REGERING TOESTAND ATJEH MEESTER IN Minister Luns plaatst V.N.-zitting in wijder kader „Groentenwinkels" trekken door Utrecht Spaanse autoriteiten zwijgen hardnekkig over Beria Van het Toneel naar de Opera Bruggehoofd op de wilde kust van Guyana Pater P.C.Keulers MSCoverleden Suriname, hoe het leeft en werkt Leger overmande de opstandelingen De niet-terug gezonden krij gsgevangenen De V.N.-Assemblêe „Niet veronachtzamen wat elders rijpt" Goede propaganda voor „Schakels tussen tuin en tafel" Veilig gevoel Hans Kaart als Heldentenor Heterogene bevolking Westduitse firma's smokkelen naar Oost- Europa Schietpartij in Boeraimi oase N.A.T.O.-orders aan Europese fabrieken Ruim één N.A.T.O.- vliegveld per week Kunstminnaar en publicist Televisieraad blijft nog 4 VRIJDAG 25 SEPTEMBER 1953 PAGINA Militairen deserteerden Doden en gevangenen Islamietische actie Generaal Clark dringt op terugzending aan „PRESIDENT ROBERT" Communistische grappigheid Een sprookjestuin Het begon in de Sahara n Koningin opent expositie in Amsterdams Tropenmuseum Kostbare producten Rijke flora Selwyn Lloyd: „Punt voor punt!' MIN. STAF DAALT UIT DE LUCHT DE LOONSVERHOGING IN HET TRANSPORTBEDRIJF Compensatie in tarieven en wegenbelasting TWEE NIEUWE LIJNEN VAN DE K.L.M. Tsjechen vliegen weer uit Praag Dr Tobing, de Indonesische minister van voorlichting, heeft in een mededeling voor de radio verklaard, dat leger en politie in Atjeh krachtige maatregelen hebben ge nomen tegen de gewapende benden, die de politieposten Peureula, Alur, Ga ding, Langsa, Idi, Meulaboh en Alor Pidi, benevens de post van het leger te Lhok Seumawe hebben aangevallen met de be doeling wapens te veroveren. Hetgeen gebeurd is, is aldus dr To bing te meer te betreuren omdat juist thans de regering haar uiterste best doet, om met gebruikmaking van alle krachten de veiligheid te verzekeren. De regering neemt daarbij het stand punt in, dat tegen benden, die met geweld van wapenen optreden tegen de staatsap paraten en onschuldige mensen uit de be volking vermoorden, eveneens met de wa penen gestreng zal worden opgetreden. Het ten uitvoer leggen van de orders der regering heeft goede resultaten opge leverd, zodat de regering thans de toe stand meester is. De regering dringt er bij de bevolking op aan, rustig te blijven, waar mogelijk leger en politie te helpen en op haar hoede te zijn voor elementen, die munt willen slaan uit de gebeurtenissen in Noord-Sumatra. Vice-premier w°ngsonegoro, die in Atjeh is geweest, verklaarde na zijn terugkeer o.m., dat er tot dusver 34 ordeverstoorders zijn gedood en 80 gevangen genomen. Mi- nister-president Ali Sastroamidjojo zei nog, dat de toestand in Atjeh sinds Zon dag niet slechter is geworden. Hij voegde hieraan toe, dat hij hoopt, dat een rege ling bereikt zal kunnen worden en dat de gewelddadigheden zuilen kunnen worden gelocaliseerd. Uit Medan wordt nader gemeld, dat daar Woensdag twee schepen zijn aange komen, die honderden évacué's uit Lhok Seumawe meebrachten. Volgens zeggen van deze évacué's zijn de ordeverstorin gen begonnen in de nacht van 20 op 21 September. De aanvallers, die met vuur wapens, krissen en messen waren bewa pend, kwamen zowel met auto's als met prauwen. Zij waren gekleed in zwarte en jchaki uniformen en droegen op hun mou wen kentekenen van de „Tentara Islam Indonesia" of van de „Pemuda Islam In donesia". De opstandelingen hebben vele verliezen geleden. Men had lijken zien liggen bij de haven van Lhok Seumave. Van het leger was een man gesneuveld. „Merdeka" te Djakarta meldt, dat blij kens op de gearresteerde koerier van de Darul Islam gevonden documenten, Teungkoe Daud Beuruh, voormalig mili tair gouverneur van Atjeh, benoemd zou zijn tot commandant van de „Tentara Is lam Indonesia" van de Darui Islam. Het blad meldt voorts, dat vele der regenten hun posten hebben verlaten. Het plaatse lijk bestuur heeft maatregelen genomen om een vacuum in de bestuursvoering te voorkomen en dat de bevolking aan leger en politie steun verleent. De opstand zou zijn georganiseerd door de „Persatoean Ulama Seluruh Atjeh" die wordt geleid door Teungkoe Daud Beuruh, welke organisatie als buitengewoon lid is aangesloten bij de „Masjumi", aldus „Merdeka". Gisteren had te Nijmegen de plechtige inzegening plaats van het internaat voor gezinsverzorgsters door mgr Mut- saerts, bisschop van 's Hertogenbosch De bisschop in gesprek. De opperbevelhebber van dc V.N.