„GRAND REPULSE" Na de regen kwam de hele Vrijdag zonneschijn BB Overleg over loonsverhoging Casey: A-bombewapening heeft verzadigingspunt bereikt Het gaat niet om winnen of verliezen mislukt Verkeer op oude lijn" Amsterdam Rotterdam wordt ontlast van uurdienst tussen steden via Gouda Instelling beide Vorstin sprak voor nieuwe samenleving Zie en bewaarpag. 5 E\ Margarineprijs omhoog Toenemende wind en regen AMSTERDAMS TRAMPERSONEEL DREIGT MET STAKING Zaterdag 19 September 1953 LDAGBLADVOOR±SCH/EDAM EN OMSTREKEN De „Zaterdagse' beurt.... ook te velde Repulse-in-het-klein 120.000 voor opsporing Mevr. McLean Ook Frankrijk ziet v er van af Ministeriële bemiddeling faalde Invasie tussen Oldenburg en Delmenhorst Franse delegatie verlaat de zaal Het faillissement Oudewatersche Bank Raad van Yakcentralen: „Reëel overleg niet mogelijk" De nieuwe spoonveg-winterdienstregeling rw na inn Meer treinen op traject Rotterdam-Hofplein- Den Haag S.S. Belangrijke wijzigingen voor Maasstad- Nieuwe aardschokken op Cyprus Wegens slechte dienstregeling WEERBERICHT K.. Bij de meesten ging het „Zo" Haclié met rijst Zoals gemeld heeft het overleg tussen werknemers en werkgevers iri de Stichting van de Arbeid in verband met de gedeeltelijke I0011- compensatie met betrekking tot de komende huurverhoging en de opheffing van de consumptiebeperking van Maart 1951. niet tot een resultaat geleid. Na de impasse, waarin men geraakt was, is vandaag een nieuwe bespreking gehouden, waarin minister Suurhoff als bemiddelaar optrad en mede aanwezig was staatssecretaris mr dr Van Rhijn. Ook deze bemiddeling heeft niet tot resultaat geleid. Goedkoper en sneller Nieuw perron in Rotterdam Schiebroek en Wilgenpias ivorden beter bediend Verwisseling Niet om bet loon! De weerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking met aan vankelijk regen en later enkele buien. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk harde wind tussen Zuid e'n Zuid-West. Lagere mid- dagtemperaturen. bondag 20 September: Zon op 6.22 uur, onder 18.44 uur. Maan op 17.26 uur, onder 2.20 uur. Maandag 21 September: Zon op 6.24 uur, onde'r 18.42 uur. Maan op 17.43 uur, onder 3.50 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE'COURANT Nederlandse soldaten klaar voor felle een tegenstoot (Van onze speciale verslaggever) Te velde. Vrijdagavond. VANMIDDAG waren we, nadat een hardnekkige regenbui in de nacht en och tenduren, een tijdelijk einde aan het mooie herfstweer maakte, op visite hij de wasvrouw. Niet, omdat we na een dag zwerven in het legeringsgebied van de Nederlandse troepen van het eerste Legercorps, reeds zover waren dat We het zonder directe hulp van wasserij en stomerij niet redden konden, maar we beland den bij een klein riviertje in een dorp en zagen daar zoveel ijverige en zwoegende mannen aan het werk, dat we als vanzelf de oorzaak van al die ijver wilden leren kennelï. Wel, het waren stapels wasgoed en het bedrijf want het betrof hier een mobiele legerwasserij was in volle gang. En de bezorgde moeders zouden met verbazing geconstateerd hebben, hoe goed dat die knapen afging, dat wassen. Het ging wel machinaal, maar heus. vve zagen een soldaat met een zorgvuldig gebaar de opgevouwen hemden en broeken op elkaar stiipelen. En dp gepolitoerde linnen kast ontbrak er nog maar aan. 