was Den de Koninklijke Residentie onomstreden Den Haag juichte Koninklijk Gezin tijdens rijtoer hartelijk toe H.M. bezocht Prinsjesdagconcert Ook Praag verlaat de fatale industrialisatiepolitiek Seminaristen-opleiding tot priester-arbeider verboden Besluit van de H, Congregatie der Seminaries Atoomgranaten met draagwijdte van dertig kilometer Op pag. 3 kan men lezen wat regering aan plannen heeft Vorstelijke stoet bij stralend weer door duizenden bewonderd I VRIJ WARM WEER Belgische auto tegen boom CRITIEK OP HUURBEHEERSING Nederland wil onderhandelen Woensdag 16 September 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Minder „flauwvallers" dan vorig jaar Bloemen voor Koningin en Prinsessen Drie liervormingsmaatregelen voorgesteld H. Vader hersteld Spoedig eerste kanonnen naar Europa WEERBERICHT In het Lange Voorhout W Van onze Haagse redactie) Onder zeer grote belangstelling van Hagenaars en Prinsjesdag- gasten er was opvallend meer publiek langs de bevlagde route opgesteld dan vorig jaar heeft het voltallige Koninklijk Gezin gistermiddag de traditionele rijtoer door de straten der Residentie gemaakt. Vele duizenden hadden zich weer aaneengerijd. onafgebroken vermaakt door de talloze muzikanten, die vrij baan hadden, toen 0111 kwart voor vier de stoet van Paleis Lange oorhout vertrok. Prinsjesdag-concert ill B Twee dames gedood; drie zwaar-gewonden (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Zoals bekend hebben de „prêtres-ouvriers", die zich, nog tijdens het leven van kardinaal Suhard, naar Rome begaven, op hun verzoek om een door het H. College uit te spreken goedkeuring van hun methode van priesterarbeid, ten antwoord gekregen: „Wie heeft U gemachtigd?" En na het noemen van de naam van de kardinaal aartsbisschop van Parijs: „Luistert dan naar de kardinaal. Wat hij heslist is goed". Ook kardinaal Feltin heeft de instelling onder zijn hoede genomen en het is bekend welk een onmiddellijk contact beide kerkvorsten met de prêtres-ouvriers onderhielden. Hetzelfde was het geval met verschillende andere leden van het Franse Episcopaat. Niettemin heerst algemeen de overtuiging, dat de uitwerking van de aanwezigheid van de priesters in de werkplaatsen zowel de invloed op henzelf als de uitkomsten van hun apostolaat moesten worden afgewacht voor een eindoordeel kon worden geveld. Thans is meer dan tien jaar ervaring verkregen. En de H. Congregatie van de seminaria en de universiteiten heeft thans een eerste beslissing genomen die NIET een uitspraak is inzake het instituut der prêtres-ouvriers zelf, doch wel een aanwijzing voor de grote voorzichtigheid, welke men te Rome in dirt vraagstuk blijft betrachten. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Donderdagavond, luidt: Veranderlijke bewolking met plaatselijk een enkele regenbui. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-Oost. Wei nig verandering in temperatuur. Donderdag 17 September: Zon op 7.08 uur, onder 18.42 u. Maan op 15.28 u, onder 0.00 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT ZON en GOUD op Prinsjesdag (Van onze Haagse redactie) Amsterdam heeft vorige week de benijdenswaardige r genoten het Koninklijk Gezin gedurende enige dagen in het hart van en burgerij onderdak te hebben mogen bieden. 