pakt aange SUBSIDIEBELEID THANS AFGEROND GEHEEL Belgische auto ramde bi De schulden van „AVIFAUNA VRIJHEIDSDRANG in AZIE Meer zenders voor Wereldomroep Voor immigratie is kennis der Spaanse taal eerste vereiste DE TYRANNIE SPREEKT HAAR AFSCHUWELIJKE TAAL" ONDERHANDELINGEN OVER SAAR-PROBLEEM NEDERLAND KREEG NOG EEN AMERIKAANSE MIJNENVEGER „Fairchild*' sticht een filiaal in Amsterdam Raadselachtige brand in Nijmegen Begroting O. K. en W. Dit jaar ruim 1 millioen meer voor de afdeling Kunsten Cubaanse Kardinaal werd door bandieten overvallen Osservatore over proces te Warschau Adenauer richt zich tot Bidaidt: De ijzeren long Liever onafhankelijk heid, dan vreemde hulp „Bedum" en „Beemster" nog dit jaar in thuishaven Ziekenhuistarieven zullen weer hoger worden Mau-Mau-leider geeft het op DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 HOTELSCHOOL IN EEN KASTEEL Twee dames gedood, drie gewonden IN PRINCIPE ACCOORD BEREIKT Patiënt maakt liet goed Fokker wordt bij productie proces ingeschakeld Dr P. Kasteel over Chili's problemen DEN HAAG, September 1953 TT ET VREEMDE LOT kan de mens op vreemde wegen voeren.... Het heeft dr Piet Kasteel, in de vooroorlogse jaren parlementair redacteur van „De Maasbode", een man, die bekend stond om zijn kennis van de binnen landse politiek, naar het buitenland en in de buitenlandse politiek gebracht. Het beeft hem gevoerd door de Caraïbischc Zee en door de wateren van Zuid-Amerika en al kan hij dan ook niet met St. Paulns zeggen want ook de Biblia Sacra is deze man niet vreemd dat hij zoveel maal schipbreuk beeft geleden, hij heeft de kans er toe gehad en als een schipbreuk hem bespaard bleef, dan was bet misschien, omdat het vliegtuig hem op zijn verre reizen een handje hielp. In het leven heeft deze begaafde mens aller minst schipbreuk geleden. Hij is verre wegen gegaan in hoge functies. Hij diende in Londen de regering, was daarna zes jaar gouverneur van de Antillen, waar hij werkelijk regeerde onder het motto: Wie gezag draagt, moet/ook Dr P. Kasteel gezag uitoefenen! En zonder een onderbreking voor een verdiende vacantiereis naar het vaderland toog hij, toen hij zijn tijd op Curacao had uitgediend naar zijn nieuwe post als gezant der Nederlanden in Santiago de Chili. Nu eerst na vijf jaar, is hij over in het vader land. Een vacantie in Holland na elf lange jaren in dienst van zijn land. Na elf lange jaren heb ik hem terug gezien. Zijn jongens' zijn kerels geworden. Zij zijn in Amerika op scholen geweest, zij hebben ge studeerd op colleges en universities in Virginia en Toronto. Zij hebben Engels geleerd in Amerika, Papiamento op Curaqao en Spaans in Chili. Maar van hun vader hebben zij het Nederlands en de Nederlandse cultuur, want zij zijn niet zóver weggegroeid van de Nederlandse stam, dat zij het land van bun geboorte zouden zijn vergeten. Ook het Nederlands spreken zij nog zonder accent. Hoe zou het anders kunnen met zijn kinderen, van wie er drie zijn mee gekomen op deze reis naar bet vaderland. der steden beter gewaarborgd zou zijn. De uitbreiding dier steden maakt ech ter de problemen der onderwijsvoor ziening steeds groter. Men kan wel tegelijk met huizen scholen bouwen, maar er is gebrek aan onderwijs krachten, daar vele goede krachten door de toenemende industrialisatie worden weggezogen. Maar als dr Kasteel spreekt over het Chileense volk roemt hij dit als een in telligent en beschaafd volk, dat sterk vrijheidslievend is, dat de vrije critiek lief heeft óók in het parlement. Onre gelmatigheden in het parlement, zegt hij, zijn er hoge uitzondering. De Chileen is wat sceptisch aangelegd en hij vindt dat men de dingen niet te bar moet maken. Bovendien heeft hij een groot respect voor de persoon van de President, even als voor de Chileense weermacht die hij ziet als een orgaan van het volk. Hij heeft voorts een hoog gevoel voor de waarde der menselijke persoonlijkheid; doch ook een natuurlijke sociale inslag, die misschien bevorderd wordt door de traditie, waardoor hij zijn patroon aan spreekt bij diens