Rotterdam verliest zijn MAASSTATION K.L.M. HELPT ACTIE VOOR HET GEBREKKIGE KIND Frank GGrismer volgt Clarence E. Hunter op DE BEST- WIE HEEFT VERZORGDE BABY? Nederlandse carillons veroveren Amerika Aquavero 1953in Rotterdam Het Aquarium is een kijkspel Imposant ontwerp van Engelse architect werd nooit uitgevoerd Clark Gable met bevrijders" en SS-ers op een plaatje - Te mager Te lang - Te dik Dartele visjes tussen zacht wuivend groen H D' Officiële sluiting Vrijdag a.s. Dames! Vooral na Verkeken kans voor Mossadeq M.G.M. filmde in de kruisgangvan de O.L. Vrouwe basiliek Delfzijl had luidruchtige primeurShow van zeventig peuters „Deviezenprofijt dat klinkt als een klok" Levende schilderijen Is zelfbedieningswinkel kruidenierszaak of warenhuis? EVC paait NVV Regeringscrisis in Denemarken WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 Een lelijk eendje Verbinding met Duitsland Hamea-Gelei vuur Uw handen Zó zou het Maasstation zijn geworden, indien het ontwerp van een Engelse architect was uitgevoerd. Amerikaanse zakenman als gangmaker van Nederlandse industrie en exporthandel Machtige stam trekt zich vreedzaam terug UITVOER NAAR DUITSLAND Curiositeit Sittard aan de beurt (Van onze speciale verslaggever) IJ ZIET ER ZO MOOI EN ONSCHULDIG UIT de Piranha ot wat eenvoudiger, maar meer overeenkomstig de ware aard voor de neuzen, die er op worden piat- van dit beestie gezegd: de zoetwaterhaai. Want het is een échte haai, gedrukt van al die bezoekers, die wel deze licht goudbruin getinte bijna ronde vis met zijn korte staart SVSS™ 5S en kleine rose bek. In scholen vormen de Piranha s nl. de schrik van wat de aquariumliefhebber zich even- de Zuid-Amerikaanse wateren en er doen verschrikkelijke verhalen eens afvraagt. de ronde over mensen, die in zo'n vergadering van deze ontzaggelijk Zoenende visjes vraatzuchtige vissen terecht kwamen. Zij werden tot op het been in een minimnm van tijd verslonden. Inlanders hebben eens gede- monstreerd, hoe afgrijselijk deze zoetwaterhaaien te werK gaan. Een moet jk u toch teleurstellen. Onder de varken dat midden in een school van deze vissen werd neergelaten, familie van de gurami's dankbare en kwam even later als een totaal schoongekloven geraamte weer uit ™;koied/ze2?elsc^^;lusrs^i7 ^IquTvero" het water te voorschijn. heeft er een bak vol van. Nog jongbroed Wilt U dit lieve beestje, dat iets kleiner is dan een schoteltje eens weliswaar en vleesachtig van Weur Let wiib u Uit, -lieve wee j eens op die bekjes, die alsmaar schvnen te Rotterdam maakt de Piranha statig en oversemmg voor ae e\en elkaar a{ en drukt dan heei innig de nieuwsgierige als'„is-'m-dat-nou" zeggende ogen van de bezoeker bekjes met uitgestulpte lipjes tegen ei- zijn rondjes, veilig geborgen achter een glazen wand Hij heeft .d»™, overigens wel enig recht om zo trots op en neer te zwemmen, wanneer u dan nog weet, dat het jong- deze Piranha is tevens het enige exemplaar, dat op het ogenblik broed jan de «oej^urami j"Je jrij^na- ^r^ndedore°ndete^ddeenn van dtïW in West-Europa te bewonderen valt. Levende accu Vergroting afzetgebied Geen schoonmaak perr,7^z!!:™?re,A.e7,,^™r%:!tt 2 l et U manr een* °P de aurdis* tekening, die loopt, van de kieuw tot over eThef schoonhouden van "de Rciz'gers naar Amsterdam ontvangen tlia ts l>y hun kaartje een folder waarin er oj) wordt gewezen, dat volgende maand een snel verbinding naar de hoofdstad via C>uda tot stand komt. Deze verbinding za' niet via het Maasstation lopen, dit is definitief afgeschreven en wordt gesloopt. Rotterdam wordt in het Noorden een sta tion rijker en het krijgt een gemoderni seerd Beursstation, dat vroeger nooit meer dan een halte is geweest, maar het oude, trouwe Maasstation gaat verdwijnen En daarmede gaat weer een vertrouwd stukje