Nieuws uit STAD en OMTREK „St. Ambrosius'' vierde gouden feest met donateurs j Excelsior heeft het rijk alleen LAATSTE BERICHTEN H.M. de Koningin en Haar Moeder bezochten sluitingsvergadering BIJ DE KANTONRECHTER NA DE VACANTIEFEESTEN aargangen Een bijzonder geslaagde avond UIT 75 Nation. Reclasserings- dag 1953 Zondag om 12 uur tegen L.F.C. Verrassing voor t.b.e.-bestrijders Prinses Wilhelmina wachtte op haar dochter NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT W aarschuwingsstaking in Italië van 24 uur Veilingkisten bleken vals KETHEL DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 PAGINA 2 Beschaafd programma CONCERTEN IN DE PLANTAGE ONDERSCHEIDING DE VERKOOP VAN HET PAND AAN DE HOOGSTRAAT GERED BURGERLIJKE STAND ff H.B.S.S.D.O.T.O. Ereprijs INTERESSANTE CIJFERS ZIJN VROUW GESLAGEN EN NOG IEMAND ANDERS GESLAAGD KUNSTAGENDA IN ROTTERDAM Van verzoek tot bevel JUBILé KIPS CO A. J. Taselaar 25 jaar eigenaar „KEDOE" MAAKT 125ste REIS Oudste en kleinste schip van Kon. Rott. Lloyd TABAK IN DE AS P.P.S.C.-NIEUWS Duizend bakken in beslag genomen VOOR GROTERE VEILIG HEID IN DE HAVEN Actie van vier weken start Ook broeder Evers jubileert PRINSES JOSEPHINE CHARLOTTE BESTUUR s. b. L. O. boerenleenbank JAN DE CLER. ALEX DE HAAS EN TOON HERMANS EXPOSEREN NED. VRACHTENMARKT Het Harmonie-orkest „Sint Ambrosius" viert zijn zestig-jarig bestaan op uitgebreide wijze. Het begon al een tijd geleden met een muziekconcours, een tweedaags concours nog wel, dat echter jammer genoeg veel last van de regen heeft gehad, doch verder uitstekend is geslaagd. Vorige week was er een gala-concert in de R. K. Volksbond. Ook daarbij moest het orkest een teleurstelling verwerken: de oude, vertrouwde dirigent, de heer J. F. Heilker, kon na advies van zijn huisarts op dit jubileum-concert de dirigeer stok niet zwaaien, ja, hij mag zelfs helemaal niet meer dirigeren. De heer Feltzer van O. B. K. werd toen redder in de nood. Gelukkig bleven gisteravond op de feestavond van de donateurs de teleurstellingen achter wege. Het is een feestavond geworden waarop het jubilerende „Sint Ambrosius" met grote voldoening kan terugzien. De heer C. Meyer verwelkomde de aan wezigen in zijn functie van wnd voorzit ter en merkte op, dat de donateurs deze feestavond zelf verdiend hadden. Ver leden jaar hebben zij namelijk unamiem afgezien van de jaarlijkse feestavond, om de jubileumviering mogelijk te maken. Ook sprak de heer Meyer over het uniformenfonds. Het plan is, om tot aan schaffing van zestig nieuwe uniformen te geraken, doch momenteel beschikt men slechts over de nodige contanten voor tien stuks. Nog terwijl de heer Meyer sprak, zorgden twee trouwe donateurs elk voor een nieuw uniform, door stante pede tweehonderd gulden te fourneren. Wat zou een feestavond van „Sint Am brosius" zijn zonder optreden van het or kest? Onder leiding van de heer Feltzer werden slechts vier nummers gespeeld, doch die mochten er dan ook zijn. In „Du Perlen", een concert-polka voor twee pis tons, lieten de heren J. Thijssen en J. Rebers horen, dat zij op uitstekende wijze hun instrument beheersen, al klonk er hier en daar wel een noot een tikkeltje onzuiver. Leden van een harmonie-orkest plegen per slot van rekening maar zelden als solisten op te treden en de wijze, waarop dit nummer gebracht werd, vond terecht beloning in 'n enthousiast applaus. Met de pittige manoeuvre-mars werd het optreden van het orkest besloten en was het woord aan het Cabaretgezelschap „Cakie". Het feestcomité van „Sint Ambrosius" heelt met de keuze van dit gezelschap be wezen, over een goede smaak te be schikken. Het programma was uitermate beschaafd en bijzonder geestig, iets wat lang niet altijd samengaat. Met uitzondering van de leider „Cakie" bestaat het gezelschap ge heel uit jonge mensen, die echter over een opmerkelijke vaardigheid beschikken. De manier, waarop de jonge Jaap Tol de geschiedenis van het Amsterdamse echt paar, dat een vliegtochtje wilde maken, vertelde, bracht al meteen de lachers op zijn hand. Dat hij echter meer pijlen op zijn boog heeft, bewees hij met een paro die op de wijze, waarop in verschillende landen de mensen met hun baby praten. Ook in de schetsen werd buitengewoon goed gespeeld. Al