Regenseizoen loopt Fransen kunnen niet terug ten einde Verenigd Europa is ook een Russisch belang Persoonlijkheidvanverpleegster BESTUUR GEEN GEZELLIG ONDER-ONSJE MEER Aceoord tussen katholieke organisaties niet geschonden rims stromen naar 65.000 GEVALLEN VAN HUIS RAADSCHADE Ziekenhuizen eisen verpleegsters met persoon Ujkheid v.. Overeenstemming alsnog mogelijk''. meent dr Ongering Geen zenderwisseling BURGERS OP VERKEERSPOSTEN O H Morgen iets wind meer Zaterdag 26 September 1953 QAGBLA O VO OR S CHIE DA M NO MS TREKEN Schuman bezweert Visjinsky: Proces tegen Mossadeq Eén bed kost per jaar 24 mille Rond de loonbesprekingen HET RAADSEL VAN SYRACUSE De Kerk volgt de gebeurtenissen nauwkeurig maar geeft geen commentaar Collecte op kerken- bouw-Zondag De melkprijs In Eindhoven Heer Numann werd ere-chef.. Verdeling van de 123 miliioen WEEKBERICHT Op Korea bestaat ten minste een wapenstilstand, al woedt de woordenstrijd om de weg naar wat vrede te vinden onverminderd voort. In Indo-China echter is van een bestand zelfs nog geen sprake! de Vietnamezen en de Fransen, die achter hen staan, hebben nog geen enkel contact met de Vietminh kunnen maken en er is geen enkel vooruitzicht, dat het binnenkort tot een contact zal komen. Tenminste niet tot een diplomatiek contact, waaruit op den duur vredesonderhandelingen zouden kunneu voortspruiten. Maar het militair contact, de hernieuwde strijd, ligt binnen de gezichtseinder van de zeer bezorgde Fransen. Opleiding verpleegster Naar aanleiding van het debat tussen de katholieke organisaties over het mislukken van de loononderhandelingen in de Stichting van de Arbeid heeft het K. N. P., de secretaris van de Landelijke Raad van Overleg van de katholieke organisaties, dr J. C. M. Ongering, verzocht zijn opvatting te geven over de vraag, of het tussen deze organisaties getroffen accoord door een der deelnemers is geschonden Tot nu toe 128.000 ontvangen OP 1 OCTOBER: IN MIST AANGEREDEN Voerman op slag dood FRUIT EN VIS NAAR DUITSLAND De weerverwachting van het K.N.M.I,, geldig van heden- tot Zondagavond, luidt: Vooral aanvankelijk nog flinke opklaringen, maar in de nacht en ochtend plaatselijk mist or laaghangende bewolking. Overwegend droog, weer. Zwakke tot matige, in de kustprovincies later vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuid west. Weinig verandering in temperatuur. Zondag 2< September: Zon op 6.34 uur, onder 18.28 uur. Maan op 20.08 uur, onder 12.48 uur. Maandag 28 September: Zon op 6.35 uur, onder 18.25 uur. Maan op 21.01 uur, onder 13.57 uur. V1 NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT OM de DELTA in Indo-China De Franse opperbevelhebber in Indo- China, generaal Navarre, heeft de Franse regering doen weten, dat de formidabele matsa van vijf modern uitgeruste divisies van de onder communistische leiding staande Vietminh-troepen nij de Tongking- delta voor de aanval gereed staat. Het regen-seizoen nadert zijn einde en de strijd zal spoedig losbranden. Wel heeft gene raal Navarre gepoogd de opstelling van de vijandelijke troepenmacht te verstoren om het offensief bezwaarlijker te maken, maar veel resultaat schijnen die kle'nere opera ties niet te hebben opgeleverd. Nu heeft hij zijn troepen opdracht gegeven zich meer aan de Aziatische guerilla-methoden aan te passen en een groter beweeglijk heid te ontplooien, vooral door verrassen de acties. Daarbij Is de Vietminh echter weer in het voordeel. Want in kringen, die ginds hebben gevochten, gaat het gezegde dat in de