stad verloren. Vele oudere Rotter dammers zullen zich nog het prettige zitje voor de stationsrestauratie herinneren, waar een aardig terras vooral op zomer avonden de bezoekers noodde en men ook een goed verzorgde maaitijd gebruiken kon. Het uitzicht op de rivier was helaas niet bepaald mooi, maar er was sfeer. En hoeveie Rotterdammers zullen in de loop van de eeuw, waarin het Maasstation dienst deed, er hun schreden heen gericht of er de tram genomen hebben, na een misschien lange en vermoeiende reis of.... na het befaamde schaatstochtje naar de Pijpenstad, wanneer tegenwind de weg terug te zwaar maakte? „Maas" is altijd een merkwaardig sta tion geweest. Mooi was het zeer zeker niet Eigenlijk kon men het beschouwen als hel lelijke eendje onder de Rotterdamse sta tions. En van het begin af aan wds het 't voorwerp van veel gesputter en zelfs ruzies. En toch is er aanvankelijk een prachtig plan voor gemaakt. Het zou een station worden in Engelse stijl, imposan', met een prachtig hotel erbij, volgens hel ontwerp van G. Somers Clarke, uit Lon den. Een Engelse architectWel, dit vond zijn oorzaak zeer waarschijnlijk in het feit, dat het grootste gedeelte van het aandelenkapitaal van de Rijnspoorweg zich in Engelse handen bevond. Rotterdam heeft dit imposante Maassta tion nooit gekregen. Slechts.... het Maas station.... De directie van de spoorweg maatschappij vond het, toen het in 1875 zonder enig vertoon in gebruik werd ge nomen, zowaar nodig, om zich te veront schuldigen. In haar jaarverslag schreef zij: „Daar er zonder hinder toe te brengen aan de exploitatie geen gelegenheid be staat tot het maken van eene fundee ring op palen, is de bouwtrant ligt, doch zal zulks in geenen deele beletten dat de inrichting beantwoordt aan hetgeen men te Rotterdam naar het voorbeeld van andere stations billijkerwijze kan verlangen." Het Maasstation werd dus niet op palen gebouwd en het kwam in de plaats van een tijdelijk station, dat ter plaatse was neergezet, nadat een station bij de oude Plantage, dat in 1855 in gebruik was ge nomen, in vlammen was opgegaan. Het moet een houten bouwsel zijn geweest, want het was gemaakt uit het materiaal van een muziektent. Toen het geopend werd, heeft Rotterdam feest gevierd. Prins Hendrik, de broer van Koning Willem III, die Rotterdam een goed hart toedroeg en er steeds verscheen, als er iets bijzonders te doen was, was ook aanwezig bij de opening. In 1875 het kan ook 1876 geweest zijn, de juiste datum en het jaar zijn niet met zekerheid bekend is er misschien wel zo weinig ophef bij de ingebruikneming van het vernieuwde Maasstation gemaakt, omdat de Nederlandse Rijnspoorwegmaat schappij jarenlang met allerlei Rotter damse instanties, het gemeentebestuur in cluis, overhoop had gelegen. Men kon het n.l. niet eens worden over de verbinding Oost-West, die thans met de aanleg van de lijn naar Nieuwerkerk en het benutten van een gedeelte van de Ceintuurbaan de finitief haar beslag heeft gekregen. De his torie van deze meningsverschillen is wer kelijk te lang en te ingewikkeld voor een krantenartikel. Men kan er tal van bijzon derheden over vinden in het boek van Jonckers Nieboer over de Nederlandse Spoorwegen, in bet standaardwerk van Te Lintum, in het gedenkboek van de Kamer van Koophandel en andere uitgaven over Rotterdam. Genoeg zij het hier aan te halen dat het Maasstation als eindpunt van de spoor wegverbinding met Duitsland (het toen malige Pruisen) een belangrijke rol heeft gespeeld in de ontwikkeling van het Ne derlandse spoorwegnet. De politiek heeft aanvankelijk zijn invloed doen gelden Men is in Rotterdam lang bevreesd ge weest, dat er geen aansluiting tot stand zou komen. En dit, terwijl men in het be gin eigenlijk niets voor een spoorwegver binding voelde. Men