even jeugdig was de chansonnière Rita Dekker. Haar jeugd verhinderde haar echter niet om op meeslepende wijze een groot aantal liedjes uit de tijd rond de eeuwwisseling te zingen, waarbij „de ouwetjes" in de zaal braaf méehielpen. Verder was er nog de muzikale cown Mister Tims, voor Schiedam geen onbe kende. De muziek werd verzorgd door de pianist-accordeonist John Davis en hij deed het goed! Voor het aan-een-lassen van de nummers zorgde „Cakie" himself en hij ontpopte zich tevens als een uit stekend goochelaar. Natuurlijk werd er na afloop gedanst, waarbij de „Moonlight Serenaders" o.l.v. Dick Smit voor de mu ziek zorgden. Het was een feestavond, die klonk als een klok en zij, die plannen hadden om vanavond naar de herhaling te gaan, doen zichzelf tekort, wanneer zij zich hiervan laten afbrengen. Het programma van het concert dat a.s. Zaterdag 's avonds om 8 uur door het muziekkorps van het Leger des Heils op het concertpodium in de Plantage zal worden gegeven, luidt als volgt (Het mu ziekkorps staat onder leiding van kapel meester Alewijn van Gulik): 1. Be of good cheer mars van Bramwell Coles; 2. Liederen van de Hemel selectie van F. G. Hawkes; 3. Art thou troubled trombo ne solo van Handel arr. G. Marshall solist H. v. d. Bout; 4. Rots der eeuwen meditatie van F. J. Dockerill; 5. God so loved the world transcription van Sir John Stainer arr. G. Marshall; 6. Land of pure delight mars van G. Marshall; 7. Liederen van de stichter selectie van F. G. Hawkes; 9. Bullinger meditatie van Don Osgood; 10. Hark 't is the Masters call transcription van A. W. Millard arr. F. G. Hawkes. Dat van a.s. Zondagavond 8 uur door de Arb. Muz. Ver. Crescendo heeft het volgende programma: 1. The Middy mars van Alford; 2. Le Donino Noir overture van Auber; 4. Op Mars marspotpouri van Cieve; 5. Ouverture Romanesque van Jakma; 6. Strauss walsenpotpourri; 7. Tschaikowsky Herinneringen van Meyns; 8. Manoeuvre Mars van Stenz. De heer A. Bos, architect alhier, heeft voor zijn inzending voor een prijsvraag op het gebied der volkswoningbouw op de Antillen een premie ontvangen. De ere-medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, is ver leend aan de heer J. v. d. Brugge te Schiedam, schipper bij de N.V. Handels- en Transportmaatschappij „Vulcaan" te Rotterdam. Bij de raad is het volgende schrijven binnengekomen: ondergetekende, Mel- chers Rijwielhandel, Singel 4 te Schiedam, verneemt met verwondering uit de dag bladen, dat aan Uw raad is voorgesteld het pand Hoogstraat 137 te verkopen aan de fa. J. H. C. van Waart. Melchers Rijwielhandel heeft bedoeld pand sedert de bevrijding in huur van de gemeente en heeft enige malen bij de Ge meentelijke Woningdienst verzocht het pand te mogen kopen. Daarop is steeds ten antwoord gegeven, dat de Gemeente Schie dam niet voornemens was dit pand te ver kopen. De firma Van Waart is onderhuurster van ondergetekende met betrekking tot een gedeelte van het pand. Zij vreest, dat zij de onderhavige bedrijfs- en opslag ruimte in de toekomst zal moeten gaan missen, indien de voorgestelde transactie doorgang zou vinden. De daaruit voort vloeiende nadelen zijn duidelijk. Vandaar een dringend beroep op de raad om met de belangen van ons bedrijf rekening te willen houden en het pand Hoogstraat 137 niet te verkopen aan de fa. Van Waart voornoemd. (w.g.) J. M. DE KONING. Heden-middag 9 Oct. 1888) omstreeks twaalf uren had de echtgenoote van den barbier W. van Guluk, wonende aan het Oude Kerkhof, nadat zij een emmer wa ter had geschept uit de Maaswaterschuit aan de Lange Kerkstraat, bij het afstap pen van de schuit het ongeluk te water te vallen. Gelukkig werd zij in hare be narde positie spoedig opgemerkt door den zeereerw. heer W. C. van Meegen, pas toor der St. Janskerk. Deze stak de vrouw zijn wandelstok toe en het mocht hem gelukken, door eenige voorbijgangers ge holpen, haar aldus op het droge te bren gen. (Nieuwe Schiedamsche Courant van 10 October 1888). Noot: Door de Lange Kerkstraat liep een sloot, die aansloot op de sloot van de Kreupelstraat, en met een kromming op de sloot van het Broersveld. Op de hoek van de Lange KerkstraatKreupelstraat Broersveld lag een driesprongbrug, de Eilandsche brug genoemd. Schiedam had