Commissie van deskundigen adviseert 4,8 procent Werkgevers bereid tot vijf, werknemers wensen zes pet. Drie neomisten in één gezin 7 Accoord tussen Washington en Madrid getekend Amerika krijgt vloot- en lucht- bases in Spanje Tijd van gebed en meditatie van het dogma der Onbevlekte Ontvangenis DRILBOOR versperde RAILS MINISTER WITTE BEZOCHT SCHOUWEN-DUIYELAND W; 4.DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN y Strijd om laatste guldens ontbrand. Wijs- om hardheid fu Maandag 28 September 1953 v_. Na bijna veertien jaar Motivering van vakcentralen Vergiftigde Nederlander Amerikaanse W oiiingboHwproblemei besproken m 1 Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet-Unie Rode aanvallen op mgr Vyszynsld Arbeider door electrische aangereden WEERBERICHT K.. m j r Russische commentaar ALUMINIUMMOTORBOOT ZONDER KLINKNAGELS (Telefonisch van onze correspondent) ROME, Zondagavond. De lang verwachte encycliek over het aanstaande eeuwfeest van de dogmaverklaring der Onbevlekte Ontvangenis van Maria, dat in 1954 zal worden gevierd, is Zaterdag verschenen. De encycliek, welke begint met de woorden „FULGENS CORONA", is gedateerd op 8 September; zij kondigt aan, dat een bijzonder Maria-jaar gevierd zal worden, te beginnen op 8 December aanstaande. De encycliek heeft onmiddellijk een grote weerklank gevonden in de gehele katholieke wereld. Reeds hedenmiddag waren talloze telegrammen ontvangen van bisschoppen, organisaties en vooraanstaande persoonlijkheden, die hun instemming en dankbaarheid betuigen aan de H. Vader naar aanleiding van Zijn besluit om het komende jaar tot een bijzonde r Maria-jaar te proclameren. Zoals men weet en zoals ons blad reeds maanden geleden heeft gemeld vormt het eeuwfeest van de afkondiging van het dogma van Maria's Onbevlekte Ontvangenis, 8 December 1854, de aanleiding tot dit besluit van de Paus. En het is zeker geen toeval, dat deze encycliek gedateerd is 8 September, feestdag van Maria's geboorte. „DE GLANZENDE KROON van Maria's glorie", aldus de eerste woorden van de encycliek, „is nog helderder gaan schitteren na de plechtige dogmaverklaring van Maria's Onbevlekte Ontvangenis, welke 100 jaar geleden geschiedde. En de H. Maagd scheen Haar welbehagen daarover uit te willen drukken door reeds vier jaren later in Lourdes te verschijnen. De plechtige dogmaverklaring van Maria's Ten hemelopneming heeft aan het dogma der Onbevl. Ontvangenis een nog grotere schittering toegevoegd". allen die lijden De 48-jarige spoorwegarbeider T. B. uit Alkmaar is gisteravond met vrij ernstige verwondingen naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis te Amsterdam vervoerd, nadat hij ter hoogte van de overweg Oude Diemerlaan op het baanvak Amsterdam-Weesp was aangereden door de electrische trein, die om 20.03 uur uit Amsterdam naar Bussum was vertrokken. B. was vlak voorbij de overweg met andere spoorweg arbeiders op de rails aan het werk met een zware drilboor, die zij niet tijdig konden verwijderen, toen de trein naderde. VERTRAGING IN VERKEER NAAR 'T GOOI De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselende bewolking met vanavond voorna melijk in de kuststreken nog enkele buien, maar morgen bijna overal droog weer. Krach tige tot matige wind aanvankelijk tussen Noord-West en West, later krimpend naar Zuid-West. Koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelde temperaturen als vandaag. Dinsdag 29 September: Zon op 6.37 u., onder 18.23 u.; Maan op 22.05 u., onder 14.50 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Nog niet eens over HET LOON De organisaties