DE PRIJS voor Oostenrijks onaf hankelij kheid Rusland weigert de kaarten op tafel te leggen CAPUCIJNEN bouwen klein seminarie in Oosterhout Barcelona wilde Kubala houden Onze dagelijkse PUZZLE Chefarine Twee gestolen afgodsbeeldjes ACHTER DE BONTE SCHERMEN VAN HET F.I.F.A.-ELFTAL Viervoudige werking met exita geneeskracht patten Geen infiltraties op Halmaheira Mr D. G. W. Spitzen Hongaren bedankten uit.... angst Eerste steen gelegd voor kapel Stade Francais, met Rijvers, in Rotterdam WOENSDAG 30 SEPTEMBER 19S3 Advocatenrol van het Westen Raait s bezoek aan Parijs Om 150 millioen dollar Grootofficier Orde van Leopold II KIND DOOR AUTO GEDOOD DRIELING IN DELFZIJL EX-POLITIEK DELINQUENT VRIJGESPROKEN SPAAK PER HELICOPTER NAAR NEDERLAND PAGiNA 4 Sparring-partner voor het Nederlands elftal EUWE STAAT MOEILIJK TEGEN GELLER KEES BROEKMAN KOMT NAAR NEDERLAND BROMFIETSER BIJ BOTSING GEDOOD linproe* Oplossing raadsel van gisteren HIJ ZAL NU NA RUST VAN PLOEG VERWISSELEN Elk tablet Chefarine „4" bevat extra geneeskracht, dank zij de samenwerking van 4 wereldbe roemde geneesmiddelen. B. M. R. S. I FRANCK L. PACKARD (Van onze correspondent WENEN, September. De tactiek van Lenin om de revolutionnaire ontwikkeling eerst in een snel tempo twee stappen naar voren te laten maken, om daarna het gewekte verzet te versplinteren door tijdelijk een stapje terug te doen, is vaak bij de dikwijls zo star schijnende diplomatieke houding van Moskou op te merken. Tegenover Oostenrijk werd in het begin van de zomer „een offensief van goeden wille" geopend, welke voor de onvrijwillige partner een ganse reeks van werkelijk tastbare verlichtingen meebracht. Zou daar door het Westen de wind uit de zeilen worden genomen? Een zo korte memorie inzake de ellende van het jongste verleden kan men hij de Oostenrijkers niet veronderstellen. Met uitzondering van het kwijtschelden van de bezettingskosten deden de Russen immers niet meer dan bepalingen afschaffen, die de Westelijke bezetters reeds veel eerder in hun zones hadden doen verdwijnen. de Russische tegemoetkoming zal gaan laat de Russische sphinx uiteraard niet merken. Maar het ziet er naar uit, dat de economische belangstelling van het Kremlin voor Oostenrijk met het schra ler worden van de oliebronnen aan het afnemen is, zodat de in beslagneming ervan meer het karakter van een vuist- pand aanneemt, terwijl men vroeger van werkelijke waardevolle zaken kon spreken. De Russen wensten blijkbaar Wenen te tonen, dat met Moskou, ondanks alle slechte ervaringen, heel goed te praten viel, wanneer men maar bereid was een direct contact te onderhouden. Tegelijker tijd echter verlangde Moskou de stap terug! dat Oostenrijk zich zou distan tiëren van het zg. „Korte verdrag", het bekende Westelijke ontwerp voor een Oostenrijks staatsverdrag, waarin geen regelingen werden getroffen voor het doen van Oostenrijkse betalingen aan Rusland als schadevergoeding voor de in beslag genomen .Duitse eigendom Oostenrijk bond eerst via diplomatieke kanalen in, maar vervolgens, toen Mosko.u een duidelijke verklaring bleef eisen, ook met een formele verklaring en zag af van het „korte ontwerp", dat immers door de Westelijke mogendheden slechts was voor gesteld nadat de Sovjet-Unie de onder handelingen over het staatsverdrag, o.m. door dit verdrag aan de kwestie-Triest vast te knopen, zes lange jaren had weten te rekken. Wie echter meende, dat Rusland nu dan toch wel zijn kaarten open op tafel zou leggen, kwam bedrogen uit. Want terwijl het dispuut over de kwestie kort of lang ontwerp nog aan de gang was. maakten de Russen de oplossing van de Oosten rijkse kwestie afhankelijk van weer een ander probleem: Duitsland. Intussen stelde Oostenrijk thans ook zelf een eis, nl. om bij de onderhandelingen over het staatsverdrag niet slechts als lijdend voorwerp, maar als deelnemer op te treden. Deze eis is door de Westelijke mogendheden reeds aanvaard, het ant woord van de Sovjet-Unie laat nog op zich wachten. Natuurlijk wil Oostenrijk uit de huidige frontverstijving komen, waarin het geraal is. Het streeft naar een zekere speelruimte om te manoeuvreren, waarin het land niet zo belast is met alle span ningen die tussen Koningsbergen en Korea bestaan. Maar het hoedt zich er wel voor dat het in een positie komt, waarin het met de Sovjet-Unie in een directe verhou ding is verbonden. In zo'n geval immers, zou de Sovjet-Unie om haar eisen af te dwingen het kleine landje onder een druk kunnen zetten, waaraan wel het Westelijk bloc, maar niet Oostenrijk alléén weer stand zou kunnen bieden. Hier treedt dan ook als het ware automatisch de advoca tenrol van de Westelijke landen in wer king. Deze moeten het verdrag over Oos tenrijk mede ondertekenen en garanderen. Een zekere opheldering over de positie en de doeleinden der Oostenrijkse rege ring biedt het besluit van de kanselier om