stelde meer vertrou wen in de grote waterweg, de Rijn. Maai toen Antwerpen al in de eerste jaren na de afscheiding van België werk maakte van een spoorwegverbinding met Keulen, schrok men hier wel een beetje. Men wil de in geen geval bij Antwerpen achter blijven en heeft overigens met de energie en het doorzettingsvermogen Rotterdam eigen, aan de tot stand koming van de verbinding met het Rijnland gewerkt, toen de mogelijkheid daartoe geschapen was. Wat het Maasstation betreft, het is eerst en onder meer ook op het Öude Hoofd geprojecteerd. Maar later is het dan toch verder achteruit gebracht. Het is altijd eigenlijk een beetje achteraf blijven liggen, zeker gezien van het standpunt van het reizigersvervoer. Maar het was voor vele generaties goed genoeg. In 1940 leed het danig door de oorlog. De toch wel imposante glazen overkapping werd vrijwel vernield. Het werd evenwel in een behoorlijke staat hersteld. Inmiddels, tegenover het nieu we D.P. oftewel Centraal Station (dat vroeger ook C.S. heeft '"heten) zou het toch wel erg hebben afgestoken Advert entte (Van onze Amsterdamse redactie). Ivan wijlen jhr v. >d. Poll te Heemstede een internaat op te richten. Zoals bekend De Ned. Stichting voor het gebrekkige heeft het rijk dit buiten, „Eikenrode", kind gaat in samenwerking met de K.L.M. gelden inzamelen voor de bouw en inrich ting van een internaat voor gebrekkige kinderen in Heemstede. Hoewel er in ons land reeds drie internaten zijn voor de zorg en nazorg van de patiënten van kin derverlamming en analoge ziekten, be staat er in het Noord-Westen van ons land nog niet een dergelijke instelling. Voornoemde instelling heeft met het rijk een overeenkomst kunnen afsluiten om op de opstallen en in het woon- en koetshuis (Van onze Haagse redactie) De tenuitvoerlegging van het program der offshore-leveranties voor de gezamen lijke opbouw der defensie, zowel van Ne derland als van geheel West-Europa, zal worden versneld. Een groot deel van de door de Ver. Staten gefinancierde voor raden zitten nog „in de pijpleiding": ze zijn wel aangekocht ofwel er is machti ging tot aankoop verleend, doch ze zijn nog niet afgeleverd. Hiermee zal een pe- Volgens Perzische dagbladen trekt de machtige Ghasjghaiestam, wiens bewe gingen te Teheran met bezorgdheid wer den gadegeslagen wegens zijn gezind heid voor ex-premier Mossadeq, zich thans vreedzaam terug naar zijn win terverblijf in het Zuiden van Perzië". De stam, die over minstens 15.000 gewe ren zou beschikken, bevond zich de laatste twee weken ten noorden van Sjiraz en er bestond enige vrees voor een opmars naar de hoofdstad. Dat ge vaar schijnt thans te zijn weggenomen. Vier stamhoofden hebben beloofd vrijwillig in tijdelijke ballingschap te gaan „om misverstanden uit de weg te ruimen", aldus een der bladen. Zij zou den binnenkort naar Teheran gaan en om bij de Sjah hun opwachting te maken en formeel zijn heerschappij over de aan gelegenheden van hun stammen te aan vaarden, vóór zij voor enige tijd naar het buitenland vertrekken. riode van nog vele maanden gemoeid zijn, zo verklaarde gistermiddag op een bijeen komst ter kennismaking met Nederlandse en buitenlandse persvertegenwoordigers de heer Frank C. Grismer, die onlangs werd benoemd tot hoofd van de F.O.A.