Gerepatrieerden moeten in onze samen leving worden opgenomen Perzische olie-industrie heeft 600 deskundigen nodig Samenleving n reusachtige machine geworden It m Russisch antwoord heeft ontwijkend karakter een Het doet weer denken aan de oude vertragingstactiek DIONNE-Vijfling gaat uiteen Machinalismeis ook op school een dreiging. Uitkijken Hun zelfwerkzaamheid dient te worden gestimuleerd Spoorhalte bij Sloterdijk Vrouw op straat vermoord VEEL WIND Oudste inwoonster van Nederland wordt 104 jaar DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Woensdag 30 September I9o3 WEERBERICHT Koningin onderhield zich met groepje bevoorrechten Huisvesting benauwend probleem Overleg van de minister van Maatschappelijk Werk met de mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft er toe geleid, dat voor 1954 1000 woningen extra zullen worden toegewezen. „De taak van de goede buur BRITSE TECHNICI NAAR ABADAN Gezin en school moeten beter samenwerken BIJZONDER ONDERWIJS ZIJ OOK BIJZONDER ONDERWIJS Vragen over de loons verhoging Plannen voor nieuwe lijn AmsterdamDen Haag (Van onze Utrechtse redacteur) In Den Haag DADER MELDDE ZICH Israëlisch-Egyptisch grensincident Atlantische Oceaan title Oceaan ËËËËlE Oudste inwoonster van Haarlem overleden De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met voornamelijk In de Noor delijke heltt' van het land tijdelijk regen of motregen. Langs de kust overwegend harde, in het binnenland overwegend krachtige Zuid westelijke wind. Iets hogere temperaturen. Donderdag 1 October: Zon op 6.40 u., onder 18.18 u.; Maan op 0.00 u., onder 15.56 u. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT te en ppelijke (Van onze TTtrechtse redacteur) Alle hulp aan gerepatrieerden een zaak van het gehele Nederlandse volk moet erop gericht zijn hen te brengen op de plaats, waar ze thuis horen en waarop ze recht hebben, n.l. als volkomen gelijken onder het Nederlandse volk in ons en hun eigen Nederland. Dit was de strekking van de besprekingen op de conferentie van het Centraal Comité van Kerkelijk en Particulier Initiatief voor Sociale Zorg t.b.v. gerepatrieerden, die gisteren op de Ernst Sillem Hoeve Eage Vuursche is gehouden en waaraan vertegenwoordigers van organen organisaties, onder wie vele gerepatrieerden, alsmede talrjjke maatschap werksters Jiebben deelgenomen. Veel indruk maakte het vooral op de gerepatrieerden, dat H.M. de Koningin het grootste deel van de besprekingen bijwoonde en onze Landsvorstin de lunch gebruikte uitsluitend met 21 van deze mensen uit verschillende kringen, onder wie enkele bejaarden en wezen. Niet zonder ontroering heeft na afloop van de conferentie een van deze bevoorrechten, de heer Koester daarvan verslag uitge bracht Toen de lunch geëindigd was, gaf H.M. de wens te kennen nog enige tijd met, dit groepje te willen samen zijn en aan ieder van hen persoonlijk vroeg de Koningin naar zijn zorgen. „Zij was en is voor ons", aldus de heer Koester, „een Moeder, die meeleeft met ons". De minister van Maatschappelijk Werk, mr F. J. F. M. van Thiel gaf uitdrukking aan de onverminderde belangstelling van de regering voor de gerepatrieerden en wees op de gemeenschapstaak, ten aanzien van het grote probleem van de inschake ling in de Nederlandse samenleving van onze mede-Nederlanders, die uit Indonesië naar hier zijn gekomen. Dit houdt in, dat hier niet alleen een taak en een opdracht liggen voor de overheid, doch ook voor de Nederlandse samenleving in het algemeen en wel in het bijzonder voor alle vrije or ganisaties, welke uit de rijk geschakeerde Nederlandse samenleving zijn voortgeko men. Het vraagstuk van de gerepatrieer den is dus voor de gezamenlijke