een officieel bezoek aan Parijs te brengen. Een bezoek aan een der Westelijke hoofd steden lag in de huidige omstandigheden voor de hand en aanwijzingen deden Washington als eerste reisdoel vermoeden. In de keuze van Parijs ligt niet alleen een bewijs van Oostenrijks solidariteit met het Westen, maar heel bijzonder van zijn ver bondenheid met Europa. De Quai d'Orsay neemt in de geschillen tussen de beide grote kampen weliswaar niet een midden positie in, maar tracht toch de Europese zelfstandigheid duidelijk tot uitdrukking te brengen. De Oostenrijkse regering heeft, steu nend op een besluit van alle politieke partijen, haar bereidheid te kennen ge geven om offers te brengen voor het terug krijgen der souvereiniteit. Van verschillende kanten werd dit uitgelegd, als zou Oostenrijk bereid zijn de zware lasten van de reeds geformuleerde onder delen van het ,.langP ontwerp" volledig op zich te nemen. Voor een dergelijke interpretatie pleit veel: zo beantwoordt aan de wil van het Oostenrijkse volk om eindelijk, zelfs voor een hoge prijs, zijn vrijheid te krijgen; zijn bevrijding van, al is het maar symbolisch, bezetting, van vreemde pascontrole, van vreemde mili taire rechtbanken, van ingrijpen in het Oostenrijks bestuur, van oncontroleer bare in- en uitvoerpraktijken. Kenners van de Sovjet-onderhande lingstactiek en van de Russische menta liteit, zijn echter van mening, dat deze prijs niet in volle omgang behoeft te worden voldaan. Zij wijzen daarbij niet slechts op het voorbeeld van Finland, maar in de laatste tijd ook op dat van de Duitse Oostzone. Zij geloven, dat het Kremlin heel goed inziet dat Oosten rijk deze som van rond 150 millioen dollar niet uit eigen kracht kan opbren gen. Het land zou, wanneer het tot de aanvaarding van deze schuld gedwongen zou worden, een lening in „het Westen" moeten aangaan. Het kan echter niet de bedoeling van het Kremlin zijn, dat Oos tenrijk nauwere economische bindingen met het Westen gaat aanknopen. In Wenen gelooft men dat ook in de mogelijkheid, dat wanneer Oostenrijk zelf op dit terrein twee stappen voorwaarts maakt, het Kremlin op zy'n beurt en nu eenh niet om te hinderen een wel kome stap terug zal maken. Hoever Een woordvoerder van het militaire commando in Oost-Indonesië heeft de krantenberichten over infiltraties aan de Kaubaa-: op Halmaheira door infiltranten, afkomstig uit Nieuw-Guinea, tegengespro ken. Hij zeide, dat officieren, die in op dracht van het commando ter plaatse een onderzoek naar de beweerde gebeurtenis sen hadden ingesteld, een rapport opstel den, dat hij als volgt samenvatte: 1. Het is niet juist, dat er infiltraties op Halmaheira door lieden uit Niouw- Guinea voorkwamen. 2. Het is niet juist, dat uniformen of de Nederlandse vlag in beslag was genomen en door leger en infiltranten werd ge schoten. Evenmin is het juist, dat door infiltranten volkswoningen in brand wer den gestoken. Hij zeide dat onlangs twee verdachte ingezetenen op Halmaheira waren aangehouden en oij huiszoeking oude Japanse uniformen en een vlag wa ren gevonden. Hij achtte het mogelijk, dat dit de bron was van de ontstane geruchten. (Van onze Brusselse correspondent). De heer Segers, minister van Verkeers wezen ontving gisteren zijn collega, de heer Algera uit Nederland, vergezeld van hoge ambtenaren van het Ned. departe ment van Verkeer en Waterstaat. Baron van Harinxma thoe Slooten. ambassadeur van H.M. te Brussel, woonde het onder houd bij, dat betrekking had op de a.s. conferentie der ministers van het vervoer, die te Brussel van 12—17 October wordt gehouden. Bij deze gelegenheid heeft de heer Segers aan de heer Spitzen, secreta ris-generaal van het Nederlandse departe ment en oud-minister van Verkeer en Waterstaat, de onderscheiding van groot officier in de orde van Leopold II over handigd. In de Oostenburgerstraat te Amster dam is Dinsdagmiddag een tweejarig meisje, dat plotseling de rijweg overstak, door een vrachtauto overreden. Het kind werd per G.G. en G.D. naar het O.L. Vrouw-Gasthuis vervoerd, waar het na aankomst is overleden (Van onze correspondent) In het gezin van de heer G. Lier te Delfzijl is een drieling geboren, alle drie meisjes. Moeder en dochters maken het goed. Twee babies wbgen ieder ongeveer 5 en de derde bijna 4 pond. Ook het Amsterdamse Gerechtshof heeft een vrijspraak uitgesproken in de prin cipiële zaak tegen de 65-jarige koopman H. F. van der M uit Overveen. Deze ver dachte, die door de rechtbank te Haarlem in Mei j.l. was vrijgesproken, was gedag vaard omdat hij „een leidende functie in het grafische handelsbedrijf" zou hebben bekleed, hoewel hem dit recht als politieic delinquent door het voormalige bijzonder gerechtshof te Amsterdam voor de tijd van hed leven was ontzegd. In ae overwegingen tot deze vrijspraak heeft het hof neergelgd, dat de verdachte een eenmanszaak in grafische