Verplicht voor werknemers van 23 jaar en ouder Britse Labourcongres volgt zijn officiële leiders EISENHOWER naar EUROPA? Regering te Warschau schorst primaat van Polen Kardinaal Vyszinsky moet zich in klooster terugtrekken Vakvereni teleurgesteld sleiders diep Geef ze de vijf! Maar heden is dat niet zo afdoende A Arbeidsonrust in Frankrijk Slaafse onderwerping aan koude cijfers VIJF GELUKKIGE KINDEREN BEZOCHTEN BRUSSEL lDAGBLAD VOOR SCHIEDAMiEN^OMSTREKEN Dinsdag 29 September 1953 WEERBERICHT N.. De beslissing in de strijd tussen werkgevers- en werknemersorga nisaties om het percentage, waarmee de lonen zullen moeten worden verhoogd, is gevallen. In een officieel regeringscommuniqué wordt medegedeeld, dat de Ministerraad, na kennisneming van het rap port der drie deskundigen en van de standpunten der centrale werk gevers- en werknemersorganisaties, besloten heeft het college van Rijksbemiddelaars aanwijzing te geven bij beschikking met ingang van de eerste loonweek in Januari a.s. een algemene loonsverhoging van vijf procent voor werknemers van 23 jaar en ouder bindend vast te stellen, uiteraard onder voorbehoud dat de thans aanhangige wetsvoorstellen inzake huurverhoging e.d. zonder belangrijke wijzi gingen door de Staten-Generaal worden aanvaard. (Zoals bekend waren de werkgevers bereid, na het advies van de deskundigen, zich te verenigen met een verhoging van 5 pet, terwijl de Raad van Vakcentralen vasthield aan een percentage van 6. Red.) Meeste moties van linkervleugel verworpen H. Vader vonnist neomalthusianisme Met de dood in zijn hand Eggen met een handgranaat Boring bij Zuidwolde Snelste in de lucht Herman Stotijn overleden Stil werk! Communisten proberen tweede stakingsgolf te forceren Calcutta in rep en roer K. A. J. pleit voor jonge arbeiders Schadelijke gevolgen? Geschil over tegemoet koming Eén punt lager Kath. Middenstandsbond vraagt verdere belasting verlaging Tito laakt overval op priesters Analyst R.K. EHBO bood tocht per helicopter aan „Tante Roos" ook van de partij De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk veel bewolking met voornamelijk in het Noorden en Westen van het land enige regen. Later opklaringen en droog weer. Matige en langs de' kust tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en West. Minder koude nacht, over dag ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Woensdag 30 September: Zon op 6.39 uur onder 18.21 u.; Maan op 23.17 u., onder 15.29 u. NIEUWE SCHIEDAMSCH ECO U RAUTi Lonen met vijf procent omhoog Het communiqué van de regering vervolgt: „Voorts zal geen bezwaar worden gemaakt tegen een wijziging van de richt lijnen voor de loonpolitiek in dier voege dat de lonen voor geschoolden in het be- drijftaksgewijze overleg met 2 cent per uur mogen worden verhoogd en de afstand tussen de lonen in de hoogste en in de laagste gemeenteklasse met 2 cent per uur zal mogen worden verminderd. Over de verdere bijzonderheden (dispensatie, jeugd lonen enz), zal nog nader overleg tussen het college van Rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid plaats hebben. De regering vertrouwt, dat de werkgevers voor werknemers, wier lonen niet bü C.A.O. of bindende loonregeling zijn vastgesteld overeenkomstig het advies van de centrale werkgeversorganisaties vrijwillig een gelijke loonsverhoging zullen toe passen", aldus besluit het communiqué. Arthur Greenwood, de 73-jarige voorzitter van de Britse labourpartij, heeft gisteren te Margate de 52ste jaarlijkse afgevaardigden-conferentie geopend. Hij gebruikte deze gelegenheid om met de grootste klem aan te dringen op het bewaren van