BELGIE gaf tegen FINLAND de zege uit handen Sportleuze September 1953 Nieuwe serie meester-zetten uit Candidaten-toumooi te Zürich I ijl i I eiik DEBRAIINE Nederland krijgt een Dierenwet Onze dagelijkse PUZZLE m de Heer Twee gestolen afgodsbeeldjes Nederlandse hockey-dames verloren Enschede van Zuid-Afrika RADIO-PROGRAMMA'S Debutant Bollen scoorde beide goals Welk doel liebt gij bij deze start? m me* mm pi Handbal-dames wonnen van Oostenrijk Ook geen Fransen in het F.I.F.A.-elftal 4 Oct.: Werelddierendag Ned. club-titel wiel rennen naar Haarlem In Congo wordt gevochten om mode-shows PAGINA 5 DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1953 WEST BROMWICH ALBION KAN NIET KOMEN EUWE STAAT OP WINST TEGEN STAHLBERG v5 :;y-r Maar heren verloren wéér In het witte licht van God SmyslovBronstein FRANCK L. PACKARD TELEVISIE BRUSSEL, Woensdag. Slechts 10.000 toeschouwers woonden de voetbal-landenwedstrijd tussen België en Finland in het Heysel-stadion bij. Het veld was, ondanks de felle regens der laatste dagen, voortreffelijk bespeelbaar. Het was een matige wedstrijd, welke voor het We reldkampioenschap gold de uitwedstry heeft België geruime tijd geleden «evyon- nen een ontmoeting, welke door de Bel gen had kunnen worden gewonnen, indien men na de 20 voorsprong de teugels in handen had gehouden. Maar de Belgische ploeg, door een zege zeker van een plaats in de finalegroep van het tornooi om de Wereldtitel, nam het in de tweede helft gemakkelijk op, een gevaarlijke tactiek tegen de Finse ploeg, welke altijd stug volhoudt en nimmer een wedstrijd als ver loren wenst te beschouwen. In de eerste helft hadden de Belgen het beste van het spel. Verscheidene hoek schoppen vielen hun ten deel, terwijl paal en lat enkele doelpunten in de weg ston den. Interessant was het duel tussen Cop- pens en spil Jupiainen, die fors, maar ze ker niet unfair speelde. In de 25e minuut was het de debutant Bollen, die de bal keurig van Janssens kreeg aangegeven en met een onhoudbaar schot België de lei ding gaf. Aanvankelijk gaf de ontmoeting in de tweede helft hetzelfde beeld te zien als voor de rust. De Belgen domineerden in het veld, maar doelverdediger Rintanen speelde voortreffelijk en wederom ketste de bal enkele malen tegen het houtwerk. De Finnen beperkten zich tot individuele uitvallen, welke niet van gevaar ontbloot waren. Na een duel tussen Kupiainen en Cop- pens werd de laatste een vrije schop toe gekend, hij plaatste naar Bollen, die zich uitstekénd had opgesteld en met het hoofd het leder in het Finse doel deponeerde: 2—0 Toen moesten er nog 20 minuten ge speeld worden. De Belgen bleven druk uitoefenen, maar tenslotte verslapte hun spel, hetgeen een extra aansporing betekende voor Finland om althans de eer te redden. Dit gebeurde tien minuten voor het einde. Linksbinnen Lahtinen, die met de ook in ons land be kende buitenspeler Lethovirta een goede vleugel vormde, profiteerde van een fout in de Belgische verdediging en de stand was 2—1. Niettemin meenden de Belgen de zege in hun zak te hebben, maar rechtsbuiten Vaihela was in de laatste minuut Van Brandt en keeper Daenen te snel af en deponeerde de gelijkmaker m het net. Het gelijke spel betekende een grote de ceptie voor de rode duivels, die inderdaad de ontmoeting hadden kunnen winnen maar tegenover de energieke Finnen men taal een blunder hebben geslagen, welke hun zeer duur te staan is gekomen. Op een dag werd over een afstand van vele duizenden kilometers (Londen-Boe- dapest) tweemaal het wereldrecord 4 X 1500 meter estafette verbeterd. In Boe dapest liep een ploeg Hongaarse athleten de tijd van 15 min. 29,2 sec., maar in Lon den kwam de Engelse ploeg Dunkley- Law-Pirie-Nankeville aan 15 min. 27,2 sec. en liep een Zweedse ploeg ook nog 15.29.Het record stond sedert 1949 met 15 min. 30,2 sec. op naam van Zweden en de Engelsen zijn daar dus precies 3 volle seconden onder gebleven. Advertentie VOOR DE MAN VAN DE WERELD NIEUWE BINNENWEG 28 Dc op het ENSCHEDE, WOENSDAG D.K.S.-terrein te Enschedé Het bestuur van de Engelse eerste-divi- sie-club West Bromwich Albion heeft be sloten de uitnodiging van de K.N.V.B. om op 7 October in een oefenwedstrijd voor het voorlopig Nederlands elftal voor de wedstrijd Nederland—België uit te komen, niet te accepteren. De secretaris van Albion deelde mede, dat het bestuur de invitatie gaarne had aangenomen wanneer deze op een gener tijdstip was gekomen. „Het pro gramma, dat wij voor de boeg hebben, is te zwaar om er nog een extra wedstrijd aan toe te voegen. Wij hebben enkele spelers op de ziekenlijst staan en ons re serve-materiaal is niet bijzonder sterk" aldus de secretaris van West Bromwich Albion. gespeelde landenwedstrijd tussen de dames hockey-elftallen van Nederland en Zuid- Afrika is door Zuid-Afrika met 4—2 ge wonnen. Met rust hadden de Nederlandse dames met 2—1 de leiding. Het was een aantrekkelijke, snelle wed strijd, die in de eerste helft