GRAND REPULSE Regen en straaljagers vielen uit het grauwe wolkendek Hoogspanning in de militaire bakkerij te Deventer f y\0H\6'S kippensoep Mgr KACZMAREK tot 12 jaar gevangenisstraf veroordeeld Em. pastoor H. Haver overleden In 25 uur naar Nieuw-Zeeland vooravond van een luchtrace Goed werk van de Nederlandse troepen Aan de Gaat Nederland opnieuw een Uiverperiode tegemoet? m „I am very pleased" Chef-Bakker Kentson neemt geen risico L mm Thans „Eisenhower- kleding" voor Oost-Duitsland Directeur Veeartsenij- kundige Dienst gaat heen Minister en Staatssecretaris Gewonden en zieken Ptf* Afscheid van de heer B. Leyn T elevisie-modeshow ging niet door WOENSDAG 23 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 Met „saluutschoten" ontvangen Verder trekken Tijnpr^ ZEER OUDE GENEVER 4 iilli NA 1 OCTOBER: Restitutie tabaksaccijns moeilijker gemaakt Wat is ze krachtig! Erekanunnik van Haarlems kapittel VOOR DE ZAKENMAN V) y> Veel Nederlanders WSÊÊÊ L: lllilllllli II L lillilliii!» Ridder in de Orde van Oranje Nassau Advertentie gooide roet in het eten Strijd om de „brug der zuchten" (Van onze speciale verslaggever) TE VELDE, Dinsdagavond Op twee plaatsen van liet steeds kleiner wordende oorlog-oefengebied in liet Duitse, vandaag weer heel grauwe Oldenburgse land de regen sloeg vooral in de middag en avond onbarmhartig tegen de steeds meer tot modderige klei wordende secundaire wegen hebben we eigenlijk vele uren doorgebracht. Twee plaatsen, maar voor het verloop van de manoeu vres van zeer groot belang. We zagen vooral weer de Nederlandse onderdelen in actie en met ontzag hebben we het zware werk gadegeslagen, dat in het bijzonder de genie presteerde. Want op haar werd vandaag een zware verantwoordelijkheid gelegd: zij moest op twee plaatsen ongeveer vijftien kilometer van elkaar gelegen bruggen slaan, die in staat moesten zijn ook de grootste aan de manoeuvres deelnemende tanks te dragen. Die bruggen kwamen er; maar juist zoals in een echte oorlog de vliegtuigen waren niet uit de lucht. Het gefluit der aanvallende toestellen was soms een kwartier achtereen te horen; laag doken de jagers in tomeloze vaart uit de bocht naar beneden, het luchtdoelgeschut deed zijn werk, oefenbominen werden dikwijls vrij diclit in de nabijheid van de ploeterende mannen met een daverende knal tot ontploffing gebracht. Op die ogenblikken was het, dat ook de toeschouwer bijna vergat, dat het gelukkig) geen ernst was en dat hij evenals de bruggenbouwers soms bijna verbolgen werd, wanneer hij hoorde, dat de scheidsrechters een uur „vertraging" decreteerden, omdat de luchtaanval was geslaagd. „Ik ben zeer verheugd over de prachtige houding van de Neder landse troepen tijdens „Grand Re pulse" zei generaal Grünther, bevelhebber van de geallieerde legermacht in Europa, vanmiddag bij zijn vertrek naar Parijs. „Die Nederlanders hebben een verschrik kelijke (terrible) vooruitgang ge maakt en ook de mate van samen werking met de onderdelen van andere nationaliteiten heeft mij zeer geïmponeerd". te hebben meegeleefd eigenlijk een beetje aan het hart, maar „a la guerre comme a la guerre". Dat moesten we nemen en we zagen uit de verte, onder de grauwe wolken boven het wijde Duitse landschap, juist opnieuw weer de vlieg tuigen in razende vaart omlaag duiken. Noordland gaf zich gisteren niet zo maar gewonnen. Het K.N.M.I. deelt mede De oude stormdepressie neemt verder in betekenis af. Vanmorgen werd 't cen trum met een druk van 987 mb boven Schotland aangetroffen. Het stormveld is vrijwel verdwenen. Toch blijft