Het overleg over de loonsverhoging Wat de Vakcentralen willen m mm Bps Beria zou zijn ontsnapt en de V.S. om asyl willen vragen is tekort taak Christelijk Europa geschoten in zijn Geestelijke krachten zijn beslissend Nog steeds RUMOER over de inschakeling van Duitsland HÊ> PROF. NIESEN VERONGELUKT \DAGBLA O VO OR S CH! EDA M EN O MS TREKEN Russen weer in de belangstelling van de rest der wereld Trailer reed vol café in in jusr/cf 'mj? jgrnm. I Maandag 21 September 1953 Over liet overleg tussen de werkgevers en werknemers omtrent de komende loons verhoging wordt ons van de zijde der gezamenlijke centrale werkgeversorgani saties het volgende medegedeeld: Verdachte brand in Zwanenburg K. A. B. zeer teleur gesteld SUM mts I N. V. V.: Werkgevers nemen irriëel stand punt in C. N. V.: Millimeter- politiek Bergwand scheurt open Hoogleraar aan seminarie te Haaren Geruchten gonzen in Washington Einde October pompen in Vierbannenpolder WEERBERICHT V'Qor de derde maal verivoest Bezoekster gedood, haar man gewond Weduwnaar levenloos in Ringvaart gevonden „Men moet niet te krap zijn wow/ lÜf Bewoners van Cyprus bedreigd 'S -v De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Dinsdagavond, luidt: Over het algemeen veel bewolking met enkele buien. Krachtige tot harde, aan de kust mogelijk nu en dan stormachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Vrij koud weer. Dinsdag 22 September: Zon op 6.25 uur, onder 18.39 uur. Maan op 18.00 uur, onder 5.20 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Werkgevers delen hun stand punt mede „Bij de in de afgelopen maanden ge voerde besprekingen over een looncom- pensatie ter gelegenheid van de huurver hoging per 1 Januari 1954 heeft men het van werkgeverszijde sociaal gewenst ge acht tegemoet te komen aan <te verlangens van de Raad van Vakcentralen om de loonsverhoging zodanig te bepalen, dat ook de nog resterende verbruiksbeper- king voor de loontrekkenden zou worden opgeheven. Bovendien verklaarden de werkgevers zich in principe bereid: a) mede te werken aan een herziening van de richtlijnen voor de loonvorming per 1 Januari a.s., waardoor de loonsprei- ding tussen de categorieën ongeschoold en geschoold, in het bijzonder overgeschoold. zou werden vergroot. b) mede te werken aan een nader te be palen herziening van de richtlijnen voor het gemeenteklassenverschil per 1 Januari a.s. waardoor de verschillen tussen de be staande klassen zouden worden vermin derd. Alvorens tot een definitieve uitspraak te komen wenste men van werkgevers zijde dat de Sociaal-Economische Raad 'n oordeel zou geven over de vraag of de totale lastenverzwaring als gevolg van een en ander voor het Nederlandse bedrijfs leven verantwoord te achten zou zijn. In het bijzonder wenste men een uit spraak over de vraag of een lastenver- Zondagavond tegen middernacht is te Goes een zware trailer met aanhang wagen van de firma W. den E. uit Axel met volle snelheid het café van het hotel „Nieuw Goes" binnen gereden, waardoor een van de be zoekers van het café, de 30-jarige echtgenote van de heer D. Scli. te Goes", zo zwaar werd gewond, dat zij een half uur later in het ziekenhuis St. Joanna overleed. Haar man, eveneens gewond, kon na vethonden te zijn, huiswaarts keren. Het café, waarin zich een groot aantal be zoekers bevond, werd volkomen ver nield. De trailer was samen met nog twee andere vrachtwagens op weg naar Wemel- dinge om mosselen voor Frankrijk te halen. De chauffeur van de trailer ver telde dat de wagen die voor hem reed plotseling moest remmen voor een fietser. Toen ook