Meer aandacht voor grote gezinnen, middengroepen en lagere inkomensklasse m Bevordering van bouwprogram van 65.000 woningen Verlaging van het heffingspercentage over de top EEN HERHALING VAN HET MINDSZENTY-PROCES? Lawine van cijfers. Behoud optimisme en help vaderland Koningin opende Staten-Generaal ONTWERPBEGROTING 1954 Geen verlenging wet dividendbeperking Dinsdag 15 September 1953 V. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN 1953: Het Rampjaar Wet op de Economische Mededinging Middenstand en P.B.O. Poolse bisschop voor de rechter WEERBERICHT K.. H. M- de Koningin heeft hedenmiddagter opening van het nieuwe parlementaire jaar, in een verenigde zitting van de Staten-Generaal, de volgende Troonrede uitgesproken Leden der Staten-Generaal, MET gespannen aandacht volgen wij allen de ontwikkeling van de 77 internationale toestand, die ook voor ons volk van zo grote betekenis is. Nog valt niet te zeggen of de wijzigin gen, die zich in het afgelopen jaar hebben voorgedaan, zullen leiden tot een werke lijke ontspanning. Op Korea is intussen, na moeizame on derhandelingen, een wapenstilstand be reikt, waardoor althans de mogelijkheid tot herstel van de vrede voor het zwaar- geteisterde Koreaanse volk is geopend. Met diepe dankbaarheid herdenk ik onze dappere vrijwilligers uit Nederland en Suriname, waarvan zovelen zijn gevallen in deze strijd voor de collectieve veiligheid. Het beleid der Regering richt zich on verminderd op een voortzetting der inter nationale samenwerking, zowel in de Ver. Naties als in Atlantisch en Europees verband. Binnen het kader van de Noord-Atlan tische Verdragsorganisatie gaat de op bouw der defensie regelmatig voort. Economische integratie ziet de Rege ring als een van de voornaamste doelstel lingen bij de vorming ener Europese Gemeenschap. Desbetreffende voorstellen harerzijds zullen met andere belangrijke vraagstukken, welke aan de vorming van een dergelijke gemeenschap verbonden zijn, onderwerp uitmaken van het op gang zijnd overleg tussen de Regeringen, waar voor de arbeid der Assemblee ad hoe een waardevolle bijdrage heeft geleverd. In West-Europa is nauwe samenwerking noodzakelijk, ook met landen, die niet deelnemen aan de integratiepogingen. De Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en andere intergouverne mentele organisaties benevens de Raad van Europa blijven dan ook van groot belang. Overleg tussen de Regeringen der Bene- lux-landen heeft geleid tot overeenstem ming omtrent tijdelijke maatregelen ter vermindering van gerezen moeilijkheden. Nauwere coördinatie van het interne en externe economische beleid zal daarop moeten volgen. Totstandkoming van de voorgestelde interparlementaire adviesraad zal een wezenlijke stimulans kunnen zijn voor de groei der Benelux-gedachte in de drie landen. Wetsontwerpen, betrekking hebbende op de beoogde regelingen, zullen U spoedig bereiken. en de volgende belangrijke gebeurtenis.. Voorbeelden van liet nieuwe tarief Meer zekerheid over financiële vooruitzichten Oph effitig dividendbeperkin g (Zie vervolg pag. 6) De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Woensdagavond, luidt: Overwe'gend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen enkele regenbuien, hier en daar wel licht vergezeld van onweer. Langs de Wadden- kust krachtige tot matige Zuid-Oostelijke wind, elders matige tot zwakke wind ruimend van Zuid-Oost naar Zuid of Zuid-West. Vrij warm voor de tijd van het jaar. Woensdag 16 September: Zon op 6.16 uur. onder 18.53 uur. Maan op 15.19 uur, onder 22.19 uur. NIEUWE SCHIEOAMSCHE COURANT Uit Troonrede blijken enkele successen voor K.V.P. De stoelt, jesverkopers maakten van morgen goede zaken. Een dezer „zakenlieden in actie op het. Lange Voorhout te s-Gravenhagetenor de dames in afwachting van de komst, van de Gouden Koets de tijd met breien doden. den. Op korte termijn zal zij naar aan leiding van door de