deze storing indirect nog in vloed op het weer uitoefenen. Randstorin- gen ervan trekken namelijk via 't Kanaal over de Noordzee, waardoor de wind nu en dap toeneemt en, vooral in de kust gebieden, enkele buien vallen. De wind blijft echter in hoofdzaak in de Zuid- Westhoek, zodat de aangevoerde lucht, hoewel polair van oorsprong, een vrij lange weg over betrekkelijk warm zeewa ter moet afleggen. Een verdere daling van de temperatuur is daardoor de eerste paar dagen niet waarschijnlijk. Ja, die rivierovergangen zijn nu een maal lastig te nemen hindernissen. De oprukkende eenheid had er iets moois op gevonden; de brug was „gesprongen", een nieuwe dus noodzakelijk. „Waarom een brug?" zei een vernufte- ling. Dat stroompje is niet zo diep, we leggen er een dam in, sterk genoeg om de zwaarste tank te laten passeren en hij begon al met de voorbereiding, totdat van „hogerhand" het bevel kwam: dat gaat niet door. Toen moest die brug er töch komen en al in de nachtelijke uren begon men er aan. We maakten vanochtend, nadat de delen in elkaar waren gezet van deze 40-tonsbrug, het moment mee, waarop het gevaarte, dat op de wal moest worden gebouwd op rollen werd voortgeduwd. Daarna kwam het wegdek ter plaatse en toen we 's middags weer in de buurt waren, was er een nieuwe rivierovergang in werking. Alleen de tanks hebben we niet meer zien komen en dat kon wel eens gelegen hebben aan plotseling veranderde plan nen. We vernamen bovendien van een hoog geplaatste officier, dat er toch wel iets aan de brugbouw heeft gemankeerd. Maar van één ding zijn we in ieder geval overtuigd: men deed zijn best. Groot was de belangstelling bij dit zeldzaam spectaculaire, maar ook onnoe melijk zware werk. De minister van Oor log, ir C. Staf, ontmoetten wij daar; juist, toen hij uit zijn auto stapte, lieten de scheidsrechters op slechts enkele tiental len meters zware oefenbommen ontste ken. „IJ wordt met saluutschoten ontvan gen, Excellentie", was de opmerking, die onmiddellijk tegen hem gemaakt werd. En we hebben nauwkeurig toegezien de heer Staf werd geen ogenblik wit om de neus bij al dat spektakel. Ook de hoofdleger-aalmoezenier, .mgr Verstraelen. was uren lang bij deze brug aanwezig. Ook hij moest daarover verder om met de troepen op te rukken. Het aan tal aanwezige VIP's was soms werkelijk verbijsterend groot en ook een Duitse delegatie van „spectators" kennelijk allen oud-officieren van misschien wel zeer hoge rang was overal te vinden, waar de strijd het hevigst en de moeilijk heden het grootst waren. Voor zover wij hebben kunnen nagaan was de geest onder de Nederlandse troe pen buitengewoon goed. Een vooruitgeschoven bataljon vonden we gedeeltelijk in de stal van een boer derij. „We hadden geluk, dat we 'hier terecht kwamen", zei de commandant, die Advertentie echter maar één ding net als zijn jon gens wilde: verder trekken, vooruit, de gunstige positie, die zij in het holst van de nacht hadden veroverd zij waren de waterkunstenaars, die door een beek trokken zoveel mogelijk uitbuiten. Maar de scheidsrechters hadden er een andere kijk op. Die beroemde brug lag onder artillerievuur èn vliegtuigaanvallen, dus zo redeneerden zij dat kost tijd. We moesten de „brug der zuchten" laat in de middag verlaten, omdat enkele tientallen kilometers verderop minister Staf met de pers wilde spreken. Het ging ons na zo'n dag met dat zware karwei |«S5gS De militaire bakkerij in Deventer werkt onder hoogspanning. De vaste staf van 16 man personeel, onder leiding van chef-bakker Kentson, is uitgebreid met 25 dienstplichtige bak kers, die in twee ploegen werken om aan de enorme behoefte aan brood op de „Grand Repulse" te kunnen voldoen. De omzet van 10.000 broden van 12 ons elk is gestegen tot een dagelijkse omzet van 13 ton gewoon brood en 7 ton krenten brood. 