v> Dreigende tankmacht in diepe nacht Harde wind teistert rampgebied Falla beweert: „Beria landde op 10 September in Spanje" Zou thans verborgen zijn in omgeving van Malaga NOG MEER TEVREDENHEID Vier broers in Bodegraaf se Meije gearresteerd Ministers spreken over de lonen Nederlands verzet door Amerikanen. Gable in hoofdrol 'DAGBLADl VO OR SCHIEDAM!EN.OMSTREKEN V) V) Gisteren is de „strijd" gestaakt mi mm van Vierbannenpolder door opgezwiept water bedreigd Voor volgende week geen beslissing Donderdag 24 September 1953 WEERBERICHT Te gevaarlijk Monsters van staal en ijzer Het vraagstuk der priester-werklieden Om het been m Molen van Ouwerkerk ingestort De harde wind van de laatste dagen, die het water tot vrij hoge golven in de Vierbannenpolder op Schouwen en Duiveland op- zwiepte, heeft weer veel vernielend werk gedaan aan huizen en boerderijen, welke nog onder water staan. Hier en daar zijn opnieuw stukken van de boerderijen weggeslagen. Ook de in het midden van de zestiende eeuw gebouwde molen van Ouwerkerk heeft het be geven. Zij stond er reeds lange tijd wankel bij en is nu ingestort. Bij het haventje Flauwers tussen Zierikzee en Schelphoek zijn twee bakken op drift geslagen. Sleepboten slaagden er later in ze naar de kust terug te brengen. Franse christelijke vakbeweging eist algehele herziening van het regeringsbeleid Nieuwe sensatie in de affaire-Beria „Grand Repulse" tactisch een compleet succes Falla sprak met hem Waarom geen tegenspraak? Situatie zeer kritiek Analyst De voorvallen te Syracuse Aartsbisschop naar het Vaticaan vertrokken Politie-overval in de nacht De Raad voor Economische Aangelegenheden uit de Ministerraad Iieeft gisteren beraadslaagd naar aanleiding van de aanstaande loon- compensatie en de wens om de consumptiebeperking ongedaan te maken. Naar wij vernemen, heeft de Ministerraad nog geen beslissing genomen, doch er bestaan over deze aangelegenheden contacten tussen de regering enerzijds en de werkgevers en werknemers ander zijds. Vóór het begin der volgende week wordt geen beslissing van de regering verwacht. Politie kreeg bewijs materiaal in handen NIEUWE SC HIEDAMSCHE CO URAHT De weerverwaehting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Vrijdagavond, luidt: Op de meeste plaatsen droog weer met flinke opklaringen, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Vrij koude nacht. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Vrijdag 35 September: Zon op 6.30 uur, onder 18.32 uur. Maan op 18.58 uur, onder 9.56 uur. GRAND SPECTACLE" BIJ GRAND REPULSE Woensdagavond, het bevel: staakt (Van onze speciale verslaggever TE VELDE Vanochtend om elf uur gaven de commandanten liet vuren! En daarmee was een einde gekomen aan de grote legeroefening in Noord-West-Duitsland van de geallieerde legers. „Grand Repulse", de grote tegenstoot, was geplaatst en dat het raak was geweest, vooral in de nacht van Dinsdag op Woensdag, kon de verslaggever in zijn kwartier in Delmenhorst zelfs zonder enige moeite vaststellen, ook al zou hij zich niet de moeite getroost hebben de oorlog, die hem nu als het ware thuis bezorgd werd, te gaan bezichtigen. Want de ruiten dreunden des aVonds al van de ontploffingen. Wanneer de verslaggever nu, na bijna een week verblijf in legerkringen, van de hoogste tot de laagste rang en hij moet erkennen, dat de ontvangst bij beide even prettig was een conclusie moet trekken, dan zou hij deze toch maar liever niet militair-technisch doen klinken. Hij heeft namelijk in deze volbezette dagen en nachten maar al te goed geleerd, dat oorlog voeren (al is het dan oefening) en het leiden daarvan, een uiterst gecompliceerd geval is. Hij die verslaggever