In de eerste klassen dit seizoen versterkte degradatie Vage belofte over terugkeer ex-profs Streng KNVB-onderzoek naar verklaring van rector Boymans Gehandicapt BW won moeilijk van agressief spelend SVV Energie: V.V.H.'s sterkste wapen Kuebler klopte Van Est in sprint gromni B22mi Excelsior legde hoog tempo op Bondsvergadering K.N.V.B. hakt knoop door Bordeaux-Parijs 572 km. werd op de laatste meters pas beslist G3333 gEFfüB E22E223 mm Spelpeil in Nederland móét omhoog Hopster: Er gebeurt wel eens „iets"! Hopster nog één jaar KNVB-voorzitter Verdiende zege op slap Xerxes r N ZUID I J En bracht Limburgia buiten adem MAANDAG 21 SEPTEMBER 1953 PAGINA AMSTERDAM, Zondagavond Het plan-Burgwal wordt doorgevoerd. Tijdens wat de heer Baltus Meijer, woordvoerder namens de federatie van 2e, 3e en 4e klassers, „de vierde voorstelling van hetzelfde stuk" noemde, werd het voorstel van 5 x 12, dat de vereniging van le klassers als haar laatste red middel had ingediend, met 35 tegen 63 stemmen door de Bonds vergadering van de K.N.V.B. verworpen. Aan het einde van de zopas begonnen voetbal-competitie zal dus in de eerste klassen de versterkte degradatie plaatsvinden; uit elk var de 4 afdelingen zullen 2 eerste-klassers verdwijnen en door de normale promotie van 4 der 12 tweede-klas-kampioenen zal een eerste-klassen-indeling van 4 x 13 worden verkregen, waarna ten slotte weer een jaar later volgens dezelfde procedure het einddoel van 4 x 12 moet zijn bereikt. Mosterd na de maaltijd Wachttijd ex-profs Televisie-vergoeding Extra 10 procent Stewardesje Kent haar lesje Weet van wanten, Kent haar klanten, Zorgt voor drinken, Zorgt voor eten, Weet, wat passagiers niet weten. Elke reiziger wordt verwend; Iets, dat iedereen erkent Wie zichzelf eens wil verwennen Dient het Flyer-merk te kennen. PAYMANS OP DE VUIST KOCH VERSLOEG TOUR- PLOEG IN GORREDIJK Plan-Burgwal vindt doorgang Wat men in een niet ongewettigd pes simisme na de jongste Bondsvergadering in Januari niet voor mogelijk had ge houden, doch wat door de in de afge lopen weken gedemonstreerde, meer dan ooit onwrikbare en eensgezinde houding van het lagere voetbal, met nieuw op timisme tóch weer als steeds zekerder werd gezien, zal dan inderdaad door gang vinden. Het aantal eerste-klassers wordt drastisch ingekrompen met 48 blijven er voor ons kleine land trouwens toch nog meer dan genoeg en ook hier zal de selectie haar vruchtbare uitwer king niet missen: in casu de zo brood nodige verbetering van het spelpeil; als er iets is, waaraan de Nederlandse voetbalgemeenschap, zowel nationaal als internationaal gezien. behoefte heeft, dan is het de opvoering van de spelkwaliteit. Een wjjs besluit derhalve, dat de Bondsvergadering vanmiddag in Kras- napolsky te Amsterdam nam. Zij nam het zonder veel rumoer. Want in frap pante tegenstelling tot de vergadering van Januari in Utrecht kenmerkte deze zitting van het voetbal-parlement zich door een rustige en waardige sfeer. Niet de temperamentvolle B.V.V.- praeses Pöpplein doch de bedaarde Haarlem-voorzitter J. P. van Balen Blan ken verdedigde het voorstel der le klas sers tot een competitie-indeling van 5 x 12. Hij deed het zonder pathos, zon der veel overtuiging ook en zonder nieuwe argumenten. Het antwoord van de Unitas-voorzitter Balens Meijer voor de federatie van het lagere voetbal was navenant rustig; hij wees op „het geduld" in de offers die het lagere voet bal zich reeds had getroost, releveer de hoe een suggestie, voortgekomen uit een petit comité van twee man uit elk kamp, door de le klassers was getorpedeerd, noemde de 5 x 12 nog eens onaanvaardbaar en 'hield vast aan doorvoering van het aangenomen pJan-Burgwal; na hem kwam de heer Been (D.H.Z.) nog eens hetzelfde zeg gen. Het debat tussen de heren Van Balen Blanken en Meijer werd nog even doorkruist door de heer Dijkstra, voor zitter van het pas uit de le klas ge degradeerde Frisia, die erop aandrong, dat in het kader van de, blijkbaar on vermijdelijke. doorvoering van het plan- Burgwal middelen zouden worden ge vonden om een einde te maken aan de verontrustende ontwrichting der districts-grenzen. In alle rust en kalmte kon daarna de hoofdelijke stemming geen verrassing meer brengen. Het werd 6335, tégen 5 x 12 eerst-klassers, vóór doorvoering van het plan-Burgwal dat bij 4 x 12 eindigt. Van het Bondsbestuur was de heer Reyseger, gebruind door het Vier- hontense zonnetje, de enige die zich in het kamp der 35 schaarde. Het betoog dat de heer Timmer mans namens de Brabantse 2e klas sers (Zuid D daarna ging afsteken, kwam als mosterd na de. maaltijd. Zijn voorstel tot een competitie-indeling van 6 x 12 eerste-klassers maakte uiteraard na de voorgaande stemmingsuitslag geen schijn van kans; het werd met een een voudig