'V wanneer we XJ dus kunnen melden dat dit Vrijdagmiddag geschiedde, weet U meteen dat de oorlog tussen Noordland en Westland nog altijd niet uitge broken is. Laat in de avond, terwijl we dit telefoneren uit ons verslaggevers- kamp, is het nog altijd vrede. Maar de geruchten dat de bomeen atoombom? ieder ogenblik 'kan barsten, zijn sterker dan ooit. We verwedden er dan ook een lief ding om dat, wanneer XJ deze regels leest, de kanonnen reeds spreken en dat er een aanval is ingezet. want dan hoef je alleen de blikken maar te warmen. De jongens smullen ervan". Zo zwierven we een lange, zonnige mid- Hetgeen dan wil zeggen dat de leger- oefening „Grand Repulse" op dat ogen blik begonnen is, al moet dan gezegd wor den dat de Nederlandse en Britse troepen, die Westland aanvallend verdedigen gaan, al volop in oorlogstoestand verkeren. Het is eigenlijk een wonderlijk vertoe ven in het gebied, dat de Nederlandse troepen thans herbergt. Het leger over heerst alles in deze streek en in de Duitse stadjes en dorpen, hier gelegen, vindt U overal Nederlandse legerauto's, Neder landse soldaten en Nederlandse M.P.'s die het verkeer regelen. Diep in de bossen v'ndt U allerlei afdelingen en de bomen bevatten soms hele reeksen tekens, waar de „burger" niet veel van begrijpt, maar die voor de soldaten de veilige wijzers zijn naar de plaatsen waarheen ze trekken V vraagt naar de stemming? We hebben tientallen en nog eens tien tallen manschappen gesproken en over het algemeen hoorden we geen klachten, maar wel bemoedigende, zij het wat soldatesk aandoende opmerkingen. He, gaat „zo", was het bij de wasbaas. 's Middags de was binnen, om 12 uur de volgende dag „klaar thuis". De twee Til- burgse knapen, die een waterzuiverings- intsallatie in bedrijf hadden, deden goed werk, want een hele badinrichting pro fiteerde van hun walerkunsten en Don derdag hadden ze dertienhonderd bad- klanten, wat ze vandaag, Vrijdag, tot een- en-twintighonderd liefhebbers voor een poedelbeurt wisten op te voeren. Natuurlijk is er voor een soldaat bijna niets zo belangrijk als het eten en we denken zo, dat dit voor u ook het geval zou zijn als u dag en nacht in de open lucht vertoefde. Met grote interesse be keken we dan ook de veldkeuken van een regiment, of liever gezegd, een batterij van keukens. „Haché met rijst", was het menu vandaag daar. „Makkelijke dag voor ons", zei de kok, dag door het legeringsgebied van het eer ste Legercorps, waarbij 35.000 man Neder landse troepen zjjn ingedeeld. De voor bereidende stadia zjjn in de beste orde verlopen, maar het zwaarste moet nog gaan komen. Nu moeten ze gaan tonen, de Nederlandse troepen, dat de beweeglijke oorlogvoering, het snel oprukken over grote afstanden, waarbij toch de ver zorging het tempo weet bij te houden, ook dit leger van Westland ligt Want dit ligt vooral ten doel aan „Grand Repulse"; hoe gaat het met de samenwer king in geallieerd verband wanneer het hoogste tempo vereist is? Want om die les te leren, daarom is alles begonnen. Een belangrijk onderdeel bij de oefenin gen is het camoufleren van troepenon derdelen, Hier wordt 'n piper-cup, welke voor verkenningsdoeleinden wordt ge bruikt, aan het oog onttrokken. OFFICIEREN, onderofficieren en de manschappen die deelnemen aan de oefening „Grand Repulse" krijgen tijdens dc manoeuvres 11,80 gulden cantinegeld in papiergeld en plastic muntjes, terwijl de soldaten en korporaals 7 mark, de onderofficieren 10 mark en de officieren Ij mark krij gen om buiten hun onderdeel te verte ren, Een bedrag, dat misschien laag klinkt, maar men moet er rekening mee houdendat alle militairen tijdens de ge hele oefening geconsigneerd zijn. /N het eerste legercorps zijn in het geheel veertig a vijftig aalmoezeniers werkzaam, terwijl ook hetzelfde aan tal veldpredikers daar aanwezig is. DE eerste Nederlandse tijdens de oefening Hgpa* 4 :'—.v militair, die Grand Repulse" op het verkeerde