's Morgens in alle vroegte vertrekken achter de Boreelkazerne reeds de lucht- gekoelde vrachtwagens, die zijn volge stouwd met gegalvaniseerde manden met brood. orlam ANNO1690 WAT tiVERT UVERTIS GOED! raam De hongerige magen van onze jongens van de Vierde Divisie en de legerkorps- troepen, schreeuwen om voedsel: een klantenwjjk. gelegen op 130 kilometer af stand van de bakkerjj. De bakkerij te Deventer, die onder nor male omstandigheden voor het kuchje van de militairen in de kampen en kazernes op en om de Veluwe zorgt, heeft het ge wone werk tijdelijk uitbesteed bij de mili taire bakkerijen in Amsterdam en Vught. Chef-bakker Kentson, die uit ervaring weet, dat onze jongens niets liever doen dan kankeren op het eten, neemt geen enkel risico en streeft er met alle mid delen naar het beste brood te leveren aan het centrale depot op de Luneberger- heide. Het meel, dat in grote balen is opgetast, wordt goed gezeefd, alvorens het in de trog komt. Elke ongerechtigheid, van een stukje touw tot een dode muis toe, wordt er automatisch uit verwijderd. Daarna gaat het gehele proces vol-automatlsch. De grote broden, elk twaalf ons zwaar, komen kant en klaar uit de enorme oven en worden zo spoedig mogelijk naar de plaats van bestemming vervoerd. De productie van krentenbrood ge schiedt echter nog op de oude beproefde wijze. Smaak en kwaliteit moeten zo goed mogelijk zijn en dat is alleen te bereiken, wanneer men er handwerk van maakt. Slechts het kneden geschiedt op moderne wijze, doch voor de rest gaat alles met de hand. Wanneer men dan weet, dat er om de andere dag Zo om en nabij de zevenduizend krentenbroden moeten wor den afgeleverd, kan men begrijpen, dat er in de bakkerij een drukte van belang heerst en dat de vaste staf en de dienst plichtige hulpjes het niet gemakkelijk hebben. Overigens is een ieder blij, dat er op deze wijze kan worden gezorgd voor de jongens, die ver van huis hun plicht ver vullen. Het thuisfront is ook in „militaire vredestijd" paraat. Deze zomer hebben vele reizigers naar het buitenland kunnen profiteren van een regeling tot restitutie van de tabaksaccijns. De uit te voeren sigaret ten moesten dan ten minste een waarde hebben van 25 teneinde aan het mi nimumbedrag aan accijns van 15 te komen, waarvan men restitutie ont ving. Met ingang van 1 October a-s. echter zal dit accijnsbedrag worden verhoogd tot 30. Het gevolg hiervan is, dat de uit te voeren hoeveelheid sigaretten ten minste een waarde moet hebben van f 30, hetgeen voor reizigers moei lijk is te bereiken, daar slechts 200 si garetten per persoon in de omliggende landen mogen worden ingevoerd. Slechts wanneer reizigers de uit te voeren hoeveelheid sigaretten met een minimumwaarde van 50 bijeen kun nen voegen én daarbij nfet boven de norm van 200 sigaretten per persoon bomen, bestaat nog de mogelijkheid van deze restitutie gebruik te maken. President Eisenhower heeft Dinsdag het Amerikaanse volk gevraagd door particu liere organisaties bjj te dragen tot het verschaffen van winterkleding aan de be volking van Oost-Duitsland. In een door het Witte Huis te Washing ton gepubliceerde brief van de West- Duitse bondskanselier, Adenauer, aan Eisenhower vroeg Adenauer om warme kleding voor Oost-Berlijners en Oost- Duitsers. Advertentie Mgr Kaczmarek, de bisschop