-strijd- krachten in Korea, generaal Clark, heeft Donderdag de beschuldigingen van de Noordkoreanen en Chinezen van dc hand gewezen, volgens welke de geallieerden zonder gerechtvaardigde grond een Ivjst hebben samengesteld met de namen van 3.404 gevangenen die de communisten in strjjd met de wapenstilstandsovereen komst zouden vasthouden. In een verklaring voor het commu nistische opperbevel zeide Clark, dat de namen, die op de lijst voorkomen, van krijgsgevangenen zijn, die voor de Noor delijke radiozender hadden gesproken of in een uitzending waren genoemd. Clark eiste nogmaals de onmiddellijke terugzending van de op de lijst voorko mende gevangenen. Maandag zeiden de communisten, dat zij de meeste van de op de lijst voorkomen de personen, nooit gevangen hadden ge maakt. Zij beschuldigden hunnerzijds de geallieerden er van, dat zij over 15.584 Chinezen en 83.584 Noordkoreanen geen verantwoording hebben afgelegd. Het op perbevel van de V.N. deelde Donderdag mede, dat het alle gevangenen, die in zijn handen waren, had teruggezonden. In Maastricht wordt, volgens betrouw bare bron, verwacht, dat de rechtbank 'n psychiatrisch onderzoek zal gelasten van Rooert L., die bekendheid heeft verworven als „president Robert". Zoals men weet, bevindt hij zich nog steeds in voorlopige hechtenis. De verklaringen, die hij aflegt zijn, naar verluidt van die aard, dat een wj" U"","/:-" „„„"Oost- dergelijk besluit van de rechtbank wordt ^t-DuUsllnd en die van Noord- verwacht. In zijn rede voor de Algemene Vergadering van de V. N. heeft Donderdag de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr J. M. A. H. Luns, na mevrouw Pandit geluk gewenst te hebben met haar verkiezing tot voorzitster der Verga dering, er op gewezen, dat de huidige zitting van de Algemene A ergadering niet de enige internationale bijeenkomst is, waarop de belangstelling van de wereld is gevestigd. Mr Luns doelde hierbij op de politieke conferentie over de toekomst van Korea, de mogelijke vier-mopendhedenbesprekingen over Duitsland en Oosten rijk en de onlangs te Rome begonnen conferentie over een politiek statuut voor een Verenigd Europa, Hij wees op deze conferenties om de aandacht te vestigen op het wijdere politieke kader, waarbinnen sommige van de "3 punten op de agenda van de Algemene Vergadering moeten worden beschouwd en die er de invloed van zouden ondergaan. In de komende weken zou men z.ieh niet kun nen veroorloven te veronachtzamen, wat elders rijpende is, zo zei hij. De kwesties Duitsland en Korea, be horende tot de erfenis van de tweede wereldoorlog, blijven ernstige bedreigin gen voor een werkelijke vrede. Zij zijn oorzaak van de onmacht der V. N. om vele andere internationale kwesties op te lossen en bemoeilijken besprekingen over ontwapening, de toekomst van het V. N.-handvest, hulp aan op economisch gebied ten achtergebleven gebieden en hulp aan vluchtelingen. Zp verbitterden debatten over veiligheid en rechten van de mens, aldus minister Luns. Hij zei, dat de V. N. zeer wel weten, wie verantwoordelijk is voor deze vraag stukken die de vrede bedreigen, evenals men weet, dat deze kwesties gemakke lijk zouden kunnen worden geregeld, Lloyd „dat het onjuist is aan te nemen, dat niets met de Sovjet-Unie kan wor den geregeld, tenzij en totdat alles is geregeld". Een oplossing van twee of drie van de problemen zou voor elk vredelie vend land al een belangrijke winst zijn, aldus de Britse afgevaardigde. Ten aanzien van de toestand in de we reld is de Britse regering „voorzichtig optimistisch", aldus Selwyn Lloyd. Zondagavond zijn de eerste luitenant Ibrahim Saleh en 87 man van zijn com pagnie, die in Sidikalang in Tapanuli was gelegerd, van hun onderdeel gedeserteerd en naar Atjeh vertrokken, aldus is te Me dan bekend gemaakt. Saleh en de 87 man schappen zijn allen Atjehers, de overige 31 militairen van de compagnie waren niet van Atjeh afkomstig. De deserteurs zijn