's-Gravenhage van ^uds het stad houderlijk kwartier en koninklijke residentie ziet zo iets, zonder het te willen, slechts met lede ogen aan. Gisteren was Den Haag echter weer de Hofstad bij uitstek. Niet slechts de eigen gemeentenaren juichten Koningin en Prins-Gemaal toe, doch ook de parlementaire vertegenwoordigers van het gehele volk, zo goed als duizenden uit dit volk zelf, van her en der rond Binnenhof en Lange Voorhout verzameld. Het hoogtepunt van deze Prinsjesdag vormde uiteraard weer de sprookjesach- stoet met als climax de Gouden tige Koets, pralend en flonkerend in het glo rieuze licht van een stralende zon, die prijkte aan een strakblauwe hemel, waarlangs reclamevliegtuigen onafgebro ken hun advertentiestroken trokken. Maar ook vóór en na de opening der Staten-Generaal zelf was het de gehele dag feest in het Haagje. In de vroege ochtenduren bloeide overal het rood-wit- blauw open. vrolijk wapperend op de straffe wind. zowel van de officiële ge bouwen. kantoren en woningen, als van de woningen der ingezetenen. Ook woei de driekleur van de talrijke vlaggemas- ten, welke van gemeentewege daags te voren langs de route waren geplant, welke het koninklijk gezin op zijn rijtoer in de namiddag zou volgen. Later in de morgen kwamen talrijke touringcars uit de elf provinciën het verkeersprobleem nog wat ingewikkel der maken. Een onafgebroken stroom be zoekers trok van de beide stations naar de binnenstad. Om half elf was de weg van de gouden koets reeds overal af- gezoomd door een veelkoppige mensen haag. Een opvallende activiteit ontwikkelden de neringdoenden, die in groten getale klapstoeltjes, „prismakijkers", feestmut- sen, oranjespeldjes, wafels, fruit, ijs. haring en allerlei kinderspeelgoed aan de man trachtten te brengen. Voor het eerst vertrok de onder bevel van de eerste stalmeester-ritmeester W F. K. Bisschoff van Heernskerck staande stoet niet meer van Paleis Noordeinde. doch van het eertijds door koningin Moeder Emma bewoonde paleis Lange Voorhout. Zodoende werd een enigszins gewijzigde en verlengde route gevolgd, welke over de Lange Vijverberg leidde. Hier had zich een drievoudige, meters dikke rij toeschouwers opgesteld: twee langs de eigenlijke rijweg en een langs de Hofvijver, waaroverheen men een onbelemmerd zicht heeft op de Korte Vijverberg. Alom trachtte men zich door middel van trapjes, bankjes en stoeltjes een plaats te veroveren om even later te kunnen genieten van de stoet, die in een prachtig spel van licht en schaduw als een kleurige stroom door dit homenrijko en fraaiste gedeelte van die Haghe trok. Om twaalf uur werden alle afzettingen compleet en was een deel van de tram-, bus- en autoloze binnenstad ook niet meer toegankelijk voor voetgangers, die zich daarbuiten bevond Velen hunner zoch ten nog een lege stoel op de café-terrassen aan het Buitenhof en de Groenmarkt, die weldra overbevolkt waren. Verbijsterend was het aantal straatmuzikanten, clowns, standwerkers en op een of andere manier gecamoufleerde bedelaars, die hier het publiek hun opwachting kwamen maken. De epoeling moet voor hen wel zeer dun zijn geweest. Alom lieten ook draaiorgels hun melancholieke geluid horen, dat slechts werd overstemd door de minuut- schoten, welke op het Malieveld werden gelost van het vertrek tot aan de terug keer van H. M. in het paleis. De spanning van de duizenden toeschou wers rondom het paleis op het Lange Voorhout steeg, naarmate de wijzers van de klok naar enen draaiden, met de mi nuut. Opeens klonken er militaire beve len. De erewachten en de langs de straten opgestelde soldaten sprongen in de hou ding. Om drie minuten over half één kwam het eerste deel van de stoet uit de Vos in Tuinstraat naar het Lange Voor hout, begeleid door pittige marsmuziek van de Koninklijke Militaire Kapel. Daar- na was het weer enkele minuten rustig. Opgewonden kinderstemmen klonken op in die klare heldere herfstlucht owder de hoge bomen van het Lange Voorhout. De soldaten langs de route en de eregarde stonden nu weer in rusthouding. Om elf minuten over half één klonken weer com mando's en steeg de spanning ten top. Toen reden zes koetsen bij het paleis