Amerika kende geen probleem van de werkende vrouw Joep Nicolas'kathedraal ramen Probleemloos, vreugdevol spelen met glas Gevecht met de snoek Tentoonstelling in Roermonds Gemeentemuseum Emancipatie dank zij de pioniers-tijd De laatste hertog van Aha Ned. Mij. tot bevordering der tandheel kunde contra de instituten Vrouwen in alle branches Jongen kreeg pijl in liet oog I Kostwinsters PHILIPS-HÏLVERSUM BREIDT UIT MET GEWELD BEROOFD Anderhalf jaar geëist tegen Amsterdammer ECONOMISCH INSTITUUT VOOR DEN MIDDENSTAND Uitbreiding en reorganisatie October-jacht op zoetwater-rover VOOR DE ROZENKRANS- MAAND (Van onze medewerker) ]^)e achterzaal van het Gemeentemuseum te Roermond is ge durende de tentoonstel ling van recente werken van de glazenier en schilder Joep Nicolas in een kerk herschapen. Langs de wanden staan in houten omramingen de vele gebrandschil derde ramen opgesteld, het bovenlicht is afge dekt en sterke, egale verlichting, zorgvul dig verborgen achter de ramen, doorflonkert de verduisterde ruimte met de juwelenschittering, zoals slechts een glas tovenaar als Joep Nicolas deze te voor schijn weet te roepen. De drie grote raamfrag- menten voor de Kathe drale Kerk te Roermond domineren met hun alles doordringende Fragment uit een der drie ramen die Joep Nicolas gouden lichtschijn en maakte voor de Kathedraal te Roermond. ,,n feesj;elijk;e figuratie temidden waarvan de triompherende Christus vanaf het Kruis regeert. En zelfs voor de meest verwoede dweper met moderne experimenten, met de neo-Romaanse statische ernst of Byzantijnse strakheid is het binnenkomen op deze tentoonstelling een herademing. Men staat vol verbazing en ontzag voor deze grote glascomposities, deze vreugde volle glorie van licht in brekingen van goud, dieprood of smaragd groen; en men beseft, dat het Christus Vincit, Christus Overwint, in deze ramen meer was dan een toevallige opdracht. Voor Joep Nicolas religieuse kunst is het een program. PROF. RIJNBERK OVERLEDEN Geen vernieuwing gelukkig Onbetwist meesterschap PRINS BERNHARD COMMISSARIS FOKKER Fragment uit i der Kathedraal- ramen van Joep Nicolas. ONDERZEEBOOT VERLOREN Ho mens lijke hier dens te omdE en. grem Wan' een in de dat zijn Ee On WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1953 N Z H PAGINA 6 1 x (Van onze correspondent) New York, 18 September. „Amerika is een land voor vrouwen," wordt er door deze of gene Europeaan vaak opgemerkt. En daar is wel iets van waar. De hele positie van de vrouw in Amerika is anders dan in Europa of andere werelddelen. En iedere niet-Amerikaanse vrouw merkt dat onmiddellijk aan de manier ivaarop zij hier wordt behandeld. In alle kringen wordt zij door de mannen van hoog tot laag op een uiterst zakelijke manier tegemoet gekomen, een manier tvaar- door zich werkelijk de vanzelfsprekende Amerikaanse opvatting uitdrukt, dat vrouwen sociaal de gelijken van de mannen zijn. Typisch is ook dat men in dit land over die „gelijkheid met mannen" haast nooit hoort praten, omdat het wel een feit geworden is. Want de opvatting der Amerikanen over die gelijkheid komt voort uit een zeer reële, levende overtuiging, welke zich volkomen natuurlijk in dit land heeft ontwikkeld. En wel reeds tijdens de dagen van de pioniers, toen het zwakke geslacht zich niet op haar privileges kon laten voorstaan, maar even hard als de mannen moest aanpakken, even ruw en zwaar werk moest verrichten, evenveel gevaren moest riskeren, even bekwaam het geweer moest hanteren, en even zware verantwoor delijkheden moest dragen. In de Amerikaanse pioniershistorie vindt men daarom de wortels van de hele maatschappelijke positie der Amerikaanse vrouw van heden. Trouwens zelfs nu is die pioniers geschiedenis nog niet afgesloten; hoeveel vrouwen b.v. leven er op dit ogenblik hier nog op boerderijen, die eenzaam temidden van duizenden