van werkgevers en werknemers, die samenwerken in de Slichting van de Arbeid, hebben na de gerezen moeilijkheden inzake de besprekingen over de op 1 Januari te nemen loonmaatregelen nader advies ingewonnen van enkele deskundigen. Deze commissie van advies zag zich voor de taak gesteld een oordeel te geven over de juistheid van de terzake opgestelde becijferingen en de redelijkheid van veronderstellingen, waar van daarbij is uitgegaan. De commissie bestond uit de heren: prof. mr F. de Vries (voorzitter), prof. mr P. Borst en ir Z. Th. Fetter (leden), drs L. C. Kuiken en prof. dr J. Ch. W. Verstege (adviserende leden), terwijl het secretariaat gevoerd werd door drs P. Brandes. Over het ^Ivies heeft het bestuur van de Stichting van de Arbeid opnieuw vergaderd, waarbij partijen dichter bij elkaar zijn gekomen. Overeen stemming kon echter niet worden bereikt. Het zal nu taak van de regering zijn om een uitspraak te doen. De ministerraad zou vandaag bijeenkomen. Van de zijde der gezamenlijke werk geversorganisaties deelt men ons in aan sluiting aan bovenstaande communiqué van de Stichting van den Arbeid het vol gende mede: Zoals eerder bekend gemaakt hebben de centrale werkgeversorganisaties zich be leid verklaard haar medewerking te ver lenen aan een compensatie van de per 1 Januari a.s. te verwachten verhoging van de huren, alsmede aan de opheffing van de nog resterende verbruiksbeperking door een hiermede overeenkomende loons verhoging met in achtneming van de in, middels door de regering voorgestelde fis cale maatregelen. De berekeningen welke daartoe zowel van de zijde van de Raad van Vakcen- tralen als van de gezamenlijke werk geversorganisaties en ook van regerings zijde werden opgesteld, gaven verschil lende uitkomsten. De Raad van Vakcen- tralen kwam uit op een loonsverhoging van ongeveer 6 pet. Van werkgeverszijde was men van oordeel, dat de loonsver hoging op basis van de beschikbare ge gevens, naar boven afgerond, op 4 pet gesteld diende te worden. In verband met het bestaande verschil van inzicht over de cijfers werd, in over leg tussen de regering en de Stichting van den Arbeid, aan een commissie, bestaande uit drie personen verzocht een oordeel uit te spreken over de juistheid van de ge maakte becijferingen en de redelijkheid van de veronderstellingen, waarvan daar bij is uitgegaan. De commissie was op gedragen haar oordeel te geven met uit sluiting van alle overwegingen, die tot het loonpolitieke beleid kunnen worden gere kend. Na zowel de werkgevers als de werk nemers te hebben gehoord is deze com missie tot de slotsom gekomen, dat een loonsverhoging van 4,8 pet het antwoord vormde op de gestelde vraag. In de vergadering van de Stichting van den Arbeid op Zaterdagmiddag 26 Septem ber jl. hebben de centrale werkgevers organisaties haar standpunt aan de Raad van Vakcentralen bekend gemaakt. Het vverkgeversvoorstel om overeen stemming te verkrijgen over een loons verhoging van 5 pet, gebaseerd op de uit spraak van de deskundigen, bleek voor de Raad van Vakcentralen niet aanvaard baar. Deze meende het voorstel van 6 pet tc moeten handhaven. De gezamenlijke centrale werkgevers organisaties stellen zich op het volgende standpunt: 1. Rekening houdende met de conclu sie van de Commissie van Deskundigen c"> geleid door de wens om tot overeen- s-emming te geraken, verklaarden de i ntrale werkgeversorganisaties zon- Itr het rapport van de Commissie in a lie onderdelen te kunnen onderschrij ven zich bereid om per 1 Januari a.s. Met ingang van gisteren, Zondag, is in Engeland de distributie van suiker