Nieuws uit STAD en OMTREK UIT DE GOEDE OUDE TIJD Rumoer rond een „stinksloot Kijkj es op het Nieuwland (V) DE ACHTSTE BEATI m Gemeentelijk zwembad gësloten J LAATSTE BERICHTEN Reclame Nieuwe sluis te Oude Ouer de i "aargangen GOUDEN HUWELIJK Het Vierde Prinsekind Kapelaan Tetteroo overleden Maakt voor Uw zaak UIT 7^ Hh Radio Teheran eist Mossadeq's dood Filmcamera's in Zuid-Limburg Motor botste tegen autobus „Berita Indonesia' m v WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 PAGINA 2 HERMES-D.V.S.S.V.V. GAAT NIET DOOR LEZING SCHEIDSRECHTER VAN WELZENES BURGERLIJKE STAND Grote belangstelling voor n grote verscheidenheid van werken Kleine sensatie iliPMigMi DIT JAAR 127.000 BETALENDE j EN 28.000 NIET-BETALENDE j BEZOEKERS FILMVOORSTELLINGEN IN ZICHT Slachtoffer van ongeluk te Amsterdam Nachtelijke tapperij Kastelein deed „water bij de wijn NED. VRACHTENMARKT ELECTRISCHE KLOKKEN NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT R. K. SCHAAKVER. ,.S.B.O.' KUNSTAGENDA IN ROTTERDAM Clark Gable, de verzetsheld, wordt een luisterrijke ont vangst bereid DUITSE SCHULDAFLOSSINGEN Bestuurder gedood, duo passagier ernstig gewond „Darul-Islam wil opstand in Atjeh ontkenen OPBRENGSTEN R. T. M. "U, Schiedam heeft ook in de goede, oude tijd zijn „brandende kwesties gehad. Zoals nu de Hogenbanweg er bij ligt, veler verontwaardiging opwekkend, zo was er in de vorige eeuw een sloot, wier aanwezigheid nogal prikkelend werkte op het humeur der stadgenoten en op hun neusgaten. Het zal trouwens wel een wisselwerking zijn geweest! Over deze „brandende kwestie", welke uit het jaar 1889 dateert, vond onze historische medewerker, de heer L. A. Abma, de volgende ontboezemingen. INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur, Men vraagt mij of hetgeen voorkomt in het relaas, dat door U in Uwe courant van 14 dezer uit het verslag der handelingen van den Gemeenteraad is overgenomen, juist is Ik begrijp niet, M. de R., hoe men zulk eene onnoozele vraag kan stellen. Een ieder toch weet, dat onze voorzitter van den Raad nooit liegt; dat mag immers niet. Wat niet mag doet hij immers niet en als ZEd. het deed, dan zou men het nog niet mogen zeggen; derhalve verklaar ik, dat hetgeen ZEd. over de lijdensge schiedenis van de bewuste stinksloot ge zegd heeft, geheel overeenkomt met zijne gewone wijze van waarheid spreken. Aan hen die er nu nog aan mochten twijfelen of hij de zuivere waarheid ge sproken heeft, ben ik bereid deze met overlegging der bewijsstukken mede te deelen. Onder dankbetuiging voor de opname verblijf ik hoogachtend, UEd. Dw. Dr., L. W. JANSEN Schiedam, 17 Augustus 1889. (Nwe Schiedamsehe Courant, van 18/19 Augustus 1889). Noot: In de Nwe Schied. Crt. van 15 Augustus 1889 staat het verslag van de Raadszitting, waar de beruchte Singel- sloot ter sprake werd gebracht. Het is er toen nogal warm toegegaan. Natuurlijk zal het verslag wel juist geweest zijn. Vandaar dat de inzender de gestelde vraag onnozel noemde Maar hij was het kennelijk niet eens met wat de burgemeester te berde had gebracht. INGEZONDEN Mijnheer de Redacteur, In het nommer der „Schied. Court." van 4 dezer komt het volgende „geestige" versje voor van „Een Dichter zonder Naam" waarschijnlijk een Staats- of Stadsruifeter. Het luidt: BROERSVELDLIED Broersveld, hijsch nu de vlag in top, hoezee! Uw stank en vuilnis doekt nu op, hoezee! Zie hoe de liberale Raad Wat vies en vuil is diep versmaadt, Hoezee, hoezee, hoezee! Gun Van der Burg vrij zijn stank, hoezee! Wij brengen ons Bestuur nu dank, hoezee! Wij roemen luid zijn wijs besluit, En galmen onze vreugde uit: Hoezee, hoezee, hoezee! Komt, Baan en Kreupelstraat, doet mee, hoezee! Wij worden nu Schiedams