Nederlandse volkshuishouding benaderde evenwichtstoestand Vooruitzichten op langere termijn minder gunstig Veilig Verkeer gaat intense Vrouw van Britse diplomaat actie voeren Hogere beloning voor hoog gekwalificeerde arbeiders Arbeidsproductiviteit slechts matig gestegen Nederlands voorstel ontmoet Sovjet-critiek heftige Rusland wil niet horen van een Handvest-wijziging Afschrappen en afbijten in de wintermaanden Vroeg beginnen is wijze leus. Dus meer kleuteronderwijs spoorloos uit Genève verdwenen Donderdag 17 September 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Aanzienlijk kleiner overschot op betalings balans verwacht De hotelbrand in Oud-Loosdrecht Een zetel meer voor Duitse socialisten SPAAR JE GELD EN JE LEVEN Toeslag op de melkprijs Meer begrip voor de verantwoordelijkheid van de weggebruiker In de eerste helft van 1953: 577 doden Geraamde stijging werd niet gerealiseerd De Algemene Vergadering der V.N. Korte stakingen bij Franse P.T.T. Bijeenkomst Benelux- ministers uitgesteld H. Mis in druip steengrot D.U.W.-subsidie voor schilderwerk WEERBERICHT V. Invoer stijgt snel Uitvoer neemt moeilijker toe i Prijsregeling Nog twee arrestaties Zwitserse en Britse politic, voor een raadsel Kon. Ned. Zuivelbond protesteert tegen ongelijkheid Steeds meer „klaar-over's'' „Doe beheerst in het verkeer" Werkclassificatie Opeen diepte van 236 meter NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Vrijdagavond, luidt: Koude nacht met flinke opklaringen en weinig wind en hier daar vorming van mist. Morgen overdag toenemende bewolking met later van het Zuiden uit kans op regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid-Oost. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Vrijdag 18 September: Zon op 6.19 uur, onder 18.49 uur. Maan op 16.39 uur, onder 0.00 uur. Zorg voor ARBEID en EXPORT De globale economische toestand van onze volkshuishouding kon medio 1953, op korte termijn gezien, bevredigend genoemd worden. De productie, de export en de werkgelegenheid bevonden zich op hoog niveau. Een rustige prijsontwikkeling kwam aan dit evenwicht ten goede, de wereld marktprijzen daalden geleidelijk, terwijl de prijsindex van het gezins- verbruik sinds begin 1952 nagenoeg constant bleef, aldus schrijft de minister van Economische Zaken in de Memorie van Toelichting op zijn begroting. De Nederlandse volkshuishouding bena derde medio 1953 haar globale even wichtstoestand. Naar het oordeel van mi nister Zijlstra resulteerde deze situatie uit de verdere voltooiing van het na-oor- logse herstel en de terugkeer van het con- jucturele evenwicht na de verstoringen, die daarin waren opgetreden als gevolg het Koreaanse conflict. Duidelijk treedt echter zowel bij de uit voer als bij het nationale inkomen de sterke afneming der stijgingspercentages aan de dag, die het verdere herstel ken merkt. Tevens springt in het oog, dat in de komende jaren het behoud van het hoge evenwichtsniveau zomede een her vatting van de normale groei, die vpor de industriële productie 4 pet en voor het exportvolume 5 pet per jaar bedraagt, ge boden is, wil de Nederlandse volkshuis houding in de toekomst het gevaar van stagnatie ontgaan. De situatie, op wat langere termijn ge zien, vertoont minder gunstige aspecten. Zoals uit de onlangs aan de Kamer aan geboden Vierde Industrialisaticnota blijkt, is een jaarlijkse investering in industriële vaste activa van 1800 min (in prijzen van 1952) noodzakelijk om voor de groei ende beroepsbevolking de nodige arbeids plaatsen te scheppen en te behouden. In 1952 hebben de industriële investe ringen slechts een