materialen was begonnen. „Niet is komen vast te staan, dat hij leiding heeft gegeven aan personeel" Volgens het hof bekleedt men slechts dan een leidende functie in een bedrijf, wanneer men inderdaad aan per soneel leiding geeft. De Belgische politicus Paul Henri Spaak zal het tweede congres van Eu ropa bijwonen, dat van 8—10 October a.s. in de Ridderzaal te Den Haag zal worden gehouden. Hij arriveert Woens dag 7 October per helicopter in Rotter dam Na de ontvangst aldaar vertrekt hü naar Delft waar hij 's middags om kwart over vier zal aankomen. De heer Spaak zal ten stadhuize door het ge meentebestuur van Delft worden ont vangen en worden toegesproken door de burgemeester, de heer D. de Loor. Na het dankwoord van de heer Spaak zal hi] een krans leggen bij het monument van Hugo de Groot op de Markt. Ver volgens zal hem een thee worden aan geboden in de raadzaal van het stadhuis, waarna hij naar Den Haag zal doorrei zen. (Van onze verslaggever) Voor de Capucyncrorde In Nederland was het gisteren een grote dag. In Ooster hout werd des ochtends de eerste steen gelegd voor de kapel van het klein-Semi- narie der paters Capuciinen, dat daar aan de Warandelaan in aanbouw is. De plechtigheid, die door vele belang stellenden, onder wie de deken en de bur gemeester van Oosterhout en het vrijwel voltallige docentencorps der Capucijnen in Voorschoten, werd bijgewoond, werd verricht door dr Clementinus van Vlissin- gen, de provinciaal der Capucijnen In Ne derland. Met de bouw van deze opleidingsschool, die in September 1954 in gebruik zal wor den genomen, keert het Capucijner semi narie in Brabant terug. Het klein-semina- rie was nl. sedert 1887 gevestigd in Lan- geweg bij Zevenbergen; door de oorlogs handelingen in October—November 1944 werd dit gebouw totaal verwoest Na de oorlog heeft men onderdak gevonden in het buitengoed Beresteyn te Voorschoten een fraai gelegen huis. dat echter wat de accommodatie betreft geenszins aan de steeds stijgende behoefte voldeed Thans verrijst dus ln Oosterhout een nieuw ge bouw volgens de plannen van architect M. van Beek uit Eindhoven. Advertentie Na de eerste-steenlegging van de kapel en de zegening van de fundamenten door pater Provinciaal trok de stoet naar de vestibule van het in aanbouw zijnde ge bouw. waar een gedenksteen werd onthuld en gezegend Op deze gedenksteen is in twee latijnse pentameters de geschiedenis van het klein-seminarie der Capucijnen neergeschreven. Naar aanleiding van de woorden van dit opschrift nield pater pro vincial een toespraak, waarin hij de ge- De diverse veranderingen, waaraan de samenstelling van het voorlopig Europees F.I.F.A.-elftal sedert de eerste publicatie onderhevig is geweest, geven aanleiding tot een kijkje achter de schermen van het soms nogal bonte internationale voetbal- levèn. Want verscheidene nogal merk waardige verhoudingen en situaties zijn oorzaak, dat bijv. hedenmiddag geen Hon garen in de F.I.F.A.-oefenmatch te Am sterdam zullen optreden. En ook tegen Engeland in Londen zal de F.I.F.A.-ploeg het zonder haar grootste cracks moeten stellen. Een maand na de wedstrijd EngelandEuropa vindt op 25 November in hetzelfde Wembley-stadion de traditio nele „wedstrijd van het jaar" plaats en die gaat ditmaal tussen Engeland en.... Hongarije, dat terecht als het huidige sterkste Europese voetballand wordt be schouwd. De Hongaren nu hebben geen spelers voor de F.I.F.A.-ploeg beschikbaar gesteld, omdat zij vreesden dat de Engel sen dan de gelegenheid zouden hebben om het soel van de Hongaarse binnenspelers Puskas en Kocsis en van rechtshalf Bopzik te bestuderen....! Zij meenden dat dit de Engelse strategie voor 25 November wél zou beïnvloeden en daarom houden zij liever hun kracht en hun eventuele ge heime wapens verborgen. Het is een vrij bekrompen standpunt, dat de Hongaarse voetbalbond hier inneemt en bovendien zien de heren in Boedapest over het hoofd, dat de Engelsen in dezelfde situatie zou den verkeren als op 21 October de Britse kanthalves en de Hongaarse binnenspelers reeds in een vóór-duel de degens zouden kruisen. In Londen deelt men echter de angst van Boedapest niet en de Engelsen zijn nooit benauwd geweest om hun tegen standers een blik op hun spelmethode te gunnen. In ieder geval moet het Hon gaarse besluit: „Geen spelers voor de F.I.F.A." wel betreurd worden, ook als onhoffelijke geste Met de Argentijnse middenvoor Dl Stefano. die aanvankelijk was gekozen omdat hij op het ogenblik in Spanje ver blijft, is het een heel ander geval. Di Stefano speelde destijds in de Argentijnse club River Plate, toen hij werd geronseld door het „wilde" voetbal in Columbia, waar het beroepsvoetbal buiten de FI.F.A. stond en een club als „Millionares" kans zag om uit Zuid-Amerika èn uit Europa (bijv. de Engelsen Franklin en Mitten!) een aantal cracks weg te kopen zonder daarvoor aan de betrokken clubs ook maar één cent te betalen. Onlangs is het Colom biaanse voetbal gereglementeerd en in de F.I.F.A. opgenomen, waarbij de F.I.F.A. gebood, dat de diverse geronselde spelers aan hun oorspronkelijke clubs moesten worden teruggegeven. Binnen een bepaal de termijn moest Di Stefano dus naar onder het voorwendsel van niet in con ditie te zijn, aan de Franse bond een briefje, waarin hij bedankte voor zijn plaats in het Franse elftal, dat onlangs tegen Luxemburg speelde en dat binnen kort eveneens in de voorronde van het De spelers van het F.I.F.A.