hectaren wild land liggen. Zodat zij van hun eigen vlieg tuig gebruik moeten maken, willen zij haar buren bezoeken, of de kinderen naar school brengen: en zodat zij in staat moeten zijn, dagen lang in het zadel te zitten, wanneer zij b.v. grote veekudden met haar man en knechten samen naar andere stukken land drijven. Amerika heeft nooit het probleem van de werkende vrouw gekend. Er was ge woonlijk een tekort aan werkkrachten in dit enorme land, en de vrouwen moes ten wel méé aanpakken of ze er lust in hadden of niet wilde dit land be woonbaar gemaakt worden voor de snel toenemende bevolking. Aldus verkreeg de Amerikaanse vrouw, zonder dat 'er veel over geredeneerd werd, haar grote onafhankelijkheid, haar maatschappelijke Bij de foto's: Hiernaast: mevr. Ivy Baker Priest benoemd tot bewaarster van de fondsen van de Federale Regering in de V.S. Onder: Administratrice van de Federal Security is Mrs. Oveta Culp Hobby. van het ministerie van arbeid gepubli ceerde rapport, zijn er in Amerika meer dan 19 millioen vrouwen die werken. M.a.w. de Amerikaanse vrouwen vormen 30 percent van het totaal der arbeids krachten. Die 19 millioen maken tevens een derde van het totaal aantal vrouwen boven de veertien jaar uit. En het is in teressant te zien, dat gedurende de laat ste 64 jaar de Amerikaanse vrouwen me rendeels gewerkt hebben om anderen, afhankelijk van haar, te kunnen onder houden. Uit studies, gemaakt door het ministerie van arbeid van zes vakvereni gingen waarin 9000 vrouwen waren op genomen, blijkt dat minder dan één op tien vrouwen van die 9000 géén financiële verantwoording droeg voor anderen. En elk van die 9000 vrouwen, zorgde vol komen voor zichzelf, ontving dus geen cent van echtgenoten, of uit andere bron nen. Uit elke studie en elk onderzoek, dat het ministerie met betrekking tot de verdiensten van vrouwen maakte, bleek telkens opnieuw, dat de Amerikaanse vrouwen toch bijna uitsluitend werken uit noodzakelijkheid, daar zij teveel familie hebben, die van haar alleen afhankelijk is Men ziet dat ook weer aan het onder zoek, dat van vrouwelijke textielarbei ders werd gemaakt. Hieruit bleek dat van de ongehuwde vrouw of de weduwe 23 procent de enigste broodwinsters wa ren in haar familie. (Dus zij onderhiel den hetzij ouders, en broers of zusters, óf haar eigen kinderen). Uit een studie van arbeidsters in wasserijen werd ook duidelijk dat meer dan 36 percent van die vrouwen werkte om in eigen onder houd en dat van wie afhankelijk van haar waren, te voorzien. In de jaren van de depressie waren er van de door ge heel Amerika ondervraagde vrouwen in Toen enige jongens in de Chrysanten straat te Hilversum met pijl en boog aan het spelen waren een spel, dat eens klaps weer drdk beoefend wordt kreeg de elfjarige Piet R. een pijl, door een vriendje afgeschoten, in het rechter oog. Hoewel onmiddellijk door een oogarts operatief werd ingegrepen, moet het oog als verleren worden beschouwd. ..gelijkheid", en kwam zij ongemerkt a.h.w. meer in het centrum van de sociale verhoudingen te staan dan de mannen. In elke facet van het Amerikaanse le ven, in elke beroepsbranche, werken de vrouwen hier naast de mannen. De Ame rikaanse vrouwen hebben een levendige politieke belangstelling; er zijn vrouwe lijke ministers, senatoren, afgevaardigden in het congres en professoren. Er zijn vrouwelijke piloten en stierenvecht- sters. vrouwelijke architecten en vrou welijke financiers, vrouwelijke burge meesters en makelaars'tefs. vrouwelijke fruittelers of detectiven. Volgens het door de Vrouwenafdeling technische of zelfstandige beroepen liefst 40 percent, die voor anderen moesten zorgen. En uit de statistieken van de laatste wereldoorlog blijkt dat de helft van de werkende Amerikaanse vrouw voor zichzelf en anderen zorgt. Er zijn 38 millioen gehuwde vrouwen in de V. S. En bijna 4 millioen