allee, hoezee! Zelfs worden wij een mooi terrein Voor onzer Burgerij fontein, Hoezee, hoezee, hoezee! Komt, juicht nu met ons mee! Het zij mij vergund, U den volgenden „weerklank" op dit lied aan te bieden: Hijsch kerkhof toch geen vlag in top, o nee! Uw stank of vuilnis doekt nooit op, o nee! Zie hoe de liberale Raad Wat vies en vuil is niet versmaadt, O wee! O wee! O wee! Gun Pieter Jacob vrij uw stank, hoezee! Als tolk van Schiedams burg'ren dank, hoezee! Zij haten alle knoeierij En leugens en bedrog er bij, Hoezee! hoezee! hoezee! Komt Gorzen, Singelsloot heft aan: hoezee! Al blijft gij steeds vol modder staan, hoezee! Straks sieren w' u met een fontein Als er maar Roomsche centen zijn. Hoezee! hoezee! hoezee! Komt, juicht vast met ons mee! Een Dichter-Belastingbetaler. Dankend voor de plaatsing, verblijf ik Uw Dienstwillige, X. Schiedam, 5 November 1889. (Nwe Schiedamsehe Courant, van 6 November 1889). Noot: De heer Jansen had in het heetst van de woordenstrijd de raadsvergadering verlaten en enkele weken later heeft hij als raadslid bedankt. De kwestie ging principieel hoofdzakelijk over de uitleg ging van art. 230 van de Gemeentewet. De op a.s. Zaterdag vastgestelde wed strijd Hermes-DVSSVV gaat niet door, omdat SVV niet compleet kan verschij nen. Hij zal vermoedelijk in October of November plaats vinden. Vrijdag a.s. komt de heer A. van Wel- zenes de bekende oud-scheidsrechter, een lezing voor SVV houden in zaal Beatrix Lange Kerkstraat 70. (Aanvang 8 uur). Het onderwerp van de heer van Welzenes op deze avond zal zijn: Voetbal in het al gemeen en zijn arbitrale belevenissen. Deze avond is toegankelijk voor vereni gingsbestuurders, voetballers en scheids rechters. De toegang is vrij. GEBOREN Johanna W. M., dr van A. C. de Vette en C. A. M. van Velzen. Eduarda H., dr van J. N. Driessen en W. A. van Hees. Johannes H. M., zn van J. H. M. Korb en E. G. M. Boks. OVERLEDEN H. Kamphuis, wed. van Th. den Oudendammer, 81 jaar. C. Wes- sels, wed van J. C. Maagdenberg, 78 jaar. P. Bergwerff, 81 jaar. E. Vreden- bregt, wed. van J. J. v. Collenburg, 75 j. C. A. M. Markx, vr. van Th. P. Roe- ters, 63 j. In de cantine van de werf Gusto is met het weekend een tentoonstelling van de schildersvereniging Beati gehouden. Bij de opening heeft de voorzitter van de vereniging, de heer P. J. Mulder, een toespraak gehouden, waarin hij dank bracht aan de directie van de werf, die royaal medewerkt, om in haar technisch en gerationaliseerd bedrijf een dergelijke artistieke vrije-tijdsbesteding mogelijk te maken. Hij huldigde voorts de leraar, de heer H Spetter, wegens diens voorlichting en toewijding De officiële opening werd hierna door de directeur, de heer F. Smulders verricht, die zijn bewondering voor de bereikte resultaten uitsprak en volledige medewerking van de directie J~\ AAR STONDEN tientallen en tien- I tallen genodigden op de in rood-wit- blauw dundoek gehulde tribune. Op de werf van Wilton-Fijenoord. Honderden en honderden konden niet eens meer op de tweedelige stellage. Zoals gewoonlijk bleven ook velen uit het bedrijf, al was het één uur, om de tewaterlating van de „Gelderland" gade te slaan. Ze hadden zich aan weerszijden van de helling ge plaatst. V hebt het kunnen lezen. Het gebeurde Zaterdag. Mevrouw Heringa-Pleyte, de echtgenote van schout by nacht, had de altijd vererende taak gekregen, het schip te dopen. Eigenlijk had mevrouw Stam het moeten doen, de echtgenote van de pas overleden vice-admiraal. Maar onder de gegeven omstandigheden was dit niet mogelijk. Toen men gewacht had, tot het tij goed icas, brak het moment van de doopplech tigheid aan. Mevrouw Heringa drukte op de tribune op de electrische knop. Maar