pad is geraakt, was de divisie-aalmoezenier Richelle. Op zijn ronde langs de tenten in het ge bied, ivaar het- eerste legercorps is ge legerd, was hij de weg kwijt geraakt. Na lang zoeken in het donker zag hij eindelijk een verlichte tent. Hij ging er op af en kwam midden in de nacht op een Duitse kermis terecht, waaruit kan blijken, dat ook een aalmoezenier wel eens kan dwalen. Twee Londense bladen. Je „Daily Mail" en de „Daily Express", hebben in totaal 120.000 gulden uitgeloofd voor inlichtingen, die leiden tot het vaststellen van de ver blijfplaats van de vermiste mevr. Melinda MacLean en haar drie kinderen. Beide bladen schreven, dat alle inlich tingen, die zij zouden ontvangen zullen worden doorgezonden aan de Britse auto riteiten. Na het verdwijnen van de Britse diplo maten MacLean ti:e echtgenoot van mevr. Melinda MacLean en Burgess in 1951 stelde de „Daily Express" 10 000 gul den beschikbaar voor inlichtingen. Dit aanbod is nog steeds van kracht. De hevige aardbeving op Cyprus bracht vele bewoners van dit eiland de dood, velen werden gewond en een aantal van 11.000 werd dakloos. Nadat de aarde weer rustig icas geworden werd het reddingswerk door de bewoners en door Britse militairen ingezet. In koortsach tige haast zoekt men naar de slachtof fers. die nog onder het puin van dit huis moeten liggen, Een jongetje kijkt, op zijn hurken zitten, toe. - s v«* <V vvS -.Sr** VAM XA- De onbevredigende prijssituatie in de margarine-industrie, welke tot gevolg had, dat men dikwijls met verlies moest werken, is aanleiding geworden tot een prijsverhoging. In verband daarmede zijn verscheidene merken reeds op 7 September jl., één cent per pakje duurder geworden. Naar wij vernemen, zal nu met ingang van Maandag voor het zogenaamde „goedkope goed" een gelijke maatregel worden getroffen, zodat dan over de ge hele linie de margarine vier cent per kilogram duurder zai zijn. Uiteraard worden de merken, welke reeds duurder waren geworden, nu niet opnieuw in prijs verhoogd. Frankrijk zal Oostenrijk over 1954 geen bezettingskosten in rekening bren gen, aldus is Vrijdag door het Franse ministerie van buitenlandse zaken mee gedeeld. Hierdoor is Oostenrijk thans door alle vier bezettende mogendheden van de plicht tot het betalen van bezettingskos- ,ii Uiten ontslagen. (Van onze verslaggever) Te Velde, Zaterdagochtend Vanochtend, in alle vroegte, is liet onvermijdelijke geschied, Tussen Oldenburg en Delmen horst heeft Noordland zijn aan val op Westlands grondgebied gelanceerd. Op het ogenblik dat wij dit schrijven, stromen twee infanteriedivisies het grondgebied binen. Het is ken nelijk hun doel, 'n stevig brug genhoofd te vormen om het daarna mogelijk te maken an dere formaties te laten opruk ken. De troepen van Westland, onder opperbevel van generaal Opsomer hebben onmiddellijk een aanvang gemaakt met te genmaatregelen. Het debat in de V.N.-Assemblée, dat Donderdag is geopend met de rede van Foster Dulles, werd Vrijdag voortgezet met sprekers van enkele kleinere landen, n.I, de heren Casey (Australië), Maza (Chili) en Sir Zafroellah Khan (Pakistan). De strekking van hun betoog was, dat de twee grote kampen in de huidige koude oorlog thans meer dan ooit reden hadden om naar een verzoening te streven. Met name tie heer Casey wees op de situatie, gerezen door het bezit van atoomwapens. „Beide partijen hebben thans, naar zijn mening, een verzadigingspunt be reikt, wat betreft de vervaardiging van deze wapens. En de Sovjet-Unie, en de V.S. beschikken nu over voldoende atoombommen, om in staat te zijn alle voornaamste centra in de wederzijdse gebieden