Nieuws uit STAD en OMTREK De R.K. Middenstandsbond vergaderde van \V. Perquin over het cadeaustelsel Lezing Over een oude Schiedamse straat Kijkjes op het Nieuwland (VI) m j Unieke Aquariumtentoonstelling in de Rivièrahal „Een moeilijk mens voorde Schied. Kunstkring Onze dagelijkse PUZZLE „HUIZE BRABANT" Met een rijk historisch verleden H. Th. v. d. VLERK aargangen Uitstekend toneel van Ned. Comedie GESTREEPT PYAMA-FLANEL AQUAVERO 53 UIT 75 Vissoorten die nog nimmer tevoren in Nederland zijn gezien Nieuwe fabriek te Pernis VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 PAGINA 2 AFSLUITING PAD Mooie kwaliteit, Frisse strepen. 4 meter voer COLLECTE DIEREN BESCHERMING Ziekenhuis FOTO-FILM BEGRAFENIS KAPELAAN B. J. v. TETTEROO KLACHTEN JUBILé BIJ DE SPAARBANK NIEUW PARKEERTERREIN R. K. VROUWENBEWEGING KUNSTAGENDA IN ROTTERDAM ONDERHANDSE AANKOOP GARAGES, ERF EN STRAAT VELLEVESTSINGEL No 25 Een „ziekenschuur' Geen poortgeld voor doktoren en geestelijken NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT WAT SCHIEDAM VERLOOR EN VOND ned VRACRTENMARKT BURGERLIJKE STAND Product kan oogsten redden GEMEENTE VLAARDINGEN IN HOGER BEROEP Oplossing van gisteren In de bovenzaal van de R. K. Volksbond heeft gisterenavond de afdeling Schiedam van de R. K. Middenstandsbond, onder voorzitterschap van de heer A. J. C. van Oppen, haar jaarlijkse ledenvergadering gehouden, die zeer goed bezocht was. Speciale dank werd gebracht aan de bestuursleden, die namens de R.K. Mid denstandsbond zitting namen in de Cen trale en daarin veel en nuttig werk ver richtten. De penningmeester, de heer L. Brounts, kon in zijn jaarverslag tot zijn grote voldoening en uiteraard die der le den, voorzitter Van Oppen incluis, con stateren, dat een nadelig saldo in 'n voor delig kon worden omgezet en wel in één ad 928. Dit was hard nodig, omdat de afdeling in verband met het 45-jarig be staan dit jaar een grote activiteit zal ont plooien. Het ledental (pl.m. 200) liep iets terug, maar de kwaliteit ging vooruit. Naar aanleiding van de te ontplooien ac tiviteit deelde de voorzitter mede, dat het bestuur plannen heeft om o.a. gezellige socië teitsavonden te organiseren. Hij gal vervolgens een overzicht van het winter- prog'amma. dat o.a. een lezing over de P 13 O. omvat, door prof. Heere. De heer JJ. Levers, voorzitter en secretaris van let Santos-fonds, gaf hierna een kort ovrficht. Het in het afgelopen actie-]aar vet «melde bedrag was nog hoger dan in 1,eforige en bedroeg 1950.48 (1780.59). I)e serving van vaste donateurs was suc ces* jl. IV heer W. Perquin begon daarna zijn lev.ii over het cadeaustelsel. Hij wees er op, cfat de actie daartegen reeds uit 1926 dateert. Toen is er reeds een comité opge- richt. waarna bovendien een commissie M'«r l vastgesteld en deze commissie kwam 4? 929 tot de conclusie, dat er een rege- leiuèe wet moest worden gemaakt. Er wa ren bezwaren, maar de Middenstandsraad Sir t p een wettelijke regeling blijven aan- cT \gen. de oorlog werd onder minister v. a. Brink over een wetsontwerp gesproken. Staatssecretaris v. d. Grinten stelde zich echter op het standpunt, dat de kwestie duur de P.B.Ó. geëntameerd zou moeten werden. Onder minister Albregts was er ev' inwe'l weer sprake van een wettelijke reeling. Het gevolg was een rapport van dt Economische Raad, waarin gezega w« rdgeen wettelijke regeling. '.fhans staat staatssecretaris dr veia- kgmp op het standpunt: wèl een wettelijke regeling. Het is nu wel zeker, dat een wettelijke raveling tegemoet kan worden gezien. ïpr. ging hierna de aard van het ca deaustelsel na, dat in principe niet als on juist te brandmerken is. Men moet voorts onderscheid maken tussen korting en ca deau. Het laatste leidt tot excessen, die de toets der critiek niet kunnen doorstaan. Spr. ging de verschillende bezwaren na, welke uit sociaal en economisch opzicht tegen het cadeaustelsel kunnen worden aangevoerd. 'Iet cadeaustelsel is in feite niets anders d«n een concurrentiemiddel, maar vaak ««g oneerlijk, dat tevens een onjuiste prijsvorming in de hand werkt. Hier speelt overigens de vakbekwaamheid een rol, welke het nodige inzicht geeft. Sor. kon zich voorstellen, dat bepaalde bedrijfstakken niet voor afschaffing van hat cadeaustelsel voelen. Het kan heel normaal zijn, wanneer het om eigen arti- k< len van de branche gaat. Het is inmiddels uitgesloten, dat de PJS.O inzake het cadeaustelsel, wanneer het om cadeaux uit andere branches gaat, ordenend kan optreden. Derhalve moet deze materie bij de wet geregeld worden. Het wetsontwerp gaat van dit feit uit. Er wordt bij verboden, cadeaux te geven, maar er zijn vele uitzonderingen.