'^uóteró werkten zeiJ dapper mee OOK WIJ GAAN U HELPEN FEESTKLOK MOEDER CLARA D ANKT ONZE LEZERS r': I Met de verfkwast niet minder handig dan met naald en draad Employé's van het Mauritscomplex DINSDAG 15 SEPTEMBER 1953 PAGINA 's Avonds om vijf uur ging het hek dicht. De werklui hingen hun blauw-geëmailleerde drinkflessen om de hals, sprongen op de fiets en reden naar huis. Het hangslot werd dicht geklapt. De hoofd opzichter legde de sleutel op een geheime plaats neer, die slechts aan een aantal betrouwbare insiders bekend was. Dan ging de deur van het pauselijk slot open en betraden Moeder Priorin met Zuster Caecilia, haar assistente, het bouwterrein om de gemaakte vorderingen in ogenschouw te komen nemen. Van stenen, cement, beton, houtsoorten of aanleg van centrale verwarming hadden zij weinig verstand, maar zij wisten hoe een Carmelitessenklooster zo practisch mogelijk ingericht kan worden. Uit jarenlange ervaring hadden zij dat beter geleerd dan een bouwkundig tekenaar op de blauw drukken van zijn ontwerp zou kunnen aangeven. Op deze inspectietochten deden zij soms ontdekkingen. Meestal waren het slechts kleine verande ringen, die zij in overleg met architect en aannemer wilden aangebracht zien. Nochtans is het eens voorgekomen, dat zij het bovenste gedeelte van een stenen trap door een houten die minder kostbaar was lieten vervangen. Dat was meer in overeenstemming met de H. Armoede, die Moeder Theresia haar geestelijke dochters tnet zoveel nadruk bevolen had. Stilte keert terug De vrucht van vrome milddadigheid Dagorde ly/TET Pater Andreas Zelis, Prior van het Theologicum der Onge- schoeide Carmelieten te Geleen, hebben Anthony Hennekens, de voorzitter van de Katholieke Vereniging van Mijnbeambten, en ik verleden jaar op het feest van Sint Nicolaas de Carmel „Regina Pacis" te Beek bezocht, vertelde ons Frans Dohmen, die als vakbond leider meer dan 20.000 mijnwerkers achter zich heeft. Met speciaal verlof mochten wij binnen het pauselijk slot komen. Van de bekrom pen behuizing die wij daar te zien kregen zijn wij geschrokken. Zó primitief hadden wij ons dat niet voorgesteld, temeer daar de gevel van het klooster laat vermoeden, dat het interieur van dit gebouw royaal van afmetingen is. Aanstonds bleek ons echter, dat het tegen deel het geval was. We troffen daar een reftertje aan, zo klein, dat het amper plaats kon bieden aan zes tot zeven zusters. Ze zaten daar evenwel met zijn veertienen! Boetvaardigheid Geestelijk contact Deze zusters moe ten meer aan ande ren dan aan zichzelf hebben gedacht. We wisten natuurlijk van te voren wel dat de cel van een Car melites geen gemeu bileerde salon zou zijn. Maar dat de zusters nog niet eens over voldoende ruimte beschikten waar ze behoorlijk kunnen werken en zich ontspannen, dat was ons te bar. In een geïmproviseerd celle tje, dat op de gang stond lag een zuster ziek te bed. Ze sukkelde met een hevig ontstoken knie. Haar temperatuur was vrij hoog. „Waarom legt U deze patiënte niet boven op de ziekenkamer, Moeder?" vroegen wij de Priorin. „Het is koud en het tocht hier. Dat kan voor de Zuster onmoge lijk goed zijn". Moeder Clara schudde meewa rig het hoofd. We begrepen het *1. Br was voor d* patiënte geen andere plaats te vin den Toen hebben Frans Dohmen en Anthony Hennekens elkander eens veelbetekenend aangekeken en ge zegd: „Ook wij gaan U helpen". Destijds hebben Uw Zusters zich onder de rook van Staatsmijn Mau- rits gevestigd om door offer en gebed van God de genade te verkrijgen dat het Katholiek geloof in de Nieuwe Mijnstreek behouden moge blijven. De mijn werkers en mijnbeambten van het Mauritscomplex voelen zich verplicht U als contraprestatie een jaarlijkse bijdrage te geven, opdat U allen zonder zorg voor Uw dagelijks bestaan Uw verhe ven apostolaat moogt uitoefenen. Als onze mensen eens wisten hoe de zusters hier leven zou onge twijfeld niemand willen achter blijven om dit offertje af te staan. Tlillft Niet in de Borneo-missie maar in onze mijnstreek tnoest de nieuwe Carmel konwi Als een blank sneeuivtapijt Centrale der mijnstreek Nieuu/e vleugel van Carmel te Beek voltooid Aan de verbouwing hebben de Zusters met grote schorten over haar habyt en scapulier