te vernietigen. Nu is dan ook een punt bereikt waarop internationale controle op de atoomkracht, uit te voe ren door een doelmatig stelsel van toe zicht op de voortbrenging er van, niet slechts zeer gewenst, doch zelfs drin gend noodzakelijk is geworden", aldus Casey. Een incident deed zich voor toen de Pakistaanse woordvoerder als andere bron van onrust noemde; de Franse politiek in Indo China en Noord-Afrika. Bij deze woorden stond de Franse delegatie de monstratief op en verliet de zaal. Een houding, die zij ook het vorige jaar tijdens de behandeling van de Tunesische en Marokkaanse kwestie heeft aangeno men, „De heer Zafroellah Khan is natuurlijk vrij om te zeggen wat hij wil, merkte de speciale verslaggever), op de hele legeroefening, (Van onze De controle dus zowel op de bewegingen van de troe pen van Noordland als van Westland be rust in laatste instantie b(j luitenant-gene raal Sir James Cassels. Om dit te kunnen doen is er een speciaal controle-hoofdkwartier ingericht waar alle meldingen, zowel van de afdelingen van Westland als van Noordland binnen komen. Terecht kan men dit kwartier, neutraal gebied, het zenuwstelsel van deze oorlog noemen. Het is dan ook een „ge leide", gesloten oorlog, want voor alles geldt het: men wil bepaalde lessen putten uit deze oefening. Zou b.v. Westland door verrassende bewegingen een volkomen ander beeld weten te veroorzaken, dan de „controle" verwacht, dan grijpt men in. Niet door ingrijpende beWegingen van deze troepen, maar door de tegenpartij opdrach ten te geven, die een andere situatie kun nen scheppen. Want dit moet men steeds voor ogen houden, het gaal niet om winst of verlies, het gaat alleen en uitsluitend om het nut van de lessen die de oefening oplevert. De scheidsrechters, minder jn aantal dan b.v. bij „Hold Fast", hebben een hoogst belangrijke taak. Ook zij hebben een apart hoofdkwartier, en een maquette van wel vijf bij tien meter, stelt de leiding hier waaraan van Nederlandse zijde generaal-majoor C. D. Toet, samen met een Brit de topfunctie bekleedt in staat het gehele gevechtsterrein, dat gaat lopen van de lijn Lingen-Meppen-Rheinen tot aan de Wezel, te overzien. Minder scheidsrechters ;250 tegen de 400 bij „Hold Fast."), maar thans allen top- kenners van zaken. Er kunnen tanks opgeblazen zijn of een reparatie ondergaan, manschappen kunnen gewond of gesneuveld zijn. Men krijgt niet de kans om .lijk" te blijven, want de doden worden onmiddellijk weer tot leven gewekt, om als aanvullingstroepen dienst te doen. Zelfs zal thans geprobeerd worden de schade, door vliegtuigen aangebracht, te doen vaststellen. Er is naar gestreefd, om bij dit treffen van Britse ef Deense troe pen, steeds ook een Nederlandse scheids rechter aanwezig te doen zijn. Het corps der scheidsrechters is uiterst mobiel. Franse delegatieleider Ordonneau tegen over journalisten op, „maar wij zijn niet verplicht om naar deze waanzin te luis teren". Na afloop van het betoog van de Pakistaanse gedelegeerde nam de Franse vertegenwoordiging haar plaats weer in en bleef zitten ook toen de Indonesische afgevaardigde enkele onvriendelijkheden aan het Franse adres richtte. De commissie in 't faillissement van de Oudewatersche Bank zal Maandagavond een vergadering houden in de zaal van het gebouw „Oudewater Vooruit". Deze vergadering is belegd als gevolg van de arrestatie door de Goudse politie van Van L. te Gouda, penningmeester van de „Stichting Gedupeerde Oudewatersche Bank" en districtscommissaris van het Borgstellingsfonds voor Gouda en Om streken. Bij een door de overheid gehouden con trole in de boeken van het