- Men mag straks b.v. goederen van geringe waarde cadeau geven, die duidelijk als re clame gekenmerkt zijn. Hiertegen bestaat trouwens geen bezwaar. Voorts mogen goederen van geringe waarde uit dezelfde branche cadeau wor den gegeven. Spr. besprak hierna het middenstandsbeieid in zijn drie grote fa- kort de pas verschenen brochure over het nieuwe middenstandsbeieid besprekend, dat een constructief beleid zal zijn. Na deze inleiding was er een levendige gedachtenwisseling. Bij de rondvraag wer den bezwaren geopperd tegen het houden van de kermis der S.G. op de Broersvest. Vermelden we ten slotte, dat -tot afgevaar digden naar de Centrale Raadsvergadering te Amsterdam de heren Willems en Kreu- ger werden benoemd, terwijl aan het be stuur nog zijn toegevoegd de heren Schaeffer en v. Dijk. Voorts hebben de verschillende afdelingen rapport over haar werkzaamheid uitgebracht. Advertentie B. en W. hebben besloten krachtens artikel 5, lid 1 sub. c op grond van artikel 4 lid 1 sub. c van het Wegenverkeers reglement de volgende binnen de bebouw de kom der gemeente gelegen, bij de ge meente in beheer zijnde, wegen t.w.: Ie het pad, verbindende de Laan van Spie- ringshoek met de Vlaardingerdijk en 2e het gedeelte van de Laan van Spierings- hoek, lopende van de weg, genoemd onder le tot aan een punt 26 m. ten Westen van de Westelijke Zijgevel van het pand Spie- ringshoek 101 in het belang van de vrij heid van het verkeer en de veiligheid op deze wegen gesloten te verklaren voor het verkeer in beide richtingen met bespannen wagens. Iedere belanghebbende kan tegen zen, er op wijzend, dat men midden in een het besluit binnen dertig dagen in beroep grote reorganisatie staat, voorts in het gaan. Nog steeds constateert men, dat al dan niet moedwillig leed aan dieren wordt toegebracht. Het werk van de dierenbescherming is dus allerminst overbodig. Dit dient dan ook voort gezet te worden; de wreedheid, zelfs tegenover een dier, mag in onze samenleving niet geduld worden. De collecte voor de dierenbescher ming van a.s. Zaterdag zij dus in uw aller aandacht aanbevolen. De burgemeester van Schiedam, Mr. J. W. PEEK De Achterweg, waarover we de vorige week schreven, kreeg nog meer betekenis in de historie van onze stad ten jare 1778, en wel doordat er een begraafplaats werd aangelegd. Aanleiding daartoe was de grote aanwas van de bevolking van Schiedam in de laatste vijftig jaren. Hierdoor ont stond een groot gebrek aan plaatsruimte voor het begraven vooral van „minvermogenden". Uit dien hoofde richtten de heren Kerkmeesteren van de Grote Kerk die het monopolie hadden van het begraven zich tot heren Burgemeesteren van onze stad met het verzoek om te voorzien in het grote gebrek aan plaatsruimte voor het begraven van de overleden ingezetenen. Dit verzoek werd in de vergadering van de Vroedschap van 12 October 1778 in behandeling genomen, en wel als volgt: 7TLV DIT IS DAN, als slot in de serie kijkjes op de nieuwe wijk in de voormalige polder Nieuwland, J J een overzicht van enkele blokken, die sinds enige tijd bewoond worden en daar liggen, keurig omzoomd door aardige gazons. Het is een nieuw Schiedam, van karakter volkomen verschillend met de wijhen, die vroeger gebouwd zijn en zeer zeker een éclatant contrast vormend met de oude binnenstad. Achter deze blokken ligt nog een open stuk land, waarop een Katholiek centrum geprojecteerd is. De lagere school is reeds bijna klaar, een kerk staat op het programma, er zullen de nieuwe R.K. Technische School en de nieuwe R.K. Huishoudschool worden gebouwd, als alle plannen werkelijkheid worden. Dan zal er een interessant en en tegelijkertijd bêkoorlijk stuk Schiedam verrezen zijn. „Heeren Burgemeesteren hebben ter Vergadering voorgedragen, dat de Hee ren Kerkmeesteren van de Grote of St Jans kerke binnen deze Stad, sich aan hun Burgemeesteren hadden geadresseert, en te kennen gegeeven, dat zij zich in de verplichtende omstandigheeden bevon den, om aan hun Burgemeesteren onder 't oog te brengen, dat de plaats ter be graving voor minvermogende, zoo doorde lankdurigheijt van tijd, als apparant zichtbaar) door eene vermeerderde aan- wasch van ingezetenen, thans volstrekt in de gesteldheid was, dat zij, zonder prompt en voldoende voorsieninge sich rasch; zoo niet aireede buijten staat zouden bevin den, om de aangegeeven wordende lijken behoorlijk onder de aarde te doen ver- sorgen, dat zij Burgemeesteren gepenetreert doordrongen) van de seneusiteijd de zer zake, in hare gevolgen wel ingesien, en overtuigd van de hoge noodzakelijk- heijd der daar in alleszinds spoedig g.