Opstellen van kath. landelijk ziekenhuisplan Particuliere charitas gaf leiding en richting Sovjet-Unie groeit naar demo cratisch socialisme Herenigd Duitsland in de V.N. Het vraagstuk der priester werklieden Geen opheffing J Vraagstuk van export doet zich sterk gelden DRENTSE GRENSBOEREN IN OPSCHUDDING BEVORDERING VAN UITVOER ZAAK VOOR DE OVERHEID Belastingverlichtingen zijn van te beperkte strekking Gerrit Hulst bakte promotie-taart voor Prinses Juliana Overheid diene alleen te steunen im Ollenhauer wenst: De Mig gaat terug Kremlin publiceerde niets over Westelijk aanbod Andorranen zetten zich schrap Eigenlijk zondezei Churchill Dulles optimistisch over E.D.G. Hogere ziekenhuis- tarieven Geschokt vertrouwen in Beheersinstituut Duitser kreeg verbeurdverklaarde grond terug VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 Niet te tragisch In eigen handen nemen „Men kan er van overtuigd zijn, dat men genoemde vraag zal blijven stellen zolang collectieve kassen een groot deel van de middelen zullen verschaffen, die de bouw en de exploitatie mogelijk moe ten maken, hetgeen wel betekenen moet: tot in lengte van dagen. En nu komt het er maar op aan, wie die vraag zal beant woorden. En hier is vanzelfsprekend maar één antwoord mogelijk: het ziekenhuis wezen moet de planning in eigen handen nemen. VOOR DE MAN VAN SMAAK Hebt U ook wel eens zo'n hoofdpijn? Neem dan Aspirin (alleen echt met het BAYER- kruis). Geven en nemen Modern ziekenhuis en maat schappij Interessant stilzwijgen Exportbevordering is ook een zaak voor de overheid Invoerbeperkingen Algemene conclusies GORDON DEAN: Over twee jaar kan Rusland de V. S. vernietigen" Verpleging dertig cent per dag duurder In een week ZEVEN GEVALLEN VAN KINDERVERLAMMING Particulieren boeten voor een heel volk n fl in dnn rtftlr non VOnVlOllftnnH \70rCpVl 11 TI Van onze Limburgse redacteur) Zelden zal een schouwburg zo vol hebben gezeten met priesters en religieuzen als gisterenavond toen de Vereniging van Katholieke Zieken huizen te Maastricht het congres begon, waarop zij haar twintigjarig bestaan herdacht. Het parterre was nagenoeg geheel gevuld met kloosterzusters van diverse orden en congregaties, die voorzitter Jos. Maenen in zijn inleiding prees om de durf, energie en het Godsvertrouwen, waarmede zij onder verre van gunstige omstandigheden, het Katholieke ziekenhuiswezen ter hand hebben genomen. In verband hiermede haalde hij het lapidaire woord van de grote Lacordaire O.P. aan, die zo zeer onder de indruk was gekomen van dit werk, dat hij eens heeft verklaard: een liefdezuster is de complete demonstratie van het Christendom. Op deze illustere openingszitting mocht de heer Maenen een aantal geestelijke en burgerlijke autoriteiten welkom heten: mgr J. Ingendael, deken van Maastricht, de zeereerw. heer P. van Odijk, secretaris van het bisdom Roermond; prof. dr P. Muntendam, thans nog staatssecretaris, doch over een week directeur-generaal van de Volksgezondheid; mr W. baron Michiels van Kessenich, burgemeester der stad en verder vertegenwoordigers van het provinciale bestuur, het Ned. Zieken huiswezen, het Wit-Gele Kruis, het Lim burgse Groene Kruis, de R.K. Artsen vereniging, de Kon. Ned. Mij. tot Bevor dering der Geneeskunst, het Landelijk Charitatief Centrum, de Stichting De Zonnebloem, de R.K. Bond van Zieken- verplegenden enz. Met bijzondere waardering begroette de voorzitter pater Wessels, die met dr F. ten Berge destijds de vereniging heeft opge richt. Het algemene onderwerp, dat op de drie congresdagen wordt behandeld, luidt: Het katholieke ziekenhuiswezen en de maatschappelijke orde. De eerste inleider was prof. G. H. L. Zcegers, directeur van het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut, die samen met prof. dr A. Oldendorff een rapport heeft opgesteld, waarin planologische en socio- graphische inzichten over het ziekenhuis- w-zen zijn neergelegd. Deze inzichten vormden de vrucht van studies en be- so-ckingen, welke in de afgelopen jaren in interne kring zijn verricht, doch nu rijn schijnen voor meer openbare dis cussie. In een uitvoerig betoog overtuigde prof. Zeegers zijn toehoorders van de onver mijdelijkheid, de