- missie hier te lande. De bijstand aan de Nederlandse pogin gen om de productiviteit van landbouw en industrie te verhogen zal worden voortgezet, waarbij bijzondere aandacht aan verkoop- en distributiemehodes zal worden geschonken. Ook zal verdere uit voering worden gegeven aan het program van technische hulpverlening, o.m. door Nederlandse boeren, fabrikanten, leden van vakorganisaties e.a. studiereizen naar Amerika te laten maken, al zal zulks ook op beperkte schaal geschieden. Voorts zal de missie van het Bureau voor Buitenlandse Werkzaamheden onder de leiding van de heer Grismer verdere pogingen in het werk stellen Amerikaanse 1 beleggingen in ons land te bevorderen. Wat dit betreft bestaan er reeds vele plan- i nen. aangekocht om er een marine-hospitaal te vestigen. Voor de inrichting en aankoop van het internaat zal een bedrag van 300.000 nodig zijn. Reeds is 110.000 bij eengebracht. In samenwerking met de K.L.M. heeft de Ned. Stichting voor het gebrekkige kind, ook bekend als de Myltylstichting, een oorkonde samengesteld ter herinne ring aan de Christchurchrace, waaraan de K.L.M. met de „Dr M. H. Damme" deel neemt in de handicaprace. Deze oorkon de zal in de komende weken worden ver kocht voor de som van een gulden en is verkrijgbaar in de boekhandels en op de postkantoren. De bemanning van het deelnemende vliegtuig heeft de oorkonde ondertekend en gezagvoerder H. Kooper zal een exem plaar meenemen om dit, getekend door de minister-president van Nieuw Zeeland, weer terug te brengen, waarna dit exem plaar een bijzondere bestemming zal krij gen. Het ligt in -de bedoeling om het inter naat in Heemstede in te richten voor vijf tig patiëntjes tussen een en dertien jaar. Aangaande een radio-mededeling, dat een serum tegen kinderverlamming zou zijn gevonden, werd ons meegedeeld, dat deze berichten zeer voorbarig zijn te noe men. Het Amerikaanse Gamma globuline blijkt geen prophylactische werking te hebben en slechts in een op de honderd gevallen een verzwakking van de kinder verlamming tengevolge te hebben. De invoercommissie van West-Duitsland heeft Dinsdag toestemming verleend voor de invoer uit Nederland van D.M. 10 mil- lioen aan groentezaden, D.M. 900.000 aan bloemzaden, en D.M. 400.000 aan poot-uien Ook werd nog toestemming gegeten voor een post van D.M. 35.000 aan turf en turf molm. (Van onze verslaggever) GISTEREN draaiden in Maastricht op nieuw de camera's van de M.G.M. en wel onder meer om de uittocht der Duitsers uit deze stad te verfilmen. Historisch gezien zou het juister zijn ge weest als men deze uittocht aan de be vrijding van Maandag vooraf had laten gaan, maar dat gebeurt straks in de bioscoop toch wel. De Duitsers, die gis teren nog uit Maastricht weg moesten zien te komen, hadden voor hun aanvals- poging de schemering afgewacht. Onver hoeds rukten toen tanks en vrachtauto's vol grimmige SS-ers via de Boschstraat op in de richting van-de Markt. Van ver slagenheid viel op hun edel-Germaanse gezichten niets te hespeuren, deste- meer daarentegen van verbetenheid en driestheid. Argwanend hielden zij hun geweren gericht op de portieken en de huizen aan de Boschstraat. Zij vonden echter niemand om op te schieten, want de bewoners waren door Godfried Rein- hardt veilig naar hun achterkamers ge- evacueerd. Alleen stond kort voor het punt waar de Boschstraat de Catharina- straat snijdt, Clark Gable, verkleed als schipper, zomaar op een stoep zijn leven te riskeren. Hij was echter wel zo wijs om toen de eerste Duitse tank hem tot op schotsafstand genaderd was, er van door te gaan. Gehaast, maar toch niet te opvallend vlug, liep hij de Catharina- straat in, waar hij zich zo klein moge lijk maakte onder een met half afge scheurde N.S.B.