Sociaal-Economi sche Raad uitgebrachte adviezen de in stelling van een aantal bedrijfslicha- men bevorderen. Het vraagstuk van de bezitsvorming is in studie, in samenwerking met de Commissie Bezitsspreiding. Het streven der Regering blijft ge richt op het scheppen van zodanige economische voorwaarden, dat de land bouw en de visserij in staat worden gesteld de grootst mogelijke bijdrage aan de nationale welvaart te leveren. Hiertoe bevordert zij krachtig het land bouwonderwijs, de voorlichting en het onderzoek. Was in de jaren r>a de laatste wereld oorlog de markt voor producten van de landbouw en de visserij gunstig, thans moet met een dalende tendens rekening worden gehouden. Het streven naar verlaging van kostprijzen en het voeren van een actief afzetbeleid vormen dan ook nog meer dan tevoren een belang rijk onderdeel van de landbouwpolitiek. Maatregelen tot verbetering van de toestand in de zeevisserij zijn in voor bereiding. (Zie vervolg elders in dit blad). Advertentie ■i- Op Dinsdag 22eej>t.,om 2 uur, begint op Houtrust het grote evenement van Den Haag: de 71ste Damesbeurs van de Dameskroniek. Vele attrac ties en demonstraties, waar devolle geschenken. Entrée slechts f 1,_1; kinderen f 0,50. Dit moogt U beslist niet missen Totaal nadelig saldo van f 995 millioen Hoewel de uitgaven voor 1954 een geringe daling te zien geven verge leken met het herziene begrotingsbeeld 1953 is het nadelige saldo van de gehele dienst in de ontwerpbegroting 1954 toch met 400 millioen gestegen tot 995 millioen. In de ontwerpbegroting voor 1953 werd vorig jaar een nadelig saldo van de gehele dienst becijferd van 492 millioen, dat echter reeds in de oor spronkelijk vastgestelde begroting 1953 was opgelopen tot 566 millioen en thans in het herziene begrotingsbeeld 1953, waarin ook de gevolgen van de watersnood zijn verwerkt, verder is gestegen tot 596 millioen. Zoals uit het op pag. 5 en 6 van dit blad opgenomen overzicht van de hedenmiddag aan de Staten-Generaal aangeboden ontwerp-begroting 1954 zal blijken, is de stijging van het nadelige saldo voornamelijk toe te schrij ven aan de geraamde vermindering van belastingopbrengsten. Het Regeringsbeleid blijft gericht op het onderhouden van goede betrekkin gen met Indonesië en het zoveel moge lijk verbeteren dier betrekkingen. De Regering heeft aan de Landsrege ringen van Suriname en de Nederland se Antillen voorstellen gedaan om te komen tot hervatting van het overleg over de nieuwe rechtsorde in het Ko ninkrijk. Er is grond voor de verwach ting, dat de besprekingen spoedig kun nen aanvangen. Maatregelen in het belang van de economische, geestelijke en sociale ver heffing van de bevolking van Nieuw- Guinea zullen geleidelijk en in onder ling verband worden getroffen. Een belangrijke taak is weggelegd voor Zending en Missie. Aan de mogelijkhe den voor een toekomstige politieke ont wikkeling zal de Regering bij voort during aandacht schenken. De reeds op verschillend gebied aan gevangen exploratie-werkzaamheden ter bevordering van de economische openlegging van het land zullen voort gang hebben. In het bijzonder is de aandacht gericht op verbetering en uit breiding van de landbouw voor eigen voorziening, naast winning van export producten. De Regering zal, waar zulks in het belang is van het land, particu lier initiatief aanmoedigen en steunen. Voor ons land zal 1953 in de Herinne ring voortleven als het jaar van de wa tersnood, die zoveel leed bracht en zo veel schade aanrichtte. Onafscheide lijk zal daarmede echter verbonden blijven de heugenis aan het ontroeren de medeleven in binnen- en buitenland, aan de warme spontaneïteit waarmede hulp werd geboden en aan de betoonde offervaardigheid. Het Rampenfonds en het Rode Kruis hebben veel gedaan om de getroffenen tegemoet te komen. De Regering vertrouwt, dat het wets ontwerp inzake de schaderegeling spoe dig in behandeling zal komen. In de