van Kiel- ce, is door het Poolse militaire gerechts hof te Warschau veroordeeld tot twaalf jaar gevangenisstraf, aldus heeft Radio- Warschau Dinsdag omgeroepen. Zijn „voornaamste medeplichtige", pater Jan Danilewicz, kreeg tien jaar, aldus dit bericht. De beide andere geestelijken, de paters Dabrowski en Widlak, werden veroor deeld tot respectievelijk negen en zes jaar gevangenisstraf en de kloosterzuster Niklewska tot vijf jaar. Het hof besloot echter haar onmiddellijke invryheidsstel- ling te gelasten gezien de tijd, doorge bracht in voorarrest. Ook voor de andere veroordeelden geldt aftrek van voorarrest en tevens recht van beroep. De onzinnige aanklacht tegen mgr Kaczmarek zegt, dat de bisschop op zich had genomen „spionnage te organiseren In Huize St. Bavo te Heemstede is gis teravond in de ouderdom van tachtig jaar overleden de hoogeerw. heer H. J. C. Haver, emeritus pastoor van St. Lamber- tus te Rotterdam en ere-kanunnik van het Haarlemse Kathedrale Kapittel. Pastoor Haver werd 30 Juli 1873 in Amsterdam geboren. Na zijn studies aan de seminaries Hageveld en Warmond volgde op 15 Augustus 1898 zijn priester wijding. Twaalf dagen later zag hij zich als assistent in Heemskerk geplaatst maar nog in December van hetzelfde jaar werd hij kapelaan in Naaldwijk. Op 9 September 1899 ging hij vandaar naar de parochie van O. L. Vrouw van Goeden Raad in Den Haag, welke standplaats hij 8 Januari 1909 verwisselde voor Delft (H. Hippolytus). 12 September 1913 kreeg hij een bijzondere taak toegewezen. De bisschop benoemde hem toen tot kapelaan te Beverwijk (H. Agatha) met de opdracht een nieuwe parochie op te richten. Binnen de twee jaar was kapelaan Haver geslaagd en 10 Mei 1915 werd hij tot pastoor van de nieuwe parochie benoemd, welke hij toe wijdde aan O. L. Vrouw van Goeden Raad. (Advertentie) NIEUWE BINNENWEG 2B Op 22 Februari 1922 tenslotte volgde zijn benoeming tot pastoor van de St. Lamber- tusparochie in Rotterdam-Kralingen. In het jaar van zijn zilveren pastoraat aldaar 1947 viel daar tevens het eeuwfeest van de parochie. De viering daarvan is wel het meest grootse feest geweest uit de priesterloopbaan van de thans overledene. Op 16 April van dat jaar zag hij zich tevens door de bisschop geëerd door zijn benoeming tot ere-kanunnik van het Haar lemse kapittel. Een jaar later volgde zijn gouden priesterfeest. Onder de last der jaren vroeg hij eind 1949 eervol ontslag uit zijn herdersambt, hetwelk hem met ingang van 26 November werd verleend. De jaren van zijn emeritaat heeft hij doorgebracht in het rustige „St. Bavo" te Heemstede. Ruim een maand na de 55ste verjaardag van zijn priesterwijding is hij daar nu overleden. Gloster Meteors in strakke formatie op iveg naar de zon. Bij K.B. van 26 Augustus 1953 is aan de heer E. J. A. A. Quaedvlieg in verband met het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd met ingang van 1 November 1953 op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als veterinaire hoofdinsepeteur van de Volksgezondheid, tevens directeur van de Veeartsenijkundige Dienst, onder dank betuigingen voor de door hem bewezen belangrijke diensten. De heer Quaedvlieg werd op 1 October 1888 te Eckelrade-Grunsveld (L.) gebo ren. Vooral op het gebied van het vee- artenijkundig onderzoek verwierf de heer Quaedvlieg grote bekendheid, zowel in binnen- als buitenland. (Van onze speciale verslaggever) TE VELDE, Dinsdagavond. „Ik ben tevreden. Nee, dat is niet zo maar een praatje. Ik weet wel, ook de vorige keer b(j de „Drietand" zei ik, ik ben blij, dat