verant woordelijkheid van de overheid en van het kerkelijk en particulier initiatief. Het was Z. Exc. opgevallen, hoe goed de jeugd uit de gerepatrieerde gezinnen zich op de scholen aanpast en opgenomen is in de kameraadschap van de klas en van de school. De jeugd geeft hier het lichtend voorbeeld aan de ouderen. Zoals de kin deren de jeugdige gerepatrieerden onbe vangen in hun midden opnemen en in hun sport en spel binnenleiden, zo hebben ook de ouderen de taak de van verre komende Met de Bkymaster Aalsmeer" vertrok gisteren van Schiphol voor de veertigste maal een groep van ongeveer 25 missio narissen naar missieposten te Juba, Entebbe en Tabora (Centraal Afrika). Voor het voeren van besprekingen op verschillende landingsplaatsen vlogen ditmaal enige bestuursleden en leden van de Raad van Beheer van de stichting „Raptim" met het gezelschap mee. gezinnen in hun midden welkom te heten en een gastvrije plaats te bieden. De voorzitter, de heer J. Moora zeide, dat een grotere taak ten deel zal moeten vallen aan de gerepatrieerden zelf en dat te allen tjjde de zelfwerkzaamheid van gerepatrieerden dus moet worden gesti muleerd. De heer Moora betoogde in verband met het rapport van de Com missie Achterstallige betalingen en de daarop gevolgde nota van de regering aan de Tweede Kamer, waarop hjj niet nader inging, dat er in zovele gezinnen directe nood is en zovele gezinnen in schulden zijn geraakt. De meest opmerkelijke ontwikkeling in het werk onder de gerepatrieerden in het afgelopen jaar is wei geweest, dat mede door een susidie van overheidswege, de Nederlandse organen van Maatschappelijk Werk en Gezinszorg, meer dan tevoren de gerepatrieerden in hun normale zorg zijn gaan betrekken. De jeugd en de bejaarden vereisen steeds meer zorg. Voor bejaarde gerepa trieerden, die niet hun eigen weg vinden en geen binding aan een jong gezin heb ben, is er gewerkt aan de totstandkoming van twee tehuizen voor de bejaarde ge repatrieerden, één katholiek en één pro testants tehuis. Op 1 Juli 1950 waren 270 gezinnen door de overheid in woonoorden, later in toe nemende mate in hiervoor gecontracteerde pensions, ondergebracht. In de tweede helft van dat jaar groeide dit in overrom pelende snelheid met 4000 gezinnen. In 1951 met 3400 gezinnen; in 1932 met 1400 gezinnen; in 1953 (t/m. Augustus) met 650 gezinnen. Totaal 9700 gezinnen. Om deze gezinnen onder te brengen, waren op het hoogste punt 617 woonoor den en pensions nodig, welk aantal thans is gedaald tot 281 voor 1627 gezinnen. Deze cijfers deelde mr Ph. H. N. Werner voorzitter van de Coördinatie-commissie Gerepatrieerden, waarin verschillende de partementen vertegenwoordigd zijn, mee, waarbij hij het vraagstuk van de huisves ting een der benauwendste problemen noemde. Huisvesting in woonoorden en pensions is uitermate kostbaar, maar, wat erger is, zo zei mr Werner, allerminst in het be lang van de assimilatie. Er zijn verschil lende maatregelen getroffen om de be schikking te krijgen over woningen en thans is het zo, dat van de z.g. Woning wetwoningen 5"/o wordt bestemd voor de gerepatrieerden. Van 1 Juli 1950 t/m. Augustus 1953, dus in rond 3 jaren, werden 7832 gezinnen aan een woning geholpen. Op 1 September j.l. waren er nog 1627 gezinnen zonder eigen huisvesting. Indien de omstandigheden blijven, zoals ze zijn, zijn er over een jaar nog 1600 gezinnen in de woonoorden en is nog niets kunnen worden gedaan aan de correctie van de andere wantoestanden. Een ander onderwerp, dat de Coördi natie Commissie thans opnieuw ernstig bezig houdt, is de inschakeling in de arbeid. Van de mannelijke gerepatrieerden was 57j/2 pet werkloos. Ongetwijfeld is hierop van invloed geweest