beroemde delta de Fransen overdag de baas zijn, maar de Vietminh gedurende de nacht: beweerd wordt, dat de gehele levensmiddelenvoorziening van de commu nistische strijdmacht gedurende de nacht in dit uiterst vruchtbare gebied wordt „veroverd". Zolang dus geen ondoordring baar cordon rond de delta wordt gelegd, blijft de Vietminh in staat de oorlog voort te zetten. Maar de Fransen hebben niet de vqldoende betrouwbare troepen om dit cordon te leggen, in elk geval om het onverbreekbaar te maken. DE FRANSEN beschikken voor de strijd in Indo-China over het beruchte Vreemdelingenlegioen, troepen uit 't moederland en de strijdmacht van Viet nam. Maar deze laatste schijnt niet bij zonder strijdlustig; om twee redenen, eerstens wijl de Vietnamezen beducht zijn voor de wraak van de Vietmintoezen, in dien deze de overwinning zouden beha len; vervolgens en dit motief schijnt nog sterker te werken, omdat zij het gevoel hebben niet voor zichzelf te vechten, maar voor de Fransen, zoals zij zeggen; voor de Franse overheersers Hiermede raakt de politieke factor de militaire en zo ontstaat een probleem, voor hetwelk geen oplossing schijnt te vinden zijn. De Fransen zijn eerlijk genoeg te erkennen, dat zelfs met de Amerikaanse hulp geen overwinning op de communisten is te behalen; een wapenstilstand sluiten met een vijand, die niet alleen niet verslagen is, maar bovendien weet. dat hii practised onoverwinnelijk is, is onbegonnen werk; en, zoals in sommige Franse kringen Advertentie wordt gewenst, het bijltje er eenvoudig bij neer tï leggen, botst tegen het verant- woordelijkheidsbewustzijn van de recht geaarde Fransman. De zaak zou heel gemakkelijk liggen, als men Indo-China, al dan niet in de Franse Unie, een werkelijke onafhanke lijkheid zou kunnen verlenen. Maar een zich terugtrekken van de Fransen zou onvermijdelijk een burgeroorlog ten ge volge hebben, waarin naar menselijke be rekening de communisten een gemakke lijke overwinning zouden behalen; wat wederom zou betekenen, dat Burma, Siarn, Malakka. Indonesië en zelfs India onder heel sterke, bijna onweerstaanbare communistische druk zouden komen te staan. Hier en daar is ook gesuggereerd, dat de vrede in Vietnam zou kunnen wor den hersteld, door enkele communisten van de Vietminh in de regering van Viët- nam op te nemen, een soort volksfront dus te vormen. Wie dergelijke voorstellen doen, schijnen de ervaringen uit een jong verleden reeds vergeten te hebben; waar enkele vastberaden communisten in de regering zaten en dezen niet tijdig werden uitgesloten, ging de ontwikkeling als het ware automatisch naar een communisti sche staat men zie slechts naar Polen, Tsjechoslowakije, Hongarije en Roemenië. BOVENDIEN zou elke onderhandeling van de Fransen met de communisti sche opstandelingen niet alleen in Indo-China, maar in geheel Azië als een Franse nederlaag en een communistische zegepraal worden beschouwd, waardoor het prestige van de communisten in de gehele Aziatische wereld, dat toch reeds niet klein is, nog aanzienlijk zou worden vergroot. De suggestie om Vietnam in twee delen te splitsen, het ene onder lei ding van „keizer" Bao Dai, het andere onder die van de communistische aan voerder Ho Tsji Min, zou in Azië slechts een tweede Korea scheppen, met alle daaraan verbonden verwikkelingen. We hebben in onze kleine wereld al meer dan genoeg van deze in tweeën gesplitste landen. Met dit al staat de Franse regering, die toch al de handen vol heeft met allerlei „onoplosbare" binnen- en buitenlandse