voor met daarachter de met acht paarden be spannen staatsiekoets. De leden van het escorte te paard van de staatsiekoets be- steegen hun paarden en gejuich steeg op toen de gouden koets voor het paleis kwam. Enkele minuten voordat de Koningin in het rijtuig stapte vielen enige leden van de erewacht flauw. Toen H. M. de Koningin en Z. K. H. Prins Bernhard op het bordes verscheen, zwol het gejuich aan tot een ovatie. De Koningin was gekleed in een lange grijze robe, gegarneerd met witte kant. Zü droeg 'n kleine grijze hoed met aigret tes en grijze (metaalkleurige) schoenen, met bijpassende tas. Prins Bernhard droeg het groot tenue van vice-admiraal. Commando's weerklonken, men hoorde saluutschoten en het muziekcorps van de Koninklijke Luchtmacht, gestoken in gala uniform, speelde het Wilhelmus. Luide toegejuicht vertrok de stoet in de richting van het Binnenhof. De garderegimenten in hun schilder achtige uniform werden overal begroet met een bewonderend applaus, dat om sloeg in een ovatie, als de sympathieke Vorstin en Haar populaire gemaal pas seerden. Een ovatie, die langs de rijen golfde van het Paleis tot de staatsietrap van de Ridderzaal. In de Ridderzaal Om kwart over één precies betrad H. M. de Koningin de Ridderzaal, voor afgegaan door leden van het Civiele en Militaire Huis van de Koningin en van de commissie van in- en uitgeleide uit de Eerste en Tweede Kamer. Van deze com missie begeleidde mej. Tjeenik Willink van de Eerste Kamer de Koningin, de heer Vain den Born, lid van de Tweede Kamer de Prins. Op het ogenblik dat de Koningin de Ridderzaal betrad werd Zij aangekondigd door jhr de Graaf van het Civiele Huis met de roep: „Daar is de Koningin"- De Ridderzaal was versierd met grote bouquetten van rose chrysanthen en azalea's, boven de schouw prijkte een prachtige paarse bougainville. De voorzitter, mr Jonkman, die het lint droeg, behorende bij het Grootkruis van de Nederlandse Leeuw, had de Ver enigde Vergadering van de Staten-Gene raal om kwart voor een geopend, waarna de griffier, prof. De Block voorlezing had gedaan van het K.B., waarbij mr Jonk man voor het komende zittingsjaar op nieuw tot voorzitter van de Eerste Kamer werd benoemd. Daarna waren door hem de leden van de commissie van in- en uitgeleide aan gewezen. De Koningin las de Troonrede met een rustige en heldere stem voor. De voor lezing duurde precies 21 minuten. Nadat de voorlezing was beëindigd riep de voorzitter, mr Jonkman, „Leve de Konin gin", waarna H.M. begeleid door dezelfde stoet onder een driewerf hoera der aan wezigen de Ridderzaal verliet. (Voor ver slag van rijtoer door de stad, zie elders in dit blad). Staande op het balcon van het pale; Lange Voorhout neemt het Koninklij gezin na terugkeer van de rijtoer doo Den Haag de spontane toejuichingen van de Hagenaars in ontvangst. Onmiddellijk na de opening van het nieuwe zittingsjaar van de Staten-gene- raal bood de minister van Financiën, de heer J. van de Kieft, in de Tweede Kamer de milUoenennota aan. De minis ter opent het befaamde koffertje. Premier Siroky van Tsjecho-Slowakije heeft Dinsdag op de eerste vergadering van de herfstzitting der Tsjcchoslowaakse Nationale Vergadering te Praag een re geringsverklaring afgelegd. Hij beloofde, dat nu de grondslag voor de socialistische industrie is gelegd, de regering niet slechts de strijdkrachten zou versterken, doch ook de levensstandaard van de arbeidende bevolking zou vergroten. Evenals in de Sovjet-Unie en enkele an dere volksdemocratieën zal in Tsjecho- Slowakije de productie der zware indus trie worden verminderd ten bate van de landbouwproductie. De premier zei, dat de landbouwpro ductie was gedaald tot beneden vooroor logs peil. Dé