het zo goed gaat. Ik wil heus niet overdrijven, maar ik kan verklaren, dat generaal Gale, commandant van de Noordelijke legergroep, toen ik hem van middag sprak, tegen me zei: „U, minister, mag verheugd zijn over de houding van de Nederlandse troepen". En andere beoordelaars meenden: een prima opmars uit het concentratiegebied. Tot slot nog een oordeel van generaal Grünther, de opperbevelhebber van de geallieerde legermacht in Europa: „Ik heb over het gehele gebied gevlogen vandaag en ondanks het feit, dat de gehele troe penmacht thans op een klein gebied is ge concentreerd, heb ik uit de lucht eigen lijk niets gezien". „Dat is een compliment voor de training van onze troepen", zo meende minister Staf. Fouten? Natuurlijk waren er die, om die te ontdekken zijn de oefeningen juist ontworpen. Maar het is werkelijk niet zo, Onder het totale aantal gewonden en zieken bij de „Grand Repulse" zijn opmerkelijk veel Nederlanders; van de 66 gewonden n.l. 36. De meesten van hen hebben echter slechts verwondingen van zeer lichte aard. Van de 30 gewonden van andere nationaliteit zijn er tot nu toe twee gestorven. Ziek zijn bij onze soldaten 80 man tegen 68 bi) alle overige onder delen, die aan de manoeuvres deel nemen. dat de fouten alleen bij ons te merken zijn, zo zei de minister o.a. tijdens een vragen- vuur, dat tegen de avond over hem heen kwam tijdens een ontmoeting met de jour nalisten in het grote perskamp bij „Grand Repulse". De Nederlandse soldaten hebben een zeer groot moreel getoond, want de in fanteristen, die b.v. in enkele dagen 40 kilometer liepen, hebben werkelijk iets opmerkelijks gepresteerd. De verbindingen zijn een zwakker punt, maar ook hier is al heel veel vooruitgang. Misschien is er hier meer beroepsperso- neel nodig, ook in de lagere rangen. Een bijzonder woord van lof 'kreeg de artillerie, want die is met een pracht rij- discipline voor de dag gekomen, welke iedereen heeft verrast, terwijl, zo zei de minister, de rij-discipline van het Neder landse leger zeer goed wordt genoemd, ook door de buitenlandse waarnemers. De bewindsman erkende in antwoord op een vraag, dat er inderdaad rekening is gehouden tijdens deze oefening met atoombomgevaar. Er is tegen de comman danten gezegd: in verband met eventuele atoombomaanvallen moet u de troepen verspreiden, maar niet zo, dat het onder deel ineffectief wordt. Ook de Staatssecretaris van Oorlog, mr Kranenburg, was bij deze persconferentie aanwezig. Hij had eveneens een tocht ge maakt door het oefengebied, maar, ter wijl minister Staf het front bezocht, was hij in de achterhoede gaan kijken. Lof had hij voor de herstelplaats van het ma terieel. Die lui zijn prima technici, maar tegelijkertijd treden zij volkomen militair verantwoord op. Ook de Intendance en de medische verzorging waren uitstekend op stoot. „Zo goed was bet bij de Intendance, dat, toen ik daar vanmiddag kwam kijken, bijna alles sliep. Dat klopte, want hun werk gebeurt voornamelijk 's nachts. En dat ze slapen kónden, betekende, dat het werk af was", aldus besloot mr Kranen burg. (Van onze luchtvaartmedewerker) P 20 OCTOBER 1934 viel op liet Engelse vliegveld Mildenliall de startvlag voor., een monsterluchtrace naar het verre Mel bourne. Ilan Hollander schreef na de terugkeer van de zegevierende Liver: „Holland zag ze vliegen". Ja, Holland zag ze vliegen in die laatste dagen van October, zowel letterlijk als figuurlijk! Weer staan we aan de vooravond van een luchtrace, die de halve aardbol omspant; weer is het straks October. Zal heel Nederland ze weer zien