hoogte kunnen bereiken van 1640 min, terwijl de in het eerste kwartaal van 1953 gerealiseerde investe ring een verdere teruggang tot 365 min d.i. op jaarbasis 1450 min te zien heeft gegeven. Een ander aspect van de huidige situatie, dat zorg baart, is het ver loop van de uitvoer. De totale exportwaarde is sinds begin 1952 teruggelopen. Op zichzelf behoeft dit geen verontrusting te verwekken, aange zien ook de exportprijzen, en wel in ver gelijkbare mate, zijn gedaald. Nadere ana lyse leert evenwel, dat de stijging van het uitvoervolume in 1952 nog slechts 6 pet beliep, terwijl deze stijging bovendien overwegend in de eerste helft van dat jaar was geconcentreerd. Het cijfer van 6 pet is, op zichzelf gezien, nog hoger dan het normale groeipercentage, dat op 5 ge steld kan worden. Het is echter veel lager dan dat der voorgaande jaren. De laatste cijfers bevestigen, dat de depressie door zet. Dit verschijnsel wijst erop, dat de weer stand tegen de verdere groei van onze uit voer hand over hand toeneemt. Het is te verwachten, dat het overschot op de beta lingsbalans op niet te lange termijn tot aanzienlijk geringere proporties zal te ruglopen. Een aanwijzing in die richting geeft ook het snelle oplopen van het vo lume van de invoer. Minister Zijlstra zal daarom in de komende periode aan de ontwikkeling van de export grote aan dacht schenken. Op zichzelf gezien is enige aanwas van onze deviezenreserve gewenst. Minister Zijlstra verheelt zich niet, dat een derge lijke verdere aanwas betekent, dat onze volkshuishouding zich bepaalde expansie mogelijkheden ontzegt. Bij de keuze van het in dezen te volgen beleid moet aan de aanwezigheid van een ruime deviezen voorraad grote betekenis worden toege kend. De huidige gunstige situatie van hoge werkgelegenheid en hoge productie wordt immers niet alleen bedreigd, indien het niet zou gelukken de uitvoer en de industriële investeringen tot een hoger niveau op te voeren, doch zij kan ook wor den aangetast, indien de wereldconjunc tuur onverhoopt een terugslag van beteke- £y sV.v..'-:-.:, .v..^. nis zou ondergaan. In dat geval zullen de mogelijkheden om in nationaal verband conjunctuur-stimulerende maatregelen te treffen, goeddeels afhankelijk zijn van de omvang van de dan aanwezige deviezen voorraad. Minister Zijlstra «treeft er naar de be voegdheden, die voor het verrichten van de prijsbewaking en de prijsvorming no dig zijn, onverzwakt te handhaven, doch het prijsregelend optreden te beperken tot die gevallen, waarin de bevindingen van de prijsbewaking daartoe noodzaken Voorts wijst hij er op, dat onder de hui dige omstandigheden het gevaar van he' berekenen van onverantwoord hoge prij zen in vele gevallen kan worden gekeer' door het optreden op grond van het kar- telbesluit. De minister vindt geen aanleiding de bijdragen, die thans via de gemeenten aan de prijzencommissies worden gegeven, te continueren. Deze bijdragen zullen met in gang van 1 Maart 1954 komen te verval len. Een dezer dagen zal een ontwerp van wet economische mededinging worden in gediend, strekkende ter vervanging van het thans geldende kartelbesiuit. Op het te voeren middenstandsbeleid zou minister Zijlstra niet willen ingaan, ten einde niet vooruit te lopen op de in houd van de toegezegde Middenstands nota. Een aspect, dat voor de industrie en ex port van veel belang is, houdt verband met de defensie. Tot medio 1953 wer den, naast de orders ten behoeve van de eigen defensie, voor een waarde van ca f 485 min opdrachten uitgevoerd voor buitenlandse militaire opdrachtgevers. De toeneming van het electriciteitsver- bruik toont