„GRAND REPULSE" Nog geen strakke handhaving bromfietsbepalingen Toch nog enkele kleinere felle aanvallen Meer dan 30.000 Nederlanders emigreerden dit jaar H. J. van Doorne eredoctor te Delft NEDERLANDSE TROEPEN IN DE AANVAL De mysterieuze vluchteling, die Beria zegt te zijn Fietsmerk en loon- basis onder de loupe Kalm doorbrommen D Koningin Juliana tot de jongeren Naar de 300.000 Dinsdag 22 September 1953 v. WEERBERICHT Politie kijkt door de vingers Eerst moet merkenkeuring zijn beëindigd Een hoofdkwartier in verhuizingstijd Duizend mariniers op herhaling Prima internationale samen werking kennis genomen van het feit, dat, toen een aanvallende Nederlandse colonne een brug niet over kon, om dat deze „in de lucht was gevlo gen", ijskoud door het bijna even ijskoude water van een riviertje trok en zodoende een door niemand verwacht voordeel kreeg? Schijnaanval En is het geen feit, dat juist ook de bezoekers en de VIP's (Very important persons, de belangrijkste personen) met enig ontzag hebben Welverdiend eerbetoon voor uitzonderlijke figuur in de automobielindustrie Grote belangstelling in de Westerlerk Canadese Westerlingenvormen klein bruggehoofd over „grens"-rivier Nederlandse Henry Ford De erepromotie Dr Van Doorne aan het woord Regeling overblijvende merken Over recht Analyst Amerikaanse functionaris gaat op onderzoek Nederl. Jeugdgemeenschap gaat toespraak uitgeven NIJVERHEIDSONDERWIJS STEEDS MEER IN TREK liwllili De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Woensdagavond, luidt: Overwegend zwaar bewolkt met nu en dan regen, maar later verspreide opklaringen. Aanvankelijk nog krachtig afnemende en naar Zuid krimpende wind. Mogelijk tijdelijk wind uit uiteenlopende richtingen. Later toeneme'nde wind ruimend naar Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Woensdag 23 September: Zon op 6.27 uur, onder 18.37 u.; Maan op 18.16 u., onder 6.51 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE 'COURANT dagblad vo or s ch/eda m en pms treken Voornaamste nieuws: hergroepering en consolidatie (Van onze speciale verslaggever). TE VELDE, Maandagavond. Het was vandaag het weer was redelijk, totdat vanmiddag om vijf uur een gietbui weer eens een ongewenste afwisseling kwam brengen géén dag van grote acties. De massale, optrekkende gevecht she weging van Westland tegen de aanval van Noorland, Zaterdag ingezet met alle kracht en Zondag met dezelfde kracht voortgezet, is vandaag vertraagd, om niet te zeggen tot stilstand gekomen. Ze zijn hard gegaan: de Nederlandse, Engelse en Canadese troepen van het Eerste Legercorps en enige hergroe pering was gewenst, want de verbinding, altijd de grootste zorg van de bevelvoering, v aren langgerekt. De troepen kwamen te ver van de depots te liggen en daarom was dan ook deze Maandag de Intendance en route. De depots, diep in het oorspronkelijke legeringsgebied dicht bij de Ne derlandse grens gelegen, werden verplaatst en zelfs het hoofdkwartier van luitenant-generaal A. T. C. Opsomer, de commandant van het Eerste Legerkorps, is gisteravond laat vele tientallen kilometers opgerukt en zit nu dicht achter het „frontdat voornamelijk is gelegen langs een rivier. Het was feitelijk bij toeval, dat we aan het „adres" van de commanderende gene raal van Westland aanklopten, want op onze speurtocht naar een groot depót, stootten we op een Engelse majoor, die ons tot onze verrassing naar het nieuwe hoofd kwartier van generaal Opsomer vroeg. Zo kwamen we dan terecht in het hoofdkwartier en konden we de generaal, ondanks zijn vele zorgen en vele bezoe kers, toch nog een ogenblikje spreken, terwijl hij voor zijn