opgeheven. De rantsoenering ervan heeft bijna 14 jaar geduurd! Thans zijn nog vlees en boter in Engeland op de bon. een verplichte loonsverhoging, naar bo ven op 5 pCt afgerond, voor werkne mers van 23 jaar en ouder aan de Rege ring aan te bevelen. Hierbij dienen op de gebruikelijke wijze dispensaties mo gelijk te zijn. In dit verband werd in het bijzonder gewezen op de situatie in het midden- standsbedrijf, op grond waarvan de cen trale middenstandbonden op het stand punt staan, dat in deze sector van het bedrijfsleven de loonsverhoging door een evenredige lastenverlaging volledig dient te worden gecompenseerd. 2. De gezamenlijke centrale werkge versorganisaties wensen de beslissing over een herziening van de lonen voor mannelijke en vrouwelijke werknemers beneden de leeftijd van 23 jaar over te laten aan het bedrijfstaksgewijze overleg, met dien verstande, dat hierbij geen gro tere loonsverhoging zal mogen worden vastgesteld dan 5 pCt. 3. Voor personeel van 23 jaar en ouder in diensbetrekkingen, waarvoor geen c.a.o. of bindend vastgestelde loonregeling geldt, bevelen de centrale werkgeversorganisa ties aan dezelfde procentuele verhoging als bovengenoemd op de lonen of salaris sen toe te passen. 4. De centrale werkgeversorganisaties achten daarnaast, voor een vergroting van de spreiding tussen de functiegroepen, een herziening van de richtlijnen voor de loon vorming per 1 Januari a.s. gewenst, in die zin, dat de richtlijnuurlonen voor de geschoolde vakarbeiders met twee cent worden verhoogd. De uitwerking en de toepassing van deze richtlijnen dienen aan het bedrijfstakgewijze overleg te wor den overgelaten. 5. De centrale werkgeversorganisaties spreken zich voorts uit voor een wijziging van de richtlijnen voor de gemeenteclas sificatie voor handarbeiderslonen, in die zin, dat het aantal klassen op 5 blijft ge handhaafd, doch dat het uurloonverschil tussen de le en de 5e gemeenteklasse wordt verminderd van 12 op 10 cent. De toepassing van deze gewijzigde richtlijnen dient, overeenkomstig de op dit punt be staande practijk, eveneens aan het be drijfstakgewijze overleg te worden over gelaten. De Raad van Vakcentralen bericht ons: Zoals uit het communiqué van de Stich ting van de Arbeid van j.l. Zaterdag is gebleken, kan tussen de centrale werk geversorganisaties en de werknemersvak- centralen geen overeenstemming worden bereikt over de per 1 Januari a.s. te nemen algemene loonmaatregelen. De besturen van N.V.V., K.A.B. en C.N.V. betreuren dit in hoge mate, mede omdat in de laatste phase der onderhan delingen een reëel overleg met de industriële en agrarische ondernemers organisaties mogelijk bleek. De vakcentralen konden echter ook in deze laatste phase van het overleg niet afwjjken van de door hen bepleite loons verhoging van zes procent. Dit voorstel is door hen van meetaf bedoeld niet als een onderhandelingsvoorstel, dat speel ruimte bevatte, doch als een volkomen rccel voorstel, waarin op verantwoorde wijze de compensatie voor de huurver hoging en voor de resterende consumptie beperking alsmede de voorgenomen belas tingverlaging in rekening zijn gebracht. De door hen reeds bij de regering in gediende voorstellen zijn d.d. 26 Septem ber j.l. in een nota schriftelijk nader toe gelicht. Een te Palma op het Spaanse eiland Majorca met haar vader wonende Ameri kaanse vrouw, mevr. Baxter, is Vrijdag avond onder verdachte omstandigheden gestorven. Mevr. Baxter is getrouwd geweest met een Amerikaanse million- nair van wie zij later is gescheiden. De arts, die mevr. Baxter onderz'ocht, constateerde vergiftigingsverschijnselen en gelaste lijkschouwing. De politie heeft een Nederlander ge arresteerd, die er van wordt verdacht de Amerikaanse vergiftigd te hebben. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir H. B. J. Witte, bracht Zaterdag een werkbezoek aan Schouwen- Duiveland. In het gezelschap van de mi nister bevonden zich o.a.: de commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot, dr Z. IJ. van der Meer, directeur-generaal vari de Wederopbouw, twee gedeputeerden en an dere autoriteiten. Tijdens een bespreking op het stadhuis in Zierikzee bracht de minister duidelijk tot uitdrukking dat men voor toe te wij zen extra bouwvolume alleen rekening zou houden met de gevolgen van de wa tersnood. Het gewone bouwvolume voor het normaal in te halen tekort blijft wat verdeling betreft een taak voor Gedepu teerde Staten. Door het gemeentebestuur van Zierikzee werd bepleit het verstrek ken van zodanige bouwvolume dat reeds nu terugkeer van alle geëvacueerde ge zinnen mogelijk is, zodat geen gebruik behoeft te worden gemaakt van honder den onvolwaardige woningen. Het bestuur van de stichting Nieuw Schouwen-Duiveland drong aan op een spoedige opbouvv van de toegezegde Finse en Noorse woningen en de woonketen. Medegedeeld werd dat de bouw als gevolg van de arbeidersvoorziening met grote moeilijkheden gepaard gaat, maar niette min volgens programma verloopt. Verder werd de wenselijkheid besproken van ge meenschappelijke geregelde herbouw van de verwoeste boerderijen. De minister met zijn gezelschap bezich tigde vervolgens de noodwoningen aan het Beijersdijkje en te Noord-Gouwe. In het gemeentehuis van Renesse besprak de minister met vele gemeentebesturen, o.a. "'-tó -1 (Van onze correspondent) Zondag beleefde Nijnsel, gemeente St. Oedenrode, een bijzonder grote dag, toen daar drie gebroeders, de paters Redemptoristen Jan, Frans en Theo v. d. Laar hun eerste plechtige H. Mis hebben opgedragen. Een vierde broeder hield de feestpredicatie. Geen wonder, dat de gehele gemeente druk in de weer was geweest om de atraten naar en om de parochiekerk van de H. Antonius te versieren. Het is één groot parochiefeest geworden met honderden bruidjes en vele harmonieën en zangkoren, die de gehele dag Nijnsel in een feestelijke stemming hebben gehouden. Op de foto de broers bij het verlaten der kerk. van Renesse, Duivendijke, Ellemeet, Ei kerzee, Serooskerken en Noordwelle. de woningproblemen van bewoners van deze gemeenten, die thans in de Schouwse westhoek geëvacueerd zijn. Er is een re geling getroffen, waarbij diegenen, die op hun evacuatie-adres beslist niet kunnen blijven en aan degenen die nuttig zijn voor het herstel van het eiland, voorrang zal worden verleend. Na de lunch werden de houten zomer huizen in Haamstede bekeken, waarvan de bouw reeds ver is gevorderd. Daarna vervolgde de minister met zijn gezelschap de tocht naar Burgsluis. Tot slot van zijn Zaterdag zijn 468 West-Duitsers, onder wie 18 vrouwen en 8 kinderen, die allen in Russische gevangenschap zijn geweest en enkele dagen geleden op transport wer den gesteld naar hun vaderland, in West- Duitsland aangekomen. Zij passeerden de zónegrens bij Herleshausen in Hessen. In tussen is ook een tweede groep, ruim 600 personen tellend, in West-Duitsland aan gekomen. Bijna alle mannen onder de terugge keerden waren in 1945 als oorlogsmisdadi gers ter dood veroordeeld. Later werd de straf verlicht tot 25 jaar gevangenis. De gevangenen hadden acht tot twaalf jaar in Russische gevangenschap doorgebracht. De Ver. Staten en Spanje hebben Zaterdag te Madrid een