in de stellage vanwaar de draad de in bloemen gehulde champagnefles naar omlaag moest trekken, zodat de fles al vallende tegen de wand van het schip brak, bleef de draad haken. Er stond daar, vermoedelijk voor het nemen van een unieke foto, op het nogal wankelend lijkende geval een persfoto graaf. Zo'n persfotograaf wordt weieens, evenals een journalist, als een lastige persmuskiet beschouwd, die zich overal tussen dringt en andere mensen het uit zicht beneemt. Ditmaal was hij de right man in the right place". Aller ogen waren op de fles gevestigd. Het duurde slechts enkele seconden. Toen maakte de fotograaf rustig de hakende draad los en de fles vloog, tenoijl het schip reeds de helling afgleed, nog juist op tijd in 'n sierlijke zwaai tegen de scheepswand. Met een doffe „boem" en een gesprankél van schuimende champagne. Er klonk een luid gejuich. Maar dat was natuurlijk, voor de „Gelderland" be doeld. De persfotograaf maakte zijn plaatje. En direct daarop stonden allen in de houding. Het kranige muziekgezelschap Wilton-Fijnoord speelde een statig „Wilhelmus". En de „Gelderland" instal leerde zich niet minder statig in zijn element DAMWACHTER. toezegde voor een activiteit, welke in deze tüd van vervlakking niet genoeg gewaardeerd kan worden. De heer Wink sprak nog namens de overkoepelende personeelsvereniging. Er waren niet minder dan 114 schil derijen en een aantal tekeningen te be wonderen. Een speciale afdeling was ge wijd aan het werk van de heer Spetter. Van de schilderijen verwierven de vol gende een bekroning: 1. Weggeworpen appels van G. Kruze; 2, Winter van W. v. d. Wilt; 3. Distel met vlinder van K. G. Vraudeunt. Een clubpriis ontvingen de heren P. Y. Mulders, J. H. Donselaar en mej, N. W. van Gent. Eervolle ver meldingen voor de heren: J. v. d. Berg; F. van Dooyeweerth en H. de Ruyter. De tekenprijs werd toegekend aan de heer F. Heusdens, een speciale prijs aan de heer D. B. v. d. Neut en een vrije prijs aan de lieer W. G. Mulder. Het echtpaar J. B. Lou- rens—J. M. Kemper vier dertig dezer zijn vijftigjarig huwelijksfeest. Tegelijkertijd is het bijna vijftig jaar abonné van de „Nieuwe Schiedamsehe Courant". De heer Lourens is o.a. 28 jaar brugwachter van de Spoe- lingbrug aan de Noordvest geweest. Hij was in zijn goe de tijd een bekend schermer, die vele medailles voor zich zelf en zijn club won. Het echtpaar Lourens—-Kemper heeft negen kinderen en 32 kleinkinderen. Het zal de ju bilarissen op de heuglijke dag ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken! Men ziet hier het echtpaar met een oer kieinkinaeien. Morgen zijn de gemeentelijke zwem inrichtingen, op de Westfrankelandsedjjk, gesloten. De liefhebbers van zwemmen ongeacht de temperatuur hebben heden morgen van de zwemmeesters afscheid ge nomen. Zoals gebruikelijk, gebeurde dit met het genieten van een kop thee, verversingen, een rokertje en, niet te vergeten, het uit spreken van toepasselijke en waarderende woorden voor de zwemmeesters. Want allen verrichten hun werk met interesse, in het bijzonder voor hun leerlingen. Vooral de heren Daalmeijer en Schippers de eerste al 33 en de tweede 20 jaar hebben vele stadgenoten de zwemkunst geleerd. En beiden doen dit met veel am bitie. Ze zijn aan de zweminrichting ver knocht. Het bezoek aan de zweminrichtingen was dit jaar ongeveer even groot als het vorige jaar; ruim 127.000 betalende en ruim 28.000 niet-betalende zwemmers. Op warme dagen kon het soms over- stelpend druk zijn. Maar onder de ge routineerde leiding van eerste zwemmees ter Daalmeijer, werd alles tot ieders te vredenheid geregeld. Weer een aantal heeft het zwemdiploma behaald. Er konden 290 diploma's worden verstrekt. Ook en vooral