na de lichte aarzeling, die hierin waarneembaar was in de eerste helft van 1952, thans wederom een zodanig beeld, dat de voortzetting van de huidige ontwikkeling zal 'eiden tot een verdubbe ling van het electriciteitsverbruik in 10 jaar, welke trend overigens op grond van de historische ontwikkeling als normaal kan worden beschouwd. Het onder handen zijnde bouwprogramma is op deze te ver wachten ontwikkeling afgestemd. Het lan delijk koppelnet is thans vrijwel voltooid. De rijkspolitie te Loosdrecht is gisteren overgegaan tot de arrestatie van twee inwoners van Loosdrecht, die mede ver dacht worden betrokken te zijn bij de brandstichting, welke verleden week het hotel „Djumpol" te Oud-Loosdrecht ge heel deed afbranden. Reeds eerder werd de Hilversumse vertegenwoordiger M. ge arresteerd, die ook een bekentenis af legde. Het verder „jgestelde onderzoek heeft thans geleid tot de aanhouding van de gewezen pachter van het hotel, zekere B en tevens van een zekere V. Nadere mededelingen kon de politie ons nog niet verstrekken. De Westduitse socialistische partij (SPD) heeft nog een zetel toegewezen ge kregen in de Westduitse Bondsdag, ten koste van de katholieke „Zentrum" partij. Hierdoor is het aantal socialistische afge vaardigden bij de Bondsdag thans op 151 gebracht. In verband met het aftreden van prof. dr H. R. Kruyt als voorzitter van de Centrale Organisatie van Toegepast Na tuurwetenschappelijk Onderzoek (TNO) werd hem namens Koningin Juliana door minister Cals de hoge onderscheiding uitgereikt van Commandeur in de Orde van Oranje Nassau. Minister Cals speldt de onderscheiding op de borst van prof. Kruyt. Rechts de nieuw benoemde voor zitter ir Z. Th. Fetter. Uit de stad Genève is plotseling op geheimzinnige wijze met haar kinderen verdwenen mevr. Melinda MacLean, de echtgenote van de ruim twee jaar geleden verdwenen Britse diplomaat Donald MacLean. Volgens het hoofd van de politie te Genève hebben' alle Zwitserse grensposten opdracht gekregen naar de vermisten uit te zien. Zoals bekend, verdween Donald MacLean een voormalig hoofd van de Amerikaanse afdeling van het Britse ministerie van buitenlandse zaken, in Mei 1951 met zijn collega Guy Burgess na aankomst te St. Malo (Bretagne). Ongeveer een jaar ge leden gaf het Foreign Office" voor het eerst toe, dat MacLean wel eens blijk had gegeven van communistische symphatieën Mevr. MacLean, die met haar drie kin deren bij haar moeder in Genève woonde, was Vrijdag j.l. naar Montreux gegaan, waar zij twee dagen bij kennisen zou logeren Toen zij Zondagavond echter niet terugkeerde, waarschuwde haar moeder de politie. Het Foreign Office heeft later bekend gemaakt dat twee functionarissen van de Britse recherchedienst naar Zwitser- land zijn gezonden om een onderzoek in te stellen. Deze mannen hebben indertijd ook deelgenomen aan de nasporingen naar de verblijfplaats van MacLean en Burgess. Overigens schijnt het adres te Montreux waar mevrouw MacLean zeide het week einde te zullen doorbrengen, vals te zijn. De Zwitserse politie zou thans naspo ringen doen naar de persoon, die een te legram, dal de ondertekening van mevr MacLean droeg, aan haar moeder, woon achtig te Genève, heeft verzonden, maar die iemand anders dan mevr. MacLean moet zijn. Het telegram meldde, dat mevr MacLean zich in veiligheid bevond en in goede welstand verkeerde. Een dergelijk telegram werd indertijd ook door mevr. MacLean ontvangen, korte tijd, nadat haar man spoorloos verdwenen was. Mevr. MacLean is een Amerikaanse van geboorte, maar door haar huwelijk Brits staatsburgeres. Zij woonde met haar drie kinderen