Maastricht voor de tweede maal bevrijd Oud-president Truman liet zich weer eens horen KLM opende nieuw busstation op Amsterdams Museumplein m Vliegveld „Haamstede thans weer bruikbaar Verhoging van logiesprijzen niet zonder gevaar Tito wenst geen volksstemming over Triest Eerste kinderbedevaart Lourdes vertrokken Moeders wuifden haar zieke kinderen vaarwel naar Hst eten moet smaken Natuurlijk BRITS-EGYPTISCH ACCOORD OYER SUEZ-KANAAL Clark Gable moest acht maal stadhuis trappen ophollen Schouwen wordt leeggepompt VOOR DE M.G.M. CAMERA S Enthousiaste meisjes doorbraken cordon II Waarschuwing tegen redeloze „ketterjagerij" Ontlasting van verkeer op Leidseplein Opheffing spoorlijn Loolaan-Scheveningen Snuif en wrijf "T beM*»s! jNa dichting van sloten en konijnenholen Duitsers lieten er 1600 landmijnen achter voorzichtigheid Net echt McCarthy gelooft niet meer in Beria Onderhandelingen met Albanië afgebroken Mens en mijn Neo-nazi's veroordeeld Het raadsel van de Korea-Mig Nog één ondergeschikt détail is in geding DINSDAG 29 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 Eind October weer 9000 ha droo^? HORECAF MAANT TOT KONINGIN NAAR DUIVELAND LAAG WATER IN DE WAAL (Van onze speciale verslaggever) Tj bevrijding van Maastricht door de Metro Goldwyn Mayer is Maandag ietwat moeizamer in haar werk gegaan dan indertijd door de Ameri kanen. Tot drie maal toe moesten de troepen van Clark Gable op de Maastrichtse markt hun opmars stoppen om de cameramannen gelegenheid te geven een nieuwe opstelling te zoeken. Dat alles gebeurde op het ge deelte van de markt dat uitmondt in de Spilstraal. In die straat stonden onder spandoeken met, opschriften als „Long live our liberators" en „Hello Allies" tientallen trucks en enkele tanks opgesteld. De bemanning van die xoertuigen bestond echter niet, zoals in het Maastricht van September 1944 uit Amerikaanse G.I.'s maar uit in Engels uniform gestoken leden van de Nationale Reserve. Bovendien hadden zich op de trucks en de tanks tal van lieftallige Maastrichtse meisjes genesteld, meisjes met ruikers en vaantjes in de hand, omhangen met linten en met papieren petjes in de kleuren van de geallieerde vlaggen. i TUSSEN de Spilstraat en het stadhuis op de markt stond voor een kapitaal aan figuranten, mannen, vrouwen en kinderen, allen gekleed in reeds jaren geleden afgedankte plunjes en elk goed voor vijftien gulden. Andere figuranten vulden de ramen van de huizen rond de markthoek waar het leger van de M.G.M. Maastricht binnen zou rukken. Om negen uur stond dit leger reeds klaar. Het duur de echter tot tegen elf uur voordat regis seur Godfried Reinhardt op zijn fluitje floot ten teken dat het spel kon gaan be ginnen. Voordat het zover was werden kilo's serpentines uitgedeeld aan de figu ranten, kregen oude mannetjes bonte lin ten op hun hoed gespeld en drukte Gerard Rutten het publiek meermalen op het hart bij de intocht der pseudo-gealiieerden toch vooral niet naar de camera te kijken. Clark Gable, die verondersteld werd als intelligent-officier kolonel De Winter met het in de Spilstraat opgestelde leger mee gekomen te zijn. stond al die tijd ergens op de markt dapper de blikken van duizenden bewonderaars te trotseren. Toen dan eindelijk Godfried Reinhardts gefluit weerklonken had. reden de trucks en de tanks met veel geraas de markt op en begonnen de figuranten onder gejuich te zwaaien met hun linten en vlaggetjes. Na de tanks volgde een lange stoet infanteristen, van wie velen zich een enthousiaste omhelzing van vele Mas- treechter kinnekes" moesten laten welge vallen. hetgeen hun echter overigens wel aanstond. Toen de infanterie op weg was, kreeg ook Clark Gable eindelijk wat te doen. Hij moest met forse passen in de richting van het stadhuis lopen om zich daar bij een of andere verzetsleider te melden. Met dit tweede gedeelte van zijn opdracht had hij echter nog tot 's mid dags de tijd. 