KLM-vogel goed toegerust voor de wedvlucht De Christchurch-race Z3É Ook Nederl. torpedoboot jagers ingeschakeld K. L. M.-Liltmaster telt 76 inzittenden de tegenvoeters met een Naar „breientje" en op „pantoffels" OP 8 OCTOBER WORDT LUCHTVAARTHISTORIE GEMAAKT OVERWEGWACHTER SLOOT DE BOMEN NIET ZEE-OORLOG ■HiÜ in volle gang De concurrentie Geen over werk de crew voor Larry Rausch „in tweede-hands- vliegtuigen" Officier eist een maand voorwaardelijk Twintig jaar wegens moord Dr Drees naar Z. Afrika BIJ VLOOTOEFENING „MARINER" Coevordense politie wordt rijkspolitie Handgranaten als dieptebommen WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 PAGINA 3 350 ill®! «Ml® Neem n AKKERTJE Hengelose huismoeder stierf tengevolge van phosphor- vergiftiging N.-KOREAANSE DELEGATIE TERUG TE PJONGJANG Kortenaer bracht „vijande duikboot tot zinken Na de geruchten geen aanleiding tot disciplinaire maatregelen, maar: Top-secret Afscheid op Schiphol den, hij de aanvang van het twee de gedeelte, ook Nederlandse oor logsschepen ingeschakeld tot succesvolle actie over te kunnen gaan. Maar toen was het meteen raak ook Het léék spelevaren Meer dan eens: loos alarm Tienduizenden p.k.'s daveren op London Airport (Van onze verslaggever) De achtste October is dit jaar niet alleen voor de Alkmaarders een gedenkwaardige dag; sinds 1573 herdenken ze daar in*Noord-Holland op die datum nu reeds met grote hardnekkigheid de bevrijding van het Spaanse juk, waarmee dan „van Alkmaar de victorie begon''. Dit jaar wordt echter de achtste October ook om een andere reden een dag-met-een-vlag: want op die Donderdag zal 's middags de Hertog van Gloucester het startsein geven aan de vliegtuigen, die gaan deelnemen aan de meest besproken luchtrace van de laatste jaren: Londen-Christcliurch (Nieuw-Zeeland)die dan gaat over een afstand van ongeveer 20.000 kilometer. En op London Airport zal de aanwezigen - en dat zullen er ongetwij feld vele tienduizenden zijn horen en zien vergaan. In vrij korte tijd zullen achter elkaar de deelnemende vliegtuigen aan deze reuzen sprong de Engelse grasmat verlaten en wanneer U wel eens dicht bij een vliegtuig met een behoorlijke portie motoren heeft gestaan, die warm liepen, dan zult U zich wel kunnen voorstellen wat een infernaal lawaai de verzamelde motoren van de vliegtuigen zullen produceren, terwijl ze allemaal tegelijk hun „warming up" krijgen. Maar zover is het nog niet en vóór het zover is, zullen er nog wel wat zenuwachtige mecaniciens in de edele vliegtuig-delen verstrikt raken, zullen de organisatoren zich de haren uit het hoofd trekken over allerlei onvoorziene gebeurtenissen en vraagt iedereen zich intussen af hoeveel deelnemers er tenslotte aan deze luchtrace zullen over blijven. Want het is bijna als met de tien kleine negertjes: zo nu en dan valt er een weg en terwijl we dit schrijven heeft de Handicaprace (waaraan de K.L.M. delneemt) nog slechts drie deelnemers over. terwijl de snelheidsrace het tot nu toe met acht ingeschrevenen moet doen. Intussen doet het getal het heus niet: wanneer de toestellen eenmaal het luchtruim- gekozen hebben, vliegt elke machine haar eigen wedstrijd en dat er wat bijzonders uit de bus zal komen, lijdt geen enkele twijfel. Gelooft U verder maar gerust, dat de wereld even de adem zal inhouden wanneer de Hertog van Gloucester zijn vlag zal zwaaien: want juist als bij de Melbourne-race in 1934 er wordt dan geschiedenis gemaakt op luchtvaartgebied. Een geschiedenis, waaruit vooral de grote vliegtuig- en motoren- fabrieken hun lessen zullen trekken. Eén ding staat wel vast: in deze Christchurch-race gaat de strijd tussen de straalmotoren en de zuiger motoren. Dat is het wat de „brains" van ettelijke wereld-luchtvaart maatschappijen vooral interesseert. En U en ons interesseert natuurlijk voornamelijk: hoe snel het nu wel gaat en dan vooral: hoe zal de K.L.M.