hij remde, schoot zijn auto over de weg het café in. Het hotel werd eerder reeds tweemaal verwoest: in 1940 door een hom en in 1945 door granaatvuur. Zondagmiddag tegen half zeven ont dekten bewoners aan de Lindelaan te Zwanenburg, gemeente Haarlemmermeer dat uit de woning van de 83-jarige alleen wonende weduwnaar B. B. rook kwam. De brandweer werd gealarmeerd en slaagde er in de binnenbrand te blussen. Direct werd naar de bewoner gezocht, doch deze bleek niet in het huis te z-1.!11- Enkele vissers waarschuwden de politie, dat in de ringvaart van de Haarlemmer meer het lijk van een man dreef. Bij onderzoek bleek, dat het de bewoner van het verbrande perceel was Na de brand werden drie brandhaarden in de woning ontdekt zodat het ernstige vermoeden bestaat, dat er opzet in liet sDel is De man, die in de buurt als een drinker bekend stond, zou Zaterdagavond onder de invloed van alcohol hebben verkeerd. mlfen. n"e politie dje het lok^.^beslag heeft genomen, zaï richten. hoging in de orde van grootte als waar toe gemaakte berekeningen voorlopig hadden geleid, een bevredigende ont wikkeling van de werkgelegenheid en van de betalingsbalans niet in gevaar zou brengen. Het wordt door de werk geversorganisaties in hoge mate be treurd, dat de regering geen aanleiding heeft gevonden over deze vraag tijdig een advies van de Sociaal-Economische Raad in te winnen. Opnieuw is door de centrale werkge versorganisaties het grote bezwaar ge voeld van het huidige systeem van loon- beheersing, waarbij met de uiteenlopende economische omstandigheden in de ver schillende sectoren van het bedrijfsleven onvoldoende rekening kan worden ge houden. Niettemin is thans door de centrale werkgeversorganisaties op basis van de beschikbare gegevens een standpunt be paald ten aanzien van de voor het gehele bedrijfsleven te nemen maatregelen". Nu bij de besprekingen van Vrijdag en Zaterdag geen overeenstemming is be reikt hebben ook de centrale werkgevers organisaties hun standpunt ter kennis van de regering gebracht. (Van onze Utrechtse redacteur) De heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., met wie wij hedenmorgen een kort onderhoud hadden, was zeer te leurgesteld over de terughoudendheid en de schrielheid, die de werkgevers bij de onderhandelingen over de loonsverhoging aan de dag leggen. Zulks past zijns in ziens niet in de huidige verhoudingen. Als we onder uitermate moeilijke om- Imm I j*4 «ggS standigheden leven, aldus de heer Mid delhuis, zou het anders zjjn. Bezien we echter de betalingsbalans, de deviezen- positie en de stand van de arbeidsproduc tiviteit de productie is toch belangrijk gestegen dan vinden we het alleszins gewenst, dat de belastingen worden ver licht maar ook billijk dat de lonen be hoorlijk omhoog gaan. De lage lonen van de laatste jaren hadden het huurpeil be vroren, maar nu de huren hoger worden hetgeen billijk is dienen zeker ook de lonen en salarissen overeenkomstig verhoogd te worden. Temeer, omdat toen in Maart 1951 de belastingen omhoog gingen, daarop een consumptie-offer volgde. Dit moet dus thans opgeheven worden. Men moet echter met loonsverhoging niet te krap zijn. Hierbij dacht de heer Middelhuis nog aan andere zaken, die in de lucht hangen en waarover nog geen zekerheid bestaat, zoals misschien verho ging van de brood- en de melkprijs. Het gaat vooral om de percentage en het meest trieste vindt de heer Middelhuis het, dat thans gedemonstreerd is dat men het niet aan kan en dc overheid de lonen moet regelen. Een andere weg dan dat de regering een uitspraak doet, is er immers niet, aldus de K.A.B.