voornaam. Hij noemt hem Don Pedro of Don Juan. Tenslotte komt hij nog eens terug op die kleine groep van Nederlanders daar, die voor de watersnood ongeveer zes tigduizend gulden bijeenbracht. Als wij heengaan, omdat er weer een andere bezoeker wacht, zegt dr Kasteel in het Spaans: Hasta muy pronto (tot spoedig weerziens). Ons antwoord is: Hasta luegol, dat uitdrukt, dat wij elkaar heel spoedig verwachten terug te zien. Anders zouden wij hebben ge zegd: Hasta la vista. Misschien zullen wij onze oud-collega nog terugzien. Maar spoedig zal hij weer ons land verlaten om na een reis door Europa een welverdiende reis naar Chili terug te keren. FRANS SCHNEIDERS. (Van onze correspondent) In de nacht van Dinsdag op Woensdag heeft in de Bottelstraat, gelegen in de oude stad van Nijmegen, een raadselach tige brand gewoed. Boven een loodgieters werkplaats woont het gezin v. d. H., waar van de man enkele weken geleden zijn vrouw heeft verlaten. Het echtpaar heeft drie kinderen. Des nachts omstreeks half twee zag een surveillerend agent van poli tie een taxi voor de woning stoppen en na enig wachten kwam de vrouw des huizes met een vriend het huis uit en reed met de taxi weg. Ongeveer een half uur later sloegen de vlammen uit het dak. Dezelfde agent ontdekte de brand en waarschuwde ijlings de brandweer. Brand in de oude stad van Nijmegen betekent als men er niet gauw bij is, catastrophale gevolgen. Men heeft hier met zeer oude huizen te doen, die, dicht aan-een gerijd, tientallen veelal kinderrijke gezinnen herbergen. De brandweer vernam dat de drie kin deren van het echtpaar v. d. H. zich nog in de fel brandende woning moesten bevin den. Onmiddellijk werd met het reddings werk begonnen en met groot levensgevaar stelden de brandweerlieden een onderzoek in de woning in, doch kinderen werden niet gevonden. Later kreeg men te horen, dat de kinderen bij een familielid elders in de oude stad waren ondergebracht. Dank zij het doortastende optreden van de spuitgasten kon de brand tot de woning worden beperkt. Het vuur had zich reeds uitgebreid tot de beneden-liggende lood gieterswerkplaats, waarin een aantal ont plofbare cylinders alsmede een grote hoe veelheid benzine was geplaatst. Deze zeer brandbare stoffen konden tijdig worden verwijderd. De politie is de gehele dag met deskun digen bezig geweest naar 't onderzoek van de oorzaak van de brand. Het staat vrijwel vast, dat men hier met brandstichting te doen heeft. De vrouw des huizes en haar vriend kwamen in de loop van Woensdag niet opdagen en ook haar man bleek on vindbaar Naar ons door de minister van O, K. en W. wordt medegedeeld, heeft de regering een dezer dagen in beginsel besloten tot verdere uitbreiding van het zenderpark van de stichting Radio Nederland We reldomroep. Naast de bestaande moder ne 40 K.W.-zender en de in 1951 reeds bestelde 100 K.W.-zender, die thans in aanbouw is, zal naar alle waarschijn lijkheid nog een tweetal 100 K.W.-zen- ders worden gebouwd. Er wordt nog on derzocht, op welke wijze van deze uit breiding een zo groot mogelijk nut voor de Wereldomroep kan worden verkre gen. In dit verband is nog niet beslist, of ook beide nieuwe zenders in Lopik zullen worden geplaatst. De directeur van de Wereldomroep, de heer H. J. van den Broek, is dankbaar voor deze gewichtige beslissing. Met de bouw van drie 100 K. W.-zenders één is er inmiddels in aanbouw als gevolg van een regeringsbesluit van November 1951 zal men het advies verwezenlijkt hebben, dat de P. T. T. reeds begin 1949 indiende en dat later ook door de Nozema is gevolgd. Als de nieuwe, sterke zenders gereed zijn, wat nog wel geruime tijd zal vergen, zal dit ten gunste zijn van alle Nederlanders over de gehele wereld, ook van de vele emigranten, die zo sterk prijs stellen op nieuws uit het oude vaderland. Inmiddels is men in Lopik doende met de aanbouw van een gebouw, dat even tueel kan worden uitgebreid voor de huisvesting van meer dan één zender. Bij de N. V. Philips' Telecommunicatie is de eerste 100 K W. zenderinstallatie in aan bouw. Men hoopt deze eerste zender eind 1954 in gebruik te kunnen stellen. In de mededeling van de minister wordt melding gemaakt van de mogelijkheid, dat niet alle zenders in Lopik zullen worden gebouwd. Op onze vraag aan de heer Van den Broek, of de mogelijkheid bestaat, dat dit verband houdt met een verzoek uit West-Indië, om in Curacao een 100 K.W.