met 'n jeep van het leger en in twee burgerjeeps naar Kotat- jane in Zuid-Atjeh getrokken. Zij gaven voor, op oefening te gaan en namen ook wapens mee van de 31 andere manschap pen van de compagnie. Vóór hun vertrek verbraken zij de telefoonverbindingen. De communisten hebben „de man op de achtergrond" ontdekt. In een verklaring, afkomstig van de In donesische communistische partij wordt namelijk gezegd: „Wat in Atjeh is ge schied, de proclamatie van een Negara Islam Indonesia, is door de Nederlanders georganiseerd, in het bijzonder door de Nederlandse oliemaatschappijen en Ne derlandse ondernemingen, als onderdeel van hun streven om de republiek Indo nesia te liquideren. Hierbij aldus de be kendmaking wordt gebruik gemaakt van militair-feodaal-fascistische krach ten in het binnenland". Nu weten we het tenminste. (Van onze Utrechtse redacteur). Mohammed dacht er over naar de berg te gaan, als de berg niet tot hem kwam, maar de stichting „Schakels tussen tuin en tafel" besloot tot het publiek te gaan, dat er nog niet toe kwam de lusthof van fruit, groenten en bloemen in de Jaar beursgebouwen te bezoeken. Want men kon werkelijk van een rijdende tentoon stelling spreken, toen gistermiddag door Utrechts straten een vijf en twintigtal schitterend opgemaakte groentewagens trok, welke stoet voorafgegaan werd door de Utr. Politie-muziekvereniging en beslo ten door de Utr. Postfanfare „Onder Ons". Zelfs een wagen, waarop alleen aard appelen werden vervoerd, had men zeer aantrekkelijk gemaakt, door met dit pro duct allerlei mozaieken te vormen. Het was zeer verstandig geweest van de meeste deelnemers zij konden naar een prijs In Eindhoven is een merkwaar dige verzekering afgesloten, die ongetwijfeld uniek is in Nederlatid. Uniek zoivel vanwege de prijs, als de korte duur en het onderwerp. De twintig pseuda-verkeers- agenten van Philips, die vanavond het woelige verkeer aldaar in goede banen trachten te leiden, zijn voor 100.000 verzekerd in dien zij (met dodelijke afloop) worden aangereden, voor f 50.000, indien zij als gevolg van een onge val blijvende' invalide worden en nogmaals voor een 100.000 indien derden schade ondervinden, wan neer de directeur, de ingenieur, de glasblazer of de boekhouder een verkeerde manoeuvre maakt met het verkeerslicht of het stopbord, De verzekering gaat in om precies 17.00 uur en eindigt klokslag 18.S0 uur. Een Nederlandse verzekerings maatschappij was bereid het risico van de pseudo-agenten te dragen voor zegge en schrijve een rijks daalder per persoon. dingen hun wagen overigens te laten, voor wat hij was, het niet in het groteske te zoeken, .doch alleen hun artikelen te doen spreken, waarbij een goede kleur schakering al heel veel deed en natuurlijk kwaliteit het eerste woord had. De jury nam ook de houding vbn de begeleiders in aanmerking en bun kleding was in ieder geval tip-top. Wij geloven, dat deze originele optocht, die overal veel belangstelling trok, wel de i~ beste propaganda was om de tentoonstel- ling te bezoeken. Het fruit wordt daar in de meest fantas- i tische formaties geëxposeerd, zodat men zich in een sprookjestuin waant. In de Irenehal staat een metershoge Domtoren, gemaakt van druiven en ander fruit, om geven door een rijkdom van de meest ver rassende fruitsoorten. Zelfs klinkt uit deze toren nu en dan carillonmuziek. Elders is een reusachtige ster van groen ten gemaakt, die een weelde voor het oog is. Een sytnphonie van kleuren vormen de velerlei prachtige herfstbalien. waarbij een uitgebreide collectie planten, grillig en schoon van vorm. aansluit. Buiten op het Vreeburgterrein is de be zoeker reeds getroffen door prachtige voorbeelden van tuinarchitectuur, waarbij een verlichte vijver het goed doet. Attractief is in het Vreeburgpaviljoen de Surinaamse tuin met originele Suri naamse planten en bomen uit de Utrechtse Hortus botanicus met een waterpartij, waarin flamingo's ronddartelen en een echt bladerdakhuis. Kotto Missies in haar klederdracht zorgen voor een gezellige levendigheid en ook een Surinaams orkest draagt bij tot de juiste sfeer. De officiële consignes, Woensdag in verband met de geheimzinnige „zaak- Beria" aan de Spaanse