-elftal tijdens de Dinsdagmiddag-training in het Olym pisch Stadion. Staande v.l.n.r. de Zwit serse F.I.F.A.-secretaris Gaszmann, Lo- renzi, Zebec, Vukas, Brinek. Boniperti, PosipalOcwirk, Nordahl, chef van de F.I.F.A.-equipe Karei Lotsy en Happel. Zittend v.l.n.r. Hanappi, Beara, Coppens, Cajkowski, Zeman en Stotz. Wereldkampioenschap tegen... Ierland in Dublin moet aantreden! En om de comedie vol te houden, moest Ujlaki toen ook wel voor het F.I.F.A.-elftal be danken. Roger Marche, de Franse rechts back en aanvoerder, gaf de voorkeur aan een wedstrijd van het Franse elftal op een datum kort na de F.I.F.A.-wed- strjjd en achtte het niet juist om binnen vier dagen twéé dergelijke wedstrijden te spelen. Dat herinnert ons aan de gelijkluidende opvatting van Bertus Caldenhove in 1938, De Amsterdammer was toen als reserve gekozen voor de eerste wedstrijd van 't Europees F.I.F.A.-elftal tegen Engeland, maar hij gaf de voorkeur aan een wed strijd van het Nederlandse elftal tegen Denemarken en schreef dus voor Londen af. Déze week is geen enkele Nederlandse speler voor de F.I.F.A.-ploeg in over weging genomen, ofschoon Wilkes en De Harder tot de grootste Europese cracks mogen worden gerekend. En dat is een besluit van de F.I.F.A.-commissie, dat het Olympisch Stadion, ondanks de vrije verkoop aan élke belangstellende nog steeds niet helemaal vol!, toch wel op „een paar" lege plaatsen te staan komt... River Plate terug. De Spaanse kampioens club F.C. Barcelona nam onmiddellijk contactop met de Argentijnse club en kocht Di Stefano voor een fortuin peseta's aan. Maar... voor de „terugkeer-termijn" verstreken was, sloeg „Millionares' nog één slag, door Di Stefano aan Barcelona's concurrent Real Madrid te verkopen! Ge volg: „oorlog" tussen Barcelona en Madrid en een besluit van de Spaanse voetbalbond om Di Stefano voorlopig elke voetbal activiteit in Spanje te verbieden. Om die reden wilde men hem tenslotte ook niet meer in het F.I.F.A.-elftal opstellen. Overigens heeft de Spaanse bond gisteren tóch een Salomons-oordeel in deze moei lijke zaak moeten vellen en dat viel dan als volgt uit: Di Stefano mag in 1953-'54 en '55-'56 voor Real Madrid en in 1954-'55 en '56-'57 voor F.C. Barcelona spelen. Frisse j toestanden wel! En. dit oordeel nu ge veld zijnde, roept men Di Stefano wellicht straks tóch nog na6r Londen voor de mid denvoorplaats in het F.I.F.A.-elftal. Zoals al eerder opgemerkt. Is ook dit derde F.I.F.A.-elftal .tegen Engeland evenals in 1938 en '47 slechts een Euro pees elftal. Het zou organisatorisch on mogelijk zijn om ook enige Zuid-Ame rikanen, die daar spel-technisch zeker recht op zouden hebben, in de F.I.F.A.- ploeg op te nemen Maar men streeft er naar om in Juli 1954 een wedstrijd tussen Europa en Zuid-Amerika tot stand te brengen; die zou dan na de Wereldkam pioenschappen in Zwitserland, waar de sterkste Zuid-Amerikaanse ploegen pre sent zullen zijn, in Spanje gespeeld worden. Met de twee gekozen Fransen die voor de F.I.F.A.-eer bedankten, is het weer een andere zaak De buitenspeler Ujlaki (ex-Hongaar) is bang. Bang met name voor een Ierse achterspeler, die hem tijdens de wi'de en rumoerige wedstrijd EireFrankrijk 11 van verleden jaar in Dublin kris-kras over heel het Daly- mount-veld achterna had gezeten om hem een ordinair pak slaag te geven...! Ujlaki durft die Ier nooit meer voor de voeten te lopen. Daarom schreef hij, Nu de K.N.V.B. geen succes heeft met zijn pogingen om op Woensdag 7 October een Engelse club in het Feijenoord-stadion te krijgen als spar ring-partner voor het Nederlands elf tal, heeft hij het over een andere boeg gegooid en is in Frankrijk een tegenstander gaan zoeken. Het resul taat daarvan is. dat de Parijse eerste klasser Stade Fran cais de uitnodiging beeft aangenomen en op 7 October in het Feijenoord-sta dion te Rotterdam zal spelen. Het voorlopig Nederlands elftal zal in die wedstrijd een ex-Oranjegenoot ontmoeten. Want Stade Francais is sedert enige maanden de club van Keesje Rijvers en deze zal stellig niet ontbreken. Overi gens zal Rijvers slechts weinig van zijn vroegere kameraden van het Nederlandse elftal in het veld ontmoeten, ir.aar dat kan de attractie slechts weinig verminderen. De wedstrijd zal om 4 uur beginnen. ric afgebroken in gunstige stelling voor