borgstellings- fonds miste men namelijk een bedrag van 300. Het bestuur van het fonds heeft hiervan aangifte gedaan bij de politie te Gouda, op grond waarvan de 58-jarige M. v. L. in verzekerde bewaring is ge steld. Naar men ons van de zijde van de Omtrent de Vrijdagmiddag in de stich ting van de Arbeid gehouden besprekin gen deelt de Raad van Vakeentralen het volgende mede: „De besturen van het N.V.V., de 'K.A.B. en het C.N.V. hebben tot dusver afgezien van publicaties over de stand van het overleg over de per 1 Januari a.s. te nemen algemene loonmaatregelen. Zelfs toen in verschillende dagbladen allerlei politie nog mededeelde, zal een accoun- berichten over de stand van zaken ver- tantsonderzoek in de boeken van het I schenen, die kennelijk afkomstig waren Borgstellingsfonds worden verricht. uit werkgeverskringen, hebben de vak- De op Zondag 4 October ingaande winterdienstregeling van de Neder landse Spoorwegen geeft belangrijke wijzigingen voor Rotterdam. De in stelling van een uurdienst AmsterdamRotterdam over de „nieuwe lijn" via Gouda zal ontlasting geven op de „oude lijn" via HaarlemDen Haag. Met betzelfde doel wordt op het traject Rotterdam-HofpleinDen Haag S.S. de treinfrequentie verhoogd. Verder zullen in Friesland en Noord- Holland meer diesel-electrische treinstellen gaan rijden. Van belang is ook, dat op Zaterdag 2 Januari de treinenloop zal zijn als op Zondag. Andere belangrijke wijzigingen brengt de winterdienstregeling ook in het inter nationale verkeer - niet. De winterdienstregeling brengt voor de stad Rotterdam de sluiting van het Maasstation, de opening van een nieuw station Noord en een wijziging van de stationsnamen Rotterdam D.P. in Rot terdam-Centraal Station en Rotterdam- Feyenoord in Rotterdam-Zuid. De nieuwe spoorbaan- van Nieuwerkerk naar Rot terdam-Noord, die sinds 17 Mei j.l. reeds door een aantal treinen wordt, bereden, zal van 4 October af volledig in gebruik zijn voor al het treinverkeer uit en in de richting Gouda. Op de plaats van de voormalige halte Hillegersberg is een nieuw station gebouwd, dat de naam Rotterdam-Noord zal dragen. Aan dit station zullen stoppen: alle D-treinen naar en van Hoek van Holland, de lange- afstand-treinen naar en van het Oosten en Noorden, de exprestreinen naar en van Rotterdam, alsmede de op de overi ge exprestreinen naar en van Den Haag te Gouda aansluitende pendel-treinen Gouda-Rotterdam v.v„ en de treinen van de nieuwe uurdienst RotterdamAm sterdam v.v. via Gouda en Woerden. Langs deze laatste route zal men in 62 minuten van Amsterdam C.S. naar Rot terdam C.S. kunnen reizen en in 64 mi nuten in tegengestelde richting. Op een uitzondering in de ochtenduren na, ver trekken deze treinen op 24 minuten na het hele uur van Rotterdam C.S. en om 13 minuten na het hele uur van Amster dam C.S. Onderweg wordt gestopt te Rotterdam-Noord, Gouda, Woerden, Am- sterdam-Amstel en Amsterdam M.P. In totaal rijden er op werkdagen tussen 7 en 22 uur 16 treinen in beide richtingen over de nieuwe lijn". De nieuwe reisgelegenheid is in het bij zonder aantrekkelijk voor de bewoners van Rotterdam-Noord, bestemd voor Am sterdam-Zuid en Oost en omgekeerd. Zfj bespaart hun veel tijd in vergelijking met de reis via Delft en Haarlem en is bovendien belangrijk goedkoper. Om de treindienst UtrechtRotterdam C.S. op laatstgenoemd station te doen aansluiten op de halfuurdienst richting Dordrecht zullen de treinen uit de rich ting Arnhem en 's Hertogenbosch vroe ger van Utrecht vertrekken en dus ook vroeger daar aankomen. Aangezien deze treinen reeds .s Woer- Rotlerdam- Dit wordt den stoppen, kunnen zij