- zender ten behoeve van de wereldomroep te bouwen, zeide hij ons het antwoord schuldig te moeten blijven. IN het hotel, waar hij, verblijft, heb ben wij met onze voorganger ge sproken over Chili, het land waar hij nu woont. Een Chileens schrijver zegt hij, heeft dit land eens „Una geo- grafia loca" genoemd, een dwaze geo grafie. Even dwaas als het lot kan doen niet een mens, even dwaas kan het. doen met landen En zó dwaas heeft het ge daan met Chili, dat een kustlijn kreeg van 4000 kilometer. Als men deze lijn zou uitmeten op de kaart, van Europa dan zou men komen van de NoordehjK- ste punt. van Noorwegen tot in Ma rokko. Dr Kasteel vertelt ons dan van het uitzonderlijk klimaat., dat subtropisch is in de pampa's van het Noorden, gema tigd in het midden en koeler in het Zuiden tot aan de Antarctic met de eindeloze ijsvelden. En van het klimaat komen wij als vanzelf over andere on derwerpen te spreken. Och ja, zegt dr Kasteel, de levens standaard is vrij duur. Sommigen be weren, dat dit komt door een a te snelle industrialisatie, maar het. is blijk baar al juist als hier met de Europese integratie: men moet elkaar trachten te vinden, men moet offers durven brengen; maar als het aankomt op offers brengen, om de inderdaad ern stige inflatie te stuiten, zegt een iege lijk: Na U meneer! In Chili is jaarlijks een inflatie van ongeveer dertig procent, waaraan de lonen bij regeringsdecreet worden aan- gepast; maar zo wordt het steeds moei lijker om uit deze circulus vitiosus te geraken. Intussen is de industrialisatie er krachtig aangepakt. Chili heett o.a. ook ijzer en daarom vindt men bij con- cepcion de grootste hoogovens en wals- werken van Spaans-Amerika. De tex tiel- en wolindustrie maken er grote vorderingen. En dan vertelt hij van de economische problemen van dat. land, dat 24 maal zo groot is als Nederland en dat 6 mil- lioen inwoners telt. Ge moet eens bedenken, zegt hij, dat men praat over de milioenensteden als New-York en Chicago, maar de meeste müUoenensteden van Amerika liggen beneden de Rio Grande. Denk maar eens aan Rio de Janeiro met j millioen, Mexico City met anderhalf millioen, Sao Paulo met 1/ millioen, Buenos Aires met zes millioen, San tiago met bijna anderhalf millioen op een totaal aantal van zes millioen in woners in geheel Chili. En dan is er nog altijd, juist als hier, een trek naar de steden, wat de woningproblemen niet gemakkelijker maakt. Kijk eens, zegt hij. Dit volk neemt de problemen van het leven wat lich ter op E' is maar één ding, waar het werkelijk bang van is, en dat zijn aard bevingen. Hei heeft nog de herinnering aan de aardbevingen van 1906 m Val- paraiso en in 1936 in Concepcionniet duizenden slachtoffers. Zoals wij vang zijn van de zee, zijn zij het van de aarde. Daarom heeft men lange tijd alleen maar lage huizen gebouwd. Toen de nood dwong, is men overgegaan tot hoogbouw, maar altijd houdt men dan rekening met de mogelijkheid van aardbevingen. Aardbevingen! In 161/9 was er een verschrikkelijke in Chili. Van een der totaal verwoeste kerken werd toen een kruisbeeld volkomen ge spaard. Die aardbeving viel in de maand Mei en sindsdien is er een devo tie ontstaan van „Nuestro Senor dc Mayo''. Ieder jaar wordt daarmee een processie gehoudenivaaraan dui zenden deelnemen. Door deze aardbe ving werd Santiago verwoest en de Chilenen wijzen er op, dat sinds deze devotie nooit meer een ernstige aard beving Santiago heeft geteisterd, Daarnaast is er een ontroerende Ma- riadevotie zoals in Spanje zelf en in alle Spaanse landen. Onze Lieve Vrouw van de Carmel is de patrones van de strijd krachten Zij is op het slagveld van Maipu, in de eindstrijd om de Chileense onafhankelijkheid door de bevrijders