Ameri kaanse vrouwen staan aan het hoofd van een gezin, hetgeen betekent dat zij daarvoor financieel de verantwoordelijk heid dragen, zij het als gehuwde, ge scheiden of ongehuwde vrouw. Zo komt het dan dat in Amerika het familie-in komen voor 85 percent door vrouwen wordt gespendeerd. Dat verder het totaal van privc-bezittingcn en eigendommen voor 70 percent aan de vrouwen toebe hoort; dat vrouwen in Amerika 65 per cent van al de spaargelden op banken bezitten; dat haar 50 percent van de industrie-aandelen toebehoort, 47 percent van het totaal der spoorwegaandelen en 40 percent van de onroerende goederen. En om nu nog vluchtig even een in druk te geven van de invloed der vrou wen, die zij door hun organisaties op het maatschappelijke leven kunnen uitoefe nen, zij hier nog vermeld, dat meer dan 30 millioen der vrouwen bij een natio nale vrouwenclub is aangesloten. De Al gemene Federatie van Vrouwenclubs b.v. vertegenwoord:gt met 17 000 onderafde lingen alleen al een lidmaatschap van 5 millioen vrouwen. Men ziet dus waarom het in Amerika mogelijk is, dat de vrouwen die geëman cipeerde rol maar dan volkomen na tuurlijk spelen, waarvoor de suffra gettes weleer zo vertwijfeld hebben ge vochten. En men begrijpt dan tevens waarom elke vrouw in Amerika zo'n zelfstandig en niet onvrouwelijk optreden heeft, waar en met wie zij onder welke om standigheden ook verkeert Het valt de Europese vrouw toch even op, wanneer de Amerikaanse boerin X een landgoe- i derenbezitster in de buurt even per auto opzoekt, om haar wat zelfgemaakte jam of verse eieren te brengen. En wanneer men deze twee vrouwen in een gesprek zou gadeslaan. zou men direct bemerken, i dat zij op volkomen gelijke voet verkeren. Insgelijks neemt men diezelfde ka- meraadschappelijke ongc- dwongenheid ook overal waar, waar mannen en vrouwen samen werken. Men ziet het aan de prak tijk duidelijk gedemon streerd dat er een basis is waarop Amerikaanse vrou wen zich de gelijke van iedere man kunnen voelen, en die basis is de financiële onafhankelijkheid en de bekwaamheid, die zij in alle mogelijke beroepen dagelijks tonen. Wanneer men een vrouw uit de boe renstand dus in de omgang met een vrouw uit het zakenleven waarneemt, of met een vrouw uit welke klasse ook, dan ontmoeten beide vrouwen elkaar niet als vertegenwoordigster van deze of die maatschap pelijke klasse, maar als werkende vrouw, of als onafhankelijke mensen. En dit is duidelijk aan hun toon te bemerken. Uit dit alles moge het dan wat duidelijker gewor den zijn, waarom de vrou wen in Amerika een positie innemen, die zo enig in de wereld is, zelfs in onze moderne vooruitstrevende wereld. (Van onze correspondent). De N.V. Philips Telecommunicatie- industrie te Hilversum gaat uitbreiden. Reeds geruime tijd kampt deze tak van de Philips-industrie met gebrek aan expansie-mogelijkheden, waardoor onder meer in Huizen een nieuwe fabriek moest worden opgetrokken. Thans heeft het Hilversumse gemeentebestuur erin toegestemd grond langs de Vreelandse weg aan de N.V. Philips te verkopen. Binnen twee jaar zullen op dit terrein een aantal bedrijfsgebouwen verrijzen. Men is voornemens op dit terrein het la boratorium voor de automatische telefo nie te vestigen. Het terrein was oorspron kelijk bestemd voor de bouw van Hilver- sums zesde parochiekerk; deze zal nu op een andere plaats verrijzen. EEN SIMPEL krantenbericht. Waarin een naam evenwel de aandacht trok: De hertog van Alba is gestorven.... Alva, het is een naam, die ook voor elke Nederlander historische betekenis heeft. De thans overleden hertog van Alva of wel Alba was een internationaal befaamde persoonlijkheid. Hij gold als de grote, persoonlijke tegen stander van Franco. Verwoed monarchist, is hij de verbannen Spaanse koningsfami lie der Bourbons altijd trouw gebleven. Met hem is de laatste grote Spaanse