AANVALLEN OP EN LEGER IN POLITIE ATJEH Telefoonverbindingen verbroken Regenten naar Medan gevlucht De geheimzinnige vluchteling staat onder zware bewaking Behandeling van Lucas-amen- j dementen op 20 October f r Denemarken ging ter stembus Socialisten behielden grootste stemmenpercentage Vóór 1957 nog 174.000 woningen te bouwen Zonsverduisterings-controle Scherp protest tegen vermeende opvatting van kath. werkgevers en middenstand Nederlands soldaat blijkt uitstekend paraat. Alle hulde Minister Witte heeft provinciale con tingenten voor 1954-'56 vastgesteld Woensdag 23 September 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Zaak McLean gesloten Dc geruchten over Beria houden aan Katholiek Tehuis voor asthmakinderen „Russische piloot" landde in Illinois Vluchtpoging van Poolse Mig verijdeld? KONIJNENZIEKTE op Schouwen-Duiveland De oude brug lachte Auto's rijden „pro Deo" Reserves voor migratie en sanering Nederlandse eclips-expeditie naar Zweden Dijkherstel stilgelegd K.A.B.-verklaring over loonoverleg Om de inschakeling van de S. E. R. Rapport Britse com missie over doodstraf V. WEERBERICHT K.. De geruchten, welke gisteren in Djakarta de ronde deden, als zouden in Atjeh ordeverstoringen plaats vinden, zijn officieel bevestigd. Het Indonesische kahinet heeft gisteravond de toestand besproken. In een communiqué werd medegedeeld, dat in zes plaatsen in Atjeh aanvallen zijn gedaan op posten van politie en leger. De regering heeft aan leger en politie opgedragen, maatregelen te nemen om de toestand in de hand te krijgen. Gevechten Zwitserse politie verklaart Grote opschudding in de V.S. - ■~rm 174.000 woningen voor drie jaar Het oorspronkelijk bouwprogram om vatte voor de komende 3 jaar in totaal 165.000 woningen (55.000 per jaar). Met het Geen ernstige schade door het ruwe weer Cijfer dans De weerverwachting van h#>t K.N.M.I. te De Bilt, geldig van heden- tot Donderdagavond, luidt: Wisselend bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind, aanvankelijk krimpend naar Zuid, later draaiend naar West. Weinig verandering in temperatuur. Donderdag 24 September: Zon op 6.29 uur, on der 18.35 uur. Maan op 18.35 uur, onder 8.23 uur NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Leger en politie te Kotaradja zijn sedert Zondag geconsigneerd, aldus tele grafeerde andaar de speciale corres pondent van Aneta. De telefoon-verbin dingen van Kotaradja met'het oostelijke deel van Atjeh werken nog slechts tot Idi. De verbinding met de plaatsen ver derop, tussen Idi en Medan, is, van Kotaradja uit, verbroken, hetgeen sedert 21 September ook het geval is tussen Kotaradja en Sigli. Ook de verbinding met Lhonga is verbroken, evenals de telegraafverbinding tussen Medan en Kotaradja. Over de oorzaak van het verbreken konden geen mededelingen worden gedaan. Maandag zjjn tussen Kotaradja en Medan geen autobussen vertrokken. In een goederenwagen van de sneltrein tus sen Lhok Seumawe en Kotaradja is Zon dagavond te 20.00 uur ingebroken, waarbij uit een geldkist van de spoor wegdienst 13 000 rupiah werden gestolen. Maandagochtend kon de sneltrein naar het Zuiden niet vertrekken, doordat 11 km buiten Kotaradja de rails op drie plaatsen bleken te zjjn opgebroken. De correspondent van Aneta te Medan meldt nader, dat in verschillende plaat sen in Atjeh. de bevolking, die vlaggen met een maansikkel op een groen, veld meevoerde (een soort islamietische vlagt en gewapend was met slag- en steekwapens rent jongs, klewangs en messen) aanvallen heeft gedaan op po litiekazernes te Langsa, Lhok