handopsteken verworpen. Toch bevatte het betoog van de heer Tim mermans verscheidene belangwekken de punten; alleen; het kwam op een onjuist tijdstip en zijn opzet was een fata morgana. Het had in ieder geval wél de verdienste, dat nog eens de aan dacht werd gevestigd op het gevaar, waarin de 2e klassers dreigen te lopen wanneer het plan-Burgwal inderdaad tot een tekort aan le klassers en een te veel aan 2e klassers in een bepaald district en tot een omgekeerde verhou- ding in een ander district en daardoor tot ontwrichting van de districts grenzen leidt. Zij die een snellere terugkeer van ex-profs in het Nederlandse amateuris me voorstaan, zien vermoedelijk hun wens voorlopig nog niet in vervulling gaan. Een voorstel van district Noord, toegelicht door de heer Dutman, die aan dit onderwerp zijn maiden-speech wijdde, inhoudende dat ex-profs, die naar de amateur-status willen terug keren, voortaan slechts 1 jaar wacht tijd opgelegd zullen krijgen in plaats van een periode naar het inzicht van de commissie voor het amateurisme, werd op verzoek van voorzitter ir H. F. Hopster niet in stemming gebracht en dus teruggenomen. Na interventie van de heer D. Njjs (Mussen), die 1 jaar wachttijd voorstelde, waarna het Bondsbestuur zou besluiten of de ex-prof in kwestie wel dan niet mocht terugkeren, deed de heer Hopster de toezegging, dat het bestuur en de com missie voor het amateurisme met be trekking tot elk heramateurisatie-ver- zoek zich na 1 jaar duidelijk, zij het zonder vermelding van redenen, zal uitspreken over weigering of toestem ming betr. een op een bepaalde datum te fixeren terugkeer tot de amateur- status van elke afzonderlijke te beoor delen ex-prof. in 't algemeen zullen stre ven naar een zo kort mogelijke wacht tijd en zullen handelen naar de opvat tingen welke door de vergadering bij monde van de heren Dutman en Nijs waren geuit. Eerder had de heer Hopster, in zijn openingsrede, verklaard: De K.N.V.B. heeft niets tegen beroepsspelers als zo danig, het beroepsvoetballen is een vol komen eerbaar beroep. Maar de K.N.V.B. wil geen enkele propaganda toestaan, welke door Nederlandse profs, ook bijv. in een wedstrijd, gemaakt zou kunnen worden voor het professionalisme dat wij in Nederland niet wensen. Het o.a. in grote financiële giften ge uite medeleven van de K.N.V.B. en zijn leden met de slachtoffers van de Februari-watersnood; het recht, dat de K.N.V.B. zich voorbehoudt om, nu de experimentele televisie-perio de, waarin de Bond nooit een cent heeft gevraagd, voorbij is, van de N.T.S. ver goeding te eisen voor televisie-uitzendin gen van voetbalwedstrijden; de dalende publieke belangstelling voor 'voetbal (in recettes van le, 2e, 3e klassers in 1950 1951 13, in 1951—52 40, in 1952—53 30 pro cent meer dan in 194950), die nochtans het K.N.V.B.-bestuur geen aanleiding geeft tot bijzondere maatregelen; de wen selijkheid om aan de in het recent ver leden nogal overdreven geschenken voor spelers bij kampioenschappen e.d. weer redelijke grenzen te stellen èn het ver trouwen op de toekomst inzake het spel peil in ons land, werden in deze openings rede eveneens aangestipt. Het is meer dan eens in het recente verleden gebleken, aldus de heer Hopster in het vervolg van zijn rede, dat vcreni- gingsbelangen, gecombineerd tot groeps belangen, storend werken voor de rust in de Bond, zoals heel duidelijk met betrek king tot de competitie-indeling. Het Bondsbestuur heeft de plicht om de reglementen te handhaven, zoals de Bondsvergadering die vaststelt; maar óók heeft het de plicht èn het recht om in beleidskwesties naar eigen inzicht beslui ten te nemen. En daarbij zal het uiteraard met de diverse belangen rekening houden, maar het zal niet kunnen toestaan dat deze belangen het beleid van de Bond zullen dicteren. Met deze krachtige woorden besloot ir Hopster zijn openingswoord en begon hij aan een vergadering, die hij inderdaad met krachtige hand, maar ook met de vaderlijke tact van een goed leraar en paedagoog en met zijn nu al befaamd ge worden gevoel voor humor, in kalme en ordelijke banen leidde. Hoe krachtig die hand kan zijn, ervoer de heer De Mun ter, die op een gegeven ogenblik de be heersing, welke een bestuurslid achter de tafel moet bekrachten, even kwijt raakte en het debat Hopster-Odenkerken ver- I troebelde, maar onmiddellijk tot de orde 1 werd geroepen; „Wilt u de leiding aan mij laten?" Méér succes dan de heren Bergvelt (Swift, West I) en Been (D.H.Z.West ID, die een al dan niet incidentele contribu tie-verhoging voor alle clubs verlangden in geval de Bondsbegroting inderdaad een tekort blijkt op te leveren, had de heer Van Hoek (E.B.O.H. en afd. Dordrecht) met een amandement op het bestuurs voorstel, dat in verband met een geraamd nadelig saldo op de jaarbegroting niet alleen bij de eerste- maar ook bij de lagere klassers 10 procent wil heffen op de recettes van kampioens-, promotie- en beslissingswedstrijden. Het bestuursvoor stel werd zonder hoofdelijke stemming verworpen; geamendeerd door de heer Van Hoek met de toevoeging; „alleen zo dit nodig mocht blijken en dan ten hoog ste 10 procent" haalde het met 75 tegen 20 stemmen ruimschoots de 2/3 meerder heid. Via een ingewikkeld bestuursvoorstel betr, dispensaties voor K.N.V.B.