problemen, voor een nieuw offensief van de Vietminhnezen, die over veel meer troepen en wapenen beschikken dan de Fransen. Met angst ziet men in Parijs het ogenblik tegemoet, dat de aanval loskomt. Deze angst gaat met een zekere radeloos heid gepaard, omdat men geen uitweg uit de impasse meer ziet. In elk geval ver werpt men daar de oplossing, welke Lon den voor India, Pakistan en Ceylon heeft gekozen, van souvereine gebieden in een Gemenebest. Er zijn zelfs Franse politici, die Indo-China liever volkomen zouden loslaten dan het Britse voorbeeld volgen. De Fransen zijn in deze opvattingen nog uitermate conservatief, al beseffen velen van hen wel, dat situaties, zoals die nu in Indo-China bestaan, ook voor het moeder land ernstige gevolgen met zich brengen. -ï-v-v.iX Maurice Schuman, de Franse staats secretaris voor buitenlandse zaken, heeft Vrqdag in een bewogen rede in de Alge mene Vergadering van de V. N. aan de Sovjet-Unie de verzekering gegeven, dat een Europese gemeenschap in het geheel niel tegen dit land is gericht, doch in begin van normale internationale betrek kingen in Azië, aldus Schuman. Hij sprak zich uit tegen heropening van een debat over de samenstelling der poli tieke conferentie over Korea, maar zeide, dat Frankrijk „al het mogelijke" zou doen 8 - om India in een nabije toekomst te be- tegendeel ju.st een factor vormt, d.e kan trekken bjj df bcstudcr,ng door de poli. De beeldhouwer W. van Hoorn een in Amsterdam wonende Limburger heeft het standbeeld vervaardigddat de Ned. Kath. Mijnwerkersbond te Heerlen zal oprichten, ter nagedachtenis aan wijlen mgr dr H. A. Poels. Het standbeeld zal komen te staan op het Emmaplein in de mijnwerkersstad. De beeldhouwer legt de laatste hand aan het standbeeld. bijdragen tot een internationale ontspan ning. Op de dag, waarop de Sovjet-Unie zal begrijpen, dat zij thans tegen haar diepste belangen handelt, aldus Schuman, zal zij Frankrijk bereid vinden met de Sovjet-Unie te zoeken naar „middelen om de Europese organisatie die op zichzelf reeds een garantie tegen herleving van een agressief militarisme inhoudt volledig te maken door een stelsel van aanvul lende garanties, met name tegen geweld dadige verandering van de bestaande grenzen. Zich rechtstreeks tot Visjinsky rich tend, zei Schuman: „Geen land beseft beter wat angst voor 'n vijandelijke inval of het obsederende verlangen naar vei ligheid betekent, dan Frankrijk. Waarom zou Frankrijk de vaak harde offers, besloten in de aanvaarding van een Europese gemeenschap aanvaarden, zo niet om te verhinderen dat een lid van de gemeenschap zijn macht aanwendt voor een veroverings-oorlog tegen wie dan ook. Ja, Visjinsky, riep Schuman met stemverheffing uit: ik zeg: tegen wie dan ook"- Over Indo-China zei Schuman, dat, in dien de „beide mogendheden die de Viet- minh-ofSstandelingen van buiten af be wapenen", bereid zijn onderhandelingen te openen, deze tijdens of na de politieke conferentie over Korea zouden kunnen worden begonnen. Deze onderhandelingen zouden tot doel hebben een einde te maken aan de agressie in Indo-China en een Hef proces tegen de voormalige Per zische premier, dr Mohammed Mossadeq en diens medebeklaagden zal Maandag of Dinsdag a.s. beginnen. De terechtzitting zal achter gesloten deuren plaats vinden, aldus wordt te Teheran officieel medege deeld. De militaire gouverneur van Teheran heeft Vrijdagochtend bekend gemaakt, dat in Teheran drie cellen van de communis tische Toedeh-partij zijn ontdekt. 