vliegen tijdens de tocht naar het thans wel erg dichtbije Christchurch in Nieuw-Zeeland? In 1934 lag Melbourne 71 vlieg uren van Londen; in 1953 ligt Nieuw-Zeeland er nog maar 25 uren vandaan. De aarde wordt zo zachtjes aan maar een erg kleine knikker. In 1934 verschenen twintig van de vier-en-zestig ingeschre ven vliegtuigen aan de start. Negen bereikten Melbourne binnen de vastgestelde tijd. Ihans staan 19 machines ingeschreven. Hoeveel er zullen starten zal de achtste October ons leren. Zoals bekend, bestaat deze race ook weer uit twee delen. De handicap- en snel heidswedstrijd. Vanzelfsprekend wordt de snelheidswedstrijd beheerst door de inge schreven straalvliegtuigen, waarvan de modernste typen aan de start verschijnen. Canberra's, de gloednieuwe Vickers Va- De Vickers „Valiant", een van de drie V-bommenwerpers die thans voor de R.A.F. in pro ductie is behoort ongetwijfeld tot het zwaarste geschut, dat Engeland in de snelheidsrace inzet. en inlichtingen over alle aspecten van het leven in Polen, alsmede economische en militaire inlichtingen te verschaffen aan de Amerikaanse geheime dienst, hetzij direct, hetzij middels het vaticaan". De 58-jarige prelaat is door de com munistische terreur-methoden er toe gebracht om in zijn laatste woord de stereotiepe betuigingen van spijt en berouw over zijn „misdaden" tot uiting te brengen. Volgens Radio-Warschau verklaarde mgr Kaczmarek, dat hij het vonnis „met berouw en kalmte" aan vaardde. In politiek opzicht was hij, zo zeide de bisschop, „op de verkeerde weg" geweest, maar nu was hij „bevrijd van misleiden de politieke invloeden". „Ik vertrouw op de juistheid van mijn besluit om een nieuwe weg te kiezen die van samen werking met het volk en de staat. Groot is mijn schuld jegens het volk en de staat. Ik zou graag de rest van mijn leven wijden aan het uitboeten van deze schuld", aldus bisschop Kaczmarek in het door Radio-Warschau verspreide be richt. Een duidelijk staaltje van het pro paganda karakter van deze aan de bis schop opgedrongen verklaring, was zijn mededeling, dat het volk in „verplette rende meerderheid" achter de regering staat. Een meer evidente onwaarheid is moeilijk denkbaar! Volgens de „Osservatore Romano" luidt het Poolse proces „een grotere aanval op de katholieke geest van Polen" in. „De gehele communistische campagne" tegen de Rooms-Katholieke Kerk ademt een geval van haat en leugen, aldus het blad, in het bijzonder waar het betreft de be schuldiging, dat het Vaticaan het werk tuig van Amerikaans imperialisme is. Het merkwaardige Custer Channel Wing-vliegtuig, dat deelneemt aan de handicapwedstrijd. Duidelijk zijn de gebogen vleugels rond de motoren en propellers te zien. i C>~ liant en de eveneens viermotorige Tor nado van Amerikaans makelij. De Royal Air Force heeft zich reeds ge ducht op de strijd voorbereid en verschil lende proefvluchten langs de route zijn al met de zeer snelle Canberra's gemaakt. Deze vluchten hadden deels ten doel de '•oute te verkennen en de gunstigste vlieg hoogte te bepalen en voorts de gronddienst op de landingsplaatsen te oefenen, zodat straks alles zo soepel en snel mogelijk in zijn werk zal gaan. Een van de Canberra's kwam op 16 Augustus voor het eerst op het vliegveld Harewood bij Christchurch aan. Een evenement voor de bewoners, want het was tevens het eerste straal vliegtuig, dat ze van dichtbij te zien kregen. Vijf en twintig uren hadden de bemanningsleden in de kleine cockpit doorgebracht. Er wordt dus wel iets van hun uithoudingsvermogen gevraagd. Ge durende de 15 