Seumawe. Sigli en Molabo, ten einde wapens te veroveren. Het aantal slachtoffers is nog niet bekend. Met hebben en houden gevlucht Ook van Medan uit zijn naar Atjeh de telefoon- en treinverbindingen verbro ken. De regenten van Cang.sa, Sigli en Takengon bevinden zich te Medan, waarheen zij zich met hun roerende eigendommen hebben begeven. Majoor Prajatna heeft voor de zen der te Kotaradja een rede gehouden, waarin bij er bjj de bevolking op aan drong, rustig te blijven. Hjj zeide dat er blijkbaar mensen zjjn, die een staat in de staat willen vormen. Te Djakarta heeft de minister-presi dent, Ali Sastroamidjojo, medegedeeld, dat de regering maatregelen zal ne men om de moeilijkheden in Atjeh op te lossen. De regering zou over de ge beurtenissen reeds officiële rapporten hebben ontvangen. Volgens een mede deling uit regeringskringen, gepubli ceerd door „Merdeka". zouden de on geregeldheden zijn veroorzaakt door te genstellingen tussen het feodaal ge oriënteerde gedeelte der bevolking en het gewone volk. Uit Kotaradja telegrafeerde de corres pondent van Aneta nader, dat Dinsdag in Lhok Seumawe een gevecht is geleverd tussen een afdeling van het leger en een bende, waarbij aan militaire zijde een dode viel. Het aantal doden bij de bende kon niet worden vastgesteld; 60 bende leden werden gevangen genomen. De commandant van het regiment „Bu- kit Barisan" te Kotaradja, majoor Prijat- na, deelde aan Aneta mede, dat ook te Sigli en te Peureula, in het noordoostelijk deel van Atjeh. pogingen zijn gedaan om afdelingen van het leger aan te vallen. De majoor zeide. dat de hoofdplaatsen van de regentschappen en de omgeving daar van. nog in handen van het leger zijn Enkele leiders van illegale bewegingen zijn in hechtenis genomen. De arrestaties vinden voortgang. In Groot Atjeh is het rustig. Strategische punten worden be waakt door leger en politie. Majoor Prijatna noemde niettemin de toestand „ernstig". Hij deelde nog mede. dat bij onderdelen van het leger vlug schriften zijn verspreid waarin wordt me degedeeld, dat Atjeh is geproclameerd tot deel van de „Negara Islam Indonesia", zulks met ingang van 21 September. Dit zou betekenen, dat de Darul Islam-bewe- ging van Kartosuwirjo zich thans ook over Atjeh heeft verbreid: Kort geleden werd uit Makassar gemeld, dat Kahar Mu- zakkar zich met zijn bende had aangeslo ten bij deze door Kartosuwirjo in West- Java geleide illegale beweging. Er is een avondklok ingesteld van 20 00 uur tot 6.00 uur. Naar te Bern wordt verklaard, be schouwt de Zwitserse politie de zaak- McLean als afgedaan. Het is niet juist, zo voegt men hieraan toe, dat de politie van Genève of die van het kanton Vaud mevrouw Dunbar, de moeder van mevr. McLean, opnieuw zou willen ondervragen De politie te Genève heeft bij haar on derzoek talrijke inlichtingen gekregen be treffende buitenlanders, onder wie Tsje- choslowakije, die het vertrek van mevr. McLean zouden hebben voorbereid of bevorderd. Al déze inlichtingen zijn ech ter gebleken zonder grond te zijn, aldus de Zwitserse politie. (Van onze Amsterdamse redactie). In Huis ter Heide zal worden geopend een katholiek tehuis voor asthmakinderen. Het beheer zal in handen gelegd worden van de onlangs opgerichte Katholieke Stichting „Het asthmatische kind", met als voorzitter, dr L. van den Meerendonk. De vestiging geschiedt in het koloniehuis „Willemijntje", dat door de Katholieke Kinderuitzending als kleutertehuis werd gebruikt voor dat het eigen kleutertehuis in Zeist in gebruik werd genomen. De Nederland, dat ook handel drijft