commandowagen stond met rondom hem druk in de weer zijnde stafofficieren en af en aan rijdende ordonnansen. Nu is zo'n hoofdkwartier in opbouw werkelijk niet iets om er eens een rustig uurtje door te brengen. Want een „bur ger" staat er versteld van, wat er alle maal komt kijken bij zo'n installatie. En het bos, waarin dit alles wordt opgeslagen, moet werkelijk niet van zo geringe om vang zijn. Dicht bij een klooster had men zo'n terrein gevonden en het werd in deze omgeving met het kwartier druk ker, terwijl overal nog links en rechts tenten verschenen. Generaal Opsomer In battle dress be groette hoge buitenlandse militairen, nam allerlei berichten in ontvangst en zei ons daar tussendoor: „De verbindingen, dat is het moeilijkste. Het is hier slecht terrein voor de radio. En ook de regen doet er geen goed aan; vijf kilometer van mijn hoofdkwartier hoor ik al niets meer over de radio". Maar de lijnverbindingen wer den op dat ogenblik bij tientallen aange legd. En wanneer men morgen (vermoe delijk de grote aanval) op het steeds klei ner wordende terrein van Noordland de Deense en Engelse troepen komt, dan kan men er van op aan, dat er niet veel meer te wensen over zal zijn op dit gebied. Tot 7 October 1953 worden bij het Korps Mariniers herhalingsoefeningen gehouden. Hiervoor werd een bataljon ter sterkte van ongeveer duizend man onder de wa penen geroepen, hoofdzakelijk bestaande uit oorlogsvrijwilligers en militaire-mari- niers, die indertijd in Indonesië gediend hebben. Naast een uitgebreide theoretische vor ming, welke aan deze opgeroepenen ge geven wordt, zullen ook enige practische oefeningen gehouden worden n.l. op Don derdag 1 October een uitgebreide schiet oefening met zware en lichte Amerikaanse wapens op de Harskamp en op Vrijdag 2 October een veldoefening op de Veluwe. „De samenwerking tussen de onder delen van verschillende nationaliteiten heeft werkelijk de verwachtingen verre overtroffen. En dat is juist zo belang rijk, omdat men nu in vredestijd reeds kan opbouwen al datgene wat men als het ooit nodig mocht zijn in oor logstijd zo hard nodig heeft." Dit is nog een uiting van een der hoge stadsoffi- cieren. Een wagen, hoog opgeladen met turf, verschijnt daarna vlak langs de staften ten; een wonderlijk gezicht: de boer met zijn paard en die schommelende wagen temidden van al die vernuftige machine rieën, die een modern legerhoofdkwartier wel wat op een machinehal en een inge nieursbureau doen lijken. Gierend doken vliegtuigen herhaalde lijk over het bos, waar het nieuwe hoofd kwartier was gevestigd. Bescherming of aanvalsverkenning? We hebben het deze keer niet afgewacht, want er was nog veel, dat we wilden zien en bij zo'n massale oefening zijn de af standen, die de toeschouwers per dag moeten afleggen ontzaglijk groot. Zondagmorgen werd de H. Mis opgedragen voor de militairendie deelnemen aan de oefening Grand Repulse". Zoals we reeds zeiden, zal het morgen tot de grote slag moeten komen, die de Westlandse troepen tot diep in het vijan delijke bruggehoofd zullen brengen. Zal dit morgenavond reeds het geval zijn of zal de nacht van Dinsdag op Woensdag dif slot brengen? Dat staat nu nog niet vast, want niemand weet, waar de West landse commandant werkelijk zal toe slaan. Men houdt zelfs rekening met de mogelijkheid van schijnaanvallen om ver dedigende troepen ergens anders weg te doen trekken terwijl een inleidende actie reeds vandaag schijnt te zijn begonnen. De dag van morgen zal echter wel ophel dering brengen. En dan liefst in de dub bele zin van eveneens ophelderend weer. Want grauw gietend komt het er nu uit, met een striemende regen; de