minuten, dat de Canberra- bemanningen tijdens de tussenlandingen aan de grond staan, nuttigen zij lichte maaltijden met hoge voedingswaarde, ter wijl tijdens de vlucht sinaasappelsap met suiker wordt gebruikt om zo fit mogelijk te blijven. De route die de Canberra's zullen nemen loopt van Londen over Shaibah naar Ceylon. Vandaar via de Cocos-eilanden en Perth naar Christchurch. Een andere geweldenaar in de snel heidsklasse is de 4-motorige Valiant onder commando van squadron leader Rupert G. W. Oakley D.S.O. en E. B. Trubshaw, invlieger bij Vickers. De gehele beman ning bestaat uit 6 leden, onder wie twee navigators. De Valiant maakt twee tank stops; een te Karachi 6745 km van Londen, een op de Cocos-eilanden 5237 km verder op. Hierna komt de grootste ruk van 7931 km naar Christchurch. Dit zijn wel de belangrijkste mededin gers naar de gouden Harewood-beker en de prijs van 10.000 pond, welke geldprijs ook voor de winnaar van de handicap race is weggelegd. In de tweede afdeling, de handicap race, is slechts één toestel met propellerturbi nes ingeschreven. Een Vickers Viscount met een bemanning van acht koppen o.l.v. P. G. Masefield. Alhoewel de Viscount niet voor lange trajecten is ontworpen, hoopt de fabriek toch op een gunstige uitslag. We mogen in deze Viscount dan ook wel de grootste tegenstander van onze K.L.M.1D.C.-6 zien. Dertien stopplaatsen zijn voor de Viscount vastgesteld. Napels Nicosia Basra Jirwani Delhi Calcutta Bangkok Singapore Bal) Darwin Cloncurry Brisbane en Norfolk Island. Onder de deelnemers aan de handicap wedstrijd bevindt zich nog een vliegtuig dat zeer zeker de moeite waard is ge noemd te worden. Het is de merkwaardig gevormde Custer Channel Wing CCW-5. Een experimenteel vliegtuig, dat nog niet zo heel lang geleden zijn eerste proef vluchten heeft gemaakt. Dit vliegtuig is voorzien van twee vleugels, die ten dele rond de motoren en propellers zijn ge bouwd. Een soort vliegende windtunnel dus. Nu komt het principe hierop neer, dat de propellers de lucht a.h.w. door de halve tunnels zuigen. Hierdoor ontstaat ift ofwel draagvermogen. (Een vliegtuig langt meer met zijn vleugels aan de icht dan dat het er op drijft!) Bij ge- 'inge voorwaartse snelheid en lopende notoren wordt er dus toch een vrij snelle luchtstroming over een gedeelte van de vleugels in stand gehouden, zodat door deze kunstmatige luchtstroom bijzondere prestaties mogelijk worden. Tijdens de proefvluchten bleek de ma chine na een aanloop van slechts 30 meter al los te zijn. De maximum snelheid is 450 km, terwijl met een kruissnelheid van 400 km een afstand van 2700 km kan wor den afgelegd. De landingssnelheid is al even ongeloofwaardig, n.l, 15 km per uur, zodat U de machine dus tijdens de landing met de fiets bü kunt houden. Dit toestelletje is de kleinste mededin ger in deze race en hoewel de route niet bekend is, zal deze wel niet veel van die van de Viscount verschillen. De grootste is onze DC-6A van de K.L.M. die met zijn 64 pasagiers een geheime route zal vol gen. Een route, die in grote trekken al wel bekend is bij de wedstrijdleiding en die naar verluidt niet veel zal afwijken van die, welke door de Canberra's wordt gevlogen. Op de jaarvergadering in Utrecht van de Nederlandse Kath. Grafische Bond is gisteren als opvolger van de aftredende voorzitter, de heer B. Leyn, bij enkele candidaatstelling gekozen de heer W. L. Zwager uit Haarlem, tot dusverre secre taris van de bond. Tot bestuurder in de vacature-Leyn werd gekozen de heer J. J. Lijnzaat, voorzitter van de Haarlemse