nog geen drinkwaterleiding, zodat het drinkwater per schuit uit de Maas werd aangevoerd, en per emmer aan de inge zetenen verkocht. De traditie getrouw hebben de samen werkende Reclasseringsinstellingen, waar van de grootste zijn: Het Ned. Genoot schap tot zedelijke verbetering van ge vangenen. De R.K. Reclasseringsvereni- ging, Het Leger des Heils en de Prot. Christelijke Reclasseringsvereniging het voornemen ook in Schiedam een Reclas- serings-dag te organiseren. Deze zal worden gehouden op Zaterdag 3 October a.s. waarop de jaarlijkse col lecte zal plaats hebben, terwijl vanaf 21 September t.m. 3 October a.s. een lijst ter intekening zal worden aangeboden. Teneinde deze collecte bij alle gezindten aan te bevelen is er een Comité van Aan beveling gevormd, waarin de volgende persoonlijkheden hebben zitting genomen: Mr J. W. Peek, burgemeester, H. Sabel, wethouder, mr P. v. Bockhove, weth. mr M. J. M. v. Kinderen weth., Th. J. L. v. d. Borg weth., N. J. Post, gem. secretaris, K. Rijpma, com. v. politie. A. L. J. Kunze, dir. dr Noletstichting, J. H. v. d. Berg, dir. gem. ziekenhuis, K. Bosch, hoofdinsp. Dir. bel., Kapitein Leger des Heils, Deken Reynen, L. J. Casemir, pred.. W. A. Krij ger, pred., A. Hofman, pred., A. Zwiep, pred., G. Brinkman, pred., A. Bakker, voorz. Prov. Drankw. Com., J. Oostlander dir. Gem. Dienst Soc. Zaken. Geboren: Pieternella d v A W Krijger en J T Ribbens. Kornelis H W z v W Lodder en A M Everaers. Marinus z v H Bras en J C de Ruiter. Anita IdvHJ v Kernebeek en J C F Cleton. Overleden; A Schipper 63 j. J R A Kotting 50 j vr v L Hamar de la Bretho- nière. Een der tien sirenes, welke door de dienst Bescherming Bevolking op verschillende gebouwen zullen worden geplaatst. Deze sirenes maken deel uit van een totaal van negentig, ivelke in de kring Rotterdam, die o.m. Schiedam en Vlaardingen omvat, geplaatst zullen worden. In het zeer beperkte K.N.V.B.-program- ma voor a.s. Zondag is ook een thuiswed strijd voor Excelsior 20 opgenomen, voor de competitie van de 3e klas B, een in teressante wedstrijd, welke zal gaan tegen L.F.C. uit Leiden, een ploeg waartegen onze stadgenoten al eens eerder hebben gespeeld en waaraan zij ook nu de handen vol zullen hebben. Weliswaar zijn de Lei- denaars met twee nederlagen gestart, maar in dit prille stadium van de compe titie zegt dat nog lang niet alles. De start van Excelsior is zeer goed ge weest. Dank zij de uitstekende overwin ningen op Hoek van Holland en Laak kwartier hebben de Schiedammers zich samen met de ex-tweede-klasser Scheve- ningen en met het Delftse B.E.C. aan de kop van de 3e klas B geplaatst. Willen zij zich daar voorlopig handhaven, dan zal ook van L.F.C. gewonnen moeten worden. En zelfs kan Excelsior zich met voor sprong op de eerste plaats nestelen, om dat zp in hun afdeling de enige wedstrijd speelt en de concurrenten dus geen gele genheid hebben om eveneens punten te verzamelen. Derhalve is het des te meer zaak, om de Leidse gasten met lege han den naar huis terug te zenden. Tn verband met de interland-wedstrijd Noorwegen—Nederland, welke reeds om kwart over 1 begint, zal de wedstrijd Ex celsiorL.F.C., op het terrein aan de Oudedijk, om 12 uur een aanvang nemen. Omdat 't deze Zondag de enige K.N.V.B.- wedstrijd in Schiedam is, meent men een grote publieke belangstelling te mogen verwachten. Ook voor de lagere Excelsior-elftallen is een normaal programma vastgesteld. Het luidt als volgt: EDS 2—Excelsior 2 om 12 uur, Excelsior 3Overmaas 4 om 12 uur, Excelsior R 8Excelsior 4 om 2 uur, Ex celsior 5DHZ 7 om 12 uur, Leonidas 7 Excelsior 6 om 2 uur, Feijenoord 16Ex celsior 7 om 12 uur, DRL 5Excelsior 8 om 12 uur. Dat het pad in de 3e klas K.N.V.B. niet over rozen gaat, is voor HBSS wel komen vast te staan. Immers tot dusver behaal den de oranje-hemden pas 1 punt uit drie wedstrijden. Het wordt hoog tijd, dat daar enkele punten aan toegevoegd zullen wor den, anders gaat het er slecht uit zien. Maar toch is er nog geen reden tot wan hopen. Het seizoen is nog pas begonnen en er kan nog van alles gebeuren. Vrouwe Fortune is HBSS in de eerste drie wed strijden zeker niet gunstig geweest. A.s. Zaterdag zal het Pernisse D.O.T.O. op bezoek komen aan de Havendijk. Deze te