Andriessen zitter der Kamerfractie behoudt hem haar midden treedt af als voor K.V.P. Vier millioen arbeiders legden voor 24 uur Italiaanse economie bedreigd het werk stil wordt Tito zou einde wensen van priesterver volging Loonkwestie opnieuw naar de Stichting van de Arbeid Drie professoren aangezocht om advies te geven De ontknikking der onderwijzers- salarissen m K ZIJN TUBA WEER UIT K.V.P. staat voor zware benoeming n nieuwe kapitein •DAGBLAD VOOR SCHIEDAM f EN^OMSTRE KEN kt Vrijdag 25 September 1953 Het roer uit handen Prins Albert bezocht Vlissingen DIJKDOORBRAAK VOORKOMEN Isolering van lepra-bacil bevestigd Nieuwe hoofdredacteur van „De Linie" Fatemi's verwanten gearresteerd Bezorgd over buitenlandse reacties Onderivijzers verontivaardigd Statie Bergschenhoek 300 jaar f!' WEERBERICHT Het dagelijks bestuur der Katholieke Volkspartij heeft een schrijven ontvangen van de heer W. J. Andriessen, waarin deze bericht zich op medisch advies genoopt te zien af te treden als voorzitter van de Katholieke Volkspartij. Hij deelde tevens mede, dat hij zijn functie van Kamerlid zal blij ven vervullen. Hiertegen werd van medische zijde geen be zwaar gemaakt, wel tegen de combinatie van beide functies. De heer Andriessen heeft reeds nu ontslag willen nemen om de partij voldoende tijd te geven zich over de opvolging te kunnen beraden. In November 1946 volgde de heer Andriessen de latere minister van Binnenlandse Zaken mr dr P. J. Witteman op als voorzitter. Nog dit voorjaar werd hij met vrijwel eenparigheid van stemmen herkozen. Bij Dreischor: Kritieke situatie in rampgebied ten einde Aan de kritieke situatie, die als gevolg van de storm van de vooraf gaande dagen aan de dijk van de Vierbannenpolder bij Dreischor was ontstaan, is gisteren een einde gekomen. Dag en nacht heeft men hier met enkele honderden mensen gewerkt om de moeilijkheden het hoofd te bieden. Kloosterzuster boekte belangrijk resultaat Telefonisch van onze Romeinse correspondent) ROME, Donderdagavond. De algemene staking, waaraan naar schatting vier millioen arbeiders uit het gehele land in alle takken van bedrijf hebben deel genomen? was georganiseerd door de drie grote arb° lersorgauisaties: de communistische C. G. I. L., de Vrije C. I. S- L. en de Onafhanke lijke U. I. L. Het merkwaardige van dit eendrachtige optreden is vooral gelegen in het feit, dat het C. I. S. L. geweest is, die het initiatief tot deze manifestatie heeft genomen- De C. I. S. L. staat onder leiding van de christen-democraat Pastore. En indien deze vakbondsleider mocht hebben gemeend, dat hij door zijn initiatief de communisten een goed deel van hun macht ontnemen zou, dan is het thans wel duidelijk, dat hij zich misrekend heeft. Pater dr S. A. Maas S.J. benoemd Jacht op een hoek TERUGWERKENDE KRACHT HAD VIJF JAAR LANGER MOETEN ZIJN Parochie met een rijke historie o MIK De weerve'rwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zaterdagavond, luidt: Vrij koude nacht met plaatselijk mist. Morgen overdag licht tot halt bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. Zaterdag 26 September: Zon op 6.32 uur. onder 18.30 uur. Maan op 19.28 uur, onder 11.25 uur. Andriessen tolkt, heeft hij, naar de schijn onvermoei baar, de katheder beklommen of de pen ter hand genomen om aanvallen, van welke kant ook op de K.V.P. gedaan, het hoofd te bieden. Rustig ontleder van de omstandigheden, wist hij immer, uitgaan de van een diepe geloofsovertuiging en vaste politieke beginselen, zijn houding als voorzittei te bepalen. Dat de heer Andriessen als partijleider populair was in de gebruikelijke zin van dat woord, is wellicht niet staande te houden. Daarvoor is zijn karakter te nuchter en, althans zeker oppervlakkig gezien, te weinig gevoelig voor humor. Maar niemand zal