aristocraat heengegaan. Een, lange, statige verschijning met het uiterlijk van een sportsman. De „Times" heeft hem uitgeleide gedaan en hem een gentleman genoemd, hem ge prezen als een aristocraat, die het niet alleen was vanwege zijn geboorte, zoals dit soms met andere Spaanse edelen het geval is, maar ook krachtens zijn grote ontwikkeling, aangeboren beschaving en bijzondere bonhomie. Een conservatief naar eerlijke overtui ging, maar in de goede zin des woords. Een man van cultuur, die 'n rijke biblio theek bezat, in zijn door de burgeroorlog beschadigd paleis, alsmede een prachtige schilderijen verzameling. Engeland was zijn tweede vaderland. De Engelsen gaan er trouwens trots op, dat deze grote Spaanse aristocraat een afstam meling was van de Stuarts en tevens aan de familie Churchill vermaagschapt was. Onder zijn voorouders rekende hij de laatste Stuartkoning Jacob. Zijn naam duidde zijn afkomst aan: Don Jacobo Fitz- james Stuart y Falco. En voorts Arabella Churchill, dochter van de beroemde her tog van Marlborough. Sinds hij in Engeland op de Katholieke kostschool van Beaumont studeerde, noem den zijn vrienden hem Jimmy. Ofschoon persoonlijk tegenstander van Franco, heeft hij deze, met de nodige re serves. toch gediend en wel in het belang van zijn vaderland. Hij was Spaans gezant te Londen van 1939 tot 1945. Toen Franco weigerde, Don Juan tot de troon toe te la ten, trad de hertog van AIba af. Het moet in belangrijke mate zijn werk zijn geweest, dat Spanje gedurende de oorlog neutraal bleef. Hertog van Alva was slechts één van zijn vele titels. Hij had vijf hertogtitels en kon zich een twintigtal malen graaf en markies noemen. Erfgenaam van al die titels is zijn der tig-jarige dochter Gaetana, hertogin van Montoro, die 'n zoontje heeft, waaraan ze t.z.t. de grote rijkdommen van de laatste hertog van Alva zal vermaken. In hoger beroep heeft gisteren voor het Amsterdamse gerechtshof de 27-jarige slachter A. B. uit Amsterdam terecht ge staan. beschuldigd van beroving. Hij zou op 28 Maart jl. in Utrecht in de vroege ochtenduren, nadat hij bij slui tingstijd een café had verlaten, een andere bezoeker uit dit café, de 56-jarige ver tegenwoordiger J. R. uit Utrecht, op straat hebben neergeslagen en daarna 110 gulden aan bankbiljetten uit een zijner zakken hebben weggenomen. De verdachte, die in eerste instantie door de rechtbank tot anderhalf jaar was veroordeeld en diverse veroordelingen op zijn strafblad heeft, ontkende iedere schuld. Hij gaf toe met R. onenigheid te hebben gehad, doch daar bleef het bij. Een kwartier later, zo bleek uit getui genverklaringen, had de verdachte een taxi naar Amsterdam genomen. Intussen bemerkte R. dat hij zijn geld kwijt was. Hij deed onmiddellijk dangifte bij de politie en enkele uren later werd de ver dachte op verzoek van de Utrechtse poli tie in een Amsterdams restaurant aan het Waterlooplein, dat 's morgens vroeg is ge opend, gearresteerd door de Amsterdamse recherche. Hij had toen 72 gulden op zak. Voor de taxi had hij ruim 27 gulden be taald. In het restaurant, zo verklaarde hij zelf, had hij ongeveer acht gulden betaald. De procureur-generaal, mr J. Hooffel- man, achtte diefstal met geweldpleging bewezen en eiste anderhalf jaar. Het hof zal op 13 October a.s. uitspraak doen. De voortdurende behoefte aan sociaal- economische en bedrijfseconomische gege vens omtrent het middenstandsbedrijfs leven heeft het nodig gemaakt om tot uit breiding en reorganisatie van het Econo misch Instituut voor den Middenstand over te gaan. In het kader van deze reorganisatie wordt ook de directie van het Instituut uitgebreid. Naast de huidige directeur, de heer G. S. Scheltema, is de heer dr A. W, Luijckx, thans hoofd van de sociaal- economische afdeling, tot directeur aan gesteld. Tot algemeen directeur is door de Raad van Beheer benoemd de