38 per sonen werden aangehouden en wapens in beslag genomen. Voorts is Vrijdagochtend de voormalige afgevaardigde van het nationale front Kohbod aangehouden wegens „tegen de openbare orde gerichte activiteit". i 5 - ip - tieke conferentie van kwesties die vrede in het Verre Oosten betreffen. de Aspecten en problemen van het heden daagse ziekenhuiswezen zijn gisteren, de tweede dag van het Congres der Vereni ging van Katholieke Ziekenhuizen te Maastricht, het onderwerp van besprekin gen in kleine of grote groepen geweest. Dr Ed. Hoelen. geneesheer-directeur van de St Jacobusstichting te Wassenaar, sprak over de taak. welke het bestuur heeft bij de opbouw van d'e medische staf van het katholieke ziekenhuis. Naar zijn opvat ting is de tijd voorbij, dat pet bestuur kan bestaan uit een gezellig onder-onsje. Het katholieke ziekenhuis heeft te maken met een uitgebreide staf van medische spe cialisten. die een door de eeuwen heen ge vormde ethiek er op na houden, die in een teamgeest moeten werken en aan spraak maken op/een perfecte outillage. Naast een voorzichtige drang om een goe de teamgeest te vormen, moet het bestuur toch de nodige vrijheid aan de onafhanke lijke arts laten, een goede keuze maken bij het benoemen van een directeur, rede lijke wetenschappelijke wensen tegemoet komen en een efficiënte indeling van het ziekenhuis bevorderen. Tenslotte wees dr Hoelen er op, dat de katholieke zieken huizen onder een hoge autoriteit moeten gerangschikt zijn. In een andere afdeling sprak mr dr J. J. M. Veraart, juridisch secretaris der vereniging, over de vraag, in hoever op het ogenblik in het katholieke ziekenhuis wezen reeds symptomen van een zelforde- ning zijn aan te wijzen. Op <ue zelfordening naar het voorbeeld van de P B.O. had dr Loeff reeds de avond tevoren aangedron gen. Aan de hand van concrete sociaal- juridische regelingen in de ziekenhuiswe reld ging dr Veraart na of zich reeds zulk een gemeenschapsvorming uegint af te te kenen. In de concrete verschijning nu meende hij reeds een aanzet van zulk een gemeenschap te vinden. Voorts ging hij m op een ontwerp voor eigen rechtspraak, die allerlei geschillen, welke zich in het ka tholieke ziekenhuis voordoen, zal beslech ten. Drs Cl. Souren, chef van de afdeling pae- dagogiek van het Katholieke Centrale Bu reau voor Onderwijs en Opvoeding be sprak de opleiding van de verpleegsters (Van onze Romeinse correspondent) ROME, Donderdag. Sedert enige weken spreekt geheel Italië over de Madonna di Siracusa oftewel de .Madonna delle Lacrime". zoals het volk haar onmiddellijk is gaan. noemenO. D. Vrouw van de Tranen. In 'n kleine woning, gelegen in de Via degli Orti 14, lag een jonge vrouw, die ernstig ziek was. Op een avond zag zij, naar zij beweert, dat de kleine Madonna die aan de wand naast haar bed hing, weende. Het betrefthier een dood-ge wone voorstelling van de H. Maagd, een klein relief van giPs, zoals men in elke bazar kan kopen. De vrouw riep onmiddellijk huisgenoten en buren en allen constateerden het ongehoor de feit. De reactie was zoals gemeld, onmiddellijk (en honderd-procent Ita liaans) binnen enkele dagen was de toeloop zo groot geworden, dat de poli tie besloot om de Madonna op straat te plaatsen. Na een week evenwel moest men het beeldje opnieuw verplaatsen omdat de smalle straat de ontzaglijke menigten niet kon bevatten: verleden week Zondag werd de „wenende ^la- donna" met grote plechtigheid op een hoog voetstuk geplaatst op het centrale plein van Siracusa. En wel door de aartsbisschop van de stad