regering zal nu meer aan dacht besteden aan de landbouw en meer geld voor investeringen beschikbaar stel len teneinde de voedselproductie te ver groten. Hoewel de productie der zware indus trie met 16.5 procent zal worden vermin derd, zal de voortdurende ontwikkeling ervan de grondslag voor de opbouw van De kop van het geleide werd gevormd door een radiowagen, twee jeeps en tien bereden agenten der Haagse politie, alsmede door een landauer, waarin hoofdcommissaris J. H. A. K. Gualthérie van Weezei en zijn adjudant waren dltOverigen: gezeten. Tivee rijknechten te paard gingen vervolgens vooraf aan de door j karakter van di vier vossen getrokken calèche, waarin Koningin Juliana, prins Bernhard j geheel gehandhaafd, 1 7 j at wandelcostuum de Landsvrouwe (in admiraals-uniform) en de beide jongste prinsesjes waren gezeten. l\aast jujchte. en achter het vorstelijk gespan reden de adjudanten van het Koninklijk in de koninklijke loge hadden reeds Paar. Eveneens gingen in gestrekte draf twee rijknechten de calèche vooraf, 1 PP1 rlf,J ulaatsaenomen dc het socialisme blijven, aldus Siroky. De productie van kolen en energie moet niet slechts worden vergroot voor industriële doeleinden, doch ook ten behoeve van de bevoorrading met consumptiegoederen. Alles moet in het werk worden gesteld om de onevenredige investeringen in industriële productie welke (zo heet het thans) waren gepropageerd en uitgevoerd door de „verraders- en sabotage"-groep, mveersteringennWivoorte mechlniéatfe^van j waarin de prinsessen Beatrix en Irene waren gezeten. Nog twee rijtuigen kolenproductie, geologisch onderzoek en nieuwe mijnschachten worden evenwel van het Nederlandse Rode Kruis voor haar rekening genomen. Acht posten binnen de route, o.a. in Pulchri Studio, het ministerie van Overzeese Rijksdelen en het gebouw van de Eerste Kamer, werden bezet door ploegen van de Kon. Ned. Vereniging voor E.H.B.O., de Haagse reddingsbrigade en de E.H.B.O.-vereniging „St Raphael", die samenwerkten met de G.G.D. Uit 7200 keien klonk het door het Residentie-Orkest ingezette „Wilhelmus", toen H.M. de Koningin gekleed in een bordeaurode japon en getooid met een zilvervos gisteravond de immense Houtrusthallen betrad. Dit koninklijk bezöek was te danken aan het feit. dat het 25ste massale Houtrustconcert samen viel met het gebruikelijk geworden Prinsjesdagconcert. Het spreekt vanzelf, dat de hal, waarin zich dit festijn vol trok, ditmaal extra in de bloemetjes was s was het populaire i karakter van dit culturele evenement toe- Het K. N. M. I. dealt mede: Sedert het weekeinde staat het weer in ons land onder invloed van een gebied van hoge luchtdruk dat Vrijdag op de Oceaan tot ontwikkeling kwam en dat zich vervolgens naar Scandinavië en Oost- Europa verplaatste. Vooral Maandag en Dinsdag veroorzaakte dit hogedrukgebied bij ons zonnig weer met geleidelijk oplo pende temperaturen. Een storing, die uit Frankrijk naderde, deed weliswaar op Prinsjesdag de wind flink aanwakkeren, waardoor de verwarming wat getemperd werd, maar in Zuid-Limburg werden toch temperaturen van 24 graden gemeten en elders in het land van omstreeks 20 gra den. Vanmorgen bereikte de storing het Zuiden van ons land, waarbij plaatselijk wat regen viel. Aangezien zich boven Bretagne nog een kleine depressie be vindt, waaromheen enkele nieuwe storin gen circuleren, blijft ook voor morgen de kans op enkele verspreide buien be staan. Over het geheel genomen zijn de weersvooruitzichten echter vrij gunstig, omdat het hogedrukgebied boven Scan dinavië stand houdt en zich zelfs weer in Westelijke richting uitbreidt. Hierdoor houdt ook de aanvoer van vrij warme lucht uit het Zuiden en Zuid-Oosten aan, zodat voor de komende