en haar moeder aan het Meer van Genève. De vorige week was zij te ruggekeerd van een vacantie op 't eiland Majorca. Mogelijk zijn daar contacten ge legd, die met haar verdwijning in ver band staan. Maar dit is niet meer dan een veronderstelling. Intussen is de auto van mevr, MacLean waarmee ze Genève had verlaten, in een garage te Lausanne, waar ze door een dame ter „revisie" was gegeven, terug gevonden. De Kon. Ned. Zuivelbond, die gisteren in Rotterdam zijn jaarvergadering heeft gehouden, heeft zich in een telegram ge richt tot de minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening. De bond zegt in dit telegram ernstige bezwaren te hebben tegen de ongelijkheid in de toeslag op de consumptiemelkprijs en verzoekt de minister te willen meewerken dat dit verschil in. toeslag zo spoedig mogelijk komt te vervallen. Door het snelle ingrijpen van de chef van het Italiaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken (derde van rechtskon de ambassadeur van San Salvador, Don Amedeo Canessa, die struikelde, voor een val worden behoed. Het incident ge schiedde toen de ambassadeurs van San Salvador, Costa Rica, Honduras Nica ragua en Guatemala de plechtige krans- legging bijwoonde bij het graf van de Onbekende Soldaat in Rome ter gelegen heid van de herdenking van de onafhan kelijkheid van de Zuid-Amerikaanse centrale republieken. Op dc algemene vergadering van het Verbond voor Veilig Verkeer, die gisteren in de Buitensociëteit te Zwolle werd gehouden, heeft de voor zitter, jhr Th. Röell verklaard dat de tijd is aangebroken om meer lijn in de propaganda voor Veilig Verkeer te brengen en dat deze propaganda in de toekomst dan ook deskundig en systematisch zal worden gevoerd, meer bij wijze van reclame in bet bedrijfsleven. ongeveer Op die manier hoopt men 400.000 gezinnen te bereiken. Ook zal er voor het einde van dit jaar een nationale kleur- en tekenwedstrijd worden georganiseerd voor alle school gaande kinderen in ons land van de eerste tot en met de zesde klas lager onderwijs en de eerste en tweede klas van het voortgezet lager onderwijs en het uitgebreid lager onderwijs, met de slagzin „Spaar je geld en je leven" als motief. De heer Ooms deelde verder mee, dat binnenkort een propagandafilm ter be schikking zal komen van de plaatselijke verenigingen. De grootscheepse actie voor 1954 is niet gericht op een bepaalde groep, maar op alle weggebruikers. De gedachte, waarop men de actie baseerde is deze: welke handeling in het verkeer, alles wat men doet, dient met zelfbe heersing te gebeuren, dient beheerst te zijn. Daarbij moet dus geappelleerd wor den aan het gebruik van de hersens, kalmte, rust. wellevendheid, dus aan het verkeersfatsoen. De vergadering ondersteunde het voor stel van de afdeling Utrecht om te pogen het verkeersonderwijs op de kweekscho len als verplicht leervak ingevoerd te krijgen. Het bestuur van bet verbond zal daarover contact zoeken met de minis ter, die, volgens voorzitter jhr. Röell, sympathiek staat tegenover het plan. Bij het bespreken van de jeugdver- Het bestuur heeft daarom een propa- lingen, die bij de Nationale Spaarraad keersexamens bleek, dat in 1950 ruim ganda-commissie in het leven geroepen. zijn aangesloten, een zeer groot aantal j 60.000 examenopgaven werden aange- waarin behalve vertegenwoordigers vanboekjes, welke het veilig verkeer be-1 vraagd en in 1951 ruim 76.000; in 1952 het bestuur en de verenigingen, politie-treffen, alsmede een veilig verkeersspel was het aantal gestegen tot ongeveer en onderwijsautoriteiten zitting hebben, onder de Nederlandse jeugd verspreiden.96.000, waarbij