worsteling om een snel herstel van de geteisterde waterkeringen en 'n spoedige drooglegging van de over stroomde gronden te vérwezenlijken zijn de beste tradities van ons volk ge handhaafd. Met dankbaarheid kunnen wij constateren, dat thans de dijken op één uitzondering na gedicht zijn. Er be- «taat goede hoop, dat vóór de najaars stormen de sluiting voltooid zal zijn. Dit ware de schoonste beloning voor de onvermoeide arbeid van velen. Alle krachten worden ingespannen voor het herstel der getroffen gebieden, ook op het gebied van landbouw en we deropbouw. Tevens is het oog gericht op de noodzakelijkheid om voor de toe komst grotere veiligheid te verzekeren. De ramp stelt hoge eisen aan de schatkist en heeft verschillende takken van de agrarische productie ernstig ge troffen. De wijze waarop de schok is opgevangen getuigt echter van de eco nomische weerstandskracht, waarover ons volk thans weer beschikt. De wijziging ten goede, die reeds eer der in het buitenlands betalingsverkeer was opgetreden, zette zich voort. De goud- en deviezenreserve nam ge stadig toe. Dientengevolge was het mo gelijk enkele verzachtende maatrege len ten aanzien van het deviezenbeleid te treffen. De Regering gaat na of ver dere verruiming mogelijk is. Productie en werkgelegenheid liggen °P een hoog niveau. De hulp, die ons land in de jaren 1949 tot en met 1952 van de Verenigde Staten van Amerika ontving en die tot het economisch her stel in zo belangrijke mate heeft bij gedragen, kon worden beëindigd. Het behoud van het verkregen even wicht en de voortzetting van de nor male groei der economische bedrijvig heid eisen bij voortduring aandacht. De sterke toeneming van onze bevolking maakt het nodig de totstandkoming van nieuwe en de uitbreiding van be staande welvaartsbronnen met kracht te blijven bevorderen. De aanhangige voorstellen in zake verlaging van de belastingdruk op het bedrijfsleven zul len daartoe kunnen bijdragen. Onmisbare voorwaarde voor een blij vend gunstige ontwikkeling is een ver dere vergroting van de export en een zo ruim en vrij mogelijk internationaal handels- en betalingsverkeer. De Re gering is voortdurend bedacht op het stimuleren en steunen van maatrege len in die richting. Het ligt in het voor nemen op korte termijn een ontwerp van wet houdende regelen omtrent de economische mededinging bij de Sta ten-Generaal aanhangig te maken ter vervanging van het op dit gebied nog steeds geldende bezettingsrecht. Een nota over het middenstands- vraagstuk zal U dit zittingsjaar berei ken. Op grond van met het bedrijfs leven gevoerd overleg heeft de Rege ring goede hoop, dat de door haar ge- venste verwezenlijking van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie op basis van vrijwilligheid zal kunnen geschie- Een globaal inzicht in de ontwerp-be groting 1954 geven de volgende cijfers i (in millioen): I X II III i Gewone Dienst j Voordelig saldo 667 717 453 I Buiteiigew. Dienst I I Nadelig saldo 510 531 754 j Landbouw-Egal. fonds Nadelig saldo 80 126 100 i Buitengew. Dienst II Nadelig saldo 642 656 594 Gehele Dienst I Nadelig saldo 565 596 99o I. Oorspronkelijk vastgestelde begro ting 1953. II. Herzien begrotingsbeeld 1953. III. Ontwerp begroting 1954. Het totaal der uitgaven is volgens het herziene begrotingsbeeld voor 1953 ge stegen met. 871 millioen vergeleken met de oorspronkelijk vastgestelde be groting voor dat jaar; de middelen gaven een stijging te zien van 840 millioen, zodat uiteindelijk het nadelige saldo steeg met 31 millioen. Een zeer belangrijk deel van de extra uitgaven vormen die welke in verband met de watersnood moesten worden ge daan en voor 1953 gesteld werden op 400 millioen. Ook in de begroting 1951 is ten behoeve van het herstel van de rampschade op de Buitengewone Dienst I een bedrag van 400 millioen uitgetrok ken. De verhoging van het bedrag van de middelen voor 1953 met 840 millioen is voor een