dagen op tamelijk warm weer gerekend mag worden met een afnemende kans op buien. uppni met 30 pet vergroot. Collectieve boerderijen moesten worden gebaseerd op vrijwillige samenwerking van boeren met kleine of middelmatige grote stukken grond. De premier beloofde de collectieve boer derijen en particuliere boeren meer kunst mest, zware tractors en landbouwmachi nes. Door onvoldoende bevoorrading hier mee was de opbrengst per hectare op het ogenblik lager dan de vastgestelde doelen. Nieuwe collectieve boerderijen zullen slechts „op verzoek" van particuliere boe ren worden ingericht. Alle interest op de terugbetaling van investeringscredieten. die collectieve boerderijen en particuliere werd geaccepteerd. Door de volksbuur- boeren de regering schuldig zijn, worden kwijtgescholden. Dit jaar zal een extra bedrag van ongeveer 730 millioen gulden in de landbouw worden geïnvesteerd. Ook t.a.v. van de woningbouw deed Sirsky schone beloften. Premier Sinoky leverde voorts ernstige critiek op de nationale comité's wegens het niet uitvoeren van regeringsdecreten. De nieuwe organisatie zou zeker verbe tering brengen en functionarissen moeten er nu op toezien, dat het recht van de enkeling wordt beschermd. ten langs Koningstraat en Hoefkade ging het vervolgens naar de Stationsweg. Via dg winkelwijken van Wagenstraat, Spui straat en LangePoten arriveerde de ko ninklijke stoet tenslotte in de regerings- buurt rond het Plein om door Lange Houtstraat en over Tournooiveld weer het Voorhout te bereiken. H.M. de Koningin was gekleed in een grijze deux-pièces, een grijze zilvervos en een grijs hoedje; de Prins was gekleed in admiraalsuniform van de Koninklijke Marine. De prinsessen de oudste twee witte kleine met hofdames en hof dignitarissen volgden, waarna bereden en gemotori seerde politie de stoet sloot. Luide werden de vorstin en haar gezin overal toegejuicht. Via Kneuterdijk, Bui tenhof, Groenmarkt, Jan Hendrikstraat, Prinsegracht en Brouwersgracht leidde de tocht voor het gemeenteziekenhuis aan de Zuidwal. Verpleegden en verple gend personeel waren hier opgesteld om Hare Majesteit een bloemenhulde te brengen, welke met hartelijk gebaar eerder plaatsgenomen de Witte-, mr Cals, prof. Kernkamp en de heer Suurhoff, de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer, mr Jonkman en dr Kortenhorst, en de vice-president van de Raad van State, jhr mr Beelaerts van Blokland, terwijl in de hal zelf talrijke droegen grijze mantel- jecjen van de Raad van State. Staten- Tengevolge van het springen van een band is gisteravond, op de Bredase weg te Rijsbergen, een Belgische auto In volle vaart tegen een boom gereden. Twee inzit tenden van de auto, beiden dames, w erden daarbij gedood. De bestuurder en diens twee zoons moesten met zware verwon- dingen in het ziekenhuis worden opge- Wespen zeer actief orkest zich bevond was een bloemstuk j n0men. aangebracht, waarin tegen een oranje j Het gezeischap was afkomstig uit Bras- ,het, getal -5 pnjKte i schaet bij Antwerpen. De 52-jarige Vóór de pauze werden o.l.v.^ W j jpevrouw De B., echtgenote van de be- van Otterloo, Johan^ Wagermar^s ouy^ - duurder, overleed enkele ogenblikken na het ongeval ter plaatse, evenals de 80- pakjes en hoedjes. Na de rijtoer verscheen het Koninklijk gezin op het balcon van het paleis, op nieuw luide toegejuicht door de duizenden. Generaal en Haagse Gemeenteraad waren gezeten. H.M. werd verwelkomd door burge- vele meester Schokking en de voorzitter van I het Algemeen Haags Comité, de heer I Rensen. Achter het podium, waarop het Dit keer zijn onder de toeschouwers min der mensen flauw gevallen dan vorig jaar, aldus verklaarden ons de doktoren in de hulpposten langs de