wenselijkheid en de mo gelijkheid van planning in het ziekenhuis wezen. In de wijze, waarop de exploitatie en de nieuwbouw van ziekenhuizen wordt gefinancierd meende hij een element te kunnen aanwijzen, dat moet leiden tot een permanent worden van de planmatigheids gedachte. De ontvangsten dezer inrichtin gen zijn grotendeels afkomstig uit collec tieve kassen, hetzij van de ziekenfondsen, hetzij van de overheid. Zij, die voor het beheer van deze kassen verantwoordelijk zijn, moeten het principe huldigen, dat de uit te geven gelden zo efficiënt mogelijk zullen worden besteed. Zij zouden hun plicht verzaken als zij een ander stand punt innamen. „Dat zulks voor de wijze, waarop de ziekenhuizen zullen worden beheerd, ge volgen zou kunnen hebben'*, aldus prof. Zeegers, „behoef ik voor u nauwelijks te memoreren. Zowel de overheid als de fondsen trachten zich invloed in het be heer te verwerven, iets waartegen de ziekenhuizen zich terecht verzetten. Men zal er goed aan doen zulke schermutse lingen niet te tragisch op te nemen. Een onder druk gezet organisme komt soms tot aanzienlijke verbetering van presta ties. Zo heeft de vaststelling der verpleeg- tarieven van de zijde van de overheid naast een aantal nadelen het onmisken baar nutttig effect gehad, dat menig zie kenhuis, waar het beheer in een sleur was terechtgekomen, tot meer efficiency werd gedwongen en tot een wetenschappelijk verantwoorde prjjscalculatie, waaraan nog wel het een en ander ontbrak en mis schien wel: nog ontbreekt". „De efficiency-gedaohte is niet slechts op het afzonderlijke ziekenhuis toepas baar, maar evenzeer op het ziekenhuis wezen als totaliteit gezien, op het functio neren van het gehele landelijke zieken huisapparaat. Aan de vraag of de opzet van een nieuw op te richten inrichting zodanig is, dat de exploitatiekosten binnen zekere rede lijke grenzen zullen blijven gaat vooraf de vraag, of de gemeenschapsgelden aan de bouw van dat ziekenhuis, van dié aard en dié grootte op dié plaats, gezien in het kader van de ziekenverpleging in haar geheel, op de beste wijze zijn besteed". Planning acht ik, aldus spreker, niet alleen onvermijdelijk, maar ook gewenst. Advertentie Het is dan ook een verheugend verschijn sel, dat de planningtechniek in het Ka tholieke sociale leven op steeds meer ge bieden toegang vindt. Nog steeds ont breekt echter een Katholiek landelijk ziekenhuisplan, hoewel daar onzerzijds al enige jaren op wordt aangedrongen. Maar wie goed toeziet, bespeurt ook hier een gelukkig toenemende geneigdheid om tot samenwerking te komen. Dit geeft ons de hoop, dat de wetenschappelijke analyse van het Katholieke ziekenhuiswezen bin nen afzienbare tijd ter hand zal kunnen worden genomen en dat aldus de basis zal kunnen worden gelegd voor de opstel ling van een ontwikkelingsplan voor het Katholieke ziekenhuisapparaat". Aan het slot van zijn rede gaf prof. Zeegers aan, dat de idee der sociale plan matigheid op twee manieren kan worden verwezenlijkt: hetzij door de staat oi door de staat in het leven geroepen dien sten, hetzij door de maatschappelijke or ganen zelf. Alleen deze laatste vorm acht te prof. Zeegers voor de Katholieken aan vaardbaar. „De zorg voor het ziekenhuiswezen valt", aldus spreker, „te beurt aan orga nen, uit particulier initiatief geboren. En daarbij doet zich in Nederland, zoals in alle particuliere initiatieven de moeilijk heid voor, dat Nederland op verschillen de confessionele zuilen is gebouwd. Het ziekenhuiswezen is geen zaak van medi sche techniek alleen. Het maakt naar onze opvatting een onmisbaar bestanddeel uit van het apostolische en charitatieve werk der Kerken. „Juist dit is een der redenen, waarom de staatsplanning op dit gebied niet wenselijk is. Een ambtelijk apparaat kan de ziekenhuisplanning alleen vol gens technische criteria tot uitvoering brengen. Aan hem is krachtens zijn wezen een zekere vreemdheid inhaerent tegenover het religieuze en het aposto lische, waarvan het ziekenhuiswezen naar onze opvatting geen afstand kan doen. Men realisere zich overigens, dat het particuliere initiatief in de hand der kerkelijke gezindten een zeer ge zonde en stimulerende wedijver in Ne