kan alleen maar, nu het eindsignaal heeft geklonken en de troepen (althans de Nederlandse) morgen en over morgen weer naar het vaderland trekken, met de hand op het hart verklaren, dat hij de indruk heeft gekregen van een hoog moreel bij de Nederlandse legeronderdelen; hij heeft weinig gekanker ontmoet en hij heeft officieren en manschappen in zulk een voorbeeldige samenwerking zien optrekken en alle moeilijkheden samen zien oplossen, dat hij er werkelijk verbaasd van stond. Maar zoals David Goliath versloeg, heb ben ook deze kolossen hun zwakke zijden. Ontploffende mijnen zijn zelfs voor 'n Centuriontank onplezierige dingen en ook een rol prikkeldraad kan een hope loze verwarring brengen in de „benen", de rupsbanden, van de tanks. Die massale optocht van onweerstaan bare kracht was het, die ons deze laatste manoeuvre-nacht het diepste trof en toen we vanmorgen vroeg weer op pad trok ken, stonden we toch wat verbaasd, dat de tanks niet alles hadden verpletterd. Natuurlijk: er zal wel hier of daar iets aan gemankeerd hebben; er zal wel eens een minder tactische opmerking geplaatst z^jner zullen misschien nog wel soldaten wegens verschillende discipline-vergrijpen voor de krijgsraad moeten komen Maar deze manoeuvre „Grand Repulse" heeft toch wel overduidelijk bewezen, dat de Nederlandse soldaat en de Nederlandse legerleiding hun plaatsen in het grote geal lieerde legerbestel volkomen waard zijn. Dat is, dunkt ons, de grote winst van „Grand Repulse". Men gaf zich niet gewonnen We zeiden hierboven, dat het in de nacht van Dinsdag op Woensdag „spaans" was toegegaan. Noordland, dat in een steeds nauwer wordende ring tegen de „zee" werd aangedrukt, scheen zijn nood lot tegemoet te gaan. En toen bleek Dinsdagavond en in de nacht daarop, dat de twee -.-efenlegers toch wel volkomen aan elkaar gewaagd waren. Want Noordland gaf zich niet zonder meer gewonnen. De Denen en de Engelsen van Noord- landse zijde, die in het begin van de oefening toch wel wat overrompeld leken door het vlotte optreden van de Neder landse 4e divisie onder generaal Couzy en de troepen van het Eerste Legerkorps, bestaande uit Nederlanders, Canadezen en het Engelse pantserleger, te zamen onder commando van generaal Opsomer de leger macht van Westland vormend, hadden zich in hun laatste verdedigingslinie stevig ver schanst. ontzaglijke mijnenvelden aange legd en op werkelijk verbluffend onzicht bare wijze hun troepen opgesteld. Het was al nacht, toen we een verken ningstocht ondernamen in het Oostelijke deel van het front. En al heel gauw bleek ons, dat de oefening hier bijzonder veel op de werkelijkheid begon te lijken. Zwaar dreunde het artilleriegeschut, nachtjagers waren zelfs in de aanval in deze toen nog maanlichte uren. we reden op een gegeven ogenblik door een plotse ling opkomend rookgordijn heen. En toen we niemandsland achter de rug hadden dat werkelijk in die uren wat unheimisch aandeed met overal rondsluipende verken ningsafdelingen en onverwachte wegver sperringen, zagen we iets later een onver getelijk, zij het bijna beangstigend schouw spel. Dreigend en massaal stonden langs de bosrand, die de weg markeerde, de mastodonten van de moderne oorlog: tanks van allerlei afmetingen, stil en dreigend, met hun kanonlopen als slur ven, als het ware wandelende bospar- tijen geworden door de camouflage. En nog beklemmender ^wordt het, wan neer deze ijzer-bergen zich in beweging zetten, ratelend met hun rupsbanden over de mishandelde wegen, de bermen verpulverend, het land, waarover ze, onverzettelijk, komen aanstormen, gron dig vermalend en vernielend. Zij, de tanks en de zware artillerie van „Westland", zouden nog die nacht over het