Gligoric; Boleslavsky was vrij. De stand luidt thans: 1. Smyslov lO'z pt uit 16 partijen; 2. Reshevsky 9 pt plus 2 afgebr. part. (16); 3 Najdorf 9 pt (16); 4. Bronstein 8ü pt (16); 6 Euwe 8 pt plus een afgebr. partij (16); 7. Boleslavsky 8 pt (15); 8. Petrosian 8 pt (16); 9. Taimanov 7 pt plus 2 afgebr. partijen (16); 10. Kotov 7 pt plus een afgebr. partij (16); 11. en 12. Aver- bach en Szabo 7 pt (16); 13. Geiler 614 pt plus een afgebr. partij (16); 14. Gligoric 6 pt plus een afgebr. partij (15); 15. Stahl- berg 4 pt plus een afgebr. partij (16). RIJVERS De uilslagen van de zeventiende ronde van het Candidatentournooi te Zürich luiden: StahlbergKotov afgebroken in gunstige stelling voor Kotov EuweGeiler afge broken in iets betere stand voor Gelier; Szabo—Smyslov Averbach—Keres Va—Va; Petrosian—Reshevsky Va—Va; Naj dorfBronstein 14)4; TaimanovGligo- In de eerste week van October komt de Europese schaats-kampioen Kees Broekman naar Nederland om in het Westland tijdelijk in betrekking te gaan als monteur bij een firma van verwar mingsinstallaties, het beroep dat hij vöör zijn vertrek naar Noorwegen heeft uitgeoefend. Broekman zal zich op de weekeinden voegen bij de hardrijders- ploeg, welke reeds geruime tijd onder leiding van dr A. G. M. Carlier op het CIOS te Overveen aan de conditie- en droogtraining voor het aanstaande sei zoen bezig is. Broekman voelt zich op het ogenblik, dank zij zijn sobere le venswijze in de zomermaanden hij heeft van April tot half September in de Noorse bossen carteringswerk ver richt in uitstekende conditie. Het bestuur van de Noorse Schaatsen rijders Bond heeft voorgesteld om op 9 en 10 Januari a.s. in het Bislet Stadion te Oslo een landenwedstrijd te houden tussen ploegen van Noorwegen en Nederland. Dit voorstel van de Noorse Bond is door het bestuur van de K.N.S.B., gehoord de tech nische commissie, aangenomen. De Utrechtse Singelloop over een af stand van 5800 meter is onder grote publieke belangstelling gewonnen door Viset van Cialfo (Arnhem) in 17 min. 85,8 sec. De winnaar van vorig jaar, Van den Veerdonk (Kimbria, Maastricht struikelde na 2 km.., toen hij met Viset ongeveer 15 meter voorsprong had ge nomen en moest kort daarna de strijd staken. Viset liep geleidelijk uit en had chiedenis van het seminarie schetste en j met nog 2 km. voor de boeg, een voor- allen. die aan de totstandkoming van het sprong van honderd meter op Janus van nieuwe gebouw hun medewerking verle nen, hartelijk dankte. der Zande, Borst en tweede werd. v. d. Spek, die (Van onze correspondent) Aan de Gronausestraat te Losser kwam Dinsdag de 32-jarige bromfietser J. F., toen hij op weg naar zijn werk te Ensche de een zijstraat uitreed, met een door T. bestuurde personenauto van de firma K. uit Overdinkel in botsing. F. sloeg over de fiets heen, kwam met zijn hoofd tegen de voorruit van de auto en viel vervolgens op het wegdek. 6e man was op slag dood Hij laat een vrouw met twee kinderen achter. Zeepost. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië en Ned. Nieuw-Guinea: m.s. „Willem Ruys" (19 Oct.); Ned. An tillen: s.s. „Breda" (6 Oct.); Suriname: m.s .Nestor'' (14 Oct.); Unie van Zuid- Af rika en Z W.-Afrika: m.s. „Pretoria Castle" (3 Oct.); Canada: s.s. „Maas dam" (2 Oct.); s.s. ..Nieuw Amsterdam" (6 Oct.); s.s. „American Defender" (8 Oct.); Zuid-Amerika: s.s. „Alcantara" (5 Oct.: Brazilië: m.s. „Uruguay Star" (5 Oct.); Australië; s.s. „Strathnaver"' (3 Oct.); Nieuw-Zeelandvia Engeland (3 Oct.). ANNO 16 90 WAT LEVERT LEVERT IS GOED! LEVERT CC - AMSTERDAM Horizontaal: 1. hoofdstuk; S tentoonstel lingsgebouw in A'dam; 10. maanstand; 11. vertering; 13. inhoudsmaat; 14. in dat ge val; 15. keurig; 17. kunstwerk; 19 pause lijke driekroon; 21. lofzang; 22. prettig; 23. Europeanen; 26. roofvogel; 28. nieuw; 29. opstootje; 30. lidwoord; 31 harde vruch ten; 33. toestemming; 35. deel van het kippenhok; 37. verduren. Verticaal: 2. spil; 3. roofvogel; 4. bitter vocht; 5. ruim; 6. reeds; 7 vleesgerecht; 9. toestand waarvoor men zich schamen moet; 11. bitter vocht; 12. Iopenc\ touw; 14. meisje; 16. meubel; 18 voetbalclub; 20. rivier in Nederland; 24. lidwoord; 25 windrichting; 26. strijdperk; 27. gang van een paard; 32. voorzetsel; 34. zangnoot; 36. voorzetsel. Horizontaal: 1. hond; 4. spar; 8. voor man; 10. Ad; 12. kr; 13. en; 14. ka; 15. ara; 17. pet; 19. Jan; 20. lava; 22. rand; 23. netto; 24. pils; 26. teer; 29. Leo; 30. erg; 32. lei; 33. on; 34. be; 35. ot; 37. Ie; 38. benauwd; 40. vaas; 41. dorp. Verticaal: 2. nok; 3. dorp; 4. smet; 5. pan; 6. an; 7. kaal; 9. band; 11. draaien; 14 kanteel; 16. av; 18. otter; 19. ja; 21 ans; 22. rot; 24. plof; 225. lo; 27 el; 28. riet; 30. eens; 31. goud; 34. bea; 36. two; 38. ba; 39. dr. „Gelukkig alle spelers van het F.I.F.A.- elftal en de complete ploeg van Barce lona zijn nu in Amsterdam", verzuchtte Karei Lotsy, voorzitter van het speciale F.I.F.A.