-vogel het in die wedvlucht stellen Naar de verrichtingen van het vrijwel nieuwe toestel van de Kon. Luchtvaart Maatschappij, de DC 6a „Liftmaster", ge letterd PH—TGA en sinds kort gedoopt, ,.Dr ir M. H. Damme", gaat de belang stelling van het Nederlandse publiek wel in het bijzonder uit. We behoeven u ongetwijfeld niet meer Slles te vertellen over deze K.L.M.-deel neming. We publiceerden er al over en er is al zóveel over bekend geworden, dat we maar in herhalingen zouden vervallen. Maar voor de liefhebbers toch nog even het volgende: dit K.L.M.-toestel is eigen lijk gebouwd voor vrachtvervoer' (en het 's in staat elf ton aan, vracht mee te nemen); het heeft vier Pratt and Whitney Double Wasp-motoren, die ieder een start- vermogen hebben van 2500 p.k. Verder bezit bet d-'ïbladige Hamiltonschroeven, verstelbaar die het toestel in staat stellen ..af te remmen" en die zelfs „achteruit" kunnen draaien. Verder dient u te weten, dat het 32.48 m lang is, 8.75 m hoog. een maximum-snel heid bezit van 585 kilometer per uur, terwijl de kruisnelheid 475 ktn.u. be draagt. En om ook het laatste cijfertje niet te verwaarlozen: 't maximum-startgewicht bedraagt 48.580 kg. Dat moet nu allemaal jp Donderdag 8 October de lucht in om voor het Neder landse vlagvertoon te zorgen en het is gezagvoerder Kooper met zijn bemanning wel toevertrouwd om daarvoor te zorgen. Wie zijn de voornaamste concurrenten voor de K.L.M. in deze handicap-race? Wenkbrauwen worden opgetrokken en veelbetekenende gebaren worden ge maakt, wanneer de „Viscount 700" van de British European Airways ter sprake komt. Dit toestel kan een maximum-aan tal van 43 passagiers meenemen (wat het intussen niet doet) en heeft gasturbine- motoren. Het is niet gebouwd voor lange afstandvluchten, maar de snelheid is veel groter dan van de K.L.M.-mach ne. De motoren van dit toestel zijn economischer dan de jet-motoren, maar het is nood zakelijk om hoog te vliegen. Terwijl het vliegbereik 1500 nautische mijlen is (2776 kilometer) moet de „Viscount" dus steeds' een behoorlijk stuk stijgen en dalen op deze afstand, hetgeen toch weer verlies oplevert. De chef-vlieger van de B.E.A. vliegt he*t toestel (dat nog weinig vlieg uren heeft tot dusverre). De Britse staatssecretaris voor de bur gerluchtvaart, die luistert naar de nogal on-Britse naam van J. D. Profumo, gaat mee als lid van de bemanning. Hij heeft verklaard zich netjes aan de instructies van captain Baillie te zullen houden en ziet als een van zijn voornaamste taken het klaarmaken van kopjes thee, wat in een Engels toestel in ieder geval een buitengewoon belangrijke bezigheid is. Intussen hebben de Engelsen d t toestel nog moeten lenen van de Vickers Arm- strongfabriek; de Ierse Luchtvaartmaat schappij heeft een dergelijk toestel in ge bruik, terwijl ook de Air France al een dergelijke vogel in haar collectie heeft. Voor een journalist moet de „Viscount" wel een bijzondere aantrekkelijkheid be zitten: het heet trillingvrij te zijn. HET K.L.M. WEDSTR'JDVLIEGTUIG IN ENKELE CLIFERS HOOGTE 8.75 METER MAX STARTGEWICHT RUIM 48.000 KG. het gewicht van circa 16 olifanten BENZINEVERBRUIK 1400 LTR PER UUR C-ROTER DAN DAT VAN VOLKSWAGENS benzinetankinhoud 20.500 liter Een ander kanspaard in de „handicap" is ongetwijfeld de „Handley Page" Hasting C-3 van de Nieuw-Zeelandse luchtmacht. Dit is ook een toestel met de we zouden bijna zeggen traditionele zuigermotoren. Het is zo maar een oude militaire kist, maar dat moet u maar met een korreltje zout nemen, desnoods met een klein baaltje. Van dit toestel kunnen we u onthullen, dat het