lot van de Noordlandse troepen gaan beslissen. Maar daar wisten de scheidsrechters van „Grand Repulse" ook iets van, want' later bleek ons, dat de topleiding van de oefening nog in de nacht besloten had de tanks op haar plaatsen te houden in de lichtloze uren. Het was vooral bij de spirit, die beide partijen kenmerkte bijna té gevaarlijk geweest, afgezien nog van de schade, die aan eigendommen had kunnen worden toegebracht. Morgen en overmorgen komen de Neder landse soldaten, uw mannen, uw zonen, uw verloofden, weer thuis of althans in hun garnizoenen. Als ze eens wat grote woorden gebruiken over hün verrichtin gen, over hün „compie", hün sterke staal tjes, neem het hun dan maar niet kwalijk. Want het was zo: ze hebben een leger oefening gehouden, die hun lag en die hun gelegenheid gaf hun prima moreel te tonen. Niet alleen aan hun eigen com mandanten, maar ook aan al die honder den toeschouwers uit alle landen, die dag in, dag uit hun verrichtingen met verba zing volgden. „Well done" deze „Grand Repulse"! Na een bezoek te hebben gebracht aan kardinaal Saliège, aartsbisschop van Tou louse, en aan kardinaal Gerlier, aartsbis schop van Lyon, om hun de inzichten van de H. Stoel inzake het vraagstuk van de priester-werklieden mede te delen, heeft de nuntius te Parijs, mgr Marclla, giste ren kardinaal Lienart, bisschop van Rijs- 1 scl, en kardinaal Fcltin, aartsbisschop van j Parijs, benevens enige bisschoppen en su perieuren van congregaties ontvangen. Het blad Témoignage Chrétien, dat aan het eind van deze week moet uitkomen, bevat namelijk een hoofdartikel en een artikel van een van de redacteuren, die geheel op een verdediging van de pries ter-werklieden zijn ingesteld. Het blad spreekt de vrees uit, dat deze vorm van apostolaat uiteindelijk zal worden veroor- I deeld. Pater Conger, de instelling van de priester-werklieden verdedigend, zegt on der meer„Het vraagstuk blijft, even als de oorzaken blijven, welke tien jaar geleden tot de instelling van deze vorm van apostolaat hebben geleid. Nu kan men wel een oplossing veroordelen als die fout blijkt, doch niet het vraagstuk zelf". Gistermorgen arriveerde op Schiphol de bekende filmacteur Clark Gable, die naar ons land is gekomen in verband wiet opnamen voor de film „The True and the Brave", handelende over de bevrijding van Nederland. In zijn hotel te Amster dam laat Gable zich door de Nederlandse kok voorlichten, hoe men een eend sma kelijk moet klaar maken. HET K.V.P.-Tweede Kamerlid de heer Lucas heeft dezer dagen stevig van zich afgebeten! In figuurlijke sin dan natuurlijk. Zoals men heeft kunnen lezen, kwam hij in een fel conflict met de staatssecre- tarissen van Sociale Zaken en Finan ciën bij de behandeling van de coördi- natiewetten Sociale Verzekering. Om meer gelijkheid te krijgen, werd voorge steld de leeftijdsgrens voor de kinder aftrek voor de belasting terug te brengen naar 16 jaar, de leeftijdsgrens voor kinderbijslag. Terecht wilde de Katholieke afgevaardigde van zo'n offer ten koste van de gezinnen niets weten, wanneer er niets tegenover zou staan. Zelfs wenste hij geen genoegen te ne men met eventuele toezeggingen, want er is ten aanzien van de gezinspolitiek al zoveel beloofd, waarvan niets op de plank kwam. Dus „boter bij de vis", eiste de heer Lucas. Daarom wachten met deze kwes tie tot ZO October, wanneer de belas tingvoorstellen en de huurverhoging met alles wat daaraan vastzit, in de Kamer behandeld zullen worden. Bij het bewuste debat in de Kamer verzetten de Staatssecretarissen zich scherp tegen uitstel en lieten zich ook niet tot toezeggingen verleiden. Doch de regering heeft thans uitstel nou de verdere behandeling gevraagd. Zij