het feit. dat rond j 76 pet gerekend moet worden tot de administratieve beroepen. Van de gelegenheid tot omscholing op j een rijkswerkplaats voor vakontwikkeling wordt zeer weinig gebruik gemaakt. In 3 jaren gingen in totaal 332 gerepatrieer- den naar een rijkswerkplaats, van wie er echter 155 de opleiding vóór het be- eindigen van de cursus verheten. De werk gevers zullen bereid moeten zijn om ten aanzien van de gerepatrieerden hun eisen nog meer aan te passen en om hun nog meer een bijzondere kans te geven. Onder applaus van de vergadering deel de de heer Werner mee, dat de minister van Maatschappelijk Werk bereid is ge volg te geven aan het verzoek om een wetenschappelijk verantwoord onderzoek in te stellen naar de wijze hoe tot nu toe de aanpassing is verlopen. Rector P. Mommersteeg. directeur van het Diocesaan Sociaal Charitatief Centrum in het bisdom 's Hertogen Dosch hield een inleiding over „De taak van de goede buur", waarbij hij er van uitging, dat de verhoudingen, die er zouden moeten heer sen tussen de gerepatrieerde Nederlanders en de Nederlanders uit het moederland moeten steunen op de fundam'entele deugd der christelijke liefde. In een door de Perzische omroep ver spreid rapport over de raffinaderijen te Abadan, dat door de vice-minister van buitenlandse zaken is uitgebracht aan de minister-president, wordt gezegd, dat het nodig zal zijn 600 deskundigen in dienst te nemen en 30 a 40 millioen uit te geven om te bereiken, dat de olieproductie ge lijk wordt aan die voor de nationalisatie. Verder wordt gezegd, dat het met een investering van 6 millioen en het in dienst nemen van 30 deskundigen mogelijk zaï zijn 9 millioen ton olie te winnen en daarvan 4 tot 6 millioen ton te raffineren. (Van onze correspondent). „De school kan niet vergeleken worden met een chemisch laboratorium, waarbü het risico: min of meer belangrijke ver liezen te lijden, gecompenseerd wordt door de waarschijnlijkheid van een ontdekking. In de school gaat het bij iedere ziel om de 1 redding of ondergang De vernieuwingen I die nodig worden geacht, hebben meer be- j trekking op de keuze van de paedago-^ gische middelen en directieven van onder, geschikte aard, terwijl de doeleinden en middelen van wezenlijke aard steeds de zelfde zullen blijven, zoals het laatste doel van de opvoeding steeds hetzelfde zal zijm God De organisatorische vorm is belang rijk, maar mag niet gaan overheersen. In de tegenwoordige maatschappij is dat helaas maar al te dikwijls het geval Onze samenleving js een reusachtige machine geworden, waarover de mens geen mees ter meer is, doch waarvoor hij bevreesd is. Dit „machinalisme" bedreigt ook het onderwijs. Gezin en school werken tegen woordig oppervlakkig samen, terwijl er een Innerlijke, harmonische band behoorde te zijn. Tot deze kernachtige uitspraak kwam gisteren dr A. I. M. Corneiissen uit Nij megen op de 20ste R.K. Gelderse Onder- wijsdas te Arnhem. Dr A. J. M. Corneiissen gaf zijn' visie op de katholieke denk- en levensstijl. Men moet de katholieke mentaliteit zien als een soort geestelijk zintuig, waarmee men Instinctief de weg kiest, welke de Kerk wil. De katholieke denk- en levensstijl wordt gekenmerkt door het juiste midden. Ze staat daarom even ver van een onge zonde behoudensgezin-dheid af als van nieuwlichterij. De sensus catholicus houdt vast aan het oude, dat degelijk is ge bleven en snelt niét overhaast op de tijd vooruit. Het is de stijl van de christelijke rangorde der waarde. Er is een groeiend begrip voor terugkeer naar de Kerk en naar God. maar van de andere kant is er een steeds stijgende vloedgolf, welke tracht de zielen in het slijk te verstikken. De vorming van een gesloten