-voorzitter. in de uiteenzetting van de VARA heeft de secretaris van bet N.V.V., de heer A Vermeulen, Zaterdagavond commentaar geleverd op de mededeling van de Raad van Vakcentralen. De looneis van de Raad van Vakcentra len heeft, aldus spreker betrekking op een j volledige compensatie van de huurverho- ging en op de afschaffing van de nog resterende consiimptiebcperking. i Naar de opvatting van dc Raad van Vakcentralen moet de loonsverhoging ver plicht worden gesteld voor de arbeiders, die werken onder een collectieve ar beidsovereenkomst of onder een door het college van rijksbemiddelaars opgelegde loonregeling, omdat in beide gevallen, zo wel ten aanzien van de huurverhoging als gevolg van de consumptiebeperking de re gering ook bindende maatregelen heeft genomen. schoolde en hooggeschoolde arbeiders ten einde de ontwikkeling der vakbekwaam heid te stimuleren. Bij deze maatregelen dient naar de me ning van de Raad van Vakcentralen da afschaffing der schoolgelden en de verla ging der loon- en inkomstenbelasting bui ten beschouwing te blijven. „Het is" aldus de heer Vermeulen, „niet mogelijk gebleken, ondanks alle geduld en goede wil van de drie samenwerkende arbeiders-vakcentralen over deze voor stellen in de Stichting van de Arbeid overeenstemming, te bereiken met de werkgevers. Van meet af aan hebben de werkgevers-vertegenwoordigers bij de on derhandelingen een zeer irrieel standpunt ingenomen en zelfs in he-t laatste stadium der besprekingen was van een streven, om tot een verantwoord en aanvaardbaar compromis te komen, geen sprake. Thans moet de regering beslissen. Bij deze mentaliteit van de werkgevers kan het gevolg niet anders zijn dan con flicten, dan vernietiging van de arbeids- vrede en in het gedrang komen van de werkgelegenheid en het monetaire even wicht". Het bestuur van het Chr. Nat. Vakver bond gaf desgevraagd ook een commen taar. Het zijde daarin o.m.: Aan de orde zijn thans vier zaken: 1. De compensatie van de a.s. huurver hoging, 2. de afschaffing van het nog resterende gedeelte van de verbruiksbeperking, 3. een eerste stap tot vermindering van het loongeschil in de verschillende ge meenteklassen, 4. hogere beloning voor geschoolde en zeer geschoolde arbeiders. Het overleg over de eerste twee punten is in de Stichting van de Arbeid reeds .n het voorjaar begonnen. Van werkgevers. voor rechtvaardigheid en wacht daarom de beslissing der regering met vertrouwen af. Wat de beide andere punten betreft de gemeenteclassificatie en de nivellering van de lonen der geschoolden levert het vraagstuk van de lonen der geschoolden de geringste moeilijkheden op, omdat langzamerhand ieder wel overtuigd is, van de dringende noodzaak van een betere be loning van hogere vakbekwaamheid. De oplossing van het vraagstuk der ge meente-classificatie daarentegen stuit in verschillende kringen echter op grotere bezwaren. Het C.N.V.-bestuur blijft van oordeel, dat met de oplossing van het pro bleem niet langer gewacht behoeft te worden. De oefening „Grand Repulse" in het ge bied tussen Enschede en Bremen, waar aan door het lste Nederlandse legercorps icordt deelgenomen, is in volle gang. Belangrijk is ook de tijdige verzorging van de inwendige mens, want met een lege maag is het moeilijk „vechten". Hier zien we het uitdelen van voedsel aan de militairen in het Nederlandse kamp. zijde is echter regelmatig een uitstelpoli- I.os van deze loonsverhoging is de Raad tiek gevolgd, laatstelijk tot uitdrukking Voor het gebouw van de V.N. in New York demonstreerde een groep Marok