normale vlieg bereik 4560 kilometer is. Dat het in de luchtrace heel wat méér kilometertjes kan vliegen aan één stuk. durven we zonder meer wel te beweren. Want die hele kist is ongetwijfeld afgeladen met benzine als nuttige last. In het geheel gaan er 27 man met dit toestel mee en die 27 Leden vor men precies drie volledige, bemanningen. Er is dus wat men noemt tegen „over matige werktijd" gewaakt. Er is zelfs onder deze bemanning eigen grond perso- weerstations (belangrijke taak voor de radio-telegrafisten), zo gaan de toestellen al dan niet met handicap van Lon den naar Nieuw-Zeeland. Om de laatst overgebleven deelnemer aan de handicap-race aan u voor te stel len, dienen we mister Larry Rausch naar voren te halen. We zouden hem eigenlijk met een grijpkraan uit een ontzaglijke hoop oud-ijzer te voorschijn moeten wur men, want Larry Rausch .uistert in de Ver Staten naar de naam van „Junk- king", de koning van de tweede-hands materialen, met als hoofdbezigheid: twee- de hands-vliegtuigen. Zo is zijn „Lode- kaarten, de gegevens inzamelend van de l star" eigenlijk uit twee oude vliegtuigen neel aanwezig, een dokter en een paar meteorologen. Want voor dit toestel geldt wat voor alle renpaardjes naar Christchurch zo belangrijk is: men vliegt op het weer, d.w.z. men gaat „depressie-Vliegen". Men zoekt in alle beschikoare luchtlagen dat windje in de staart, dat wat extra kilometertjes beschikbaar heeft. Vandaar ook, dat in alle toestellen de „weer-mannetjes", de meteorologen noem ze desnoods de „papieren vliegers" de mannetjesputters zijn. Zij en de naviga- toren moeten de piloten dié gegevens aan de hand doen, waardoor deze hun toestel dat extra-tikje kunnen geven, dat op die lange afstand gaat meetellen. Vliegend met de neus op de weer- t 11; W<M. .TT. tt: t U HERINNERT ZICH misschien nog de Melbourne-race, hele maal in de grijze oudheid, in October 1934. Of nog beter: U denkt daarbij aan de magnifieke prestatie van de K.L.M.-vogel, de „Uiver"? Er gaat wéér zo iets gebeuren. iVant, zoals de Melbourne-race geschiedenis maakte, zo zal ook ie Christchurch-race naar Nieuw Zeeland ongetwijfeld de golven van de belangstelling tot record hoogte doen opwaaien. We vertellen u hierbij iets van deze aanstaande grote gebeurtenis op luchtvaartgebied. We beperken ons nu voornamelijk tot de handi cap-race en de deelnemers daar aan. Een andere keer hopen we u iets naders te vertellen over de lieden, die het willen klaar spelen zo rond de 24 uur te doen over een afstand van 20.000 kilometer, de concurren ten voor de snelheidsrace. Advertentie samengesteld: de kop van het ene toestel, de staart van de andere machine. Dat het nu werkelijk zó erg is, kunnen we bijna niet aannemen. Officieel staat deze deelnemer te boek als een „Lock heed" Lodestar van de Rausch Aviation Cy en sinds we dit weten, zijn we beslist van plan enkele minuten vóór de start bij de „Lodestar" te gaan kijken en we hopen dan misschien iets op te vangen van een gesprek tussen de Captain en de tweede piloot in de geest van: ..Good heavens, nu hebben we de motoren vergeten". Maar misschien blijft ons dit genoegen ontzegd: want er zijn geleerden, die ernstig beweren, dat de Lodestar" nog wel zal teruggetrokken worden, zodat de „Handicap" tenslotte door drie toestellen zal worden uitgevochten. De eerste prijs is ook hier net als in de snelheidsrace 19.000 pond. We hebben ons verder laten vertellen, dat er ook nog een tweede en derde prijs in de „Handicap'' is. Gezagvoerder Kooper valt dus in ieder geval „in de prijzen". Voorspellingen? We zouden het niet graag doen. De K L.M. is de laatste dagen al zó druk bezig niet mee te delen, dat het bijna onmoge lijk is, dat de „Damme" het wint Op 15 Juni j.l. is