's Morgens werd hij eerst midden op de Markt onthaald op een innige omhelzing door Annelies Witter, zeventien jaar oud en sinds gisteren het gelukkigste meisje van Maastricht. Toen zij zich opgetogen van haar taak gekweten had, deed zich een opwindend incident voor. Tientallen andere Maastrichtse meisjes doorbraken namelijk het cordon van M.P.'s en O.D.-ers, om het voorbeeld van Annelies te volgen. Allemaal kregen zij Clark niet te pakken, maar zovelen wisten toch in de buurt van zijn snorretje door te dringen, dat de be roemde man tal van lipstickvlekken op liep op zijn gesoigneerde wangen. Met 't gevolg, dat later ten aanschouwen van al het publiek een van de technici der M.G.M. Clarks gezicht langdurig met een zakdoek moest gaan bewerken. Mr Gable gooide de deur dicht NA dit intermezzo floot regisseur Rein hardt nog diverse malen, waarna telkens opnieuw tanks voorbij rolden, vlaggetjes werden gezwaaid en Clark Gable telkens werd omhelsd, doch alleen door Annelies Witter. Nog vaker moesten 's middags de opnamen in de hal van het stadhuis herhaald worden. Daar stormde Clark Gable tot acht maal toe de deur binnen om zich bij een M.P- te melden waarna hij tenslotte gehaast de trap in de hal opliep om zijn opwachting te gaan maken bij de nog steeds niet aan bod ge komen verzetsleider. „Snap jij nou dat het mogelijk is da er ooit een film klaar is gekomen!" vroeg ons een toeschouwer toen men voor de achtste maal deze scene had herhaald. Niet alleen mr Gable moest in de stad huishal telkens in actie komen maar ook een aantal stoottroepers die zich hadden verzameld onder enkele vergeten affiches welke de jeugd van Nederland opwekten voor de Waffen SS. Deze stoottroepers moesten telkens voordat Glark Gable bin nenstormde de vloer aanvegen, met bed den sjouwen en een telefoonleiding aan leggen. Bovendien ging tot acht keer toe een groepje opgewonden lieden met ver warde haren rond een bureau formulieren staan vragen. Welke formulieren, dat wis ten zij overigens zelf niet, zo bleek ons later. Nog later greep tenslotte ook de verzetsleider zijn kans. Hij kreeg Clark op bezoek in een van de wethouderskamers op het stadhuis, van welke kamer mr Gable telkens met een harde bons de deur dichtgooide. Hoe vaak wel hebben we maar niet geteld Clark Gable trappen lopen De vorige Amerikaanse president, Harry tiek moest naar zijn mening gericht zijn Truman, heeft Maandagavond de Ameri- j op een nieuw en versterkt program voor Onder luid gejuich van de Maastrichtse bevolking rollen de tanks het met vlaggen en spandoeken versierde Marktplein op. Op de plaats waar nog tot voor kort enkele „betonnen olifanten" stonden als herinnering aan de Duitse bezetting, te genover het Concertgebouw en de beide musea in Amsterdam, heeft gistermiddag de wethouder van Publieke Werken, mr G. van 't Huil, het nieuwe semi-perma- nente K.L.M.