zelf ijverig mee geholpen. De gaatjes die zij in het hout ontdekten, dichtten zij met stopverf, namen de schilderskwast ter hand en smeerden de verf, die een broer van een der com muniteitsleden ten geschenke had ge geven, met forse streken over deuren en ramen uit. Alle ruiten hebben zij zelf ingezet. Wekenlang heeft de gang volge- staan met ramen en kozijnen, die stuk voor stuk een beurt kregen. Een half jaar lang hebben de Zusters moeten luisteren naar het lied van de arbeid, dat in haar kloostertuin weer klonk. Met oorverdovend lawaai maal den de betonmolens cement tot een vast fundament, waarop de nieuwe vleugel werd opgetrokken. Een gierende zaag kloofde balken tot planken, waarvan timmerlieden vloeren legden; lassers tuurden door de beschermkappen in de venijnig-blauwe vlam, waarmede zij buizen van de centrale verwarming aan elkaar zetten. In offervaardige berusting aanvaard den de Zusters de luidruchtigheid, die indruiste tegen de stilte, rust en inge togenheid, waaraan zij in haar beschou wend leven behoefte hebben. Zij begre pen dat dit de enige mogelijkheid was om bevrijd te worden van het ontstellend gebrek aan ruimte, waarmede haar klooster sedert de oprichting te kampen heeft gehad. Het leed is thans voor goed achter de rug. Langs de brede nieuwe pandgang bevinden zich een mooie refter, royaal van afmeting, alsook de keuken en bij keuken. In de kelders, waar aardappe len, kolen en diverse groenten worden bewaard, is een wasvertrek ingericht. Het voormalig reftertje veel te klein voor het aantal Zusters wordt bij het koor getrokken en keuken plus bij keuken worden tot vóórkoor bestemd. Op de bovenverdieping zijn negen mooie cellen gebouwd. De Carmel „Regina Pacis" te Beek biedt thans plaats aan negentien Zusters. Als vrijwillige gevangenen van God leiden de Carmelitessen een bestaan, dat aan de menselijke natuur zeer hoge eisen stelt. Zij dragen een habijt van ruwe stof; lopen barrevoets; gebruiken nimmer vlees of dierlijk vet en mogen het streng pauselijk slot slechts om ernstige redenen verlaten. Zelfs wanneer familieleden aan de andere zijde van het traliehek op bezoek komen, houden v.o.v.v. Zondag 20 September gaan de feestklokken luiden over de Carmel van Beek (L.), want dan zal de nieu we vleugel van het Kl-ooster worden ingezegend en deze plechtigheid vormt een gebeurtenis waaraan veie duizenden van onze lezers zij het van uit de verte deel hebben, zoals zij door hun milddadigheid deel hebben genomen aan de bouw, die nu gereed is gekomen. Elders op deze pagina dankt Moe der Clara voor de bewijzen van „royale goedheid" waardoor ruim 70 pet van de bouwsom kon worden bijeen gebracht en waarschijnlijk door deze band met de buiten-kloos terlijke wereld getroffen, zet zij uit een, wat de taak van de verheven Berg Carmel ten aanzien van deze zelfde wereld is en haar gedachten zijn het overwegen meer dan waard. Misschien dat de lezer daarna op nieuw belangstelling heeft voor het giro-nummer, waarop hij nog eens 2en feestgave kan storten. Het is 340435 ten name van net Carmelites senklooster „Regina Pacis", Beek (Eb). De nieuwe vleugel is wel klaar, maar de zusters hebben voor een aflersoberste inrichting nog veel nodig. En de leverantie van „gees telijke drijfkracht aan de mys tieke bedrijvigheid van het Gods rijk" wordt terecht niet met geld betaald. Daarom blijven uw offers welkom. zij haar gelaat achter een zwarte sluier verborgen. 's Morgens om half zes staan zij op. In de zomermaanden zelfs om half vijf. Allereerst bidden zij in het koor ge zamenlijk de vier Kleine Uren: Priem, Terts, Sext en Noon. Onmiddellijk daarop volgt de H. Mis, die, met de dankzegging na de H. Communie mee, ongeveer een uur duurt. Na afloop gaan de Zusters gewoonlijk iets gebruiken. Dit is echter geen ontbijt in de gewone Op de sobere kloostertafel in de refter staat volgens Carmeli- taanse traditie een doodskop, om de zusters er voortdurend aan te herinneren dat het lichaam eenmaal tot stof en as vergaan zal. betekenis van het woord, doch het be staat uit een kop warme koffie met brood, overeenkomstig de gewoonte van zuidelijke landen. Van 7.45—8.45: Meditatie. 