-- vordert wordende voorsieninge, dadelijk ook daar op hare attentie hadden geves- tigt, en na vermogen doen omsien na eene daar toe geschikte en convenabele (- be hoorlijke) geleegenheijd". En zo'n geschikte plaats voor het begra ven hadden de heren Burgemeesteren gevonden: een terrein gelegen ter zijde van het Weeshuis van deze stad, gren zende aan de Laansloot, voorheen bezit geweest van het voormalig klooster Le- liëndaal, zoals ons dat in gemelde resolutie van de Vroedschap wordt medegedeeld: ,dat, welke ook daar toe was onder 't oog gebragt, geene hun meer geschikt en aan 't oogmerk voldoende was voor gekomen, dan zeker stuk grond, bekend onder den naam van Convent van Le- lëntaal, toebehorende aan 't Burger- weeshuijs dezer Stad en geleegen achter de huijzen van den Lange Achterweg naast en benoorden den thuijn van 't zet ve Weeshuijs, ongeveer groot 300 roe den". In het vervolg van deze resolutie van de Vroedschap wordt medegedeeld, dat heret» Burgemeesteren in overleg waren getre den met de Regenten van het Weeshuis, en voor de somma van 2200 gulden kwam dit terrein in het bezit van de gemeente. Schiedam. Daar werd vervolgens bepaald, het in orde brengen van dit terrein tot een geschikte begraafplaats publiek aan te be steden en daarmede werd belast de stads architect de heer Bol-es. Deze deelde op I Februari 1779 aan heren Burgemeeste ren mede dat de „publycque besteeding" was gedaan voor de somma van 810 gul den. Van de begraafplaats aan de Achterweg heeft men tot 1 Januari 1829 gebruik kun nen maken. Daar was namelijk een K.B. gekomen, waarbij werd bepaald, dat na 1 Januari 1829 in alle gemeenten met meer dan 1000 zielen en daaronder viel ook Schiedam, dat op 1 Januari 1828 een bevol king had van 11.129 zielen niet meer binnen de kom der gemeente zou mogen worden begraven (dus ook niet meer in de kerk), en in deze gemeenten begraaf plaatsen moesten worden aangelegd, wel ke minstens 35 a 40 ellen van de bebouwde kom der gemeente gelegen waren. Burgemeester en Wethouders van Schie dam waren genoodzaakt naar een geschikt terrein uit te zien, tot het aanleggen van een nieuwe begraafplaats. Als zodanig werd gekozen de „Burgt van Matenesse", gelegen tussen Broersvest en Singel, en thans ingericht tot een speeltuin voor de kinderen. Het aanleggen van deze nieuwe „Algemene Begraafplaats" heeft het Ge meentebestuur heel wat moeilijkheden be zorgd. Doch daarover uitvoeriger in een ander artikel. Door bovengenoemd K.B. kwam de be graafplaats aan de Lange Achterweg in onbruik, daar deze binnen de kom der ge meente lag. Het terrein kreeg echter een andere bestemming, en wel tot verpleging van de zieken. Had onze stad dan niet zo'n inrichting, zal men vragen. En dan is het antwoord: een zeer gebrekkige. Trouwens vanaf het begin der zeventiende eeuw heeft men gesukkeld, als we het zo mogen Advertentie 14 KAR. GOUD 17 STIENS ANCK ANTI. MAGNETISCH RECHTS 91."' 1 IAAR VERZEKERD TEGEN VEELIES EN OIEESTAI ROTTERD.DIJK 268 - TEL. 67593 Advertentie TITNI.AAN 98 - TftLEF. 67464 Het stoffelijk overschot van kapelaan B. J. Tetteroo zal Zaterdagmiddag om streeks 2 uur aankomen in de Franke- landse kerk. Aldaar zal het Rozenhoedje gebeden worden en de absoute worden gezongen, waarna de begrafenis op het R.K. Kerkhof hier ter stede zal plaats vinden. Zoals gemeld, kwam kapelaan B. J. Tetteroo door een auto-ongeval in Amster dam om het leven. ffiisteren-ochtend 14 Sept. 1888) ten ure werden de sluisdeuren van de Bui- tensluis alhier door de hevige zuiging van een voorbijstoomende Harwichboot met «en geweldige ruk opengehaald, terwijl de stoomboot „Zeelandia" en een vischschok- ker in de schutting lagen. Het was geluk kig, dat de voor en achtertouwen van ge melde stoomboot het hielden, ander had allicht een botsing kunnen plaats vinden. Maar buitendien, wat zou er gebeuren wanneer de sluisdeuren eens voor den geweldigen aandrang bezweken? Zou het geen tijd worden dat Schiedam door een wettelijke regeling op het voorbijvaren van stoomschepen voor zijn haven en iluiswerken van •de Hooge