-busstation geopend. Burge meester d'Ailly, die weer eens op reis is, getuigde van zijn belangstelling door een gelukstelegram. Voordat de deuren werden geopend en een bonte carnavaleske troep van verkle de stewards en stewardessen in de kleder dracht van de landen waar de K.L.M. op kanen opgeroepen tot een actie tegen de „terugkeer van het isolationisme in de Ver. Staten". Met klem drong hi) aan op wat hij noemde „een versterking van het grote bondgenootschap van vrije mensen". Hij zeide dit te New York in een rede ter gelegenheid van het feit, dat hij uit han den van zijn voormalige minister van buitenlandse zaken, Dean Acheson, de „onderscheiding der vier vrijheden" ont- wederkerige handel, een „werkelijk krach tige defensie", steun aan de NATO. aan de Europese eenwording en aan de bond genoten in Zuid-Amerika en het Stille- Oceaangebied. Een belangrijk punt van deze politiek acht Truman de bereidheid „om in nauwe overeenstemming met onze bondgenoten in alle oprechtheid oplossingen te zoeken Zoals bekend, heeft het comité van actie tegen opheffing van de spoorlijn LoolaanScheveningen enige weken ge leden nog éénmaal getracht de minister van Verkeer te bewegen zijn beslissing ta.v. de opheffing met ingang van 4 October a.s. van deze spoorlijn te her zien, daar door deze opheffing de in -Wassenaar en Marlot woonachtige fo rensen in de steek zouden worden gelaten. Het comité is van mening, dat de fo rensen (snel) trams, welke de H. T. M. na de opheffing van de spoorlijn tussen Wassenaar (remise) en Den Haag Sta tion Hollandse Spoor (dus niet Turf markt) zal later, rijden niet de oplos sing brengen en derhalve niet als een redelijk alternatief kunnen worden aan vaard. De minister van Verkeer acht echter de vervoersvooi'ziening door middel van deze versnelde tramverbinding wel rede lijk en handhaaft dan ook zijn beslis sing t.a.v. de opheffing van de spoor lij))..,Pit met het oog op een staat, ver strekt door de Rijksverkeersinspectie, waarbij een overzicht wordt gegeven vliegt binnenkwamen om de geestrijke dranken uit het land van herkomst te ser veren. sprak dr A. Plesman, de directeur- generaal van onze nationale luchtvaart maatschappij, enkele woorden, waarin hij erop wees, dat de totstandkoming van het gebouw nogal wat voeten in de aarde heeft gehad. Dit is kenmerkend voor Am sterdam, omdat men er van te voren al wat pret aan wil beleven. Onder een fan in de vorm van een Superconnie sprak dr Plesman over het jeugdige luchtvaarthart dat de Amstelstad toch heeft. Hij vond „busstation" een te gewoon woord en daarom sprak hij liever van een ,;air ter minal". Het blijft echter een semi-per- maent busstation dat na 7 jaar weer gaat verdwijnen, omdat de Dienst van Stads ontwikkeling er een groen gazon heeft geprojecteerd. Intussen zullen er naar schatting vijf millioen mensen door af- en aangevoerd zijn, nog afgezien van de heli- coptère-reizigers, die burgemeester d'Ailly, volgens dr Plesman, zo graag ook in Amsterdam wil hebben. Het busstation betekent een goede ont lasting van het toch al zo drukke verkeer op het Leidseplein en als zodanig is het zeer zeker zeer doelmatig. Voor zo lang het duurt, althans! Advertentie Uw verkoudheid van neus. keel of borst weg met Naar ons door de dienst Dijkherstel Schouwen-Duiveland wordt medegedeeld, vorderen de werkzaamheden aan de nieu we ringdijk nabij Schelphoek zodanig, dat vandaag een aanvang zou worden gemaakt met het leegpompen van het waterschap Schouwen. Dit betekent dat, indien alles vlot verloopt, eind October wederom een oppervlakte ter grootte van ongeveer 9.000 ha droog zal komen. Dan zal in het gehele rampgebied de Vierbannenpolder op Duiveland, groot ongeveer 2500 ha, met daarin de dorpen Ouwerkerk en Nieuwer- kerk als laatste overstroomd gebied res teren. Dit gebied zal eerst kunnen worden drooggemalen, na de sluiting van het laat ste gat, n.l. bij Ouwerkerk. Aan dit laatste object wordt met man en macht gewerkt. Nieuwe dijk bij Middelharnis Het dijklichaam van Middelharnis- haven naar de polder Oude Stad