route. Opmerkelijk was wel, dat een vrij groot aantal per sonen door wespen gestoken is. Het groot ste deel van de „flauwvallers" was af komstig uit plaatsen buiten Den Haag. Omstreeks half 11 werden de eerste slacht offers van het lange wachten op de pos ten binnengedragen. De meesten echter vielen juist omstreeks 1 uur, bij het ver schijnen van de stoet, flauw. Aan weers zijden van de route waren vijftien posten ingericht voor het verlenen van eerste hulp. Zeven posten in de buitenring, o.a. in het pagehuis en het gebouw van de Tweede Kamer, had de Haagse afdeling ture „Cyrano de Bergerac" en het tweede pianoconcert van Liszt met als solist Eduardo L- Puego uitgevoerd. Tijdens de pauze trok de Koningin zich met de ere-gasten in de foyer terug. Het pro- gromma werd. besloten met de vijfde Symphonie van Beethoven. Na het ovationeel applaus voor het orkest en dirigent werd een driewerf „Hoera" uitgebracht op Koningin Juliana, die met Haar gevolg, midden door liet publiek heen, schrijdend, de zaal verliet. Hierop begaven duizenden zich naar de vele extra-bussen en trams. In een thans gepubliceerd overzicht van de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties wordt ernstige critiek geuit over de toe passing van huurbeheersing in Westeuropese landen. Het overzicht heeft betrekking op België, Engeland, Denemarken, Finland, Frankrijk, West- Duitsland, Italië, Nederland, Zweden en Zwitserland. Volgens het overzicht komt huurbeheer sing neer op belastingheffing van enkele huiseigenaren en subsidiëring van enkele huurders zonder dat rekening gehouden wordt met de persoonlijke omstandigheden van een van beide groepen. Huurbeheersing, zo wordt gezegd, grijpt in in het normale functioneren van de woningmarkt, leidt tot willekeu- grijpt in in het nornsüe functionneren vorming en uitvoering van een rationele woningpolitiek. Bovendien veroorzaakt zij een te hoog niveau van huursubsidie. In het rapport, dat als grondslag zal dienen voor de besprekingen tot een bij eenkomst van de subcommissie voor wo ningen van de E.C.E. worden 3 maat regelen voorgesteld tot hervorming van he* bestaande, stelsel van huurbeheersing. Deze maatregelen zijn: 1. Herziening van het algemene niveau der huren met betrekking tot bouwkosten, rentetarieven en subsidies. 2. Zo veel mogelijk gelijkmaking van de huren van in hoofdzaak gelijksoortige woningen, afgezien van het verschil, dat op een normale markt zou bestaan. 3. Verzachting van de lasten, die zou den ontstaan uit een veelomvattende ver hoging van de huren en in het algemeen opneming in de belastingpolitiek van maatregelen ter bereiking van sociale en politieke doelstellingen, welke tot dus verre op onvolmaakte wijze door middel van huurcontrole bereikt werden. Een zeer uitgebreid onderzoek werd dit jaar door een bijzondere Vaticaanse missie ingesteld en he trapport daarvan is thans te Rome in studie. De kardinaal-prefect van bovengenoemde Congregatie heeft aan alle leden van het Franse Episcopaat thans reeds een uitvoerig schrijven doen toekomen n.a.v. het feit, dat door de grote belangstelling en geestdrift, op de seminaria voor de arbeid der prêtres- ouvriers gewekt, vele seminaristen zich in de vacantie „met toestemming van het seminarie naar fabrieken, op het land of andere werkzaamheden hadden begeven, om in een oefentijd ervaring op te doen". In het schrijven zegt kardinaal Pizzardo de goede trouw en de ijver van hen. die nieuwe methoden van apostolaat trachten te vinden, niet in twijfel te trekken. In tegendeel deze ijver wordt gewaardeerd. De H. Congregatie der seminaria en der universiteiten „bedoelt niet een oordeel uit te spreken over de theoretische waarde van dergelijke initiatieven, die