met de 5.,,,. Balkanlanden, is vertegenwoordigd op de industriële jaarbeurs te Zagreb (Joego slavië). De foto toont het Nederlandse paviljoen, waar men heeft getracht een beeld te geven van de Nederlandse nijverheid. capaciteit van het tehuis voor astmatische kinderen zal voorlopig 24 bedragen. Het ligt in de bedoeling in verschillende plaat sen dergelijke tehuizen op te richten en te komen tot de vestiging van 'n medisch studie-centrum bij de universiteit van Nijmegen, van waaruit directieven naar de diverse tehuizen kunnen worden ge richt. Zoals wij reeds berichtten is de Tweede- Kamervergadering, die hedenmiddag zou worden gehouden en waarin o.a. aan de orde zou komen voortzetting der behan deling van de coördinatiewetten Sociale Verzekering op verzoek van de regering uitgesteld. Naar wij thans nader vernemen zou dit uitstel zijn geschied in verband met het verschil van mening over de kinder aftrek. Zoals bekend diende dr A. M. Lucas (KVP) vorige week Donderdag een De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Dinsdag verklaard „geen commentaar" te hebben, toen hem de vraag werd gesteld, of de Amerikaanse regering de verblijf plaats van Beria kent. Van de zijde van het nog steeds niet nader genoemde lid van de Senaat werd nog vernomen, dat de man, die zegt Beria In de V. S. is Dinsdag grote opschudding .ontstaan, toen over televisie- en radiozenders het be richt werd verspreid, dat in de staat Illinois een Russische piloot met een Mig-straalvliegtuig was aangekomen en zich aan de auto riteiten had overgegeven. Verslag gevers e'n fotografen, die zich in allerijl naar de staatsgevangenis te Champaign in de betrokken staat begaven, werden niet toegelaten en de betrokken sherif wilde niets los laten. De politie deelde echter mee. dat de geheimzinnige gevangene papieren bij zich had, waaruit bleek, dat hij een Russische piloot was. Veel later ontdekten verslag gevers evenwel, dat de „Rus" een lid was van de Amerikaanse ge heime dienst, die deelnam aan een oefening om de samenwerking tus sen politie en luchtmacht op de proef te stellen. Toen de man zich volgens plan aan de politie „over gaf", droeg hij o.m. een hamer- en sikkel-insigne en een kaart waarop stond: „Ik ben deelnemer aan een oefening van de luchtverdediging". Directeuren, ingenieurs, arbeiders en kantoorbedienden van Philips zullen Vrijdagavond %J> September gedurende anderhalf uur in Eindhoven hét verkeer gaan regelen. De achttien pseudo-ver- keersagènten teerden Dinsdagavond op het Eindhovense politiebureau aan een eerste vuurdoop onderworpen. Deze proef had een goed verloop, zodat de pseudo-agenten Vrijdagavond met het nodige vertrouwen alle belangrijke ver keerspunten in de stad kunnen bezetten. De foto toont „verkeersagent" Slofstra, in het gewone leven ingenieur op het natuurkundige laboratorium van Philips, die zich oefent onder het wakend oog van hoofdinspecteur H. Hanegraaf. Hij zal het verkeer regelen met een nieuwe stoplicht-installatie °P het kruispunt VestdijkNieuwstraat. Volgens het Westberiijnse anti-commu nistische inlichtingenbureau „West" heb ben drie Russische straaljagers van het type MIG-15 op 13 September bij de mon ding van de Peene een Poolse straaljager van hetzelfde type neergeschoten, die trachtte naar het Westen uit te wjjken. te zjjn, op het ogenblik onder zware be waking staat in het land, waar hij zich schuil houdt. Volgens deze zegsman, die mensen aan haalt die zeggen in contact met de man te zijn geweest, zouden pogingen worden gedaan om zijn identiteit vast te stellen door