op Goe- ree-Overflakkee is na vijf maanden hard werken gereed gekomen. Met het herstel van de dijk is op 25 April j.l. een aan vang gemaakt. Sindsdien is 340.000 kubie ke meter zand over een lengte van in to taal vier en een halve kilometer opgespo ten. Begin October zal, naar wordt ver trouwd, het zandprofiel van de dijk ge reed kunnen zijn en eind van die maand de asfaltering. Een maand later zal ook de kleibekleding zijn aangebracht. De Noordzijde van het eiland kan dan veilig worden geacht. De nieuwe dijk is zodanig gelegd, dat bij het Brienengors circa zestig hectare nieuw land is gewonnen. Aan de Zuidzijde van het eiland ver lopen de werkzaamheden eveneens naar wens. Advertentie Hoe kookt U smakelijk en toch zó, dat U toekomt met Uw huishoudgeld? abonneer u op HET BLAD. DAT REKENING HOUDT MET UW BEURS In de Westhoek op het vliegveld „Haam stede" is dezer dagen een noodstartbaan gereed gekomen. Hierdoor is het mogelijk het Westen van ons land bijv. via het vliegveld Ypenburg in ca. een half uur te bereiken. Voor de tweede wereldoorlog had Schouwen-Duiveland een bruikbaar vlieg veld, dat in Juli 1931 in gebruik werd geflómên. Het terrein dat fs gelegen tus sen de duinen bij het strand en nabij de Voor ons land als geheel is de bedrijfs- van de reistijden tussen Wassenaar en drukte in 1952 in het hotel-, restaurant- en Zo zeer leefde de Maastrichtse be volking zich in haar rol in, dat men, bij het binnentrekken van de troe pen, dezelfde tafereeltjes te zien kreeg als destijds in de rumoerige bevrijdingsdagen. Een jongedame heeft, gewapend met een Engels vlaggetje en een lieftallige glimlach, een „Tommy" aan de haak geslagen.. Net echt, ware het niet dat de „Tommy" in sappig Maastrichts zijn instemming met deze gang van zaken betuigde. ving, welke jaarlijks ter nagedachtenis j voor onze geschillen met het Sovjetblok aan president Roosevelt wordt uitgereikt, i door middel van geduldige en vreedzame Volgens de oud-president hopen deonderhandelingen". Sovjet-heersers de wereld in hun macht te krijgen door de eenheid van de vrije volkeren te niet te doen door het zaaien van tweedracht en wantrouwen. Maar Truman ziet ook andere gevaren. Hij vervolgde: „In ons gehele land zijn mensen aan het werk, die achterdocht jegens de Ver. Naties, onze bondgenoten en onze eigen ambtenaren zaaien. In Washington stijgt de waanzin om alles te onderzoeken tot nieuwe hoogten. De clerus, de pers en zelfs de grote philantropische instellingen worden tot het mikpunt uit gekozen. „Dit afschuwelijke gedoe verschilt niet j zo veel van de bedenkelijke tactiek van de onverzettelijke isolationisten van twaalf jaar geleden. In feite zijn het hier dezelfde mensen, dezelfde gezichten. De oude isolationisten worden door de omstandig heden de nieuwe nationalisten, de nieuwe imperialisten". De oud-president drong er op aan deze „valse profeten en ijveraars, die luidkeels roepen om het hoofd van iemand", aan de kaak te stellen. Truman drong er met klem op aan o-m, onafhankelijk van partij-politiek, de voor naamste richtlijnen van de Amerikaanse buitenlandse politiek te volgen. Deze poli- De Amerikaanse senator McCarthy, be kend als de felste communistenjager der V.S., heeft gisteren te Washington gezegd, dat de beweerde vlucht van Beria, de afgezette Russische minister van binnen landse zaken, „op een voor de gek houderjj begint te lijken". Hij verwacht, dat de Spaanse regering binnenkort een verklaring over deze kwestie zal afleggen. „Het ziet er meer en meer naar uit", aldus McCarthy, „dat de man in Spanje Beria niet is". Gezegd wordt, dat McCarthy aanvankelijk