-comité voor de jubileumwedstrijd tegen Engeland, toen hij in de hal van Americain in het gewirwar van tiental len spelers en officials eindelijk een over zicht had. Ook de reserves zijn compleet meege komen: Beara en Vukas met de andere Zuid-Slaviërs, de Belg Coppens met zijn auto, de Spanjaard Navarro met het team van Barcelona, de Zweedse Italië- prof Gunnar Nordahl met de Italianen. In de middaguren hebben de spelers van het F.I.F.A.-team in het Olympisch Stadion getraind. „Prachtige grasmat", zei trainer Nausch en intussen konden tientallen Nederlandse en buitenlandse officials en journalisten de prachtige be heersing, waarmede deze profs hun lichaamsoefeningen verrichten, bewonde ren. En toen de ballen in het veld kwa men en de spelers in groepjes baloefenin gen gingen doen, werden er fraaie staal tjes van jongleerkunst vertoond. Te Amsterdam zijn nog aangekomen Jules Rimet, de 80-jarige president van de F.I.F.A., Caston Barreau, lid van de F.I.F.A.-commissie, Walter Winterbottom, (Advertentie) coach Van het Engelse elftal en enkele Spaanse officials. Dinsdagavond heeft het F.I.F.A.-comite langdurig beraadslaagd met vertegen woordigers van het Spaanse voetbal in verband met het verzoek van de F. C. Barcelona om Kubala niet mee te laten spelen met het F.I.F.A.-team maar met de eigen club. Na langdurige debatten, waarbij van beide zijden argumenten werden naar voren gebracht ten gunste van het mee spelen van Kubala, kwam men tenslotte tot de redelijke oplossing om Kubala in de eerste helft in de F.I.F.A.-ploeg te laten uitkomen en na de rust hem over te he velen naar Barcelona. Zijn plaats in het F.I.F.A.-team in de tweede helft zal wor den ingenomen door Lorenzi of Vucas. Na deze beslissing maakten de leiders van Barcelona hun elftal bekend: Doel: Goicolea achter: Seguer, Biosca en Segar- ra; midden: Gonzalvo en Bosch; voor: Basora, Cesar (aanvoerder), Vila,, More no en Manchon, In de voorronde van het Wereldkam pioenschap voetbal behaalde het Oosten rijkse elftal iveer eens een daverende overwinning (die de Weners ook al lang ontbeerd hadden). De geruchten over aftakeling van de Oostenrijkse voetbal- school werden met een 9i overwinning op Portugal voorlopig weer uit de wereld geholpen. Bij de rust had Oosten rijk reeds een 4d voorsprong. De laatste uitslagen van de honkbal competitie: V.V.G.A. 2 handhaafde zich door een 10 overwinning op D.W.V. in de overgangsklassePacifico uit Tilburg won met. 72 van 't Gooi en promoveerde daardoor naar de tweede klasse. Het Limburgse wieier-seizoen werd besloten met de uitgestelde Ronde van Mechelen, welke door de plaatselijke favoriet Piet Haan voor eigen publiek werd gewonnen. Haan ging in zijn een tje met 1 minuut voorsprong'(120 km. in 8 uur 8 min.) door de finish. Hans Dekkers icon de sprint van het peloton, waarbij hij Stevens. Schoenmakers, Van As, Koch, Lambrichs, Jansen, Roks, Bakker, Steenbakkers en Hulshof ver sloeg. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN 4 F 0.75 WOENSDAG 30 SEPTEMBER Uitzending vanuit Eng. Transit Camp te Hoek van Holland; golflengte 31 meter. 22.00 uu: Bij invitation Cpl. Mc Master. 22.30 uur: Alfredo Antonini. 23.00 uur: Jo Stafford zingt. 23.15 uur: Martin Blocks. 23.30 uur: Sterren aan de zanghemel 01.00 uur: Sluiting. DONDERDAG 1 OCTOBER HILVERSUM I (402 m.) 7-00 KRO, 10.00 NCRV 11.00 KRO. 14.0024.00 NCRV. 7 00 Nws 7-10 Gram. 7.15 Marialiederen 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber 8 15 "Gram- 9 00 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio 10.00 Gram. 10.03 Utrechts Stedel. ork 10.30 Morgendienst 11.00 V. d. zieken 11.45 Schoolradio 12.00 Angelus 12.03 Lunchconc. (12 3012.33 Land- en tuinbouwmeded.. 12.33— 12.40 Caus.). 12.40 Gram. 12.45 „Kinderbede vaart naar Lourdes", rep. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Gram. 14.00 Metropole ork. en soliste 14.45 V. d» vrouw 15.15 Piano, violen en bas 15 45 Gram. 16.00 Bijbellezing 16.30 Gram. 17.00 V* d. jeugd 17.30 Viool, altviool en piano. 17.55 Gram. 18.00 „13e Internationale tentoonstelling van fotokunst" 18.15 Sopr., tenor en piano, en voordr. 18.35 Raadhuis-praat 18.45 Leger des Heils-muz. 19.00 Nws en weerber. 