nog niet zijn meegere- 1 kend de schoolkinderen, die in Amster dam, Rotterdam en Den Haag examen deden. Het aantal verkeersbrigadiertjes „klaar-over's", zoals ze in Amster dam genoemd worden in ons land breidt zich steeds uit. „Onnadenkendheid en roekeloosheid spelen in ons leven een grote rol", aldus jhr. Röell. „In het afgelopen eerste half jaar van 1953 waren er 557 doden, name lijk in Januari 55, in Februari 84, in Maart 87, in April 93, in Mei 138 en in Juni 100. Dat zijn 90 doden meer dan in het eerste halfjaar van 1952. De mens moet doordrongen worden van zijn ver antwoordelijkheid als weggebruiker. Ziehier de taak van het Verbond van de Verenigingen voor Veilig Verkeer' alsmede vakmensen op het gebied van propaganda en reclame, gesteund door een psycholoog als adviserend lid. Deze commissie, onder voorzitterschap van penningmeester B. C. Ooms, heeft een volledige propaganda-commissie voor het jaar 1954 ontworpen. De heer Ooms lichtte daarop de plan nen nader toe. De slagzin, welke het Verbond voor Veilig Verkeer in 1954 gaat gebruiken, luidt: „Doe beheerst in het verkeer". Voorts zal, als onderdeel van de jeugdspaaractie 1953-54. de instel- De regering heeft aan de Tweede Kamer een nota doen toekomen betreffende het productlviteltsbeleid 19511953. Hieruit blijkt o.m. dat de arbeidsproductiviteit in de jaren 1951 en 1952 slechts matig is ge stegen. Dit is voornamelijk toe te schrij ven aan het feit dat medio 1951 de in dustriële productie begon te dalen en daarmede niet gelijktijdig en bovendien niet in evenredige mate ontslag van personeel gepaard ging. Niettemin wordt er op ge wezen dat, indien men de overeenkomstige kwartalen van de laatste twee jaren met elkaar vergelijkt, er toch een opmerkelijke vooruitgang heeft plaats gevonden. De toeneming van de industriële pro ductie, gemeten als fractie van de pro ductie van het telkenmale voorafgaande jaar, bedroeg in 1948 circa 20 pet, in 1949 circa 12 pet, in 1950 circa 10 pet, in 1951 ruim 4 pet en in 1952 ruim 1 pet. In de Vierde Industrialisatienota is voor de jaren 1953 t'm 1957 voor de stijging van het niveau der arbeidsproductiviteit een taakcijfer genoemd van 15 pet ten opzichte van het niveau van 1952, dit is per jaar 3 pet. Daar in ons land een aan zienlijke productiviteitsreserve aanwezig moet worden geacht en anderzijds tal van activiteiten thans een aanvang zullen nemen, moet het mogelijk zijn deze stijging te realiseren, wellicht zelfs te overtreffen. In de vorige productiviteitsnota was voor de jaren 1952, 1953 en 1954 een taak cijfer van 8 pet genoemd. Het is duidelijk Het personeel van de Franse posterijen heeft Woensdag in verscheidene grote steden voor korte tijd wederom gestaakt, uit protest tegen een maatregel van de re gering om lijsten met „betrouwbare" men sen aan te leggen, die dienst zouden moe ten verrichten bij een eventuele staking In het gehele land. Berichten over korte stakingen kwamen binnen uit Parijs, Lyon, Grenoble, Tou louse en La Rochelle, terwij] in Marseille met staking werd gedreigd. De Algemene Vergadering der V. N. begon liaar tweede zittingsdag met de benoeming van de voorzitters en vice- voorzitters der zeven commissies en met de verkiezing van de zeven vice-presi- deriten der Assembled O.m. werd de Bel gische afgevaardigde Van Langenhove zonder tegencandidaat tot voorzitter van de belangrijke Politieke Commissie ge kozen. Eveneens bij acclamatie zag zich de afgevaardigde van San Salvador, dr Urquia, tot voorzitter van de Ad Hoe Commissie benoemd. De Agendacommissie ving aan met het opstellen van de punten van debat. De Sovjet-gedelegeerde Malik begon hier onmiddellijk te protesteren tegen het Nederlandse voorstel, dat alleen nog maar beoogt de wenselijkheid aan de orde te stellen van een discussie over een voorbereidende studie van een her ziening van het V. N.