wel geloof hechtte j aan de betrokken berichten en dat een bevel was uitgevaardigd om de mysterieuze man in Spanje als getuige voor McCarthy's j sub-commissie van onderzoek te laten verschijnen, indien hij naar de Ver Staten zou komen. Rotterdam in beide richtingen voor en na de opheffing van de spoorlijn. In overleg met het werkcomité van de Wassenaarse forensen zijn de tijden voor genoemde forensen (snel) trams vastgesteld. In beide richtingen zullen de tramtreinen tussen de Remise Wasse naar en het viaduct Leidse Straatweg aan alle halten stoppen voor het in- resp. uitlaten van reizigers; tussen het via duct Leidse Straatweg en het Hollandse Spoorstation alleen daar, waar de ver keersregeling zulks noodzakelijk maakt. cafébedrijf in vergelijking met het vooraf gaande jaar niet onbevredigend geweest, zo wordt opgemerkt in het jaarverslag over 1952 van „Horecaf", de Nederlandse bond van werkgevers in hotei-, restau rant-, café- en aanverwante bedrijven. In Rotterdam, 's-Gravenhage, Amster dam en Utrecht, waar zich ongeveer 80 pet. van het buitenlandse vreemdelingen verkeer concentreert, werd het afnemend bezoek van Nederlanders ruimschoots ge compenseerd door de intensivering van het Advertentie H.M. de Koningin is voornemens mor gen een niet officieel bezoek te bren gen aan Duiveland. De Koningin zal o.m. de dorpen Oosterland, Sirjansland, Bruinisse, Nieuwerkerk en Ouwerkerk bezoeken. Zoals is gemeld zal de Koningin Woensdagmiddag in Koudekerke op Walcheren de uitbreiding van het ver pleeghuis voor chronische zieken „Der Boede" in gebruik stellen. Het bezoek van Hare Majesteit aan Duiveland zal aan haar bezoek aan Koudekerke voor afgaan. Naar het persbureau A.F.P. te Belgrado heeft vernomen, heeft Joego-Slavië het dertien dezer door Italië gedane voorstel om over de toekomstige status van Triest door een volksstemming te laten beslissen, van de hand gewezen. De regering van Tito heeft dit besluit kenbaar gemaakt in een nota, welke aan de Italiaanse zaakgelastigde te Belgrado is overhandigd. Voorts is medegedeeld, dat Tito ook niets voelt voor het Italiaanse voorstel om een internationale conferentie over het vraagstuk-Triëst te houden. Zulk een conferentie zou, volgens de Joegoslavische nota, het vinden van een oplos sing slechts bemoeilijken, „tenzij de standpunten der betrokken regeringen tevoren, door diplomatieke gedachtenwisseling, nader tot elkander zijn gebracht". Met nadruk wordt verklaard, dat de sfeer, geschapen door de Italiaanse mili taire demonstraties langs de Joegoslavische grens, het bereiken van overeenstemming moeilijker heeft gemaakt. „Het houden van een volksstemming is pas dan gerechtvaardigd, wanneer eerst het onrecht, dat de Joegoslavische bevol king onder Italiaanse heerschappij is aan gedaan, wordt hersteld, daar hierdoor d:e oorspronkelijke samenstelling van de be volking werd veranderd", aldus de nota. ■et officiële Joegoslavische persbureau «Yanjoeg" heeft gemeld, dat da Joego- slavischAlbanese onderhandelingen over het regelen van grensincidenten, zfln af gebroken, „omdat de Albanese delegatie alle Joegoslavische voorstellen hardnekkig verwierp". Of de verwachte JoegoslavischBul gaarse onderhandelingen zullen doorgaan, is zeer de vraag. De Joegoslavische rege ring heeft juist gisteren de Bulgaren er van beschuldigd, dat zij langs de grens een vijandige politiek voeren. Bij een reeks incidenten zou een Joegoslaaf zijn gedood, terwijl verscheidene grenswachten verwondingen opgelopen zouden hebben. Van 1 tot 8 December aanstaande zal te Rome een wereldcongres der katholieke jeugd worden gehouden. De