middel van personen, aie Beria heb ben gekend. Naar de mening van functionarissen van het „State Department" zijn er in de V. S. waarschijnlijk niet veel meer dan tien personen, onder wie voormalige functiona rissen van de Amerikaanse ambasade te Moskou en correspondenten, die Beria zo goed hebben gekend, dat zij hem zouden kunnen herkennen. Het geheim van „de man, die Beria zegt te zjjn" is nog altijd niet opgelost. In Washington vraagt men zich met span ning af, of men hier de grootste farce of met de belangrijkste gebeurtenis van het jaar te maken heeft. Te Burg op Schouwen-Duiveland is een geval van de zo gevreesde konQnenziekte myxomatose geconstateerd. Uit veilig heidsoogpunt werden alle konijnen van de eigenaar, de heer B. R., afgemaakt. (Van onze correspondent) U kent de brug der zuchten te Alphen aan den Rijn toch f Zo werd die kleine, tweeklaps-, hand bediening-, sedert lang uit de mode geraakte brug in de smalle trech ter over de Rijn gedoopt vanwege het vele weeklagen van de talloze automobilisten, die vaak gedwon gen waren meer dan 15 d 20 mi nuten te wachten als deze brug het weer eens had begeven. En dat kwam met het stijgen der ja ren meer en meer voor Die brug pinkte Donderdag j.l. een dikke traan weg, toen de nieu we Alpheuse brug, welke nu Ko ningin Julianabrug heet en ook over de Rijn ligt, deftig op „hoog niveau", letterlijk en figuurlijk, werd geopend, want die feeste lijke plechtigheid betekende te vens de nadering van de afbraak, dus het einde, van de oude brug der zuchten. Maar gisteren heeft deze tot verdwijnen gedoemde brug wel licht de prettigste dag van haar leven beleefd, Laat nu de klap van de nieuwe brug geweigerd hebben te func- tionneren. Juist toen zij voor de scheepvaart geopend was, viel de electrische stroom uit En de auto's maar wachten, in lange file's, wel een half uur lang En de brug der zuchten maar lachen V voelt wel waarom f! Niet aardig maar begrijpelijk! tweetal amendementen in, welke beogen de leeftijdsgrens voor de kinderaftrek te handhaven op 17 jaar, in tegenstelling tot het voornemen van de regering, die deze grens wil terugbrengen naar 16 jaar. Dr Lucas was van mening, dat het be ter is met deze kwestie te wachten tot 20 October, wanneer de belastingvoorstellen en de huurverhoging in de Kamer behan deld worden. Men zou dan naar een com promis kunnen slreven. De regering heeft met dit uitstel ingestemd. Een dergelijk uitstel brengt een invoering van de coördinatie van de so ciale verzekering op 1 Januari 1954 niet in gevaar, daar de nader ingediende voor stellen tot verlaging van de inkomsten en loonbelasting ook in het bestek dezer wetten thuishoren. En deze voorstellen zouden toch niet eerder dan 20 October behandeld worden. V A'iW» Gratis taxi-dienst voor ziel zorgers te Hamburg Een kosteloze taxi-dienst voor priesters werd door een groep van Katholieke le ken te Hamburg gesticht. Geestelijken, die bij het vervullen van hun zielzorge lijke bediening behoefte hebben aan het gebruik van een auto, behoeven slechts een bepaald nummer te draaien, waarop onmiddellijk een wagen komt voorrijden en te hunner beschikking staat. Gelijk reeds door ons werd medegedeeld, hebben gisteren in Denemarken de verkiezingen voor het Folketing, bet uit één Kamer bestaande parlement, plaats gehad, waaraan in bet geheel 2.700.000 kiezers en kiezeressen gerechtigd waren deel te nemen en waarbij 175 afgevaardigden moesten gekozen worden, behorende tot zeven verschillende partijen. Het ging er bij deze verkiezingen voor een belangrijk deel om, of