de eenheid in de partij. „Een scheuring zou verraad aan onze zaak betekenen", aldus Greenwood, die doelde op de geschillen tussen de gematigden, die de officiële leiders van de partij en vakbonden volgen, en de linkervleugel onder leiding van Aneurin Bevan. Hij steunde Sir Winston Churchill's voorstel voor besprekingen op hoog niveau met de Sovjet-Unie. „Wij weten echter ook, dat de vrede niet door zwakheid kan worden gekocht en door het ver handelen van de vrijheden van anderen". De afgevaardigden hadden twee amen dementen gekregen, die een sterk linkse strekking hadden en veel verder gingen dan de opvattingen van de nationale uit voerende comité's. In het eerste amende ment werd geëist, dat de conferentie iedere mogelijkheid zal onderzoeken om een einde te maken aan de koude oorlog, en om de wedloop voor herbewapening te staken. Het amendement dringt aan op onmiddellijke beperking van de her bewapening. In het tweede amendement wordt boud- weg gezegd: „De labourpartij gelooft, dat Engeland voor een economische ontwrich ting staat, tengevolge van de door de V.S. opgelegde beperkingen op de handel tus sen Oost en West. Zij verlangt een dras tische verandering van de politiek, die voorziet in een belangrijke uitbreiding van de handel tussen Oost en West, ten einde aan de economische en menselijke behoeften te kunnen voldoen". De resolutie vraagt om peëindiging van de beperkingen voor de handel op de Oo.steuropese landen en China teneinde te helpen bij het tot stand komen van nieuwe betrekkingen, die bevorderlijk zijn voor een vreedzame oplossing van de huidige wereldproblemen. Met grote meerderheid werden de moties van de linkervleugel verworpen, waarin critiek werd geuit op de Amerikaanse politiek in de koude oorlog en op de Amerikaanse houding ten aanzien van de handel tussen Oost en West. De conferentie steunde de door het be stuur uitgestippelde politiek Het bestuur betreurt alleen maar, dat de Westelijke mogendheden het initiatief bij het door breken van de impasse tussen Oost en West niet hebben behouden. In een brief, door mgr Giovanni Battista Montini, pro-secretaris van het pauselijke staatssecretariaat, geschreven aan katho lieke prelaten, universiteitsdocenten en andere katholieke persoonlijkheden, die te Palermo bijeen gekomen zijn voor de 26ste „sociale week van Italiaanse katholieken", geeft de schrijver de inzichten van de Paus weer over de betrekking tussen be volkingstoeneming en economische ont wikkeling. In een scherpe critiek op de neomalthu- sianen zegt het schrijven: „Katholieken zullen er boven alles aan denken, dat geen oplossing van demogra fische problemen ooit als juist en waar kan worden beschouwd: die geen rekening houdt met de heilige en onschendbare waarden van het menselijke leven. „Het is derhalve een misdaad welke op geen enkele wijze om redenen, door de staat geformuleerd, of onder eugene tische voorwendsels kan worden gerecht vaardigd— het leven aan te randen op de weg, welke zijn oorsprong vindt bij de ouders en loopt tot het kind in de wieg. „Dit is niet alleen het doden van een onschuldig leven, maar ook een misken ning van de bedoelingen der natuur, die de wil van de Schepper uitdrukken" Een 70-jarige landbouwer uit Echt heeft het klaar gespeeld een gehele middag gebruik te maken van een Duitse stielhandgranaat als handvat voor zijn kleine eg, waarmee hq zijn akker aan het bewerken was. Op een gegeven ogenblik was n.l. het handvat van zijn eg gebroken. Hij zag toen in de buurt een voorwerp lig gen, dat wel als zodanig dienst kon doen. Hij knoopte het ding aan zijn land bouwwerktuig vast en ging