onbetwist baar aantrekkelijke aspecten kunnen bie den. Reeds vroeger heeft een dergelijke overweging geleid tot een houding van voorzichtig afwachten. De feiten zelf zul len over de practische uitwerking oorde len. Maar de ervaringen van enige jaren wettigen thans, na gedocumenteerde vast stellingen, te zeggen, dat bovengenoemde initiatieven (bedoeld worden: van de semi" naristen!) hun doel missen; sterker, dat zij eerder tot negatieve resultaten voeren voor de vorming van jonge geestelijken en dat daarom de toekomstige toepassing ontraden wordt". „Bijgevolg verbiedt deze H. Congrega tie op volstrekte wjjze, en zulks met als enig doel aan het Franse Episcopaat de medewerking te geven, die haar zware verplichtingen haar opleggen, aan alle leerlingen van de Franse seminaria zonder enige uitzondering ais „procf-arbeiders" werkzaam te zijn. En opdat er geen enkele uitzondering zji, verzoekt de H. Congre gatie de aartsbisschoppen en de bisschop pen alle toestemmingen in te trekken, die zij reeds mochten verleend hebben". Intussen is reeds het aannemen van seminaristen, die de bestemming van priester-arbeider willen volgen, opge schort, terwijl de aanvang van het studie jaar van het semjnarie van de ..Mission de France", dat van Lisieux naar Limoges werd overgebracht, is uitgesteld. De instel ling van de priesters der „Mission de France" moet natuurlijk niet verward worden met de prêtres-ouvriers, al heeft dit seminarie er verschillende opgeleid. Een en ander wijst er wel op, dat de nieuwe vormen van apostolaat, zoals die sinds nagenoeg vijftien jaren in Frankrijk zijn opgekomen, op het ogenblik door het hoogste Kerkelijke gezag in uiteindelijke overweging worden genomen en dat dus een definitieve uitspraak naderbij komt. jarige tante, mej. A. H. D. uit Poperingen. De 51-jarige C. L. de B., die chauffeerde, werd levensgevaarlijk gewond. .Zijn beide zoons van 10 en 13 jaar liepen, een gebro ken been op; de. oudste bekwam tevens een hersenschudding. Onmiddellijk na dit verschrikkelijke ongeval heeft men de drie overlevenden overgebracht naar het St. Ignatiusziekenhuis te Breda. De toestand van de vader is, volgens de laatste be richten, zorgwekkend. De Nederlandse regering heeft aan de regering van de Bondsrepubliek West- Duitsland medegedeeld, dat zg bereid is in onderhandeling te treden over de af schaffing van het Nederlandse visum voor Duitse bezoekers, aldus deelt het mi nisterie van Buitenlandse Zaken mee. Z.H. de Paus is, naar te Castel Gandolfo wordt medegedeeld, weer geheel hersteld van de lichte aanval van zenuwontsteking in ztfn rechter schouder en arm. Ondanks deze aandoening had de H. Vader Zijn normale program van particuliere en al gemene audiënties op Zijn zomerresiden tie voortgezet. Alleen reikte Hij daarbij de bezoekers, die Hij ontving, niet de rech ter-, maar de linkerhand. Robert Stevens, de Amerikaanse minis- I Gruenther komen te staan. Andere batal- ter voor het leger, heeft Dinsdag mede- jons, uitgerust met atoomgranaat-kanon- gedeeld, dat spoedig een bataljon naar nen, zullen volgen. Europa zal worden gezonden, dat is uit- 7 i,„...7. „m i Een bataljon bestaat uit drie batterijen gerust met mobiele kanonnen van 28 cm, I e,k kanoao€n Het leger ver_ waarmee atoomgranaten kunnen worden baarde vorig jaar September, dat het afgevuurd. Dit eerste bataljon, het 868ste kanon een atoom- of een normale granaat veld-artillerie bataljon uit Noord-Carolina, van grote explosieve kradht kan afvuren t> g u. i onder alle weersomstandigheden, overdag zal in West-Duitsland worden gestation- Dg draagwjjdte is ongeveer neerd en onder het opperbevel van gen. J dertig km.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1