-handvest. Een al gemene conferentie daarover is, volgens het Handvest, mogelijk in 1955. Malik zag het nut van dit voorstel niet in. Hij had het dreigement bij de hand, dat be handeling ervan niet zou bedragen tot versterking der V. N. Zijn satelliet, de Pool Katz Such.v, noemde het voorstel zelfs „zeer gevaarlijk". De Britse afgevaardigde, Sir Glad- wynn Jebb, toonde zich verbaasd over de „uiterste nervositeit" van de Sovjet groep. De Sovjet Unie had immers het recht om ieder wijzigingsvoorstel met een veto te treffen. Hij zag slechts voordeel in een onderzoek van de kwestie. Hierbij sloot zich de Ameri kaanse afgevaardigde, Cabot Lodge, „met warmte" aan. Beide sprekers waren van mening, dat aan het Handvest wel het een en ander te verbeteren viel. Onze gedelegeerde, de heer Von Bal- luseck, maakte daarna nog eens dui delijk dat het er de voorstellers slechts om te doen was bijtijds een helder beeld te krijgen van wat er bij een her ziening van het Handvest komt kijken. Een ander onderwerp, dat Malik niet in debat wenste te zien gebracht, is het onderzoek naar 't lot van de in Sovjet- krijgsgevangenschap geraakte Duitsers en Japannezen. Dit was, volgens hem, een kwestie, waarin de V. N. niet competent is. De commissie voor de krijgsgevangenen, die zoals bekend, heeft, vastgesteld, dat er nog een kleine half millioen krijgs gevangenen niet door de Sovjet-Unie zijn uitgeleverd, werd door Malik bej ticht van „schandelijke" en vijandige verklaringen over de Sovjet-Unie. „Het is wel merkwaardig, merkte daarna Sir Percy Spender van Austra lië op, dat de Sovjet-Unie, die altijd de mond vol heeft over haar geloof in de menselijke vrijheid, zich nu in eens op juridiseh-technische gronden aan haar verantwoordelijkheid voor een half millioen verdwenen mensen wil onttrekken. Het lijkt, alsof de heer Malik wil zeggen: Er is wel een half millioen mensen verdwenen, maar la ten we het daar niet over hebben, want we hebben wel iets belangrijkers te doen". Malik wist hierop niets beters te doen, dan woedend te zeggen, dat nie mand Sir Percy gevraagd had de offi ciële verklaringen van de Sovjet-Unie te aanvaarden. Deze had zich ook nooit iets van Sir Percy"s verklaringen aange trokken. En wederom nam h\j zijn toe vlucht tot dreigementen: behandeling van dit onderwerp zal de zaak des vredes niet dienen en de haat tussen de volken slechts vergroten. De beide bestreden punten komen evenwel op de agenda. dat door de genoemde conjuncturele in zinking de geraamde stijging niet is ge realiseerd. T.a.v. de financiering der productivi- teitsprojeeten wordt opgemerkt dat in totaal sedert Maart 1952 beschikbaar kwamen het zgn. 30 min Fonds en het zgn. Moody Fonds ad 10,3 min, in totaal dus ruim 40 min omvattend. De be steding van dit bedrag zou zich in be ginsel uitstrekken over de jaren 1952'54 De minister wijdt aan het slot van deze nota nog enkele opmerkingen aan de wijze van beloning. Ook met het oog op de gewenste indu strialisatie van Nederland is het van be lang, dat ons land de beschikking heeft over hoog gekwalificeerde werknemers. In verband hiermede is een juiste wijze van beloning van deze hoog gekwalifi ceerde werknemers ten opzichte van degenen die lager gekwalificeerde arbeid verrichten gewenst. Het zal echter nood zakelijk zijn om de functies te analy seren alvorens onderkend kan worden weike