weinig krachtsverschil te zien gaf. Na de her vatting demonstreerden de gasten een duidelijk overwicht en de 2—1 achterstand, welke zij bij de pauze hadden wisten zij dan ook in een 4—2 zege om te zetten. De verdediging van de Oranje-ploeg maakte in de tweede helft enkele fouten, welke door de zeer snelle voorhoede van de gasten prompt Werden afgestraft. Reeds na 5 minuten nam Nederland de leiding door rechtsbinnen mevr. Brouwer, maar korte tijd daarop was de stand ge lijk door de Zuid-Afrikaanse rechtsbinnen mej Clack, die een strafcorner benutte. Deze speelster, die zeer beweeglijk en stokvast was, speelde een vooraanstaande rol in de Zuid-Afrikaanse voorhoede, welke het spel goed open hield en uit stekend plaatste. Het was een geluk voor de Nederlandse ploeg, dat mej. Junssen zich op buitengewone wijze m het doei weerde. Tal van schoten wist:zij t®®t0P" Den en in menige gevaarlijke situatie bracht zij redding. Voor de rust namen de Nederlandse dames opnieuw een voor sprong door mej. Van Nier.ip. die een van rechts aangegeven bal inschoot (2—1). Aanvankelijk wogen na de rust de par tijen tegen elkaar op, maar spoedig kwa men de Zuid-Afrikaanse meisjes st®rl5 opzetten. Eerst was het de ,reihJ;s^fp° mej. Harrison, die succes had. De ga:sten voerden het tempo op en hoewel de Nederlandse dames zich verschillende kansen wisten te scheppen, was het over wicht der gasten toch zo groot, dat doel punten niet konden uitblijven. Een tijd lang hield de Nederlandse achterhoede stand en ruimde flink op, maar de Zuid- Afrikaansen zaten fel op de bal en waren ook vlugger met afnemen. Wel kwamen de Nederlandse meisjes nog enkele malen voor het Zuid-Afrikaanse doel, maar de verdediging der gasten, waarin vooral mej. Duplessis uitstekend voor de dag kwam, wist het gevaar steeds te keren. Binnen tien minuten was daarna het pieit beslecht toen mej. Clack kort na elkaar twee doelpunten voor haar rekening nam, bij een waarvan de Nederlandse doelver- dédigster niet geheel vrijuit gmg. Zij trap te de bal uit het doel, juist voor de voeten van mej. Clack, die prompt inschoot daar mee de Zuid-Afrikaanse zege bevestigend. De uitslagen van de partijen uit de 14e ronde van het Candidatentournooi te Zu rich luiden: Gligoric—Reshevsky V2—V2, Najdorf— Smyslof 1/2V2, Petrosian—Geiler -%• Szabo—Boleslavsky V2—V2, Taimanov— Keres Vu—Va* AverbachKotov afgebro ken, Euwe—Stalhlberg in iets betere stel ling' voor Euwe afgebroken. De stand na de 14e ronde (alle spelers hebben 13 partijen gespeeld met uitzon dering van Stahlberg, die 14 partijen op zijn naam heeft staan) luidt: 1. Smyslov 9 punten; 2. Reshevsky 8 pnt plus 1 afgebroken partij; 3. Najdorf 7 k pnt plus 1 afgebroken partij; 4. Petrosian 7 punten; 5. en 6. Bronstein en Boloslavsky beiden 6% pnt plus 1 afgebr. partij; 7. en 8 Keres en Taimanov, beiden 6V2 pnt; w. Euwe 6 punten plus 1 afgebroken partij; 10 en 11. Gligoric en Szabo, beiden 6 pnt; 12! Averbach 5 punten plus 2 afgebroken partijen; 13. en 14. Kotov en Geiler, beiden 4% punt plus 1 afgebr. partij; 15. Stahl berg 3i/? punt plus 1 afgebr. partij (uit 14 partijen). Natuurlijk heeft men bij de start van dit winterseizoen de verwach ting en het verlangen om zijn spel technisch zo goed mogelijk te kunnen spelen, liefst bekroond met een over winning en, als de wedstrijdconditie van persoon en team mocht meeval len, een kampioenschap te behalen. Dit zijn allemaal normale en eerbare doelstellingen. Mijn ervaring leert mij echter elk jaar meer, dat men in de grote sportwereld veelal geen ander doel heeft. Zeker, de gedachte van spelvreug de en vriendschap wordt nog wel gebruikt om er mee te schermen in een gelegenheidsspeech; ze wordt echter in de practijk slechts spora disch beleefd. En nu kunnen grote, fenomenale sportgebeurtenissen wel een even tuele aangename afleiding aan het grote publiek bezorgen: heel dik wijls hebben deze toch ook een be denkelijk negatieve zijde. Zulk een gebeurtenis is voor ons ook de Tour de France van dit jaar geweest. We hebben daarbij een persoons verheerlijking moeten constateren, die gewoonweg absurd en ziekelijk was. Zeker, het waren flinke presta ties die onze mannen verrichtten en men kon zich daarover terecht ver heugen. De renners zullen de eersten zijn om te erkennen, dat hun prestaties gè- woon-menselijke waren, verricht door goed gespecialiseerde vakmen sen. Zij zullen zich ook niet bewust zijn, dat zij na de Tour tot een hoger ras zijn gaan behoren. Heel wat radio- en persstemmen hebben zich maandenlang moe ge maakt om de mensheid diets te ma ken, dat we te doen hadden met regelrechte Uebermenschen en dat hun prestaties gerangschikt moesten worden onder het grootste wat er voor mensen te bereiken valt. Kijk, en dit is jammer: want hier door wordt de waardering van de sport verkeerd gericht voor het grote publiek en ik vrees voor veel spor ters. Vervolgens is er naar aanlei ding van deze Tour nog een