de socialistische partij, de grootste van bet land, onder „commando" van bun leider, Hans Hedtoft, zodanige winst zou boeken, dat zij daardoor regerings partij zou worden in plaats van zoals tot nu toeoppositiepartij. Voor zover op het ogenblik bekend, hebben de verkiezingen zoals overigens te verwachten viel in het gelukkige rus tige Denemarken een volkomen kalm verloop gehad. De einduitslag van de „wedloop" om de Kamerzetels is als volgt: Partij Stemmen Perc. Oude pet 895.038 499.975 75.201 93.706 58.522 9.734 41.3 7.8 16.8 23.1 40.3 8.6 17.3 22.1 Soc.-Dem. Radic168.794 Consêrv365.270 Boerenpartij „Enkelv. belast. partij" Commun Onafh Duitse partij Zoals men uit bovenstaande uitslag kan opmaken, hebben de socialisten en de boe renpartij, in vergelijking met de vooraf gaande parlementsverkiezingen, vooruit- 3.5 4.3 2.7 0.5 5.6 4.8 0.4 Na de eclipsexpeditie in Februari 1952 j ciële steun van de Nederlandse organisatie naar Khartoem, wordt thins een nieuwe voor zuiver wetenschappelijk onderzoek Nederlandse expeditie voorbereid en wel (Z.W.O.), gaat in 1954 een Nederlandse naar Zweden voor het waarnemen van de expeditie onder leiding van de directeur to'ale zonsverduistering 00 30 Juni 1954, van de Utrechtse sterrenwacht prof dr M In een groot deel van Europa, ook in Nederland- ra' deze eclips gedeeltelijk waarneembaar zijn. De gordel van de totaliteit der zonsverduistering zal over Zuid-S-andinav'ë lopen Er zullen expedi ties uit veie landen naar deze totaiiteits- strook worden uitgezonden. Met de expeditie van 1952 waren de problemen nog lang niet opgelost en er bleven na Khartoem nog vele wensen over Onder auspic'ën van dt Ned eclips commissie en naar verwachting met finan- G, J Minnart, naar het eiland Gotland in de Oostzee, Hier zal een totale zonsver duistering van anderhalve minuut waar neembaar zijn. De assistent van prof. M'nnaert.' dr J. Houtgast. gaat met hetzelfde instrument, waarmee hij in 1952 in Khartoem de eclips waarnam, met de nieuwe expeditie mee. Behalve een jonge Utrecntse astronoom, de heer R. W. J Hintze, zal eveneens een tweetal door prof. dr Van Heel uit Delft aan te wijzen astronomen deel uitmaken van de Nederlandse groep. (Van onze Haagse redactie) De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft in aansluiting op de verdeling van het woningcontingent voor de jaren 195I-'53 de nieuwe drie-jarige richtcontingcnten voor de provincies voor de periode 1954-'56 vastgesteld Nog steeds is de woningnood niet overwonnen, ter wijl de materiële en financiële middelen nog beperkt zijn. Daarom is het nood zakelijk ook voor de komende jaren het toekennen van financiële faciliteiten voor woningbouw nog aan bepaalde regelen te binden, zo deelde minister Witte op een gisteren belegde persconferentie mede. Het totaal aantal Nederlandse bouwvak arbeiders houdt een limiet in, die zonder ongewenste spanningen en ontoelaatbare prijsverhogingen niet kan worden over schreden. Bij de verdeling der woning- bcuwactiviteit over de verschillende pro vincies en gemeenten moet met de regio nale capaciteit der arbeidsmarkt worden gerekend. Voorts is het een eis van goed beleid, de beschikbare gelden' zó te be steden, dat zij, landelijk gezien, het hoog ste rendement leveren, waarbij bepaalde gebieden weer niet op ongemotiveerde wijze mogen worden bevoordeeld Men is ten departemente Pij de bepaling van het nieuwe drie-jarige contingent niet bepaald over één nacht ijs gegaan. De commissie, welke de min ster heeft ge adviseerd. heeft zich op haar beurt doen voorlichten door