is dus blijkbaar van mening, dat de oppositie voor haar ten deze niet uit de weg zou gaan. De coördinatie van de sociale ver zekering dient zo spoedig mogelijk haar beslag te krijgen en zeker voor de streef datum 1 Januari 1954- Dat kan ook wel, ongeacht enig uitstel. Maar haastige spoed, zelden goed. En wat de regering wenste, was niet goed! Vandaar, dat wij het toejuichen, dat de heer Lucas het been stijf hield. An ders zou de P.v.d.A. weer gestijfd wor den in haar politiek, welke er geen been inziet om de gezinnen een beentje te lichten Woensdag werd de nationale tentoon stelling van aardappelen, groenten, fruit, bloemen en aanverwante artikelen: „De schakels tussen tuin en tafel", geopend. Deze tentoonstelling wordt tot. 30 Sept. in de Jaarbeursgebouwen te Utrecht gehouden. Een prachtige stand, trok onmiddellijk na de opening de belang stelling van de genodigden Het Nationale Comité van de Christe lijke Vakbeweging in Frankrijk heeft na een nieuwe bijeenkomst de totale omver werping van het regeringsbeleid geëist. Het staat een grootscheeps programma voor, dat strijd tegen de fraude en de economische afspraken inhoudt, algehele belasting-herziening, benevens reductie van de winstmarges van zekere vormen van tussenhandel. Het is zo, aldus een communiqué, dat na afloop der bijeenkomsten is uitgegeven, dat de prijsverlaging hier en daar een be lachelijke aanfluiting van de vele schone beloften wordt. De prijsverlaging bij de slagers bedraagt in de practijk slechts 10 Tc, terwijl bij de bron de verlaging 30 is. Dit 'alles is te wijten aan de veel te ge compliceerde tussenhandel. Het Nationale Comité van de C.F.T.C. gaat verder: „De hervorming van de struc tuur moet uitlopen op een verhoging van de lage inkomens en van de gezinstoe lagen. Bovendien dienen de arbeiders toe zicht te houden op de verrichtingen der bedrijven en op de leiding van het eco nomische leven in het land". TE VELDE, Woensdagmiddag- (Van onze speciale verslaggever) ..Deze legeroefening met echte op positie was een volkomen tactisch succes; de scheidsrechtersdie in deze ongecontroleerde oefening hun taak op uitstekende wijze vervulden, waren zeer bekwaam. Het probleem: grote troe- pendelen van verschillende naties on der één commando, is keurig opgelost. De vraagstukken van de verzorging van de troepen moeten nog nader bestu deerd worden: voor de logistiek (de ver zorging) was de oefening eigenlijk van te korte duur. Een ander probleem hoe te hande len bij dtoombomaanvallen is ook bij deze manoeuvre in ogenschouw geno men. Ook daarvoor zijn nuttige aanwij zingen gekregen". Aldus sprak generaal Sir Richard Gale, de commandant van de Noordelijke geallieerde legergroep jn Europa gis teren tijdens de laatste „briefing" van „Grand Repulse". En hij wist waarover h|j sprak deze generaal, die de eigenlijke bevelhebber is van al deze troepen, wanneer het eens onverhoopt werkelijkheid zou wor den. Dagenlang had hij in zijn jeep door het hele oefenmgsgebied gereden „en het was voor mij soms bijna niet te geloven, dat ik in een gebied reed, waar zo'n 80.000 soldaten aanwezig waren; zó goed was de camouflage", zei deze bevelhebber. -Le leiding van Westland opereerde prima en de behandeling van de ver schillende situaties noemde hij zelfs „first class". Maar ook Noordland was op stoot: zijn troepen haalden de tan den uit de aanval. Nadat nog uiteenzettingen waren gegeven over de verrichtingen van de luchtmacht, besloot generaal Gale met de woorden: „U zult, zoals ik. verbaasd zijn door de geweldige acti viteit, de physieke gesteldheid en de prachtige, opmerkelijke houding van de aan deze oefening deelnemende troepen De indruk, die ik