andere fout beleefd, n.l. dat de sport alleen maar de moeite waard en geslaagd zou zijn als men wint. Deze gedachte is toch wel heel erg fnuikend en vervlakkend voor sport beleving van de grote massa. In deze mentaliteit moet het grootste deel van onze sportmensen toch wel erg ontgoocheld gaan worden in zijn sportbeleving. Immers, er zijn slechts weinig technische winnaars en al de overi gen moeten wel teleurgesteld zijn, want zij hebben niet gewonnen en dus heeft de sport, volgens deze ge- dachtengang, hun ook niets gegeven. Op deze wijze ontneemt men de mensheid haar vreugde en bevredi ging in de sport: zij wendt zich ervan af en we houden slechts een selecte groep over, die dan niet meer zozeer sporters genoemd kun nen worden, doch een bepaald genre van circus-artisten. Blijkbaar houdt een groot gedeelte van deze „voorlichtende" sportpubli- citeit meer van een kleine groep ge weldenaars die sensationele prestaties bereiken dan van het feit dat de grote massa haar vreugde en ont spanning vindt in sport en spel. Wat is de grootste weldaad voor onze tegenwoordige mensheid? Overigens is het ook niet waar, dat de overwinning de grootste vreugde zou geven. Ook vandaag nog zijn de grootste waarden van sport en spel gelegen in het feit, dat men ondervindt dat men de kracht en het inzicht heeft om een bepaald spel te kunnen spelen. De Olympische Spe len noemen dat de vreugde van het „kunnen meedoen" en wij noemen dat de vreugde van het spel. Als men het anders wil voorstellen en doen beleven, begaat men een mis daad tegenover de mens van deze technische tijd, voor wie de sport een behoefte is en voor wie de sport een zegen en een weldaad moet zijn. Ik hoop hartgrondig, dat onze lei ders van onze katholieke verenigin gen ook in dit seizoen de moed en de kracht mogen opbrengen om hun mensen zó te leiden, dat zoveel mo gelijk sporters deze waarden van sport en spel mogen genieten. En gij sporters, volgt toch deze lei ding en laat u niet op een dwaal spoor brengen. Tracht de vreugde van het spel en van de vriendschap te ontdekken en te beleven. Dat moet uw grote doel zijn bij deze start. En als ge in dit spel dan ook nog kunt winnen, accepteert dan die overwinning in dankbare vreugde, echter niet als hoofdzaak van uw spel. P. BOYMANS, pr. ten, in volgorde door loting bepaald, In Eindhoven gestart en te Bladel, na 50 kilo meter, werd de eerste stand opgemaakt. Toen reeds kon men duidelijk waarnemen dat de Haarlemmers een zeer goede kans op de titel maakten. Er zat een goed tempo in de ploeg en vooral door het voortreffelijke pelotonrijden ging vrijwel geen seconde verloren. ,De Kampioen" als dertigste gestart, kwam te Eindhoven als een en twintigste ploeg binnen. Op dat ogenblik waren Willebrord Wil Vooruit" en „Wilhel- mina" de nummers 1 en 2, maar beide clubs moesten een plaatsje opschuiven. Niet met enkele seconden, maar met hele minuten. Van Est c.s. hadden 2.48,33 ge noteerd en Dekkers liet met zijn twee metgezellen 2.52,afdrukken. Dit drietal had in het tweede gedeelte kans gezien om „Maastricht" en „D.T.S." met ruim verschil achter zich te laten. Bij „Willebrord Wil Vooruit" hadden echter onregelmatigheden plaats gevon den. Van Osta had onderweg een wiel- breuk gehad en het voorwiel van de reeds uitgevallen Van der Heyden geleend. Dit is in strijd met de reglementen, waardoor „W.V.V." werd gediskwalificeerd. De eindstand luidde: 1 „De Kampioen' Haarlem 2 uur 45 min. 31 sec.; 2 „Wilhel- mina", Eindhoven 2.52,3 „Het Zuiden", Eindhoven 2.52,42; 4 „Maastricht" 2.53, 5 „D.T.S.", Zaandam 2.54,4; 6 „Pedaalrid ders", Rotterdam 2.55,35; 7 „De Bataaf", Halfweg 2.55,37; 8 „De Germaan", Am sterdam 2.55,37; 9 „Ulyses", Amsterdam 2.56,17; 10 „Feijenoord", Rotterdam 2.56,54. Nationaal Sport-adviseur v.d. Ned. Kath. Sportbond. Door doelpunten van Lofthouse (3) en Hassali (2) won te Belfast een team van de Engelse League met 50 van de Noord- Ierse League; terzelfder tijd won te Dublin een League-elftal van de Ierse Vrijstaat met 3—1 van een League-team uit Wales. Van een speciale scliaah-rnedeiverker Na verleden week reeds de eenvoudige notatie der zetten zonder meer te hebben gepubliceerd van de fantastische partij tussen onze landgenoot dr Max Euwe en de Argentijn Najdorf in bet Candidaten-tournooi voor het Wereldkampioenschap schaken te Zürich, geven wij hieronder nog een uitvoerige analyse en commentaar van deze partij, welke bij de schaak liefhebbers zo grote interesse ondervindt. Wit: dr Euwe. Zwart: Najdorf. 1. d2d4, Fg8—f6; 2. c2—c4, g7—g6; 3. g2g3, Rf8g7; 4. Rfl—g2, 0—0; 5. Pbl—c3, c7—c5; 6. d4d4, e7—c5? 7. Rel—g5, h7—h6; 8. Rg5Xf6, Dd8Xf6; 9. d5—d6! (Moedig ge speeld! Deze „vooruitstrevende" pion kan slechts met grote moeite veroverd worden en dit zou zovele zetten kosten, dat zwart hieraan niet kan beginnen zonder gevaar voor een deblacle). 9Pb8—c6; 10. e2e3, b7—b6; 11. Rg2—d5! Kg8—h8. (Zwart mocht pion d6 natuurlijk niet met zijn Dame nemen, wegens 12. Rd5Xf7f résp. 13. DdlXd6. Daarom de zwarte Koningszet.) 