kanen met grote borden tegen het af zetten van de sultan van Marokko, Sidi Mohammed ben Youssef. Enkele demon stranten. Op de achtergronci het gebouw van de V.N. In het dal van Panayia, 35 g.m. ten Noorden van Paphos op Cyprus, worden 5000 dorpsbewoners bedreigd door instor ting van een wand van de berg Vouni- Panayia. Bij de aardbevingen, die onlangs dit gebied teisterden, zijn brede scheuren ont staan in de bergwand en door de nog steeds aanhoudende aardschokken worden deze scheuren steeds breder. Op sommige plaatsen zijn zij reeds 40 centimeter breed. De bevolking, die reeds zwaar geleden heeft bij de grote aardbevingen tien da gen geleden, leeft goeddeels in de open lucht en dorpshoofden hebben de regering verzocht tot evacuatie over te gaan. Zondagavond hebben zich in de buurt van Durban (Zuid-Afrika) heftige anti- Indische ongeregeldheden voorgedaan, na dat een door een Indiër bestuurde bus een neger had overreden, die daardoor om het leven kwam. De hoogleraar aan het Groot Seminarie te Haaren drs G. H. Niesen, is Zaterdag avond op de Rijksweg Nijmegen Den Bosch ter hoogte van café Heidelust onder de gemeente Schayk ten gevolge van een yerkeersongeluk om het leven gekomen. De professor, die te Wanroy is gebo ren, had zich per bromfiets derwaarts begeven om zijn familie te bezoeken en tegenwoordig te zijn bij de installatie van de nieuwe burgemeester aldaar, de heer C A. Smulders. Hij is 's avonds weer per bromfiets uit Wanroy vertrokken, doch schijnt op de genoemde plaats onder Schayk te zijn gevallen of door een ander vervoermiddel te zijn aangereden. Rond 9 uur althans zag een chauffeur van een touringcar, die voor een naderende tegen ligger met gedempte lichten moest rijden, op slechts korte afstand het slachtoffer liggen. Door zoveel mogelijk naar links uit te halen, trachtte de chauffeur een overrijding te voorkomen. Helaas bleek dat wegens de tegenligger niet geheel mo gelijk, zodat het slachtoffer overreden en een twintigtal meters werd meegesleurd. Het stoffelijk overschot, dat deerlijk was verminkt, werd naar Oss overgebracht. Een passerende priester heeft het slacht offer nog het H Oliesel toegediend, ter van Vakcentralen verder van mening, dal een begin moet worden gemaakt met de vermindering van de gemeenteklassenver schillen. De Raad wil dit bereiken, door de thans daarvoor bestaande richtlijnen te veranderen, in dier voege, dat de vakor ganisaties van werkgevers en werknemers i na 1 Januari de gelegenheid krijgen door 1 wijzigingen van collectieve arbeidsover eenkomsten en loonregelingen de thans bestaande gcmeenteklassenverschillen te verlagen door een extra loonsverhoging voor de laagste gemecnteklassc. Tenslotte wordt door de Raad van Vakcentralen voorgesteld, dat na 1 Januari a.s. de mo gelijkheid moet worden geschapen, even eens via een verandering van de thans bestaande richtlijnen en het daarop ge baseerde bedrijfstakgewijzc overleg om extra loonsverhoging te geven voor de ge- komende in de wens, om midden in de on derhandelingen de Sociaal-Economische Raad in te schakelen. Behalve de telkens zich voordoende ver traging in de besprekingen bleek uit de houding der werknemersorganisaties, dat zij de millimeter-politiek van de laatste jaren wilden voortzetten. Zelf.> voerden zij zodanige berekeningen uit, dat van 'n integrale compensatie geen sprake zou zijn. De vakcentralen hebben zich daartegen met kracht verzet. Tot het laatst hebben de werkgevers organisaties evenwel in hun irreële hou ding volhard. Onder deze omstandighe den za] de regering dus moeten beslissen. Het C.N.V.