genstander heeft altijd tegen HBSS fel van zich afgebeten en het zal voor de Schiedammers zeker niet meevallen nu de eerste overwinning te boeken. Toch is er een redelijke kans op een gelijk spel, te meer, nu HBSS vollediger zal verschijnen dan j.l. Zaterdag het geval was. De wed strijd begint om 4.15 uur. Tot veler verrassing hebben H. M. Ko ningin Juliiana en H. K. H. Prinses Wil helmina en eveneens minister-president dr W. Drees vanmorgen een bezoek ge bracht aan de sluitingsvergadering van het congres der Koninklijke Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrijding der tuberculose, dat ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dezer organisatie werd belegd in de Haagse Dierentuin. Prinses Wilhelmina arriveerde kort na half elf. Het kleindochtertje van de voor zitter, de 10-jarige Fransje Westermann, bood aan H. K. H. een bouquet witte an jers aan. Prinses Wilhelmina verkoos in de hal van het Dierentuingebouw, te wachten op haar dochter, dien tien voor elf arriveerde en van Fransje Wester mann een bouquet roze anjers ontving. Na de begroeting begaf de Koningin zich naar de zittingszaal, waar zij met hartelijk applaus en gejuich werd ont vangen. Zij nam plaats achter de be stuurstafel en volgde nadien een voor dracht van zuster W. E. N. Jeukens, districtsverpleegster, over „de ontwikke ling van het huisbezoek". Achter de be stuurstafel hadden ook de minister-presi dent dr W. Drees en de burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking, plaats genomen! Prinses Wilhelmina beperkte haar be zoek tot de tentoonstelling. Daar bewon derde zij de vele hand- en kunstwerken, die door tuberculosepatiënten zijn ver vaardigd. Zij bleek zich bijzonder te in teresseren voor de moderne apparatuur, waarmede het onderzoek naar tubercu lose geschiedt. H. K. H. schonk voor de rebus-prijs vraag, die op het ogenblik door de cen trale vereniging wordt gehouden, een ere prijs, bestaande uit een zilveren sigaret tendoos met inscriptie. Aan het einde van de lezing van zuster Jeukens bezocht ook de Koningin de ten toonstelling, waar zij vrij lange tijd ver bleef. Dr Drees en burgemeester Schok king namen aan dit bezoek deel. Het eerste eemplaar van het gedenk boek van de vereniging werd de Koningin nog aangeboden. In een dezer dagen gehouden vergade- rin van het Vacantiecomité van de Schie- damse Gemeenschap is uitvoerig gespro ken over de laatste Vacantiefeesten. Alle onderdelen passeerden de revue, op- en aanmerkingen werden gemaakt, waarmee de organisatie in de naaste toekomst haar voordeel kan doen, teneinde de vacantie feesten van het volgend jaar nog beter te doen zjjn. De cijfers van de aantallen bezoekers aan de verschillende evenementen wer den nu officieel bekend gemaakt. Ze zijn: voor de openingsavond met de Mariniers- kapel en het groot gemengd koor 1830; voor de toneelavond van het Nederlands Volkstoneel (verregend) 212; voor het variété 3029; voor het Rotterdams Kamer orkest (deels verregend) 246; voor de Schiedamse amateuravond; 1331; het Bal let der Lage Landen 2042; Metropole Or kest 1672; Rosario 2024. Het totaal (be talende) bezoekers aan de Plantage Pa rade bedroeg 12.386, tegen 15.314 in 1952. De jeugdvoorstellingen, inclusief de gratiskaarten voor Ciscus Elleboog, wer den bezocht door 25.056 kinderen, tegen 18.437 kinderen in 1952. De St Janstoren werd beklommen door 1658 torenklauteraars, tegen 2639 jongelui dames en heren, die in 1952 naar de trans van de St Janstoren togen. Aan de Stem- peltocht namen 1091 (vorig jaar 1648) kin deren deel en het aantal deelnemers aan de excursie was 134, tegen 168 in 1952. De wiellerronde trok 1526 kijkers tegen 3510 kijkers het vorige jaar. De tentoonstelling Negerkunst trok 5732 bezoekers. In 1952 trok de tentoonstelling Onze Woning 8758 kjjkers. De revue: Daar gaan we weer, werd aanschouwd door 4400 belangstellenden en Bloemenweelde in Sprookjeslicht in het Julianapark trok 70.003 kijkers. De totale deelname aan alle evenemen ten tegen betaling bedroeg 124.200 per sonen. De bezoekcijfers aan de Plantage Pa rade werden dit maal zeer beïnvloed door het weder, dat verscheidene avonden on gunstig tot zeer slecht was. Het bezoek aan de jeugdvoorstellingen wijst op een