pers verstrekt, schijnen Donderdag verscherpt te zijn. Geen enkele Spaanse instantie was be reid nadere informaties te verschaffen over de door het blad A.B.C. verspreide geruchten. Iedereen hulde zich in een volmaakt stilzwijgen. Uit betrouwbare bron verneemt A.F.P. intussen, dat de Spaanse veiligheidsdienst een man verhoort, wiensidentiteit niet bekend is en die Woensdag in de loop van de dag naar Madrid zou zijn ge bracht. Hoewel de dolste verhalen in Madrid over deze figuur de ronde doen, is het waarschijnlijk dat het hier gaat, niet om de man die zich voor Beria uit geeft, maar om die tussenpersoon, die contact beweert gehad te hebben met .Beria" en ..Spaanse communisten". Dat laatste is in Spanje, waar de com munistische partij verboden is, reden ge noeg om de politie in beweging te zetten, zo merkt men op. De hoofdredacteur van A.B.C-, die Woensdag de stad verliet, is Donderdag weer op zijn bureau teruggekeerd, zo verneemt A.F P. Twee verslaggevers zou den echter no-g in het gebied van Malaga, waar „Beria" zich zou bevinden, verblijven. A.B.C. heeft zijn beweringen over Beria noch herroepen, noch aange vuld. Donderdagavond werd door doorgaans goed ingelichte kringen te Madrid nog medegedeeld, dat de Spaanse politie een onderzoek instelt in het uitgestorven ge bied van La Mancha, tussen Madrid en Albacete, waar „Beria" volgens A.B.C. per parachute zou zijn neergekomen. Men moest hieruit, zo zegigen deze kringen niet afleiden,, dat de Spaanse autoritei ten veel geloof aan de Beria-geruchten zouden hechten het tegendeel zou het geval zijn maar men wilde nagaan welke redenen A.B.C, had om de aan komst van „Beria" juist daar te situeren. Een van de zwaarst door de vijand ge troffen steden tijdens de oorlog was in Engeland de industriestad Coventry. Thans, acht jaar na de oorlog, is deze. bijna geheel platgegooide stad, weer zc goed als herbouwd. Een kijkje op Broad- gate, in het centrum van de stad. Rechts staat het Broadgate House, dat zo goed als gereed is. Het gebouw is eigendom van de gemeente, en men is van plan het te verhuren voor kantoren. In het plant soentje is 't standbeeld van lady Godiva te paard, opgesteld, dat werd vervaar digd door sir William Rcid Dick. WfJ E spraken Hans VV Kaart in de pauze van ,,'n Zomer-dag- droom", het blijspel waar in hij door zijn geestrijk en vitaal spel het middel punt vormt. En ofschoon hij twee bedrijven ach tereen practisch alleen aan het woord was ge weest, wilde hij ons niet temin een en ander ver tellen over zijn plan het toneel te' verwisselen voor de opera. „U zult wel vragen hoe ik er zo toe gekomen ben om van het toneel over te stappen naar dc opera? Wel dat is heel eenvou dig gegaan! U moet weten dat ik enige jaren geleden midden in de Sahara zat met een paar vrienden, een kraai en een jeep te midden van mensen van t Vreemdelingenlegioen. Daar hebben we ter ver strooiing van die solda ten wat gespeeld en wat gezongen. Daar is het eigenlijk begonnen. Ze zeiden allemaal dat ik naar de opera moest. Nu, daar ben ik over aan 't nadenken gegaan. Ik heb in Amsterdam auto riteiten op zanggebied als Julia Culp en Felix de Nobel eens hun mening gevraagd en die hebben me sterk aangeraden om deze ommezwaai te ma ken. In Milaan Toen ik nu van de Zo mer in Milaan was ben ik eens de opera binnen gestapt. Eerst dachten ze dat ik wou voorzingen om een engagement te krij gen. Maar toen ik had duidelijk gemaakt dat ik alleen om een advies kwam werd ik toegelaten bij de muzikale leiding, een professor. Zodra hij mij gehoord had wilde hij dat ik op slag naar Mi laan kwam om na enige tijd voorbereiding daar een vaste verbintenis te krijgen. „U begrijpt dat ik zulks met 't oog op mijn enga gement bij de Nederland se Comedie niet kan doen. Ik heb het contract per 1 Januari opgezegd en ga er dan onherroepe lijk vandoor". „Vreselijk'' ,,Had U vroeger belang stelling voor de opera?" „Helemaal niet. Ik vond 't vreselijk. Maar nu ik zelf ga zingen en me er in verdiep, boeit het mij". „Hebt U een muzikale opleiding gehad?" „Ook niet!" „Bezocht U veel con certen, van Mengelberg b.v. destijds in Amster dam?" „Vanwege mijn beroep had ik daar geen tijd voor". „We