defensie- overeenkomst getekend, waarbij Amerika het recht krijgt marine- en luebtbases op Spaanse bodem te bouwen en te gebruiken, terwijl Spanje militaire uitrusting van Amerika krijgt. Er zijn ook nog twee andere ver dragen gesloten, een voor economische hulp en het tweede voor weder zijdse defensiehulp. £)oor de drie .overeenkomsten, waarover geruime tijd is onderhandeld, heeft Franco-Spanje een deelgenootschap met de Ver. Staten gesloten voor de verdediging van het Westen tegen het gevaar van een eventuele Russische aanval. De overeenkomsten zijn getekend door de Spaanse minister van buitenlandse zaken, Alberto Martin Artajo, en de Ameri kaanse ambassadeur te Madrid, James Dunn. Het voornaamste doel van Amerika is: de modernisering van het leger en de marine van Spanje. Het Spaanse leger telt thans naar schatting 30 divisies. Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken deelt mede, dat Spanje gedurende het jaar, eindigend 30 Juni aanstaande hulp tot een totaal be drag van 226 millioen dollar krijgt op grond van het program tot wederzijdse beveiliging. De kosten van de door Ame rika in Spanje te bouwen bases zijn niet in het bedrag begrepen. Als looptijd van de verdragen wordt tien jaar genoemd, automatisch verlengd met twee achtereenvolgende perioden van vijf jaar als zij niet door een van beide partijen worden opgezegd. De verdra- reis had de minister nog een bespreking gen worden ..uitvoerende overeenkom- met het gemeentebestuur van Goes. sten" genoemd, die geen bekrachtiging door de Amerikaanse senaat behoeven. In regeringskringen te Washington werden de verdragen „een nieuwe scha kel in de stalen keten, die het Westen tegen agressie beschermt", genoemd. In deze kringen legde men er de nadruk op, dat het verdrag géén Amerikaanse stap is om de weg te bereiden voor toe treding van Spanje tot de NATO of de Ver. Naties. Het aantal en de plaats van de bases zijn nog niet officieel bekend gemaakt. Eerdere berichten uit Spanje maakten melding van vier luchtbases scheidene vlootbases. Naar verluidt zal in elk geval één luchtbasis in het gebied van Sevilla en een andere in Catalonie worden aangelegd. Cartagena werd ge noemd als vlootbasis. Washington zou van plan zijn op elke luchtbasis in Span je een eenheid bommenwerpers van dertig vliegtuigen te stationneren. Te Washington wordt met nadruk me degedeeld, dat er in de verdragen geen geheime clausules voorkomen over het aantal of de plaats van de bases. Het Russische persbureau Tass heeft het verdrag Zaterdag „een openlijk mi litair bondgenootschap" genoemd. Het blad voor de Sovjet-Russische strijd krachten, de „Rode Ster", zag in het ver drag „een ernstige slag voor de belan gen van Engeland en Frankrijk". ,,Het is een zuiver militaire, agressie ve overeenkomst, die een der schakels vormt in de reeks maatregelen, welke door de regerende kringen van de Ver. Staten zijn genomen ter voorbereiding van een nieuwe wereldoorlog", aldus het blad. Volgens „Rode Ster" is de onderteke ning van het verdrag „een nieuw be wijs van het feit, dat de woorden der mensen, die de regerende kringen van Amerika vertegenwoordigden, in open lijke tegenspraak zijn met hun daden". Het blad vervolgt: ..Terwijl zij trots spreken over hun liefde voor de vrede, gaan zij voort op de weg, die gericht is op het vergroten van de spanning in de internationale betrekkingen". In het Instituut voor de Tropen in Am sterdam opende HM. de Koningin Zater dag de fraaie en uiterst leerzame ten toonstelling Suriname. Bij de rondgang daarna trok het fruit uit dit meest Westelijk deel van het