derland in het leven heeft geroepen, waaraan wij waarschijnlijk voor een goed deel onze uitstekende ziekenhuis verzorging te danken hebben. In die gebieden van Nederland, waar de ver schillende gezindten in voldoende ge talssterkte samenwonen, waardoor de naast elkaar staande groepen zich eigen ziekenhuizen kunnen veroorloven, is deze wedijver tussen de gezindten der halve zeer vruchtbaar en belangrijk ge bleken". (Advertentie) NIEUWE BINNENWEG 26 In een te Parijs gepubliceerd inter view heeft de plaatsvervangende pre- mir van Joego-Slavië, Edvard Kardelj, gezegd, dat die elementen in de Sovjet unie, die 'n democratisch socialisme voorstaan, steeds sterker zullen worden. Dat proces kan van buiten af worden bevorderd door een politiek, die gericht is op vermindering van de interna tionale spanning. Een tactiek van dwang en geweld zou de bureaucratische krach ten in de Sovjet-Unie weer sterker kunnen maken, wat zou kunnen leiden tot een terugkeer van Stalinistische me thoden, aldus Kardelj. Met betrekking tot Peking-China acht Kardelj het verstandig, dat het Westen tracht normale handelsbetrekkingen met dat land aan te knopen. Waarschijnlijk „Men stuit slechts op moeilijkheden in die streken, waar een der gezindten in sterke minderheid leeft. En wij zouden er een lans voor willen breken, dat men in deze streken de moed en de kracht op brengt bij de oprichting van de ziekenhui zen slechts het oog te richten op het be lang van de ziekenverzorging en op het algemeen belang, dat geen verspilling en afbrekende wedijver van krachten dulden kan. Wanneer in een overwegend Katho liek gebied een goed en voldoend geoutil leerd ziekenhuis mocht bestaan, dat uit protestants initiatief is geboren, vraagt het belang van de streek en het algemeen be lang, dat de Katholieken niet kost wat het kost een ziekenhuis bouwen, dat waar schijnlijk beide inrichtingen onrendabel kan maken. Wanneer in een protestants gebied dus een goed Katholiek zieken huis staat, dat aan de behoefte van de streek kan voldoen, dan menen wij, krach tens het algemeen streek- en nationaal belang van onze protestantse broeders te mogen vragen, dat zij niet uit het oog punt van apostolische zorg alleen twee ziekenhuizen in moeilijkheden zullen brengen. Maar mocht de wedijver van het par ticuliere ziekenhuiswezen tot situaties aanleiding geven, die met het algemene belang strijdig zijn, omdat op onverant woorde wijze krachten worden verspild, dan heeft de staat het volle recht zijn planning te stellen in de plaats van het particuliere initiatief, dat getoond heeft niet bij machte te zijn een evenwichtige en nationaal verantwoorde oplossing te vinden. En wanneer wij dit laatste tot elke prijs willen vermijden, dan is slechts één conclusie mogelijk en deze is, dat op het gebied van het ziekenhuis wezen de gezindten tot geven en nemen bereid zijn in die streken, waar 't naast elkaar bestaan van ziekenhuizen niet tot de economisch verantwoorde moge lijkheden behoort". „Voor de uitvoering der plannen dient het Katholieke ziekenhuiswezen te be schikken over een apparaat, dat in staat is zowel de technische als de wereldbe schouwelijke aspecten te overzien. Dit ap paraat zal m.i. zo spoedig mogelijk in het leven moeten worden geroepen. Op het gebied van de kerkebouw en op dat van het schoolwezen is in Katholieke kringen de planning reeds in volle gang. Het Ka tholieke ziekenhuiswezen zal er voor moe ten waken op dit gebied niet achter te blijven om te voorkomen, dat centrale in stanties de planning zelf in handen zullen nemen". Na prof. Zeegers voerde het woord mr dr J. J. Loeff, secretaris van het R.K. Kerkgenootschap in Nederland, die zich verdiepte in de plaats, welke het moderne ziekenhuis inneemt in de maatschappe lijke orde. Zoekend naar een wezenlijk kenmerk van de hedendaagse mens, zeide dr Loeff, dat de zucht naar het volle bezit van het menselijke levensgoed, met zijn grote mogelijkheden en wijde perspec tieven, de wereld heeft gegrepen. Deze zucht gaat gepaard met een drang tot zelf behoud; beide uiten zich in een streven de doeleinden ook collectief te bereiken. De mens verwacht van de maatschappij, dat zij hem het volle menszijn