-leden die sportjournalistieke arbeid verrichten, dat door de heren Keur (afd. Rotterdam) en Meijer zonder succes werd bestreden, gingen ook enige reglementswijzigingen en commissie-benoemingen onder de pre sidentiële hamer door. Een door de 2e klassers van West II ondersteunde motie van de 2e klassers van West I. ingeleid door de heer Bergvelt en toegelicht door de heer Mik (U.V.V.) inhoudende een protest tegen het feit, dat 4 clubs in de 2e klassen West I nu evenals verleden jaar wéér met 9 in plaats van 10 en elders zelfs 12 thuiswedstrijden worden „afge scheept" (weer een gevolg van de ver schillen in getalsterkte die doorvoering van het plan-Burgwal in de diverse dis tricten veroorzaakt), oogstte 52 adhaesie- stemmep (tegen 27). Bij de rondvraag werd een poging van de heer Koolhaas (Ajax) om staande de vergadering en uit haar midden een com missie te benoemen die.het plan- Burgwal en de competitie-indeling weer eens onder de loupe moest nemen, ont moette evenveel torpedo's als hilariteit en werd afgewimpeld. En als voorzitter van de Venlose eerste-klasser V.V.V. hield de heer Van Daalen een nogal ko mische oratio pro domo, bepaaldelijk n.a.v. een klachten-campagne welke zijn club bij de onderzoek-commissie voor het amateurisme op het matje heeft laten komen en bij welk verweer achter de Bondsbestuurstafel wel enige „qui s'ex- cuse s'accuse"-gezichten werden getrok ken. De heer Hopster liet het maar be tijen, had vlak tevoren ten overstaan van de heer Odenkerken reeds met een zó zware bijl gehakt, waarbij hij, kennelijk tot veler verrassing, de boude beweringen van de heer Odenkerken, waarop wij in een apart „kader" hiernevens terugko men, in zekere mate was bijgevallen en had daarbij wederom een zodanig krach tig en oorspronkelijk geluid laten horen, dat hij ten afscheid deze Bondsvergade ring wel de indruk van een voortreffelijk voorzittersbeleid meegaf. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, Zaterdag. Met betrekking tot zijn functie als voorzitter van de K.N.V.B. ver klaarde ir H. F. Hopster in zijn openingsrede van de Bondsverga dering hedenmiddag, dat hij onder géén omstandigheid deze functie langer zal bekleden dan tot Sep tember 1954. Tot die tijd zal het Bondsbestuur niet voorzien in de vacature van de katholieke bestuurszetel, welke door de be noeming van de heer Hopster tot voorzitter thans open is. De heer Hopster herinnerde er aan, dat hij bij het aanvaarden van de voorzittersfunctie reeds had ge zegd, dit slechts voor de duur van twee jaren te kunnen doen, zulks in verband met zijn werkzaamheden buiten de Bond (het directeurschap van de H.B.S. te Den Bosch Red.) De heer Hopster sprak de hoop uit, dat de Bondsvergadering op korte termijn zou slagen met het zoeken naar een figuur, die voor alle stromingen in de Bond aan vaardbaar is en die bereid is het K.N.V.B.-presidium voor langere tijd op zich te nemen. (Van onze verslaggever). AMSTERDAM, Zaterdagavond. Twee weken geleden heeft op de jaarvergadering van de K.N.V.B. afd. Limburg de nationaal sportadviseur van de Ned. Kath. Sportbond, rector Boymans, enige zeer sensationele mededelingen gedaan over: a. het ronselen van spelers en andere ama teurs-delicten; b. het steeds verder om zich heen grijpende verkapte semi-professionalisme; c. het verko pen van wedstrijden waarbij voor een overwinning de clubs elkaar hon derden guldens betalen misstan den waarvan de rector zei te weten, dat zij in het Limburgse voetbal voorkomen. Het was déze affaire, die vanmid dag de rondvraag van de Bondsver gadering van de K.N.V.B. in Krasna- polsky te Amsterdam beheerste. De heer Dijkstra (Frisia) opende het „vuur" pn'V de vraag, of het K.N.V.B.