front tegen de tijdgeest, welke bezig !s het individu te verlagen tot een getal, :s volgens spre ker hoogst noodzakelijk. Voor hen, die in het katholieke onder wijs werkzaam zijn, ligt nier een zware opgave Het leerprogram dat middel is, m'ag niet domineren boven het doel, nl. d- leerling en zijn vorming tot persoon lijkheid. Ons bijzonder onderwijs moet in de volle zin van het woord bijzonder zijn Het is niet nod'g met de jeugd voortdurend te praten over God, maar als het gebeurt, moet het spontaan geschieden uit een diepe overtuiging. Het lid van de Tweede Kamer, mr W. A. J. Burger (P.v.d.A.) heeft de volgen de vragen schriftelijk gesteld aan de mi nister van Economische Zaken 1. Kan de ...inister meedelen of het juist is, dat het Centraal Bureau voor de Statistiek bij zijn advies omtrent de om vang van de bestaande consumptiebeper king aan de door de regering benoemde deskundigen-commissie met betrekking tot de aanhangig zijnde loonsverhoging, 'n andere methode van berekening heeft ge volgd, dan waarvan het aanvankelijk bij zijn voorlichting aan de Stichting van de Arbeid uitging? 2. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, kan de minister dan meedelen welke overwegingen het C.B.S. er toe hebben geleid deze wijziging in de berekeningsmethode te brengen? 3. Indien de eerste vraag bevestigend wordt beantwoord, is de minister dan niet van oordeel dat dit beleid van het Cen traal Bureau voor de Statistiek in hoge I mate moet worden betreurd, omdat het j vertrouwen in de objectiviteit van het C. B. S. door deze ontwikkeling kan wor- 1 den ondermijnd? In het rapport wordt nog gezegd, dat de regering de wetgeving betreffende de nationalisatie van de olie-industrie niet zal ontduiken, maar dat zonder de inkom sten uit de olie het grootste deel van de hervormingen, welke de regering op het oog heeft, niet verwezenlijkt zal kunnen worden. Reuter meldt nog, dat in de mededeling naar het schijnt een zachte aanwijzing wordt gegeven, dat de Perzen er zich op zullen moeten voorbereiden, dat althans enige Britse technici naar Abadan terug keren. Het clectriciteitsstation te Abadan verkeert volgens het rapport in uitsteken de conditie, maar enkele turbines moeten nodig door deskundigen worden nagezien en dit zal moeten geschieden door technici van de fabriek, die de machines bouwden, zo wordt gezegd. Het ligt in de bedoeling van de N. S. binnen afzienbare tijd bij Sloterdijk, in de spoorlijn Amsterdam-Haarlem, een halte, genaamd Amsterdam-West, in te stellen ten behoeve van de bewoners van Nieuw-Wcst en de in aanbouw zijnde tuin steden. De datum, waarop dit geschieden zal kon men ons echter nog niet noemen. Voorts vernemen wij, dat er plannen bestaan een spoorwegverbinding van Am sterdam naar Den Haag door de Haarlem mermeer te maken, welke lijn gedeeltelijk ondergronds zal lopen. De buslijn Amster dam-Den Haag, die volgende maand in gebruik wordt genomen, zal als een voor bereiding gelden. De buslijn AmsterdamDen Haag, die volgende maand in gebruik wordt geno men, zal als een voorloper gelden om de verkeersbehoefte daar te peilen. De ondergrondse lijn zal haar vttrtrek- punt krijgen op een ondergronds station in de omgeving van het Leidseplein in Amsterdam en buiten de grens van de hoofdstad weer boven de grond komen, verder door de Haarlemmermeer. Ook ftp het stationsgebouw Schiphol zal een ondergrondse halte komen. De spoorlijn wordt vervolgens doorgetrokken naar een punt boven Leiden, loopt dan naar Den Haag, waar zij weer ondergronds worm in Den Haag-Zuid, waarschijnlijk in de Eskamppolder. Het laat zich aanzien, dat er op dit traject door de Haarlemmer meer niet veel stopplaatsen zullen komen. Er