de dames doen haai best. En nog tal van anderen zijn al zo ver gevorderd, dat het maar weinig moeite zal kosten straks in het Sport- fondsenbad het begeerde bewijs te krijgen Was het bezoek ongeveer als de andere jaren, de financiële uitkomst is beter. Vermelden we nog, dat door de ge meente verkeersborden waren geplaatst, in de omgeving van de zweminrichtingen, ter waarschuwing aan de bestuurders van voertuigen, met het oog op de vele jeug digen, die van de inrichtingen gebruik maken. Tal van kinderen hebben in de jaren tussen 1940 en 1945 hun vader, hun moe der, of beiden tengevolge van oorlogs handelingen verloren, of tengevolge van het feit, dat hun vader of moeder, of bei den, als verzetshelden het leven lieten, of doordat hun vaders als zeelieden, va- i rend voor de geallieerde zaak, op zee om- kwamen. Tengevolge van oorlogshande- lingen verloren vele kinderen niet alleen j hun ouders, maar zij werden ook levens lang mismaakt. Nu is er de stichting Het vierde Prinsekind. welke zich ten doel stelt, deze kinderen morele steun te ver- I lenen o.m. door het organiseren van kam pen. Ze verricht daarmee een prachtig werk. Telkenjare komen kinderen van 9 tot 14 jaar enige weken in de kampen ge nieten van gezonde ontspanning en van de vrije natuur. Daarvan zijn films opgeno men en met deze films wordt het land1 rondgetrokken. Op speciale film-avonden worden deze films vertoond, niet alleen om belangstelling op te wekken voor het werk van Het Vierde Prinsekind, maar bovenal om van die avonden baten te trekken, die er toe moeten bijdragen het werk te kunnen voortzetten. Want dit werk kost heel veel geld, vooral wanneer het betreft de uitzending van invalide kin deren, waaraan extra zorg moet worden besteed. In zes jaar tijd heeft de Stich ting niet minder dan 25.000 oorlogswees jes en lichamelijk door de oorlog getrof fen kinderen een gratis vacantie kunnen bereiden in goed geoutilleerde vacantie- kampen. Stel u eens voor de vreugde, die daardoor aan deze kinderen geschon ken is. De cineast Du Parant en de cameraman Zalm hebben het zegenrijke werk in beeld gebracht. Het is een boeiende film ge worden die bovendien ontroert. Zij schenkt Nog een interessant kijkje op de bouwbedrijvigheid in de polder Nieuwland. Hier is alles nog in aanbouw. De huizen liggen echter al half op de grond klaar. Dat wil zeggen, de van te voren gereed gemaakte stukken. Het lijkt hier een soort reusachtige meccanodoos en het is niet alsof die meneer op weg is, om er even mee te gaan spelen, teneinde het later aan zijn zoontje voor te doen. Maar deze meneer heeft vermoedelijk andere zorgen. Er komt bij zo'n woningbouw heel wat kijken en al ziet men nauwelijks een arbeider, er zijn er toch heel wat bezig. Dat merkt men, wanneer op een blok de vlag wordt gehesen en ze allemaal samen komen, om het heugelijke feit van het onder het dak brengen van een blok te vieren. de toeschouwer tevens de voldoening, dat ons volk de in het donkerste uur van verzet en terreur afgelegde belofte Voor de kinderen van hen, die vallen, zal wor den gezorgd, niet vergeet. Binnenkort zal deze film ook in onze stad worden vertoond, zowel voor vol wassenen waarschijnlijk op Vrijdag, 20 November in de R. K. Volksbond als voor de schooljeugd. Het ligt in de bedoe ling van het werk-comité, dat zich hier ter stede heeft gevormd, tijdens de voor stelling in de R. K. Volksbond, die moge lijk zal worden opgeluisterd met zang en muziek, ook een tombola te organiseren. Want hoe groter de opbrengst van de filmavond wordt, hoe meer Schiedam kan bijdragen in de grote kosten, verbonden aan het mooie werk van Het Vierde Prin sekind. Kapelaan B. J. Tetteroo van de parochie van de H. Johannes