-affiches volgeplakt re clamebord. En het wonder, waarop nie- mand had durven hopen, gebeurde. Noch de motorrijders, die met open knalpotten voor de tanks uitreden, noch de andere SS-ers ontwaarden hem, zodat hij net zo lang onder de N.S.B. affiches kon blijven staan als hem nuttig leek. Slechts twee maal moet deze scene herhaald worden. NA de derde opname liet Clark zich samen met enkele zijner Duitse be lagers, en plotseling uit het niet op gedoken geallieerde soldaten fotografe ren voor een der Nazi-tanks. Maar dit kiekje was meer als curiositeit bedoeld, het zal niet in de film worden verwerkt. Minder sensationeel dan het beklem mende schouwspel in de Boschstraat was de scène die mr Gable gistermorgen in de Kruisgang van de O.L. Vrouwe ba siliek moest verzorgen. Daar hoefde hij alleen maar, zonder enig gevaar voor zijn leven, langs de boogvensters te lo pen om vervolgens zijn opwachting te gaan maken bij een in de woning van kapelaan Reinhardt ondergedoken ille gale werker. Het onderhoud met deze onderduiker zal later ergens in een En gelse studio worden verfilmd. Zodoende had de filmspeler na zijn wandeling door de kruisgang gelegenheid om met kape laan Habets de crypte van de basiliek te bezoeken. VANDAAG kan Sittard gadeslaan hoe een film tot stand komt. In deze stad zal Clark Gable ergens op de markt op een balconnetje gaan staan. Morgen tenslotte gaat de M.G.M.-ploeg nog eens aan het werk in het stadhuis van Maastricht. Als alles naar wens verloopt krijgt de bevrijding van de Limburgse hoofdstad die dag definitief haar be slag. Nadien zuiien om te beginnen Delft en het vliegveld Ypenburg in het teken van „The true and the brave" komen te staan. De filmspeler Victor Mature, die ook een rol heeft in „The true and the brave", is inmiddels gisteravond met zijn echt genote op Schiphol aangekomen. De hoofdrolspelers uit de film en de ge hele technische staf van de M. G. M. zul len voor wat Arnhem betreft, in de week van 16 tot en met 23 October a.s. logeren in het onlangs geopende hotel ,,'s-Koo- nings Jaght" onder Schaarsbergen, dat voor genoemde \yeek is afgehuurd en na vijf uur niet meer voor bezoekers toegankelijk zal zijn. Zestien kamers zullen tot de beschikking van de Ame rikanen staan. Het hotel met een eigen terrein van achttien ha. ligt ca. acht kilometer van Arnhem, waar de op namen (in de omgeving van de Jans plaats) zulten geschieden. De techni sche staf zal worden gehuisvest in hotel „Haarhuis", bij het station. Johannes Zivart uit Delf zijl, ZS maanden oud en 24 pond zwaar, behaalde de eretitel in de vierde afd. E plattelandsvrouw miss E. Af. Peen uit Austra- I Uë is eigenlijk de initiatiefneemster geweest van de babyshowdie gistermiddag in Delfzijl is ge houden. Zij ivas het 'die de bond van plattelands vrouwen in de omgeving van dit Groningse haven stadje enthousiast heeft gemaakt voor dit in ons land uniek gebeuren. De bond van plattelandsvrouwen in het dorpje Uitwierde (Delfzijl) wilde graag een dorpshuis hebben, maar de financiën voor de bouw van dit trefcentrum, voor de Delfzjjlse plattelands vrouwen ontbrak. Men tracht thans door vele acties de nodige geldmiddelen te verzamelen. Een van deze acties was een babyshowdie volgens miss Peen tn Australië zeer populair is. De plattelandsvrouwen schreven talrijke jonge moeders aan om deel te ne men aan deze show ter versterking van de financiën van de bond. Ruim 70 moeders kwamen gistermiddag met haar peuters naar het gemeenschapshuis in Delf zijl, waar drie wijkverpleegsters achter een grote tafel bedekt met hospitaallinnen de toekomstige man nequins ontvingen. Het was er een lawaai van belang. De gebruikelijke muzikale omlijsting tijdens een modeshow was ditmaal voor het optreden van de baby's bepaald niet nodig. Zij zorgden zelf wel voor de 'nodige vocale prestaties. TV7ELKE normen werden nu aan deze men, was het Wndtotanft te W baby's gesteld? Men was hierover in Delfzijl ietwat geheimzinnig om de moeders niet te kwetsen, maar het ging er in het kort om hoe de conditie van de baby was: waren er puistjes, die voor de rekening van een slechte verzorging van de moeder kwa- mager? De wijkverpleegsters stelden zelf de normen vast en waardeerden in punten. Zeventig poedelnaakte baby's lagen gistermiddag op het bruine hospitaal linnen. Voor de moeders was er trou wens maar één goede baby en dat was Ook het Maasstation kreeg het in de Meidagen van 1940 zwaar te verauren. De overkapping had zo zwaar te lijden gehad, dat zij later helemaal werd gesloopt, het lot, dat nu het hele station wacht. Dat het afzetgebied van de klokken gieterij in Aarle-Rixtel (N.