van deze soldaten heb, is, dat zij, wanneer het nodig mocht zijn, dapper en flink zouden vechten". De belangstelling voor het geval-Beria heeft zich gisteren naar Spanje verplaatst. Het monarchistische blad A. B. C. bracht een bericht volgens hetwelk de in ongenade gevallen Russische vice-premier en politie chef in het gebied van La Mancha (Centraal Spanje) per parachute uit een vliegtuig is gesprongen, vanwaar een gereedstaande auto hem naar de Spaanse kust had gebracht. A.B.C. is het leidende conservatieve dagblad van Spanje en heeft geenszins de naam van een sensatieblad te zijn. Men was er te Madrid dan ook algemeen van overtuigd, dat de redactie van A.B.C. zelf in ieder geval te goeder trouw was bij het publiceren van het opzienbarende verhaal. Een andere merkwaardigheid is, dat de Spaanse overheidscensuur dit be richt ongehinderd heeft laten passeren, hoewel er in vermeld stond, dat de re gering Beria verlof had gegeven het land te verlaten en de censuur gewoonlijk on juiste berichten over regeringsactiviteit schrapt. A.B.C. gaf verschillende détails: Ame rikaanse rechercheurs van de F.B.I. waren inmiddels, volgens het blad, in Spanje aangekomen met geloofsbrieven van vice-president Nixon en senator Mc Carthy, om met de geheimzinnige vreem deling te praten. Hoewel het blad geen enkel bewijs voor zijn stellingen aanvoerde, deelde het mee, dat Beria's vliegtuig werd bestuurd door Russische piloten, die nog in de burger oorlog hadden meegevochten en het ter rein goed kenden. Nadat alle inzittenden het toestel verlaten hadden, vloog het vliegtuig op een automatische piloot ver der in de richting van de Atlantische Oceaan, waar het spoorloos verdween. In een commentaar wijst het blad op de voordelen, die Spanje voor een man als Beria biedt. Het land is het enige dat geen diplomatieke betrekkingen met de Sovjet-Unie onderhoudt en Beria's veilig heid is daar dan ook relatief het grootst. De Spaanse autoriteiten hebben inmid dels echter ontkend ook maar iets van deze sensationele feiten af te weten. Later kwam de Madrileense correspon dent van het Parijse blad Le Monde, die bekend staat als één der best geïnfor meerde journalisten van Spanje, met het bericht, dat hij de bron van het A.B.C.- bericht kende. Hij noemde de in Spanje als multi- millionnair bekend staande Nicaraguaan Falla, die de laatste twee jaren zijn be kendheid met Nixon, McCarthy en de hoofdredacteur van de de Diego Union (het blad, dat voor het eerst met het nieuws over Beria kwam) niet onder stoe len of banken had gestoken. Falla heeft verteld dat h|j „Beria" in de omgeving van Malaga heeft ontmoet en met hem heeft gesproken. Falla zou hebben getracht Zondagavond de bemiddeling van een hooggeplaatste Spanjaard te verkrijgen voor een ont moeting tussen generaal Franco en de hoofdredacteur van de Diego Union een aanbeveling van vice-president Nixon bij zich zou hebben. Het onderhoud, dat Falla met „Beria" -had, vond plaats voor een bankge bouw te Malaga op de weg naar Alge- ciras „Beria" werd vergezeld door twee Spanjaarden en was gezeten in een groene wagen met een nummerbord van Gibraltar „Beria" zou hem hebben gezegd op 10 September in Spanje te zijn geland en dat hij beschikte over alle namen van personen die buiten Rusland in de Rus sische geheime dienst werkzaam zijn. Beria aldus Falla, zou zich verborgen houden in het kustplaatsje Torromolinos, in de omgeving van Malaga. Falla was vandaag in zijn hotel niet te bereiken. Maar zijn bagage was er nog, zei de portier. Het verhaal over Beria's landing in La Mancha (het land van Don Quichotte!) is zo fantastisch, dat men er nergens veel geloof aan wil hechten. Niettemin wekt het