op de spoorwegover gang Vlaardingsedijk te Maassluis een auto, bestuurd door A. P., in de flank aangereden door de trein, die van Hoek van Holland kwam. De autobestuurder was vrijwel op slag dood. Naar aanleiding van dit ongeval had de 57-jarige blokwachter A. L. uit Maas sluis zich gistermiddag voor de Rotter damse Rechtbank te verantwoorden, om dat hij de bomen van de overweg niet had gesloten. Hij zou volgens de dag vaarding van de komst van de trein op de hoogte zijn geweest. Volgens verdachte had hij geen me dedeling uit Hoek van Holland ontvan gen, dat de trein onderweg was. De trein staat echter wel in het vaste dienstrooster. De machinist van de trein merkte als getuige op, dat de trein van doorgaande trein in stoptrein was veranderd. Bij het naderen van een stoptrein heeft de blokwachter na een door hem ontvangen signaal minder tijd om de bomen te sluiten dan bij de nadering van een doorgaande trein. De officier, die zijn bewondering uit sprak voor de wijze, waarop de Neder landse Spoorwegen onze spoorwegen tot een van de modernste ter wereld hebben opgebouwd, vestigde de aandacht op de grote verantwoordelijkheid van het personeel. Hij sprak in dit geval van grove nalatigheid en merkte op. dat de aankondiging van de treinen een zaak van de N.S. is, waar hij buiten wilde blijven. Hij eiste tegen de man. die niet is ontslagen, een hechtenis van een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, alsmede een geldboete van 150.— subsidiair zes maanden (we houden alleen ons hart vast, I hechtenis. j j XT- rr Verdachte's raadsman meende, dat er dat de Aussies en de Nieuw-Zee- van grove nalatigheid sprake was. landers dit vliegtuig bijna een vliegende „vloek" gaan vinden), dat we van de weeromstuit mis schien zouden gaan zeggen, dat de heer Plesman er nog wel iets in ziet. We zullen dat dus maar even af wachten tot b.v. Zaterdagavond 10 October laat, wanneer de K.L.M.- vogel bij de tegenvoeters kan zijn. Het is intussen nog sneller gegaan, dan de geleerden dachten: vannacht kwam de mededeling, dat Larry Rausch' „brok- kenhuis" verstek laat gaan. Overal worden fouten gemaakt, doch deze mensen kunnen het zich niet per mitteren. Zijn oordeel was. dat de spoor wegen inzien dat verdachte een fout had Advertentie i gemaakt, doch dat zijn persoonlijke schuld niet zo zwaar is geweest. Uitspraak over veertien dagen. De rechtbank te Almelo heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen de 34- jarige C. van der S„ wie moord op zijn vrouw was ten laste gelegd, en tegen zijn medeplichtige, de 37-jarige mej. A. W. H. Van der S. werd veroordeeld tot 20 jaar gevangenisstraf, mej. W. tot 13 jaar en vier maanden en ter beschikkingstelling van de regering. Beiden met aftrek van voorarrest. De eis luidde resp. 20 en 15 jaar. De overweging van de rechtbank by de uitspraak was, dat het ten laste gelegde was bewezen. Nadat de 36-jarige vrouw Van der S., moeder van vier kinderen, was overleden deden in Hengelo geruchten de ronde dat zij niet een natuurlijke dood was ge storven. Nog voor de begrafenis stelde de politie een onderzoek in, waarbij het vermoeden rees, dat de vrouw door vergiftiging om het leven was gekomen. Haar man, de 34- jarige voorwerker Ch. van der S. en de 37-jarige fabrieksarbeidster A. W. H., wer den gearresteerd. Zij legden toen een vol ledige bekentenis af. Zij hadden de vrouw vergiftigd. Enige tijd later ontkenden de verdachten echter de moord te hebben be dreven. Ook voor de Almelose rechtbank ontken den beide verdachten hardnekkig. Volgens de getuige-deskundige, dr Zeldenrust was de vrouw onomstotelijk door fosforvergif- tiging om het leven gekomen. Zaterdagmiddag om half één zal minis ter-president dr W. Drees van Schiphol vertrekken naar Z.