eisen voor een bepaalde functie gesteld moeten worden. Om een inzicht te geven in de, tenge volge van deze werkciassificaties, ontstane spreidingen, wordt het volgende voorbeeld gegeven. Voor de oorlog was de afstand tussen ongeschoolde en geschoolde arbei ders ongeveer 25 pet, terwij) onmiddellijk na afloop van de oorlog het verschil onge veer 13'.'z pet bedroeg. Wanneer binnen kort de nieuwe werkclassificatie'voor de metaalindustrie zal zijn doorgevoerd, zal de spreiding tussen vergelijkbare functies ongeveer 30 pet bedragen. In afzonderlijke ondernemingen, waar nog' hogere functies worden aangetroffen, ligt de spreiding tus sen laagst en hoogst gekwalificeerde hand arbeiders aelf op 50 pet. Naar wjj vernemen is de bijeenkomst van het ministeriële comité in het kader van Benelux, bestaande uit de ministers van Economische Zaken, Financiën en Buitenlandse Zaken, welke op 8 October a.s. te Brussel zou worden gehouden, enige tijd uitgesteld met het oog op af wezigheid van minister Luns. Op een diepte van 236 meter is in één der druipsteengrotten van de Sierra Harana in Spanje een H. Mis opgedragen aan een al taar, door 30 Spaanse geologen en grotonderzoekers opgericht tussen de spookachtig uitziende drutpsteenkegels. Voor verlichting zorgden de electrische toortsen der expeditie. Alle leden gingen te communie, ofschoon zij zeven uur nodig had den om de grot te bereiken. Voortaan zal ieder jaar op 15 Augustushet feest ra» O.L. Vrouw ten Hemelopneming, in deze grot de H. Mis worden gece lebreerd. Tien dagen daarvoor, op de feestdag van O.L. Vrouw ter Sneeuw, wordt ieder jaar een H. Mis gecelebreerd op de hoogste top van de Sierra Nevada, op de 3.1/70 meter hoge bergtop Velvet-a. Ook dit jaar heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid weer een regeling uitgevaardigd met betrekking tot de verstrekking van D.U.W.-subsidie voor schilderwerk, uitgevoerd in de winter maanden. Voor subsidie komt in aanmerking alle binnenschilderwerk, wit- en sauswerk en alle buitenschilderwerk, voor zover be treft afbranden, c.q. afschrappen of af bijten en éénmaal gronden en stoppen der ruiten, aan gebouwen en kunstwerken, uitgezonderd: werken ten laste van het Rijk; ten behoeve van nieuwbouw of wer ken uit te voeren in eigen beheer. Voor woningbouwverenigingen kan, na overleg met de D.U.W., een uitzondering ten aanzien van de laatst genoemde wer ken worden gemaakt. De kosten van een binnenschilderwerk moeten per object minstens 600 en van een buitenschilderwerk minstens 250 bedragen, met dien verstande, dat, wan neer binnen- en buitenwerk aan één ob ject worden uitgevoerd, de kosten in to taal minstens 600 dienen te bedragen. Aaneengrenzende opstallen van één eigenaar worden als één object beschouwd Ten einde de bovengenoemde bedragen te bereiken, kunnen ten hoogste twee niet aaneengrenzende opstallen tot één object gecombineerd worden, indien deze twee objecten of aan één eigenaar toebehoren of de werkzaamheden aan deze twee ob jecten door dezelfde schilderspatroon wor den uitgevoerd. Het subsidie wordt alleen verleend voor werken, begonnen op of na 16 November 1953 en geheel gereed vóór of op 27 Fe bruari 1954. Het subsidie bedraagt 20% van de goed gekeurde totale kosten van het werk. Meer werk geeft geen recht op hoger subsidie. Minder werk heeft een subsidie- verlaging ten gevolge. Van het uit te keren'subsidiebedrag zal door de DUW 1% worden ingehouden ter bestrijding van de administratie-, bureau- en controlekosten van de commissie-Mo- besal, die de uitvoering in handen heeft.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1