stijgende verbazing, dat de Amerikaanse autoriteiten nog steeds geen enkele tegenspraak hebben laten horen in een zaak, die nu al een paar dagen de grootste opschudding ver oorzaakt. He* hoofd van de Amerikaanse Centrale veiligheidsdienst, de heer Allen Dulles, die gisteren zijn periodiek rapport uit bracht aan president Eisenhower, ver klaarde dat hij „de zaak-Beria" niet met de president had behandeld. Hij weigerde echter te zeggen of zijn dienst inlich tingen over de affaire had ontvangen. Toen de journalisten aanhielden zei hij: „Ik heb de president en niet de pers in te lichten". Het Washingtonse blad „Evening Star", hoewel zijn twijfel over deze „ongelofe lijke roman van kap en degen" niet ver bergend, moet toegeven, dat er verschil lende plausibele aspecten aan de geruch ten van de laatste dagen zitten. Hij wijst op de verklaringen van verschillende hoge Amerikaanse leiders, dat het „nog te vroeg" is om iets definitiefs te zeggen. In Madrid nemen de autoriteiten een zeer argwanende en soms zelfs spottende houding aan tegenover het nieuws, dat als „volslagen fantasie" werd gebrand merkt. Men schijnt aan de pers verzocht te hebben het bericht niet verder te ver spreiden. De hoofdredacteur van A.B.C. die hoewel niet bereid tot het doen van verdere toelichtingen, de verantwoorde lijkheid voor het gepubliceerde aanvaardt, is gisteravond, naar verluidt, uit Madrid vertrokken met onbekende bestemming. Hij was in gezelschap van „enige vreem delingen". Onder hen zou zich de direc teur van de Diego Union bevinden, die Maandag in het diepste geheim in Madrid zou zijn gearriveerd. Een hevige strijd wordt sinds gisteren tegen het water gevoerd aan de dijk van de Vierbannenpolder, waar deze dijk de bescherming vormt voor de tot één samen gesmolten „De Jongepolder" en de „Adria- na Johannapolder" onder de gemeente Dreischor. De situatie is zeer kritiek en zou deze dijk doorbreken, dan zou dit opnieuw een rechtstreekse bedreiging betekenen voor de polder Dreischor, waarin de bevolking is teruggekeerd. Daarom heeft men dg versterking van de dijk met alle beschik bare middelen aangepakt. Alle arbeiders zijn opgeroepen en er zou ook in de afge lopen nacht worden doorgewerkt. De dijk werd na de ramp wel gedicht, maar blijkt niet genoeg versterkt om de kracht van het door het gat bij Ouwer kerk binnenstromende water te kunnen weerstaan. De dijk werd van een rijsbe- kleding voorzien, doch deze is thans over een grote afstand weggeslagen. Dertig grote vrachtwagens en vele door tracto ren getrokken landbouwwagens brengen grond aan om de grote gaten, welke aan de voet van de dijk zijn ontstaan, te dichten. Het slechte weer belemmert de werkzaamheden in ernstige mate. Burgemeester A. Vermeulen van Drei schor toonde zich gisteravond nog niet optimistisch over de stand van zaken. Er zal nog veel moeten gebeuren, zo ver klaarde hij, om de dijk te behouden en daarbij kan de wind ons geducht tegen werken. Reuter meldt ons uit Syracuse (eiland Sicilië) d.d. 24 September: De 70-jarige aartsbisschop van Syra cuse, mgr Ettore Baranzini, is per vlieg tuig naar Vaticaanstad vertrokken, ten einde de paus om advies te vragen inzake de zogenaamde „wenende madonna" (het beeldje, waarvan gemeld werd, dat het tranen schreit). De aartsbisschop heeft, naar Reuter verder meldt, het getuigenis meegenomen van een commissie van doctoren en pries ters, welk getuigenis aan de H. Congre gatie van het H. Officie zal worden voor gelegd. De commissie kan onder ede ver klaren, dat o..derzocht vocht uit de ogen van het beeldje dezelfde samenstelling vertoont als mensentranen. Tot zover het Reuterbericht. Intussen menen wij er goed aan te doen in