mogelijk zal maken. Hij verwacht een menswaardig levens milieu, passende levensstandaard, arbeid, voldoende loon, onderwijs, cultuurgoede ren en geneeskundige verzorging. Welke taak moet nu aan de staat wor den toegekend? Onder staat wordt dan ver staan de gemeenschap, welke haar grond slag vindt In de gezamenlijke erkenning van een met dwangmacht uitgerust gezag en van de door deze gestelde normen. Moet de personalistische gemeenschap worden verwezenlijkt binnen deze staats- gemeenschap? Een resoluut neen is het antwoord, omdat het menselijk streven in zijn totaliteit niet ondergeschikt behoort te zijn aan een orgaan, dat dwang kan uitoefenen. In beginsel heeft de overheid een roe ping op alle terreinen van het maatschap pelijke leven, maar allereerst om de po gingen van individuen en organisaties te steunen. Er is dus een politieke sfeer en een sfeer van de vrjje maatschappij. Maar daartussen in is een nieuwe sfeer bezig zich te ontwikkelen als een democratise ring der staatsgemeenschap. De sociale orde moet in principe zoveel mogelijk blij ven berusten bij de vrije burgers in het vrije maatschappelijke leven. Komend tot het ziekenhuiswezen zeide dr Loeff, dat voor de particuliere zieken huizen op dit moment de kansen nog zeer gunstig zijn. Het Katholieke ziekenhuis kan een bolwerk blijven tegen materialis tische tendenzen van de perfectie der techniek, maar het mag er geen roofbouw op plegen. Ook mag het zich niet isoleren, want dat zal het gevaar voor socialisatie nader brengen. De samenwerking der zie kenhuizen is niet gewenst om technische of economische voordelen te behalen, maar op grond van de hogere geestelijke waarden. Erich Ollenhauer, leider der Westduit- se socialistische partij, heeft Donderdag in een toespraak voor radio-Hessen ge pleit voor het toetreden van een herenigd Duitsland tot de V.N., „opdat de vrees van onze buurstaten worde weggenomen". Dit zou spoedig na een Duitse hereniging moeten geschieden. Ollenhauer zeide, dat de rechten, die Duitsland als lid der V.N. zou hebben en de verantwoordelijkheid, die het daar mede tevens te dragen zou krijgen, de wereldvrede zouden bevorderen. „Duits- lands eigen veiligheid zou verzekerd zijn, terwijl tevens voldaan zou zijn aan de behoefte aan veiligheidswaarborgen der Duitse buurstaten", verklaarde hij. Ollenhauer uitte voorts wederom zijn mening, dat noch een Westduitse deel neming aan het E.D.G.-verdrag, noch het opnemen van West-Duitsland in een ver enigd Europa, zouden bijdragen tot het handhaven of bevorderen van vrede en vrijheid in de wereld. „Beide mogelijk heden zouden een hinderpaal zijn voor een hereniging van Duitsland en zij zou den derhalve er toe strekken de huidige internationale spanning te doen voort bestaan", meende hij. Senator J. McCarthy rechts) vertelt op een persconferentie in het Kapitool te Washingtondat zijn Commissie van Onderzoek zich bezig houdt met het onderzoeken van de rapporten betref fende de in ongenade gevallen oud minister van Binnenlandse Zaken var de Sovjet-Unie, L. Beria, die zich in een neutraal land zou bevinden. De V.S. hebben gisteren het aanbod ge daan, de straaljager, die Maandagochtend door een Noordkoreaanse piloot naar Zuidkoreaans gebied is gevlogen, aan zjjn „rechtmatige eigenaars" terug te geven. Terzelfder tijd werd, voor de duur van de onderhandelingen over Korea, de uit-1 geloofde beloning van 50.000 dollar voor communistische piloten die onbeschadigde straaljagers naar V.N.-gebied brengen, in getrokken. In de verklaring wordt met geen woord gerept over de 100.000 dollar, die voor de Noordkoreaanse piloot was uitgeloofd. Vol gens Amerikaanse functionarissen blijkt echter uit niets, dat de verklaring terug werkende kracht heeft en zij zijn dan ook van mening dat het bedrag zal worden uitgekeerd. Wij vernemen zojuist uit zeer betrouw bare bron, dat de bespreking, door mgr Marella met verschillende leden van het Franse episcopaat en met verschillende oversten van bepaalde orden en Congre gaties gevoerd geenszins de opheffing van de missievorm van de priesters-werklie den op het oog heeft. universiteiten was verontrust door de universiteiten waren verontrust door