rusng ver der met eggen. Later kwamen buren tot de ontdek king, dat het „handvat' een handgra naat was met de ontsteking er nog in. In de omgeving van de plaats, waar de oude man als het ware met de dood in zijn hand had gelopen, vond de mijnopruimingsdienst later nog granaten van groot formaat en pantserafweer-gra- naten (pantserschrik). In een opsporingsboring van de Ned. Aardolie Mij bij Zuidwolde in Drente werd op een diepte'van ongeveer 2000 meter een laag aangetroffen, waarin zout water en vermoedelijk ook enig aardgas voorkomt. Het lijkt niet waarschijnlijk, dat deze vondst van practische betekenis is. Een Douglas Skyray van de Ameri kaanse marine heeft Maandag in Cali- fornië een snelheid van 1.194 k.m. per uur gehaald, aldus melden tijdopnemers. De Brit Michael Lithgow maakte na een vlucht in Lybië Vrijdag j.l. aanspraak op het wereldsnelheidsrecord met 1.183 k.m. per uur. Dit moet nog worden erkend door de internationale luehtvaartbond. De Skyray zal heden een nieuwe poging ondernemen, daar het toestel de Britse aanspraak met één procent moet verbe teren, indien het in aanmerking wil ko men voor een nieuw wereldrecord. Dit is thans nog juist niet geschied. Gisterenavond is te 's-Gravenhage op 57-jarige leeftijd plotseling overleden een der meest gewaardeerde leden van het Residentie-Orkest, de eerste solo-contra- bassist Herman Stotjjn. De heer Stotjjn maakte sedert I Mei 1922 deel uit van het Residentie-Orkest, waar van de laatste twaalf jaar als solo-contra bassist. Op het hoofdkantoor van de Hollandse Frederika. Het bedrag is uit alle lagen Bank Unie aan de Herengracht te Am- van de Nederlandse bevolking bijeenge- sterdam werd aan de Griekse gezant de bracht. Van links naar rechts: mr N. E. heer N. Lelyt door mr H. van Lennep Rost Onneshoofddirecteur van de HBTj namens de Hulpactie Aardbeving Grie- de heer N. Lely, Griekse gezantjhr H. kenland een chèque van 100.000 over- van Lennep namens de Hulpactie en de handigd. De chèque is gesteld op naam heer W. L. Morsinkvice-consul van van de Koningin van GriekenlandH.M. Griekenland. De „New York Post" bracht gisteren het bericht, dat president Eisenhower „ernstig overweegt" in de komende win ter een bezoek aan Europa te brengen- Volgens het blad zou Eisenhower de NATO-conferentie, die in December wordt gehouden, willen bijwonen. Zijn politieke adviseurs zouden namelijk van mening zijn, dat zulks een gunstige invloed zou hebben op „het wankele vertrouwen van Europa in de Amerikaanse buitenlandse politiek". Op het Witte Huis kon geen bevestiging van het bericht van de „New York Post" worden verkregen. Radio Warschau deelde Maandagavond mee, dat de communistische Poolse regering kardinaal Vyszinsky, de primaat van Polen, in de uit oefening van zijn functie heeft „geschorst „Hij zal zich in een klooster mogen terugtrekken", aldus de radio. De maatregel tegen de aartsbisschop wordt gemotiveerd met de bewering, dat kardinaal Vyszinsky „misbruik heeft gemaakt van zijn autoriteit en de beginselen van de overeenkomst tussen staat en Kerk heeft geschonden door zich over te geven aan tegen de staat gerichte activiteit' De regering nam het besluit, dat haar verlangen naar „volledige normalisatie van de betrekkingen tussen staat en kerk weerspiegelt zo ging de communis tische radio voort, in overeenstemming met „haar grondwettelijke bevoegdheden". In de communistische lezing had het Poolse Episcopaat de regering verzocht kardinaal Vyszinsky toe te staan zich te rug te trekken in een klooster. Het Epis copaat, zo beweert de communistische radio, zou in een verklaring de activiteit Generaal