12. Pc3—e4. (Dekt pion d6 en verjaagt de Dame, die slechts één veld heeft, n.l. d8. Na Df6—f5 zou g3—g4 volgen en de Dame is verloren.) 12Df6d8; (Thans begint wit een aanval op de zwarte Koningsstelling die adembenemend is en die in staat was zelfs bij de toeschouwers hartkloppingen te veroorzaken). 13. h2—h4, f7—f5; 14. Pe4g5! (Dreigt o.m. 15. Pg5— f7f) i4Rc8—b7; 15. g3—g4 (Wit wenst met Pg5f7t de qualiteit niet, omdat hij grotere dingen ziet) 15e5e4; 16. Pgl—e2, Rg7Xb2; 17. Pe2—f4ü (Dr Euwe offert hier een Toren en dat zou hij zeker niet doen als hij geen grotere perspec tieven zag. En heel spoedig zal dit blijken. spreken en men moet Smyslov bewonde ren, dat hij er in slaagt niet alleen de aanval van Bronstein een halt toe te roe pen, doch in zekere zin, de kansen in zijn voordeel te doen keren. 19. Pa3c2, Pg6—f4; 20. Th3—h2, d4—d3!? (de vraag rijst hier of zwart niet beter met 20. e6e5 en f7—f5 had kunnen ver volgen); 21. Pc2—e3, (de vijfde zet met deze officier); 21. Pf4—e2f (van dit schaak en de précaire positie van de witte koning had Bronstein zich vermoedelijk te veel voogesteld); 22. Kgl—hl, f7—f5 (Met 22. Pe2—g3t had zwart hier remise in handen door eeuwig schaak, doch het spreekt vanzelf, dat zwart hiermede niet tevreden is). De stelling is een diagram waard. hebben hunne voor- zowel als nadelen.) 7Rf8—c7; 8. Pbl—c3, 0—0; 9. Pf3—h4 (Een poging om een der zwarte raadsheren in handen te krijgen, in open spelen is de loper meestal meer waard dan een paard). 9Rf5g4; 10. h2h3, Rg4—h5; 11. g3g4? (Wit had eerst d2—d4 moeten spelen alvorens de g~pion op te spelen. De raadsheer kan toch niet meer ont komen. Maar nu volgt er een onaangename verrassing voor Smyslov). 11Ü5<34! 12. Pc3bl, (wit heeft niet anders. Na 12. Pc3a4 gaat het paard verloren door b7b5 enz.) 12Rh5Xg4 (opnieuw een verrassing, want wit had vermoedelijk op 12Rh5—g6 gerekend, waarna hij 13. Ph4Xg6 zou hebben geantwoord). 13. h3X g4, Pf6Xg4; (Nu staat wit voor een moei lijke keuze; het paard kan alleen naar f3 teruggaan, doch dan dreigen de zwarte e- en f-pionnen naar voren te komen. Na lang nadenken besloot wit tot 14. e2e4, Pg4Xf2!; 15. TflXf2, Re7Xh4; 16. Tf2—f3, Pd7e5; 17. Tf3—h3, Rh4—g5; 18. Pbl—a3, Pe5g6. (De positie van wit ziet er nu niet bepaald fraai uit. De Koning zonder de bescherming van pionnen (roi dépouille) de damevleugel die door e4e3 dreigt te worden ingesloten, het misplaatste paard °P a3, alles tezamen genomen, zou men haast van een failliete boedel kunnen iwr Stand na 17 Pe 2 4 17. Dd8—f6; 18. g4Xf5! Rb2Xal; 19. Advertentie Is erger dan pijnl Onmiddellijke verlichting en spoedige genezing van Uw huidaandoening geeft het beroemde huidgeneesmiddel 23. e4Xf5, e6Xf5; 24. Rg2—f3, Pe2—g3f, 25. Khlgl. (Dit is beter dan 25 Khlg2, want dan zou zwart kunnen voortzetten met 25Rg5Xe3, gevolgd door 26 Dd8g5 en om die reden houdt wit het veld g2 vrij voor de toren op h2). 25. Rg5—f6; 26. Rb2Xf6, Dd8Xf6; 27. Ddl—el, f5—f4; 28. Fe3g4, Df6—d4f; 29. Kgl—g2, Ta8e8; 30. Del—gl (een aanbod om de dames te ruilen, waarop zwart echter niet in gaat); 30Dd4—b2; 31. Dgl—Cl, Db2d4; 32. Del—c3! (Nog geen 12 zetten tevoren stond wit er vrijwel hopeloos voor en nu 32. Dd4d6; 33. c4—c5! Dd6—g6; 34. Dc3—c4t, Kg8—h8; 35. Th2—h3, h7—h5; (een dreiging en toch ook geen dreiging, want deze pion mag in verband met Th3 niet slaan); 36. Kg2—h2, Dg6—h7; 37. Pg4—f2, g7—g5; 38. Dc4—d4f, Kh8—g8; 39. Dd4—c4f, Kg8—h8; 40. Dc4—d4f, Kh8—g8. Hier werd de partij afgebroken en later remise gegeven. LINZ, Woensdag. Het Nederlandse heren-handbalelftal heelt de officiële ontmoeting tegen Oos tenrijk met 19-12 verloren. Met rust had den de Oostenrijkers met 9-6 de leiding. Hoewel doelman Slaats het Nederlandse doel op fantastische wijze heeft verdedigd hij kreeg dan ook menig open doekje van de ruim 5000 toeschouwers heeft hij niet kunnen verhinderen, dat zijn ploeg met flinke cijfers geslagen werd. Telkens opnieuw gleed de Oostenrijkse aanval met vloeiende en fantasierijke combinaties door de Oranje-verdediging, tegenover welk spel onze landgenoten, bij wie, naast Slaats, Walker en Van Duursen het meest op de voorgrond traden, niet in snelheid, maar wel in techniek en in tactiek duide lijk tekort schoten. Bovendien werden v. Duursen en Jongetjes, de twee gevaar lijkste spelers uit de Nederlandse voor hoede, zwaar bewaakt en werden hun weinig kansen gelaten. Niettemin wistv. Duursen toch nog vijf maal en Jongetjes drie keer het net te vinden. Walker (2x), Van Blitterswijk en Zuidema maakten de overige Nederlandse doelpunten. Zondag had de Nederlandse ploeg in een officieuze wedstrijd te Salzburg met 17-12 in de Oostenrijkers haar meedere moeten er kennen. Het Nederlandse dames-handbalteam heeft eveneens te Linz op fraaie wjjze revanche genomen voor de 4-3 nederlaag, welke het Zondag te Salzburg in de offi ciële