hebben deze week U al enige malen tever geefs gebeld?" „Dat komt uit! Ik zit de hele dag in de Schouw burg, ofwel bij de come die ofwel bij de opera". Acht maanden opleiding „Bent U dus al aan het studeren?" „Neen. De professor in Milaan heeft me uitdruk kelijk verboden ook maar één. zangles te nemen. Hij z'eide: Uw stem zit goed. De rest doen we hier. Ik denk dat ik ongeveer acht maanden voor de oplei ding daarginds nodig heb, en dan moet ik er optre den". „Als hoedanig?" „Als heldentenor of te- nore dramatico. Aan zulk soort stemmen hebben ze in Italië behoefte; van an der soort stemmen we melt het in dat land". De bel rinkelde door de kleedkamers en foyers ten teken dat het spel weer ging beginnen. Hans Kaart rees van z'n kapta fel nog half gekleed op. En op dat moment nam zijn athleten-figuur voor ons de gestalte aan van eenSiegfried, een Lo hengrin of een Othello Idfia Villi ff TVPf wfltrclonovi «>a. An Vinftm- H.M, Koningin Juliana zal morgenmiddag in het Tropenmuseum le Amsterdam de tentoonstelling „Suriname, hoe het leeft en werkt" openen. Deze expositie werd reeds van 9 tot 30 Mei j.l. in Paramaribo gehouden bij gelegenheid van de eerste vergadering van de Caraibische Commissie aldaar. Van de 200.000 inwoners, die Suriname telt, hebben toen 55.000 de tentoonstelling bezocht. Daarna ging zij naar Curacao en tenslotte naar Aruba om vervolgens te ivorden verscheept naar ons land. De vertegenwoordiger van Suriname in Nederland mr dr R. Pos memoreerde tijdens een persbezichtiging, hoe driehonderd jaar geleden de Zeeuwen een bruggehoofd hebben gevestigd op de wilde kust van Guyana. Het is een bruggehoofd gebleven in de steeds opdringende jungle van de Noordkust van Zuid-Amerika. Het is zaak het te verste vigen en de wildernis die er achter ligt, te exploreren en zo mogelijk te exploiteren. De tentoonstelling poogt dan ook een beeld te geven van de grote plannen en projecten, die in Suriname worden opgesteld en uitgevoerd. Suriname, dat vijf maal zo groot is als Nederland, is met zijn 200.000 inwoners dus dun bevolkt. Het ligt in een omgeving, waar goud en diamant wordt gevonden, waar papegaaien in de wildernis krijsen en waar de Kaietur-waterval donderend naar beneden valt. De bevolking bestaat voor het grootste deel uit Creolen (nl. ruim zestigduizend) die daardoor de belangrijkste bevolkings groep vormen en ook de regeringsfuncties in handen hebben. Verder zijn er nog on geveer 3600 Indianen, de Arowakken. die vermoedelijk tot de oudste Indianenstam van Suriname behoren. De Bosnegers, on geveer 22.000, zijn afstammelingen van de Marrons, de uit Afrika aangevoerde sla ven, die in de zeventiende, achttiende en negentiende eeuw van de plantages weg vluchtten. Een belangrijke groep vormen ook de ruim veertigduizend Indonesiërs, voor het merendeel uit Java geëmigreerde contract arbeiders voor de plantages. Ongeveer zeventigduizend Hindostanen zijn eveneens als contractarbeiders voor plantages uit Voor-Indlë geëmigreerd, waarvan de eerste 410 met het zeilschip „Lala Rookh" in 1873 aan kwamen. Een kleine maar belangrijke groep vormen tenslotte nog de Chinezen. De tentoonstelling geeft een goed over zicht van de landbouw, bosbouw en mijn bouw. Koffie, rijst, citrusvruchten, suiker en cacao zijn de voornaamste producten, die worden verbouwd op gronden, die op het oerwoud zijn veroverd, nadat de wilde Vegetatie door vergiftiging tot staan is ge bracht en de afgestorven bomen met mo derne bull-dozers zijn weggeruimd. De bosbouw levert echter nog weinig op voor de export. Er worden daarom mo menteel proeven genomen tot veredeling van het hout, terwijl ook het onderzoek naar papierfabricatie in dit houtrijke ge bied in een vergevorderd stadium verkeert. De grote moeilijkheid voor de bosexploi tatie blijft het wegslepen van de boom stammen. Voor dc mjjnbouw is de winning van bauxiet het belangrijkste. Suriname levert 1/3 van de wereldproductie. Wanneer het Brokopondo-plan is gerealiseerd, zal het mogelijk zijn de bauxiet, die nu 80 pet van de totale uitvoer van Suriname bedraagt, ter plaatse te veredelen tot aluminium Dit grootse plan. dat behelst een grote electrisehe centrale te bouwen in de Suri name-rivier, zal een totale uitgave vergen van 200 millioen gulden. De realisatie er van staat buiten 't tien. jarenplan, dat door de landsregering is opgesteld met medewerking van de Stick ting Planbureau Suriname en dat beoogt de economische en sociale ontwikkeling van dit land zodanig te activeren, dat dit land over tien jaar een gezonde en in fi nancieel opzicht van het Duitenland onaf. hankelijke structuur zal hebben verkregen Een ander groots object is het Nickerie plan, dat wordt uitgevoerd in de N.