisschop, zelf uit zjjn diocees 'van Luanfu door de communisten verbannen, sprak met waardering over de prachtige missietaak, waaraan de Zusters van Heerlen zich tientallen van jaren in China hadden gewijd, een arbeid, die uit bovennatuurlijke liefde verricht was en daarom nog steeds bloeit en vruchten af werpt, Hjj prees de Congregatie, die het initiatief tot deze vestiging op Nieuw- Guinea genomen had, een land dat thans wordt open gelegd en welks volk een eigen plaats in de wereld gaat innemen. Alleen het Christendom kan dit volk ge lukkig maken voor tijd en eeuwigheid; andere systemen van moderne origine vermogen slechts materialisme te kwe ken. „Wanneer de Katholieke Kerk op Nieuw-Guinea eenmaal haar Honderd Jaar Kromstaffeest viert", zo riep mgr Kramer met bezieling uit, zal in een geestdriftig Te Deurn aan God dank worden gebracht voor het cha ritatieve en sociaal-culturele werk waarmede de Congregatie vandaag een aanvang maakt. Ongetwijfeld moet daarop Gods zegen rusten. Het Kruis geeft U de kracht. In de Naam van Maria, op welk feest ge vertrekt: Goede reis". Ontvang het Kruis" Dan las de bisschop de zendingsbrie- ven voor en zegende de missiekruisen, die hjj haar overreikte met de woorden: „Ontvang het Kruis van Onze Heer Jesus Christus, in Wie gelegen is ons heil, ons leven en onze verrijzenis". Al len baden gezamenlijk het reisgebed. Na de zegen met het Allerheiligste was het moment gekomen, waarop de Zusters-missionarissen onder het. zingen van het Magnificat door het middenpad processiegewijze naar buiten trokken: voorop Moeder Jovinia Metsemakers. de moedige overste, die steunend op de schat van ervaring die zjj in haar lang durig missionarisleven in Indonesië heeft opgedaan -er niet tegen opziet om op haar gevorderde leeftijd van 58 jaren aan dit nieuwe avontuur te beginnen; vervolgens haar vier gezellinnen: Zuster Bernarda Widdershoven, de bekwame verpleegster en verloskundige, die met Zuster Marie Gemma Jansen de leiding over het ziekenhuis ter hand neemt; Zuster Clarina der Weduwe en Zuster Tosephio van der Leeuw, die zich aan de buishoudelilVe vorming der Papoea- meicies gaan wilden. Nog een laatste handdruk en wuiven de groet en weg stoven de auto's, de hoge heuvel af in snelle vaart naar Am sterdam, waar de Zusters-missionarissen nog dezelfde dag aan boord gingen van de „Banka" de fonkelnieuwe aanwinst van de Maatschappij Nederland die baar naar Sorong brengt. Een combinatie van Nederlandse bok kingexporteurs, de Cevebo. heeft het initiatief genomen om ook in het z.g. „voorseizoen" bokking naar Griekenland te exporteren. Het betreft bokking, die in de rokerijen is verwerkt van haring van de teelt 1952 en daarna is opgeslagen in de koelhuizen. De export naar Griekenland, die reeds in Augustus is begonnen, omvat 50.000 kistjes van 6.8 kg. Tot nu toe werd op de Griekse markt een monopoliepositie inge nomen door de Engelse bokk.ngexporteurs, die gewoonlijk in het zg. „voorseizoen" veel bokking, eveneens gerookte haring van de oude teelt, naar Griekenland ver schepen. De voorsprong, die de Britten hierdoor hadden, bleek van grote invloed in het na-seizoen. De Nederlandse bokking van de nieuwe vangst verscheen gewoon lijk pas omstreeks begin October op de Griekse markt. Mr dr J. Winsemius, secretaris-rent meester van het Hoogheemraadschap „Delfland" te Delft, is benoemd tot raad adviseur in algemene dienst bij het minis terie van waterstaat. Mr Winsemius trad op 1 Januari 1948 in dienst van het Hoogheemraadschap te Delft. ROTTERDAM. Maandag 14 Sept. Vette koeien en ossen 935, varkens 583. Aanvoer in totaal 1J11R riwen. Vette koeien: Ie kw 2.66—2.78, 2e kw. ƒ2.52 2.66, 3e kw. 2.22—2.37; Varkens (lev. gew.): Ie kw. 2.05, 2e kw. 2.02, 3e kw. 1.97. Vette koeien: aanvoer iets minder, handel redelijk, even stijver in prijs; Varkens (lev. Sew. Iaanvoer ruimer, handel kalm, prijzen hoger, afloop lager, enkele prima's iets boven notering.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4