sol daten diep weggekropen onder elke be schutting, die ze maar kunnen vinden. Dat is iets, dat de vermoeiende dagen, die de soldaten thans moeten meemaken, nog zwaarder maakte. Maar ze kunnen zich troosten met de gedachte al is het dan misschien een wel wat schrale troost dat zulk slecht weer de reali teit van de oorlog ook zeer nabij komt. Voorshands zal de politie niet worden opgedragen nauwgezet op de naleving van de bepalingen inzake de rijwielen met liulpmotor toe te zien. Dit heeft de minister van Ver keer en Waterstaat, die deze toe zegging van zijn ambtsgenoot van Justitie heeft verkregen, de A.N.W.B. medegedeeld in antwoord op een daartoe strekkend verzoek, dat de Bond reeds vóór het in werking treden van de jongste wijzigingen van het Wegenverkeersreglement had gedaan. De A. N. W. B. had er de minister op gewezen, dat talloze bromfietsers ook na 1 Augustus in twijfel zouden blijven, hoe zij zich zouden hebben te gedragen, daar het zich immers liet aanzien, dat voorshands verschillende merken bromfietsmotoren nog niet, overeenkomstig de eisen van het Wegenverkeersreglement, in de Staats courant zouden kunnen worden vermeld. Tot dan zouden zij niet weten of zij zich moesten onderwerpen aan de gedragsre gels vastgesteld voor wielrijders, ander zijds konden zij zich ook niet beschouwen als berijders van motorfietsen, daar de daarvoor vereiste papieren niet in hun bezit waren en zij die ook niet konden verkrijgen. De A. N. W. B. was dan ook van oor deel, dat het treffen van polititionele maatregelen tegen overtredingen, voort vloeiende uit de voor bromfietsen slechts ten dele getroffen regeling, voorlopig achterwege diende te blijven. Van Januari tot September van dit jaar z(jn ongeveer 28.200 Nederlanders geëmi greerd. De komende maanden zullen nog verscheidene schepen en vliegtuigen met emigranten naar Canada, Australië, Zuid- Afrika en Nieuw-Zeeland vertrekken, waardoor het totaal aantal geëmigreerde Nederlanders dit jaar de 30.000 ruim schoots zal overschrijden. Zaterdag jl. vertrok de „Sibajak" uit Rotterdam met 376 emigranten naar Ca nada. Van Schiphol vertrok dezelfde dag een K.L.M.-emigrantenvliegtuig eveneens naar Canada met ongeveer 60 passagiers. Gistermiddag is van Schiphol een vlieg tuig met ongeveer 60 emigranten naar Australië vertrokken. Op de „Grote Beer", die vandaag uit Rotterdam naar Canada vertrok, scheepten zich 475 emigranten in. Eveneens vandaag vertrok naar Canada een K.L.M.-vliegtuig met ongeveer 60 emi granten. Op 28 September gaan ongeveer 60 emigranten per vliegtuig naar Canada. De vertrekdata van de emigranten schepen zijn voorlopig als volgt vast gesteld: 29 September: „Zuiderkruis" naar Canada (600-650 emigranten); 1 October: „Johan van Oldenbarnevelt" naar Austra lië (ongeveer 1400 emigranten); 20 October: „Zuiderkruis" naar Zuid-Afrika; 28 Octo ber: „Sibajak" naar Australië; 17 Novem ber: „Grote Beer" naar Canada; 1 Decem ber: „Waterman" naar Zuid-Afrika; 14 December: „Zuiderkruis" naar Nieuw- Zeeland. „Namens de Senaat van de Technische Hogeschoolverklaar ik U, Hubertus Josephus van Doorne, te zijn doctor in de technische weten schap, honoris causa, met alle rechten door wet en gewoonte aan de doctorstitel verbonden". Met deze woorden, die, uitgesproken vanaf de hoge katheder in de Delftse Westerkerk, welhaast de allure kregen van een religieuze formule, verrichtte de promotor prof. ir J. J. Broeze, gister middag de plechtigheid, waarvoor honderden belangstellenden uit alle delen van het land naar Delft waren gekomen. De heer H. J. van Doorne met zijn tot de verbeelding sprekende self-made bliksemcarrière van hulpje in zijn vaders smidse te Horst tot een der grote automobielconstruc- teurs van deze tijd en directeur van de D.A.F.