heer drs P M. van Nieuwenhuyzen, tot dusverre adjunct-directeur van het Landbouw- Economisch Instituut te 's-Gravenhage. (Van een speciale medewerker) Als October voor de deur staat en het herfst weer wild en waaierig wordt, dan krijg ik steevast lust om het hengeltje te gaan proberen op de snoek! Snoeken is een fijne sport. Je wordt er moe en warm van en 't geeft je een honger waar een bierbrouwerspaard jaloers op zou zijn. In deze tijd gewapend met een goed snoektuig de wijde polder in te trekken, is een genot op zichzelf. Zoek een plek je op, met wat water planten, diepbekroosd, met een overhangend wilgje en een uitholling in de slootoever dat is het echte roversnest, het „hoofdkwartier" waar de snoek zijn roversbedrijf uitoefent. Zie hem staan. Ja, „staan" in de letterlijke betekenis van het woord. Doodstil recht op de staart staand, onbeweeg lijk, is hij één kleur met de omgeving, en slechts door de lichte kiewbewe- ging is hij van de water planten en de rietpijpen te onderscheiden. Hij staat en wacht op zijn buit. En die buit gaan wij hem voor de ogen toveren. Tien te gen één dat hij er in vliegt, dat hij onverwijld het gevecht zal openen met voor hem het kleine lokvisje (echt of kunst-) of het marionetschwim- mertje, voor ons.... de snoek als inzet. De snoek valt aan. En wég is de dobber! Maar U hebt nog lang geen snoek op het droge. O neen. Want denkt U niet, dat snoeken een spelle tje is van ingooien en uithalen. Dan kent U de snoek niet. Want hij bijt wel fel, maar eenmaal beet hebbend kijkt hij de kat uit de boom. Trek niet te vlug op, want hij laat het aasje rustig los en U kunt opnieuw be ginnen, waarbij de snoek overigens bijna altijd wel een tweede kans geeft. We zijn zo ver, dat de snoek het aasvisje te pakken heeft en dat de dobber een op en neer gaande beweging maakt. U hebt dus „hobbel"! En hobbel is nog geen vis! De snoek gaat nu het visje volgens de regelen der „snoeken-etiquette" verorberen, niet/zo-maar in het wilde weg, doch beginnend bij het kopje om het dan langzaam, met waarlijke fijnproe vers-allure, van voor naar achter op te peu zelen. Dat peuzelen geeft de „hobbel". Maar nu is het zaak, om juist aan te slaan, niet te vroeg en niet te laat. Dat moet U voelen! Daar slaat U en U hebt hem beet. En nu begin 't gevecht om hem binnen te krijgen. Een enorme vechtjas is zo'n snoek en met slimme strategie voert hij aan val en verdediging. Het wordt een enerverend spel van halen en vieren, vieren en halentot U meent dat hij doodop is en capituleert. Maar pas op, zo gauw is een snoek niet doodop; en U behoeft maar één foutje te maken en hij roetscht er weer vandoor Dat laatste eindje is meestal fataal. Als een dode laat hij zich aan slepenU viert iets te veel, U denkt dat de tjjd rjjp is enrits! met een laatste woedende slag rukt hjj zich losWég de snoek, wég ook het aas, wég de haaken U blijft achter met een ge ruïneerde hengel. Het is een mooie sport, dit snoeken. Een sport van voorzichtigheid en geduld,, van intuïtie en list, een boeiend en hard gevecht. En als de snoek dries ter dan ooit is, dan is het in de herfst, met zijn rui ge stormwind en zijn kletterende regen, de mooiste tijd om dit ge vecht met hem aan te gaan. O. Van de hand van mevr. Schelfhout-Van der Meulen is als uitgave van Eliva te Warmond een klein, handig boekje ver schenen, dat in de Rozenkransmaand goe de diensten kan bewijzen. „Ons Rozen kransgebed". zoals de schrijfster zegt. uit nood geboren, wil een hulpmiddel zijn om de aandacht bij het bidden van het rozenhoedje vast te houden en zo wat vernieuwing en glans over dit tegenwoor dig te veel verwaarloosde gebed te bren gen. Daartoe wordt voor elk der vijftien ge heimen een door C. vpn Geleuken gete kend plaatje gegeven, terwijl voor elk Weesgegroet een kleine herinnering aan een bijzonder onderdeel van het geheim