zelf. Intussen begonnen, althans volgens de verhalen zich wonderlijke feiten voor te doen. Te veel om op te noenien, maar alle stuk voor stuk tot in détails door de pers gemeld. Biind-geborenen kregen plotseling het gezicht; een doofstomme jongen hoort thans met zijn linker-oor en begint moeizaam te spreken. Een vrouw uit Palermo, sedert jaren geheel verlamd, liet zich naar Syracuse vervoeren, waar ze een watje bemachtigde, door drenkt van de tranen. In de trein te rug, stond ze op en bleek genezen. De tranen zijn inmiddels door tal van specialisten, chemici en artsen onder zocht; ze zijn volkomen gelijk aan men sen-tranen De Kerk zweeg en zwijgt, maar volgt nauwkeurig en met de grootste voor zichtigheid de gebeurtenissen. Deze hebben evenwel een dusdanige vorm aangenomen, dat het gehele land er zich mee bemoeit en de kranten da gelijks kolommenlange verslagen bren gen van de voorvallen in Syracuse. Het Episcopaat van Sicilië heeft kort nadat het wonderlijke verschijnsel zich open baarde. een commissie ingesteld, die bestaat uit medici en priesters. De rap porten, die dag na dag door deze com missie werden uitgebracht, vormen reeds thans een indrukwekkend volu me, waarin genezingen en gebeds-ver- horingen worden vermeld, die aan Lourdes doen denken. Dit vormde voor de Aartsbisschop van katholiek verband getroffen accoord toch het advies van de S.E.R. moest worden in- gewonnen, nl over de vraag, welke com- bezochten de grotten van de S:nt Pieters en meer in het bijzonder de normen, welke behoren te worden aangelegd om de ge schiktheid der candidaat-verpleegsters en leerlingen te beoordelen. Hij behandelde daarbij het rapport, dat de R. K. Docen- tenbond Pius X in deze had aangeboden en drong daarom aan op meer objectivi teit bij het beoordelen van de geschiktheid. Niet alleen de vakkennis moet in detail worden bekeken, maar ook de gehele per soonlijkheid en in het bijzonder de per soonlijke facetten, welke de goede ver pleegster kenmerken. Spreker drong er zelfs op aan gebruik te maken van de ge- eigende psycho-technische middelen. De economische grenzen in het zieken huiswezen waren onderwerp van bespre king in de afdeling, waar drs J. Lupgens, economisch secretaris van de vereniging, het woord voerde. Het grote probleem voor de ziekenhui zen is het evenwicht te vinden tussen de uitgaven, die moeten worden gedaan om de patiënt de meest doeltreffende hulp te geven en van de andere kant de middelen, welke het ziekenhuis toevloeien. Het ge vaar bestaat, dat wanneer een dergelijk evenwicht niet wordt gevonden, de over heid zich genoodzaakt ziet in te grijpen. In het bijzonder zal men by nieuwbouw en uitbreiding zeer economisch te werk moeten gaan. daar één ziekenhuisbed ge middeld 24.000 per jaar kost. De econo mische consequentie van onderbezetting en ongemotiveerde opnamen zjjn zo ern stig, dat men zo spoedig mogelijk in eigen kring tot ordening za! moeten overgaan. Ook zal ruim overleg met de ziekenfond sen moeten worden gepleegd over de fi nanciële consequenties van de ziekenhuis verzorging. Tenslotte wees drs Lupgens er op, dat, nu de overheid een adviescommis sie voor het ziekenhuiswezen heeft inge steld, waakzaamheid is geboden, opdat de overheid geen „economische grenzen" gaat aanleggen, die niet strikt noodzakelijk zijn. Kapelaan N. D. Brandsma, oud-rector van het St Antoniusziekenhuis te Utrecht, behandelde het ziekenhuis als centrum van zielzorg. Na afloop van de werkvergadering ont ving het gemeentebestuur van Maastricht de congresleden