Regeering be- icherming verkreeg? (Nieuwe Schiedamsche Courant van 16/17 September 1888). Wij vernemen met veel genoegen, dat de veelvuldige klachten omtrent het met volle stoom voorbijvaren onzer havens, alsmede eene opmerking van de Kamer van Koophandel en Fabrieken omtrent de zelfde zaak, niet zonder gevolg zijn geble ven In het nieuwe ontwerp-reglement tot het 'voorkomen van aanvaringen op de ri vieren, stroomen, kanalen, reeden, haven monden en zeegaten in Nederland, komt eene bepaling voor, luidende als volgt: „Art. 17. De gezagvoerder van een stoomvaartuig, dat vaartuigen, vlotten, in uitvoering zijnde werken of havenmonden nadert, waarvoor de golfslag gevaarlijk kan zijn of daaraan schade kan veroor zaken moet de snelheid tijdig zoveel ver minderen als nodig zal zijn om schade te voorkomen. (Nieuwe Schiedamsche Courant, van 2o September 1888). Gisteren was het 25 jaar geleden, dat de heer A. W. Bakkes in dienst trad bij de Spaarbank Anno 1820. Vele spaarders ken nen hem, vooral zij, die in de safe der Spaarbank, de plaats waar de heer Bakkes de scepter zwaait, in meer persoonlijk contact met hem komen. Na des ochtends, samen met zijn echt genote, door het bestuur der Spaarbank te zijn gehuldigd, was het in de namiddag het gezamenlijk personeel, dat zijn geluk wensen aanbood en een cadeau overhan digde. Daarbij waren ook twee dochters van de jubilaris genodigd. Nadat men nog enige tijd op de Spaar bank had vertoefd, verenigde het voltallig personeel zich ter ere van de heer Bakkes aan een gemeenschappelijke maaltijd. Naar wij vernemen, zal Gemeentewerken dezer dagen aanvangen met de ophoging van het terrein aan de Singel hoek Korte Singelstraat. Het terrein zal in verband met het verloop ter plaatse 40 cm lager komen dan de hoogte van de tegenwoor dige Korte Singelstraat. Ook zal het trottoir achter de twee reeds geplaatste benzinepompen worden omge legd en een breedte krijgen van 1.50 m. Een derde pomp wordt nog geplaatst aan de Singelzijde, alwaar de ingang naar de parkeerplaats komt. Links en rechts van de 6 meter brede toegangsweg zal dan ge parkeerd kunnen worden. Voorts zal door de Waldo-garage, die de exploitatie van het benzinestation op het parkeerterrein gaat voeren, 'n modern service-gebouwtje worden geplaatst. Het bestuur van de R.K. Vrouwenbewe ging, afdeling Gilde, organiseerde voor zijn leden wederom de jaarlijkse verdiepings dag. Evenals het vorige jaar werd ook deze weer gehouden op het kasteel Bouvigne bij Breda. Nuttig en nodig is het voor iedereen, zich eens los te maken van de beslomme ringen van elke dag en zich te bezinnen op de hogere waarden van ons leven. Zo'n verdiepingsdag biedt daartoe bij uitstek een gelegenheid, terwijl de goede zorgen van de katechisten van Bouvigne zo'n dag maken tot een dag van rust en ontspan ning. Jammer, dat niet veel meer leden van deze gelegenheid profiteerden. HEDEN Bioscopen Monopole Theater „Deser teur van het legioen". (14 j.). ZATERDAG Plantage 8 uur: Concert muziekkorps Leger des Heiis. ZONDAG Plantage 8 uur: Concert arb. zangver. Crescendo. TONEEL EN MUZIEK Zaterdag 26 September Schouwburg, 8 uur: „Dc getemde feeks" (Rot- terd. Toneel). Luxor, 8 uur: „In de winckeJ van Sinckel" (Wim Sonneveld). Koninginne- kerk, 8 uur: Don Kozakkenkoor o.l.v. Serge Jaroff. Beatrixzaal Groothandelsgebouw, 2.30 6 en 711 uur: Concours voor solisten voor blaasinstrumenten en accordeon. BIOSCOPEN Arena: Moulin Rouge (volw.); Capitol: Ge sloten grenzen (14 j.); Cineac: De man met de wassen beelden (18 j.); Colosseum: Harten vrouw (strikt volw.); Harmonie: Telefoon van een onbekende (18 j.); Lutusca: Just for you (18 j.); Passage (Schiedam): Sensualita (ontoe laatbaar); Prinses: Beau Geste (18 j.); Rex: Malou van Montmartre (ontoelaatbaar); 't Ven ster: De zevende sluier (14 j.); Victoria: Ge vecht op pier 14 (18 j.). In het Onteigeningsplan „Nieuwland", vastgesteld bij besluit van de Burgemees ter van Schiedam d.d. 27 Juni 1944, is on der grondplannummer C 143 opgenomen het aan mevr. de wed. D. C. Koolvan der Sar, alhier, toebehorende pakhuis (be vattende 3 garages) met de daarvóór lig gende open grond, gedeelte openbare straat en erf Vellevestsingel no. 25, ka dastraal bekend Gemeente Schiedam, Sec tie H no. 962, ter grootte van 527 c.a. Na kennisneming van het door de des kundigen gemaakte taxatie-rapport is met de eigenares overeenstemming bereikt over de koopprijs, welke is bepaald