A. Grünther, opperbevelhebber van „Shape", maakt een rondreis langs de hoofdkwartieren in de landen, welke zijn betrokken bij de vlootoefening „Ma rmer"welke op het ogenblik wordt ge houden. Vergezeld van vice-admiraal De Boog, chef-staf en commandant van de Kon. Marine bezoekt hij het hoofdkwar tier van de Ned. kustverdediging. De bjj de communistische en onafhanke lijke vakverenigingen aangesloten werk nemers bij de Franse posterijen hebben besloten met ingang van aanstaande Don derdag een „actie-week" van korte sta kingen te beginnen. Dit besluit werd Maandagavond door ongeveer 1000 afge vaardigden van de betrokken vakvereni gingen genomen, uit protest tegen de be slissing van de regering geen loon te be talen over de stakingsperiode van Aug. j.l. Naar aanleiding van deze bekendmaking schrijft het rechtse Franse blad „Figaro dat de Franse communistische leiders heb ben besloten, dat deze actie het teken dient te zijn voor een tweede golf van arbeids onrust. Volgens het blad heeft het com munistische politbureau besloten deze korte stakingen te laten volgen door sta kingen in de genationaliseerde en parti culiere industrieën. „De partijfunctionarissen hebben", aldus „Figaro": „opdracht gekregen voorlopig hun zuiver politieke taak te laten varen, om zich op de stakings-campagne te kun nen concentreren Het blad meent te weten, dat Leon Mauvais, die algemeen een der extremis ten onder de communistische leiders wordt genoemd, de leiding van de campagne heeft gekregen. Tienduizenden boeren ^e^(,erl gisteren in Calcutta betogingen gehouden voor goedkopere rijst voor de armen .Een sterke politiemacht, gewapend met bam boestokken, bewaakten de belangrijkste punten in de stad. Met duizenden trokken de betogers in optocht uit de dorpen naar de zetel van de Westbengaalse regering, waar hun leiders te woord werden gestaan door de. a"tor,1" teiten Deze zegden toe, verschillende els—i te zullen inwilligen. Te Deoelti, on geveer vijftig kilometer van Calcutta, kwam het tot een botsing tussen politie en betogers, die op weg waren naar Calcutta. Een man werd hierbij doodgeschoten. Ver scheidene politiemannen werden gewond. De drie erkende vakverenigingen in ons land hebben gisteravond nog een niet malse commentaar geleverd op de regeringsmaatregel inzake de 5 procents loonsverhoging. Zowel de heer J. A. Middelhuis, voorzitter van de K.A.B., als de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V. waren bitter gestemd. De heer Middelhuis zegt o.a. in zijn verklaring: „Omtrent de werkelijke sociale gezindheid bij de werkgevers koesterden wij al geruime tijd geen grote illusies meer. Nu ook de regering inzake het loonvraagstuk blijkbaar de kant van de pessimisten kiest, is ons lijstje van te leurstellingen compleet". De heer Ruppert spreekt over „loonbcslissingen in slaafse onderwerping aan kou de cijfers". Bij de werknemers, aldus de C.N.V.-voorzitter, heeft de hoop geheerst, dat er wijziging inzake de reeds vaker gelaakte millimeterpolitiek zou komen, maar zulk een wijziging schijnt nu eenmaal niet voor de arbeiders te kunnen gelden. En toch is het in Nederland niet in de laatste plaats aan de soberheid in de arbeiders gezinnen en aan het beheerste optreden van de vakbewegingg te danken, dat er groter welvaart is gekomen. De heer Ruppert had voor de gevolgde politiek geen goed woord over. De heer Ad. Vermeulen, secretaris van het NVV sprak gisteravond voor de VARA over „een hoogst merkwaardige ontwikkeling". Vijf minuten voordat de onderhandelingen met de werkgevers na de impasse opnieuw begonnen kreeg de Raad van Vakcentralen kennis van een