wordt aangeduid. Een boekje dat, ofschoon het zeker geen nieuwe methode aangeeft, toch zeer vruchtbaar kan werken, omdat de goede methode maar al te vaak ook de verge ten methode is. ook hier nog steeds de onbetwiste meester van het glas is. Alleen hij weet in derge lijke enorme vlakken zo te spelen met een veelheid van tableaux, elk een gesloten eenheid vormend, doch harmonisch opge nomen in deze weelderige compositie. Hij bleef de verbluffende virtuoos met het penseel, die zijn contour telkens die le vendige'spanning weet te geven, het glas volschrijvend met een veelheid met fi guren; elk beheerst en met een raakheid van waarneming tot in de handen toe. En men moet in glas denken, om de scher- structuur en loodlijnverdeling op deze wijze hun rol te laten spelen. Naast de drie grote fragmenten der Kathedraal-ramen, die voor deze lichte hallenkerk in een zeer heldere toon ge schilderd werden, staan een zevental ra men voor een rouwkapel in het St. Elisa- Joep Nicolas keerde voor zijn op dracht in de Kathedrle Kerk te Roer mond terug in een tijd, dat in Europa, onder invloed van de oorlog, het geloof in eigen tijd, het geloof in de schep- pinskracht van de mens en in zijn waar digheid en het christelijk optimisme steeds meer verdrongen zijn door een defaitisme, dat het élan uitbluste; dat in de kunst, weerspiegeling van deze mentaliteitsverschuiving, een pessimis me deed geboren worden, zich uitend in beelden van ondergang, in een norse minachting voor de mens en zijn ge stalte en een alle natuurlijke vormen kapotslaand wantrouwen in de pro bleemloze schoonheid, daar zij niet strookte met de innerlijke verscheurd heid, die tot de waarachtigste levens houding geproclameerd was. In de religieuze kunst in geheel Euro pa heeft dit de blijde zekerheid van de in Christus verlosten doen verkeren in een oud-testamentaire huiver voor de God der Vreze: de heiligen, die eens verheerlijkt werden in stralende aureolen en feeste- Te Blaricum is op 78-jarige leeftijd over leden prof. dr G. A. Rijnberk, oud-hoog leraar in de physiologie aan de Amster damse universiteit, schrijver van het „Phyeiologisch leerboek". (Van onze Haagse redactie) „Op goede gronden menen wij ons ern stig te moeten verzetten tegen de onver antwoordelijke practijken der z.g. tand heelkundige instituten", zo gaf gisteren de voorzitter van de Ned. Maatschappij toi bevordering der tandheelkunde, de heer J. Stork, te kennen. Hij liet dit geluid horen op een persconferentie, welke was belegd naar aanleiding van een onderhoud dat het bestuur der Mij. Dinsdag j.l. heeft gehad met de staatssecretaris- voor de Volksgezondheid, dr P. Muntendam. Deze had daarbij onomwonden zijn ontstem ming geuit over de bestaande misstanden. Krachtens haar statuten stelt de Maat schappij zich ten doel aldus de heer Stork de belangen der tandheel kunde te bevorderen en daarmee op haar terrein de volksgezondheid te dienen. Deze laatste nu wordt ernstig bedreigd, meer dan, zoals wel eens verondersteld wordt, de practijk der Nederlandse tandartsen. Het voor' nmste bezwaar tegen de ge wraakte i: "ïtingen is, dat haar tand heelkundig chandeling uitsluitend is ge richt op de v,.. vanging van het natuurlijke gebit door een kunstgebit. Een ander bezwaar is de toepassing van de narcose op verzoek van de patiënt in plaats van op medische indicatie. De me dische noodzaak van het toedienen der narcose moet naar het oordeel van de be handelende geneesheer onomstotelijk vast staan. Grote verontwaardiging heerst onder de tandartsen in België, uit welk land de in stituten met autobussen vol hun patiënten naar Nederland halen. Aangelokt door de grootscheepse reclame een maatkle- dingbedrijf annex tandheelkundig insti tuut adverteert op de ene zijde van een folder zijn costuums en op de andere zijn kunstgebitten komen onze Zuiderburen hier van hun Evipan-slaap genieten. De Belgische tandartsen nemen dit Ne derland hoogst kwalijk, omdat zij niet in zien, waarom wij hier aan deze practijken geen eind kunnen maken. Schade dus aan het Benelux-verkeer op dit gebied. Deze instituten hebben bij hun groei nog weinig tegenstand ondervonden. Dc be- staande wettelijke bepalingen zijn onvol doende voor een doeltreffende bestrijding. 