-Afrika. Na aankomst Zondagmiddag om vier uur op het Jan Smuts-vliegveld te Johannesburg zal de bewindsman verschillende bezoeken af leggen. Dinsdag 13 October vertrekt dr Drees weer naar Nederland. De Noordkoreaanse radio meldt, dat premier maarschalk Kim II Soeng, die als leider der Noordkoreaanse delegatie te Moskou met de Russische regerings leiders besprekingen heeft gevoerd, in Pjongjang is teruggekeerd. Het nummer 21, hot startcijfer van de K.L.M .-Liftmaster de „Dr Ir' M. H. Damme" staat er al op. De laatste hand wordt gelegd aan het Nederlandse renpaardje, dut Donderdag 8 October start in de handicap- luchtrace Londen-Christchurch Aan boord van Hr Ms „Kortenaer" Juist even voor middernacht rinkelden Zaterdag de alarmbellen. Er waren twee vijandelijke jagers gerapporteerd door een verken ningsvliegtuig. Zwijgend stond ieder op zijn post in afwachting van het komende gevecht. Als een grauwe schim sneed de „Kortenaer" zich met grote snelheid een weg in de door zilverwit maanlicht beschenen zee, een bruisend zog achter zich trekkend. Op de brug: Commandant en officieren, de donkergroene helm op het hoofd, weggedoken in de wachtjassen, turende naar de vijand. Maar die nacht bleef de vijand on zichtbaar, en de bemanning van de „Kortenaer" moest tot Zondag- •NIH 500 MELKBUSSEN VAN 40L Naar wij van de Rijksvoorlichtings dienst vernemen, heeft het nauwkeurige onderzoek dat is ingesteld naar aanlei ding van de geruchten, welke enige tijd geleden de ronde deden met betrekking fot de leiding en het beleid van het poli tiecorps te Coevorden, niet tot de conclu sie geleid dat voor strafrechtelijke of dis ciplinaire maatregelen aanleiding zou be staan. Intussen is wel gebleken dat voor een grensgemeente als Coevorden, met een in verband met het inwonertal in sterkte gering politiecorps, de verplaatsbaarheid van de politieambtenaren van bijzondere waarde is. In overeenstemming met het gevoelen van de commissaris van de Koningin in Drenthe is daarom besloten met ingang van 1 October a.s. het Coevordse politie corps in het corps rijkspolitie op te ne men. (Van onze verslaggever) Wanneer op 2 October de K.L.M. Liftmastervan Amsterdam naar Lon den Airport vertrekt, sal daarin ver moedelijk alleen de bemanning nog slechts hebben plaats genomen. Onge twijfeld sullen de deskundigen in Londen de nodige controles verrichten en de or ganisatoren sullen ook wel eens willen zien, hoe het precies met de „handicap" sit. Op 8 October sal de volgende beman ning in het toestel aanwezig zijn (be halve de stewards voor latere trajecten) I. Gezagvoerder: H. A. A. Kooper; 2. Co-püot: J. F. Griffith; 3. 2de officier: P. J. -Aarts; j. 3de officier: J. Noo- men; 5. 1ste radio telegrafist: J. M. C. Kiepe; 6. 2de radio telegrafist: J. van den Bos: 7. lste boordwerktuigkundige: ff. van der Ham; 8. 2de boordwerktuig kundige: J. Boomstna; 9. lste steward: L. J. M. Hermans (lste traject); 10. 2de steward: J. ff. Hoftijzcr lste traject); II. stewardess: E. M. L. Pinault (lste traject); 12. lste steward: J. Stil 2de traject); 13. 2de steward: W. J. Jobse (2de traject); Ij. stewardess: N. T. B. Jaspers (2de traject); 15. lste steward: M. de Jongh (3de traject); 1.6. 2de ste ward: J. A. van Praagh 3de traject); 17. stewardess: M. S. J. Kremer (3de traject): 18. Extra: D. A. Visser (chef vliegtechnisch bureau). De gezagvoerder en de co-pilot (we maken er opmerkzaam op, dat de func ties van de bemanningsleden in rlit toe stel niet altijd overeenkomen met hun werkelijke functies: bijna allen bekleden top-functies in hun tak van dienst) zijn speciaal uitgekozen, omdat beiden ruime ervaring hebben bij lange afstandsvluch- ten. Dit wil echter helemaal niet zeggen, dat de K.L.M.