19.10 V. d. DOOR 54) Sahib, zei Mindar Singh, in de taal van de sahib zijn zes-en-t.wintig letters en de som van de cijfers op het papier is ook zes-en-twintig, zodat er één is voor elke letter. Bob Kingsley telde vlug de zeven cijfers op en schudde het hoofd. Dat is samen vijf-en-d'ertig, niet zes en-twintig, verbeterde hij. Ja, sahib, zei Mindar Singh; maar ze moeten niet op die manier geteld worden Laat de sahib elk getal opschrijven en, want dat zeide Hsi Yan, hij zal zien, dat hij zes-en-twintig letters heeft. Bedoel je, dat ik voor het getal 9 de letters n-i-n-e (n-e-g-e-n) moet schrij ven enzovoort? Ja, sahib. En dan? Dan, sahib, legde Mindar Singh uit, onder deze zes-en-twintig letters moet de sahib de zes-en-twintig letters van de Engelse taal zetten in de gewone volgorde en wat er geschreven staat op het papicri -:- in het andere beeldje zal duide lijk zii Nu begrijp ik het! riep Bob Kingsley gretig uit. Hij liep de kajuit door, kwam terug met een potlood en een blok papier, nam het balletje uit het tweede beeldje en plotseling duwde hij met een kort lachje de beeldjes en de cjfers een eindje van zich af. Hij was wat dol geworden van opwinding 1 Het tweede Deeldje bevatte natuurlijk alleen het valse geheimschrift, dat hij zelf geschreven had. Toen staarde hij een ogenblik Mindar Singh aan, en, misschien omdat hij te veel aandacht had gehad voor het verhaal, zag Bob Kingsley nu pas. dat de man er moe en slecht uit zag en zwaar steunend op de tafel leunde. Nu, Mindar Singh had het geheimschrift duidelijk genoeg uitgelegd, zodat hij, Bob Kingsley, het wel verder kon 1 Er was echter nog één ding, die piaats- waar men Mindar Singh had gevangen gehouden, het hoofdkwartier van de bende van Chen-su! Luister eens, Mindar Singh, zei hij vriendelijk, je ziet er uit, of je öp bent. Je hebt behoefte aan eten en rust en die zul je aanstonds krijgen. Om dit geheim schrift uit te werken, zal ik wel wat tijd nodig hebben. Ik ga er dadelijk aan be ginnen en zal er ook aan olijven, al kost het me de rest van de nacht. En als die schat van Hsi Yan opduikt, zul jij er je volle deel wel van krijgen. Neen, sahib, zei Mindar Singh ernstig. Ik heb de sahib reeds gezegd, dat de beeldjes behoorden aan Kingsley Sahib, die familie was van de sahib en dat ze daarom nu van de sahib zijn. Ik vraag niets dan onderdak en bescherming. En wat voedsel en rust betreft, als de sahib het goed vindt, dan.... Die krijg je onmiddellijk 1 zei Bob Kingsley nog eens. Hij liep naar de kajuitstrap en riep Nanu, toen wendde hij zich weer tot Mindar Singh. Nog iets, Mindar Singh, zei hij vlug. Die plaats, waar men je gevangen hield, dat hol van Chen-s>u en de anderen van de jonk van Hsi Yan, waar is dat? Mindar Singh schudde langzaam het hoofd. Sahib, zei hij, op de duur zou ik de plaats wel kunnen vinden maar waar het precies is. zou ik niet kunnen zeggen. Ik weet wel.' dat ze dicht bij de kust is, en in een richting, die ik ook ken; maar ze is, of tenminste, zo scheen het mij toe, een heel eind buiten de stad, want het kostte me al deze uren, om het schip van de sahib te bereiken. Toch, sahib, kan het ook wel niet zo'n grote afstand zijn als het leek, want ik verschool me vaak en ik verdwaalde dikwijls. Nu, laten we er dan maar niet over praten, zei Bob Kingsley. Ik denk, dat er vannacht in geen geval iemand zal zijn, want ik heb heel goede redenen om aan te nemen, dat zij over heel Singapore verspreid zullen zijn om jou te zoeken! Morgen vroeg zullen we er over praten. Hier is Nanu. Nanu, zei hij. toen deze de kajuit bin nenkwam, dit is Mindar Singh; zoals hij je zelf verteld heeft, was hij de bediende van mijn oom in Kalawa. Geef hem eten en al wat hij verlangt, want hij is mij en mijn oom trouw geweest, en zijn vijan den zijn onze vijanden en hij zal hier aan boord blijven, om zich voor hen te ver bergen- „T ja, Toewan, antwoordde Nanu, en met Mindar Singh verliet hij de kajuit. Bob Kingsley keerde zich naar de ta fel. Nu het geheimschrift! Hij schreef de zeven getallen over op zijn bloc; toen, terwijl er 'n vreemde lach om zijn lippen speelde, stak hij het valse briefje en het oorspronkelijke stukje papier. dat de getallen bevatte, weer terug in de res pectieve beeldjes, deed de handen van de twee witte afgodjes weer op hun plaats en naar zijn hut teruggaande, gooide hij de beide beeldjes in de lade van de wastafel. Ze waren van geen nut meer voor hem! Uit de hut keerde hij weer naar de kajuit terug en stapte naar de plaats, waar een oud Indisch zwaard hing. Hier nam hij tussen het gevest en de schede het kleine balletje papier uit, dat het echte geheimschrift bevatte. Hij streek het glad, ging aan de tafel zitten en be gon te werken. 9485261 neergeschreven als nine-four-eight-five-two-six-one, gaf hem zes en twintig letters, zoals Mindar Singh gezegd had. Hij schreef die neer in een regel en daaronder schreef hij de leters van het alphabet Zo: nine four eight five two six one abed efgh ijklm nopq rst uvw xyz Het leek eenvoudig genoeg. Hij begon toen te proberen, het geheimschrift te ontcijferen. De eerste paar letters waren o, i, h, h, i. Dus kreeg hij f, b, 1. 