- bestuuf ,-eeds een onderzoek naar deze aVaire had ingesteld, waarbij de heer Schreuder (afd. Noord Bra bant) zich aansloot. De heer Van Hoek (E.B.O.H. en afd. Dordrecht) voegde daaraan toe, dat hij van rec tor Boymans een herroeping van zijn mededelingen eiste indien deze niet met bewijzen werd gestaafd. De heer Odenkerken (Limburg, Zuid II) verdroot het, dat de andere sprekers zo lichtvaardig, naar zijn mening, over de verklaringen van rector Boymans hadden gesproken. Er gebeuren in Limburg, maar ook elders in de Nederlandse voetbalge meenschap, inderdaad veel dingen, die niet alleen in strijd zqn met het amateurisme maar ook een groot maatschappelijk kwaad inhouden. Spr. achtte het juist, dat rector Boy mans op deze wondeplekkcn de vin ger had gelegd; hij bedoelde: als priester is de rector inderdaad ge roepen om tegen dergelijke zedelijke misstanden op te treden. Maar helaas, zo gaf de heer Odenkerken toe, be wijzen zijn in dergelijke zaken zeer moeilijk of in het geheel niet te leve ren. Dat wil dan echter géénszins zeggen, dat men er dan ook maar helemaal over zwijgen moet. Rumoer en protest in de zaal en.... aan de bestuurstafel, waar de heer De Munter door voorzitter Hopster tot de orde werd geroepen. Ir Hop ster had op de rede van de heer Odenkerken een ander antwoord dan kennelijk velen verwachtten. Ir Hopster betreurde de mede delingen van rector Boymans name lijk in het geheel niet! Hij was er niét van overtuigd, dat er nooit eens iets gebeurde dat niet door de beugel kan. Het Bondsbestuur heeft de ver klaringen van rector Boymans niet naast zich neergelegd, integendeel, het heeft een ernstig onderzoek ge opend naar de zaken waarover rec tor Boymans heeft gesproken. Dit onderzoek is niét vaag: ver scheidene zaken zijn reeds aan een strenge behandeling onderworpen. Helaas echter is het waar, dat een bewijs of ook maar een schijn van bewijs in dergelijke zaken uiterst moeilijk te vinden is. Zo lang geen bewijzen kunnen worden aangevoerd, is het onjuist om te oordelen en vooral te veroor delen alleen op vermoeden. Alleen bij bewijs mag gestraft worden. Maar dan zal er ook gestraft worden, al dus besloot de heer Hopster. F.» het spontaan en krachtig op wellende applaus bewees, hoe de vergadering ook in deze uiterst deli cate kwestie met de reële giens- en kloeke handelwijze van de nieuwe Bondsvoorzitter instemde. De politie van Oosterhout heeft Zondag proces-verbaal opgemaakt tegen de Nederlandse kampioen der wieleramateurs, Cees Paymans uit Tilburg, omdat deze tijdens een te Oosterhout gehouden wielercrite- rium een toeschouwer een stomp met de vuist in het gezicht gaf. De toeschouwer, de heer A. In 't Groen uit Dongen, riep tijdens de wedstrijd naar Paymans: „Fietsen Paymans", omdat deze van weinig strijdlust blijk gaf en het peloton steeds af remde. Deze aanmoediging zinde Paymans blijkbaar niet, want 'hij stapte van zijn fiets en gaf de heer In 't Groen een klap in het gelaat. Laatstgenoemde diende hierop een klacht in bij de gemeente-politie, waarna tegen de Tillburger proces verbaal werd opgemaakt. DEN BOSCH, Zondag. De toeschouwers die naar „De Vliert" gekomen zijn om een goede ouverture in het nieuwe seizoen bij te wonen, zijn wel zeer teleurgesteld huiswaarts gekeerd, want de ontmoeting B.V.V.S.V.V. was het aankijken nauweljjks waard. Voor een deel vond dit zijn oorzaak in het pietleuterige korte spel van de B.V.V.- ploeg, die danig gehandicapt was door het niet meespelen van Heijmans, wegens werd van een onprettige sfeer op het groene veld. De enige spelers die ver boven het middelmatige spel wisten uit te blinken waren bij S.V.V. de rechtshalf Jan van Schijndel en bij de thuisclub Remmers en Van Beurden. Interessant waren de duels tussen Van Schijndel en Van Beurden en beurtelings traden zij zegevierend te voor schijn. Dank zij vooral het prachtige spel van Van Schijndel wisten de gasten spoe- militaire dienst, en het op halve kracht i dig een veldoverwicht te krijgen, maar in spelen van v. Overbeek, nog niet geheel genezen van zijn vorige week opgelopen blessures, deels door de slechte leiding van scheidsrechter Goossens, die door zijn rare en foutieve beslissingen oorzaak (Van onze verslaggever) ROTTERDAM, Zondag. Het lauwe en onbenullige spel, slap en geestloos, waarmee Xerxes vanmiddag in zijn eerste thuiswedstrijd van wal stak, gaf de debuterende Heerlense eerste-klas ser WH '16 wel de gelegenheid bij uitstek om in een nerveus eerste kwartier zijn minderwaardigheidscomplex te overwin nen. Als tegen een Mount Everest had WH tegen deze eerste uitwedstrijd en tegen Xerxes opgezien en eerljjk gezegd waren de aspiraties van de Limburgers niet verder dan naar een niet al te zware... nederlaag uitgegaan. Die vrees voor Xer xes was wel zeer voorbarig; de ploeg, welke de Zebra's dit jaar in het veld brengen, heeft nog aanzienlijk minder „inhoud" dan voorheen. En WH kreeg dat geleidelijk óók in de gaten; tegen dit Xerxes hadden de geelblauwen gelijke kansen. Door groter enthousiasme kre gen zij zelfs bétere kansen en die heb ben zij tenslotte met 0—2 goed uitgebuit. Hoewel technisch slechts zéér weinig in hun mars hebbend, sloegen de Limburgers zich met steeds groeiend zelfvertrouwen door het lauwe Xerxes-spelletje heen. Drijvend op een enorme geestdrift en een nimmer verzagende werklust