twee weragroepen van deskundigen, waarin zowel de provincies als de gemeenten vertegenwoordigd waren. De bewindsman heeft zich verenigd met de conclusies der commissie en met het ver delingssysteem. dat zij voor de financiering van de woningbouw tot 1957 heeft uitge werkt. De colleges van Ged Staten is ver zocht zich te willen belasten met de ver deling over de gemeenten van het voor de eigen provincies vastgestelde contingent oog op een mogelijke verhoging is echter het in totaal voor verdeling beschikbare contingent vastgesteld op 174 000 woningen (58.000 per jaar). Die verdeling is wederom gebaseerd op een behoefte-raming voor dc provincies. Bij die raming is rekening ge houden met de natuurlijke groei, met de migratie (vestiging en vertrek), met het in te lopen woningtekort, met de krot opruiming en sanering. Het ligt in de bedoeling de werkelijke migratie op de voet te volgen en te constateren afwijkingen van de geraamde migratie achteraf te corrigeren door extra toewijzingen te verlenen. Daartoe werd centraal een contingent van 55.000 wonin gen per jaar gereserveerd In verband hiermede wordt gedacht aan de industriële bedrijven, waarvan de gewenste vestiging mede afhankelijk is van de woning toewijzing aan ter plaatse onmisbare ar beidskrachten, die van elders moeten wor den aangetrokken. Het is uiteraard ge wenst. dat voor migratie oinnen de pro vincies tevens provinciale reserves wor den aangehouden. Ondanks het nog altijd aanzienlijke woningtekort is het contingent voor de vervanging van' oude en vervallen wonin gen verdubbeld tot 12.000 Hiervan is de helft verdeeld op basis van ouderdom en kwaliteit: V. deei is toegewezen aan Groningen, Friesland, Drente en Zeeland, die de hoogste percentages overbevolkte woningen hebben; de resterende 3000 wo ningen zjjn gereserveerd voor de ver wezenlijking van saneringsplannen. Tekort wordt ingelopen Het belangrijkst blijft vanzelfsprekend het inlopen van het tekort, waarvoor alle overige woningen bestemd zijn. Bij de ver deling hiervan is uitgegaan 'an de recente woningtekorten der gemeenten. Volgens een progressief beginsel is aan de grotere relatieve tekorten een groter gewicht toe gekend. Met inachtneming van de voor waarde, dat geen overspanning van de arbeidsmarkt wordt veroorzaakt, zal het de gemeenten met de grootste procentuele tekorten worden mogelijk gemaakt plm. ca 13 pet van de achterstand in te lopen. Deze richtlijn zou, naar de opvatting van gang in stemmenpercentage te boeken, terwijl de overige partijen, afgezien van een enkel uiterst klein snipperpartijtje nl de Duitse partij, verlies hadden te note ren. De communisten liepen terug v 4.8% op 4.3%. Daar de socialisten niet de volstrekte meerderheid hebben, heeft de verkiezings uitslag in de practijk een impasse ge schapen, daar een louter uit socialisten samengestelde regering in het „Folketing" wat betreft haar aantal zetels, de mindere zou zijn van de andere partijen samen. Het enige vooruitzicht op het vormen van een stabiele Deense regering schijnt nu gelegen te zijn in een uitbreiding der huidige regeringscoalitie van conserva tieven en boerenpartij met de radicalen De felle wind van de laatste dagen heeft voor Schouwen-Duiveland weliswaar moei lijkheden met zich gebracht, maar ernsti ge schade is tot dusverre niet gemeld. De werkzaamheden aan het dijkhers el bij Ouwerkerk, Schelphoek en »ndere plaat sen moesten, naar men zich kan voor stellen, volledig worden stilgelegd. Op verscheidene plaatsen zijn gedeelte van de pas aangebrachte klei weggeslagen. Bij