de Doper in Amster dam, die gistermorgen, zoals wij reeds berichtten, bij een verkeersongeluk zeer ernstig werd gewond, is gisteravond in het Wilhelmina Gasthuis overleden. Kapelaan Tetteroo werd op 23 Augustus nis en bovendien publicatie van het von- Binnenkort zullen nadere bijzonderhe- 1918 te Schiedam geboren en maakte zijn nis. „Dat zou ik verschrikkelijk vinden" studies aan het Klein-Seminarie Hageveld i i Gisteren verscheen voor de economische pplitierechter te Zutphen de kastelein S. uit Deventer, die op een zomernacht door twee surveillerende politiemannen was betrapt toen hij water bij de jenever deed. De officier eiste voor het aanlengen een boete van 100 subs, een maand hechte den over de a.s gen. filmvoorstellingen vol- ROTTERDAM. 22 September 1853 21 September nam.: 150 ton puin Hansweert; 200 ton blik Deventer; 260 ton veevoeder Den Bosch; 380 ton copra Zwtlndrecht: 290 ton id. Maarssen; 109 ton petr. cokes Stein; 160 ton cellulose Nijmegen; 231 ton granen Maashees; 82 ton id. Doetinchem; 180 ton mais Zwolle; 125 ton id. Leeuwarden; 100 ton zwavel Geer- truidenberg. Totaal 37 reizen. 14 vletreizen. 22 September voorm.: 280 ton granen Beringen; 105 ton id. Hengelo; 220 ton gerst Doesburg (2 s.i; 120 ton ijzer Amsterdam; 43 hcaardine verricht in Schiedam, stand hout Delft: 95 ton mais Akkrum; 526 ton wordt de Deaaramg vexricnt kolen Leiden; 310 ton petr. cokes Kessel; 110 ton granen Zutfen. en het Groot-Seminarie te Warmond. Hij werd op 3 Juni 1944 tot priester gewijd en was achtereenvolgens assistent te Purme- rend en daarna kapelaan in Akersloot, Wormer, Heiloo en Amsterdam, waar hij sinds Augustus 1951 werkzaam was in de parochie van de H. Johannes de Doper. Daar had hij de zorg over al het werk onder de vrouwelijke jeugd. Vrijdagavond a.s. om half acht word-n de plechtige Metten gezongen. Zaterdag om half tien de Lauden, waarna de plech tige uitvaart plaats heeft, 's Middags In het horloge- en pendule-magazijn van den heer Pluijm aan de Hoogstraat alhier, is voor enkele dagen een door hem ver vaardigd stelsel electrische uurwerken tentoongesteld, dat wel verdient met een enkel woord opgemerkt te worden. Niet genoeg dat eene enkele nauwkeu rig gaande klok op meerdere kort of ver afgestelde wijzerplaten den juisten tijd aangeeft, is door een daarbij toegepaste vernuftige vinding alle invloed van tril ling bij het contact overwonnen, waardoor den geregelden gang van het werk de meest mogelijke zekerheid gegeven is. In uitgestrekte werkplaatsen, in fabrie ken, kantoorlokalen enz. zijn deze soor ten van klokken veel in gebruik en van groot nut; belanghebbenden verzuimen dus niet zich bij onzen stadgenoot den heer Pluijm eens nader op de hoogte te gaan stellen. (Nieuwe Schiedamsehe Courant, van 25 October 1888). OAGBIAO fOO» tH 0*.VW«f» 75ste Jaargang No. 22261 De R.K. Schaakvereniging „S.B.O." heeft haar zestiende jaarvergadering gehouden. De jaarverslagen van de secretaris, penningmeester en wedstrijdleider werden goedgekeurd. Uit de jaarverslagen bleek, dat in deze vereniging een gezond club leven heerst. Aan J. de Jong werd de prijs uitgereikt voor het behaalde club kampioenschap en aan J. v. d. Berg de prijs voor kampioen snelschaken. De aftredende bestuursleden H. Sonne- mans, M. Loog en A. Erftemeyer werden herkozen. Een belangrijk punt van de agenda vormde de bespreking over de a.s. onder linge wedstrijden. Aangenomen werd het voorstel om groepen te vormen van zes spelers, die een dubbele competitie zullen spelen. Voor de nummers één van elke groep wordt een prijsje ter beschikking gesteld. Op voorstel van het bestuur wer den twee commissies gevormd, één voor ledenwerving en één voor het organiseren