willen betwisten, dat men gaame het voorzitterschap aan hem toevertrouwde vanwege zijn onbetwiste rechtzinnigheid en onkreukbaarheid, zijn gedegenheid in werkwijze en zijn begrip voor de noodzakelijke eigenschappen van een alle standen omvattende politieke eenheidsbeweging. Hij, die vanuit de ar beidersbeweging in de politiek was ge stapt, werd evenzeer een voorvechter van de middenstandsbelangen als hij dat steeds gebleven is van de sociale belan gen der arbeiders. Thans is aan deze door hem met ere vervulde functie een einde gekomen. Het moet een moeilijke stap voor Andriessen zijn geweest, hoezeer het physiek ook een ontlasting voor hem zal betekenen. Hij zelf niet het minst zal beseffen, dat met de vervulling van de thans ontstane vacature door Partijbestuur en Partijraad een uiterst verantwoordelijke daad moet worden gesteld, welke gedurende jaren haar uitwerking zal doen gevoelen De scheidende voorzitter zelf, die voorlopig nog voor de Tweede-Kamerfractie be houden blijft, zij Gods zegen en een „ad muitos annos" toegewenst. Het was enigermate een greep in het duister, toen de heer W. J. Andriessen. tot dan voorzitter van de R. K. Bouwvak arbeidersbond „Sint Joseph" in November 1946 als voorzitter der jonge Katholieke Volkspartij werd voorgedragen en geko zen. Voor de oorlog had de R. K. Staats partij een reeks van sterke mannen als leider gekend. Na de bevrijding, toen de zwaar geteisterde gelederen een hergroe pering moesten ondergaan, rees de vraag, aan wie het voorzitterschap der herscha pen Katholieke politieke organisatie toe te vertrouwen. Om de partij een repre sentatieve leiding zoveel mogelijk te ver zekeren besloot de Partijraad tot de in stelling van een driehoofdig presidium. De keuze van de voorzitter viel op de toen 52-jarige Andriessen, die zou worden bijgestaan door mr E. M. J. A. Sassen en de heer Chr. Matser, als vice-voorzitters. Zo was de jongen uit Goor, die op 13- jarige leeftijd wever en later bouwvak arbeider werd, de post waardig gekeurd, die eens Van Wijnbergen, Ruijs en Gose- ling hadden bezet. Sinds 1933 als Volks- Geheel onverwacht heeft Z. K. H. Prins Albert van België Donderdag een bezoek aan Vlissingen gebracht. Het bezoek gold in het bijzon der de marine en de oefening „Ma riner", welike zidh thans odk tot de Zee>uwse kustwateren uitstrekt. Prins Albert, die adelborst eerste klasse vain de marine is, arriveerde in de loop van de daig aan boord van Hr Ms „Jacob van Heemskerk" in gezelschap van de chef van de Belgische marinestaf, commandeur Robins. Over grote afstanden was het rijswerk weggeslagen, waardoor de golven haar vernielende werk aan het dyklichaam kon den doen. Hier en daar werden grote hap pen uit de dijk geschuurd. Deze is thans weer met duizenden zandzakken en vele kubieke meters grond versterkt. Men heeft dit werk direct aangepakt, waardoor een doorbraak kon worden voorkomen. Het werk aan de dijk bij Dreischor gaat nog steeds dag en nacht door. Zwakke plekken worden opgevuld, terwijl men op enkele plaatsen reeds is begonnen met het aanbrengen van een nieuw noodbeslag op de dijk. Op slechts enkele honderden me ters afstand van dit werk is men aan het haventje bij Stevensluis bezig met het plaatsen van grote pompen met buislei dingen, die zullen worden gebruikt voor het leegpompen van de Vierbannenpolder wanneer de sluiting van Ouwerkerk een feit zal zijn geworden. Van Ouwerkerk werd gisteren nog ge meld, dat daar de werkzaamheden zijn hervat te j. Op het internationaal microbiologisch congres te Rome heeft professor Penso van het „Gezondheidsinstituut" te Rome Donderdag medegedeeld, dat de klooster zuster Marie Suzanne er inderdaad in ge slaagd is de lepra-bacil te isoleren. Be bacil heeft de naam „microbacterium Ma- rianum" gekregen. De zuster, die 