-fabrieken te Eindhoven kreeg hier in Delft een eerbetoon zoals slechts aan de allergrootsten ten deel valt. En ieder der aanwezigen die de Westerkerk tot in de uiterste hoeken vulden, zal van harte ingestemd hebben met de verlening van dit eredoctoraat aan een, om het in de woorden van zijn promotor te zeggen, „uitzonderlijke figuur, kundig, energiek, inventief en onder nemend". De plechtigheid, die werd bijgewoond door het college van curatoren, een bijna voltallig docentencorps, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr J. A. Jonkman en dr L. G- Kortenhorst, de bur- (Van onze speciale verslaggever) TE VELDE, Maandagavond. Niets is, dunkt ons, moeilijker dan pre cies te beoordelen, wat er zich allemaal tijdens zo'n veldtocht afspeelt. Gelukkig bestaat er zo iets als een „briefing en op zo'n bijeenkomst verklaart dan een des kundige, hoe de posities liggen en hoe de verwachtingen zijn voor de volgende be wegingen. Daar wij echter juist als in een echte oorlog Seen plaatsen mogen aanduiden, kur oen wij U alleen vertellen, dat de aan- /allj s uit Noordland zich teruggetrokken ,-iadd. i achter een rivierstelling en zo hun bruggei oofd beveiligden. Het was, zoals wij reeds elders verklaarden, vandaag een dag van hergroepering. Toch hebben de Nederlandse troepen een aanval gedaan over de rivierstelling heen (een brug viel hun onbeschadigd in handen) en zij heb ben nu posities ingenomen, die gunstig zijn voor de aanval op het eigenlijke vijandige bruggehoofd. Ook de Canadese brigade, aan de rech terzijde tegen het bruggehoofd optrekkend vormde een wig in de Noordlandse ver dediging. Hier was de „brug" vernield, hetgeen betekende, dat de Canadezen een nieuwe brug moesten slaan. Eerst hadden zij een kleine brug, later versterkten zij die zodanig, dat ook de grote tanks er gebruik van konden maken. De stad, waar gisteren de strijd hevig is geweest, viel thans geheel in Neder landse handen. De Deense brigade trok hier terug. De vliegtuigen maakten gisteren in het geheel 130 vluchten; het totaal aantal tanks, dat aan de oefening deelneemt, be draagt ongeveer 400. Om verder een idee van de opzet van „Grand Repulse" te krjjgen, kan misschien wel het cijfer van het tot hedenmorgen gelegde aantal dummy-mijnen gelden, n.l. 22.000! Tenslotte melden we, dat de chef van de Nederlandse generale staf, generaal B. R. P. F. Hasselman, vandaag bij de Nederlandse troepen aanwezig was Ver der arriveerde hier heden generaal' Juin, die. het contrólehoofdkwartier bezocht, als ook het hoofdkwartier van generaal Dpsomer. Vanavond laat worden verder de minister van Oorlog, ir C. Staf, en de staatssecretaris van Oorlog, dr Kranen burg, verwacht. Voorts is er ook nog Sir Basil Embry, de bevelhebber van de geal lieerde luchtstrijdkrachten in Europa. gemeester van Eindhoven, mr H. A. M. T. Kolfschoten en tal van vooraanstaande figuren uit het bedrijfsleven, maakte deel uit van de academische zitting ter opening van het nieuwe studiejaar. De rector-magnificus, prof. dr E. Bot tema, betrad derhalve als eerste het spreekgestoelte om, voor de derde maal sinds hij voor onbepaalde tijd tot rector werd benoemd, verslag uit te brengen over de lotgevallen der hogeschool in het afgelopen jaar. Met voldoening stel de spreker vast dat het thans ernst wordt met de vernieuwingen en uitbrei dingen welke de hogeschool behoeft om in de ontwikkeling der wetenschappe lijke techniek niet achter te blijven. Minder optimistische klanken liet prof. Bottema horen over