-W.' hoek vlak bij Brits Guyana. Dit plan heeft tot doei grote gebieden in te polderen om er proeven te nemen met de rijstcultuur Totaal zullen 68 boerderijen worden ge bouwd, waarvan er reeds 20 klaar zijn Twaalf hiervan zijn al bewoond door Ne derlandse boeren. Dit Nickerie-project wordt gedeeltelijk verwerkelijkt in 't kader van het genoem de tienjarenplan, dat jaarlijks hiervoor 40 millioen gulden beschikbaar heeft ge steld. De rest wordt gefinancierd door de Stichting „Mechanische landbouw". Over twee jaar zal het plan zijn voltooid. Naast deze economische facetten krijgt men op de tentoonstelling nog een beeld van de folklore van Suriname. Een com plete bosnegerhut staat klaar voor bewo ning. Hiertegenover prijkt een torenhoge Tadja, een veelkleurig papieren pagode, die dient als symbool van de rijkheid van het leven en die na drie dagen middel punt van feestelijkheden te zijn geweest in de rivier wordt geworpen als symbool van de vergankelijkheid des levens. De 'expositie biedt een unieke gelegen heid om in aanraking te zomen met het hedendaagse Suriname. Er zullen dan ook speciale rondleidingen voor de jeugd wor den georganiseerd tegen gereduceerde prij zen voor hen, die in klasseverband de ten toonstelling zullen bezoeken. Zuid-Korea het recht gaf over eigen toekomst te beslissen. Vrije verkiezingen in geheel Duitsland en geheel Korea zouden de hangende kwesties recht vaardig tot een oplossing kunnen bren gen. Minister Luns deed een beroep op de landen om zich eensgezind te tonen. De Nederlandse afgevaardigde gaf hierna een overzicht van het werk der V. N., waarbij hij de voorkeur gaf aan het leggen van nadruk op behaaide suo cessen, zoals het bereiken van een be stand in Korea, een gebeurtenis, die alle andere in het afgelopen jaar in de schaduw stelde. Hij bracht hulde aan de „grote mate van zelfbeheersing", be toond door de V, N.-delegatie bij de be stand sbesprekingen. Hij kon echter zeer wel de teleurstelling over de compro missen jn de bestandsovereenkomst be grijpen van hen die zo zwaar onder agressie hadden geleden. Afdwinging met geweld van wapens van de door de NT voor geheel Korea gestelde poli tieke doelen zou echter nog enorm veel meer lijden en vernietiging met zich mee hebben gebracht. Gezien de zeer gevaarlijke interna tionale spanning zou, naar de mening Nederlai Nadat in Mei j.l. in Italië n organisatie voor 't smokkelen van strategische goede ren naar Oost-Europa, welke door de Roe meen Magura geleid werd, werd opgerold, is 'n aantal West-Duitse firma's daarvoor in de plaats getreden, aldus meldt de Londcnse „Daily Telegraph". Volgens Westelijke functionarissen wordt de smokkel in feite vergemakkelijkt door het controle-systeem, d^t juist ter bestrijding ervan was ingesteld. Men maakt namelijk gebruik van vervalste pa pieren, op vertoon waarvan in veel ge vallen zonder meer wordt aangenomen dat de zaak in orde is. nnen open van de Nederlandse regering, slechts matiging van de methoden der V. N. bjj de verdere besprekingen in Korea de weg voor de vrede kun: houden. Voorts meende de heer Luns, dat de leden van de Economische en Sociale Raad van de V. N. op een vruchtbaar jaar kunnen terugzien. Hier was vol gens hem opnieuw bewezen, dat. waar obstructie van het Sovjetblok ophoudt, het werk van de organisatie meteen verbetert. Ook prees minister Luns zeer de technische bijstand aan onvoldoende ont wikkelde landen en het werk van de V. N. voor vluchtelingen. In dit ver band zei hij, dat de Nederlandse re gering het zou betreuren als krachtige druk zou worden uitgeoefend om te ko men tot verlaging van de begroting der organisaties voor technische hulp en hulp aan vluchtelingen. Na nog gewezen te hebben op het belang van de benoeming van secreta ris-generaal Hainmarskjoeld, aan wie hy warme hulde bracht, maakte minister Duns nog in het kort melding van het Nederlandse voorstel met betrekking tot een eventuele herziening van het V.N.