-vogel nu zulke lange af standen gaat afleggen. Zowel de gezag voerder Kooper als de co-pilot Griffith hebben indertijd het traject over Mauri tius naar Indonesië gevlogen, toen ze prac-tisch het vliegbereik- van hun „Con nies" moesten gaan Griffith heeft gedu rende de oorlog dikwijls de moordend- lange vluchten met de Catalina-vlieg- boten gemaakt. Verder ziet men negen stewards of ste wardessen op het lijstje staan, hetgeen verband houdt met de wisseling op twee stopplaatsen in hun dienst. Het gezamen lijke lichaamsgewicht van de drie ste wards bij het vertrek moet echter ge handhaafd blijven gedurende de hele vlucht. We kunnen het dus meemaken, dat in de twee laatste trajecten stewards of stewardess een stuk lood in de zak of handtas meekrijgen. De passagiers-emigranten zijn 35 in ge tal. Zij vormen de nuttige en betalende last van het toestel, hetgeen de extra minuten winst in de handicap zal ople veren. Daarvoor zorgen ook zeven pubii- citeitsmensen van krant, weekblad, film en radio, terwijl verder nog twee top functionarissen van de United Aircraft Corporation geboekt zijn, die wel zeer bijzonder gebrand zjjn op een goede vlucht van de „dr ir Damme", want hun fabrieken z(jn het. die de vitale onderde len voor de K.L.M.-Liftmaster geleverd hebben. In totaal bevinden zich dus steeds tjjdens de vlucht 76 personen in de ma chine. Het toestel heeft ofwel twee rijen van drie stoelen naast elkaar, of rfien van twee zitplaatsen, al naar gelang de breedte. Er gaat proviand voor de hele reis mee. maar aanvulling op de stop plaatsen is mogelijk. Het vliegtuig is volkomen normaal in gericht tot en met de gordijntjes toe. Het liefst zouden We V de route etale ren. Dat kunnen we niet, omdat deze geheim is. Natuurlijk niet zó geheim, dat we er niets van zouden weten, maar waarom zouden we tenslotte zijn we toch „partij" in de wedstrijd de te genstanders wijzer maken dan nodig is'? Wel kunnen we onthullen, dat men aan een stuk of acht stopplaatsen denkt en dat men 614 a 7 uur in één ruk hoopt te doen. Maar dat kan natuurlijk alle maal heel anders uitkomen en de „pa pieren vlieger", in samenwerking met ge zagvoerders en navigatoren kan wel eens heel andere beslissingen moeten nemen, dan men nu iii het hoofd heeft. Want het „weer" spreekt een heel woorden- hoek vol mee en misschien ook wel „de stand" van de wedstrijd. De vermoedelijke start van het K.L.M.- toestel zal zijn half vijf Engelse tijd. is half zes Nederlandse tijd Donderdagmid dag 8 October. De aankomst in Chrisf- chuch? Als alles loopt volgens de ver wachtingen zal dat zijn in de loop van de late Zaterdagavond 10 October en in de eerste Zondagochtenduren, gere kend naar Nederlandse tijd. Dat wil dan zeggen dat het in Christchurch naar de Zondagmiddag loopt.. Woensdagmiddag 7 October om half twee zullen alle passagiers, die met de ,.Dr Ir M. H. Damme" mee naar Nieuw- Zeeland vliegen, met een extra-vliegtuig van Amsterdam naai- Londen gaan. Op Schiphol zal dus het afscheid van de ver wanten en vrienden geschieden: in de middag van de 7e en de ochtend van de 8ste October gaan de emigranten nog even Londen „doen". Als we ons niet vergissen zorgt een Nederlandse wolfabriek voor het tijdver drijf. Alle dames kunnen een „breientje" opzetten; voor wol en pennen wordt ge zorgd. En omdat het een vlucht is, om op „pantoffels" te doen, zjjn er zelfs plan nen gesmeed om iedereen in hel vlieg tuig een paar pantoffels aan te bieden. En daarbij zal het wel moeten blijven, want anders worden de passagiers veel te „gewichtig". en viel zo nu en dan alleen nog maar een fijne motregen. Aan de twee Nederlandse torpedoboot- jagers „Kortenaer" en „Evertsen" werd tezamen met een Engels schip voorlopig als belangrijke taak