de publicatie van feiten, die op ernstige fou- zou China op die manier tot politieke onafhankeljjheid van de Sovjet-Unie komen. Het zwakke punt in de ver houding tussen Peking en Moskou is de economische hulp, die China van de j Sovjet Unie ontvangt, aldus Kardelj. Volgens het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft de Sovjet regering niets laten weten over het Weste lijke aanbod van 2 September om de Duitse en Oostenrijkse vraagstukken te bespreken op een conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken der „Grote Vier". Noch de pers. noch de radio heb ben dit aanbod in Rusland bekendheid ge geven. Een woordvoerder noemde dit opvallende stilzwijgen „interessant". De 8.000 inwoners van de dwergrepu bliek Andorra, aan de Frans-Spaanse grens, hebben een „front voor redding van Andorra" gevormd. De „Raad van de Val lei", het parlement van Andorra, heeft Woensdag zijn vertrouwen uitgesproken in de plaatselijke leiders, Francois Cairal en Roe Rossell. Voorts bevestigde de raad het recht van de republiek om belasting te heffen op in- 1 voer uit Frankrijk een der grote ge- schilpunten tussen Andorra en Frankrijk en het radio-station Andorra te be- heren. De Franse regering heeft onlangs getracht het beheer over dit radio-station, dat concurreert met Franse stations, over te nemen. Enige atoomkanonnen zijn uit Amerika op weg naar Europa, waar ztj zullen Zoals gemeld heeft president Auriol van worden gebruikt door de Amerikaanse strijdkrachten. De foto toont een atoom- Frankrijk onlangs de diplomatieke betrek- kanon, en de explosiedie een 280 mm projectiel veroorzaakt. Ook hier ziet men kingen met Andorra afgebroken. i de bekende „paddestoel". ten van priester-werklieden wezen, als toetreden tot syndicaten van de C.G.T., actief deelnemen aan stakingsleiding e.a. Fouten, die de betrokkenen erkend heb ben en waarvan toch ook moet gezegd worden, dat zij tot zeer overdreven voor stellingen hebben geleid. Het betreft gevallen, waarbij de apos tolische ijver niet gepaard ging met vol doende onderscheidingsvermogen. De be sprekingen hebben thans tot strekking om het statuut der priesters-werklieden niet landelijk te doen zijn, maar aan de bisschoppen zelf over te laten, of zij der gelijke priesterarbeid in hun diocees wen sen en, als dit niet het geval is, de toe gelaten priester-werklieden onder een door de bisschop aangewezen gezag te stellen. Voor wat het seminarie van de Mission de France betreft, is de sluiting dier in richting het gevolg van opgedane erva ringen, die het nodig maakten, zowel de opleiding als de keuze der seminaristen grondig te herzien. Een canoniek statuut (Van onze correspondent) Noem de naam Gerrit Hulst tegen iemand, die wel eens op een of andere manier iets te maken heeft gehad met de Leid- se universiteit en op zijn gezicht zullen een tikje theatraal gezegd de trekken van tederheid zich plooien. Want een oud-alumni moet al heel oud zijn, wil hij zich niet de vrolijke, goedlachse bakker van promotie taarten herinneren, die in de loop van de jaren kort weg de titel van „dè pro motie-bakker" verwierf. Gisteren zijn we even een praatje gaan maken met Gerrit Hulst, die Maandag a.s zijn tachtig ste verjaardag hoopt te vieren. „Maak er maar niet te veel ophef van", zei hij, „want er schijnt alweer 'n commissie van studenten te zijn gevormd, die me wil huldigen en ik houd er niet van om aan de weg te timmeren". Maar na deze medede- l'ng is het ijs al gauw ge broken. Er komt een ver zameling brieven op tafel van ministers en andere vooraanstaande personen, die de heer Hulst tot zijn vr =nden mag rekenen. Én dan s er plotseling aan leiding genoeg om even terug te keren tot die goe de oude tijd Bijna zestig jaar geleden begon Gerrit Hulst op de bekende Hogewoerd, waar Piet Paaltjens zijn minne dichten schreef, een bak kerij annex lunchroom. Op zekere dag stapten er studenten binnen die een kopje thee dronken. Of er wat pittigers was?, luid de even later de vraag. Nu, dat was er en bij een glas sherry legde de toekomstige promotie bakker het eerste contact met de universiteit. Toen hij later ,,aar de Bree- straat verhuisde, wist iedere student, dat er in