van Chili en Argentinië O'Higgins en San Martin tot patrones verheven. En nog altijd, bij elke Mariaprocessie. loopt er een vertegenwoordiging van 't leger mee om Maria eer te bewijzen. Op de hoogste top van Santiago is een Maria beeld geplaatst, dat het gehele stads beeld beheerst. Het is er geplaatst door een Nederlandse ingenieur, met name Westenink. Het moest met ossenkraeht naar boven worden gesleept en de sok kel was van beton, toen nog voor de Chilenen een moeilijk te ^efiaunelen materie en daar moest een Nederlandse ingenieur aan te pas komen. EN dan spreekt er een man. wien wetenschap en cultuur zeer ter harte gaan. De katholieke Chilenen De begrotingspost voor de afdeling Kun sten steeg dit jaar met ruim 1 millioen aldus vernemen wij uit de memorie van toelichting op de begroting van O., K. en W. De minister meent, dat het subsidie beleid than» zo is geregeld, dat van een vrijwel afgerond geheel kan worden ge- sproken. Voor de komende jaren is het zaak de situatie te consolideren. Voor het Amsterdams Conservatorium stelt de minister voor het subsidie met f 30 000 te verhogen. Ook voor de muziek opleiding in Utrecht en Rotterdam wor den subsidie verhogingen overwogen. Voor In Rome is aangekomen Kardinaal Ar- teaga, aartsbisschop van Havana. De Cu baanse kardinaal zal een rustkuur door maken van enige maanden teneinde te herstellen van de verwondingen, die hi] vorige maand heeft opgelopen. Dc Cubaanse Minister van Voorlichting had medegedeeld, dat kardinaal Arteaga ernstig gewond was tengevolge van een val In een herderlijk schrijven verklaarde d" aartbisschop echter, dat hij niet tijdens een val, doch bij een roofoverval gewond was geraakt. Drie mannen, zo deelde hij mede, waren zijn kamer binnengedrongen en eisten van hem 45.000 dollar. Toen de kardinaal oin hulp riep, sloeg één van de mannen hem met de kolf van zijn pistool op het hoofd. De bandieten sloegen toen op de vlucht. De klap met het pistool was echter zo ernstig aangekomen, dat de kar dinaal nu nog geruime tijd rust moet houden. het in Amsterdam op te richten Nationaal Ballet acht de minister het wenselijk het aandeel van het rijk in de kosten van het instandhouden op 60.000 te bepalen. Het is de minister gebleken dat de su°" sidiën. welke in het verleden aan de toneelgezelschappen werden verleend, te gering zijn geweest, zodat de meeste dezer gezelschappen het seizoen moesten afslui ten met een ongedekt tekort. Deze tekor ten zijn in de loop der jaren zozeer ge groeid, dat de liquiditeits-positie dezer ge zelschappen in voortdurend gevaar ver keert. De minister is van mening, dat mj indien hij over een bedrag van 500.000 per iaar kan beschikken, bovengenoemde moeilijkheden zal kunnen voorkomen. Tenslotte vermeldde de Memorie het voornemen om de Rijksacade mie van Beeldende Kunsten te Amsterdam aan n reorganisatie te onderwerpen, waardoor zij meer dan tot dusverre aan het doel, dat bij haar oprichting voor ogen stond, zal beantwoorden. Een strengere selectie bij de toelating en een verhoging van het algemene geestelijke peil van de leerlin gen zullen nodig zijn. Het kasteel Bethlehem te Limmel bij Maastricht is gisteren door de Maastricht se hotelschool in gebruik genomen als internaat en recreatieoord. Het ligt in de bedoeling het volgende jaar in het park van dit landgoed te beginnen met het op richten van een gebouw, waarin de voor de toepassing van het geleerde bestemde lokalen zullen worden gevestigd. hebben een eigen universiteit gesticht, zegt hij, die een uitstekende naam heeft. Vooral de medische juridische en tech nische faculteiten genieten een grote faam. Het lager onderwijs is deels bij zonder deels staatsonderwijs en het wordt ook gesubsidieerd. Het middel baar onderwijs woidt grotendeels gege ven door orde-priesters. Zo overleed er onlangs een pater Post ik meen, dat hij uit Leiden komt, zegt dr Kasteel die jarenlang in Concepcion wiskunde heeft gedoceerd en door de stad Con cepcion met de gouden medaille der stad is vereerd. Door de grote uitge strektheid zijn de