afdeling. De heer Leyn werd daarna gehuldigd door de vice-voorzitter, de heer J. Ter- wolbeck, waarna de heer Plijnaar uit Rotterdam namens de afdelingen van de bond een geschenk in de vorm van een chèque aanbood. Ook tijdens de receptie gisterenmiddag in „Esplanade" heeft men op ondubbel zinnige wijze, zowel uit de kring van werkgevers als van werknemers, doen blijken, hoe hoog het werk van de heer Leyn wordt gewaardeerd. Zijn eigen bond benoemde hem tot ere-voorzitter en de Staatssecretaris van Sociale Zaken, mr A. A. van Rhijn deelde mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd hem te benoe men tot ridder in de Orde van Oranje Nassau. Mr Van Rhijn memoreerde, hoe de heer Leyn heel z'ijn leven heeft gewijd aan de opbouw en de ontwikkeling van zijn bond die, met 5000 leden begonnen, thans 10.000 leden telt. Op 15-jarige leeftijd werd hij j aspirant-lid van de Kath. Grafische Bond en nauwelijks 20 jaar, trad hij op als voor- j zitter van deze speciale afdeling. Op 23-jarige leeftijd werd hij gekozen tot secretaris van de afdeling Nijmegen en toen hij 25 jaar was, werd hij tweede secretaris van het hoofdbestuur om op 41-jarige leeftijd tot algemeen voorzitter te worden gekozen. Aan de heer Leyn zijn I belangrijke initiatieven te danken en de heer Van Rhijn dacht in het bijzonder aan het „plan-Leyn" om, toen er grote werk- j loosheid heerste, de mensen in het gra- jfisch bedrijf op 60-jarige leeftijd te pen sionneren, waardoor er werkgelegenheid kwam voor jonge mensen. 812 werk nemers hebben daarvan geprofiteerd. Ook op internationaal gebied heeft de heer Leyn zijn sporen verdiend. Bij dit alles werd hij, aldus mr Van Rhijn, ge dreven door een kracht, die uit zijn groot geloof voortsproot. De heer Jos. J. A. Cleerdin, voorzitter van de federatie van werkgeversorganisa ties, prees de grote activiteit van de schei dende functionaris; de heer J. A. Middel huis, voorzitter van de K.A.B., noemde de jheer Leyn een van de prominenten in de j K.A.B., de heer Emil Bont, secretaris van 1 de Christelijke Internationale voor de grafische vakbeweging, legde het accent op de grote tact, die de heer Leyn als voorzitter bij de besprekingen steeds aan de dag legde. De heer Paul Laverdant van de Franse organisatie tekende hem als een veteraan van het christelijk syndicalisme in Nederland, waarna nog het woord heb ben gevoerd de heer G. Mot namens de Christelijke Centrale der Grafische- en Papierbedrijven in België, de heer Hans Plüss als vertegenwoordiger van de Zwit serse organisate, de heer J. A. Con jong, voorzitter van de Ned. Chr. Grafische Bond en de heer H. Staphorsius, voorzitter van de Alg. Ned. Grafische Bond. Vele sprekers lieten hun woorden ver gezeld gaan van geschenken. Onder de belangstellenden bevonden zich vele directeuren van bedrijven, mr Steketee, secretaris van de Ned. Dagblad pers, bestuursleden van vakbonden en be kende figuren uit de K.A.B. Gisterenavond zou de KR.O. in het televisieprogramma een modeshow uit zenden, verzorgd door een Amsterdamse firma. De uitzending van deze show heeft echter geen doorgang kunnen vinden, omdat de firma haar per adver tentie in een aantal bladen had aan gekondigd. Het uitzenden van de show werd toen verboden op grond van het feit, dat de voorgenomen uitzending tengevolge van de begeleidende adver- tentjes onderdeel was geworden van een reclamecampagne. Voor zover bekend is dit de eerste maal. dat een onderdeel van een te levisieprogramma op deze gronden moest worden geschrapt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3