Koninkrijk wel zeer speciaal de belangstelling van HM. Bij een van de IJmuidense machinefa brieken is men begonnen aan de bouw van een nieuw model motorboot van ne gen meter lang, die geheel uit aluminium wordt gelast, waardoor aan deze bouw geen klinknagel te pas komt. Stalen mo torboten, waarbij geen klinknagels wor- eAV^ï den gebruikt, zijn reeds lang bekend, maar men wil thans proberen deze schepen ge heel uit aluminium te vervaardigen. Radio-Warschau heeft Zaterdag op vallend veel aandacht gewijd aan een artikel in het communistische blad „Try- buna Ludu", waarin de primaat van de R.K. Kerk in Polen, mgr Stefano Vys- zynski, werd beschuldigd van „vijandige activiteit tegen de staat" de gebruike lijke beschuldigingen, waarmede de com munistische leiders pogingen inleiden om mogelijke tegenstanders uit te schakelen. In het artikel wordt de primaat onder meer aangeduid als een „avontuurlijke leerling van het Vaticaan en helper van de Brits-Amerikaanse vijanden van de Poolse staat". Volgens het blad heeft de primaat „vele waarschuwingen van de staat en het volk genegeerd". Het meren deel van het Poolse volk vreest echter, dat de scherpe aanval weinig goeds voor mgr Vyszynski voorspelt. De communistische regering van Polen heeft in een nota aan de Ver- Staten ge protesteerd tegen een door het Ameri kaanse departement van buitenlandse zaken uitgegeven verklaring over de ver oordeling van mgr Kaczmarek en andere Poolse geestelijken. In de Amerikaanse verklaring werd de veroordeling van de bisschop „een aanfluiting van de recht vaardigheid" genoemd. De bisschop van Danzig, mgr K. M. Splett, die na een gevangenschap van acht jaar deze zomer werd vrijgelaten, blijkt niet naar zijn residentie te zijn teruggekeerd. Naar het KNP. verneemt, is de bisschop door de Poolse communis tische autoriteiten naar «Crakau verban nen. waar hem een klooster als verblijf is toegewezen. H. Vader kondigt het bijzondere ~M jwr 0 0 vCV zuiver moge opgroeien; dat de volwasse Maria-jaar af Het Maria-jaar, te houden over de ge hele wereld, zal duren tot 8 December 1954 Wat de practische viering betreft, geeft de H. Vader als Zijn verlangen te kennen, dat in ieder diocees toepasselijke preken en conferenties zullen worden ge houden inzake de leerstelling van Maria's Onbevlekte Ontvangenis, „opdat allen het voetspoor van onze Hemelse Moeder zullen volgen". Vervolgens wenst de Paus, dat de ge lovigen zo dikwijls mogelijk gemeenschap pelijke gebeden zullen storten tot de Moe der Gods in een kapel of voor een altaar, aan Haar toegewijd. Waar de kerk is, waarin de H. Maagd op bijzondere wijze wordt vereerd en de Paus voegt hieraan toe, dat zulk een kerk in geen enkel dio cees ter wereld ontbreekt daar zullen op bepaalde dagen van het jaar de ge lovigen in grote getale samenkomen om een plechtige openbare manifestatie te houden van gemeenschappelijk geloof in en liefde tot de H. Maagd. Dit zal natuur lijk op bijzondere wijze gebeuren, aldus de H. Vader, in de grot van Lourdes, waar de Moeder Gods zo vurig vereerd wordt. Ook geeft de Paus als zijn uitgesproken wens te kennen, dat de Eeuwige Stad en met name de Liberiaanse basiliek van Santé Maria Maggiore, die de Moederkerk is van alle Mariakerken ter wereld, als lichtende voorbeelden zullen voorgaan. De intenties die de H. Vader zich ge steld heeft met het proclameren van dit bijzondere Maria-jaar (Anno Mariano), zjjn uitvoerig geformuleerd in deze ency- liek, die een aller belangrijkst document is met betrekking tot de ganse Maria-leer van de H- Kerk. Bjj het formuleren van deze intenties stelt