10.5311 uur: Gewetensonderzoek. U uur: Middagmaal. De Zusters gaan slechts tweemaal per dag aan tafel. Daarna hebben zij recreatie, welke nut tig besteed wordt met handwerk: stop pen, naaien, verstellen, enz. 14 uur: Vespers, waarna Geestelijke Lezing tot 15 uur. 1516.45 uur: Werktijd. 16.45 uur: Een kwartier voorbereiding op de tweede Meditatie. 17—18 uur: Meditatie. 18 uur: Avondeten, waarna recreatie. 19.25 uur: Completen en Gedachtenis sen tot 20 uur. 20—21 uur: Vrije tijd. 21—22.15 uur: Metten en Lauden, waar na nog een kwartier gewetensonderzoek plaats heeft. Omstreeks 23 uur begeeft de commu niteit zich ter ruste. Zo wisselen de geestelijke oefeningen zich dag na dag in steeds eendere volg orde af, telkens ingeluid door het klokje der H. Gehoorzaamheid. In haar uitvoerig gedicht „Jésus, mon Bien-Aimé, rappelle-toil.heeft de H. Theresia van Lisieux verklaard, dat zij in de Carmel was getreden om onaf gebroken voor de bekering der zondaars te bidden. Bij het plechtig onderzoek, dat aan haar professie voorafging, preci seerde zij zich nader en zeide, dat zij gekomen was niet alleen om de zielen te redden, maar ook om te bidden voor heilige priesters. Meisjes, die zich voor dit verheven leven geroepen voelen, moeten van deze apostolaatsgeest doordrongen zijn. Alleen zij mogen zich aansluiten bij de gemeen schap dezer vrome en edelmoedige kloosterzusters, die zich als slachtoffers voor de Eeuwige Liefde verlangen te bewegen op het hoogste niveau, dat in het geestelijk leven te bereiken valt. In de Carmel brengen zij aan het Goddelijk Hart van Jesus, dat de mensen oneindig bemint, eerherstel voor de vele beledi gingen, die de mensen de Zaligmaker aandoen. Daarom liggen zij in aanbid ding neergeknield voor het Allerheilig ste, richten zij al haar gedachten, gevoe lens en genegenheden op Hem, aan Wie zij zich als bruiden voor tijd en eeuwig heid hebben toegewijd; verlangen zij voor de verlossing der onsterfelijke zielen met Christus aan het kruis te sterven. De H. Moeder Theresia, die, volgens haar eigen verklaring, tot aan het einde der wereld had willen lijden om één ziel voor de verdoemenis te behouden, is haar geestelijke dochters in deze offervaardige liefde moedig voor gegaan. Op heldhaftige wijze leggen de Car melitessen zich toe op de beoefening der deugden van armoede, zuiverheid, ge hoorzaamheid, nederigheid, verdraag zaamheid, geduld, zachtmoedigheid en een opofferende liefde, die geen gren zen kent. De boetvaardigheid, waartoe deze sterke en moedige vrouwen zich krach tens de heilige doch harde Regel ver plichten, is streng. Op Vrijdagen en tijdens de Veertigdaagse Vasten, die voor de gehele H. Kerk geldt, mogen de Zusters geen zuivel gebruiken. Geen melk derhalve, eieren of kaas. Voor de langdurige Ordesvasten echter, die vanaf het feest van Kruisverheffing (14 Sep tember) tot Pasen duurt, geldt deze be paling niet. Zij zorgen, dat haar provi siekast een flinke voorraad groenten en fruit bevat, zodat er geen gevaar voor een tekort aan vitaminen bestaat. Haar voeding is voldoende gevarieerd. Meditatie in de kloostertuin. Achter de tralievensters zijn zij de vrijwillige gevangenen van God gewor den. Afgezonderd van de wereld, waar aan zij voor goed vaarwel hebben ge zegd. Voelen zij zich eenzaam in haar levenslange retraite? Dat valt heus mee! Zij hebben meer contact met de buiten wereld dan menigeen oppervlakkig zou vermoeden, want voortdurend wordt haar gebed verzocht om uitkomst in de meest uiteenlopende moeilijkheden. Vooral door degenen, die door hun edel moedige hulp de uitbouw van de Carmel te Beek mogelijk hebben gemaakt. „Door deze voortreffelijk geslaagde actie is mjj duidelijk geworden, waarom onze H. Moeder Theresia haar 32 Car- mels zonder geld gesticht heeft", ver klaarde mij Moeder Clara, de Priorin. „Daardoor heeft zij al haar weldoeners in de gelegenheid gesteld met haar in innige verbinding te komen. Onze H. Moeder had een edel en dus ook dank baar hart. Wat zal zij veel voor deze mensen gebeden hebben! Zij spoorde daartoe haar dochters voortdurend aan. Door deze actie zijn wij met duizenden gezinnen in geestelijk contact getreden. Wij bidden en offeren voor allen, die ons bij de bouw gesteund hebben. Uit dank baarheid voelen wil ons daartoe ver plicht. God