-B.) de laatste jaren is verlegd van de West-Europese landen naar de Verenigde Staten, blijkt niet alleen uit de debietlijstcn van de N.V. Petit en Fritscn, doch eveneens uit het feit, dat van de vijf gebroeders Frit- sen van de directie dezer N.V. er drie hun arbeidsterrein hebben verplaatst van West-Europa naar Noord- en Zuid- Amerika en Canada. In de werkplaatsen van de Brabantse gieterij liggen nu het 37 klokken tellen- is. carillon voor Joure (Fr.) is afgeleverd op het ogenblik als het ware her en i rwaarts verspreid, nog verschillende -'okken. echter vrijwel uitsluitend met gelse en Spaanse opsenriften. Zo b.v. ie'grote klok die tezamen met 34 kleinere klokken, door de weduwe en de zoon van eer bekende vleesmagnadt uit Chicago zullen worden geschonken voor de toren In de universiteit te Evanston (Illinois) in de V.S. Wat de Nederlandse aanvragen' betreft: De toevloed aan bestellingen van klokken tn de eerste jaren na de oorlog ter vervanging van de door de bezetter ge roofde exemplaren is ten einde. Da weggehaalde klokken zijn thans groten- Dan is er nog de discusvis. Meer in teressant dan mooi weliswaar, want deze vis is nog heel zeldzaam in de bakken van onze streken en moet nog steeds uit het gebied van de Amazone, waar het dier thuis hoort, worden ingevoerd. De- in levende lijve aanschouwen In de tot een sprooKjesacnuge te wlllen bussen. Doch daar blijft het troDische nlantentuin herschapen Rivièra-hal in Diergaarde Blijdorp niet bij. Opeens „vliegen" als twee doi- j -d;„„-v, „fatio- on mrorcr-hi 11 icr vnnr de even verliefde mensenkinderen een paartje Foto Cas van Os die vuurrode streep. Dit diertje gelijkt Soms verraderlijk veel op het neonvisje, dat zo prachtig afsteekt tegen het groen. In kleine schooltjes zwemt steeds maar onrustig op en neer het suma- traantje, een kostelijk baarsje met zijn zwart-wit gevlekt lijfje en warmrode vinnetjes. Een lust voor het oog. Maar vergeet ook niet de vele variëteiten van de zwaarddrager de witte, de rode, en de zwarte de helrode, geel zwart gespikkelde en bonte plaatjes, de diepzwarte „black Molly", de statige maanvis met zijn prachtige sprieten en het fladderende vlindervisje. Dankbare aquariumdiertjes zijn ook de zwarte tuur uit 800 a 1000 stuks bestaat In aquaria is men al tot plafond springens blij met 200 dan kan dat onze bewon dering voor de prestaties van deze er alleen nog maar groter op worden. We hebben u uit deze „exposition des tableaux vivants" enkele van de meest merkwaardige exemplaren genoemd en trachten voor te schilderen. Maar er zijn onnoemelijk veel meer tropische En dan doen temidden van dit edele ge zeischap ook het glasbaarsje en het ke gelvisje de namen spreken voor zich zelf het prachtbarbeeltje, waarvan het mannetje in paringstijd zo vurig kan kleuren en de regenboogzalm het goed Zo zouden wij nog vele namen kunnen noemen, maar dit is even onmogelijk, als u enigszins voor ogen te toveren, hoe al die kleuren zijn, die steeds maar schijnen te veranderen bij elke wending deels vervangen. Vele nieuwe kerktorens in ons land wachten nog oo een lu'dklok of een beiaard. Er is hier echter geen geld. „In Amerika gaat dat anders", aldus de heer H. Fritsen, een der directeuren van het bedrijf in Aarle-Rixtel „Daar komt het niet zelden voor, dat geldmagnaten als „memorial'' voor 'n overleden familie lid, de kerk of een onderwijsinstelling een beiaard ten geschenke geven". Zo schonk een schatrijke advocaat uit Cleveland aan „the church of