-handvest door de Assemblee in 1955, dat volgens de heer Luns een niet- politiek karakter droeg. Selwyn Hoyd, de Britse afgevaardig de, heeft er in de algemene vergadering bij de Sovjet-Unie op aangedrongen te aanvaarden, dat de grote internationale vraagstukken één voor één worden ge regeld. „Wy geloven", aldus "Selwyn Saoedi-Arabië, dat met Groot Brittannië een geschil heeft over de eigendom van de Boeraimi-oase in het gebied van de Perzische Golf, heeft de Britten er van beschuldigd, dat zij een karavaan hebben aangevallen, waardoor mensen en kame len zijn gedood. Een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken verklaarde, dat Britse militairen in de omstreden oase slechts uit zelfverdediging hadden gescho ten, nadat zij onder vuur waren genomen. De NATO-raad heeft voorstellen goed gekeurd voor de vervaardiging van am munitie in Europese fabrieken tot een bedrag van ruim een milliard dollar. De ammunitie zal in alle NATO-landen, met uitzondering van Luxemburg, worden vervaardigd. Indien men de aanbouw van vliegtuigen en schepen voor NATO-reke- ning meerekent, blijkt dat de NATO in Europese fabrieken voor ruim twee mil liard dollars orders heeft geplaatst. De secretaris-generaal van de NATO, lord Ismay, heeft meegedeeld, dat het aan tal NATO-vliegvelden met meer dan één per week toeneemt, zodat de organisatie tegen December van dit jaar de beschik king over minstens 120 vliegvelden zal hebben. Dit zou betekenen, dat het aantal in dit jaar verdubbeld zal zijn. Onder de genoemde 120 vliegvelden vallen niet de nationale vliegvelden, die reeds klaar of nog in aanleg zijn, en evenmin de lan dingsterreinen in Engeland. (Van onze correspondent) De minister van Oorlog, ir C. Staf, die morgen de herdenking van het eerste lustrum van het instituut Steun Wettig Gezag te Leeuwarden zal bijwonen, zal wel op een zeer bijzondere wijze in de Friese hoofdstad arriveren. In de loop van de middag zal de bewindsman n.l. met een helicopter van de Marineluchtvaart dienst, bestuurd door luitenant ter zee Adriaanse, in het centrum van de stad n.l. op het Zaailand landen. Daarna zal hij een défilé afnemen, terwijl hij ook een feestavond zal bijwonen. Op 71-jarige leeftijd is te Boekei, waar heen hij enige dagen geleden uit het mis siehuis te Tilburg was overgebracht, over leden pater P. C. Keulers M.S.C. Na een ziekte van enkele maanden, begonnen met 'n heupbreuk en eindigende met verkal kingverschijnselen is deze ijverige en be kende priester in alle stilte gestorven. Pater Petrus Cornelis Keulers heeft be kendheid gekregen als publicist niet alleen in de M.S.C.-annalen, waarvan hij van 19221947 hoofdredacteur was, maar ook door de ontelbare artikelen van zijn hand in Maasbode, Tijd, Huisgezin, Centrum, Ons Noorden enz. Ook voor vele kunstminnaars was pater Keulers geen onbekende, vooral niet voor degenen, die belangstelling en kennis heb ben van antiek, speciaal religieus antiek, waarvan hij een eigen typisch museum had ingericht in het missiehuis aan de Bredascheweg; de leden van het Brabants Heem, van het vroegere Lumen et Veritas en van de Kleine Academie te Tilburg en van vele volksuniversiteiten in Brabant en de omstreken van Arnhem. Heel veel onderwijzers in ons land zullen zich her inneren zijn rustige maandelijkse medita ties in „Ons Eigen Blad" van 1923 tot 1935; talrijke religieuzen, zusters en broeders hoorden hem in een jaarlijkse retraite. (Van onze correspondent). De Ned. Ver. van Transportonderne- minigen, de N.V.T.O. heeft in Groningen een buitengewone algemene vergadering gehouden. De voorzitter, dr ir G- J. C. Nieuwenhuis heeft daar enkele belang rijke kwesties ter sprake gebracht in zijn openingsrede- Sprekende over de loons verhoging van 6 tot 7,6 pet, die voor het gehele wegvervoer bindend werd opge legd, zei hij, dat deze een zware last be tekent, die onder dreiging met staking tot stand is gekomen. „Van een loonpolitiek, waaraan men enig houvast heeft, is geen sprake, want men laat hoe langer hoe meer afwijkingen van de oorspronkelijke loonnormen toe", aldus spr., die zich af vroeg of de instelling van een P.B.O.