op 12.760. De prijs komt B. en W. aanne melijk voor. In afwachting van de uitvoering van de plannen, waarvoor de onteigening werd ondernomen, kunnen de drie garages, de daarvóór gelegen open grond en de zich in de grond bevindende benzinetank wor den verhuurd aan de tegenwoordige huur der, de heer D. C. Koster, alhier, tegen een huurprijs van 9.55 per week in to taal, terwijl het erf kan worden verhuurd aan de huurder, de heer P. van der Pol. alhier, tegen een huurprijs van 12.50 per maand. B. en W. stellen de Raad derhalve voor te besluiten tot onderhandse aankoop in het belang der volkshuisvesting van het pakhuis (bevattende 3 garages) met de daarvóór liggende open grond, onder grondse benzinetank, gedeelte openbare straat en erf zonder de opstallen, welke eigendom blijven van de huurder Velle vestsingel no. 25, tegen de prijs van 12.760 en tot verhuring van de garages en het eri als boven aangegeven. noemen, met het verplegen van zieken, en diverse plekken daarvoor aangewezen. Het begon al in 1604, in welk jaar het voormalig St Annaconvent geschikt werd gemaakt tot ziekenhuis, en door de Vroed schap een vader en moeder werden be noemd. Ook de linkervleugel van het St Jacobs Gasthuis heeft als ziekenhuis dienst gedaan. I'n het begin van de negentiende eeuw bouwde men een ziekenloods op de „Burgt van Matenesse". In de notulen van Burge» meester en Wethouders lezen we het vol gende: de „Lieutenant-Collonel der ge wapende Burgerwacht" klaagde zijn nood, dat de stads-excercitieschuur aan het Groeneweegje al een geruime tijd diende tot het „logeeren van behoeftige persoo- nen, met aanstekende of besmettelijks ziekten bezocht", en hij deze schuur drin gend nodig had voor de oefeningen van zijn soldaten. Er moest dus een andere plaats gezocht worden voor de verpleging van de zieke ingezetenen. Tenslotte werd besloten: „zeker gedeelte van de moestuin behoorende tot het vervallen slot van Ma- thenesse of de zoogenaamde Burg, tans in huure gebruikt wordende bij Dirk van Spijk, te doen afscheiden van de overige grond van gemelde tuin, en wel ter lengt# van 8% en ter gemiddelde breedte van ö'i roeden, makende nagenoeg 48'i vierkants Roeden, zijnde gelegen aan en uitkomende op de Cingel van Oud Mathenesse. Op dit terrein werd een loods gebouwd, de zogenaamde „ziekenschuur", en daar deze buiten de Overschiese poort lag, kwamen heren doctoren en geestelijke personen met hun bezwaren tot betaling van het poortgeld. Besloten werd dan ook de genoemde personen van het betalen van poortgeld vrij te stellen. Men kan zch indenken, dat deze „zie kenschuur" haar aantrekkelijkheid ver loor, toen aan de overzijde de „Algemens Begraafplaats" werd geopend. Reeds ia 1828 werd dan ook door Burgemeester en Wethouders voorgesteld naar een anders plaats om te zien voor het bouwen van een nieuw Ziekenhuis. De besprekingen daaromtrent werden geopend in de Raads vergadering van 2 Februari 1829, in welke vergadering 'n commissie werd benoemd, die dan de Raad van advies zou dienen, welke de geschiktste plaats zou zijn voor de bouw van een ziekenhuis. De commis sie bracht rapport uit in de Raadsverga dering van 18 Maart d.a.v. en wees de Lange Achterweg aan en wel ongeveer ter plaatse van de voormalige begraafplaats. Bouwplannen werden ontworpen, maar de zaak vlotte niet. Het Raadslid Schoorn vond de „ziekenschuur" nog zo slecht niet en hij won het pleit: de bouw werd uit gesteld. In 1837 komt de bouw van het Ziekenhuis opnieuw ter sprake, met ge volg, dat daartoe dan toch werd besloten. Op 12 Mei 1839 had de opening plaats. Tot aan het jaar 1919 heeft dit zieken huis aan de AchterwegLaan gestaan. Het werd toen vervangen door een nieuw zie kenhuis aan de Nassaulaan. De opstallen van het voormalige ziekenhuis aan de Achterweg werden voor velerlei doelein den gebruikt, o.a. voor noodwoningen. Omstreeks 1928 werd alles afgebroken, de vrijkomende grond verkocht aan liet „Weeshuis der Hervormden", waarvoor een nieuwe vleugel gebouwd werd. Op de tuin van het voormalig ziekenhuis aan de Laan werd in 1921 de Maria-bewaarschool gebouwd. Ziedaar de historische betekening van de Achterweg, thans een oude, vervallen straat. L. A. ABMA. „Het leven onder water heeft een bij zondere aantrekkingskracht, omdat wij er normaal zo weinig van kunnen zien. Deze zomer hebben wij het weer ervaren, als op een warme dag de vissen in singels en vijvers naar boven komen. Dan leunt jong en