the Saviour aldaar een carillon met 47 klokken (waar van de zwaarste 2300 kg weegt) ter ge dachtenis aan zijn bij een ongeval omge komen echtgenote en dochter. „Mjjn drie broers in Amerika en Canada hebben daar kantoren van het Nederlandse bedrijf geopend en goede contacten ge- - legd", zo vertelde de heer Fritsen. „Ze aquaria met de gele en witte tedere ane Verder op kunt u een knots van een t dier bekijken, dat u beslist niet zonder E zoetwaterhaai is echter met de handschoenen kunt aanpakken, al is het enige bijzondere gast van de aqua- dan n kat Het is een levende accu riumtentoonstelling „Aquavero 1953 De aJs het ware: de zwarte, blinde sidde- gezamenlijke aquariumverenigingen van raal kan een iampje doen branden Rotterdam en omstreken hebben in hun en bezorgt u bij aanraking een schok, uuuucmeiu. vcc vele bakken ook nog andere zeer be- dje u nog jang zaj heugen. Is hij zijn la- vissoorten, die het bespreken maar nog van dartele visje, zienswaardige loge's. Doch die ontmoe- djng eiectriciteit daardoor voor een meer het bekijken waard zijn. Volg eens ten we nog wel, wanneer evenai tydje kwijt, al vrij spoedig heeft het d;e biauw-wit gestreepte zebravis met Moussorgsky bij zijn rondgang langs a djer zjch echter zelf weer bijgevuld en zijn slanke, bewegelijke lijfje en zijn schilderwerken van zijn vriend door de .g afdhjVen de boodschap. zusje of broertje, de Chinese danio met schoonheid er van werd geïnspireerd tot zijn „L'exposition des tableaux", wij, wandelend langs deze expositie van „tableaux vivants", langs deze sma ragdgroene reeks van levende schilde rijen, de lust in ons wakker wordt ge- roepen ook zo'n onder-water-wereldje in eigen huis te scheppen. En zo lopend van het ene aquarium naar het andere het ene nog kleuri ger en nog fragieler van bewegelijk heid van planten en visjes dan het vo rige werd bij ons de indruk gewekt alsof de Rivièra-hal in een rivier of zee was gedompeld en we door kleine recht hoekige ruitjes een blik konden werpen in die geheimzinnige en aanlokkelijke wereld onder water. We waanden ons in een rivier of meer van Amerika of In- dlë. van China, Ceylon of Afrika of in de Middellandse- of Noordzee. Ongekend prachtig zijn de zeewater- houden geregeld lezingen voor architecten, werken mee aan tentoonstellingen, kortom ze trachten de Amerikaan „carillon- minded" te maken en niet te vergeefs. In Den Haag ziet men ons graag aankomen met deze grote exportorders, want ze leveren ons land een deviezenprofijt, dat klinkt als een klok". m'onen en griezelige krabben uit de Noordzee, met de bruin-zilver gespikkel de zeepaardjes, die zich sierlijk voort- Bij het zien van dit alles, krijgt men dat onbedwingbare gevoel ook zo'n tafereeltje in huis te hebben. En wilt u dat doen. ga dan eens praten met een liefhebber, die al jaren in het ,,vak" zit. Hij kan u beslist meer ver tellen, dan een geleerd handboek, of schoon dit op den duur onontbeerlijk worden. Hij zal u vertellen, dat een wekelijkse schoonmaak moordend is voor vissen en planten, dat een voe dingsbodem zo goed als bij elk aqua rium anders is en vaak het resultaat is van eigen experimenteren, dat de eerste aanschaf niet zó kostbaar is, dan men meestal denkt en dat het heus geen smeerboel is zo'n bakje in huis. Het inrichten van een aquarium is echter niet zo eenvoudig en eist wat ge voel voor kleurencombinatie van plan ten in al die tere schakeringen van brons- tot sla-groen van vissen in hun eindeloze tintenuanceringen en van de ondergrond en achterwand van de bak. Maar wanneer het allemaal een rustig geheel is geworden en de biologische harmonie is ontstaan tussen plant, vis en water, dan „staat" ons aquarium voor jaren. Dan bestaat het hele onderhouds werk uit bijna niets anders meer dan uit Op de weegschaal