onderwijsproblemen er des te moeilijker. Er zijn niet meer dan tweeduizend priesters in Chili, die zich deels bezig houden met het onder wijs, deels met de zielzorg. Op onze vraag hoe het dan met de priesteropleiding staat, vertelt dr Kasteel dat er meer dan twintig .bisdommen zijn, doch enkele centrale seminaria voor het theologisch onderwijs. In het Noorden hebben de Belgische Franciscanen en wel in La Sarena een eigen Klein-Seminarie gesticht. Een Nederlandse Franciscaan, die meer dan veertig jaar in Chili heeft gewerkt, werd daarvoor door de rege ring onderscheiden. IV J IJ komen tenslotte te spreken over W de immigratie. Er zijn in Chili ongeveer drie a vierhonderd Nederlanders (niet minder dan 60.000 gulden brachten zij voor de watersnood bijeen); in San tiago ongeveer honderd en vijftig. De voorzitter van de Nederlandse Vereni ging aldaar is ir Van Dorp. Deze vereniging heeft zelfs een eigen or gaan, dat „Klein maar Hollands" heet. Er is in Chili theoretisch plaats voor meer Nederlanders, maar een eerste vereiste is de kennis van de Spaanse taal, wat een bijna onmisbare voor waarde voor welslagen is. Voor in tellectuelen is er over het algemeen geen plaats. Alleen met speciale vak kennis is er voor afzonderlijke perso nen een kans van slagen, maar men dient zich wel ter degè van te voren te oriënteren wat de landbouw betreft. Men moet niet vergeten, zegt dr Kas teel, dat hier nog het systeem van het groot grondbezit heerst. Men heeft Fundo's van enkele honderden tot duizenden hectaren. Voor individuele vestiging is dus kapitaal nodig. Groeps- vestiging is mogelijk na grondig on derzoek en met behulp van de rege ring op domeingronden. Zo heeft de Chileense regering na de watersnoodramp aangeboden dui zend Nederlandse boerenfamilies uit de watersnoodgebieden op te nemen en deze te vestigen op het eiland Chiloë, waar zfl 70.000 K.M.2 domeingrond heeft, doch deze is onontgonnen. De President van Chili, Generaal Ibanez, heeft onmiddellijk na de wa tersnoodramp een telegrafische oproep gericht tot alle Amerikaanse Staats hoofden om hulp voor Nederland. Te vens is er een plan in studie om boer derijen te vestigen rond dc grote ste den, waardoor de voorziening 11 Gisteravond zijn bij een botsing op de Patijnweg te Goefc tussen een bus en een Belgische personenauto twee Belgische dauies om bet leven gekomen, een dame werd zwaar ge wond en twee lieren licht gewond. De Belgische wagen, met drie dames en twee heren, kwam uit Middelburg, pas seerde in volle vaart een auto, die in de richting Brabant reed, slipte en schoot daarna dwars tegen een autobus, een reis wagen van de firma J. Blanker uit Mid delburg, die met congressisten van een vergadering uit Bergen op Zoom huis waarts keerde. De gevolgen van de botsing, die men tot ver in de omtrek hoorde, waren ontzet tend. De rechterzijkant van de Belgische auto scheurde open en de drie dames vlo gen eruit. Twee hunner, de 85-jarige me vrouw S. L. van de Berghe uit Deurne bij Antwerpen en de 40-jarige mej. M. J. Wil- lemsén uit Antwerpen waren op slag dood Zwaar gewond werd mevrouw C. Kriek van de Berghe, 51 jaar oud, eveneens uit Deurne. Haar man, de heer K. Kriek werd licht gewond, evenals de bestuurder van de Belgische auto, de heer J. Verrel len uit Braschaet. Na de botsing vloog de Belgische auto nog verder linksom en schoot de berm van de weg in, tegen de spoorbaan op. Door de kracht van de botsing vloog ook de motor eruit en raakte in brand. Ook de bus, waarvan de chauffeur, de heer J. Blanker, het stuur was kwjjt geraakt, schoot in de berm van de weg. De pas sagiers kwamen er echter behoudens enkele ontvellingen, zonder letsel af. Medische hulp en rijkspolitie, alsmede het j moest komen als beloning voor de Duitse parket waren ter plaatse. J deelneming aan een komende oorlog". In een verontwaardigd artikel van de Osservatore Romano wordt op de meest nadrukkelijke wijze stelling genomen te gen de beschuldigingen, als zou de huidi ge pro-staatssecretaris van de H. Stoel, mgr Montini, anti-Poolse rapporten heb