Noord niet gaan bedienen, overgelaten aan de lange-afstands-trei- nen richting Noord en Oost, die niet te Woerden stoppen. Te Rotterdam-C.S. zul len de treinen richting Gouda worden behandeld langs het nieuwe hoge toe komstige zesde perron, dat op 4 Oc tober dus in dienst komt. Dit perron is door een luchtbrug verbonden met de oude perrons. De tweede maatregel ter ontlasting van het verkeer op de oude lijn betreft een opvoering van de frequentie van de treindienst Rotterdam-HofpleinDen Haag-H.S. Dit is mogelijk, nu de trein dienst Den Haag-H.S.WassenaarSche- veningen v.v. zal wordt gestaakt waar door materieel vrij komt. Er komt een 20-minutendienst, ver trekkend van Rotterdam-Hofplein, zowel als van Den Haag-H.S. om 10, 30 en 50 minuten na het hele uur. De treinen van „tien over" worden vol ledige stoptreinen; die vap „dertig over" sneltreinen, alleen stoppend te Laan van N.O.-Indië", Leidschendam-Voorburg en Bergweg en die van „vijftig over" semi- stoptreinen, die ook stoppen te Pijnac- ker, Schiebroek en Wilgenpias en dus doorrijden te Berkel en Rodenrijs. centralen zich onthouden van het doen van mededelingen. Zij hebben dit gedaan ten eerste omdat zij tot het uiterste het bereiken van overeenstemming met de centrale werkgeversorganisaties hebben willen bevorderen en ten tweede omdat zij niet wensten, dat de regering uit de dagbladpers zou moeten vernemen tot welke conclusies de vakeentralen zijn ge komen. Zij hebben daarom met het doen van mededelingen aan het publiek in elk geval willen wachten tot na afloop van het Vrijdagmiddag in de Stichting van de Arbeid gevoerde óverleg. Op deze bijeenkomst is de vakeentralen opnieuw gebleken, dat er met de centrale werkgeversorganisaties geen reëel over leg valt te plegen over deze belangrijke zaak. nemen van een beslissing vroegen, ander zijds omdat de werkgevers een belangrijk gedeelte van de behandeling van de zaak naar de Sociaal Economische Raad wil den verwijzen. De vakeentralen hebben zich tegen een zodanige verwijzing verzet, vooral ook omdat dit een onnodige en hoogst be denkelijke vertraging in de beslissing over het concrete percentage loonsverhoging tot gevolg zou hebben. Vrijdag is de laatste poging om tot overeenstemming te geraken, mislukt. Nu dat het geval is, hebben de werknemersvakcentralen zich nog dezelfde dag tot de regering gewend en haar hun gemeenschappelijk standpunt schriftelijk medegedeeld", aldus deelt de raad van vakeentralen mede. Het K. N. M. I. deelt mede: Gedurende de laatste paar dagen be vond ons land zich aan de rand van een lagedrukgebied boven de Britse eilanden. Randstoringen hiervan veroorzaakten af en toe en in hoofdzaak 's nachts regen en onweersbuien, terwijl overdag de zon meestal scheen. De laatste van deze sto ringen, die vanmorgen boven Noordoost- Frankrijk lag, en in het Zuidoosten van het land wat regen bracht, gaf in de af gelopen 24 uur boven Frankrijk aanlei ding tot zware regenval. Op sommige plaatsen werden hoeveelheden van 30 tot 50 mm. afgetapt. Ondertussen nadert ten Westen van Ierland een nieuw depressie systeem, dat grote activiteit vertoont en zich snel naar het Oosten uitbreidt. In verband hiermee zullen de winden Reeds in de vergaderingen van de b« ,ons sterk &aan aanwakkeren en zal Stichting van de Arbeid op 8 en 29 Mei j.l. is er door de vakeentralen op aan gedrongen, zo spoedig mogelijk tot een bepaald standpunt te geraken. Hoewel eind Juli de berekeningen, noodzakelijk om tot een concreet standpunt te komen, ge reed waren, moest een beslissing steeds weer worden uitgesteld, enerzijds omdat de werkgevers felkens uitstel