nieuw (lager) cqfer van het Centraal Bureau voor de Statistiek inzake de resterende consuniptiebeperking. Dit nieuwe cijfer had tot gevolg dat de conclusie van de commissie van deskundigen geen 6 procent werd, maar rond 5 procent. De werknemers-vakcentralen achtten zich niet gerechtigd'dit voorstel te accepteren omdat over de oorspronkelijke cijfers tussen hen de werkgevers, de regerings-commissie en het CBS zelf overeenstem ming bestond. De Raad van Vakcentralen heeft aan de regering gevraagd een nader onderzoek te doen instellen naar het thans verstrekte nieuwe cijfer, doch inmiddels is de beslissing gevallen. Ook de twee andere vakverenigingsbe stuurders zit dit nieuwe cijfer van het C.B.S. hoog. De heer Middelhuis zegt, dat er bij het C.B.S. nog zwaar over wordt gediscussieerd. Ware het niet te- elfder ure ter tafel gekomen, zo meent hij, dan zou de commissie van deskundigen waarschijnlijk tot 6 procent gekomen zijn. Hieruit moge blijken dat de cijfers van de Raad van Vakcentralen reëel waren. Het meest op- Het verbondsbestuur van de Katholieke Arbeiders Jeugd heeft aan het verbondsbestuur van de K. A. B. een telegram gezonden waarin het zegt ernstig bezorgd te zijn over de berichten, volgens welke voor de jonge arbeiders onder de 23 jaar geen bindende regeling voor de loonsverhoging zal worden voorge schreven. De K. A. J. meent dat de arbeidende jeugd, in het bijzonder degenen, die zich voorbereiden op het stichten van een gezin, ook getroffen is door hogere levens- kosten en het gebrachte consumptie offer en zij dringt er daarom bij de K. A. B. op aan te bewerkstelligen, dat ook voor jonge arbeiders een bindende loonsverhoging landelijk wordt voorgeschreven. merkelijke in deze loónaffaire is, dat ons reeds maanden geleden van verschillende zijden in het oor werd gefluisterd, dat het wel op 5 procent zou uitdraaien, aldus de heer Middelhuis. De aanvankelijk zeer aan de krappe kant gehouden berekeningen van de werkgevers leid den tot 3% procent. Met een royaal ge baar brachten zij dit op 4 procent. De be rekeningen van de loon- en prijscommissie van de regering bleken iets ruimer te zijn en wezen toen reeds naar de 5 procent. De Raad van Vakcentralen kwam met zijn berekeningen enigszins boven 6 procent uit. Al was het even reëel om met de prijs verhogende factoren rekening te houden als met de prijsverlagende, toch heeft de vakbeweging er van af gezien om de eerst genoemde in haar berekeningen te ver werken. De vakbeweging heeft de nieuwe CBS cijfers nog niet op deugdelijkheid kunnen toetsen. De heer Middelhuis zegt, dat „het voor ons zelfs een vraag is, of de regering daartoe kans heeft gezien. Blijkbaar was zij er zo verheugd over, dat zij nader onderzoek niet nodig achtte. Daar blijk baar in de hoogste kringen van het CBS Vakcentralen om een onderhoud met de Raad voor Economische Aangelegenheden van de ministerraad". „Wij zijn door deze houding van de re gering in ernstige mate teleurgesteld. Het lijkt verdacht veel op een zware specula tie op het fatsoen van de bonafide vak beweging. Wij kunnen ons moeilijk ont doen van de vrees dat dit in de toekomst wel eens schadelijke gevolgen zou kunnen hebben. De K.A.B. zal zich nader op een en ander moeten bezinnen. Zij zal te zijner tijd op gepaste wijze van haar gevoelens blijk geven", zo besluit de heer Middelhuis zqn verklaring. De heer Ruppert geeft in zijn verklaring een overzicht van de berekeningen van het percentage, waarmede de lonen zouden moeten worden verhoogd: berekeningen zoals de werkgevers én de werknemers die afzonderlijk hadden opgesteld. De zaken die door de commissie