wedstrijd tegen Oostenrijk had ge leden. In de officieuze ontmoeting met de Oostenrijksen behaalden de Nederlandse dames een verdiende 7-4 overwining, na met rust reeds met 4-2 te hebben voorge staan. Vooral in de Nederlandse aanval klopte het veel beter dan Zondag het geval Is geweest. In hoog tempo ging het telken male op de Oostenrijkse veste af, waar de verdediging voor moeilijke problemen werd gesteld. Frieda Vos, Tine Hand- graaf, Henny de Jong-Assink en Nel van Gennep bezorgden Nederland met rust een 4-2 voorsprong, welke na de rust door Fabie Snel-Muller (met Nel van Gennep en doelvrouwe Annie van der Veen-Huis man tot de uitblinksters behorend), die twee maal doel trof en Tine Handgraaf tot 7-4 werd vergroot. Voetbal in Engeland: le divisie Sheffield WednesdayNewcastle United 30; 2e di visie EvertanNotts County 32. De heer K. J. J. Lotsy. voorzitter van de speciale F.I.F.A.-commissie voor de wedstrijd tegen Engeland, deelt mede dat Marche (Reims) en Ujlaki (Nice) niet uit komen in het voorlopig F.I.F.A.-elftal, dat Woensdag 30 September in het Olympisch Stadion te Amsterdam een oefenwedstrijd speelt. De Franse voetbalbond heeft zowel Ujlaki als Marche vrijgelaten in hun keuze of zij tegen F. C. Barcelona te Amsterdam zouden spelen dan wel in het Franse nationale team tegen Ierland, welke ontmoeting op Zondag 4 October te Dublin op het programma staat. Zij kozen blijkbaar het laatste. Door de keuze van twee nieuwe spelers, Navarro van Athletico Madrid, back van het Spaanse elftal, en Coppens (Beerschot) die beiden uitgenodigd zijn om het voor lopig F.I.F.A.-elftal voor Amsterdam te completeren, heeft men tevens enkele om zettingen in de ploeg aangebracht, welke er nu als volgt uitziet. Voor de rust: Doel: Zeman (Rapid Oostenrijk). Achter Stotz (Austria, Oostenrijk) en Happel (Ra pid, Oostenrijk). Midden: Hanappi (Rapid), Ocwirk (Austria) en Brinek (Wacker, Oos tenrijk. Voor: Coppens (Beerschot), Boni- perti (Juventus, Italië), Vucas (Belgrado, Zuid-Slavië), Kubala (F. C. Barcelona, Spanje) en Zebec (Partisan, Zuid-Slavië). Na de rust: Doel: Zeman (Rapid). Achter: Stotz (Austria), Posipal (Hamburger S.V., Duits land), en Navarro (Athletico Madrid). Mid den: Hanappi (Rapid) en Ocwirk (Austria). Voor Coppens (Beerschot), Lorenzi (Inter- nazionale, Milaan), Nordahl (Milano), Ku bala (F C Barcelona) en Zebec (Partisan). Reserves: Beara (Split, Zuid-Slavië) en Cjakovski (Belgrado, Zuid-Slavië). „De Kampioen", de wielerclub uit Haar lem, die verleden jaar voor het eerst be slag wist te leggen op de nationale club- titel van de K.N.W.U., heeft, met nog meer overtuiging en met een nog groter ver schil dan vorig jaar, op het parcours van de Kempen deze prestatie herhaald. Op nieuw werden de rood-witten eerste. Zij legden de 108 kilometers in storm en stortregen af in de tijd van 2 uur 45 min. 31 sec. Het waren Gerrit Peters, Gerrit Voorting, Adri Voorting en Wim Rusman, die de strijd tot het einde konden vol brengen. Piet van Roon en Arend van 'tHof hadden onderweg wegens pech moeten opgeven. Halverwege de wedstrijd kon men zich reeds een beeld vormen van de stand van zaken. De ploegen waren om de 2 minu- „De activiteit van de Nederlandse politie inzake de dierenbescherming zou veel gro ter en doeltreffender zjjn wanneer er maar een deugdelijke Dierenwet in ons land bestond. De verouderde artikelen in het Wetboek van Strafrecht zijn te vaag en geheel onvoldoende om voor de Ne derlandse politie-ambtenaar een rugge steun te zijn." Aldus verklaarde kolonel dr H. J. Wee- kenstroo, dirigerend officier der Rijkspoli tie 1ste klasse op een te Utrecht gehouden persconferentie over de op 4 October a.s. te houden jaarlijkse Werelddierendag. Spreker verheugde zich er intussen over, dat sinds verscheidene maanden een in terdepartementale commissie van des kundige dierenvrienden werkt aan de voor bereiding van een Nederlandse Dierenwet, welke in afzienbare tijd het verlossende woord voor het dier zal kunnen spreken. En die tevens voor het politiepersoneel de grondslag zal vormen voor een reële strijd tegen de kwelling en mishandeling van het redeloze dier. Naar voorts nog werd medegedeeld heeft de Vereniging tot bescherming van Dieren zich de laatste jaren krach- landse Zaken heeft aan de vereniging doen weten, dat hij zich met het aange boden werkschema in grote lijnen kan verenigen en dat hij de nodige medewer king ter zake heeft verzocht aan de com missarissen der Koningin in de verschil lende provincies van ons land. Op deze conferentie hield pater Auspi- crus van Corstanje O.F.M. een hoogge stemde rede over „De betekenis van de H. Franciscus van Assisië voor onze tijd", waarin hij betoogde dat de vriendschap van St. Franciscus voor de dieren loutere Godsverering was en omgekeerd de vriendschap van de dieren voor St. Fran ciscus loutere openbaring van Gods liefde. De dieren, die St. Franciscus omringen, bewegen zich altijd in een