gaven zij van de bij hun geringe technische bagage juiste spelopvatting blijk: lange forse en goed geplaatste passes in de vrije ruimte en véél hard lopen, waarbij opviel hoe de geelblauwe aanvallers steeds zeer be weeglijk een vrije positie wisten te vin den. En na ongeveer een half uur leverde deze speelwijze een verdiend doelpunt op; linksbinnen Kisters zette bij een fout in de Xerxes-defensie fel door, uit de bot sing sprong de bal binnen het bereik van middenvoor De Wildt, die met een hard schot via de lat de uitgelopen Mühring passeerde. Twee uitstekende vleugelscho- ten van linksbinnen Koenderink 'en rechtsbuiten Greten, die beiden de lat scheerden, accentueerden de moed, waar mee WH na dit doelpunt, dat het laatste restje schroomvalligheid had weggevaagd, tot de rust het offensief in handen nam. Pas na de tweede Limburgse goal, in de 11e minuut na de hervatting gescoord Koenderink strafte een fout van Xerxes- back Visser resoluut af en De Wildt tikte zijn voorzet ietwat fortuinlijk in de touwen werd Xerxes wakker. Maar hoewel de Zebra's heel hun elftal door elkaar gooi den en o.a. linksback Van der Valk naar de middenvoorgroep dirigeerden man keerde het bij de opzet van de aanvallen ook nu aan de nodige samenhang. Met de solide stopper Groenendijk en de gerou tineerde aanvoerder Zanetti aan het hoofd van een vaak tot acht(!) man samenge perste verdediging, behoefde WH door het nu permanente Xerxes-offensief niet verontrust te worden. Pas in de laatste 10 minuten slaagde Coenraads erin, deze verdediging uit positie te spelen. Dame verknoeide toen echter een paar fraaie kansen en Van der Valk ontmoette met twee doelrijpe kanonskogels eerst de paal en vervolgens een prachtige save van doelman Zeekaf, die in laatste instantie op bekwame wijze de verdiende VVH-zege consolideerde. de S.V.V.-aanval ontbrak het goede schot. B.V.V. zocht het meer met kort spel i waardoor de stevige verdediging der Schiedammers gelegenheid kreeg tijdig en resoluut in te grijpen. Toch kwam, ondanks een S.V.V,-over wicht, succes aan de andere kant, toen Huijbregts van de bal gelopen werd en Piet v. Overbeek uit de vrije schop de bal voor het S.V.V.-doel bracht, waar v. Meerwijk gereed stond de bal weg te koppen, echter voor de voeten van mid- voor Huijbregts, die onhoudbaar inschoot 1-0. De gasten sloegen fel terug en Krijgh moest tot driemaal toe een hoekschop weggeven die evenwel niets opleverde. Succes kwam toen Koneman opeens zijn kans zag en doelman Saris kansloos wist te passeren, 11. Maar opnieuw kwam B.V.V. weer in de aanval en de Schiedam mers mochten van geluk spreken dat scheidsrechter Goossens een strafschop over het hoofd zag, toen Corvelijn bij een snelle B.V.V.-aanval de door Huijbregts ingeschoten bal wegsloeg en de thuisclub een hoekschop in plaats van een straf schop mocht nemen. Nauwelijks was de tweede helft weer begonnen of Van Zoom, die Heijmans onvoldoende verving, kopte uit een voor zet van Quaadvliet tegen de paal. Even later drong Max van Beurden door de S.V.V.-verdediging doch werd ten val gebracht. Terwijl de scheidsrechter voor een vrije trap floot schoot Van Zoom, die in het bezit van de bal gekomen was, in, zodat dit doelpunt geannuleerd werd. Op de tribunes waar men het fluitsignaal waarschijnlijk niet gehoord had, werd het al even onrustig als binnen de lijnen waar men steeds forser ging spelen. Een verbeten B.V.V. vocht hard om de zege en toen Remmers de bal naar Van Zoom speelde en deze een afgemeten voorzet gaf, knalde Huijbregts met een omzwaai de bal voor de tweede maal in de Schiedamse touwen 21. Wat S.V.V. daarna ook nog probeerde om gelijk te maken, het mocht niet meer baten want de Bossche defensie hield goed stand. PARIJS, Zondag Fcrdi Kuebler, tijdens de 53e monsterrit van Bordeaux naar Parijs verscheidene malen gehandicapt door een lekke band, en Wim van Est, de man die reeds twee keer deze zware wedstrijd heeft gewonden en een maal tweede werd, waren veruit de beste renners van het veld, dat in de nacht van Zaterdag op Zondag te Bordeaux startte. Maar niemand had van te voren kunnen voorspellen, dat deze monsterrit van 572 km. in de laatste ronde op de Pare des Princes zou worden beslist. En toch is het zo gegaan. Want in het laatste gedeelte van deze wegwedstrijd bleven Ferdi Kuebler en Wim van Est voortdurend bij elkaar, en het was onze landgenoot, die op kop lag, toen de poort van het Parjjse wielerstadion was bereikt. Maar in de laatste halve ronde ging Ferdi Kuebler, die over heel wat meer sprintcapa citeiten beschikt dan de stoere Brabander, Wim van Est voorbij en won met vijf seconden verschil. Voor de eerste maal in de geschiedenis van Bordeaux-Parijs zegevierde een Zwitserse renner en voor de tweede keer werd Wim van Est tweede in deze derby. Een wonderlijk record staat er thans op naam van de man uit St. Willebrord: twee keer heeft hij Bordeaux-Parijs gewonnen, in 1950 en 1952, twee maal werd hij tweede, in 1951 en 1953, prestaties, welke met gouden letters in het boek van Bordeaux-Parijs zullen kunnen worden opgeschreven. i .