de tearoom van Hulst niet uitsluitend thee werd ge schonken. De trots van zijn oude dag is een vergeeld tele gram, waarin aan de heer Hulst werd verzocht een promotie-taart te maken voor Prinses Juliana. De foto van de taart komt zijn banketbakkers-instru menten aan de wilgen te hangen. Verleden jaar, bij de promotie van mr K. Wiertsma, secretaris van de curatoren der Leidse universiteit, zocht men Gerrit Hulst weer op en hij leverde het academie gebouw met bij het hek de promovendus en zijn promotor, prof. Cleve- ringa, met de bul in de hand. Als de heer Hulst herin neringen ophaalt, komt men moeilijk weg. Hij schudt beroemde namen in een eindeloze stroom uit zijn mouw. „Maduro, die zijn leven gaf tijdens de bezetting en naar wie Madurodam in Den Haag ook te voorschijn: ,,'t Waerle", het buitenhuis van de Prinses in Katwijk. Een kunstwerk, dat de bakker grote roem heeft gebracht. Toen Churchill in Leiden promoveerde, was het weer de heer Hulst, aan wie werd ge vraagd een beeldhouw werk van marsepein te leveren. Een paar dagen later was het academie gebouw klaar en toen Winston Churchill het mes er in moest zetten, heeft hij gezegd, dat het eigen lijk zonde was. Maar ook vandaag aan de dag kan de tachtig jarige er niet toe komen is genoemd? Hij kwam dikwijls bij me. Een fijne kerelZijn moeder en zijn zuster zijn na de oorlog nog hier geweest om met mij over hem te praten. Én dan gaat de deur van de kamer open en treedt een kaal geschoren groene binnen. „Ik kom even de groeten doen van mijn vader!". „VanehOh ja, hoe gaat het met hem?". „Dat moet u hem zelf maar eens vragen, want hij is vast van plan, mat uw tachtigste verjaardag even over te wippen!". Die vader zal ongetwij feld niet de enige zijn De industriële prestaties van de afge lopen jaren, doch ook de ontwikkeling, die ons land gedurende de laatste halve eeuw op industrieel gebied heeft onder gaan, geven ons het vertrouwen, dat het geen in de toekomst nodig is, ook vol bracht zal kunnen worden. Maar aan dat vertrouwen verbinden wij een belangrij ke voorwaarde en wel deze, dat in de toe komst in nog sterkere mate dan tot dus verre het scheppen en het instandhouden van een gunstig industrieel klimaat de voortdurende aandacht van de overheid zullen hebben, aldus lezen wij in het zo juist verschenen Jaarverslag 1952/*53 van het Nederlands Verbond van Werkgevers. Het eerste halfjaar van 1953 toonde een voortgaande toeneming van onze va lutareserve, zij het, dat het tempo ver minderde. De ontwikkeling van de han delsbalans bewijst, dat de zeer sterke be wegingen van 1952 niet alle een perma nent karakter hebben. Het is daarom, dat wij met betrekking tot de toekomstige monetaire politiek op voorzichtigheid blij ven aandringen. Wil men voorkomen, dat onze gesaneerde positie door enkele te genvallers weer in zeer korte tijd in het tegendeel verkeert, dan dient onze beta lingsbalans-positie blijvend zorgvuldig te worden bewaakt. De voornaamste voor waarde daarvoor is handhaving van het monetaire evenwicht. In toenemende mate vraagt het pro bleem van de export diepgaande aan dacht. Baarde in de eerste na-oorlogse jaren voornamelijk de productie zorgen, thans doet het vraagstuk van de afzet zich in versterkte mate gelden. Het N. V. W. betreurt het, dat in de re cente industrialisatienota alleen een export-nota in het vooruitzicht wordt ge steld. Het ware wenselijk geweest, dat de regering zich Ook ten aanzien van het ur gente probleem van de export tegelijker tijd had uitgesproken. De door de regering bij de Tweede Ka mer der Staten-Generaal ingediende al gemene belastingvoorstellen, hoezeer op zichzelf ook te waarderen, acht het N. V. W. bepaaldelijk van te beperkte strekking. Niettemin is het als een licht punt te beschouwen, dat thans in rege ringskring een ruimer begrip blijkt te zijn ontstaan voor de noodzaak om de omstan digheden dusdanig te beïnvloeden, dat het bedrijfsleven de mogelijkheid krijgt om zijn grote taak in feite te vervullen. Met betrekking tot de liberalisatie van onze invoer wordt voorop gesteld, dat deze in beginsel volledige instem ming heeft. Wanneer het Verbond evenwel spreekt van liberalisatie van onze invoer, dan