belangrijk deel het gevolg van een herziening en correctie van de ramingen der belastingmiddelen. Voorts kwam een bedrag ad f 433 millioen be schikbaar wegens vrijgegeven tegen- waardegelden, waarvan f 230 voor wa tersnooduitgaven en 233 millioen voor andere reeds in de begroting 1953 opge nomen uitgaven. Bij de raming van de belastingmidde len voor 1954 is rekening gehouden met de budgetaire gevolgen van de bij de Staten-Generaal aanhangig gemaakte wijzigingen van de belastingwetten, welke o.a. tot uiting komen in de verwachte teruggang van de opbrengst van de in komstenbelasting, de loonbelasting en de accijns op suiker. Ook de vennootschaps belasting zal een daling te zien geven vergeleken met de herziene raming voor 1953. Voorstel tot verlaging inkomsten- \^J verlaging van het tarief van de inkom I cti.nhpiactinfi' en de loonbelasting, aange en loonbelasting Vandaag is verschenen de Memorie van Antwoord naar aanleiding van het Voorlopig Verslag van de Tweede Kamer op dc wetsontwerpen nopens fiscale voorzienm gen m het belang van de werkgelegenheid op langere termijn en in verband met de huurverhoging, alsmede op dat nopens de wijziging van de Huurwet. 4 oor zove de 134 vragen van de Tweede Kamer in de schriftelijke stukken aangaande de voorgestelde voorzieningen gee beantwoording hebben gevonden, wordt thans in een hij de Memorie gevoegde bijlage ingegaan op een aai vraagpunten, die buiten de orde van die stukken vallen. „„mk-rtiid is in tikt antwoord van de Regering gaat vergezeld van een aantal Nota s van Wijziging tenjnjl tegehj,kertijd is m "ediend een nieuw Ontwerp van Wet tot herziening van de tarieven van de inkomstenbelasting en van de loon belasting, aan welk ontwerp ook in de meer genoemde Memorie een uitvoerige algemene beschouwing is gewijd. percentage 2 (thans 4 pet.); voor III—4 enz. wordt het percentage (thans III—4 2 pet.). Van de bedragen, die bij verschillende inkomens volgens het geldende en vol gens het nu voorgestelde tarief verschul digd zijn alsmede van de absolute en rela tieve vermindering die uit het wetsont werp voortvloeien kan voor enkele tarief groepen het volgende overzicht worden gegeven: De verlaging van de tarieven inkom stenbelasting en loonbelasting is een be langrijk nieuw element in het belasting plan. In Warschau speelt zich op het ogen- dik een herhaling al van de tragedies, die reeds eerder in de andere satelliet staten zijn opgevoerd, n.l. een monster proces tegen een leider van de Katholieke geestelijkheid. Mgr Szeslaw Kaczmarek, de 58-jarige bisschop van Kielce (Midden Polen) is, tezamen met drie andere pries ters en een kloosterzuster, slachtoffer van een communistisch „rechtsgeding". Radio-Warschau zond gisteravond ge deelten uit van de zitting, die Maandag begonnen is. en waarin men de zwakke langzame stem van mgr Kaczmarek -de meest absurde beschuldigingen kon horen toegeven. Mgr Kaczmarek zeide „berouw te hebben", dat hij zijn medebeklaagden, de priesters Jan Danilewicz, Jozef Dom- browski en Wladyslaw Widlak en Zuster Waleria Niklewska „op de verkeerde weg" had gebracht. Hij bekende, dat „de voor naamste doelstelling van de politiek van het Vaticaan bestond in de vernietiging van de Sovjet Unie". Daarvoor was de „collaboratie met de nazi's noodzakelijk geweest". „Het is bekend, zei mgr Kaczmarek op monoto ne, zachte stem, dat de politiek van het Vaticaan altijd anti-Pools is geweest". De bisschop gaf dezelfde stereotiepe beschuldigingen toe, die men reeds kent uit de processen tegen kardinaal Mindszenty, mgr Bossilkoff en zovele anderen: spionnage voor de Britten en Amerikanen (hierbij Werd ook nog de nagedachtenis van wijlen kardinaal Hlond bezoedeld), poging tot omverwer ping van het communistische regime etc. Na de onthullingen van de in de vrije wereld teruggekeerden, zoals de Amerikanen Vogeler en de Brit Sanders, is het geen geheim meer hoe de com munisten in staat