haar eigen spruit... er werd gewichtig gewogen en gemeten, zeer tot ontstem ming van de baby's, die in al dit gedoe maar weinig pleizier hadden, temeer daar vele camera's op hen gericht waren. Hun oogjes knipperden tegen het blitz- licht van de fotografen. Het is een leuke vertoning geworden. Van elk der vier rubrieken, t.w. drie tot zes maanden, zes tot twaalf maan den, één tot anderhalf jaar en anderhalf tot twee paar, kwamen resp. als eersten, uit de bus Truitje Oosting, Gesien Schotanus, Jan Steenhuis en Johannes Zwart. Er waren leuke prijzen voor de moeders en een grappige tekening voor de baby. De heer F. v, d. W. heeft in 1951 in Winschoten een zelfbediendingszaak ge opend. Volgens de plaatselijke verorde ning behoren kruidenierszaken in Win schoten op Woensdagmiddag gesloten te zijn. maar Van der W. was van oordeel dat zijn zaak niet onder di:e regeling viel. maar onder die van de groep warenhui zen. Ook de kruideniers organ isatie heeft bljjkbaar zo geoordeeld, want men zond hem geen uitnodigingen meer voor ver gaderingen e.d. Niettemin legde de Gro ningse economische politierechter hem 'n veroordeling op, maar zodanig, dat appèl mogelijk was- Gisteren diende de zaak voor het ge rechtshof te Leeuwarden. De procureur- generaal zeide niet in te zien dat tets principieels in deze kwestie is gelegen. Appellant verkoopt toch in hoofdzaak kruidenierswaren en dan valt hij onder de groep kruideniers. De procureur-ge neraal vorderde 25 boete of 10 dagen hechtenis. De pleiter meende, dat hier wel dege lijk sprake is vam een principiële zaak. Verdachte heeft een zelfbedieningszsak en kan niet over één kam geschoren wor den met een gewone kruidenierszaak. De raad van Winschoten heeft echter deze bedrijven niet in de winkelsl'uitmgsver- ordening opgenomen en wil ook nog geen wijziging aanbrengen, omdat het verloop van deze rechtszaak wordt afgewacht. Spreker concludeerde tot vrijspraak, subsidiair ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 8 October a.s. Het verbondsbestuur van de Eenheids Vak Centrale heeft een schrijven gericht aan het hoofdbestuur van het Nederlands Verbond van Vakverenigingen over de recente onderhandelingen ter bepaling van het percentage der voor te stellen loonsverhoging. De E.V.C. zegt o.m.: „Onze vakcentrale is van oordeel, dat de onwil van de onder nemers om de lonen tot een peil te ver hogen. dat de zorgen in de arbeiders gezinnen belangrijk worden verminderd door een grotere eenheid en actief op treden van de zijde der arbeiders". De E.V.C. brengt vervolgens in herinne ring, dat zij een nationale loonconferentis heeft belegd op 11 October a.s. te Amster dam en het N.V.V. een bijeenkomst over datzelfde vraagstuk zal houden op 17 Oct a.s. te Utrecht. „In het belang van de arbeders van ons land" doet de E.V.C. het coorstel aan het N.V.V. „de twee afzonderlijke bijeenkom sten van de beide organisaties tot één ge meenschappelijke bijeenkomst te maken". bewegen met hun bliksemsnel als een 7 werk uit bijna mets anaers meer aan uit schroef wentelende rugvin, met de pur- 1 erwondert het L', dat de populaire naam van dit visje hockeystick luidt: het uithevelen van het bodemvuil, het goudgeel gestreepte koraalvissen uit Middellandse zee. de onderste staartvin. glazen wanden. De Deense regering is gisteren afge treden. Koning Frederik heeft de socialis tische leider Hans Hedtoft opdracht ge geven een nieuwe regering te vormen. Hedtoft zal proberen een coalitie-regering met de radicalen samen te steilcn ot. in dien deze zoudeti weigeren, een regering van alleen socialisten. Bij de verkiezingen van vorige week kregen de socialisten 74 van de 175 zetels, de conservatieven 30, de boerenpartij 4Ï en de radicalen 14.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5