-*"r Acht van de twaalf uitgenodigde ren- ne.". (ook Woutje Wagtmans had voor de ter van deze monsterkoers bedankt) wa ren in Bordeaux aan de start verschenen, te weten Ferdi Kuebler, Wim van Est, Guido de Santi (Italië), Andre Mahe (Frankrijk), Jean Stablinsky (Frankrijk), Jean-Marie Cieliska (Frankrijk), Stan Ockers (België) en Maurice Diot (Frank rijk). Om half 1 vertrokken, kregen de deelnemers in het tweede uur van de nacht zware plensbuien te verwerken. Maar Diot, moedig als altijd, meende een kansje te moeten wagen en trok er alleen tussenuit. Gedurende anderhalf uur lag de Fransman alleen op de kop, maar verder dan een voor sprong van 3l<- minuut heeft hij het nimmer kunnen bren gen. Na 110 k.m. lag het achttal weer bij elkaar (An- gouleme) en het tempo zak te enigszins, hetgeen Kueb ler en Ockers in de gelegen heid stelde, toen zij een lekke band kregen, om ge- gemakkelijk WIM VAN EST. .de man die geklopt moest worden 1-0 1-2 3-1 3-1 6-0 0-4 2-1 Tweede Klasse Zeeburgia-DWV ZVV-HRC Westfrisia-Holl. Holland.-Rapidit. Tweede Klasse B: Watergraafsm.-KFC^ Volendam-UVV 2-1 Schoten-De Spartaan 1-2 Helder-AFC S-l Derde Klasse A: ADO '20-CSV 1-4 WSV '30-EHS 4-2 Alkm. Boys-Alw. For ward 4-1 KVV-Purmerst. 0-2 DEM-HSV 2-1 Zaandijk-Beverw. 4-1 Derde Klasse B: Ripperda-DEC Wilskr.-Rivalen ZGSO-Terrasv. Velsn-Alcm. Victr. 1-0 Vitesse '22-Kmh. 4-2 JOS-TOG z"z Derde Klasse C: SDW-OSV J-3 QSC-Hilversum 0-0 RKAVIC-GVO 2-3 Wijk aan Z.-DCG 1-1 RKVVA-WFC 2-2 Wilh. V.-OVVO 1-3 Derde Klasse D: Allen W.-Baarn 1-2 Zeist-Donar 1-3 APWC-CDN 5-7 HMS-Maarssen .1 1-0 Hercules-BVC 7-4 Tweede Klasse A: ONA-DCV 1-J Unitas-TEC 6-0 Velox-Leerdam 3-0 Vriendensch.-HOV 3-1 Tweede Klasse B: Fluks-HVV 5-1 VUC-Fortuna 1-1 VCS-Gouda 2-1 Neptunus-RFC 0-1 Derde Klasse A: TYBB-VIOS 4-1 Wilhelm.-Hüleg. 3-0 Alphen-HBC 3-0 Wassenaar-BMT 2-1 De Postd-RKAVV 1-0 Zandvoortmeeuwen- Lugdunus 2-3 Derde Klasse B: WF-GDA 3-0 The Ris. Hopc-Schev. 0-1 Zó vielen de punten 2-0 3-2 0-0 1-0 1-1 A: 1-4 3-2 HPSV-Blauw Zw. 1-0 H. v. Holl.-BEC 0-2 Laakkw.-Exc. '20 0-2 Archipel-LFC 2-1 Derde Klasse C: Papendr.-Hillesluis 2-1 De Holl.-Spart. '20 2-2 Slikkerveer-RDM 2-4 Sliedr.-Alblasserd. 2-1 Flakkee-DCL 2-5 Derde Klasse D: Dubbeld-Ammerst. SV 3-2 VFC-Moordrecht Waddinxv.-SVW VDL-ODS CKC-Transvalia VOG-Leonidas Vierde Klasse Concord. (H>-THB 0-0 Meerburg-S JC 4-4 Gr. Willem II/Vac- Lisse 3-8 Teijlingen-Warm.2-3 VVSB-ASC Roodenb.-DOSR Vierde Klasse B: BTC-Celeritas 1-4 Voorburg-Naaldw. 3-~ Oliveo-'s-Gravenz. 2-2 Rijswijk-Delft3-3 Cromvl.-Tonegido 3-4 Westlandia-Conc. 7-4 Vierde Klass C: Spoorwijk-ADS 2-1 EDS-Westerkw. 2-1 Maasstr.-Te Werve 1-3 DJS-Alphia 1-1 RVC-Olympia 1-0 SMV-RAVA 2-0 Vierde Klasse D: Moercap.-Oudew. 6-3 Woerden-Haastr. 3-1 Lekkerkerk-VEP 4-2 Unio-DONK 1-3 Stolw.-Schoonh. 2-1 GSV-DSO 1-2 Vierde Klasse E: Steeds. Volh.-D Mus sen 0-2 Zwart Bl.-DUNO 7-0 Hillegersb.-VDS 3-3 Quick Steps-DHL 3-2 PDK-Full Speed 3-0 't Noord-Len. Snel 3-4 Vierde Klasse F: Schiebroek-Nieuwenh 2 5 Nado (V)-DRL 1-2 SIOD-DDC 1-2 Vierde Klasse G: URSUS-Belvédère 1-0 Zuiderst.-Dirksl. 1-1 Poortugaal-OVV 0-0 Wit R. W.-Dindua 1-4 Rockanje-Hermandad 0-3 Strijen-Geluksv. 0-2 Vierde Klasse H: LSV-Hardinxveld 2-0 Heukelum-HION ?-4 OSS-'s-Gravendeel 1-5 RCD-Zwijndrecht 0-0 Tweede Klasse Nicator-Friesl. A: 0-2 eest. Asser Boys-GRC 2-1 Velocitas-Houtigeha ge 9-1 Frisia-Zwaagw. 1-2 LSC-Achilles 0-1 FVC-Helpman5-1 Tweede Klasse B: BNC-N. Buinen 5-1 Noordst.-FVV 0-0 Hoogez.-Veendam 1-3 Muntend.-Eext 4-0 Veelerveen-WVV 1-1 Emmen-HSC 31 Derde Klasse A: Olyphia-Harlingen 1-1 Rood Geel-KHC 2-1 De Kooi-Lemmer 0-0 Bergum-Steen wijk 1-4 WZS-GAVC 3-5 Black Boys-DOG 0-1 Derde Klasse B: Drachten-Gron. Boys 2-4 Roden-VAKO 0-5 Hunsingo-Jubbeg. 11-1 Harkema O.-Eenrum 0-3 Gronitas-Haren 2-3 Gr. Geel-Actief 0-2 Derde Klasse C: STA-Erit T-e Boys 2-1 VKW-Attilla 1-3 NAB-Beilen 1-1 Germanicus-MSC 6-0 Stadsk.-Rolder B. 7-1 CEC-Musselkanaal 1-4 Derde Klasse D: Meeden-Bellingw. 4-2 BATO-A^jpinged. 0-6 Woltrs.-Scheemda 3-4 Wagenborgen-ZNC 0-0 Noordpool-WEO 2-0 Nrptunia-THOS 0 -3 Tweede Klasse A: Hengelo-Eilerm. 4-1 Quick '20-Zwartemeer 0-* Alcides-PEC 1-3 Sallandia-Achilles '12 1-2 ZAC-Oldenzaal 2-2 Tubantia-Labor 1-1 Tweede Klasse B: Be Quick (Z.)-Ede 3-1 WVC-Doetinchem 1-0 Theole-Dier. Boys 4-2 ESCA-Rheden 3-4 Arnh. Boys-R. et V. 1-6 Derde Klasse A: Vosta-Borne 4-3 GOLTO-TAR 2-1 UDI-VOGIDO 3-0 Avanti-Phenix 2-2 PW-DOS '19 1-1 Derde Klasse B: Davo-GFC 5-6 Epe-Wierden 6-2 Rijssen V.