zal nog wel de nodige tijd overheen gaan, voor dit plan tot uitvoering zal worden gebracht. Gistermiddag omstreeks vier uur heeft de 46-jarige timmerman K. uit Den Haag op de stoep vlak bij de woning van de vrouw van wie hij gescheiden leefde, in de Isingstraat, zijn 47-jarige echtgenote met een bijl zodanig verwond, dat zij vrijwel onmiddellijk is overleden. De man, die naar omwonenden ver klaarden, eerder in een zenuwinrichting opgenomen was geweest, w oonde de laat ste jaren niet meer thuis. Toen de vrouw gistermiddag het jongste doch tertje van tien jaar van school was gaan halen, werd zy vlak bij huis opge wacht door haar man. Na een hevige ruzie haalde deze een bijl te voorschijn en gaf de vrouw daarmede enige zware klappen op hals en hoofd. Het slachtoffer viel op de gTond en de dader reed op zijn bromfiets snel weg, met achterlating van de bijl. Voorbijgangers zagen het drama ge beuren, doch alles geschiedde zo snel, dat zij geen gelegenheid hadden tus senbeide te komen. Het echtpaar heeft vier dochters, waarvan de oudste in Australië woont, terwijl de anderen drie van resp. 10, 13 en 18 jaar nog thuis zijn. Gisteravond omstreeks tien minuten over half negen heeft K. zich bij de cen trale recherche van de gemeentepolitie te 's-Gravenhage aangemeld. De politie heeft hem in bewaring gesteld. Omtrent de motieven die K- tot zijn daad hebben gedreven is nog niets be kend. 's Pausen jongste Encycliek, waarin de II. Vader het jaar 1954 tot een heel bijzonder Maria-jaar heeft verklaard, zal alle echte ver eerders van JesusMoeder, die door een groot voorrecht ook ons aller Moeder is, met innige vreugde hebben vervuld. Maar de liefdevolle verering van Maria kan niet tot een tijdperk van twaalf maanden be perkt blijven; zij leeft altijd in het hart van alle katholieken, waar ter wereld ook. In de Octobermaand geven zij daaraan dagelijks op een door de Kerk ivarm aanbevolen wijze uiting bij het bidden van de Rozenkrans. De H. Vader heeft in Zijn Encycliek de grote, dringende intenties aangegeven. Mogen deze door Haar machtige voorspraak bij haar Zoon tot redding van onze arme wereld worden verwezenlijkt. Volgens de Egyptische minister van voorlichting hebben Israëlische strijd krachten in de nacht van Maandag op Dinsdag een aanval in het gebied van El Audja uitgevoerd en delen van het „niemandsland" langs de Israëliseh-Egyp- tische bestandslinie bezet. „Dit is de ernstigste schending der Pa lestijnse wapenstilstandsovereenkomst, welke tot nu toe is voorgevallen", aldus de minister. Egypte heeft de V.N.-auto- riteiten ervan op de hoogte gesteld. El Audja is een deel van de Negeb- woestijn, waar de Israëlisch-Egyptische bestandslijn doorheen loopt. Volgens de bestandsbepalingen mag Israël strijd krachten in het Oostelijk gedeelte van de woestijn handhaven en Egypte in de kust strook van Gaza tot Rafa. De tekst van het Russische antwoord op het voorstel der Westelijken om op 15 October in Lugano een viermogendhedenconferentie te houden, is gis teren door het Oostduitse persbureau A.D.N. gepubliceerd. De nota werd Maandag aan de Amerikaanse, Engelse en Franse diplomatieke vertegen woordigers te Moskou overhandigd. Van Westerse zijde wachtte men met het publiceren van de tekst totdat een communistisch persorgaan daarin was voorgegaan. Wel werd, zoals wij gisteren reeds meldden, te kennen gegeven dat het Russische antwoord verre van hoopgevend was en voornamelijk be stond uit het opsommen van voorwaarden, waarvan men bij voorbaat al kan zeggen dat ze voor de Westelijke „grote drie" voor het merendeel niet aan vaardbaar zijn. Het gehele document, dat zeer uitvoerig is, blijkt inderdaad een ontwijkend karakter