oud over de brugleuningen om iets van dat geheimzinnige leven te kunnen waar nemen. Het aquarium heeft een gelijksoortige bekoring. Het is een genot naar dat stille bewegen van de vissen te kijken en zich te verdiepen in de rijkdom en verschei denheid, welke de natuur ook hier te bie den heeft". Aldus schrijft burgemeester mr G. E. van Walsum, voorzitter van het ere-comi- té, in zijn voorwoord op de catalogus voor de aquariumtentoonstelling „Aquavero '53", die morgenavond om 8 uur door de Commissaris der Koningin in de provin cie Zuid-Holland, mr L. A. Kesper, in de Rivièrahal van de diergaarde Blij-dorp zal worden geopend. Deze tentoonstelling, die een unieke collectie exotische en inheemse vissen zal bevatten, wordt georganiseerd door een twaalftal verenigingen van aquarium houders, aangesloten bij de Nederlandse Bond „Aqua Terra", in samenwerking met de directie van de diergaarde, die zelf met een twintigtal inzendingen aan de expo sitie zal deelnemen, terwijl er voorts 129 inzendingen van particulieren zijn toege zegd. Ook de Antwerpse dierentuin zal op deze expositie zijn vertegenwoordigd. Onder de ruim honderd verschillende vissoorten, die op deze tentoonstelling te zien zullen zjjn, bevinden er zich een viertal, die nog nimmer eerder in Neder land zjjn geëxposeerd, zodat Rotterdam daarvan de primeur heeft. osrtAiio unnn scum*/* t" 75ste Jaargang No 22263 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam Dam 18 Telefoon 6B1S2 Giro numrtiei 5911943 Abonnementsprijs 5 85 per kwartaal 2. - pei maand f 0 47 per week Adverted" pms op Ijewuni notoir rireerttc 1 O 15 pel millimeter nooate Ingezonden Mederteltnaen op redactionele ko'orrt" edte '0 30 oei millimetei hnnale Bn conti arl eerden ageie tarieven welK- bij dl adnnnistt atle >i oi) de erkende aoverrentie hut-mix verKriieoaai zijn Kampioenen kleine advertenliëm tot zo w ©order 50 cent. Elk woord meei 3 cent Maximum 60 woorden mantslng uitsluitend bij i ooruitlM»tat ng Alle advertentie-orders vvoidcn afgesloten en geplaatst ov Advertentiewezen. leenkomstig de Regelen voor net Te bevragen aan het Hoofdbureau van "Politie (tussen 912.30 uur en 26 uur).: bril, donker montuur, ring met 5 sleutels schuifladders, wit wollen kinderjasje, groene ceintuur, regenjas. Te bevragen bij de vinders: jongensjasje en blauwe alpinomuts, C. de Wit, Putters- hceksestraat 59b; bruine herenhandschoen, M Brand, Groenelaan 55 b; bruin jongens jasje en 2 ballen, F. de Jong, v. Duylstraat 21, Rotterdam, 1 paar zwarte glacé dames handschoenen, 't Hart, Warande 16; zwart tasje met inhoud, H. Damen, Herenpad 12; kinderportemonnaie, C. Mak, Gasstraat 37, portemonnaie m. inh., J. P. Stam, Har- dinxveld, kantoor Gem. Gasfabriek; rood zeildoeken kindertasje, B. v. d. Reijden Nwe Haven 297 b; bruin lederen etui met vulpen en potlood, grijs gevlamd, M. Ver hagen, Pr. Hendriklaan 67 te Vlaardingen; groene damesportemonnaie met inhoud, J. H. van Hoek, Marconistraat 16a; oude bruine schooltas, Kiela, L. Singelstraat 35, grijze kinderportemonnoie met spaarzegels M. J. van Rossen, Morsestraat 26 b; stalen duimstok, Baayens, Broersveld 124; auto ped, A. v. Toledo, Jan Ligthartschool, zadeldek, Th. de Hees, Aleidastraat 14 b; groene autostep, Rom, Halleystraat 48; gummi pop, Molenaar, Boerhavelaan 52 a; zonnebril met bruin montuur, H. Sorber, Nic. Beetstraat 46 b; bril met bruin mon tuur, De Kok, St. Liduinastraat 96 b; huis sleutel, M. van Zanten, Waranda 61; Rozenkrans inétui, D. Hoppe, Zwartewaal- sestraat 52 b. ..WAM,,. ..on «miert er een even üc leden van de Seltiedamse Kunstkring hebben gisteravond in liet Passage Theater kunnen genieten van een bijzonder goed toneelstuk, dat uitstekend gespeeld werd. „Een moeilijk Mens" is een moeilijk toneelstuk en bet stelde de regisseur, dr Ludwig Berger, voor een zware opgave, welke bij echter op uitnemende wijze vervuld beeft. De schrijver van „Een moeilijk Mens" is voor vele Kunstkringleden geen onbeken de geweest. Hugo von Hofmannsthal is met Werner Maria Rilke een der be langrijkste letterkundigen uit het Oosten rijk rond de eeuwwisseling. In ons land kreeg hij o.a. bekendheid door het schrij ven van de libretto's voor verschillende van Richard Strauss' operettes (Der Ro- senkavelier) en door de bewerking van drama's van Euripides en Sophocles. Zelf voortgekomen uit het levendige Weense cultuurmilieu en van Joods-Italiaanse af komst, bezat hij het vermogen dit enigs