ben gezonden aan mgr Kaczmarek, de thans in Warschau voor de rechter ge daagde bisschop van Kielce. Het blad hekelt de „bekentenissen" van de Poolse bisschop door eraan te herin neren, dat deze reeds twee jaar door de rode machthebbers wordt vastgehouden en niets anders gedaan heeft dan tevo ren gereedgemaakte verklaringen lezen. Evenals de processen te Moscou in 1936, aldus het blad, slechts wilden aantonen, dat iedere „afwijking" van de „waar heid", zoals die door de onfeilbare dicta tor is vastgesteld, tot de meest verwer pelijke misdaden jegens het prol», ariaat en het vaderland leidden, zo stelt het proces van Warschau zich voor te bewijzen dat een krachtige verdediging van de re ligieuze en morele vrijheden tegen de schendingen van het goddeloze regime bij een geestelijke herder leidt tot landver raad. In een land met vrijheid zou een der gelijk proces geen uur volgehouden kun nen worden, maar in de „volksdemocra tieën" gaat het anders. De tyrannie spreekt haar eigen taal, die akelig dom zou zijn, als zij niet de uiterlijke uitdrukking was van fysieke en morele dwang. Over de door de Osservatore gehekelde beschuldigingen bericht A. F. P. nog, dat mgr Kaczmarek verklaarde van twee an dere Poolse bisschoppen, die een bezoek aan Rome hadden gebracht, te hebben ge hoord, dat het Vaticaan, met name de mgrs Montini en Tardini van mening wa ren, dat „West Polen aan Duitsland Andere onzinnige staaltjes uit de beken tenissen waren: „Kardinaal Spellman is de verbindingsman tussen het Vaticaan en de V. S.". „Het Vaticaan en de V. S. wa ren van oordeél dat de oorlog op handen was, en dat men (d. i. de Poolse geeste lijkheid) tegen het regime moest stand houden". Mgr Kaczmarek bekende voorts „geldsommen" te hebben ontvangen van de Amerikanen. De Wcstduitse bondskanselier, dr Adenauer, heeft de Franse minister van buitenlandse zaken, Bidault, voorgesteld de Frans-Duitse besprekingen over vraag stukken van wederzijds belang te hervat ten, zo heeft een woordvoerder van het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken bekendgemaakt. Het voorstel is vervat in een schrijven, dat het hoofd van de politieke afdeling van het Westduitse ministerie van buiten echter onwaarschijnlijk, dat Adenauer be sprekingen met Bidault zou kunnen voe ren, voordat hij formeel door de Bondsdag tot bondskanselier en minister van buiten landse zaken is herbenoemd; dat is dus niet vóór 6 October. Het belangrijkste onderwerp, in het schrjjven aangevoerd, is de Saarkwestie, aldus wordt op de Quai d'Orsay vernomen. Adenauer, aldus de Franse woordvoerder, spreekt de hoop uit, dat onderhandelingen landse zaken, Blankenhorn, Dinsdag aan tot een oplossing van deze kwestie zullen Bidault heeft overhandigd. De woordvoer- i voeren. der ze:de. dat Adenauer geen bepaalde j Dr Adenauer ontving gisteren onze land- van datum voor de besprekingen heeft voor- genoot, jhr Van der Goes van Naters voor zuivel en groenten voor dc bevolking gesteld. Politieke waarnemers achten het een bespreking van de Saarkwestie. Woensdagmiddag hebben in een verga dering van „Pro Avifauna', de vereniging, waarvan het merendeel der concurrente crediteuren van het vogelpark lid is, de raadsman en de accountant van de fami- lie Van den Brink, enige verklaringen af gelegd. Het totaal der schulden in het faillissement van de N.v, Britimy, de ex- pioitante van het vogelpark, bedraagt 807 000. waarvan 563.000 aan preferen te crediteuren en boedelkosten en 244.000 gulden aan concurrente crediteuren. Hier van kan worden afgetrokken een bedrag van 400 000, de koopsom van het door de gemeente Alphen a. d. Rijn gekochte park; resteert dus 407.000. Vrijdagmid dag zal de verificatie-vergadei ing worden gehouden. Daar zal een aecoord worden aangeboden ten doel hebbende het faillis- sement van de N.V. Britimy opgeheven te krijgen en de crediteuren voor de volle 100 pet schadeloos te stellen. De volle winst uit de hoedenbedrijven, die in een commanditaire vennootschap zijn onder gebracht, zal worden uitgekeerd aan de N.v. Britimy, die