heeft ons dat uitdrukkelijk te kennen gegeven". E. LOHMAN O.F.M. FRANS DOHMEN. «ik? - Boven: De nieuwe vleugel van de Carmel Regina Paciste Beek. Onder: De soberheid van een Carmelitessen-cel, waarin zich een flink stuk van het bid- en offerleven voltrekt is welsprekend. y Mi m - Wy zouden geen ware dochters van onze H. Moeder Theresia van Avila zijn wanneer wy ons niet echt dankbaar zouden tonen voor de royale goedheid, waarmede de lezers van de Maasbode-pers ons ir de zorgciyke omstandigheden waarin wy door gebrek aan ruimte reeds jarenlang verkeerden, gehol pen hebben. Zjj hebben immers het grootste gedeelte van de benodigde bouwsom ruim 70'/» bijeen ge bracht. Tevens betuig ik in naam van onze zusters myn oprechte dank aan de Directie en Redactie Door de gulheid, vrygevigheid en be langstelling, die wy speciaal tgdens de destyds gevoerde Adventsactie mochten ondervinden, werden wij diep getroffen. St Joseph, de Bouw heer van de Carmelorde, heeft ons vanuit de Hemel zichtbaar geholpen. Was het niet opvallend, dat wij de grootste giften byna steeds op Woens dag of Donderdagmorgen mochten ontvangen? Menigeen vraagt zich tegenwoor dig af: wat is feitelijk het doel van de Carmel? Vervullen de beschou wende Zusters in deze tijd nog een rol van betekenis? Zouden zij niet beter actief kunnen deelnemen aan de uitbreiding van het Godsrijk op aarde? Dat past toch beter bij de mentaliteit van het hedendaagse leven! Mag ik het doel van onze Orde met een voorbeeld uit de natuur verdui delijken? Wat doet er levenlozer aan dan het sneeuwtapijt dat over de toppen der Alpen ligt uitgespreid! Wanneer de stralen der zon tegen het voorjaar in kracht toenemen gaat deze blanke schoonheid smelten. Eerst langzaam; drup voor drup; dan sneller; glinsterende waterstralen gutsen langs de rotsachtige hellingen naar de diepte der dalen; beken vor men zich tot machtige stromen, die zich met onstuimig geweld voortstu wen naar de eindeloze vlakten der oceanen. Onderweg brengen zij schoe pen en raderen van de turbines der waterkrachtcentrales in beweging waarvan talrijke industrieën haar krachtstroom betrekken. Dit alles en meer dan dat wordt veroorzaakt door dat rustige en ogen schijnlijk onbetekenende sneeuwtapijt daar boven op de Alpentoppen. Op de verheven hoogte van de Berg Carmel, ver boven het gedruis en gewoel van de wereld, moeten de dochters van de H. Moeder Theresia van Avila zich in effen zielekalmte laten bestralen door de Eeuwige Zon van Gods Liefde. Zy moeten de cen trales zyn, die de geesteiyke drijf kracht leveren aan de mystieke be- dryvigheid van het Godsryk. Gehuld in haar bruin habyt en witte koor mantel streven zy er naar een leven te leiden, dat brandt van liefde tot God, wier gloed de kille en dorre wereld verwarmt. Al is onze taak in wezen wereld omvattend, toch wil de Carmel van Beek vooral bidden en offeren voor het geestelijk welzijn van ons vader land en heel bijzonder voor dat van de nieuwe mijnstreek. Met de mate riële welvaart, welke de mijnindustrie aan Limburg gebracht heeft, moet de geestelijke ontwikkeling gelijke tred houden. De moderne groot-industrie brengt voor de zielen haar speciale gevaren mee. Vooral voor de jeugd. Daaruit valt af te leiden, dat een Carmel onder de rook van Staatsmijn Maurits een bijzondere roeping te vervullen heeft. Dit heeft de Godde lijke Voorzienigheid ons duidelijk te verstaan gegeven. Immers: in de jaren 1934—'35 be reidde men in de Carmel van Echt een nieuwe stichting op Borneo voor. Overeenkomstig de leer van de H. Theresia van Avila waren de Zusters er diep van overtuigd, dat haar aan wezigheid in deze missie de arbeid der priesters zou bevruchten. Reeds was men in Echt tot deze stichting vast besloten, toen mej. Jeanne Maes, die vurig verlangd had eenmaal Carmelites te mogen wor den doch dit ideaal wegens gezond heidsredenen nooit heeft mogen ver werkelijken, kwam te overlijden. Bij testament bepaalde zij, dat van haar kapitaal een Carmel te Beek ge bouwd moest worden. Zo was het duidelijk, dat God deze Carmel niet in de missie, doch in de mijnstreek verlangde. MOEDER CLARA van de Onbevlekte Ontvangenis O.C.D. Priorin

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7