wonderbaarlijk licht. Ze staan, zoals de dichter Donker zegt, in het witte licht van God. Fran ciscus wil ons door middel van deze le vende creaturen met eerbied vervullen voor het leven en ons opwekken tot rid derlijke Godsverering en heiligheid. Gistermiddag is op de kruising Bilder- dijkstraatKinkerstraat te Amsterdam de van meren zien oe laaisie jaren irraeu- arige Jan van A., die met zijn autoped tig toegelegd op de verplegende dieren- óe kruising passeerde, onder een achter- bescherming. In dertig afdelingen van de Vereniging zijn meer of minder vol maakte asylen opgericht. Verder heeft de vereniging speciale cursussen in die- renverpleging en E.H.B.O. voor dieren in het leven geroepen. Reeds een 10-tal afdelingen hebben cursussen en exa mens gehouden en diploma's uitgereikt. Er zijn nog plannen in voorbereiding om te komen tot een behoorlijke beveiliging in organisatorisch verband van dieren in geval van oorlog en rampen, waartoe de recente watersnood mede een grote stoot heeft gegeven. De Minister van Binnen- Horizontaal: 1. land in Europa; 8. mu- ziekteken; 9. ongevuld; 11. ijzerhoudende aarde. 12. Europeaan; 14. voorzetsel; 15. herkauwer; 16. keukengerei; 18. soort on derwijs; 19. herkauer; 20. dwaas; 22. over blijfsel v. e. gestrand schip. 23. hoofddek sel; 24. koeienmaag; 26. water in Utrecht; 27. gemeente-dienst; 29, telwoord; 31. lui tenant-generaal (afk.). 32. verlangen; 34. deel van de wet; 35. bijwoord; 36. ontken ning (dts.); 38. Europeaan; 39 provincie. Verticaal: 1. soort gebak; 2. meisjes- en jongensnaam. 3. op deze tijd (lat.); 4. be voeling; 5. reeds; 6. keurig; 7. part; 8. land in Europa; 10. provincie. 12. eiken schors; 13. voorzetsel; 16. kokerellen; 17. soort stof; 19. speelgoed. 21. deel van een wagen; 25. meisjesnaam; 26. vorm van eten; 28. oneerlijk mens; 30. gewas. 31. verdriet; 33. eng. titel; 35. onbep. vnw.; 37. Nederl. Indië (afk.). 38. kindergroet. Oplossing raadsel van gisteren Horizontaal: 1. lopik; 5. reden; 9. ren dier; 10. opera; 12. groep; 14. dan. 15. lea; 17. ere; 18. sstt; 20. ogen. 21. er; 22. po; 23. goal; 26. krot; 29. lor 30. rok; 32. oor. 33. irene; 35. lange; 37. niemand. 38. toast; 30. speer. Verticaal: 1. loods; 2. prent; 3. ier; 4. knal. 5. riga; 6. eer; 7. droog; 8. nopen; 11. pastoor; 13. ereboog; 16. es; 19. tel; 20. ook; 23. glint. 24. arena; 25. do; 27. ronde; 28. treur; 30. reet 31. klas; 34. nis; 36. anp. Advertentie I wiel van een vrachtauto terecht gekomen. Het kind werd zeer ernstig gewond en is ter plaatse overleden. Een delegatie van de Belgische kledingsindustrie bevindt zich in de Belgische congo, waar zij een afzetgebied zoekt voor Bel gische textiel onder de inlandse be volking. Hiertoe worden overal modeshows gehouden, waar door mannequins speciaal voor de vrou welijke bevolking ontworpen, zeer elegante kledingstukken worden getoond. Deze shows verheugen zich in een grote belangstelling van de zijde der donkerkleurige Eva's. Toen dezer dagen te Elisa- bethstad een dergelijk „Defile de haute couture" werd gehouden, konden dan ook honderden nege rinnen geen plaats meer vinden. De gevoelens van teleurstelling keer den zich tegen de inlandse politie agenten en na een hevige vecht partij van anderhalf uur was het onverwachte resultaat, dat twee ordebewaarders naar het zieken huis vervoerd moesten worden.... B. M. R. S. <3e meest gekochte BONBONü&Jt 40 en 50 ct. per ons. Vu Donderdag: 24 September Radioprogramma B.M.R.S. Uitzending vanuit Engelse Transit Camp. te Hoek van Holland. Golflengte 31 meter. 22.00 uur Eddie Fisher zingt. 22.15 uur Hook Hits. 23.15 uur oude en nieuwe platen. 01.00 uur Sluiting. VRIJDAG 25 SEPTEMBER HILVERSUM I. 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Gram. 9.45 Schoolradio. 10.00 Kamermuz. 10.30 Pianorecital. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Koor en ork. conc. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Salonork. en sol. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Act. of gram. 13.25 Instr. ens. en solist 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 14.30 Pro- menade-ork. 15.00 Schoolradio. 15.30 Viool en clavecimbel. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Franse chan sons. 18.00 Caus. 18.10 Luchtmachtkapel. 18.52 Act. 19.00 Nws. 19.10 Regeringsuitz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Amus. ork. en soL 21.00 Brabants halfuur. 21.30 Metropole-ork. 22.00 Opera-conc. 22.35 Gram. 22.45 Caus. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Pf4Xg6t, Kh8g720. Pg5Xe4, Ral—c3t; 21. Kei—fl, Df6Xf5; 22. Pg6—f4, Kg7—h8; 23, Pe4XC3, Ta8—e8; 24. Pc3—e2, Tf8—g8; (eerst nu heeft zwart zijn beide torens in stelling kunnen brengen, doch de raads heer op b.7 en het paard op c6 spelen geen rol bij de verdediging.) 25. h4—h5i, Tg8 g5; 26. Pe2g3, Tg5Xg3; 27. f2Xg3, Te8X e3; 28. Kfl—£2, Te3—«8; 29. Thl—el, Te8 Xel; 30. DdlXel, Kh8Xg7; 31. Del—e8!, Df5—c2f, 32. Kf2—gl, Dc2—dit; 33. Kgl— h2, Ddl—c2f; 34. Pf4—g2, (Thans kan zwart geen schaak meer geven). 