-Vaassen L-0 Daventria-Hoattem 0-1 RODA-WSV 5-1 Victoria B.-UD 2-0 Derde Klasse C: Eib. Boys-SDOUC i-l Worth Rh.-LONGA '30 3-1 Varsseveld-Gelria 3-1 VVO-VVG '25 0-0 Silvolde-AZC 3-1 VDZ-Eendracht 1-3 Derde Klasse D: CHRC-Oosterbeek 2-3 Union-Veenendaal 0-3 Uchta-Hatert 1-2 Nijmegen-SCH 2-4 SML-BVC '12 2-1 De Treffers-A WC 1-0 Tweede Klasse A: Sarto-Kolp. SDW 1-0 Helmond-TOP5-0 OSS '20-De Valk 4-2 Schijndel-SET4-5 RESK-Helmondia 1-1 B: 2-3 Alliance-Internos 2-4 Rood W. W-Middelb. 2-3 Baronie-Terneuz. 3-2 Derde Klasse A: Mulo-Taxandria 0-2 Tongelre-Boxtel 1-0 VSV '34-Reusel S. 2-1 Bladella-Deurne 4-3 Geldrop-SCB 2-4 ODC-UNA 1-0 Tweede Klasse Vlissingen-TSC Derde Klasse B: Baardw.-Zwaluw VFC 4-2 St. Michielsg. -Hieron. 2-2 Uno Animo-RWB 6-1 RKDVC-Heusden 0-2 Derde Klasse C: BSC-VES '35 3-4 RKC-Virtus 0-1 Roosend.-Dongen 3-2 Hero-Zierikzee 7-2 SCO-WSC 0-3 WVO-DHV 2-2 Derde Klasse D: Corn. Boys-Axel 0-0 RKFC-Meto 4-1 Zeelandia-Biervl. 0-1 Hulst-RCS 5-3 ODIO-De Zeeuwen 4-2 Tweede Klasse A: Sp. Emma-De Ster 7-0 Minor-RKBSV 1-3 RKONS-Waub. B. 1-2 Chevrem.-Gr. Ster 0-1 Tweede Klasse B: Roerm.-Wittenh. 1-1 Wit Zw. '32-Sp. Irene 0-0 Woensel-Wilh. '08 2-1 Kimbria-Almania 3-2 De Spechten-Heer 3-1 Derde KIa*sp A: Leonid. (W.)-Schinn. 4-3 Will. I-FCM FCM n. o. Mariarade-Maastr. B. 1-0 Derde Klasse R: Heerlen-R. K. Kolonia 2-1 Simpelv. B.-Miranda 2-0 RKHBS-Schutterv. 0-1 N. Einde-Sportcl. ^5 KEV-VTV 2-3 Derde Klasse C* PSV '35-Lindenh. 3-1 BSV '29-Linne 5-2 SHVR-EVV 4-3 RIOS '31-Obbicht 0-4 DVO-Stadbroek 3-3 GVCG-Swift '35 0-2 Derde Klasse D: JVC '31-Belfeldia 3-3 RKDEV-FCV 4-1 RKGFC-Helden ..4-1 Tiglia-IVO 0-1 Sevenum-Juliana (M.) 1-0 Venray-Gennep 4-2 BMHC-Gr. Geel HHYC-Be Fair ZUIDEN Breda-Venlo 3-0 1-1 2-3 Eerste Klasse WESTEN Kampong-Amsterdam 0-1 Hilvers.-Togo 0-4 Tilburg-Zwart Wit 1-0 NOORDEN Meppel-LHC 1-0 Groningen-Dash 2-0 GHBS-Daring 0-1 Gron. St.-HVA 0-1 Overgang West: Amsterdam II-Victoria 2-0 Laren-D. Stud. 0-0 HDM-BMHC II 2-0 SCHC-Laren II 3-1 R. Pass-HHYC II 4-6 HGC-Amersfoort 2-1 Promotie West: Victoria II-MRHC 3-1 Togo II-BNC 0-1 D. Stud. II-Asvion 0-5 Kieviten-HGC II 1-0 HHYC III-HDM Til 2-6 Tempo '34-Eechtrop 0-1 Leiden-Aeolus 1-3 Spirit-Zuidwyck 4-1 IJsvogels-Hilv. II 1-1 Amsterd. III-Gooi II 3-2 Zandv.-SCHC II 2-3 HBS-BMHC III 0-0 Pinoké-Kemeleon 2-1 Be Fair II-Strawb. 2-1 Schaerw.-Hilv. III 1-3 Alkmaar-HIC 1-2 Promotie Zuid: HTCC II-'s-Hertogenb. 4-1 Zw. Wit II-Rapidity 2-2 Pelikaan-Forward 0-5 MEP-Push 1-1 Geel Zw.-Weerf 3-2 Venlo II-Helmond 2-0 HUAC-Maastricht 3-1 Eerste klasse: WESTEN Rood Wit-Laren 3-3 Gooi-HHYC 1-2 Amsterd.-Be Fair 3-1 Togo-BDHC 2-0 NOORDEN Meppel-LHC 2-0 Groningen-HCW 3-0 GCHC-HVA 0-4 GHBS-Daring 3-1 promotie West: Kieviten-Aeolus 1-0 Togo II-BDHC II U-2 Leonidas-Leiden 3-4 Gr. Geel-Victoria 4-0 Kampong-Hilvers. 3-0 Alliance-Strawb. 2-0 BDHC III-Amersf. 0-3 Hilvers. II-Pinoke 1-1 Eerste Klasse: Noord-Holland: Luto-Blauw Wit 4-7 SVK-Allen Weerb. 6-8 Archipel-Rohda 8-13 DED-Westerkw. 2-18 Zuid-Holland: Vic. Orient.-HKV 3-1.0 Spangen-Ons Eib. 4-11 Gymnasiast.-Algemene 8-2 Zwervers-Het Zuiden 1-13 0»ct Al Naas-GKC lf-3 AKC-HKC DOS-Kigtersbleek 5-6 ZKC-Gr. Zwart 17-1 Oost B: ECKA-Onder Ons 1-0 O. Aruh-Wilskr. 7-1 Noviomag.-Vada 2-5 SOS-Hellas 6-6 Noord: Club Brothers-Vitesse 2-3 Leonidas-Frisio 4-1 W. Kwiek-Sparta 2-1 WWMD-VKC 5-6 Zuid DOT-Deto 1-5 PSV-Sportlust 8-3 Eindh. R. Roest 9-1 OEC-KCT 12-3 weer bij te komen. Het tempo werd weer opgevoerd, ondanks enkele nieuwe buien en toen het achttal Poitiers passeerde, had men een voorsprong van drie kwar tier op het vastgestelde schema. Te Chatellerault, op 253 k.m., meldden de acht renners zich gezamenlijk bij de gangmakers. Diot. Cieliczka en Mahe had den vlot contact met de lichte motortjes en z(j waren het eerst uit het stadje ver dwenen. Geruggesteund door een lichte wind kwamen de deelnemers tezamen Tours binnen, maar in de stad maakten Van Est, De Santi, Diot en Stablinski zich los van de anderen. Met enkele tientallen meters voorsprong werd de rit voortgezet, richting Parijs. Aan de oevers van de Loire probeerde Mahe weg te komen. Dit keer was het een zeer ernstige ontvluchtingspoging, en te Amboise, na 348 k.m., bleek hij 2'i minuut voorsprong te hebben op de zeven andere renners; 40 k.m. verder, bij Blois, bleek Mahe nog steeds 2'/a minuut te hebben. Diot, slachtoffer van een lekke band, ge raakte achter. Te Orleans (439 k.m.) bleek het verschil tussen Mahe en de zeven andere renners gereduceerd te zijn tot 2 min. 15 sec. Op dat ogenblik zette Wim van Est, ge volgd door Ferdi Kuebler, de tegenaanval in. Na enkele kilometers op Mahe jacht te hebben gemaakt, haalden onze land genoot en de Zwitser hem in en.... lieten hem