Eeuwige Stad is daartoe uitgekozen in verband met het eeuwfeest der dogmaverklaring van Ma ria's Onbevlekte Ontvangenis. Van onze Limburgse redacteur) Op het perron van het Maastrichtse station kwam een stoet kinderen Maandagmiddag afscheid nemen van hun vriendjes en vriendinnetjes, die naar Lourdes zouden gaan. Vader-bisschop, de grote kindervriend, die mee naar Lourdes gaat, verzamelde allen om zich heen en zette met hen het lied van de Sterre der Zee in. Na het laatste couplet knielden de kinderen neer, baden gezamenlijk het Wees Gegroet en ontvingen de bisschoppelijke zegen. Een ontroerend tafereel De bisschop was alleraardigst voor de kinderen. Hij had voor allen een hartelijk woord, drukte hun een kruisje op het voorhoofd, liet ze de ring kussen of hield hun vriendelijk-lachend zijn borstkruis voor wanneer zij wat eenkennig geen handje durfden geven. Het was een afscheid waarbij menige traan werd geschreid, vooral door de moe ders, die haar kinderen op deze bedevaart toevertrouwden aan de liefdevolle zorg van vriendelijke verpleegsters. Moeders zijn immers meer gehecht aan haar zor genkinderen dan aan gezonde robbedoezen, die niets mankeren en gezond en wel uit de kluiten schieten. Dat bleek bij dit af scheid opnieuw. In een der compartimenten van de zie- kentrein lagen twee jonge meisjes op een matras, wellicht zusjes van elkaar, schat ten van kinderen, maar o zo tenger. Een van haar hield haar pop vast omklemd in de arm; de ander staarde moe en ver drietig door het raam naar buiten. „Dag Wiesje, wuif nog eens naar Mama", hoor den wij de bezorgde moeder zeggen. „Zal je goed bidden in Lourdes?" En het arme kind vouwde eerbiedig haar tengere hand jes tezamen. Schoolkinderen bidden mee Al deze jongens en meisjes lijden aan ziekten en kwalen waarvoor de medi sche wetenschap geen geneesmiddel kent. Op hun verre tocht worden zij gesteund door het gebed van alle katho lieke schoolkinderen van ons land, 600.000 in getal. In hun gezelschap reizen ruim 600 Volwassen pelgrims mee, die niet alleen afkomstig zijn uit Nederland, maar ook uit België, Duitsland, Frankrijk en zelfs uit Hongarije. Toen het laatste jongetje dat mee moest met de electrische trein op het laatste nippertje uit Utrecht gearriveerd en door een paar kloeke militairen wegens twee beenprothesen kon de stakkerd niet snel genoeg lopen de ziekentrein binnen ge dragen was, gaf de chef het sein tot vertrek. De kinderbedevaart de eerste in de rijke geschiedenis van Lourdes begaf zich op weg naar Maria's Genadeoord in de Pyreneëen- Ter gelegenheid van het gouden jubileum van de Nederlandse Katholieke Mijnwer- kersbond, heeft Pater drs. Remigius Die teren O.F.M. een ruim 300 pagina's tellend boek geschreven, dat onder de titel „Mens en Mijn" een volledig en vlot verteld overzicht geeft van de geschiedenis, die deze bond in de achter ons liggende vijf tig jaar maakte. Men vindt er alles in te rug, het ontstaan, de vaak met felle strijd gepaard gaande groei, de organisatorische uitbouw, de successen en de tegenslagen. Een bijzonder woord van lof is wel op zijn plaats voor de tekenaar Jul Terlingen, die het boek illustreerde en met vaak mees terlijke hand al datgene wat nauw verwant is aan mijn en mijnstreek in beeld wist te brengen. Het is mede door deze teke ningen, die door het hele boek heen een rake reportage geven van het leven van de kompel, dat „Mens en Mijn" een boek werk is geworden dat men niet ongelezen in de kast zal zetten. De waterstand in de rivier de Waal is thans bijzonder laag, tengevolge daarvan heeft de rijkswaterstaat de nacht vaart op deze