steeds toenemende belangstelling. Het vrij kleine bezoek aan de Wielerronde vond zijn oorzaak in de zeer ongunstige weers omstandigheden, die er ook oorzaak van waren, dat er minder belangstelling be stond voor het torenklimmen. De belangstelling voor de tentoonstel ling Negerkunst, die op hoog peil stond, is bijzonder meegevallen, al mag niet worden verheeld, dat vele bezoekers van buiten Schiedam kwamen. Op de late avond van 17 juli j.l. dronk de 36-jarige fabrieksarbeider G. W. J. S. te veel. S. had heel wat glaasjes achter overgeslagen, voor en aleer zijn vrouw, die vond, dat haar man wat al te lang weg bleef, het café betrad om hem te vragen, nu maar met haar mee te gaan. Zij kreeg hem buiten. Maar toen begon de man tegen te stribbelen. Hij wilde nog helemaal niet naar huis. Hij had nog dorst en wilde Komt niets van in, zei zijn vrouw. Zij pakte hem stevig onder de arm en De man rukte zich los, begon te schel den, gaf zijn vrouw een klap. Toen begonnen omstanders zich met het geval te bemoeien. Een vrouw slaan is laf. Zij kwamen tussenbeiden en intussen had het rumoer heel wat omwonenden naar buiten gelokt. Er stonden er ook, zoals het proces-verbaal uitvoerig ver meldde, in nachtgewaad achter de gor dijntjes te gluren naar wat er aan de hand was. Eén der omstanders was me vrouw C. J. M. v. d. W. en die liep een klap op haar kin op, welke rood opzwol. De politie werd gewaarschuwd en deze heeft S., die de klap had uitgedeeld, ge- Voor het examen spraaklerares is ge slaagd onze stadgenote mej. A. M. J. v. Zuijlen. MflMO VOOR SCRIIOAM VR OMSVRVHAR 75ste Jaargang No. 22262 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18. Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5,85 per kwartaal, 2.— per maand, 0,47 per week. Advertentieprijs op gewone kolombreedte 6.15 per millimeter hoogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 10.30 oer millimeter hoogte. Bij contract gelden lagere tarieven, welke bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureau* verkrijgbaar zijn. Kampioenen (kleine advertentlënl tot ZO woorden 50 cent. Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaataing uitsluitend bil vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor het Advertentiewezen. HEDEN Bioscopen: Monopole Theater: „De zonen van de pioniers" (alle leeft.). Schiedamse Kunstkring 8 uur Passage Theater: Een moeilijk mens. Ned- R.K. Midid'en'StaaxLsbond Boven zaal R.K. Volksbond: Wouter Perquin over het cadeaustelsel, 8 uur. ZATERDAG Plantage 8 uur: Concert muziekkorps Leger des Heils. ZONDAG Plantage 8 uur: Concert arb. zangver. Crescendo. TONEEL EN MUZIEK Vrijdag 25 September Schouwburg, 8 uur: ,,'n Zomerdagdroom", (Ned. Comedie) (volw.) Luxor, 8 uur: „In de winkel van Sinckel" (Wim Sonneveld.) Koninginnekerk, 8 uur: „Ein Deutches Requiem" door de Chr. Or. Vereniging Rotter dam Zuid m. m. van Dora v. Doorn-Lindeman, Laurens Bogtmans en leden van het R. Ph O. o. I. v. P. v. d. Kerkhoff. BIOSCOPEN Arena: Moulin Rouge (volw.); Capitol: Ge sloten grenzen (14 j.); Cineac: De man met de wassen beelden (18 j.); Colosseum: Harten vrouw (strikt volw.); Harmonie: Telefoon van een onbekende (18 j.); Lutusca: Just for you (18 j.); Passage (Schiedam): Sensualita (ontoe laatbaar); Prinses: Beau Geste (18 j.); Rex: Malou van Montmartre (ontoelaatbaar); 't Ven ster: De zevende sluier. (14 J.); Victoria; Ge vecht op pier 14 (18 j.). arresteerd en ter ontnuchtering opgeslo ten. Later kreeg hij een proces-verbaal en gisteren stond hij, beduusd kijkend naar de heren in toga met witte bef achter de groene tafel, terecht voor de kantonrech ter. Ik begrijp er niets van, verontschul digde hij zich. Zo iets heb ik nog nooit gedaan. Ik had helemaal geen ruzie met die dame. Ik kende die dame niet eens. En dan zo maar een klap geven! Ambtenaar en kantonrechter vonden het geval heel erg. De uitspraak luidde con form de eis 25 boete subs. 10 dagen hechtenis. Niet zo lang geleden stond A. L. van B op de Schie met een trekker met aanhang wagen. Hij moest daar hout lossen. De trekker stond dusdanig, dat er geen ster veling langs kon, ook de melkboer V. d. W. niet, die met zijn carrier zijn klanten aan het bedienen was. Er kwam een agent van politie. Deze