1, b, en daar had hij niet* aan. Schijnbaar was het dus niet zo eenvoudig! Iets moest er aan mankeren, of anders had Mindar Singh het niet goed onthouden! Met gefronst voorhoofd staarde Bob Kingsley een goede tien minuten naar het geheimschrift en naar de sleutel, toen knikte hij plotseling voldaan met het hoofd. Ja, nu had hij het, of tenminste, hij was het op het spoor. Er waren slechts veertien verschillende letters in de sleutel, daarom moesten sommige er van dienst doen voor meer dan één en kele letters van het alphabet. E als sleutelletter bijvoorbeeld stond er vier keer en kon d, i, q of z zijn; „i" deed ook dienst voor vier verschillende letters, „o" voor drie en „h" voor slechts één. erv.. Goed, dan op die manier geprobeerd en alle letters gebruikt, waar iedere let ter van de sleutel voor stond. Terug naar de eerste letters. Hij zette ze aldus neer: 0 i h h i (ftx) (bjov) (1) (1) (bjov) Kon hij daar iets van maken, door weg te laten? Hij probeerde de letters in al lerlei samenstellingen. Ja, warempel, zo moest het! Zo: (tfx) (bjov) (1) (1) (bjov) f o 1 1 o De volgende letters was een „x", dus kreeg hij een „w". Het eerste woord was „follow". Het probleem was opgelast! Hij ging nu geduldig zitten werken. Eerst na bijna twee uur. toen zijn brein uitge put was en zijn ogen pijn deden, stond er een menigte gerangschikte letters op het bloc. (Wordt vervolgd). Jeugd 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Ge- var. profil'. 21.00 Gevar. muz. 21.30 „Mast- klimmen", wedstr. 22.00 Gram. 22.05 ,Jk denk er zo over.... en U?" 22.15 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nws 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II 1298 m.l, 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. 7 00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Dagopening 8.00 Nws 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding 9.15 Gram. 9.30 V. d. vrouw 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters 11.00 Gevar. muz. 12.00 Zang en piano 12.25 In 't spionnetje 12.30 Land- en tuinb. meded. 12,33 Hammondorgelsp. 12.50 Uit het bedrijfsleven 13.00 Nws 13.15 Meded. en gram. 13.25 Tirolermuz. 13.55 „Be roemde Engelse Rechtszaken" 14.30 Pianorecital 15.00 V. d. zieken 16.00 Gram. 16.15 Voordr. 10.30 Gram. 16.45 V. d. jeugd 17.30 Gram. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Nws 18.15 Sportproblemen 18.25 Reportage of gram. 18.40 Cowboy muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Gespr. brief uit Londen 19.10 Jazz Sociëteit 19.40 Rondetafelparlement 20.00 Nws 20.05 ..Saskia", opera 21.25 Hoorspel 22.00 Lichte muz. 22.40 Oreelconc. 23.00 Nws 23.15 Sportact. 23.30 Gram. 23.40—24.00 Zang en orgel. Engeland. BBC ÏTome Serv. 330 m. 12.00 Orgelspel. 12.25 V. d. arb. 12.55 Weer ber. 13.00 Nws. 13.10 Meded. 13.20 Amus. muz. 14.00 V. d. scholen. 15.00 Gram. 15.30 Hoorsp. 17.00 V. d. kind. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sport 18.20 Caus. 18.30 Dansmuz. 19.00 Hoorsp. 19 30 Viool en piano. 20.15 Caus. 20.30 Gevar progr 21.00 Nws. 21.15 Caus. 22.00 Concert- ork. 22.45 Voordr. 23.00—23.03 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en 217 m. 12.00 Lichte muz. 12.45 Ork.conc. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Sopr. en harp. 15.25 Sport. 15.40 Gram. 15.45 Dansmuz. 16.15 „Mrs. Dale's Dagboek". 16.30 Caus. 16.45 Mil. ork. 17.30 Ork. conc. 18.15 V. d. jeugd. 18.45 Hoorsp. 19 00 Nws. 19.25 Sport 19.30 Verz. progr. 20.30 Klankb. 21.00 Gevar. progr. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Rep. en interviews. 22.45 Gevar. muz. 23.05 Voordr. 23.20 Orgelspel. 23.56—24.00 Nws. NWDR. 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.25 Amus. muz. 14 15 Ork conc. 15.00 Amus. muz. 15.50 Dans muz. 17.00 Nws. 17.45 Gram. 19.00 Nws. 19.30 .Der Schulmeistert", cantate. 19.55 Hoorsp. 21.45 Nws. 22.10 Aum. muz. 24.00 Nws. 0.30 Lichte muz. Frankriik. Nationaal Progr. 317 m. 12.30 Orar ork. 13.00 Nws. 13.20 Omr. ork. 14.05 Zang. 14.25 Hoorspelen. 16.30 Gram. 16.40 Viool en piano. 17.10 Orgel en viola da gamba. 18.30 Amerik. uitz. 19.00 Balletmuz. 20.02 Natio naal ork. en ol. 22.30 Gram. 23.4524.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Opera-aria's. 13.00 Nws. 13.15 „Bastlen und Bastinne", opera. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.25 Idem- 15.30 Spaanse muz. 16.00 Gram. 16.15 Strijkkwart. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18 1» Kinderkoren. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19 40 Pianorecital. 20.00 Klankb. 20.130 Pianorecital. 20.45 Verz. progr. 21.15 Gram 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 22.25 Gram. 22.35 Ork. conc. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12.00 Lichte muz 13.00 Nws. 13.15 en 14.30 Gram. 15.00 Groot Symph. ork. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15, 18.30 en 19.15 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel m. mui. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55 Nws. Engeland, BBC Europeaan Service l'ita. voor Nederland. 22.0022.30 Nws. De Engelsen en het Vaste land Eng. literatuurgeschiedenis. (Op 224 en 49 M.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4