voor het Advertentie opnieuw regen vallen. Op het Zuidwesten van de Oceaan bevindt zich een tropische cycloon, die gisteren de Bermuda-eilan den passeerde en die zich nu geleidelijk tot een gewone depressie zal gaan ont wikkelen en snel de Oceaan over zal trekken. Ook deze depressie zal in de eerste helft van de komende week het weer in West-Europa kunnen gaan beïn vloeden, zodat men moet verwachten, dat het weer de komende paar dagen een sterk gestoord karakter zal hebben. Vrijdagavond zijn te Paphos en om geving weer drie aardschokken gevoeld. De eerste ervan was zwaar. Verscheidene reeds beschadigde huizen stortten in. Per soonlijke ongelukken worden niet gemeld. (Van onze Amsterdamse redactie). Het resultaat hiervan is, dat het verkeer in de relatie RotterdamDen Haag als dat naar en van de belangrijke nieuwe bouwcentra Schiebroek en Wil genpias beter worden bediend. Op de spitsuren worden op de Hof- pleinlijn nog treinen toegevoegd, zodat dan een tien-minutendienst zal worden gereden. De aandacht van reizigers naar en van Den Haag S.S. en Rotterdam C.S. wordt speciaal gevestigd op de nieuwe indeling van tabel 31. De in deze tabellen opge nomen dienstregelingen voor de baan vakken Den Haag S.S.Gouda en Rot terdam C.S.Gouda zijn namelijk onder ling van plaats verwisseld. Deze plaats verwisseling geldt ook voor de tabellen, waarin deze stations als aansluitings stations voorkomen. (Zie vervolg elders in dit blad). In de gemeenteraadszitting van Woens dag j.l. zjjn enkele opmerkingen gemaakt over het grote tekort aan Amster dams trampersoneel. Op deze zaak is zowel toen niet ingegaan om te voorkomen dat het debat zou ontaarden in een commu nistische stunt en omdat de salariëring van het personeel behandeld wordt in het Georganiseerd Overleg. Sinds giste ren echter is de situatie bij het perso neel van het gemeentelijk vervoerbe drijf voor zover het de tram betreft, toegespitst. Tweehonderd leden van het tramper soneel hebben in een spoedvergadering, die in het Coöp. Restaurant op het Mo lenpad was belegd, een motie aan B. en W. van de hoofdstad gezonden waarin zij eisen dat een uitspraak wordt ge daan over hun moeilijkheden. Is dit bin nen tien dagen niet geschied, dan over weegt het,personeel in staking te gaan. Men wil wachten dit middel reeds nu seerden, omdat de Uniebonden van me- toe te passeren, omdat het personeel als-ning zijn, dat de toestanden niet zo nog verwacht dat hun problemen langs slecht zijn. aangezien de lonen in verge- vreedzame weg opgelost kunnen worden, i Ui king met 1940 met 100 zijn gestegen. Hët ligt verder in de bedoeling om j Maar omdat niet primair een loonkwesti» Maandagmorgen, in uniform bijeen tel in het geding is, hebben de trammensen komen voor het Stadhuis, waar dan een delegatie zal worden gekozen, die toe gang zal vragen tot de betrokken auto riteiten om daar ter plaatse de grieven mee te delen. De actie van het trampersoneel is niet ondernomen om hogere lonen te verkrijgen. De voornaamste grief van het personeel geldt de slechte dienstin- deling; de stroeve regeling van de vrije en snipperdagen. Wat dit laatste betreft heeft het trampersoneel nog 11.000 snip perdagen van het vorige jaar tegoed. Dit alles vindt zijn oorzaak in het grote gebrek aan trampersoneel. Dit heeft tot gevolg dat de diensttijden aller ongelukkigst zijn geregeld en dat er be palingen gelden, zoals snel rijden om verloren minuten in te halen die het personeel onverantwoord acht en die tot gevolgd hebben dat er ongelukken wor den gemaakt. De actie gaat uit van de ongeorgani-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1