25 jaren in een inrichting voor melaatsen op de Fidji-eilanden heeft doorgebracht, heeft zoals gemeld, haar succes behaald in een leproserie voor missionarissen te Lyon. Tot nog toe was het niet mogelijk gebleken een culture van lepra-bacillen te kweken. Te Rome zette de zuster haar onderzoekingen voort in het „Gezondheidsinstituut". Men kon daar constateren dat een met behulp van gekweekte bacillen bereide entstof 'n immuniserende werking tegen de ziekte vertoonde. Thans zijn proefnemingen aan de gang te Kameroen, in de Soedan en in Nieuw-Caledonië. Boven: Donderdagmorgen hebben H.M. Koningin Juliana, H.K.H. Prinses Wilhelmina en minister president Drecs een bezoek ge bracht aan het jubileum-congres ran de K.N.C.V., in de Haagse Dierentuin. Het kleindochtertje van de voorzitter van de vereni ging, de 10-jarige Fransje Wes- termann bood H.K.H. een boeket anjers aan. Onder: Koningin Ju liana toonde veel belangstelling voor de tentoonstelling en speciaal voor de stand waar de ontwikke ling van de microscoop wordt geëxposeerd. Zij bekijkt hier het eerste door Anthonie ra» Leeu wenhoek met behulv van een glas parel geconstrueerde microscoopje vertegenwoordiger bij de practische po litiek betrokken, ging hij van dat ogen blik af ook leiding geven aan het organi satorische werk. Nu er sindsdien zeven jaren zijn ver streken men kan het vette of magere noemen naar gelang de gezichtshoek vanwaaruit men ze beziet kan worden geconstateerd, dat enerzijds de K.V.P. als organisatie krachtiger is gefundeerd en uitgebouwd dan weleer, anderzijds dat zij een uitermate moeilijke periode heeft doorgemaakt, tengevolge van de richting, welke de na-oorlogse politieke stromin gen hebben gekozen. Dat deze partij, on danks de splinters, welke het krachtige tegentij van haar heeft afgeschuurd, in wezen onverlet is gebleven en een toe komst van herstel- uitbouw en verstevi ging, tegemoet gaat, is niet in de laatste plaats aan het evenwichtige beleid van de heer Andriessen te danken. Zij, die wel eens hebben gemompeld, te vergeefs te hebben gewacht op 't uitstip pelen van de grote lijn, waarlangs deze man de partij naar haar doel zou leiden, hebben zelf verzuimd te suggereren, hoe een dergelijke lijn er uit zou moeten zien. Maar evenzeer zagen zij over het hoofd, dat na een golf van dictatuur en een her leven der democratie een min of meer autoritaire figuur van het type Nolens in de eerste jaren na de bevrijding niet zou zijn geduld. Ernstig misschien wel iets te serieus en zich zijn grote ver antwoordelijkheid bewust, heeft Andries sen telkens het standpunt der partij ver- De eisen, die de vakbonden stelden, zijn de gebruikelijke: aanpassing van de lo nen, onmiddellijk staken van het ontslaan van de z.g. seizoen-arbeiders, ruimere te (Vara onze Amsterdamse redactie) Naar wij vernemen heeft pater dr K. Verhef stad S.J. zijn functie van hoofd redacteur van het R K. weekblad ,,De Linde" hed'en neergelegd. Hij wordt opge volgd door pater dr S. A. Maas S-J., tot nu toe nüvicenmeester in Mariëndael in Grave. Pater Maas, die ook benoemd is tot directeur van de Stichting „De Linie", werd geboren op 27 Juni 1911 in Johan nesburg (Zuid-Afrika). Hij trad op l September 1932 in de orde der paters Jezuïeten en werd in 1941 priester gewijd. Hij promoveerde tot doctor in de philo sophic aan de Gregorlana in Rome. Voor dat hij in 1947 werd benoemd tot novi- cenmeester in Mariëndaal', was hij pre fect van het St. Caraisiuscollege in Nij megen. De echtgenote, de zuster en de schoon zuster van Hoessein Fatemi, de voort vluchtige voormalige minister van bui tenlandse zaken van Pcrzië, zijn Donder dag in hechtenis genomen. Ook werd Fatcmi's chauffeur gearresteerd. Aan de arrestaties ging een langdurig verhoor vooraf. (Van onze