- orgaan wel zin heeft als de werkgevers- en werknemersorganisaties op het gebied der loon- en arbeidsvoorwaarden niet meer eensgezindheid aan de dag leggen dan in de laatste tijd is gebleken. Er zal een compensatie gevonden moe ten worden voor de loonsverhoging. Op de eerste plaats door tariefsverhoging, hoewel daarbij altijd het risico bestaat, dat het reizigersvervoer zal teruglopen. Daarnaast een vermindering van wagen- belasting Over het taxi-vraagstuk zei dr Nieu- wenhuis. dat een redelijke oplossing nog niet gevonden is, tenzij men wil gaan inzien, zonder de menselijke kant uit het oog te verliezen, dat een aantal minder efficiënt werkende bedrijven zal moeten verdwijnen. Men dient niet de bedrijven te dwingen door te werken met een om zetcijfer. waarbij de rentabiliteit ver te zoeken is. zoals dat in Amsterdam het geval is- Een taxi-telefooncentraie als in Amsterdam heeft er toe geleid, d»i de taxi's aan populariteit hebben ingeboet, want deze methode maakt vrije keuze on mogelijk. Het was een wonde.-mens, pater Keu lers. In 1882 werd hij te LutteradeKra- winkel geboren, waar zijn vader koster was en samen met een brave moeder de kinderen groot bracht en wel zo, dat er vier zonen uit dit huwelijk priester wer den: twee bij M.S.C. en twee seculieren, waarvan een de bekende Roermondse Bij belprofessor is. Voorzeker heeft hij ook invloed ondergaan van zijn Heeroom, de soms felle publicist der Ongeschoeide Carmelieten te Geleen. Zijn gymnasiale studies deed hij aan het missiehuis te Tilburg, trad in het novi ciaat van M,S,C, te Arnhem, waar hij in 1901 professie deed. Wijsbegeerte stu deerde hij te Arnhem, godgeleerdheid te Leuven; zijn priesterwijding ontving hij te Mechelen in 1906. Aanstonds daarna werd hij professor te Arnhem, vervolgens te Heverlee-Leuven, dan opnieuw te Arn hem, waar de schoonheidsleer zijn gelief koosde vak was. Van 19151918 was hij overste van het missiehuis te Tilburg, werd daarna opnieuw professor te Arn hem in moraaltheologie aan het M.S.C.- theologicum. Deze Arnhemse periode kenmerkte zich door een intense deelneming aan het openbare katholieke leven aldaar en door zijn strijd, als vriend van dr Ariëns, tegen het alcoholmisbruik.In 1922 kwam hij voor een jaar naar Oosterhout als socius der novicen en werd hij redacteur der M.S.C.-Annalen tot 1947 toe. Een voorlo pige benoeming tot econoom te Stein duurde vijf jaren, waarna hij terugkeerde naar zijn dierbare Tilburgse missiehuis. Zijn gezondheid had een knak gekregen en al zat hij niet stil, getuige zijn belang stelling voor Brabants Heem, toch moest hij zijn werk gaan verminderen. Zijn confraters hier en in de missie zul len hem missen en zijn vele vrienden in stad en land zullen hem gaarne in hun gebed willen herdenken. Van officiële zijde wordt er de aan dacht op gevestigd, dat uit het deel van de beschikking van de minister van O. K. en W. luidende: „Voor zover niet tussen tijds aan leden van de Televisieraad op hun verzoek eervol ontslag is of wordt verleend, wordt de termijn van benoe ming geacht met ingang van 1 Januari 1954 een einde te nemen" niet mag wor den afgeleid dat de Televisieraad op 1 Januari wordt opgeheven. Over opheffing van de Televisieraad wordt in de bedoelde beschikking niet gesproken, hetgeen wil zeggen, dat over de vraag van al of niet opheffing van de televisieraad op dit ogenblik nog geen be slissing is genomen. Met ingang van de winterdienstrege- ling zal de K. L. M. twee nieuwe lijnen aan haar reeds uitgebreide net toevoegen! Iedere Zondag zal via Frankfort, Istam- boel en Beiroet naar Teheran worden ge vlogen en iedere Woensdag via Dussel- dorp, Wenen en Istamboel naar Cairo. Voorts zal de Tsjechische luchtvaart maatschappij C. S. A. de dienst Amster dam-Praag hervatten. Deze dienst wor- twee maal per week gevlogen. De K.T,ee zal de dienst op Praag eveneens maal per week blijven vliegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7