herinnering te brengen, dat de H. Con gregatie van het H. Officie ongeveer een jaar geleden de te volgen procedure voor de vaststelling van feiten, welke van bovennatuurlijke aard worden beschouwd, aan strengere regels heeft onderworpen. Men mag dus aannemen, dat de hoge Kerkelijke autoriteiten in het geval-Syra-' cuse, evenals in die gevallen, welke op verschillende andere plaatsen zich voor deden, een zeer streng onderzoek zullen verrichten. Naar wij vernemen heeft de Rijks politie van het district Leiden, op last van de procureur-generaal te 's-Gravenhage, gearresteerd de vier gebroeders Sch. in de Bodegraafse Meije. De arrestatie geschiedde in de vroege morgen van Woensdag en de vier personen werden vrijwel gelijk tijdig van hun bed gelicht. Zonder tegenstand van enige betekenis wer den ze in overvalwagens naar Den Haag overgebracht. Naar geruchten het willen doen voor komen, houden deze arrestaties verband met de moord op de politieagent J. van Eek te Woerden. Hoewel een van de gebrs. De B., de oudste van het tweetal, Chris, die, zoals bekend is, al sedert enkele maanden in arrest is, bekend heeft op de Woerdense politieagent te hebben ge schoten in die fatale nacht, schijnt het wapen, waarmede het noodlottige schot werd gelost, nog steeds niet gevonden te zijn. Het is niet uitgesloten, dat een van de gebrs. De B. onthullingen heeft ge daan, welke compromitterend zouden kun nen zijn voor de gebrs. S. Men acht het zelfs niet uitgesloten, dat een voorraad wapens en munitie bü dit viertal is aan getroffen. Na de overbrenging van de vier ver dachten naar Den Haag, -s een politie bewaking achter gebleven cm er voor te zorgen, dat er uit de huizen niets ver dwijnt. Naar wij vernemen is '-n de loop van Woensdag een huiszoeking verricht bij de arrestanten. De politie heeft hierbij zelfs schuren, hooibergen, hokken enz. niet ongecontroleerd gelaten. Men heeft ons niet kunnen zeggen of een en ander in tussen enig resultaat heeft opgeleverd en in hoeverre deze arrestatie de ophelde ring van de moord op de politieagent J. van Eek nader tot haar eindphase heeft geleid. Uiteraard heeft het nachtelijk ingrijpen, dat niet onopgevallen is gebleven, in de anders zo rustige Meije en het even vreed zame stadje Bodegraven, grote consternatie verwekt. Betreffende de arrestatie van de vier gebrs. Sch. uit de Bodegraafse Meye een buurtschap onder Bodegraven, vernemen \v|j nog, dat bij deze nachtelijke affaire een kleine zeventig politiemannen be trokken zijn geweest. De huiszoekingen hebben de politie een hoeveelheid bezwa rend materiaal in handen gegeven. De gebrs. Sch. waren sedert lange tijd gevreesde bewoners van de Meye, even als hun vrienden op het duistere pad, de gebrs. De B. Vaak miste men goederen, veelal levensmiddelen, doch geen der ge dupeerden durfde zich daarover bij de politie beklagen en hoewel men er vaft overtuigd was, dat de daders onder deze lieden gezocht moesten worden kon de politie mede door de geringe medewer king van de gedupeerden tot op heden geen noemenswaardig bewijsmateriaal in handen krijgen. Naar wij vernemen is de politie hierin tijdens deze grootscheepse actie wel ge slaagd. B|j een der gebrs. Sch. moest de politic deuren en ramen forceren, daar men z|j vermoedde, dat de man van plan was uit een hinderlaag het vuur te ope nen. Door hem snel te overrompelen en te overmeesteren heeft men erger kunnen voorkomen. Drie van het viertal staan als zeer gevaarlijk gesignaleerd en van hen is ook bekend, dat zij nogal eens in vere niging met de gebrs. De B. 's nachts op het duistere pad van de misdaad gingen en de Rijnstreek onveilig maakten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1