34 Dc2—f5; 35. De8—g8f, Kg7—f6; 36. Dg8— h8t, Kf6g5; 37. Dh8—g7f. En hier gaf Najdorf de partij op. Na 37Kg5Xh5 volgt 38. pg2—f4tt of Rd5—f7t. Een groot aantal belangstellenden volgde deze partij tot het einde. In het heetst van de strijd bood Najdorf zijn tegenstander remise aan, hetgeen dr Euwe van de hand wees. Hieronder volgt de wilde, sensationele partij uit de tiende ronde tussen Wit: Smyslov. Zwart: Bronstein. 1. c2c4, Pg8—f6; 2. g2—g3, d7—d5; 3. Pgl—f3, c7c6; 4. b2—b3, Rc8—f5; 5. Rfl g2, e7e6; 6. 0—0, Pb8—d7; 7. Rel—b2. (Wit stelt zich op met een dubbele fian- chetto van zijn beide raadsheren, terwijl Bronstein deze officieren op een andere manier in het spel brengt. Beide methoden DOOR 49) Ik weet 'het eigenlijk niet, zei hij weifelend. Ik wil niet 'hebben, dat ze me voor een verklikker aanzien. Maar ik zal je zeggen, wat ik zal doen. Ik ken Chen- su al een jaar of vier, vijf, van zijn mak kers in Singapore weet ik niets af, ook niet waar die uithangen. Maar 'kom mee teruig met me en dan zal ik wat luidjes uitsturen om hetgeen je wilt weten uit te vinden. ....Alleen moet je nooit ver tellen door wie je er achter bent geko men. Kom mee! Nog niet alhik!draag je me! zei Bob Kingsley met een zwakke glimlach. Daar ga ik vanavond niet te rug. Dat heb ik je al meer gezegd en ik zal je nu zeggen waarom. Ik heb ale een echte stommerik dat beeldje op de roulet tetafel laten vallen met een handvol geld, dat ik wilde inzetten, en Won Fu heeft het gezièn. Misschien was ik wel dronken en misschien ben ik het nog, maar ik was tO'dh niet dronken genoeg om niet te zien, dat Won Fu naar de deur vloog, ofschoon ik niet geloof, dat 'hij wist, dat ik hem gezien had. Hij zal terug komen om me te halen en met de hele bende bij hem als hij ze bij elkaar kan krijgen. Ik zoek ze wel.... maar zo niet- Ik zou wel eens willen zien, dat ze bij mij wat deden! gromde Java Dick ver achtelijk. Kom maar mee terug Nee.... hik.... ikke niet! zei Bob Kingsley koppig, zou je het erg leuk vin den als de politie een inval deed? Java Dick krabde zich weer nadenkend achter op het hoofd- Wel, misschien heb je toch gelijk, gaf hij toe. Toen, met gefronst voorhoofd: Het is een beetje raar, wat je me daar allemaal over Chen-su vertelt. Je hebt een massa vragen gesteld. Nu ga ik er één doen. Ken je een main, die Mindar Singh -heet? Bob Kingsley staarde Java Dick aan. en schoof toen opgewonden zijn pet achtej- oip zijn hoofd. En of! zei hij met een verschrikte blik. Dat was de bediende van mijn oom in Kaïlawa die was daar die nacht, hik! toen de jonk kwam. Wat weet je van hem? Java Dick grinnikte. Ik weet helemaal niets van hem, noch iets van deze hele zaak, behalve dat Ghen-su vanavond pech schijnt te heb ben. Ik kreèg zo het idee, dat die Mindar Singh er wel eens iets mee te maken zou kunnen hebben. Wat ik wel weet is, dat Chen-su daarom vanavond in mijn zaak was- Hoe het precies zat, heb ik niet kun nen ontdekken, maar die Mindar Singh schijnt weggelopen te zijn. va,n Chen-su of een dergelijk iemand en te oordelen naar wat hij zei, moge de hemel mijn heer Sihgh helpen, indien hij ooit weer in de klauwen van Chen-su valt! Ik heb opgemerkt, dat men Won Fu achterliet om te zien of de kerel kwam, en Chen-su is vertrokken om alle zaakjes van dezelf de soort als de mijne te bespieden Goeie hemel! hijgde Bob Kingsley gretig. Ikhik!ik zou er veel voor over hebben, om mijnheer Mindar Singh te spreken. Ze hebben niets meer van die kerel gehoord, sinds die nacht in Kalawa. Ze dachten, dat hij dood was Zeg Java hij praatte weer zachter laat me weten, als je er iets meer van hoort, hoor En je zult me voor dat an dere ook een beetje helpen, niet? Java Dick glimlachte weifelend. Waar neem je dan je intrek? Waar zou ik je kunnen vinden? vroeg hij. Ik ben op de Alita, die ligt voor an ker daar in de haven, antwoordde Bob Kingsley. Toe, Java Dick, help me alsje blieft. Ik moet aan mijn eigen hachje den ken gromde Java Dick; toen grijnsde hij beminnelijk. Goed dan, gaf hij toe. Ik voel niet erg veel voor Chen-su en ik zal zien, wat ik voor je kan ontdekken, maar de grijns verdween en er kwam plot seling een dreigende uitdrukking in zijn gezicht als je me verraadt, zal ik Dat hoef je niet te zeggen zei Bob Kingsley met een bijna nuchter klinken de stem. Zo is het al goed Hij stak zijn hand uit Geef me de vijf Toen, terwijl zijn vingers tintelden van de druk (zo krachtig waren de vingers van 't dwerg achtige schepsel) zei hij Goede avond, Java Ik zal dit niet vergeten In orde, Zwarte Bob, antwoordde Java Dick ongedwongen. Misschien zul je wel eens iets voor mij kunnen doen. Goe den avond De zwarte schaduwen van het steegje slorpten Java Dick op en dadelijk in een rikshaw klimmend, beval Bob Kings ley de koelie, hem naar de haven te bren gen. HOOFDSTUK XVII. Dc middernachtelijke bezoeker. Bob