het aantal studen ten, dat daalde, hoewel gelukkig het aan tal nieuw ingeschrevenen stationnair bleef, en vooral over de onbevredigende studieresultaten, door spr. een der voor naamste problemen van de hogeschool genoemd. Het onbevredigende ligt met name in het hoge gemiddelde aantal studiejaren, dikwijls tenslotte nog zon der eindresultaat, aan de hogeschool doorgebracht. Een commissie, samen gesteld uit curatoren en senaat, heeft dit vraagstuk in studie genomen. Sprekende over de a.s. vestiging van hij diens spectaculaire opkomst tekende. Unaniem was de senaat overtuigd dat een persoonlijkheid als de heer Van Doorne eerbetoon vanwege de hogeschool toe kwam. Daartoe beschikt de senaat slechts over één middel: het eredoctoraat. Dat de heer Van Doorne dit verdient, zelfs wanneer aan de rechtzinnigste in terpretatie van het doctoraat in de tech nische wetenschap moet worden voldaan, bewees prof. Broeze o.a. als volgt: „Het gaat er bij ons technici niet om, alles van iets te hegrijpen, maar er slechts zoveel van te hegrijpen, dat wij er iets mee kun nen doen, en wie er blijk van geeft met wat hij begrepen heeft iets te kunnen doen, legt daarmee het schoonste getui genis af van zijn technische wetenschap". Spr. ging vervolgens uitvoerig in op de verdiensten van de promovendus als con structeur en als ondernemer. Als automo bielbouwer wiens vindingrijkheid bij de constructie van aanhangwagens in binnen- en buitenland opzien baarde, vergeleek de promotor hem met figuren als Austin, Opel, Renault en Henry Ford. Telkens, aldus spr., ziet men in de loopbaan van de heer Van Doorne hoe analytisch ver mogen het hem mogelijk maakte het technisch probleem te stellen en te door zien waarbij dan een kostelijke gave in hetzelfde brein het synthetisch ver mogen aanwezig bleek om de oplossing concrete vorm te geven. Tot slot sprak de promotor de formule de tweede T. H. uitte prof. Bottema deuj£ waarmee dit verslag opende, het ere- met grote hilariteit ontvangen wens dat dit instituut tot in lengte van dagen zal mogen blijven: een goede tweede. Aan het slot van zijn rede sprak de rector éen afscheidswoord aan enkele hoog leraren die heengaan, o.a. aan de op deze bijeenkomst niet aanwezige prof. Granpré Molière, en hij begroette dr C. H v. d. Leeuw als de nieuwe president curator. Hierna ging men over tot de erepromo tie. Als promotor trad op prof. ir J. J. Broeze, hoogleraar in de werktuigbouw kunde. De promotor begon met een korte levensschets van de promovendus, waarin doctoraat verlenen aan de heer Van Doorne op grond van zijn uitstekende ver diensten voor de ontwikkeling van de Nederlandse nijverheid op het gebied van de bouw van motorvoertuigen in zijn hoe danigheid van constructeur en van onder nemer. Met een hartelijke gelukwens overhan digde spr. het diploma aan dr Van Door ne, die hierna de katheder besteeg voor het uitspreken van een dankwoord. Hjj vergeleek het werk van een con structeur met dat van een kunstenaar. Deze laatste kan, wanneer hij een aca demie heeft gevolgd, met groter gemak zijn artistiek beroep uitoefenen, doch hij slaagt ook vaak de geschiedenis heeft dit vele malen bewezen wanneer hij geen academie heeft gevolgd, maar zelf talent heeft en zichzelf, zij het met gro tere moeite, de kennis bijbrengt, die hij bij de uitoefening van zijn beroep niet kan ontberen. Zo meent spr. dan wellicht als con structeur geslaagd te zijn in een sector der teehniek, in welke sector men zelfs wel eens beter slaagt zonder belast te zijn met al te veel kennis over de wijze, waarop anderen voordien de vraagstuk ken hebben benaderd. Immers, soms kan ook niet-weten