te hebben. Het belangrijkste probleem is, aldus de Russische nota, het verminderen van de internationale spanning. Het belang hier van werd in westelijke nota's van 2 Sep tember niet geloochend, maar in Russische ogen ging dit niet gepaard met construc tieve voorstellen. „De Russische regering heeft indertijd verklaard, dat de wapenstilstand in Korea een gunstige toestand had geschapen voor het verminderen van de politieke span ning. Maar later zijn er nieuwe moeilijk heden gerezen bij de oplossing van het Koreaanse probleem", aldus zegt de nota. Het voornaamste struikelblok zal ver moedelijk wel weer de Chinese kwestie zijn. In de nota wordt betoogd, dat de Chinese volksrepubliek haar rechtma t.ige bevoegdheden moet worden toege kend. „Haar toelating tot de V.N. wordt slechts door enkele landen gedwars boomd", aldus de Russische opvatting „De onmiddellijke regeling van derge lijke kwesties is noodzakelijk in het be lang van een vermindering van de span ning in de internationale problemen" Tenslotte wordt gezegd; „De ongerust heid in de vredelievende landen is door de De vader van de bekende Canadese vylling. de heer Oliva Dionne, heeft be kend gemaakt dat zijn vijf dochters bin nenkort uit elkaar zullen gaan. Cecile, Annette, Emile en Yvonne zullen hun stu dies voortzetten. Marie echter treedt in bjj de zusters Dienaressen van het II. Sacrament, een Franse beschouwende orde te Quebec. „De tijd is gekomen, dat de wegen van mijn vijf meisjes gaan scheiden", zei va der Dionne: „Zij moeten zich, nu zij negentien jaar zijn, ernstig met hun toe komst bezig gaan houden". De vijf meisjes, die sinds hun geboorte onafgebroken tesamen zijn geweest, ver blijven thans voor hun jaarlijkse vacantie in het ouderlijk huis te Corbeil. Binnen enkele weken vertrekt Yvonne naar Mon treal om zich te specialiseren in de kunst wetenschappen; Cecile, Annette en Emile keren terug naar Nicolet om hun studies voort te zetten aan het Instituut Familial, welke school gedurende het leerjaar 1952 '53 nog door alle vijf werd bezocht. ROUTE'S VAN DE BELANGRIJKSTE DEELNEMERS AAN DE LUCHTRACE LONDEN-CHRISTCHURCH sovjrr-uni C HIMA Delhi-"" Calcutta Karachi ND/A Cloncurrw Brisbane EUROPA AUSTRALIË CHR1STCHURCH fiflrfccvuwfwE EEELANDZ. ROUTE'S ■■■a 2 Australische Canberra's, 3 Britse Canberra's en de Hastings v.d luchtmacht van Nieuw-Zeeland jg ROUTEK.L.M IS GEHEIM awfcM Britse Valiant bommenwerper dinger voor de K L M. politieke ontwikkeling, welke in de laat ste tijd in West-Duitsland heeft plaatsge vonden, toegenomen. In het bijzonder de vredelievende staten, die aan Duitsland grenzen, kunnen de negatieve feiten van de politieke ontwikkelingen in West- Duitsland niet negeren". De Russische nota stelt het accepteren van een viermogendheden-conferentie voorts afhankelijk van de afspraak, dat de besprekingen over Duitsland alles zouden omvatten waarover op een voorbereidende conferentie zou worden gesproken. In de nota herhaalt de Sovjet-Unie haar voorstel tot vorming van een voorlopige regering voor geheel Duitsland. Deze regering zou öf beide regeringen van thans moeten vervangen, óf tijdelijk een aantal taken op zich nemen. Pas daarna dienden algemene verkiezingen te wor den gehouden. Zoals wi) gisteren reeds hebben opge merkt, heeft de Sovjet-regering het wes telijke voorstel tot het houden van de conferentie van Lugano in feite noch ver worpen, noch aangenomen. Alsof er niet van zulk een concreet plan sprake was, stelt de nota voor dat de ministers van buitenlandse zaken der „grote vier" over Duitsland van gedachten zullen wisselen en dat communistisch-China moet deel nemen aan „algemene besprekingen over het verminderen van de spanning