spreekt het tevens over liberalisatie van onze uitvoer. En te dien aanzien moet het helaas constateren, dat een aantal andere landen bij voortduring de neiging toont om de eigen binnen landse markt ten detrimente van de Ne derlandse export te beschermen. Het N. V. W. meent in dit verband de Ver. Staten met name te moeten noemen. T.a.v. de Europese Kolen en Staal gemeenschap wordt de hoop uitgespro ken, dat deze belangrijke ontwikkeling niet doorkruist worde door machtscon stellaties. welke de K. S. G. tot een in strument van binnenlandse politieke doeleinden trachten te maken. Dat de somtijds onmiskenbaar hierop duidende verschijnselen mogen bedriegen! aldus het verslag. Hoe loffelijk de grondgedachten van het Schumanplan ook mogen zijn, een conclusie, welke uit de hierbij opgedane ervaringen kan worden getrokken is, dat waakzaamheid betracht dient te worden tegen een verdere sectorsgewjjze integratie, zolang niet over de gehele linie een verdere Europese economische toenadering is tot stand gebracht. Het Verbond komt tenslotte tot enige algemene conclusies voor een economi sche politiek, welke het voor een verdere welvaartsbevordering van ons land nood zakelijk acht. Zo blijft op de eerste plaats een voorzichtig monetair beleid gebo den, terwijl t.a.v. de verdere industri alisatie behoefte bestaat aan een rege ringsbeleid, dat in alle opzichten reke ning houdt met het particuliere initiatief. Ook bij de fiscale politiek zal het stre ven hierop gericht moeten zijn. De in gediende belastingvoorstellen hoewel zij een stap in de goede richting vormen zijn daartoe stellig nog onvoldoende. Al wordt vooropgesteld, dat exportbe vordering in de eerste plaats een zaak is voor het particuliere bedrijfsleven, toch meent het Verbond, dat een positieve in stelling van de overheid t.a.v. dit vraag stuk noodzakelijk is. In de eerste plaats zal de export bevorderd moeten worden door het scheppen van een zo gunstig mogelijk industrieel klimaat in het al gemeen. Hiernaast blijft het treffen van speciale maatregelen vereist, welke o.m. tot vermindering van de beperkingen op fiscaal gebied en op het terrein van de exportcredietverzekering leiden. De liberalisatie van onze invoer, welke een noodzakelijke voorwaarde vormt voor een vrijer internationaal handelsver keer en daarom in beginsel onze volle dige instemming heeft dient ook in andere landen door een vrijere invoerpolitiek te worden gevolgd. Het Verbond verwacht van onze regering, dat zij haar handels politiek hierop blijvend zal afstemmen. Het streven naar Europese integratie dient ook in de toekomst door ons land met kracht te worden ondersteund. Al vorens echter tot verdere integratie over te gaan, dient een basis tot algemene eco nomische toenadering der betrokken lan den te worden gelegd, waartoe de vor ming van een Europese douane-unie een i goede grondslag zal leggen. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dulles, heeft Donder dag te St. Louis in een toespraak op de conventie van de Amerikaanse vakhond A.F.L. verklaard, dat de vooruitzichten voor het E.D.G.-verdrag veel beter zijn dan een tijd geleden. Een positief resul taat is nog niet verzekerd, aldus Dulles, maar het verdrag is reeds door de beide Westduitse Kamers en door een Neder landse Kamer goedgekeurd en in de an dere landen wordt voortgang gemaakt. Hjj waarschuwde voorts wederom te gen het doen van concessies aan de com munisten Over de Koreaanse politieke confe rentie zeide de minister, dat de Chi nese communisten een vertragingstac tiek schijnen te voeren. Hij sprak de hoop uit, dat door standvastigheid aan de zjjde van de Verenigde Naties de politieke conferentie toch gehouden kan worden. Dulles was vol lof over het Perzische volk. dat had voorkomen dat Mossadeq op onrechtmatige wijze de macht in han den hield. Het regiem van Mossadeq kon steeds meer met de Perzische commu nistische partij vereenzelvigd worden, al dus de Amerikaanse minister. is in bewerking, dat half October aan de vergadering van het Franse episcopaat en aan de Congregatie te Rome zal worden voorgelegd. Men hoopt tijdig genoeg met een nieuwe regeling gereed te zijn, om het seminarie na de