zins decadente milieu, terend op de oude roem, met vaardige pen te beschrijven. Het was trouwens een der kenmerken van Von Hofmannsthal, dat hij zich uiter mate goed kon inleven in de geesteswe reld van anderen en zijn oeuvre heeft dan ook een bijzonder grote verscheiden heid. „Een moeilijk Mens" speelt In het bo vengenoemde milieu van Oostenrijkse aristocratische kringen, zeer luchthartig en zeer gecultiveerd. De leden van deze aristocratie zijn zich hun eigen verval, hun eigen decadentie nauwelijks bewust. Het „Moeilijk mens" is een zekere graaf Hans Karl Bühi, een mild, beminnelijk en in zichzelf gekeerd mens, echter van een weifelende onzekerheid en overgevoe lig in de omgang met zijn omgeving. Toch maakt hij daar een diepe indruk op, al is het niemand hemzelf het allerminst duidelijk waarom. Door zijn energieke zuster (door Mien Duymaer van Twist wat al te energiek en luidruchtig ge speeld), laat hij zich overhalen tot het be zoeken van een soirée, waar hij de vrouw van zijn vriend ontmoet en een nichtje, waarvan hij onbewust houdt. De vrouw van zijn vriend echter kan haar eigen man niet uitstaan en denkt dat graaf Bühi van haar houdt. Deze tracht echter juist het huwelijk van zijn vriend weer te lijmen, doch wordt verkeerd be grepen, zoals deze figuur altijd verkeerd begrepen wordt.. Na een lang gesprek met Antoinette, de vrouw van zijn vriend, volgt er een even lang onderhoud met Helena, zijn nichtje, die hij zijn neef Stani als man probeert aan te praten op verzoek van zuster Cres- cence. Het wordt Helena echter duidelijk, dat zij van graaf Bühi houdt en als hij na het gesprek plotseling verdwenen Is, wil zij hem gaan opzoeken in zijn club. Graaf Bühi keert echter juist bijtijds te rug en als het verlossende woord dan niet over zijn lippen wil komen, draait Helena de rollen om en verklaart hem hóór liefde. Tussen dit gegeven door zijn verschil lende typische figuren verwerkt, zoals de Pruisische baron, die een diepe verach ting heeft voor gevoelsmensen als graaf Bühi, de met zichzelf ingenomen geleer de en verschillende andere gasten op de soirée. Opvallend is, dat de mannenrollen in dit stuk veel beter vertolkt worden dan de vrouwenrollen. Zoals reeds ge zegd, Mien Duymaer van Twist was nogal te luidruchtig en te gedecideerd, Antoi nette (Lous Hensen) had weinig afwisse ling in haar spel en de vriendinnen van Antoinette bleven erg aan de oppervlakte. Het beste was, naar onze smaak, Ellen Vogel als Helene, zeker in het laatste be drijf. „Een moeilijk Mens" is een uitgespro ken „praatstuk" en het heeft dr Ludwigs Berger ongetwijfeld de handen vol gege ven. Het bleek noodzakelijk de tekst vrij belangrijk in te korten, hetgeen op zeer geslaagde wijze is geschied. Verder droe gen de décors zeer bij tot het slagen van het stuk, zij waren uiterst smaakvol en verzorgd. In 1950 is, zoals men zich zonder twijfel zal herinneren, in de Rivièrahal reeds een dergelijke expositie gehouden, die toen meer dan 40.000 betalende bezoekers trok. Alles wijst er op, dat de „Aquavero '53" haar voorgangster zowel wat aantal in zendingen als bezoekers betreft, verre in de schaduw zal stellen. In het midden van de Rivièrahal is een smaakvolle tropische beplanting aange bracht met een fris grasgazon, waardoor heen een beekje stroomt, dat verschillende soorten eenden zal herbergen. Een kunst matige waterval zorgt voor verversing van het water, terwijl de padvinders een brug over het water hebben geslagen, van waarop de bezoekers kunnen neerzien op de vissen, die in een speciaal gedeelte zullen worden uitgezet. De aquaria wor den langs de wanden van de hal opge steld. De Nederlandse Vereniging van Terra riumhouders „L&certa" in Den Haag zorgt voor een terrariurn-i.nzending, terwijl ook de Vereniging tot bevordering der bijen teelt in Nederland en de Nederlandse Bond van Speciaalverzamelaars „Uniek zullen zijn vertegenwoordigd, de laatste met het embryo van een walvis. Dank zij een vruchtbaar contact met de wethouder van Onderwijs en Volks ontwikkeling zullen ongeveer 5.000 kinde ren in schoolverband de tentoonstelling bezoeken, die van 24 September tot 4 October zal zijn geopend. Met het oog op de tentoonstelling heeft de directie van de diergaarde besloten reeds Zaterdag a.s. het wintertarief te doen ingaan, zodat volwassenen de expo sitie en de tuin. kunnen bezoeken voor f 0-50 en kinderen voor 0.35. Boven dien zullen van Maandag a.s. af de ouden van dagen tussen 9 en 5 uur toegang heb ben tegen betaling van 0.25. ROTTERDAM, 84 September 1953. 