zijn iedereen tot de meest weerzinwekkende en onzinnige bekentenissen te brengen. Mgr Kaczma rek is het laatste slachtoffer van deze onmenselijke praktijken. De thans voorgestelde herziening van de tarieven van de inkomstenbelasting en van de loonbelasting houdt een verlaging in over de gehele 1 ijn en betekent een belangrijke vermindering van de belas tingdruk. Het ligt in de bedoeling, deze verlaging in te voeren met ingang van 1 Januari 1954. De aanvankelijk voorge stelde verlichting aan de voet voor de kleinere inkomens is gehandhaafd en in het nieuwe tarief verwerkt. Kenmerkend voor het nieuwe tarief, in vergelijking tot het bestaande, is een verlaging van het marginale heffings percentage (d.i. het percentage aan be lasting, dat over de laatste toevoeging aan het inkomen wordt geheven), in het bijzonder voor dc middeninkomens. Tege lijkertijd heeft op het verlaagde niveau een egalisering plaats gevonden, waar door een regelmatiger opbouw van het tarief is verkregen. Een verlaging van het marginale per centage is vooral ook uit psychologisch oogpunt van belang, omdat de belasting plichtige juist bij een toeneming van het inkomen de druk van het marginale hef fingspercentage zo overduidelijk onder vindt: over de aanwas van het inkomen moet hij aanzienlijk meer belasting beta len dan hij voorheen over het inkomen gemiddeld verschuldigd was. De vermin dering van het marginale heffingspercen- tage resulteert voor de hogere inkomens in een vast bedrag. Voor gezinnen met kinderen is de belas tingvermindering relatief iets groter dan voor de andere groepen van belasting plichtigen. Met de beschreven tariefsverlaging is een zeer aanzienlijk offer aan belasting opbrengst gemoeid. Naar globale schat ting betekent zij een verlies aan belasting opbrengst van 190 millioen per jaar. TARIEFGROEP I longehuwden 1 zuiver ink. best. tarief wets- vermind. vermind tarief ontwerp in pet 3.000 216 373 72 16.2 6.000 1.456 1.279 177 12.2 9.000 2.743 2.410 333 12.1 18.000 7.676 7.135 541 7,0 30.000 15.664 15.075 589 3,7 TARIEFGROEP II (gehuwden zonder kinderen zuiver ink. best. tarief wets- vermind. vermind. tarief ontwerp in pet 3.000 216 180 36 16.6 6.000 871 741 130 14.9 9.000 1.759 1.482 277 15,7 18.000 5.430 4.890 540 9,9 j 30.000 11.905 11.202 703 5,9 TARIEFGROEP III-2 (gehuwden met 2 kindJ I zuiver ink. best. tarief wets- vermind. vermind. tarief ontwerp in pet 3.000 69 26 43 62,3 6.000 572 460 112 19,6 9.000 1.350 1.097 253 18.7 18.000 4.792 4.265 527 11,0 30.000 11.144 10.447 697 6,3 TARIEFGROEP III-5 (gehuwden met 5 kind.): zuiver ink. best. tarief wets- vermind. vermind. tarief ontwerp in pet 3.000" 6.000 209 118 91 43,5 9.000 781 574 207 26.5 18.000 3.868 3.363 505 13,0 30.000 10.011 9.328 683 6,8 De voorgestelde verlaging heeft aanlei ding gegeven ook het bijzonder tarief van de loonbelasting (artikel 10 van het Be sluit op de Loonbelasting 1940) voor be loningen, die boven het normale loon worden genoten (zoals tantièmes, gratifi catiën e. d.) enigszins naar beneden te brengen: Voor groep I wordt het percentage 20 (thans 22 pet.); voor groep II wordt het percentage 13 (thans 15 pet.); voor groep III-l wordt het percentage 9 (thans 11 pet), voor groep III-2 wordt het percentage 5 (thans 7 pet.); voor groep III-3 wordt het groep nihil In de Memorie van Antwoord inzake de reeds aanhangige fiscale voorzieningen zet de Regering uiteen, welke overwe gingen tot de indiening van het hierbo ven geschetste voorstel hebben geleid. Ten tijde, dat de Regering zich over de maatregelen in het belang van de werkge legenheid op langere termijn en ovgr de compensaties in verband met de huarêer- hoging beraadde, had zij de overtuiging verworven, dat aan een aantal specifiek op die problemen gerichte maatregelen voorrang moest toekomen boven een meer algemene verlichting van de belasting druk. In de sindsdien verstreken maanden is meer zekerheid