van gong- en andere attractieve wedstrij den. Besloten werd de clubavonden te blijven houden in de benedenzaal van de Amstelbron op Woensdagavond (de tweede Woensdag van de maand wordt Donder dag). De functies van secretaris en wed strijdleider werden als volgt verdeeld; secretaris A. Erftemeyer, Marconistraat 9b, tel. 67229; wedstrijdleider, A. v. Zijl, Rotterdamsedijk 8b, tel. 65527. Na afloop van de vergadering speelden J. v. d. Berg en A. v. Zijl simultaan tegen de andere aanwezige leden. HEDEN Bioscopen: Monopole Theater: „De zonen van de pioniers" (alle leeft.). WOENSDAG Plantage; Laatste concert Politie Mu ziekgezelschap. 8 uur. DONDERDAG Ned- R.K. Middénstamdisibond Boven zaal R.K. Volksbond: Wouter Perquin over het cadeaustelsel, 8 uur. v. v.' De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam Dam 18 Telefoon 66152 Giro-nummer 599M43 Abonnementsprijs 5.85 per kwartaal, ƒ2.- per maand, f 0.47 per week. Advei let»ti«-pnjs op gewone Kolombreedte ƒ0.15 pei millimeter noogte Ingezonden Mededelingen op redactionele kolom h» e'edte '0 30 oei millimeter hoogte Bil contract gelden 'agere tarieven, welke bij (if admmistiatie of bij de erkende advertentie bureaux verkriigbaai zijn. Kampioenen t kleine advertentiêntot ZO woorden 50 cent Elk woord meer 3 cent. Maximum dO woorden. Plaatsing uitsluitend bu L'ooruitbelarng AU*- advertentie-orders worden afgesloten en g< plaatst overeenkomstig de Regelen voor net 'vertentiewezen. Donderdag 24 September TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, 8 uur: Besloten voorstelling Luxor, 8 uur: „In de winckel van Sinckel" (Wim Sonneveld.) BIOSCOPEN Programma's van 18 t/m 24 September Arena: Moulin Rouge (volwassenen); Capitol: Invasie (14 j.)Cineac: De Man met de was sen beelden (18 j.); Colosseum: De Woeste Hoogte (strikt volw.); Harmonie: Het Zwarte Kasteel (18 j.i; Lutusca: Rashomon (volw.); Passage (Schiedam): De Zeven Hoofdzonden (ontoelaatbaar); Prinses: De Vrouw met het IJzeren Masker (14 j.); Rex: Texas Rangers (14 j.); 't Venster: De Zevende Sluier (14 j.); Victoria: De Man met de wassen beelden I 118 j.). Daar komt de nieuwe dijk aan! Van Ooltgensplaat af, de Oostelijkste punt van Flakkee, is hij gelegd, hoog, breed en zwaar, langs het Volkerak naar het Kram mer en naar Oude Tonge. De oude polders hebben een nieuwe beveiliging gekregen, hier is een stukje land prijs gegeven, daar werd een gorsje ingedijkt, want de dijk is gelegd, linea recta en niet zoals de oude, die maar wat heen en weer zig zagde. Bij Oude Tonge komt even een rust punt, want de dijk gaat ver voor het dorpshaventje langs en dat betekent dat er een sluis gemaakt moet worden, daar waar zich tot heden nog de slikken uit strekten. Op het Oude-Tongegors. is men bezig met het maken van een grote bouw put. In wijde cirkel is stalen damwand diep de bodem in gedreven. Binnen die afperking is een dragline rusteloos bezig om de bouwput te maken, almaar in het rond gaat hij, almaar dieper en straks zullen er vlechters voor het betonijzer komen, betonmolens, metselaars en tim merlieden en allengs zal de nieuwe sluis er ontstaan. Als het in hetzelfde tempo gaat als waarin de nieuwe dijk werd ge legd, wel dan zal men niet lang op die sluis behoeven te wachten en als die er eenmaal is, dan zal het zwaarst getroffen dorp uit het gehele rampgebied een be veiliging tegen het buitenwater hebben, waarvan niemand ooit heeft kunnen dro men. De Oude-Tongenaars zullen dan zit ten achter twee sluizen, waarvan de nieuwe zelfs twee stel vloeddeuren zal hebben. Die zullen zich bijna vanzelf slui ten als buiten de dijk het water soms weer eens zo heel hoog zou stijgen. Er is wel met uiterste voortvarendheid