op haar beurt hiervan uitsluitend uitkeringen zal doen aan de crediteuren en wel totdat de schuld ge heel is afgelost. Dit zal binnen tien jaar zijn beslag moeten hebben, waarna de op die datum nog niet betaalde vorderingen onmiddellijk opeisbaar zullen zijn, met de bepaling dat van 1 September 1956 af een rente van 5 pet. per jaar zal worden ver goed over het dan eventueel nog niet af geloste bedrag van de schuld. De heer O. van den Brink zal als directeur van d« N.V. Britimy aftreden, terwijl in zijn plaats twee nieuwe directeuren zullen worden benoemd, één door de directeuren en één door de familie Van den Brink. De heer G. van den Brink zal niet als direc teur optreden, maar verklaart zich wel bereid alle door hem eventueel uit an deren hoofde te maken winsten aan de N.V. Britimy af te dragen ten gunste van de crediteuren van Avifauna. De ter ver gadering van „Pro Avifauna" aanwezige concurrente crediteuren vertegenwoordi gen een bedrag aan vorderingen van ruim 200.000. Zij verklaarden zich in prin cipe bereid met dit accoord genoegen te zullen nemen. De toestand van de patiënt, terwille van wie, naar wij gisteren in dit blad meld den, Dinsdag per vliegtuig in allerijl een ijzeren long naar het Sint Josephszie- kenhuis te Heerlen werd overgebracht, de heer C. uit Brunssum, was gistermor gen aanmerkelijk verbeterd. Naar de directeur van het ziekenhuis meedeelde, bestaat er alle hoop op beterschap voor hem. Dinsdagmiddag tegen 5 uur kon de patiënt reeds behandeld worden met het apparaat. Voorlopig blijft dit nog in het ziekenhuis voor zijn verdere behande ling. De premier van Cambodja, Fenn Noeth, heeft Woensdag verklaard, dat zijn land en bepaalde neutrale Aziatische landen geloven, dat de vrede in Azië en Indo- China niet afhangt van een volledige oorlog, maar van .,de verwezenlijking van de drang naar vrijheid van de be dreigde landen en verbetering van bun levensstandaard". De premier verklaarde verbaasd te zijn over de „min of meer officiële" Franse en Amerikaanse reacties op de rede, die hij vorige week heeft gehouden. Hij zei toen, dat Cambodja zich niet bij de lan den zou voegen, die tegen de Vietminh- troepen strijden, tenzij het communisme zou trachten zich met geweld aan zijn land op te dringen. Volgens Penn Noeth scheen het, dat Frankrijk en Amerika dreigden Cam bodja alle economische en militaire hulp te ontzeggen. „Wij hechten meer waarde aan onze onafhankelijkheid, dan aan hulp", zo verklaarde de pre mier. Hij beschuldigde de grote mogendhe den van dubbelhartigheid, omdat „zij trachten ons een dodelijke oorlog op te dringen tegen degenen met wie zü zelf diplomatieke betrekkingen onderhou den". en omdat „zij zichzelf het recht voorbehouden tot het sluiten van een wapenstilstand zonder aandacht te be steden aan de wensen van de kleine landen, die door hen in de oorlog wer den betrokken". Opnieuw heeft de Kon. Ned. Marine de beschikking gekregen over een ex- Amerikaans marinevaartuig, de AMS 106, dat, reeds thans als Hr Ms mijnen veger „Bedum" varend onder Neder landse vlag, nog dit jaar in zijn nieuwe thuishaven Den Helder wordt verwacht. De nieuwe mijnenveger, die onder su pervisie van de Amerikaanse marine is gebouwd en momenteel onder comman do staat van de luitenant ter zee der tweede klasse D. T. Vis uit Amsterdam, is onlangs als tweede van een serie overeenkomstig het programma voor wederzijdse militaire hijstand (M.D.A.P.) aan de Nederlandse regering overgedra gen. Zoals bekend, heeft de AMS 105, thans Hr Ms „Beemster", enige tijd ge leden hetzelfde lot ondergaan. Schout bij Nacht jhr H. A. van Fo- reest, de Nederlandse marine-attaché in de Verenigde Staten nam de „Bedum" onlangs namens de Ned. regering in het „Algiers Naval Station" te New Orleans in Louisana over van de kapitein ter zee Francis H. Gardner, commanderend officier van deze basis van het achtste district der Amerikaanse marine. Schout bij Nacht T. G W. Settle, commandant van het achtste district van de „United States Navy", de heer E. L. Hechtermans de Nederlandse