van des kundigen in het bijzonder werden bekeken waren de berekeningen over het effect van de regeringsvoorstellen op het huis houdbudget (het ging daarbij dus om de voorstellen tot afschaffing van de omzet belasting op het schoeisel, verlaging van suikeraccijns, verlaging van de brandstof prijzen en van de personele belasting). Volgens de werkgevers was de daardoor ontstane tegemoetkoming te berekenen op 0,96 procent van het loon, terwijl volgens de werknemers dit percentage 0,85 procent van het loon bedroeg. Verder was er het geschil, of uitgegaan moest worden van de uurverdiensten, dan wel van de richtlijnionen. Het derde geschil liep over de vraag of met de premie voor de wachtgeld- en werkloosheidsverzekering rekening moest worden gehouden, terwijl het vierde ge schilpunt was of „enigermate" rekening zou moeten worden gehouden met de doorberekening van de kom'ende loons verhoging in de prijzen. De berekende percentages luidden: Werkgevers Werknemers pet pet Huurverhoging Consumptiebeperk. 1,95 2,82 2,7 3,9 4,57 Tezamen In mindering voor delen belasting verlaging 0,96 Resteert 3,61 Of afgerond 4 0.85 5,75 6 Maar nu verschenen eensklaps die nieu we indexcijfers van het C.B.S. De aanvan kelijke berekeningen van net C.B.S. wa ren, dat op 15 Maart het prijsindexcijfer zich zou bewegen rondom 120 (1949 100). on het ogenblik nog geen absolute klaar- Op grond van nieuwe onderzoekingen, die -ie3 J Aoiran nn nl nllfpn hii beid is over de nieuwe cijfers, ware er des te meer aanleiding geweest voor de regering, deze nog niet te nemen als basis voor haar beslissing en wel gevolg te gedurende de laatste dagen en nachten bij het C.B.S. geschiedden, zou echter geble ken zijn, dat de bovengrensmarge te hoog was genomen, veroorzaakt door een niet geven aan het verzoek van de Raad vani juist toegepaste méthode van berekening Ook de Nederlandse Katholieke Middenstandsbond heeft met te leurstelling kennis genomen van de beslissing van de regering. Hoewel de redelijkheid van een loonsverhoging van 5 pet volledig wordt erkend in verband met de compensatie voor huurverhoging en de opheffing van de consump tiebeperking, betreurt de N.R.K.M. het ten zeerste, dat de regering deze last afwentelt op het be drijfsleven, terwijl toch uit de be treffende cijfers te concluderen valt, dat het midden- en kleinbe drijf een dergelijke lastenverho ging niet kan dragen. Niet alleen wordt door de thans genomen be slissing de doelstelling van het totale compiex van maatregelen van huurverhoging en belasting verlaging de mogelijkheid van ruimere irvesteringen niet be reikt. doch liet midden- cn klein bedrijf wordt integendeel zwaar der belast. Een verdergaande belastingver laging, waardoor deze last min stens gecompenseerd wordt zal noodzakelijk zijn. Met name wordt hier bij gedacht aan de vereve ningsheffing. De N R.K.M. zal dan ook niet nalaten bq regering en parlement op dezc verdergaande belastingverlaging aan te drin gen. van leden van de Kerk tegen de Poolse nationale belangen veroordeeld hebben en critiek geleverd hebben op de katholieke Kerk in West-Duitsland wegens het steu nen van „wraakgierige" Duitse eisen. Eveneens volgens Radio Warsghau koos het Episcopaat mgr Michel Klepnez, de bisschop van Lodz, tot waarnemend pri maat. Kard. Vyszinsky is 52 jaar. Hij werd in 1924 priester gewijd. Hij was een van de acht nieuwe kardinalen, die in Januari van dit jaar niet naar Rome konden reizen om de kardinaalshoed in ontvangst te nemen. Sedert de bisschop van Kielce, mgr Kaczmarek, verleden week wegens „spionnage" werd veroordeeld tot twaalf jaar gevarigenisstraf, is