een voordeel zijn, door dat men zich dan onbevangen en vers tegenover een probleem plaatst. Vervolgens zei dr Van Doorne dat hij het zeer op prijs stelt dat de doctors graad hem niet alleen is verleend op zijn verdiensten als constructeur, doch ook als ondernemer. Spr. aanvaardde de doctorstitel in de wetenschap, dat hiermee ook de verdiensten van de veie trouwe medewerkers in zijn be drijf, aan wie hij zich zo zeer verplicht voelt, erkend worden. Dr van Doorne besloot zijn toespraak met een woord tot zijn promotor en tot de studenten. Na de plechtigheid in de kerk begaf men zich naar het voormalige hoofdge bouw aan de Oude Delft waar een druk bezochte receptie werd gehouden. Aan het promotiediner dat des avonds in de sociëteit „Alcuin" werd gehouden, werd ook aangezeten door de minister van eco nomische zaken, prof. dr J. Zijlstra. Uit het antwoord, dat de minister van Verkeer en Waterstaat thans de A. N. W. B. heeft gezonden, blijkt dat vanwege de minister van Justitie eerst aan de politie zal worden opgedragen op stipte naleving van de bromfietsbepalingen toe te zien, wanneer de bekendmaking van de ge keurde bromfietsmotoren in de Staats courant zal zijn beëindigd. Dit betekent dus in feite, aldus de A. N. W. B., dat de minister van Verkeer en Waterstaat dit tijdstip zal kunnen bepalen. De A. N. W. B. tekent hierbij overigens aan, dat dit niet betekent, dat de politie in het geheel niét zal toezien op de hand having van de voorschriften. Zo zal men er zeker van kunnen zijn, dat stellig zal worden opgetreden tegen bromfietsers, die door hun wijze van rijden het ver keer in gevaar brengen of zouden kunnen brengen. De A. N. W. B. wijst er echter op, dat nu de motormerkenkeuring plaats vindt aan de hand van de door de betrokken fabrikant of importeur gedeponeerde te keningen en beschrijvingen, zich nog een belangrijke moeilijkheid voordoet. Voor verschillende merken, zo meent de bond, zal een keuring niet kunnen plaats vin den, omdat de desbetreffende gegevens niet zullen worden gedeponeerd. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat sommige van deze nog door velen bere den merken niet meer worden gefabri ceerd of geïmporteerd, deels ook in het feit, dat fabrikant of importeur in ge breke blijft. Met het oog op de belangen van de en kele duizenden bezitters van de desbe treffende merken bromfietsen, heeft de A. N. W. B. zich inmiddels opnieuw tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend en hem verzocht op korte termijn een regeling te treffen, voor het alsnog keuren en vermelden in de Staatscourant van die motoren, waarvoor geen tekenin gen worden ingezonden. OOR afwezigheid bleef een brief naar aanleiding van onze Loupe Harde les" van 3 September tot nu toe onbeantwoord. Naar aanleiding van het feit, dat in verschillende ge meenten bij de wethoudersverkiezingen door de andere partijen een weinig vrien delijke houding om het zacht uit te drukken werd aangenomen, hebben wij betoogd, dat alleen recht verkregen kan worden voor de Katholieken, als deze door eensgezindheid een hechte eenheid vormen. Inzender schrijft daarover: Dus men moet dat volgens U zo ver staan, dat als alle Katholieken eens waren, ze dan van de tegenstanders recht zouden verkrijgen. Dat kan inderdaad misschien zo zijn. U ver volgt verder, dat die harde les eindelijk zou worden verstaan. Nu is het eigen aardige in Uw onderwerp, dat U recht zoekt door eenheid der Katholieken bij anderen, maar zolang Katholie ken van eigen Katholieken geen recht verkrijgen, zal U het juist daardoor ook niet van anderen krijgen. Want door het niet verschaffen van recht aan eigen