consul-generaal te New Orleans, en vele andere militaire en bur gerlijke autoriteiten waren bij deze plechtigheid aanwezig. De bemanning van Hr Ms nieuwe mij nenveger „Bedum", die. evenais die van de „Beemster". uit drie officieren en zeven en dertig manschappen bestaat, was reeds een maand voor de officiële overdracht te New Orleans aanwezig, waar men de overname van het Ame rikaanse schip al trainend voorbereidde. Het opleidingsprogramma, dat onder leiding van Amerikaanse instructeurs werd uitgevoerd, omvatte scheepsbevei- ligings-, vaar- en brandblusoefeningen. alsmede de behandeling van de. voor 'n mijnenveger essentiële, mjjnenveeg-appa- ratuur. Hr Ms „Bedum" zal vermoedelijk in hetzelfde convooi de Atlantische Oceaan oversteken als Hr Mg „Beemster". Beide schepen zullen dan tegelijkertijd, naar men verwacht in de loop van de herfst, de haven van Den Helder binnenlopen. De Amerikaanse vliegtuigfabriek „Fairchild" zal te Amsterdam een dochteronderneming vestigen onder de naam „Fairchild Aviation N.V." zo is te Washington meegedeeld. Deze onderneming zal contracten met de Amerikaanse luchtmacht in Europa trachten te verkrijgen voor het onderhoud van toestellen van het type C-119, de z.g. „Vliegende Ver huiswagen" en voor de productie van onderdelen voor deze vlieg tuigen. „Fairchild" is een jaar geleden met Fokker overeengekomen, dat zij de productie en de verkoop in de Verenigde Staten van het Fokker verkeersvliegtuig F 27 „Friendship" zal verzorgen. Op dezelfde wijze zal de dochteronderneming van Fair child in Nederland Fokker inschake len voor het vervaardigen van onder delen voor de C-119, aldus deelde een woordvoerder van de maatschappij mede. De laatste tijd zijn al meer dochteron dernemingen van Amerikaanse vliegtuig fabrieken in Europa gevestigd, namelijk „Curtiss-Wright Europa N.V." te Amster. dam en ..Republic Aviation International" te Lugano in Zwitserland. Er dreigt alweer een nieuwe verhoging van de ziekenhuistarieven. Als gevolg van de verplichte invoering, met ingang van 1 October a.s., van de 48-urige ar beidsweek voor ziekenhuispersoneel mag namelijk worden verwacht, dat het di rectoraat-generaal van de prijzen binnen kort aan alle ziekenhuizen een verhoging der verpleegtarieven zal toestaan. Waar schijnlijk tegen het begin van het vol- i gend jaar zal het directoraat die machti- ging verlenen. Dit delen B. en W. van Den Haag aan de gemeenteraad mede in verband met een voorstel hunnerzijds om in afwachting van de komende algemene I verhoging reeds met ingang van 30 Sep- I tember a.s. de tarieven in de gemeente- ziekenhuizen met 95 cent per verpleegdag te verhogen, behalve voor gezonde zui gelingen en kraamvrouwen. Het directo raat-generaal heeft zijn sanctie hieraan reeds gegeven. Bij de tarieven van thans moet voor 1953 bij de gemeentezieken- huizen een tekort worden verwacht van bijna 2.300 000 Het algemen» tarief zal ingevolge deze verhoging in de Haagse gemeenteziekenhuizen worden: in dc eerste klasse 20.55 per verpleegdag. .n j de tweede klasse 15.30 en in de derde klasse 12.70. In de genoemde verpleeg- prijzen zijn begrepen de kosten voor de levering van genees, en verbandmidde- lcn. met uitzondering van cortisone, para. amino-salicylzuur en anii-biotica. Drie Rotterdamse Jantjes kortten te New Orleans de tijd, die hen nog scheiddt van de overname van hun nieuwe mijnenveger JScdumonder meer met het bestuderen van Amerikaanse scheepsmodellen. Van links naar rechts zijn zij: matroos eerste klasse Adriaan A. Leeuw, Westduelstraat jla; matroos derde klasse Willem van Peursen, Oeverstraat 10; en de electromonteur eerste klasse Jan Bakker uit de Dordtschelaan t5Sc. (VSIS-foto). Volgens berichten van gewoonlijk wel ingelichte zijde in Nyeri (Kenia) heeft de Mau-Mau-leider Kahioeia. die zichzelf „generaal" noemt, zich bij de politie ge meld. In een officiële verklaring wordt de naam van „generaal" als Gathoge op gegeven. Hij zou de laatste tijd de schuil naam Kiretheni hebben gebruikt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3