rivier o.a. tussen Sint Andries en Nijmegen, verboden. De scheepvaart ligt tussen een uur na zonsondergang tot een uur voor zonsopgang stil. buitenlandse bezoek. Op de meeste andere plaatsen van ons land werd echter onvol doende compensatie voor het afnemende binnenlandse bezoek in een toenemende buitenlandse vraag gevonden. Voorts heb ben de bedrijven „in de provincie" meer te lijden van de concurrentie van de „mo derne vormen" van logies vers trekking, zo als de „bungalow-ondernemingen" e.d. Uit „de provincie" worden dan ook heel wat minder optimistische klanken vernomen, al doen zich uiteraard plaatselijk grote verschillen voor. Een ongunstiger factor wordt voorts ge noemd de verdere stijging van de exploi tatiekosten in 1952. Dat onder deze om standigheden aan een verhoging van de prijzen wordt gedacht, spreekt vanzelf, al dus het jaarverslag. Over dit vraagstuk werd dan ook in het hoofdbestuur druk gediscussieerd. Als gevolg van de grote plaatselijke verschillen bleek het echter moeilijk tot een landelijk advies te komen. In het bijzonder in de provincie is een ver hoging van de logiesprijzen niet zonder ge vaar wegens de koopkracht van het bin nenlandse publiek en de toenemende con currentie van de „moderne vormen" van logiesverstrekking. Ook in de grote steden dient echter voorzichtigheid te worden betracht, aldus het jaarverslag. Niet vergeten mag wor den, dat de intensivering van het buiten landse vreemdelingenverkeer in belang rijke mate steunt op de reputatie van goedkoopte die ons land zich sedert de tweede wereldoorlog heeft weten te ver werven. Voorts moet men bedacht blijven op de weer toenemende internationale con- currentie. Op het gebied van de buiten landse propaganda zal ook ons land niet i kunnen achterblijven. In dit opzicht acht „Horecaf" het toe te juichen, dat de sub sidie aan de A.N.V.V. dit jaar aanmerke lijk werd verhoogd. Een Duits hof te Dortmund heeft Maan dag zeven voormalige functionarissen van de verboden neo-nazistische „socialisti sche rijkspartij" (S.R.P.) tot gevangenis straffen variërend van 7 tot 9 maanden veroordeeld, op beschuldiging van het in gevaar brengen van de veiligheid van de staat en het negeren van een gerechtelijk bevel. Vijf der beklaagden kregen voor waardelijke straffen met een proeftijd van twee jaar. De beklaagden behoorden tot een groep van negen, die vorig jaar in strijd met de uitspraak van het hof voor grondwets zaken te Karlsruhe, waarbij de S.R.P. werd verboden, getracht zou hebben te komen tot de oprichting van een mantelorgani satie. Twee beschuldigden werden vrijge sproken. vuurtoren had een grootte van 36 ha. De vliegtuigen van het type fokker F 7a, F 8 en Douglas DC 2, ze waren toen nog niet zo groot en zwaar als men ze tegen woordig ziet landden op de grasmat. Er was een stationsgebouwtje met cafe- restaurant en een terras, waar men uit zicht had op de duinenrij en op dis be drijvigheid op het veld. Want ook de Na tionale Luchtvaartschool, militaire vlie gers en sportvliegers maakten van het veld gebruik. In die tijd, vóór 1940, was Haamstede opgenomen in de K.L.M.-route Amster dam (Schiphol) Rotterdam (Waalha ven) Haamstede Vlissingen Knok- ke. Van deze K.L.M.