-bestuur betreurt deze gang van zaken in hoge mate. Het rekent er echter op, dat de regering blijk zal geven, van meer werkelijkheidszin en gevoel In een waas van geheimzinnigheid worden te Washington de meest opzienbarende geruchten gelanceerd over de voormalige vice-premier en minister van binnenlandse zaken der Sovjet-Unie Lavrenti Beria, die mei drie andere voormalige hoge Sovjet-functionarissen aan de greep van zijn tegenstanders zou zijn ontsnapt en aan de V. S. om asyl zou hebben gevraagd in ruil voor het verstrekken van belangrijke informaties over de Sovjet-Unie. Zondagmorgen kwam het Californische blad „San Diego Morning Union" met^ de sensationele mededeling, dat een man, die beweerde Beria te zijn, met drie andere voormalige Sovjet-leiders per vliegtuig uit de Sovjet-Unie zou zijn ontsnapt en zich in een „diep Zuidelijk land" verbor gen zou houden. Het blad beweerde aan deze wetenschap te zijn gekomen, dank zij haar eigen onderzoek naar de commu nistische penetratie in Zuid-Amerika. Het blad beweerde voorts, dat het als bemid delaar gediend had tussen deze vluchte lingen en de senaats-subcommissie voor onderzoek, welke onder leiding staat van senator McCarthy. McCarthy zwijgt Senator McCarthy weigerde enig com mentaar te geven op dit bericht, dat on middellijk van ambtelijke zijde te Washington als te Londen als uiterst on waarschijnlijk werd gedoodverfd. Latere persberichten brachten nieuwe details, beweerdelijk opgevangen uit de mond van een „belangrijke" figuur uit de Amerikaanse senaat, „die anoniem wenste te blijven". Deze duistere „belangrijke fi guur" bevestigde het bericht van het Ca lifornische blad over het gelegde contact met senator McCarthy. „Persoonlijk, zo zei Het Britse labourvoorstel om een bewapening van Duitsland vijf jaar uit te stellen, wanneer daardoor de mogelijkheid van een overeenkomst met de Sovjet-Unie over Duitslands toekomst zou ontstaan, heeft Zaterdag in de raadgevende vergadering van de Raad van Europa steun gekregen van de Deense liberaal Lannung. Het werd daarna echter scherp bestreden door de Duitse afgevaardigde Kiesinger en door onze landgenote mej. Klompé. De Duitser zeide, dat de consequentie van dit uitstel zou zijn, dat de Europese integratie zou worden stopgezet en dat daarmede de Russen de overwinning in de koude oorlog zouden kunnen hoeken. Mej. Elompé betoogde in een uitvoerige rede, dat Duitsland een noodzakelijke partner is in een Europese unie, niet alleen om militaire, doch ook om economische redenen. Zij keerde zich voorts tegen een al te sterk vertrouwen op materiële kracht. De geestelijke krachten, zo riep zij uit, zullen de beslissende factor blijven zonder welke een vereniging van Europa waardeloos zal zijn. De heer Lannung ging zelfs nog ver der dan zijn Britse voorganger en hij sprak de hoop uit, dat het thema der Duitse bewapening geheel en al van de baan zou worden geschoven. Voor de Duitse democratie zou dit volgens hem het beste zijn en ook voor Duitslands buurlanden. De heer Kiesinger, woord voerder van de partij van dr Adenauer, ontkende isn stelligste, dat Duitsland de Europese leuzen slechts zou aan heffen om nationale doeleinden te be reiken. In het bijzonder „de jonge ge neratie" van Duitsland had volgens hem alle nationalistische instelling af gezworen. Volgens Kiesinger moet het argument, dat een verenigd Europa wiil ook geneeskundige hulp uit Schayk met insluiting van Duitsland voor Rus- 1 1 land onaanvaardbaar zou z^n, als hoogst aanwezig was. ernstig worden beschouwd. Hij zeide: ,.De Russen zijn