in de wereld". Wat de Oostenrijkse kwestie betreft zegt de Sovjet-regering nog geen antwoord te hebben ontvangen op haar nota van 28 Augustus j.l. Zij voegt hier aan toe, bereid te zijn het bestuderen van deze aange legenheid „langs de normale diplomatieke weg voort te zetten". De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Foster Dulles, en de ambas sadeur te Moskou, Bohlen, die in Washing ton vertoeft, zpn nog bezig met het be studeren van het antwoord, dat „ontwij kend" schijnt te zijn. Het wekt de indruk, dat de Russen door zullen gaan met „de tactiek van vertraging, die de Sovjet-Unie in het verleden heeft toegepast". In Londen was men Dinsdag van me ning, dat de Sovjet-Unie door te eisen, dat China aan de belangrijke politieke conferenties deelneemt, opnieuw tracht een wig tussen de Ver. Staten en hun bondgenoten te drijven. In Parijs werd de Russische nota „vre selijk dubbelzinnig" genoemd. Het K. N. M. I. deelt mede: Nadat warme Zuidelijke winden ons de vorige Zondag fraai nazomerweer hadden gebracht, kwam ons land weer binnen het bereik van depressies te liggen, die aan het rustige weer een einde maakten. Weliswaar waren de neerslaghoeveel heden tot dusver gering, maar de aan wakkerende wind voerde koelere lucht aan waardoor de temperaturen daalden en het weer een meer herfstachtig karak ter kreeg. Ondertussen kwam op de oceaan een nieuwe en vrij actieve depres sie tot ontwikkeling, die aan haar voor zijde grote hoeveelheden vochtige en vrij zachte lucht naar West-Europa transpor teert. Hoewel de temperaturen hierdoor weer iets omhoog gaan, wakkeren de win den geleidelijk verder aan, terwijl ook de neerslagkansen toenemen- Men moet dan ook op enkele dagen van onstuimig, maar vrij zacht weer rekenen, dat aan het ein de van de week door een nieuwe afkoeling gevolgd zullen worden. De achtste October 1953 wordt een gedenkwaardige dag in de lucht vaarthistorie. In de middag van deze dag zal het startschot vallen voor de luchtrace LondenChrist- church (Nieuw Zeeland), een peuleschilletje van 20.000 k.m. Als projectielen zullen dan de snel heidsmonsters op hun doel af schieten; met een iets „rustiger" gangetje zullen de toestellen van de Handicap-afdeling in deze wed strijd, eveneens hun weg door het luchtruim, hoog boven de conti nenten zoeken. Hierboven vindt U een schets van de route; zoek er niet die van het K.L.M.-toestel op, want die is ge heim. Op pagina 3 vertellen we U een en ander van dit komende evene ment, dat ongetwijfeld de mïllioe- nen zal gaan boeien. Mevr- de wed. A. B. Karnebeek-Backs te Eibergen. hoopt Vrijdag 2 October haar 104e verjaardag te vieren. De nog zeer vitale jubilaresse verricht nog huis houdelijke bezigheden, leest haar krantje en maakt af en toe een wandelingetje, zij het dicht bij huis. Vrijdagmorgen wordt in haar woning, met bijzondere permissie van de aartsbisscho-p-eoadjutor door pas toor B- A. Kaeter uit Eitoergen een H. Mis opgedragen, evenals verleden jaar en in 1949, toen mevr. Karnebeek-Backs een eeuw oud was. Voor zover wij kunnen nagaan is zij de oudste inwoonster van Nederland. Gisteravond is de oudste inwoonsler van Haarlem mevrouw C. M. Krouwels- Traksel, die op 2 Maart j.l. de leeftijd van 102 jaar bereikte, overleden. Op haar 100ste verjaardag werd zij door Z H. de Paus onderscheiden met het erekruis „Pro ecclesia et Pontifice" De stad Haarlem schonk haar de erepenning van de stad. De begrafenis zal geschie den Donderdag 1 October oip het kerkhof St. Bavo te Heemstede- De oudste inwoonster te Haarlem is tihans mevr. A. van Andel Smits, die op 25 Maart 1852 werd geboren en dus 101 jaar is.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1