-verbinding werd, mede met het oog op de zeer geïsoleerde ligging van het eiland Schouwen-Duive land, in die dagen veel gebruik gemaakt, te meer daar de bewoners georiënteerd waren en trouwens nog steeds georiën teerd zijn, op Rotterdam en Den Haag. Het aantal passagiers voor Haamstede be droeg bijv. in 1938 plm. 10.000 een voor die jaren hoog aantal. Vlissingen werd in 10 minuten bereikt, Waalhaven in 20 mi nuten. Door de Duitsers werd het terrein tot de huidige grootte uitgebreid (c.a. 60 ha), waarna het in 19421943 onbruikbaar gemaakt werd, o.a. door het graven van een net van sloten (c.a. 1,20 m. diep en met een totale lengte van 9 km). Na de bevrijding lag het terrein vol met zware landmijnen. Deze, het waren er plm. 1600, zijn alle opgespoord en ver wijderd. Verharding met hoogovenslakken Na de ramp van 1 Februari is een ge deelte van het vliegveld noodgedwongen gebruikt door kleine vliegtuigen. Omdat het in lange tijd niet is onderhouden, is het veld door de konijnen, die hier in groten getale voorkomen, geheel onder graven en moesten de vaak meters lange holen worden opgegraven en gedicht. De startbaan is door een rijbaan van 12 m. breed verbonden met een klein platform dat voor het voormalige stationsgebouwtje ligt. De verharding is gemaakt van zgn. hoogovenslakken die uit Duitsland (Ruhr) moesten worden aangevoerd. In het voor malige stationsgebouwtje, dat door de oorlogshandelingen zwaar werd bescha digd en waarin na de ramp paarden en koeien werden gestald, is een wachtruim te ingericht. De Amerikaanse minister van lucht vaart, Harold Talbpt, heeft Maandag voor de pers verklaard, dat de Verenigde Sta ten de Koreaanse bestandsovereenkomst zouden schenden, indien zij de Mig-straal jager, die vorige week door een Noord- koreaanse piloot in handen van de geal lieerden werd gespeeld, niet aan de recht matige eigenaar zouden teruggeven. Het betrokken land zau echter moeten bewijzen, dat het toestel zijn eigendam is. Noch de Noord-Koreanen, noch de Chi nese communisten hadden tot nu toe ech ter aanspraak op het vliegtuig gemaakt. Volgens Talbot was het toestel twee a drie jaar oud. De minister verklaarde tenslotte, dat de beloofde 100.000 dollar aan de piloot, die de Mig naar Zuid-Korea heeft gebracht, zal worden uitgekeerd. Van gezaghebbende Egvptische helpen met en op te leiden in het on derhouden er van. zijde wordt te Cairo vernomen, dat Egypte de Britse voorstellen voor een regeling van het vraagstuk der Suez-kanaalzone vrijwel geheel heeft aanvaard. Slechts het Britse voorstel, dat Britse technici, die in de bases voor onderhoud zullen achterblijven, na dat de Britse troepen vertrokken zijn, uniform zullen dragen, is door de Egyptenaren verworpen. De door Egypte aanvaarde voorstellen omvatten het volgende: X- Het 80.000 man sterke Britse garni zoen in de Suez-kanaalzóne zal in een tijdsverloop van achttien maanden wor den teruggetrokken. 2. Vier duizend Britse technici zullen nog gedurende drie jaar in de bases der kanaalzone blijven, om de Egyptenaren 3. Geallieerde strijdkrachten zullen, in dien een lid-staat van de Arabische Liga zou worden aangevallen, weer de beschik king over de bases der kanaalzone ver krijgen. Van dezelfde, gezaghebbende Egyptische zijde, wordt er nog op gewezen, dat het Britse voorstel, dat de nog drie jaar ach terblijvende technici uniform zouden moeten dragen, voor Egypte onaanvaard baar is, „omdat wij er dan nimmer in zullen slagen het Egyptische volk er van te overtuigen, dat alle Britse strijdkrach ten uit de kanaalzóne zijn teruggetrok ken". Van dezelfde zijde wordt nog vernomen, dal een Egyptische generaal het bevel over de bases za' overnemen. Hij zal in deze functie door een Britse militaire raadgever terzijde worden gestaan. De Egyptenaren hadden gewild, dat de Britse strijdkrachten binnen een jaar tijds zouden zijn teruggr-nokken, doch zij heb ben het Britse voors'.ej, om deze periode op anderhalf jaar M stellen, aanvaard.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3