Schelphoek is het werk nu zover gevorderd, dat men de ringdijk binnen veertien dagen saterdicht hoopt te heb ben, waarna men met het leegpompen van de 9000 ha. grote polder Schouwen zal kunnen beginnen. Doen zreb geer. verdere moeilijkheden als gevolg van r!e slechte weersomstandigheden voor, can zal men deze plannen wel kunnen uit voeren. De Rampaartse dijk. welke de polder Oosteriand en Sirjansland van het bui tenwater afsluit, heeft het gehouden. Men heeft zich in de dorpen in de afgelopen nacht niet op zijn gemak gevoeld, omdat deze dijk nog slechts zwak is. In Zierikzee ziet men met enige span ning het springtij van a.s. Vrijdag te gemoet. De normale waterstand zal dan volgens de getijtafel reeds vrij hoog zijn. namelijk 1.90 m. N.A.P., terwijl te verwachten is, dat, bij aau'w»udende storm, deze stand zal worden opgevoerd. Van de zijde der K.A.B. deelt men ons mede er tegen op te komen, als zou in de kringen van de katholieke werkgevers en van de katholieke middenstand de ueZe nvmiuu zou naar ae onvartine van opvatting heersen, dat men in de Stichting van de Arbeid niet tot een beslissing minister Witte het best ook h, acht kun °ver de concrete omvang van de per 1 Januari a.s noodzakelijke loonsverhoging minister wiue, net oest ook ,n acnt kun kunnen komen omdat de werknemers-vakcentralen er niet in zouden hebben toegestemd van tevoren de Sociaal Economische Raad te horen. Met name zou men van de zijde van de K.A.B dienaangaande een andere houding hebben ver wacht omdat in de overeenkomst der katholieke sociale organisaties toch was vastgelegd, dat de S.E.R. zou worden ingeschakeld. i 1 „n„ punt 5 van de overeenkomst vermeld: nen worden genomen door de provinciale besturen bij de verdeling jzn hun contin gent over de gemeenten teneinde aldus het systeem sluitend te maken. Al met al hebben de berekeningen tot de volgende provinciale contmgenten voor de jaren 1954 tot en met 1956 geleid: Gemiddeld per jaar Totaal tin afgeronde cijfers) Groningen 4.200 Friesland 3.450 Drente 4.500 Overijssel 11.400 Gelderland 18.300 Utrecht 9.900 Noord-Holland 25.200 Zuid-Holland 36.900 Zeeland 1.500 Noord-Brabant 22.500 Limburg 15.000 N.O.-Polder 2.300 Res. voor migratie en vervanging 19.500 1.400 1.150 1.500 3.800 6.100 3.300 8.400 12.300 500 7.500 5.000 700 6.500 Nederland 174.000 1) 58.000 1) 1) Het verschil in de optelling is ont staan door afronding) In deze contingenten zijn begrepen de woningen, die met herbouwfinanciering zullen worden gebouwd. Voor 1954 kan gerekend worden op herbouw van onder staande aantallen woningen: Groningen Friesland Drente Overijssel Gelderland Utrecht 45 N.-Holland 1200 Z.-Holland 4000 *1 Zeeland 300 300 N.-Brabant 800 1750 Limburg 800 Inclusief Haag 1000. Rotterdam 2200 en Den Aan enige provincies zijn uit de centrale reserve reeds de volgende toewijzingen verstrekt ten behoeve van migratie-cor recties in de eerste helft van 1954: Friesland 50 Zuid-Holland 75 Drente 100 Noord-Brabant 100 Gelderland 75 Limburg 100 Utrecht 200 Van de 58.000 woningen, die per jaar zullen worden gebouwd, zijn er 25 000 als premie-woningen, 10.000 als herbouw- woningen en de overige als Woningwet woningen geprojecteerd. De „watersnood woningen" staan geheel buiten het bouw- 46 pet en die met de kleinste tekorten program en de contingenten. De verklaring vsn de K.A.B. luidt ver der als volgt: Indien bedoelde berichten met betrek king tot de opvattingen in het kamp van de katholieke werkgevers en de katho lieke middenstand inzake de inschakeling van de S.E.R. juist zijn, dient