Kingsley ging rechtop zitten in zijn kooi, en ofschoon hij gewekt was uit een valse slaap, was hij onmiddellijk klaar wakker. Het kon niet langer dan een uur geleden zijn, sedert hij van Java Dick naar de schoener terugkeerde, en na Nanu be vel gegeven te hebben, dat er nauwlettend de wacht moest gehouden worden, was hij naar bed gegaan. En nu riep Nanu hem. Ja Wat is er, Nanu? vroeg hij. De Toewan heeft bevolen, dat we hem moesten roepen, als er iets gebeurde, antwoordde Nanu. Er is een man, die alleen in een boot van de kust is geko men en die de Toewan te spreken vraagt. Als zijn woorden waar zijn, was hij de bediende van uw oom in Kalawa, en zijn naam is Mindar Singh. Beveelt de Toe wan, dat hij aan boord komt? Mindar Singh Bob Kingsley sprong uit zijn kooi; toen, het gordijn opzij schui vend, dat terwille van het comfort in de tropische hitte de rol van deur vervulde, stapte hij' in de kajuit. Steek de lamp aan, Nanu beval hij strak. En breng dan die man dadelijk hier Nanu maakte de lamp boven de tafel aan en vertrok. Bob Kingsley liep de kajuit door naar een latafel, verschafte zich een pakje si garetten, stak er een op en met het pakje in de zak van zijn pyama, wierp hij zich kajuitstrap. Schijnbaar kalm, was hij heet in eeh stoel naast de tafel, tegenover de van opwinding. Mindar Singh Wat had Java Dick ook weer gezegd? Dat Min dar Singh was weggelopen van Chen-su of iets dergelijks en dat het er, zoals Java Dick meende, spannen zou voor Mindar Singh, als Chen-su de man ooit weer in zijn klauwen kreeg. Wat zat daar achter? Wat betekende het? Java Dick wist het niet Hij, Bob Kingsley, wist het ook niet. Maar het beloofde heel veel. En bovendien was hij tenslotte toch de enige, die een samenhangend verhaal kon doen van wat er die nacht werkelijk gebeurd was. toen Hsi Yan aan wal was gegaan in Kalawa. (Wordt vervolgd). HILVERSUM II. 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00— 24.00 VARA. 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor dc huisvrouw. 9.00 Gym v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleu ters. 10.40 Clavecimbel en fluit 11.00 Radio feuilleton. 11.20 Gram. 12.00 Promenade ork. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Alt en piano. 14.50 Boekbepsr. 15.10 Gram. 15.30 Lichte muz. 16.00 Orgel en zang. 16.30 Muz. caus. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Vraag gesprek. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Gram. 19.30 Caus. 19.50 Ber. 20.00 Nws. 20.05 „Centrale Openingsavond van het VPRO Winterseizoen 19531954". 21.00 Operamuz. 22.00 Buitenlands overz. 22.15 Dansmuz. 22.40 Caus. 22.45 Avond wijding. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 12.00 Dansmuz. 12.25 Gevar. progr. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.00 Voor de scho len. 15.00 Ork. conc. 16.00 Hoorspel. 16.30 Gevar. muz. 17.00 Voor de kinderen. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.20 Gram. 19.00 Gevar. progr. 19.45 Klankb. 20.30 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Amerikaanse nws brief. 21.30 Gevar. progr. 22.00 Recital. 22.40 Voordr. 23.00—23.03 Nieuws. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 M. 11.45 Orgelspel. 12.15 Mil. ork. 12.45 Ork. conc. 13.45 Voor de kinderen. 14.00 Voor de vrouw. 15.00 Gevar. muz. 15.45 Lichte muz. 16.15 Mrs Dale's Dagb. 16.30 Orgelspel. 17.00 Ork conc. 17.45 Klankb. 18.15 Twintig vragen. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws. en journ. 19.25 Sport 19.30 Gevar. muz. 20.15 Discussie. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Act. 22.20 Dansmuz. 23.05 Voor dracht. 23.20 Gevar. muz. 23.5624.00 Nieuws. N. W. D. R., 300 M. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.25 Dansmuz. 15.50 Ork. conc. 16.15 Barok-muz. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws. 20.00 „Die Stadt hinter dem Strom" opera. 21.45 Nws. 22.10 Dansmuz. 24.00 Nws.' 0.30 Lichte muz. 1.15 Ge var. Frankrijk, Nationaal Programma, 347 M. 12.30 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.55 Israëlische uitz. 18.30 Am. uitz. 19.10 Gram. 20.02 Opera muz. 22.10 Gram. 23.00 Solistenconc. 23.45—24.C0 NifMlWR. Brussel, 324 en 484 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.10 Caus. 18.25 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Filmmuz. 20.00 Operamuz. 20.15 Symph. ork. en solist. 22.00 Nws. 22.10 Caus. 22.15 Gram. 22.55 23.00 Nws. 484 M. 12.10 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 15.00 Strijkkwart. concours. 16.00 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Dansmuz. 18.30 Zang en piano. 18.50 Gram. 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.50 Nws. BBC European Service. Uitr. voor Nederland. 22.0022.30 Nws. Overz. v. d. weekbladen. Film en toneel. (Op 224 en 49 m.). 20.15—21.45 1. Honden-show. 2. Act. 3. Weer- praatje. 4. Van Groenlanders en Eskimo's.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5