ten staöhuize. waarbij burgemeester mr W. baron Michiels van Kessenich, de aanwezige 400 congresleden toesprak. In de namiddag maakten de congressis ten een autocartocht door Zuid-Limburg, Twintig employé's van Philips onder wie de directeur van de Internationale Propaganda-afdeling, de heer S. W. Hu man hebben zich Vrijdag getransfor meerd tot regelaars van hei Èindhovense verkeer. Deze proef werd genomen, om de burgerij eens een licht te laten opgaan over de moeilijkheden waarmee de ver keerspolitie dagelijks te kampen heeft. De van het station komende verkeers- golven werden door de heer Numan naar behoren geselecteerd: geen band, die ook maar een meter over de stopstreep ging als hij de stroom afsloot Tot nu toe is in Haarlem 128.000 ont vangen aan gelden, welke op Kerken- bouw-Zondag in het Haarlemse diocees zijn ingezameld. Van 80 parochies moet de opbrengst der collecte nog afgedragen worden. In antwoord op een schrijven aan de Hollandse Maatschappij van Landbouw met het verzoek om inlichtingen over de hoge melkprijs deelde genoemde maat schappij mee, dat dank zij verschillende Regerings subsidies juist de prijs aan de lage kant is. Zou deze subsidie er af gaan, aldus gemeld schrijven, en zou het vet gehalte worden vrijgelaten, dan zou de consument 32cent per liter moeten be talen. hele Episcopaat van Sicilië) naar Rome te begeven, waar hij Donderdag aan kwam. Hij zal zich hier tot de Supreme H. Congregatie van het H Officie wenden en het gedocumenteerde rapport, dat handtekeningen en officiële verklarin gen bevat van artsen en specialisten van nationale faam, aan deze hoogste ker kelijke instantie voorleggen. Geheel Italië wacht met spanning de uitspraak van de Kerk af en intus sen stromen de pelgrims en de zieken naar Syracuse De minister van O.K. en W. heeft mede gedeeld, dat de gebruikelijke driemaan delijkse zenderwisseling op 1 October a.s. zal worden overgeslagen. De eerstvolgen de wisseling zal geschieden op 1 Januari a.s. Dit houdt, naar wij nader vernemen, verband met de reparaties, die thans aan de zenders worden uitgevoerd. Tijdens deze reparatiewerkzaamheden fungeert de zwakke Jaarsveldzender (Lopik 3) als „invallende zender". Teneinde te voor komen, dat steeds dezelfde omroepver enigingen nadeel ondervinden van de „invallende zender" (storingen enz.) is de wisseling overgeslagen Over enige tijd is I aan de Dr Ongering deelde mede. dat het naar zijn mening een hoogst ongelukkige om standigheid genoemd moet worden, dat het percentage van de loonsverhoging niet bij het accoord der katholieke organisaties is vastgesteld, hoewel men het er geheel over eens was. dat de huurverhoging door een algemene loonsverhoging volledig moest worden gecompenseerd. Vertrouwd werd, dat de objectieve cijfers dit wel zouden uitwijzen. Het bleek echter, dat de werkgeversoonden te dien aanzien een andere becijfering volgden dan de arbeidersorganisaties. In de Stichting van de Arbeid is toen van werkgeverszijde voorgesteld over het percentage het advies van de S.E.R in te winnen. De katholieke werkgevers hebben hiermede ingestemd, daar volgens het in pensatie in belastingmaatregelen gegeven moest worden aan het oedrijfsleven ter tegemoetkoming aan de uit de loonsverho ging-voortvloeiende nadelige repercussies op de werkgelegenheid, de betalingsbalans en de positie van het kleinbedrijf Uitdrukkelijk was bovendien in het ac coord bepaald, dat deze belastingcompen satie in onverbrekelijk verband moest worden gezien met de iooncompensatie