Kerstvacantie te kun nen heropenen. De gevoerde besprekingen hebben dus v.n.l. ten doel gehad te be vorderen, dat zowel priester-werklieden als missionarissen naast hun apostolische ijver ook over voldoende persoonlijkheid en intellect beschikken om zich tegen te veroordelen contacten te beschermen. Gordon Dean, de voormalige voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, heeft in een rede te Went- worth in New Hampshire verklaard, dat Rusland binnen „een jaar of twee" in staat zal zjjn Amerika te vernietigen. „De tijd wordt kort. Kunnen wij de Sowjet-Unie toestaan deze machtspositie te bereiken?" vroeg Dean zich af. Al het door Amerika op het gebied van de atoomenergie bereikte, zou niet baten, als de wereld er niet spoedig van kon worden overtuigd, dat „de Russische beer op zijn aanvalstocht door de wereld moet worden tegengehouden". Als er oorlog zou komen, zou zeer zeker gebruik worden gemaakt van „nieu we, vreemde en hoogst vernietigende wa pens". In de Staatscourant van gisteren werd gepubliceerd de prjjzenbeschikking Zie kenhuistarieven 1953. In verband met kostenstijgingen, ten gevolge van de verkorting van de ar beidsduur in de ziekeninrichtingen van 51 tot 48 uur per week, wordt de zieken huizen en sanatoria toegestaan hun tarie ven met ingang van 1 October 1953 met 0.30 per verpleegdag te verhogen. Blijkens de Staatscourant van gisteren zijn in de week van 13 t/m 19 Sept. j.L in het gehele land 7 gevallen van kinder verlamming aangegeven, nl. 1 in Gronin gen, 1 in Heerenveen 3 in Apeldoorn, 1 in 's-Gravenhage en 1 in Susteren. (Van onze correspondent) De Raad voor het Rechtsherstel heeft een uitspraak gedaan in een procedure tussen een boer uit het Duitse grensplaats- Je Schwartenberg en een Nederlandse boer uit Emmer Compascuum. Door deze uitspraak werd de Duitser weer in het bezit gesteld van 6 ha. z.g. Tractaatgrond. Dit nieuws heeft de grensboeren in Drente overvallen en met grote ongerust heid vervuld. Wanneer er nog meer van dergelijke uitspraken zullen volgen, be tekent dit dat vele Nederlandse boeren beroofd zullen worden van een groot deel van hun landerijen. De Tractaatgronden zijn vele genera ties lang het eigendom geweest van Duit se boeren, die hun hofsteden vlak over de grens hadden. Tot het einde van de oorlog hebben zij de gronden vrij bewerkt. Maar na de bevrijding werd hun de toe gang tot hun land geweigerd en de gron den werden als vijandelijk vermogen ver beurd verklaard. Het Nederlandse Be heersinstituut, dat in 1948 het beheer over deze landerijen ging voeren, heeft bijna al het land verkocht aan Nederlanders. In de omgeving van Emmer Compascuum, waar 200 ha Tractaatgrond lag, vroeger het bezit van 31 Duitse boeren, is thans meer dan 90 procent door het Beheers instituut verkocht aan Nederlandse boe ren. Het Beheersinstituut heeft de kopers altoos de verzekering gegeven, dat de vroe gere eigenaars geen aanspraak meer zou den kunnen maken op de grond. De waar borg van de Staat ten aanzien van het eigendom werd zelfs in een aparte clau sule vastgelegd. Op dezelfde wijze is hes geschied in andere grensgebieden. In de jaren, dat de vroegere Duitse landerijen in het bezit zijn van Neder landse boeren hebben dezen nieuwe be drijfsgebouwen gezet, de onvruchtbare dal gronden aangemaakt, bedrijven gemecha niseerd, kortom vele kosten gemaakt om de opbrengst van de grond zo hoog moge lijk te maken. De betrokken Duitse boeren hebben nimmer opgehouden actie te voeren tegen de gang van zaken, die zij zeer onrecht vaardig achtten, aangezien, naar hun mening, enkele particulieren niet behoe ven te boeten voor de fouten van een heel volk. Dezer dagen is een tweede zaak voor de Raad voor het Rechtsherstel behandeld. De uitspraak is nog niet gedaan. Zestien collega's uit Emmer Compascuum hebben de gedagvaarde Nederlandse boer verge zeld op zijn tocht naar Den Haag. Er heerst langs de grens ongerustheid met betrekking tot de toekomst van de boerengezinnen, die hun bestaan op de tractaatgronden hebben gebouwd. Ook is men zeer verontwaardigd op het Neder lands Beheersinstituut, dat de gronden heeft verkocht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3