23 September nam.: 100 ton hover Deventer; 150 ton mais Meppel: 440 ton id. l.-varen; 220 ton ld. Doesburg; 272 ton id. Amersfoort; 50 ton rogg® Doesburg; 100 ton id. Roermond; 152 ton kunstmest Emmeloord; 75 ton granen Utrecht: 155 ton id. Steenwijk; 380 ton papier Maastricht; 75 ton lijnschroot Akkrum; diverse partijen fosfaat vletten. Totaal 66 reizen, U vietreizen. 24 September voorm.: 140 ton granen Stein; 100 ton stukgoed Raamsdonksveer; 140 ton ld. 1 nn ert vi irl GEBOREN: Claudia V., d. van J. Dabert ea TT. Wiessing Jacobaus A. J., z. van W yall Lier en Q. E. Odijk Adrianus P. C., z. vatl C. L. Brouns en G. Kok. ONDERTROUWD: A. Ardtsieck 27 j. en D. van Ingen 37 j. H. Honing 23 j. en A. Groen horst 24 j. A. van Kerkhoven 30 j. en C. G. Arbouw 25 j. P. R. van de Plaats 39 j. en A. van Oosten 31 j. B. H. C. Ronde 27 j. en I. Kopka 22 j. G. Slootweg 22 en C. Th. Mackay 17 j. A. M. Vogelezang 30 j. en P. C. v. d. Sloot 29 j. A. M. Voshol 34 j. en H. Casteleins 24 j. M. W. de Vries 36 j. en G. H. Cordemans 39 j. C. de Wit 24 j. en G J den Houting 23 j. GEHUWD: A. J. Hijstek 26 j. en A. H. M. van Kasteren 27 j. a. C. Snoek 34 j. en C. j. H. Sohra 34 j. h. J. Labrie 35 j. en S. G. E. de Kam 26 j. E. J. Voogdt 19 j. en M- Hitman 18 j. J. Donker 25 j. en G. Kop penhagen 22 j. a. N. Bonjer 28 j. en S. C. Koorengevel 26 j. A. Wiegel 25 j. en C. v. a. Kraan 23 j. J. C. v. d. Linden 24 j. en N. Verberk 21 j. J. A. Kuüper 29 j. en G. Visser 29 j. C. Rodenburg 25 j. en A. C. Dijkshoorn 24 j. R. van Raalte 24 j. en P. J. Coenradie 21 j. J. Maan 27 j. en F .C. de Horst 22 j. P. Bastemeijer 46 j. en J. C. Höl- scher 47 j. H. M. G. de Man 28 j. en C. E. Th. Holierhoek 24 j. J. Janckzak 31 j. en I. A. M. dfen Brinker 19 j. OVERLEDEN: G. J. van Rijsoort 77 j. De BaUafsche Petroleum Mjj (de Ko ninklijke Shell-groep) zal op de terreinen van de raffinaderij te Rotterdam-Pernis een fabriek bouwen voor de vervaardiging van twee insecten-dodende middelen. De aldaar te vervaardigen producten worden tot nu toe alleen in Amerika ge produceerd. De kosten van de fabriek worden geraamd op 10% millioen gulden. Waarschijnlijk zal in de loop van 1954 reeds met de productie worden begonnen. De gemeenteraad van Vlaardingen heeft gisteren besloten bij de Kroon in beroep te gaan tegen het besluit van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland om aan de Stichting Landverbetering in Zuid- Holland ontheffing te verlenen van het verbod de Aalkeet Buitenpolder en de Broekpolder op te spuiten. De gemeente had voor deze gronden een uitbreidings plan vastgesteld, dat rond 1964 zou moe ten worden verwezenlijkt, gezien de toe neming van de bevolking. Het door op- - spuiten van baggerspecie verhogen van Tilburg; loo ton mais Doetinchem; 150 ton id. fje cuituurwaarde der gronden is dan zin- Maasheesi 100 ton lijnschroot Maarssen; 150 ton mais Maarssen; 200 ton id. Delft; 83 ton id Deventer; 340 ton kolen Arnhem. loos. aldus de motivering van het raads besluit. Horizontaal: 1. collectieve naam v. d. eil. in de Grote Oceaan; 6. bekend voet baller; 7. wandversiering; 9. dwaze; 11. roofdier; 13. Oosterse naam; 14. grap; 16. telwoord; 17. en andere; 19. bijwoord; 20. dwarshout; 21. adellijke titel; 22. voorzet sel; 23. rang in het leger; 24. te weten; 26. familielid; 28 soort onderwijs; 30. opper- vlaktemaat; 32. bosgod; 34. hekl hebben aan; 36. voorzetsel; 38. vallei; 39. rechts geleerde. Verticaal: 1. dun rond wafeltje; 2. nor; 3. slede; 4. bijwoord; 5. wondvocht; 6. vis; 8. vr. munt; 9. zeeman; 10. rustend predi kant; 11. voorzetsel; 12. cijferen; 15. geb. in O.-Europa; 18. kloosterhoofd; 19. takje; 23. na enige tijd; 25. vloeistof; 27. nage recht 28. stad der oudheid; 29. uitroep; 31. opstootje; 33. roem; 35. groet; 37. techni sche hogeschool. Horizontaal: 1. Schotland; 8. noot; 9. leeg; 11. eer; 12. est; 14. ter; 15. os; 16. ketel; 18. le; 19. bok; 20. nar; 22. wrak; 23. kepi; 24. leb; 26. Eem; 27. gd; 29. negen; 31. Ig; eis; 34. art; 35. mee; 36. nein; 38. Deen; 39. Friesland. Verticaal; 1 soes; 2. cor; 3. ht; 4. vast; 5. al; 0. net; 7. deel; 8. Noorwegen; 10. Groningen; 12. eek; 13. ten; 16. koken; 17. laken; 19. bal; 21 rem; 25. bea; 26. eet; 28. dief; 30. gras; 31. leed; 33. sir; 35. men; 37. ni; 38. da.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2