in die zin, dat. indien een der maatregelen zou wegvallen, een geheel nieuwe situatie zou ontstaan, welke nieuw overleg zou vergen. De K.A.B. heeft met de andere arbei dersorganisaties onder het motief, dat hier door te veel tijd verloren zou gaan, ge weigerd óók nog over het percentage der loonsverhoging het advies van de S.E.R. in te winnen. Tot een schending door een der organi saties van het in katholiek verband ge troffen accoord kan, uit hetgeen daarom trent in de pers is gepubliceerd, dus niet worden geconcludeerd, meent dr Ongering. Uit de mededelingen in de pers. dat de regering opnieuw berekemngen wii laten maken en deze aan de Stichting van de Arbeid zal voorleggen, put de secretaris van de Katholieke Raad "an Overleg de hoop, dat werkgevers en werknemers als nog tot overeenstemming zullen komen. namelijk de zender Hilversum Siracusa" mgr Ettore Baranzini" ten slot- beurt. De in reparatie zijnde zenders te voldoende aanleiding om zich (in heeft men daardoor gelijkelijk over overleg met en in opdracht van het ge-1 omroepverenigingen verdeeld. de NDANKS het feit. dat het verkeer in Eindhoven op het uur van het uitgaan der grote fabrieken meerma len muurvast zat; dat de stroom hand- en hoofd arbeiders wellicht een kwartiertje later dan ge woonlijk thuis zal zijn ge weest; dat er zeker meer verkeerspolitie in touw is geweest dan op andere dagen, zij het dan in bur ger of als „hulpje", is de stunt van het verkeersre gelaartje spelen door een twintigtal Philips-emplo yees een groot succes ge worden. Immers, het doel is volkomen bereikt: het verkeersprobleem in het algemeen en de zware taak van de verkeerspo litie in het bijzonder in de belangstelling trekken en wel als onderdeel van de grote verkeersactie, die reeds enkele maanden in deze stad loopt. geplaatst ziet in de uren, dat deze fabrieksstad haar nijvere werkers naar huis stuurt. Alle luimige toespra ken, die na afloop van dit veel belangstelling trek kende gebeuren aan een gezellige tafel zijn ge houden, hebben dit doel als ernstige ondergrond gehad en het is de vaste overtuiging van de Èind hovense verkeerspolitie, dat er meer begrip is ge kweekt voor de enorme taak, waarvoor vooral de Èindhovense politie zich ET bekende hoofd van de Philips-pro- paga-nda-afdeling, de heer S. W. Numann, die de lastige post aan de be ruchte Woenselse Over weg was toebedeeld en die derhalve wel bijzon der in de belangstelling van politie en publiek heeft gestaan, werd dan ook onder grote hilariteit vereerd met de titel ere- chef van de Èindhovense verkeerspolitie, aan wel ke benoeming enkele vol komen dwaze faciliteiten waren verbonden, die evenzovele bedreigingen vormen voor het verkeer in de toekomst. berg, het Maastrichtse ziekenhuis Sint Annadal en de N.V. Kristal-. Glas- en Aar dewerkfabrieken „De Sphinx". Gister avond werd deze tweede dag van het con gres besloten met een concert door de Ko ninklijke Zangvereniging Mastreechter Staar. (Van onze correspondent) Gisteravond is de ongeveer 55-jarige vrachtrijder J. W. uit Dronrijp bij een. noodlottig ongeluk op de Rijksstraatweg tussen Marsum bij Leeuwarden en zijn woonplaats om het leven gekomen. Hij reed met zijn paard en wagen op de Rijksstraatweg, toen hij in een mist bank werd aangereden door een vracht auto. W. was op slag dood. Zijn paard moest ter plaatse worden fifgemaakt en de kar werd totaal vernield. De Weslduitse autoriteiten hebben toe stemming verleend tot invoer uit Neder land van fruit ter waarde van 1 miliioen Dm., verse