volk, kan U die hechte een heid niet bereiken. Dus eerst recht aan eigen volk. Het spijt ons, maar geheel duidelijk komt het „verweer" van inzender met „uit de verf". Als hij wil benadrukken, dat het laakbaar is, wanneer Katholie ken het recht te kort doen, dan zijn wij zulks natuurlijk geheel met hem eens. Doch wij hadden bier iets ge heel anders op het oog, n.l. politieke manipulaties. En hieromtrent wilden wij dit betogen, dat de Katholieken sterk moeten staan door een hechte eenheid, zodat de tegenstanders niet in stcyat zyn om ons te kort te doen, daar wij ons recht door onze macht kunnen afdwingen. Zo dat er dus recht is voor het gehele volk! Hopelijk zit dit na deze rechtzetting over het recht thans recht! Een niet nader genoemd lid van de Amerikaanse senaat heeft Maandag medegedeeld, dat een Amerikaanse functionaris uit Washington naar Europa is vertrokken om te onder zoeken of de man die zich op het ogenblik in een „neutraal niet- communistisch land" in Europa be vindt, inderdaad de in ongenade ge vallen Russische minister van bin nenlandse zaken, Beria, is. Binnen enkele dagen kan een verslag over deze kwestie verwacht worden, aldus dit bericht. in verbinding hebben gesteld met de man, die zich voor Beria uitgeeft. Lawrenti Beria zou, zoals gemeld, de j Sovjet-Unie tezamen met drie medewer kers per vliegtuig verlaten hebben en in „een neutraal niet-communistisch land" in Europa zijn aangekomen. Senator McCarthy heeft thans beves tigd, dat er inderdaad een man is, die zich voor Beria uitgeeft. Maar hjj is er nog niet van overtuigd, dat deze myste- rieuse vreemdeling de waarheid spreekt. Ook verklaarde McCarthy, dat geen be zoldigd lid van zijn personeel de man persoonlijk had ontmoet. Door dezelfde zegsman werd bevestigd, dat agenten van de senaatscommissie van onderzoek van senator McCarthy zich Zowel in ons eigen land als in vele andere landen van Europa bestaat gro te belangstelling voor de inhoud van de toespraak, die Hare Majesteit Ko' ningin Juliana op 12 September j.l. in de Koopmansbeurs te Amsterdam tot circa 2.000 jongeren en daarna voor de wereldomroep in het Engels en Frans heeft gehouden. Aldus een ons toegezonden bericht. Onze redactie had van die belangstelling reeds een sterk vermoeden, zodat reeds Zaterdag op een speciale pagina de hele rede werd afgedrukt. Naar ons verder wordt medegedeeld, heeft H. M. de Koningin goed gevonden, dat de toespraak de Nederlandse Jeugd gemeenschap wordt uitgegeven. Hoe meer bekendheid hoe beter! Uit het door het centraal bureau voor d'e statistiek gepubliceerde gegevens blijkt, dat het nijverheidsonderwijs thans 274.000 leerlingen telt tegen 268.000 in het vorige jaar (toeneming 2 pet). De omvang van het dagonderwijs steeg van 140.000 tot 146.300 leeTlingen (4% pet), die van het avondonderwijs bleef station nair (128.000 leerlingen). De lagere tech nische dagscholen voor jongens tellen thans 58.000, de avondnijverheidsscholen voor jongens 54.700 leerlingen en het nij verheidsonderwijs voor meisjes 128.700 leerlingen. Bij het leerlingenstelsel zijn 25.800 leerlingen in opleiding. In 1952 verkregen bij de lagere techni sche dagscholen voor jongens 20.300 leer lingen een eindgetuigschrift, bij de huis houdscholen 26.700 leerlingen en bij de M.T.S.sen 1736 leerlingen. Gistermiddag vond in de Westerkerk te Delft de plechtige ere-promotie plaats van de directeur van de D.A.F. te Eind hoven, de heer H. J. van Doorne. Uit handen van zijn promotor, prof. ir J. J. Broeze ontvangt dr Van Doorne de „Bul" (links de rector-magnificus, prof. Bot tema).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1