opgedragen in het middelste deel van hèt Kanaal te patrouil leren ter bescherming van de convooien, die tussen Engeland en Frankrijk en uit de Verenigde Staten naar en van West- avond wachten voordat zij de kans Europa via het Kanaal varen. De jagers krepg in het kader van de eroot- i behoren tot de Blauwe partij, die wordt Kreeg in net saoer \an ae groot aangeva]]en door een Oranje partij. Deze scheepse NAIO-vlootoefening j heeft de beschikking over onderzeeboten. Mariner" Donderdag 1.1 wer- kleine snelvarende motortorpedoboten en kanonneerboten voor korte aanvallen en Zondagavond kort voor middernacht werd op het radarscherm in de comman do-centrale een schip waargenomen. Uiteraard wemelt het in het Kanaal van schepen, van trawlers tot grote lijnboten, die met volle lichten varen. In de aange geven richting werd echter geen enkel schip waargenomen, dat met lichten aan voer, zodat het haast niet anders kon, of dit moest een vijand zijn. En inderdaad, het grote ogenblik was gekomen. Dichter bij komende kon men op de brug de con touren van een onderzeeboot waarnemen. Deze was volkomen verrast door de plot seling verschijnende „Kortenaer". Wel dook hij onmiddellijk, doch het was reeds te laat. De dieptebommen hiervoor worden handgranaten gebruikt werden afgeworpen, en de onderzeeboot gaf het gebruikelijke signaal, dat hij getroffen was. De commandant van de „Tenacious" stuurde zijn collega van de „Kortenaer" terstond een telegram »waarin hij hem complimenteerde met het behaalde suc ces. Het tot zinken brengen van een onderzeeboot is ook in werkelijkheid iets, wat nu niet dagelijks gelukt. Over ste De Vos, zijn officieren en beman- ning> waren dan ook zeer te spreken over dit resultaat van hun actie. De eerste dagen van de vorige week had langs de Engelse Zuidkust een storm ge woed, zoals daar in geen zeven jaar was voorgekomen. Doch toen de Nederlandse schepen, die in verschillende havens la gen, uitvoeren, wr.s het weer opgeklaard uiteraard over vliegtuigen. Toen op Donderdagmorgen om acht uur D-day was begonnen voor de Nederlands- Engelse groep, trad onmiddellijk aan boord de oorlogstoestand in en verlieten de schepen hun basis Portland. Voor de commandant van de „Korte naer", zijn officieren en bemanning is het geenszins een pleziertocht geworden. De eerste oorlogswacht werd ingesteld, van vier uur op en acht uur af, en elk ogen blik kunnen in het gehele schip de alarm bellen rinkelen, waarop ieder zich met helm en zwemvest naar zijn post begeeft. Na zonsondergang wordt geblindeerd ge varen, d.w.z. verduisterd. Overal gaan de luiken voor de patrijspoorten en bij de ingangen naar de dekken worden gordijn sluizen opgehangen. Ook de navigatielich- ten aan stuurboord en bakboord en in de mast worden niet ontstoken. Talloze malen meende men contact te hebben met vijandelijke duikboten, waar van er zich volgens de gegevens van de inlichtingendienst een tiental in het Ka naal moet bevinden. Met de luisterappa- ratuur en de radarinstallatie werden in de commando-centrale, het hart van het schip* telkenmale deze contacten onder zocht, doch evenzo vele keren bleek het loos alarm te zijn. In dit deel van het Ka naal liggen namelijk een groot aantal wrakken, die evenals de heuvels op de zeebodem een effect geven op de luister- apparatuur, dat veel overeenkomst ver toont met dat van onderzeeboten. Een keer nam de uitkijk een periscoop waar, en al les snelde naar het dek, doch toen bijge draaid werd bleek het een gewone boei te zijn. Zo echter niet in die late, opwindende Zondagavond toen de „Kortenaer" een echte duikboot in het oog kreeg en deze door krachtdadig optreden met succel „naar de kelder" joeg....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3