verzocht aan Van B., de wagen wat op te trekken, dan zou er ruimte om te passeren zijn. Van B. voelde daar niets voor. De agent maakte van het verzoek een bevel, dat Van B. niet op volgde en toen volgde er een proces verbaal. Die agent had moeten zeggen, dat ik de aanhangwagen af had moeten haken, verweerde zich Van B., toen hij voor de kantonrechter stond. U had een bevel van de politie moe ten opvolgen, zei mr Cos. Dat vond de ambtenaar van het O. M. ook en hij eiste 20 boete subs. 8 dagen hechtenis, waartoe Van B. veroordeeld werd. Voor heden, Donderdag, is in Italië een waarschuwingsstaking van 24 uur afge kondigd voor vier millioen arbeiders. Bijna alle bedrjjven zullen stilliggen en kranten, bioscopen en schouwburgen zul len gesloten zjjn. Het tweede stadium van deze groot scheepse actie voor loonsverhoging zal op 5 October intreden. Vóór die datum is een staking voor twee millioen boeren arbeiders afgekondigd. Italiaanse anti-communistische vakbon den hebben zich in deze actie aangeslo ten bij de grote, onder communistische leiding staande vakbond. Een organisatie van industriëlen ver klaarde, dat de inwilliging van de eisen van de arbeiders een zeer ernstige ver storing in het prijzenpeil, de begroting en de productiekosten met zich mede zou brengen. De inwilliging zou staat en in dustriëlen jaarlijks 3.000.000.000 tot 3.500.000.000 gulden kosten, aldus de in dustriëlen. Met het Engelse stoomschip „Ardetta" is gisteren in de Wiltonhaven te Schiedam een voortstuwingsmotor propulsion motor) aangekomen, bestemd voor de bij Wilton-Fijenoord in aanbouw zijnde tanker „Corona", welke besteld is door de Petroleum Maatschappij. De Coronazal de eerste tankboot zijn met turbo-electrische voortstuwing, welke in ons land wordt gebouwd. De propulsion motor is geleverd door de British Thomson Houston Export Company Ltd te Rugby Engelanden heeft een vermogen van normaal 7500 APK bij 100 omwentelingen per minuut. De motor vormt een onderdeel van een turbo-electrische voortstuwingsinstallatie, heeft een gewicht van circa 100.000 kilo, terwijl het motorhuis een diameter bezit van 4.6 meter. De firma Kips Co.. fabriek van staalplaatwerken aan de Van Deventer straat, bestaat 50 jaar. Het is tevens 25 jaar geleden, dat de heer A. J. Taselaar eigenaar van de zaak werd. Het jubiló werd gisteren feestelijk herdacht. In het kantoor kwam het personeel bijeen en daar werd de heer Taselaar toegespro ken door de heer Kips, de oud-eigenaar, die een firma-ring aanbood. Namens het fabriekspersoneel sprak de heer A. J. v. d. Kooy, die een klok offreerde en aan mevr. Taselaar een zilveren kandelaar. De heer P. v. Dijk voerde het woord na mens het kantoorpersoneel. Ook hij bood geschenken aan. Tenslotte sprak namens de „buurman", de N.V. Gefa, de heer W. A. Muijzert. Des middags is er in café restaurant De Kroon een drukbezochte receptie gehouden. Er werd daar ook een schat vavn bloemen bezorgd. Het m.s. „Kedoe" van de Kon. Rotter- damsche Lloyd is gistermorgen onder kapitein T. Ruhaak uit Wassenaar voor de 125ste keer uit Rotterdam vertrokken voor de grote reis. De „Kedoe" is het oudste en kleinste schip van de Lloyd- vloot. Het werd 32 jaar geleden bij Burmeister and Wain te Kopenhagen ge bouwd en meet ruim 6500 ton. Toen het schip in 1921 in de vaart kwam, ont ketende het een ware revolutie in de Nederlandse scheepvaartwereld, want het was het eerste Nederlandse schip, dat door motoren werd voortbewogen. Deze primeur heeft de Lloyd geen teleurstel ling gebracht, verzekerde men ons, want ondanks zijn voor een schip uitzonderlijk hoge leeftijd, vervult de „Kedoe" haar vaarplicht nog altijd met ere. (Van onze correspondent). Vanmorgen omstreelcs half elf werd brand ontdekt in he v°ormalige fabriek en kantoorgebouwen van de brandspuit- fabriek de firma Kronenburg aan de Ach terstraat te Culemborg, welke fabriek momenteel in gebruik (s ajs bergplaats voor tabaksartikelen van de firma San ders. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar k°n niet verhinderen, dat het pand geheel uitbrandde. Ook de twee naastgelegen percelen kregen brand en waterschade. De uitslagen van de wedstrijden luiden: PPSC 1—Semper Altius 1 1—3, VVOR 2 PPSC 2 3—1, Zwaluwen V. 7—PPSC 3 22, PPSC aExcelsior M. a 05. Wie gedacht had, dat de blauw-witten in de wedstrijd tegen Semper Altius een walk-over zouden hebben, Kwam bedrogen uit. De Hagenaars wisten door hun enthou siasme de Schiedammers te overtroeven en het bevreemdde eigenlijk niemand, dat zij na een kwartier spelen door een slordig heid in de PPSC-verdediglng de leiding namen. De aanvallen van de thuisclub waren niet overtuigend en voor het doel van de gasten was het meestal een systeemloos spelletje. Bij een opdringen van de Hagenaars was een der Schie damse backs zo ongelukkig in eigen doei te schieten. Met de stand 02 trad de rust in. Na de rust hetzelfde spelbeeld. Een naar zijn vorm zoekend PPSC en een rustig spelend Semper Altius. Toen een kwartier na de rust de Hagenaars wederom scoor den, was de spanning eruit. Door missen van de S.A.-verdediging wist tenslotte de midvoor van de thuisclub de eer te red den (1—3). De reserves deden het niet beter; met 31 werd in Rotterdam van VVOR 2 ver loren. Het derde elftal sleepte het enige winst puntje in de wacht. Tegen Zwaluwen V. 7 werd e'en gelijk spel 22 bevochten. Het programma voor a.s. Zaterdag luidt: HTSV 1—PPSC 1 in Den Haag, PPSC 2 DVO '32. terrein Boshoek, Vlaardingen 3 —PPSC 3, in Vlaardingen. Voor de junio ren: Excelsior M. aPPSC a, Maassluis, PPSC b—Zwaluwen V. b3, terrein Bos hoek. Enkele weken geleden is door het be stuur van de Coöp. Fruit- en Groenten- veiling te Wateringen ontdekt, dat van het lege aangeboden fust een belangrijk ge deelte bestond uit vervalste veilingkisten. Deze vervalsing bleek bij het ingestelde onderzoek van zodanige aard, dat slechts na een nauwgezette beschouwing van elke kist het onderscheid aan het licht kon worden egbracht. De kwaliteit hout, waar van de zogenaamde veilingkisten waren gemaakt, was aanmerkelijk slechter dan de originele kisten, terwijl éveneens ver schillen waren te constateren in de uitvoe ring van de op de kisten aangebrachte opschriften. Daar de veilingen in ons land uitsluitend hun in eigendom toebehorende kisten in roulatie brengen en daarvoor, bij inlevering, statiegeld vergoeden, brengt elke elders nagemaakte kist de betrokken veiling op kosten. Blijkens inlichtingen zouden de ver valste veilingkisten (platte bakken) af komstig zijn uit Duitsland, waar men ze in fabrieken zou hebben vervaardigd. De rijkspolitie te Wateringen heeft geduren de haar onderzoek tot dusverre reeds op een duizendtal kisten beslag kunnen leg gen. Het onderzoek is nog niet beëindigd. Sinds enkele jaren is er in de Maasstad een Commissie ter bevordering van het veilig werken in de Rotterdamse haven werkzaam. En elk jaar organiseert zij een actie om het personeel in de haven er nog weer eens van te doordringen, dat er wer kelijk veilig moet worden gewerkt. Mor gen start een nieuwe actie van vier we ken, waarin opnieuw de aandacht wordt gevestigd op de veiligheid. Natuurlijk bestaat de mogelijkheid be keuringen te geven, indien er wordt ge zondigd tegen de voorschriften betreffende de veiligheid, doch in het algemeen geven dergelijke maatregelen slechts aanleiding tot onwil. Veel belangrijker is het de vrij willige medewerking van het personeel te verkrijgen. Vier weken lang zullen affiches worden aangeplakt en pamfletten worden uitge reikt onder de motto's: Veiligheid eist voorzichtigeheid, veiligheid eist oplettend heid, veiligheid eist orde en netheid, vei ligheid eist vakmanschap. In de vierde week zijn er bovendien veiligheidswed strijden in drie branches: stukgoedbedrij- ven, machinale bedrijven en veem- en op- slagbedrijven. Voor het toezichthoudend personeel is er een veiligheidsoefening, terwijl drie filmavonden worden gegeven in het V.U.