kardinaal Vyszinsky door de Poolse radio en pers beschuldigd van „ontsouw". In het rege ringscommuniqué, waarin de schorsing werd bekendgemaakt, werd o.m. gezegd, dat het gedrag van kardinaal Vyszinsky „een sfeer van irritatie" had geschapen, die „bijzonder nadelig was, gezien de aan slagen op de integriteit van de grenzen van de Poolse volksrepubliek." De onlangs uitgesproken vrees van de Osservatore Romano, dat in Polen een zeer verscherpte godsdienstvervolging voor de deur staat, is maar al te snel juist gebleken. Dit zou er bq nader inzien toe moeten leiden, dat het prijsindexcijfer niet 120 maar 119 moest bedragen. Het optelsommetje werd door deze wij ziging zo ging de heer Ruppert verder als volgt: Huurverhoging 2,1 pet. Consumptiebeperkdng 3,5 op Samen 5,6 Belastingverlaging 0,8 af Resteert 4,8 pet, of Afgerond 5 pet. En zo bekeken is dan de loonregeljng opgelost volgens statistische probleem stelling, aldus de heer Ruppert. Op deze manier is in de Stichting van de Arbeid dan het voorstel gekomen, dat voor de arbeiders een loonsverho ging zou worden vastgesteld van 5 pet. Maar volgens de heer Ruppert zijn in deze de werkgevers in wezen principieel volkomen in het ongelijk gesteld, al heb ben zij materieel dan tenslotte aan het langere eind getrokken. Van werknemerszijde is natuurlijk toch nog de 6 procent verhoging verde digd op grond van de doorwerking van de loonsverhoging in het prijspeil, want de werknemers waren nu eenmaal niet erg geneigd zich neer te leggen bij een geringere verhoging, alles tengevolge van een fout, door het C B.S. gemaakt en waarbij de arbeiders worden gedrukt op het welvaartspeil van September 1949, ondanks de sindsdien ingetreden grotere nationale welvaart, zo besloot de heer Ruppert zijn verklaring. Maarschalk Tito, de Zuidslavische pre sident, heeft in een Zondag te Rouma, ten Noorden van Belgrado, gehouden re de o.a. gezegd, dat het kerkelijk probleem in Zuid-Slavië geschapen was door de houding van zekere hoge dignitarissen, die een onvriendschappelijke politiek je gens het regiem voerden. Van de andere kant veroordeelde Tito onlangs voorge komen incidenten, waarbij geestelijken werden lastig gevallen. CHTERAF hebben wij haast spijt, dat wij „onze Mansholt" vroeger nu en dan een beetje in de boot hebben genomen over zijn distributie beleid. Want zo heel slecht heeft hij het blijkbaar in vergelijking met Engeland b.v. niet gedaan. Tenminste wat de duur betreft. Zoals men gisteren in dit ons lijfblad heeft kunnen lezen, is pas met ingang van Zondag op het eiland der Britten de distributie van suiker opge heven en zijn vlees en boter daar nog op de bon. En dat na H jaar! Wij in Nederland zijn al lang vergeten, hoe een distributie-bonnetje er uit ziet. Er sullen er ongetwijfeld nog wel zijn, die levensmiddelenkaarten bewaard heb ben als een curiositeit, maar verder zijn bij ons de bonnen van de bon! Wanneer men zo iets leest uit Enge land, dan sou men haast gaan denken, dat er in Nederland geen vuiltje meer aan de lucht is. Doch de werkelijkheid is anders. Want er mogen dan geen bonnetjes meer zijn, er zijn nog heel wat maatregelen nodig om de distri butie-vrije artikelen zodanig in prijs te doen zijn, dat sij werkelijk vallen te kopen. Een duidelijk voorbeeld daarvan is de melkprijs. Zoals gemeld, deelde in antwoord op een schrijven aan de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw met het verzoek om inlichtingen over de hoge melkprijs genoemde maatschappij mee, dat dank zij verschillende rege- rings-subsidies juist de prijs aan de lage kant is. Zou deze subsidie er af gaan, aldus gemeld