als het ware staan, zo gemakkelijk gingen zij over Mahe heen. Achter dit drietal maakten De Santi, Ockers en Diot er een achtervolging van. Maar te Arthe- nay, op 459 k.m., bleken Van Est en Kuebler 1 minuut 1# sec. voorsprong te hebben op Ockers en De Santi, 1 min- 50 sec. op Diot, die een inzinking had. 2 min. 20 sec. op Mahe, 3 min. 40 sec. op Cieliczka en 4 min. 40 sec. op Stablinski. Op het moment, dat Van Est en Kueb ler het plaatsje Toury verlieten, kreeg de laatste een lekke band. Maar Van Est zag zich, na een hardnekkige achtervolging van Kuebler, na tien kilometer weer in gelopen. Toen de helling van Etampes moest worden genomen, bleven Van Est en Kuebler voortdurend bij elkaar en op dat ogenblik had Ockers reeds een ach terstand van 3 min. 40 sec. en De Santi 3 min. 45 sec. Ockers kon ondanks ner veuze inspanningen het niet bolwerken en Mahe gaf de strijd op in de omgeving van Dourdan. In de vallei van de Chevreuse bleven Van Est en Kuebler tezamen en toen Parijs was bereikt had geen van hen beiden kans gezien de ander te lossen. Zodat de laatste ronde op de baan van de FERDI KUEBLER, ..sprint na 572 kilometer Princes de beslissing moest Pare des brengen. Kuebler en Van Est hebben het hoogstej gemiddelde gereden, ooit in Bordeaux- Parijs bereikt. Want het gemiddelde van, de winnaar bleek 38,200 k.m. per uur te zijn, een indrukwekkende prestatie na 572 k.m. fietsen. De volledige uitslag luidt: 1 Ferdi; Kuebler (Zwitserland) tijd 14 uur 56 mi-| nuten 35 sec. over 572 k.m., gemiddelde' uursnelheid 38,280 k.m. per uur; 2 Wim van Est (Nederland) 14 uur 56 min. 40 sec.;; 3 Guido de Santi (Italië) 15 uur, 1 min. 38, sec.; 4 Stan Ockers (België) 15 uur 2 min. 46 sec.; 5 Jean-Marie Cieliczka (Frankrijk)' 15 uur 5 min.; 6 Maurice Diot (Frankrijk) 15 uur 8 min. 53 sec.; 7 Jean Stablinski] (Frankrijk) 15 uur 19 min. 18 sec.; Mahe] staakte de strijd. De te Gorredijk gehouden wielerronde voort professionals over ruim 90 km. (160 ronden) gewonnen door Koch (Utrecht), die met Gerritj Voorting (Roosendaal) een ronde voorsprong! had op het peloton en die in de eindsprint óe Tour-de France-renner de baas bleef. Han$i Dekkers (Eindhoven) won de eindsprint va Dj het peloton. Van de Tour-de-France-rijderS] reed Wim van Est niet mee. Wel had hij eer) contract voor Gorredijk, maar de K.N.W.U verleende hem dispensatie in verband met de wedstrijd Bordeaux-Parijs. Bij enkele valpar' tijen vielen onder meer uit Wout Wagtmans Hein van Breenen, Thys Roks, Van Oers en Evers. Vermoedelijk heeft Van Breenen °ei\ hersenschudding opgelopen en Evers brak drie ribben. Jan Nolten werd uit de strijd genomen, toen hij zes ronden achter lag. De uitslag was: 1 Koch (Utrecht) 2 min.; 2 Gerrit Voorting (Roosendaal) één ronde: 3 Hans Dekkers (Eindhoven) 2.16,501 4 Adri Voorting (Haarlem) 2.16.54: 5 Harr.Vi Schoenmakers (Eindhoven) z. t.6 Gerard Pe ters (Haarlem) z. t.; 7 Gerard Sprenkeling Hengeloi z. t.; 8 Henk Stevens lElsloo» z. t. 9 Donker (Amsterdam) z. t.; 10 Witte veert (Amsterdam) t. t I uur lfl Z. t. Om BRUNSSUM, Zondag. De verpletterende nederlaag die Lim burgia Zondagmiddag te slikken kreeg tegen een verrassend goed spelend Ex celsior, is voor een groot deel te wUten geweest aan het gebrek aan snelheid bfj de Limburgers, die als het ware „stil stonden" in vergelijking met de Rotter dammers. Vooral de Excelsior-voorhoede, waarin Van Kilsdonk, Braams en Corten- berghe een prima partij vertolkten, draai den de Limburgia-verdediging zo een hoog tempo voor de neus, dat reeds na een klein kwartier spelen deze anders zo so- liede veste stond te wankelen. Het score-verloop toonde duidelijk de gang van zaken. Reeds na vier minuten beukte een kanjer van Van Kilsdonk de lat. Na 25 minuten opende Van Kilsdonk uit een pass van Cortenberghe de score: 0—1. Braams verhoogde 10 minuten later de stand tot 02 en precies een minuut later was het 03, eveneens uit een tref' fer van dezelfde speler. Wie gedacht had om na de rust een harsteld Limburgia t* zien verschijnen had het mis. Nog geel' minuut was de tweede speelhelft aan de gang of Cortenberghe had al dankbaaf geprofiteerd van een misser van Pie' Bruist om 04 te laten aantekenen. He1 werd voor de Limburgers helemaal eeri verloren zaak toen precies 10 minuten la' ter Braams met een pracht kopbal uit eC voorzet van Cortenberghe de te vroeg uit' gelopen Jacobs wist te passeren: 05. H® tegenpuntje kwam in de vorm van eeC penalty, welke door Feyen werd ingeschf' ten. 15. Om te bewijzen dat zij inderdaa^ de meerderen waren ontketenden de Rn'' terdammers nog een slotoffensief dat ''e^ sulleerde ln twee doelpunten, resp. iT. scoord door Schouten in de 70e en Hartog in de 75e minuut. V i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 6