gewerkt op Flakkee! Het is haast wel zeker, dat men met het schema voor het dijkherstel uit zal komen zoals men ge pland en gehoopt heeft. In minimum van tijd zijn er verschrikkelijke beschadigin gen hersteld en daar waar herstellen on mogelijk was werden nieuwe dijken op geworpen over vele, vele kilometers lengte. In Oude Tonge schudt men soms met- begrijpend het hoofd over die snelheid van werken. Want men herinnert zich dat er een jaar of zes moesten verlopen, voordat men de eerste havensluis die in de oorlog door de Duitsers werd op geblazen hersteld kreeg. Wat 'n onder handelingen, hoeveel urenlange raads vergaderingen zijn er niet nodig geweest om die oude Oude-Tongse sluis terug te krijgen. Gelukkig, dat die er nog voor de ramp weer was, want ware dat niet het geval geweest dan zou dit dorp een nog vele malen zwaardere tol aan de zee be taald hebben. Maar nu krijgt men die tweede sluis er bij. In een paar maanden komt dat voor elkaar. Tevens wordt de vaargeul naar het Krammer recht getrokken, zodat met deze nieuwe beveiliging niet alleen de bevolking van Oude Tonge en het gehele achterliggende gebied van het eiland ge diend wordt, maar ook de schipperij, die het tot heden niet erg begrepen had op die nauwe, kronkelige toegang tot de Een officiële commentator heeft Dins dagmiddag in een uitzending van Radio- Teheran verklaard, dat „Mossadeq ter dood veroordeeld moet worden", aange zien hij de grondwet had ge90*10"" door niet te gehoorzamen aan h" uevc' van de Sjah waarbij hij werd afgezet en vervangen door generaal Zahedi. Expremier Mossadeq protesteerde giste - ren intussen tegen zvjn huidige verblvjf- plaats. In een persoonlek 9^Uven aan premier Zahedi verzocht h« te worden overgebracht naar de «ffmiemiub in Te heran. Volgens hem i.i z«n opsluiting m het fort van Saltanatabad met gerecht- vaja„ "Teheran werd Dinsdag een Japanner aangehouden, nadat een door hem gete kende chèque voor 150.000 rial was gevon- den bij een cel van de communistische Toedeh-partij. Volgens de Perzische po litie is de Japanner een „internationale communistische agitator". Voorts is Dinsdag vernomen, bat op nieuw honderd politieke gevangenen zijn gedeporteerd naar Khorrammabad in Zuid-West Perzië. De 28e September is de definitieve da tum, waarop de camera's van de Ameri kaanse filmmaatschappij Metro Gold^" Mayer in Zuid-Limburg zullen gaa draaien. Behalve in Maastricht, wordt de oorlogsfilm van M.G.M. ook opgenomen in Sittard en verder in Arnhem, Dent en Leeuwarden. Het stadhuis, de burgemeesterskamer en de unieke entourage rondom de Basiliek van O.L. Vrouwe zullen in Maastricht de hoofdtonelen worden. Hier zal de hoofd- rolspeler Clark Gable als verzetsheld een i luisterrijke ontvangst worden bereid. Van de andere filmsterren is alleen Lana Tur ner bekend, doch zij zal in Maastricht geen rol spelen. De scène in Maastricht zal een massale worden met Amerikaanse bevrijdingstroe pen, waarvoor de nationale reserve zal optreden en het rollend materiaal van het Amerikaanse leger uit Duitsland zal ko men. Naast deze figuratie zal vermoedelijk ook nog assistentie van de bevolking wor den gevraagd, evenals van verschillende gemeentelijke diensten. Omtrent deze eventuele medewerking van het publiek en de te maken opnamen zal de regeringsvoorlichtingsdienst tijdig via de pers inlichtingen Het hotelwezen in Maastricht zal van deze gelegenheid ook gaan profiteren, want behalve de opperste leiding en de top-sterren, die op kasteel Neubourg lo geren, zullen de andere filmsterren en de filmmensen in Maastricht worden onder gebracht. West-Duitsland zal binnenkort de eerste betalingen onder de Londense overeen komst voor de regeling van zijn buiten landse schulden overmaken, te weten een bedrag van 73,6 millioen DM naar het dollargebied en een van 1157 millioen DM naar het E.B.U.