1 Van de zijde der tandheelkundige profes sie kan bezwaarlijk de schreeuwende re- i clame met dezelfde middelen worden weerlegd. Uit beroeps-ethische overwe gingen is dit uitgesloten. De heer Stork laakte nog do (tandl- art.sen. die zich in loondienst verbinden aan een inrichting, welke met een luid ruchtige reclame publiek tracht te trek ken. Hun beroe' jgenoten moeten hen ten sterkste veroordelen. In België is by een besluit van de prins regent de exploitatie van zulke instituten vrijwel onmogelijk cworden. Hier zijn de geldende wettelijke voorschriften ontoe reikend om afdoende tegen hun activiteit op te treden. Mede met het oog op dc reclamecampagne der Nederlandse inrich tingen in het buitenland, welke de goede verhoudingen met de nabuurlanden drei gen te verstoren, acht de Maatschappij een wettelijke regeling, die op korte ter mijn aan de gesignaleerde practijken de- finitief een einde kan maken, dringend noodzakelijk. Het woord is dus nu aan de regering. lijk gebaar, werden vaak tot sefmbere door erfzonde getekenden, die slechts door het geweld van Gods genade uitver korenen werden. De Christusfiguur werd den, waarvoor men bij de Romaanse en Byzantijnse kunst in de leer ging. Nors heid werd tot heilige ernst verklaard; troebel mysticisme tot meditatieve diepte; onnatuurlijke vormgeving tot het speci men van bovennatuurlijke symboliek; een crypte tot het ideaal voor een kerk. IS het verwonderlijk, dat de velen, die Zaterdag op de expositie voor Nicolas' ramen stonden, met verbazing naar deze verbeeldingen hebben opgezien: naar dit probleemloos vreugdevol spelen met het glas, geen andere zorgen achtend dan dit rijke schikken der zwierige figuren, dit zeven van het licht in ontelbare, onge kende brekingen, deze luister, in machtige visie geordend tot een groot geheel, doch elk detail tot een kostelijke miniatuur makend? Zij, die sensatie verwacht hadden van Joep Nicolas' evolutie in die veertien ja ren in Amerika, zijn bedrogen uitgeko men. Deze ramen zijn niet eens modern, in de gebruikelijke zin van het woord. Maar hoe onmachtig wordt de roep om vernieuwing bij deze ramen, die de ver trouwde iconographie doen herleven tot dergelijke voornaamheid, waarin het volk weer zijn heiligen herkent en waarnaar het verblijdend kan opzien. Met deze ramen heeft Joep Nicolas, na zovele jaren afwezigheid, bewezen, dat hij De tentoonstelling van recente werken van de Roennondse gla zenier Joep Nicolas waaronder drie grote lioogkorramen voor de kathedrale kerk te Roermond, is Zaterdagmiddag in het gemeente museum te Roermond geopend door burgemeester mr dr R. Geul- jans. Er bestond, voor deze plech tigheid zeer veel belangstelling. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. dr Swan, cultureel at taché van de Amerikaanse am bassade te Den Haag, de heer Sterling, ambassadeur van Austra lië in Nederland, mr W. Dellioo- fen, bisschoppelijk secretaris die mgr J. Lemmens vertegenwoor digde en mr R. Höppener uit Roermond, namens de commissa ris der Koningin in Limburg. Burgemeester Geuljans sprak een begroetingswoord in het En gels aan het adres van de buiten landse gasten, Vervolgens richtte hy zich tot de talrijke gasten uit eigen land. Na de begroetings rede sprak de kunstcriticus Jules Kockelkoren die een inleiding gaf op het werk van Nicolas. Na deze inleiding opende de burgemeester de tentoonstelling. bethsziekenhuis te Curasao. Over het al gemeen zijn deze donkerder van kleur, rekening