correspondent). LEERMAKER Leonard Vermunt van de Vin- centiusstraat no. 26 in Roosendaal „herdenkt" Zon dag a.s. zijn diamanten jubilé als muzikant met een heroptreden in de Nieuwe Kon. Harmonie „Vlijt en Volharding" die dan op de Markt een speciaal concert geeft. - Vijf jaar geleden bedankte deze thans 75-jarige muzi kant als bestuurslid en mu- ziekcommissaris in ver band met een bestuurskwes- tie. Nu pakt hij zijn tuba echter met evenveel plezier weer uit, als hij het instru ment toen met verdriet in pakte. Ook nu weer een bestuurskwestie, maar thans deed het nieuwe bestuur géén vergeefs beroep op deze geboren muzikant, die met een beroepsmusicus kan wedijveren. Hij had en hééft er nog alles voor over om de „eerste viool" te spelen met zijn tuba, waarop hij door eigen studie zich bekwaam de, zonder conservatorium maar door veelvuldig bezoek aan de Vlaamse opera in Antwerpen. Op de foto lacht hij te vreden, omdat een fragment uit Carmen weer even vlot uit het instrument kwam als in zijn beste tijd. In zijn ondergebit ontbreekt echter een tand en dat is hinderlijk, zegt, hy ons, er aan toevoegenddat Zondag een nieuwe tand zijn ondergebit zal sieren, want deze 100 pet muzikant wil zijn reputatie ook op hoge leeftijd niet hand en tand verdedigen. - V werkstelling in de industrieën. Aanvanke lijk trad, zoals gezegd, alleen de C. I. S op en begon besprekingen met de federa tie van industriëlen en werkgevers, de „Confindustria". Deze antwoordde op de gestelde eisen met er op te wijzen, dat een inwilligen ervan zou neerkomen op een totale ontwrichting van het productie apparaat en van het kosten- en prijzen systeem. De ontzaggelijke kosten, die de eisen zouden meebrengen, becijferde de „Confindustria" op een 6 a 7 milliard lire, welke op de ondernemingen zouden neer komen. Deze kosten zouden onvermijde lijk leiden tot een verhoging van de pro ductiekosten, tot vermindering van werk gelegenheid, tot verhoging van de prijzen en tot nieuwe eisen inzake lonen en sa larissen. Door de arbeiders duizend lire te geven zou men de consument (en dit is tenslotte dezelfde arbeider) duizend lire afnemen, aldus de Confindustria. Na het mislukken van deze bespre kingen wendde de C. I. S. L. zich tot de andere vakbonden en aldus werd tot deze nationale staking van industriear beiders besloten, welke op 6 October zal worden gevolgd door een nationale landbouwstaking. Tot zover de feiten. Men kan moeilijk anders dan bevreesd zijn voor de ernstige gevolgen van deze staking, die geëindigd is zonder dat de partijen iets nader tot elkaar gekomen zijn. Het moment, dat de vakbonden voor hun actie uitkozen moet als hoogst inopportuun worden be schouwd: terwijl het land na een lang durige kabinetscrisis eindelijk een rege ring heeft, die evenwel niets anders is of kan zijn dan een overgangsregering en terwijl deze regering zojuist haar voor naamste taak begonnen is, n.l. het indie nen van de begroting, wordt haar door de vakbonden een spaak in het wiel gesto ken. Daar komt nog bij, dat de nieuwe crisis tussen Italië en Joego-Slavië zich na het Italiaanse voorstel tot het organi seren van een plebisciet in het omstreden gebied van Triëst, thans in een stadium bevindt, waarin juist tegenover hgt bui tenland de regering in de rug gesteund dient te worden. Het lijkt er evenwel meer op, dat zij in de rug wordt aangevallen. De C. I. S. L. heeft met grote nadruk iedere politieke bedoeling van haar ini tiatief ontkend. Doch in brede kring heerst de mening, dat dit indien al oprecht gemeend niets anders dan zelf bedrog is. Want juist datgene, wat de vrije vakorganisaties van de communis tische scheidt, is aldus merkt men te recht op de politieke oriëntatie. En een tweede feit, dat tot nadenken stemt, is de weigering van de vakbondsleiders om de