met klem te worden geprotesteerd tegen een alles behalve fraaie verdraaiing van feiten. In de kring van de katholieke sociale orga nisaties is n.l. nooit of te nimmer over eengekomen, dat de S.E.R. zou worden ingeschakeld vóórdat men het in de krin gen van de centrale werkgevers- en werk nemersorganisaties eens was geworden over de concrete omvang van de nood zakelijke loonsverhoging per 1 Januari. In deze overeenkomst staat immers op niet mis te verstane wijze: 1. dat de katholieke sociale organisaties het er over eens zijn, dat de huurverho ging volledig moet worden gecompenseerd en wel in de vorm van een algemene loon- en salarisverhoging zonder inacht neming van een loongrens; 2. dat de consumptiebeperking inte graal zou worden opgeheven; 3. dat bij het bepalen van de omvang van de loonsverhoging, benodigd voor de uitgangspunten 1 en 2 rekening zou wor den gehouden met de verlaging van de kosten van levensonderhoud, die het ge- voig zijn van de maatregelen, voor genomen in de wetsontwerpen tot ver laging van de suikeraccijns, de verlaging van de personele belasting en de afschaf fing van de omzetbelasting op schoeisel en huisbrand; 4. dat de benodigde loonsverhoging, voortvloeiende uit de onder 1, 2 en 3 ge noemde maatregelen, in het algemeen bin dend voor het gehele bedrijfsleven dient te worden opgelegd en dat de kinder bijslag met een aan die loonsverhoging evenredig percentage dient te worden verhoogd. Eerst nadat dit percentage zou zijn vastgesteld, zou de S.E.R. worden inge schakeld om na te gaan of de lasten, uit een dergelijke loonsverhoging voort vloeiende, misschien zouden moeten wor den gehercompenseerd. Zeer uitdrukkelijk staat immers onder „Indien en voorzover uit een advies van de S.E.R. mocht blijken, dat de onder 4 genoemde loonsverhoging nadelige reper cussies zou hebben op de werkgelegen heid, de situatie van de betalingsbalans en op de positie van het kleinbedrijf, dienen de uit de loonsverhoging voort vloeiende lasten van het bedrijfsleven te worden gecompenseerd". Zelfs een zo wijs lichaam als de S.E.R. kan op deze vraag geen antwoord geven indien het percentage niet concreet vast staat. Samenwerking wordt niet bevorderd Het is de kardinale fout van de hier boven genoemde werkgeversverbonden, dat men zich, door de diverse punten op z'n kop te zetten, van deze overeenkomst heeft losgemaakt. Daardoor heeft men een reëel overleg over de concrete hoog te van de loonsverhoging onmogelijk gemaakt. Van de zijde van de KAB daarentegen (en ook van de andere vak centrales) is verschillende malen gesteld, dat eenmaal het percentage van de loonsverhoging vastgesteld zijnde, men met een inschakeling van de S.E.R. ter uitvoering van het gestelde in punt 5 van de overeenkomst gaarne zou in stemmen. Het behoeft geen betoog, dat men in de kringen van de KAB de hierboven ge schetste gang van zaken ten zeerste be treurt. Niet het minst, omdat hierdoor de samenwerking in het katholieke kamp niet wordt bevorderd", aldus besluit de ver klaring. Te Londen is een rapport gepubliceerd van een koninklijke commissie, die in 1949 werd ingesteld om te ondt-ryoeken of de mogelijkheid om krachtens het Britse strafrecht ter dood te worden veroordeeld, dient te worden beperkt of gewijzigd. Zij legt er in haar rapport de nadruk op. dat zij zich niet voor of tegen het afschaffen van de doodstraf uitspreekt We] geeft zij in overweging de mogelijkheid tot voltrekking van het doodvonnis door mid del van een injectie te betuderen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1