-gebouw (resp. op 26 Septem ber, 30 September en 5 October). In de actnine aan de Maashaven wordt een ten toonstelling gehouden van afgekeurd ma terieel. Tenslotte verschijnt nog nummer 3 van het veiligheidsboekje. Eveneens zal a.s. Zaterdag broeder J. Evers zijn 50-jarig kloosterfeest herden ken. Ondanks zijn 71 jaren is broeder Evers nog steeds een gewaardeerde kracht in het Sociaal Centrum aan de Een- drachtsweg. Hij is werkzaam geweest, meestal als tuinman, in Maastricht, Nijmegen, Vught en Rotterdam, in 1931 aan de kerk van de Westzeedijk, sedert 1947 aan de Een- drachtsweg. De Belgische bladen melden, dat prin ses Josephine-Charlotte, die begin van dit jaar in het huwelijk trad met erfprins Jan van Luxemburg, een blijde gebeur tenis tegemoet zou zien. Het prinselijk paar verblijft op het ogenblik bij prinses Ingeborg van Zweden, de grootmoeder van prinses Josephine-Charlotte. Bij de raaci is binnengekomen een voordracht van het bestuur van de Schie damse Bond voor Lichamelijke Oefening ter benoeming van 4 leden van de Sportcommissie te benoemen uit de le den van genoemd bestuur ter voorzie ning in "e,°P 1 September j.l. tengevolge van periodieke aftreding ontstane vaca tures. voorgedragen worden: A. vacatu- re A. Bovenberg: 1. de heer A. Boven berg; heer E. A. Leenderts. B. va cature E. A. Leenderts: 1. de heer E. A. Leenderts; 2. de heer H. J- Scheffers. C. vacature H. J, Scheffers: 1. de heer H. J. Scheffers, 2, de heer M. J. v. d. Meer. D- v^,<7a .^e A. Sluijters: 1. de heer M. J. van der Meer; 2. de heer drs H. van der Zee. VrVi^eravond 's in het gebouw de üri chaP een buitengewone ledenver- ho„?nng gehouden van de Boerenleen bank, welke geopend werd door de direc- ïeUr,. de heer A. de Vette, die in zpn openingswoord in het bijzonder welkom heette de heer M. J, van Wijk, hoofd ambtenaar der Controlebank te Eindho ven. Hij gaf daarna het woord aan de heer M. J. van W(jk, die een overzicht Saf, waarom deze buitengewone verga dering was belegd. Door het bedanken als directeur en lid van het bestuur van de heer J. C. F. Olsthoorn, die genood zaakt was geweest te bedanken, omdat deze betrekking niet saam kon gaan met zijn rijksbetrekking, was enige moeilijk heid ontstaan. De heer de Vette, tot voor kort lid van de raad van toezicht der bank, werd voorgedragen als candidaat en gekozen. Bij de gehouden verkiezing verkreeg de heer de Vette ruim voldoen de stemmen. Voor de opengevallen plaats als lid van de raad van toezicht waren 5 candidaten gesteld. Bij een tweede stemming werd gekozen de heer M. Hoo- gerbrugge. Verder deed het bestuur nog enkele mededelingen over het te vieren 50- jarig jubileum. Dit zal niet op 10 Maart doch op 28 April plaats hebben in gebouw Lommerrijk te Hillegersberg Van Zondag 4 tot 18 October wordt in de expositiezaal van de Rotterdamse Kunststichting in het Schielandhuis een tentoonstelling gehouden van schilderijen, aquarellen en tekeningen van Jan de Cler, Alex de Haas en Toon Hermans. Dat Toon Hermans met pen en penseel overweg kan, was algemeen bekend. Men weet dat hij ieder picturaal onder deel van zijn show „Ballot" zelf ontwierp. Minder bekend is het misschien dat hij begonnen is als leerling van de Lim burgse schilder-paedagoog George Tielens. Dat hij voorts reclame-ontwerper en uit voerder is geweest, illustrator en decor- en costuumontwerper, maar daarnaast ook beoefenaar van de vrije schilder kunst. Gedurende de hongerwinter voor zag hij daarmee zelfs in zijn onderhoud. jan de Cler bezocht twee jaar lang de Haagse Academie en in 1937 de Academie de la Grande Chaumière te Parijs. Hij tekende veel voor de industrie, illustreer de boeken en is de tekenaar van de poli tieke spotprenten in de Linie. Meer dan eens heeft hij al exposities gehouden. De Rotterdammer Alex de Haas ten slotte bezocht voor de eerste wereldoorlog de Rotterdamse Tekenacademie. Als 18- jarige werkte hij mee aan ,.p® Ware Ja cob". Later voor andere weekbladen. Hij illustreerde boeken voor kinderen en ook zijn eigen liedjesbundels. Een reeks por tretcharges „Kunst in cancatuur ver scheen in 1923. B°Ï"£eRDAM, 23 Sept. 1953 22 September ijzer Alblasser- dam; 184 ton papier Maastricht; 324 ton granen Deventer; 500 ton granen Wansum; 435 en 581 ton mais 1/v; J00ton granen Weert; 81 en 83 ton diversen Arnnem; 526 ton kolen Leiden; 200 ton tinerts Arnnem; 173 ton granen Almelo; 95 ton mais Akkrum Totaal 33 reizen, 5 vletreizen. 23 September v.m.: 57 en m ton mais ZuU phen;7Ö ton meis Helmond; 80 ton granen Doè- tinchem; 200 ton mais 's-Hertogenbosch; 200 ton granen Doesburg 2 maal 533 ton mais 1/v; 510 ton rogge Wormerveer; 168 ton granen Almelo; 600 ton mais Sas van Gent en 367 ton grènen Maashees.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2