geen Europeanen, doch Aziatische mensen. Zij beginnen steeds met een veel te hoge prijs te vragen en men moet niet bang zijn, dat zij deze prijs niet zullen verlagen. Voorts keerde de Duitse afge vaardigde zich tegen de ook in de raadgevende vergadering telkens weer geuite vrees, dat Duitsland een mili taire bevrijding van zijn verloren Oostelijke provincies zou beogen. „On der geen omstandigheden willen wij een oplossing met geweld, die voor ons land immers de ondergang zou bete kenen", zo zeide hü- De Britse conservatieve afgevaardig de Hollis noemde de ontwikkeling van West-Duitsland tot grote mogendheid de grootste gebeurtenis van het laat ste jaar. Onder deze omstandigheden leek het hem onwaarschijnlijk, dat Rus land zijn positie in Oost-Duitsland zou kunnen handhaven. Hollis oefende even wel critiek uit op het door Spaak gelan ceerde plan om tot het sluiten van verdedigingsovereenkomsten tussen de Sovjet-Unie en een Europese gemeen schap. Hij vroeg zich af, welke gren zen er gegarandeerd zouden moeten worden. In dit verband zeide hij, dat het een ernstig verzuim was, dat de heer Spaak niet over de positie van Polen en de andere Oosteuropese lan den had gesproken. Er kon geen op lossing zijn, die alleen Duitsland zijn gebieden zal teruggeven en die niet de andere Oosteuropese landen zal vrij maken. Alleen al uit economisch oog punt was zulk een vrijmaking volgens hem nodig. Zolang Europa door het IJzeren Gordijn verdeeld zal blijven, zal het geen levensvatbare eenheid vormen. Mej. Klompé: Radicaal idealisme De Nederlandse afgevaardigde, mej. dr Marga Klompé (KVP) verklaarde dat de Westelijke wereld door een maat schappij op te bouwen, waarin de men selijke waardigheid volkomen wordt gehandhaafd, de Russen kan tonen, dat wij hen als menselijke wezens be schouwen, die aanspraak kunnen maken op ons respect en onze liefde, hoezeer wij de ideologie van hun leiders ook verwerpen. Spreekster zeide. dat de unificatie van Europa essentieel is, maar dat het uit eindelijke effect ervan waardeloos zou zijn, als zij niet gegrondvest zou zijn op onze geestelijke en morele principes. De aantrekkelijheid van het communisme voor zovele van onze medeburgers moet niet alleen worden toegeschreven aan het feit, dat er betere materiële levens voorwaarden van verwachten, aldus mej. Klompé, maar ook aan de omstandigheid, dat vorige generaties van de Westelijke wereld grote fouten hebben gemaakt. Marx zou nooit kans hebben gehad zijn materialistische theses, naar voren te brengen, als de christelijke Europese we reld van die tijd naar haar eigen prin cipes had geleefd Ook thans zijn wij nog verre van vol maakt, maar wij bezitten nog enorme geestelijke en morele hulpbronnen. Doch wat wij dringend nodig hebben is de overtuiging; dut, in de crisis van deze tijd, alleen een radicale en strikte ver wezenlijking van onze idealen ons kan redden van volkomen ineenstorting. Spreekster vond, dat de Westelijke machten niet naar een conferentie van vier zouden moeten gaan met voorstel len, waarvan geen afwijking mogelijk zou zijn daar de conferentie dan nutteloos zou'zijn. Evenmin moeten in het debat van de raad van Europa de kaarten van het Westen op tafel worden gelegd. Zij deed daarop echter het o.i. niet geluk kige voorstel. zeer nadrukkelijk de mi nima vast te stellen, die het Westen zou kunnen aanvaarden. De ruimte tussen deze minima en de Westelijke voorstellen ter conferentie zou dan voigens haar het eigenlijke onderwerp van de conferentie kunnen vormen. Evenals Spaak, vond mej. Klompé, dat de Oostenrijkse kwestie