-gebied, aldus is mede gedeeld door het Westduitse ministerie van financiën. zeide de verdachte. De rechter liet bevel tot publicatie achterwege, maar de boete bleef 100 of een maand. De vijf in be slag genomen flessen met de aangelengde jonge jenever werden verbeurd verklaard. Tijdens hun nachtelijke ronde bemerk ten de twee agenten, dat er nog licht brandde in het café van S. De mannen van Hermandad zagen door een spleet in de gordijnen S. in nachtgewaad met de ene fles jenever na de andere van de tap kast naar de waterkraan lopen, waarbij beiden duidelijk konden zien, dat de kas telein water bij de jenever deed. De vol gende dag werd een onderzoek ingesteld. Hierbij kwam aan het licht dat de jonge klare ontstellend waterig was. Uit het on derzoek bleek, dat de jonge klare slechts 30.25 alcohol bevatte i.p.v. de voorge schreven 35 (Van onze correspondent) Omstreeks half drie gistermiddag heeft op de Nieuwe Ubbergseweg nabij de Ter- windtstraat te Nijmegen een ernstig ver keersongeluk plaatsgehad, waarbij de 36- jarige controleur van de Economische Dienst v. d. K., wonende te Oosterbeek, werd gedood en de 43-jarige controleur V. uit Arnhem van dezelfde dienst zwaar werd gewond. Een autobus van de Nijmeegse ge meentetram van de dienst op Wyler reed in de richting Ubbergen. Een motorrij wiel, bestuurd door v. d. K„ kwam uit tegenovergestelde richting en was op weg naar Arnhem. Men neemt aan, dat de be stuur van de motor even moet zijn afge leid, want hij heeft blijkbaar op het laat ste moment de autobus pas opgemerkt en toen nog getracht uit te wijken, evenals de buschauffeur dit deed, toen hij de motor recht op de wagen zag aankomen. Beide op de motor zittende personen werden er af geslingerd en zwaar gewond. De be stuurder van de motor overleed ter plaat se, de duopassagier werd in ernstige toe stand in het Canisiusziekenhuis opgeno men. De Nijmeegse verkeerspolitie stelt een onderzoek in. 55 Commentaar leverend op de ordever storingen in Atjeh, waarvan het nieuws in grote opmaak in de Indonesische bla den is verschenen, schrijft het regerings gezinde blad „Berita Indonesia", dat de factoren, welke geleid hebben tot deze verstoringen, zeer gecompliceerd zijn. Ten eerste kan genoemd worden de gebrekkige belangstelling van de centrale regering, ten tweede de agitatie, die door bepaalde groepen wordt gevoerd, met de bedoeling de regering van Ali Sastroamidjojo ten val te brengen; ten derde de excessen van de revolutie, waarvan de Darul Islam en de Tentara Islam Indonesia voorbeelden zijn. Verder schrijft het blad, dat 't schijnt, dat Kartosuwirjo (leider van de Darul Islam in West-Java) „thans goede kans ziet om de bevolking van Atjeh die geestdriftig is voor de Islam in vuur en vlam te zetten om een opstand jegens de regering te ontketenen- Het volk van Atjeh, dat Islamietisch is in merg en been, wordt zeer gemakkelijk gekwetst in za ken, die de Islam betreffen aldus het blad, dat de regering de raad geeft, reke ning te houden met de sociaal-psycholo gische factoren. „Bij niet voldoende be leidvol optreden, zou het gehele volk van Atjeh in vlam kunnen geraken", aldus „Berita Indonseia". Volgens voorlopige cijfers beliepen de opbrengsten van de Rotterdamsche Tram weg Mij in de maanden Januari t.m. Juli 2.143.581 tegenover ƒ2.184.987 in de over eenkomstige maanden van het vorige jaar. Het reizigersvervoer bracht nl. op ƒ1.444.948 (1.427.482), het goederenvervoer ƒ470.605 (566.187) en het bijzonder vervoer en diversen ƒ228.028 (191.318).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2