schrijven, en zou het vet gehalte worden vrijgelaten, dan zou de consument 32Vz cent per liter moeten betalen. Welnu, tegen zo'n prijs zou de melk niet voor elk zijn Daarom moet de regering ook van daag aan de dag nog wat in de melk te brokkelen hebben en de vinger in de pap houden. Wij merken daarvan met zoveel, omdat anders dan bij de distri butie, hierbij niet zo zeer aan de weg getimmerd wordt. Doch nu we dat gelezen hebben over die melkprijs, zijn wij echt dankbaar ge stemd, dat er in alle stilte zo goed voor ons gezorgd wordt. (Van onze verslaggever) Met glundere gezichten stapten van morgen om half negen drie meisjes en twee jongens in de blauwe helicopter van de Sabena op de Rotterdamse heliport aan de Katshoek- Opgewonden en blq zwaai den zq naar hun ouders, die op korte af stand toezagen, hoe hun kinderen voor een uitstapje van een dag naar Brussel bezit namen van de Sikors-ky. Over en weer werd er gezwaaid ten afscheid, toen de machine, die inmiddels „met de armen was gaan zwaaien", langzaam naar het platform draaide, daar de motor zwaar der liet brommen en statig in de lucht steeg om dan met snelle vaart voorwaarts omhoog te schieten, terwijl de vele be langstellenden, die altijd bij de Katshoek te vinden zijn als er een helicopter aan komt of vertrekt, de halzen reikten om de libel nog zo lang mogelijk te zien. De vijf gelukkige kinderen hadden mee gedaan aan de wedstrijd van de Katho lieke Nationale Bond voor E.H.B.O. in samenwerking met de K.R.O. In de gids van deze omroep is destijds een prijsvraag verschenen, waarbij het er om ging een plaatsnaam te raden. „Het was niet zo moeilijk", zei de 16-jarige Wim Gielen uit Swolgen, één van de winnaars, voor het vertrek. „Er waren zeven bergen te zien en dus was het gemakkelijk te raden, dat het om Zevenbergen ging". Dat dachten de meesten althans, doch zij vergaten, dat de bergen in een hoek te vinden en dat het dus ging om Zevenbergschenhoek. De drie meisjes en de twee jongens, die van daag naar Brussel zijn geweest, hadden dit natuurlijk wel opgemerkt en bij loting waren zij de gelukkige winnaars gewor den van de extra-prijzen. Want de hoofd prijs van de wedstrijd is gewonnen door Theo Saaibrink uit Hilversum, die ban ketbakkersleerling is en door de geld prijs nu in staat is gesteld om een studie aan te pakken. Nog 500 andere winnaars waren er, die allen verschillende artike len hebben ontvangen. Voor de 15-jarige Ria van Asten uit Gouda, de 15-jarige George van Noessel uit Arnhem, de 16- jarige Wim Gielen uit Swolgens, de 16- jarige M- Vilé uit Eindhoven en de 14- jarige Nannie van Agimaai uit Steenber gen waren echter de extra-prijzen: een dagtrip naar Brussel. Als vertegenwoordiger van de Katho- l'iekc Nationale Bond voor E.H.B.O. is E. A. J. M. baron van Voorst tot Voorst mee gegaan met de kinderen, terwij] Wim Quint van de K.R.O. de tocht, eveneens meemaakte. En het spreekt welhaast van zelf, dat „Tante Roos" ook van de partij was In Brussel werden de bezienswaar digheden van de stad bezichtigd, terwijl ook een bezoek zou worden gebracht aan de Belgische omroep, het N.I.R. De ouders van de kinderen hebben van daag een prettige dag in Rotterdam gehad. Zij bezichtigden de stad en maakten een tochi door de havens op uitnodiging van de Bond voor E.H.B.O., wiens voorzitter, de heer A. M. Bergers, vanmorgen bij het vertrek aanwezig was. Om half zes keerde het gezelschap uit Brussel te Rotterdam terug en de ouders stonden gereed om hun kinderen, die moe maar uiterst voldaan waren dat spreekt vanzelf In ontvangst te nemen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1