onafhankelijk van de Duitse zou moeten worden behan deld, want „wij kunnen niet het ene land verkopen in de hoop de problemen van een ander land te winnen". Hetzelfde principe zou moeten gelden voor alle landen, waarvan het lot in toekomstige onderhandelingen mocht worden bespro ken. Zij bestreed echter Spaak"s mening, dat alleen een evenwicht van materiële krachten tot vrede tussen Oost en West kan leiden. Dit materiële evenwicht is nodig, maar het is niet voldoende, zeide mej. Klompé, „want naast en zelfs boven die materiële kracht zal de geestelijke kracht van de Westelijke wereld de be slissende factor zijn bij onze pogingen om de vrede voor onze volkeren tot stand j te brengen". hij, zou ik geenszins verbaasd zijn ais deze vluchteling inderdaad Beria zou zijn." Een vertegenwoordiger van McCarthy's commissie zou ongeveer een maand gele den „in een neutraal Europees land'' met de beweerde voormalige Russische politie chef contact hebben opgenomen. Deze zou „op het ogenblik in veiligheid" zijn. Hij zou nog steeds een overtuigd communist zijn, maar uit wraak tegen de huidige lei ders bereid zijn een boekje over het Kremlin open te doen. Aan Beria loyale Mexicaanse communisten zouden voor het eerst de gedachte hebben geopperd aan de V.S. asyl te vragen. McCarthy zou in de afgelopen vier we ken door middel van een vertegenwoor diger contact hebben gehad met de voor malige Amerikaanse communistenleider Earl Browder. De man die Beria zou zijn, zou ver klaard hebben alleen te willen spreken met vice-president Nixon of met senator McCarthy, aldus de onbekende zegsman. Tegenover deze geruchten, die door al hun vaagheden niet bijzonder veei geloof ontvingen, staat de verklaring van een an dere, eveneens anonieme steunpliaar van de Amerikaanse senaat, die zijn twijfel aan de waarheid van deze geruchten met de grootste nadruk onderstreepte. „Ik zou de meest verbaasde man van de wereld zijn," aldus déze senator. Earl Browder, de genoemde Amerikaanse communisten leider, zei desgevraagd, „van niets te we ten". Het State Department zei nog stelli ger „ab-so-luut niets te weten", maar stelt een onderzoek in. In Londen hield men het er op, dat Beria nog goed zat opgeslo ten in een Moskouse gevangenis, waar schijnlijk in de beruchte Loebjanka. Se nator McCarthy tenslotte zweeg nog steeds op elke hem ter zake gestelde vraag. De dijkdich tings werkzaamheden bij Ouwerkerk op Schouwen en Duiveland zijn een nieuw stadium ingegaan. De Westelijke verbindingsdam tussen de oude zeedijk en de nieuwe ringdijk is thans dicht. Intussen vordert ook de Oostelijke verbindingsdam. Deze dient als beveiliging voor het daar achter gelegen stuk van de oude zeedijk. Wanneer deze dam is voltooid, zal de grote bres in de oude zeedijk, welke dan sluitgat za! zijn geworden, kun nen worden gedicht. De werkzaamheden zullen echter nog geruime tijd in beslag nemen. Deskun digen nemen aan, dat de sluitingsdatum vermoedelijk in de tweede helft van October zal vallen, mits de weersom standigheden niet al te ongunstig worden. Pas na de sluiting zal kunnen wor den begonnen met het leegpompen van de ruim 2700 ha grote Vierban nenpolder. De dorpen Ouwerkerk en Nieuwerkeric in die polder liggen nog steeds midden in het water. Advertentie uit, op in ijke ge- r.ijn, mp pet eeft end ort, Vr. ;er- r te der arie na am lgt, itei de e/e in sp ant in die de lan ek, ing is. ei- ?as lis e- tal en en ■e- de ar zij. or iet ?i.i bt >1- or ök ar cr ag he r- e- n- rh 01 MS n- 511 ,'d E m ri ij le a E i.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1