bemiddeling van de regering in te roepen, iets waartoe de werkgevers, onder bepaalde voorwaarden, wel bereid waren. Zodoende zag de regering zich geplaatst in de onwezenlijke situatie van gedwon gen toeschouwer te zijn bij een conflict tussen de Confindustria en arbeidersor ganisaties, een conflict derhalve, dat het gehele economische, sociale en productie ve apparaat van de natie regelrecht raakt en dat in zijn directe en indirecte gevol gen de binnenlandse ontwikkeling onver mijdelijk sterk zal beïnvloeden. Wat de momentele gevolgen betreft, moet men erkennen, dat de communisten ditmaal weliswaar het initiatief aan anderen hebben overgelaten, maar niettemin zelf met de (psychologische) buit gaan strij ken. «fis** Maarschalk Tito van Joegoslavië zou zich ernstige zorgen maken over de reac ties in het buitenland n.a.v. de herhaalde mishandelingen van bisschoppen en pries ters door communistische benden. Naar 't K.N.P. uit Belgrado verneemt zou hier over reeds een ernstig meningsverschil zijn ontstaan tussen Tito zelf en de com munistenleider in Dalmatië, Vicko Krstu- lovick, die voornamelijk voor de aanval len op de geestelijkheid verantwoordelijk moet worden geacht. Tito zou reeds aan Krstulovick opdracht hebben gegeven aan de gewelddaden een einde te maken. Tegelijkertijd gaan ook in andere delen van het land stemmen op tegen de mo lestering van priesters. Een lid van het Joegoslavische Politbureau en hoofd van het Bosnische bestuur, Gjuro Pucas-Stary, zou de aanvallen op de 'geestelijkheid als onwettig hebben veroordeeld. Ondertussen maakt de Joegoslaviscne geheime politie jacht op een in de Ver enigde Staten uitgegeven boek. Dit boek, dat geschreven is door de Amerikaanse journalist dr Richard Pattee, buitenlands correspondent van 't grote Amerikaanse Katholieke persbureau N.C. News Service, is getiteld „De zaak Stepinac" en bevat commentaar op de veroordeling van de aartsbisschop van Zagreb. Alle postkan toren in Joegoslavië hebben een circulaire gekregen, waarin de aandacht der ambte naren wordt gevestigd op een „berucht boek over het leven en het proces van Aloysius Stepinac". De minister van binnenlandse zaken heeft het boek op de lijst van verboden lectuur geplaatst. Van Amerikaanse zijde wordt echter getracht het boek zoveel mogelijk in handen van Engels sprekende Joegoslaven te spelen. Het K.N.P. verneemt verder, dat van overheidswege een beloning wordt uitge loofd voor ieder boek, dat wordt ingele verd bij het ministerie van binnenlandse zaken. (Van onze Haagse redaotie) Naar wij vernemen heeft de Ministerraad besloten het loonoverleg terug te verwijzen naar de Stichting van de Arbeid. Bovendien zijn drie professoren aangezocht om advies te geven. Zaterdag zal de Stichting van de Arbeid haar mening kunnen zeggen over het advies dat deze professoren, als zij op het verzoek van de regering zijn ingegaan, waarschijnlijk nog vandaag zouden uitbrengen. Mochten werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid ook dan weer niet tot overeenstemming kunnen komen, dan wordt het probleem opnieuw voorgelegd aan de Ministerraad, welke Maandag a.s. bijeenkomt. Het bestuur van de Algemene Neder landse Onderwijzers Federatie heeft de volgende verklaring over de volledige ont knikking der onderwijzerssalarissen uit gegeven en ter kennis gebracht van de regering en de Staten-Generaal: „Op 6 Augustus 1953 verscheen in de pers de volgende, door de regering ver strekte mededeling: Volledige ontknikking onderwijzerssala rissen. Nadat hierover in de commissie van georganiseerd overleg voor het onder wijzend personeel bij het lager onder wijs nader beraad was gepleegd, heeft de regering besloten de z.g. volledige ont knikking der onderwijzerssalarissen voor alle onderwijzers te doen gelden. Met de wijziging, welke de salarisregeling der onderwijzers in verband hiermede dient te ondergaan, heeft de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken zich dezer dagen ver enigd. Het ligt in het voornemen aan salariswijziging terugwerkende kracht te verlenen tot 1 Januari 1953. Bij schrijven van 11 Augustus 1953 kre gen de A.N.O.