zeevis ter waarde van 300.000 Dm., zoetwatervis ter waarde van 164.000 Dm., en paling en bokking ter waarde van 100.000 Dm. In haar vijfde verslag heeft de uit de Tweede Kamer gevormde commissie voor de watersnood Ynede, dat zij op 22 Juli j.l. een onderhoud heeft gehad met een dele gatie uit het bestuur van het Nationale Rampenfonds. Ten aanzien van de immateriële schade deelde het bestuur toen mede. dat over deze aangelegenheden verschillende ma len contact is opgenomen met de betrok ken burgemeesters. Er zullen waarschijnlijk er zij hierbij Het fonds heeft tot 22 Juli in totaal 123 miliioen gulden ontvangen. Volgens voor lopige berekening, door het bestuur opge maakt, zal daarvan ongeveer 80 miliioen nodig zijn voor de huisraadschade. Men verwacht niet, dat het bedrag veel hoger zal komen. De eerste hulp, door het fonds verstrekt, heeft ongeveer 10 miliioen be dragen. Voor pensioenen aan weduwen en wezen enz. wordt een bedrag uitge trokken van 13 miliioen. Tenslotte zal 5 miliioen gulden worden besteed voor ver goeding van schade, door kerken, ver pleeginrichtingen e.d. geleden. Wat betreft de schadevergoeding aan kerken, deelde het bestuur mede, dat met de uitkering van de vergoeding voor immateriële schade, door kerken geleden. uitdrukkelijk op gewezen, dat de genoem- reeds een begin was gemaakt. Gerekend de getallen voorlopige schattingen zijn —'wordt naar de derving van collecten en in totaal 5000 gevallen van immateriële andere schade, welke de kerken hebben schade ziin, die, naar de mening van het geleden, bestuur, ïnet 15 miliioen gulden voor een zeer groot deel kan worden vergoed. Het Rampenfonds had tot dus toe on geveer 65,000 gevallen van huisraadschade behandeld,, die voor het grootste gedeelte mensen betroffen, die óf in loondienst zijn óf in de agrarische sfeer thuis horen. Daar er regeringsmaatregelen zijn be raamd, neergelegd in het ontwerp van Wet op de Watersnoodschade 1953, ligt het voor de hand, dat voor de landbouwers de immateriële schadevergoeding niet door het Rampenfonds wordt gedragen. Eerst wanneer deze wet tot stand is gekomen kan men beoordelen, of en, zo ja, in hoe verre op het gebied van deze schade ook voor deze mensen nog een taak op het Rampenfonds rust. Besprekingen met burgemeesters van getroffen gemeenten wekken de indruk, dat ten aanzien van het huisraad de mees te getroffenen, met name zij, die een be scheiden inboedel bezaten, er reeds aan stonds beter uitkomen dan zij voor de ramp waren. Door de Toepassing van de indeling in klassen (derde phase) bij de uitkering zullen ook zij, die in het bezit waren van een kostbaarder inboedel, in staat zijn hun wooniriiieu te herstellen. Het K.N.M.I. deelt mede; Het weer in Nederland is de laatste dagen onder invloed van een hogedruk- gebied gekomen waarvan het centrum zich boven Tsjecho-Slowakije bevindt. Dit hogedrukgebied neemt nog voortdurend in betekenis toe en beheerst het weer in grote delen van West-Europa. Op de oceaan is de depressie activiteit weer toegenomen. Een van deze depressies beweegt in Noord-Oostelijke richting naar de om geving van IJsland. Een koufront hiervan dringt in Oostelijke richting naar de Britse eilanden op. Verwacht mag worden dat onder invloed hiervan morgen in de loop van de dag de wind in ons land wat in kracht zal toenemen uit Zuid tot Zuid- West- Het is echter niet waarschijnlijk, dat dit front morgen voor het einde van de middag reeds regen zal kunnen ver oorzaken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1