houdend met de sfeer ener rouwkapel en vooral met het felle licht in Curasao. Het Verrijzenisraam voor dezelfde ka pel, eveneens donkerder en gedempter van kleur en beweging dan de heldere fees telijkheid der Kathedraalramen, bevestigt de indruk, dat Joep Nicolas eens de man van de barokke zwier genoemd niet onder een stijl te vangen is. Er zijn schetsen voor een betonkerk, haast ab stract statisch; er is een raamfragment voor het gebouw der Kamer van Koop handel te Venlo, een en al feestelijke guirlande van figuratie en versiering; er is een raampje met metamorphische com positie, dat in dichterlijke fantastisch spe len met de realiteit het surrealisme zijn ziekelijk pessimisme ontneemt. Als schilder vertoont Nicolas, zij het met een sterk kwaliteitsverschil ten op zichte van zijn glasramen, dezelfde blij moedige ongecompliceerdheid, al wijst zijn synresite-paneel „Parapiasmata" er wel op, dat hij geen naïeve wereldvreemde is, die de surrealistische dromen van zijn tijd niet zou verstaan. Ook hier echter schuilt ergens achter deze beelden van verwording, geraffineerd tot de felste ex pressie toegespitst, de glimlach van de speelse, poëtische kunstenaar, die Joep Nicolas altijd blijven zal: de gave am bachtsman. die glas en verven laat zingen onder zijn handen, die gelooft in de on gecompliceerde, vreugdevolle schoonheid, omdat hjj als christen gelooft in het leven en in de mens. In de aandeelhoudersvergadering der N.V. Kon. Ned. Vliegtuigenfabriek Fok ker kon het voorstel tot wijziging der sta tuten niet in behandeling worden geno men, aangezien het vereiste geplaatste ka pitaal niet vertegenwoordigd bleek te zijn Er zal een nieuwe vergadering worden bijeengeroepen. De jaarstukken werden goedgekeurd en het divideni werd vast- gesteld op 5 pet voor de preferente en 6 pet voor de gewone aandelen. De raad van commissarissen werd uit gebreid met twee leden. De vergadering benoemde in deze hoedanigheid Z. K. H. Prins Bernhard en luitenant-generaal I. A. Aler. Ingevolge de wens van Prins Bern hard en generaal Aler zullen de benoe mingen van kracht worden met ingang van resp. 1 Januari 1954 en 1 November 1953. Met betrekking tot de overdracht door de regering van het in het bezit van het Nederlandse Beheersinstituut zijnde pak ket aandelen Fokker (waarover, zoals ge meld. een overeenkomst met een combi natie is tot stand gekomen) werd nog mee gedeeld. dat deze aandelen niet boven de l markt jtomen te hangen. Hierbij zij nadrukkelijk vermeld, dat de Mij. niet het Evipan en andere narco tica aanvalt, doch uitsluitend de wijze van toepassing door de „instituten". De Duitse sleepboot „Stein" heelt om streeks elf uur gisteravond ter waarschu wing van de scheepvaart geseind dat. zij op acht mijl ten Noord-Westen van het lichtschip „Goeree" een onderzeeboot had verloren. De onderzeeboot dreef in Noord-Oostelijke richting en was gevaar lijk voor de scheepvaart. Ooi Noorc den, i boden en in No ore man t had, feerd< »milit En gewaj hij ee kaalh op hu teerde Dat Naa vernei van h Zeven van T munis neemt dieger nen n horen, of me worde een k kerd 1 meer studie macht het zaak. begins zaak De koster zodat de mi de Wij ken tr vraagi eerlijk jullie mense goede allem: log dc vijftig „Ma schuld tuurlij jonge van 1( brengi de we dat zi Is d Ik gel oprecl derlijl een v sleper huis 1 alles te we de ov alles de Ita een 1: men. zichze d; d; het g meer ook z privé- de st: meer gemei was c een z Maar de ze en he En er men, weten u dat Ik die m De Jarige gister! reclit den v< met f« vals o kiersh M„ was e lansen 31 De< firmar per 3 ten w; gebrui vermo ontbin firma leden Tijd! getuigi na he' balans heid i geen 1 vennoi huis 1 zorgd. .niets i Tekend legde. M. overle had g ton h< beide De c datie, dai. de .dig wi r De i de da •Ike si De

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 6