verkregen over de finan ciële vooruitzichten. De in de Millioenen- nota verstrekte gegevens tonen aan, dat de budgetaire vooruitzichten voor 1954 op zichzelf gezien geen aanleiding geven om tof verdere vermindering van de midde len over te gaan. Echter dient daarbij in aanmerking te worden genomen, dat dit beeld ongunstig is beïnvloed door een factor van tijdelijke aard, namelijk de lasten van het herstel van de waters- noodschade, welke zich slechts uitstrekken over 1953 en 1954. Voorts is de monetaire toestand bij voortduring als gunstig aan te merken, terwijl de betalingsbalans ook ge durende het voorjaar en de zomer nage noeg aanhoudend een overschot vertoont. Het hier in enkele trekken geschetste financieel-economisch beeld en de over weging, dat op iets langere termijn met een vermindering van de lasten van de oorlogsschadevergoedingen mag worden gerekend, hebben de Regering aanleiding gegeven na te gaan of het, alles tezamen genomen, verantwoord zou zijn, met hand having van de reeds voorgestelde fiscale voorzieningen, aan het alom levende ver langen naar een meer algemene belasting verlichting te voldoen. Haar aandacht is daarbij aanstonds uitgegaan naar een stenbelasting en de loonbelasting, aange zien zij het matigen van de zware druk van die belastingen, in het bijzonder op de middeninkomens als een van de naastlig gende maatregelen van urgente aard be schouwt. Na nauwgezette overweging is de Regering tot de slotsom gekomen, dat een zodanige algemene verlichting van belas tingdruk niet langer mag worden uitge steld. In dit verband herinnert de Regering aan de totstandkoming in 1947 van het ta rief voor de inkomstenbelasting. Onder de uiterst moeilijke financiële omstan digheden van de eerste na-oorlogse jaren moest toen alles er op worden toegelegd om een zo hoog mogelijke opbrengst te verkrijgen. Daartoe was het noodzakelijk met name ook de middeninkomens, die een zeer groot deel van de belastingop brengst opleveren, zwaar te belasten. De eis van een zo rechtvaardig moge lijke verdeling van de zware druk brengt mede, dat hetgeen toenmaals door het ge vaar voor inflatoire verschijnselen werd gerechtvaardigd, wordt herzien, zodra dat gevaar verder terugtreedt. Voorts heeft de Regering in haar over weging betrokken, dat de loonsverhoging, die met ingang van het volgende jaar valt te verwachten, deze druk nog zou doen toenemen. Tenslotte heeft de Regering overwogen, dat onder de vier millioen belastingplich tigen, aan wie de verlaging ten goede komt, ook velen met een particulier pen sioen, een lijfrente of een klein kapitaal tje e. d. schuilen, die buiten de loonsvef- hoging vallen en meestal de verhoging van de huur ook niet op andere wijze voldoende gecompenseerd zien. Voor hen wordt de vaak moeilijke opgave om de stijging van de kosten van levensonder houd op te vangen door deze maatregel enigszins vergemakkelijkt. In de Memorie van Antwoord wordt verder verklaard, dat het de Regering ge wenst voorkomt, dat de Kamer bij de be handeling van dit complex van maatre gelen het standpunt van de Regering kent met betrekking tot de vraag of de dividendbeperking, die ingevolge de gel dende wet voor het laatst geldt voor di videnden over het jaar 1952, dient te wor den verlengd. Zoals bekend is, heeft ae Sociaal-Eco nomische Raad in zijn terzake uitge bracht advies eenstemmig als zijn oordeel uitgesproken, dat er geen voldoende za kelijke grond meer is voor voortzetting van de dividendbeperking. De Raad stelt niettemin op psychologi sche gronden voor de maatregel met nog één jaar te verlengen, waarbij h(j echter de regeling zou willen wijzigen en de grenzen verruimen. De Regering acht het echter niet ge wenst voor één jaar een dergelijke wij ziging voor te stellen en is dan ook niet voornemens een voorstel tot handhaving van de dividendbeperking in te dienen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1