Z. II. op veelzeggende wjjze Maria's macht als middelares in het licht. De gelovigen zullen, aldus de H. Vader, met aandrang en godsvrucht bidden dat hun eigen levenswijze steeds meer over een kome met de voorschriften en de leer van Christus; dat de jeugd heilig en nen mogen uitblinken in eerlijkheid en christelijke standvastigheid en dat ten slotte de ouden van dagen zonder spijt of berouw zullen mogen terugzien op een leven, waarvoor zij spoedig de eeuwige beloning zullen ontvangen. Voorts noemt de Paus in een ontroe rende opsomming al degenen, die lijden: de hongerigen, de onderdrukten, de bal lingen en vluchtelingen, de daklozen, de onrechtvaardig veroordeelden en zij, die onrechtvaardig in gevangenissen en kampen zijn opgesloten; en voorts de on telbare krijgsgevangenen, die nog Wor den vastgehouden „ondanks het feit, dat de oorlog reeds zo vele jaren achter de rug is" En tenslotte verlangt de PöTus, dat alle gelcvigen aan de Moeder Gods zullen vragen, dat het de katholieke Kerk einde lijk zal gegeven zijn om die vrijheid te genieten, welke haar toekomt en die zij, zoals de geschiedenis bewijst, altijd ten voordele van, de volkeren heeft gebruikt en nimmer tot hun schade altijd om de eendracht van de burgers onder de naties en de volkeren te bevorderen en nimmer om de gemoederen te scheiden. En met sobere woorden herinnert de Paus aan de toestand, waarin de Kerk in verscheidene landen verkeert- En Hjj spreekt de innige smeekbede uit, dat de Moeder Gods zal mogen verkrijgen, dat die heilige rechten, welke de H. Kerk toe komen en welke de meest elementaire eerbied voor de vrijheid en de beschaving ook opeist, openlijk en oprecht zullen worden erkend, tot onmetelijk voordeel van allen en tot bevordering van de ge meenschappelijke eendracht. En de Paus roepi Maria's voorspraak af over al de gelovigen, die ander de vervolging te lijden hebben. Tenslotte wekt de H. Vader ook de afgescheidenen (schismatieken) op om zich met deze gemeenschappelijke gebeden te verenigen. Want ook zij immers hebben een allergrootste verering voor de „grote Moeaer van Jesus Christus, van wie zij ook de Onbevlekte Ontvangenis vieren". En de laatste intentie van de Paus is en dat zou moeilijk anders kunnen! een duurzame, billijke en „rustige" vrede op deze wereld. Tenslotte kunnen wij nog melden, dat het aanstaande Maria-jaar op zeer plech tigs wijze zal worden geopend in de basi liek van Santé Maria Maggiore, op 8 De cember aanstaande, in aanwezigheid van en zeer waarschijnlijk zelfs door de H. Vader persoonlijk. De groep spoorwegarbeiders was vlak voorbij de overweg (ter hoogte van het Jodenkerkhof) juist als de avond te voren, op de spoorrails aan het werk. Nog niet opgehelderd is de vraag of de bestuurder van de uit Amsterdam nade rende trein de arbeiders niet tijdig heeft, opgemerkt, dan wel gemeend heeft, dat hij kon doorrijden, dear de arbeiders tij dig de rails zouden vijmaken. Zeker is, dat de arbeiders het ongeluk hebben zien aankorr -n, want zij probeer den door luid schreeuwen de bestuurder te waarschuwen. Deze zette de rem ge heel aan, doch iets te laat. De trein reed nog juist tegen de zware drilboor voor zij tot stilstand kwam en greep daarbij B., die tegen de grond werd gesmakt. Aangezien de motor onklaar was ge raakt ontstond er vertraging in 't trein verkeer. Een reserve-trein vertrok later uit Amsterdam en nam de passagiers over. Via een ander spoor kon deze trein de reis naar 't Gooi vervolgen. Ook in om gekeerde richting was er circa een uur vertraging.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1