-organisaties van het de partement van O. K. en W. bericht, dat bovenstaand communiqué op 6 Augustus aan de dagbladpers was verstrekt. Zoals uit de bewoordingen van dit be richt is te lezen, heeft de z.g. volledige ontknikking der onderwijzerssalarissen een punt van bespreking uitgemaakt in de commissie voor georganiseerd overleg voor het onderwijzend personeel bij het L.O. en in de centrale commissie voor ge organiseerd overleg in ambtenarenzaken. Uit dit persbericht is op te maken, dat de eerstgenoemde commissie dit punt wei heeft besproken, doch dat hier geen ac- coord met de regering is bereikt. Het bestuur van de A.N.O.F. betreurt ten zeerste, dat de regering geen oog heeft gehad voor de krachtige argumenten door de A.N.O.F.-bestuurders naar voren ge bracht om de datum van ingang dezer vol ledige ontknikking op 1 Januari 1948 tc stellen. Dat de regering deze ingangsda tum zelfs niet tot punt van overleg heeft willen maken en tegenover de bereidheid van de organisaties om hierover te wil len onderhandelen slechts een volstrekte weigering heeft geplaatst, doet ons be stuur opmerken, dat hier in feite geen sprake is geweest van overleg. Het door voeren van de volledige ontknikking voor alle onderwijzerssalarissen, hoezeer dit op zichzelf ook is toe te juichen, is door deze handelwijze van de regering in ernstige mate ontsierd. De ontstemming, ja, de ver ontwaardiging van diegenen, die de over tuiging hebben vijf jaar lang te zijn ach tergesteld bij de overige leden van het on derwijzerscorps wordt dan ook door het A.N.O.F.-bestuur volkomen gedeeld." De verklaring is namens het A.N.O.F.- bestuur ondertekend door Jac. Lootsma, voorzitter, Joh. H. M. Derksen, secretins en T. C. Bos, penningmeester. Zondag zal met grote luister het 309- jarige bestaan van de Sint Willibrord-pa- rochie in Bergschenhoek worden gevierd. Mgr Huibers zelf zal de plechtigheden met zijn aanwezigheid opluisteren. Misschien zegt de naam „Bergschen- hoekse Statie" iets meer, wanneer men bedenkt dat het grondgebied van deze parochie zich vroeger uitstrekte tot in het hart van het tegenwoordige Rotter dam, tot aan de Rotte en de Schie name lijk, en dat hieruit de parochies van Christus Koning, de H. Familie, de H. Hildegardis, de H. Liduina en St. Paulus zijn voortgekomen. In 1573 verdween de laatste pastoor uit deze contreiën. Pas in 1652 kwam een nieuwe herder, Theodorus Cannius, zich er vestigen. Verre van verheffend is de geschiedenis van deze eerste jaren twisten, soms hooglopende ruzies waren lang geen zeld zaamheid. Toch schijnt de situatie in die tijden niet bepaald slecht te zijn geweest de statie telde ongeveer 250 parochianen, die door een twintigtal klopjes ter kerk dienst werden geroepen. In 1791 kreeg de toenmalige pastoor, de zeereerw. heer Bonnée, „verlof tot het houden van een kapelaan". De financiële zorgen wogen steeds zeer zwaar op de pastoors van de statie. In 1935 waren er 650 katholieken in Berg schenhoek en sindsdien ging het sempie crescendo. De kerk werd vernieuwd, kreeg een orgel, doch verloor in 1942 de klokken. In 1951 werd op het plein vóór de kerk een H. Hartbeeld onthuld als dank aan God, bij welke plechtigheid nieuwe klok ken feestelijk luidden. Dit was weer een belangrijke phase in de rijke geschiedenis van de Statie van Bergschenhoek, die, naar wij hopen, een rijke en gezegende bloeiperiode tegemoet gaat.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1