Priester-arbeiders wachten in angstige spanning Voorzichtigheid noopte tot ernstig beraad R.A.F. trekt „Valiant" terug ONDERZOEK INZAKE HET GEBEURDE TE SYRACUSE Moordend werk op Siberische basis der luchtmacht Oostenrijker was gedwongen proefpiloot voor de Russen Katholieke werknemers voor een moeilijk probleem Crisis in Westduits vakverbond minder acuut President Eisenhower treedt op tegen havenstaking Taft-Hartleywet van toepassing verklaard LABOUR sprak met één stem Vakbonden zijn vandaag nog al flink aan bod IP* WÈÊÈÉm m Spoorwegplannen en Schiedam Banvloek over Kerkvervolgers Vrijdag 2 October 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN „De Waarheid" juicht veel te vroeg Meer Hongaarse kinderen naar Nederland Bolz volgt Dertinger op Christchurch-race Verhoor van Antonia Guisto Schiedam krijgt nieuw stadhuis Als een wrak in zijn vaderland teruggekeerd Freitag wil met clirist. arbeidersleiders praten „Korten aer" buiten gevecht gesteld Buitenlandse Zaken krijgt een advies thuis WEERBERICHT Succes voor de Hulpactie De „Valiant", die pas op 4 Sep tember zijn eerste vlucht heeft ge maakt, was de enige grote nieuwe straalbommenwerper van de Britse vliegtuigindustrie, die aan de wed strijd zou deelnemen. VS Voor werkgedeeltemoeten 60 woningen verdwijnen M. Nog steeds de K. L. de grootste rivaal President Eisenhower heeft de anti-slakingswet van Taft en Hartley van toepassing verklaard op de havenstaking aan de Amerikaanse Oostkust. Deze wet geeft de rechtbanken het recht een staking, die een gevaar voor de veiligheid van het land wordt geacht, tachtig dagen op te schorten. Tijdens oefening „Mariner Nog meer krijgsgevangenen teruggekeerd De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met in de nacht en ochtend plaat selijk mist en overdag enkele opklaringen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Aanhoudend zacht weer. Zaterdag 3 October: Zon op 6.44 uur, onder 18.14 uur; Maan op 1.44 uur, onder 16.33 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT' In een bescheiden buis in de volksbuurt van Clignancourt acbter de bekende Montmartreheuvel, die wordt overheerst door het witte silhouet van de Sacré Coeur, mediteren, bidden en wachten twee priesters: kanunnik Hollande, overste van de „Mission de Paris" en pater Hua, directeur. In dit onrustig afwachten, aldus K.N.P., delen een honderdtal pries ter-arbeiders, verspreid onder de im mense Parijse bevolking, verdronken in de massa der arbeiders in fabrie ken en voorsteden. Zij vragen zich met bezorgdheid af, wat het lot zal delijke genade laat zich nu eenmaal niet i in cijfers uitdrukken. Maar zij weegt wel zijn van liet nog zo jonge apostolaat, zeer ZWaar op de weegschaal. geval, dat een vooraanstaand communis tisch leider heeft verklaard „Wij zijn blij te mogen constateren, dat een priester, na twee jaar onder de arbeiders te hebben geleefd, tot het marxisme is overgegaan" Tegenover deze zorgwekkende negatie ve feiten echter, bieden de werkzaamhe den van de priester-arbeiders een posi tief aspect; maar het is moeilijk precies te bepalen, wat de doorslag geeft. De god- waarin zij zich met lichaam en ziel hebben geworpen en dat van hen heeft gemaakt Christus' getuigen in een omgeving waar de naam van God slecht vervloekt wordt, omdat deze volkomen onbekend is. De H. Stoel heeft er zich van het begin af mede verenigd, dat de werkzaamheden van de Franse priester-arbeiders zouden geschieden onder verantwoordelijkheid van de Franse hiërarchie. De H. Stoel heeft evenzeer geheel aan haar overge laten om de veranderingen, waartoe de feiten zouden dwingen, aan te brengen. Met een bezwaard hart wikken en we gen de Franse bisschoppen thans de be slissingen, die zij wel moeten nemen. Het dossier, dat zij voor zich hebben liggen, weegt zwaar, zeer zwaar. De bisschoppen zijn er niet onkundig van, dat enkele priester-arbeiders fouten begaan hebben, met name door als priester deel te ne men aan acties en activiteiten van zuiver tijdelijk karakter. Zijn twee priester-arbeiders niet door de politie gearresteerd, toen zij deelnamen aan de heftige communistische betogin gen tegen het Atlantisch Pact? Heeft een ander niet de taak van secretaris van een belangrijke communistische vakvereniging op zich genomen? En zijn anderen, verstoken van de steun van een christelijke omgeving, niet be zweken voor de neigingen van de mense lijke natuur? Haalt men niet het droevige geval van de arbeider-priester aan, die door zijn bisschop wegens minderwaardige buiten sporigheden teruggeroepen, geweigerd heeft te gehoorzamen en de Kerk heeft verlaten? Het is naar aanleiding van dit De Stichting „Hulpactie voor Honga rije" acht zich verplicht haar dank uit te spreken voor de overweldige belang stelling welke haar streven Hongaarse kindertjes naar Nederland te brengen, I mocht ondervinden. Binnen twee weken toch waren op de j oproep om 100 pleegouders reeds over de 300 gegadigden aanwezig. Doch daarbij bleef het niet. Het dekenaat Roermond dat reeds eenmaal de Stich ting zo goed had geholpen, zette onder de leiding van haar enthousiaste deken mgr A. E. A. Terstappen de schouders eron der en nam spontaan heel het transport van 100 kinderen voor haar rekening. Hierdoor zag de stichting zich gedwongen wederom een beroep te doen op de Mi nister van Justitie om het aantal kinde ren tot 225 te mogen uitbreiden. Op een welwillende beslissing, ook van de rijksvreemdelingendienst meent de stichting te mogen rekenen. Desondanks zullen vele pleegouders teleurgesteld moeten worden. Vele Nederlanders zullen natuurlijk Het is in ieder geval zeker, dat het stoutmoedig initiatief van kardinaal Su- hard, in Frankrijk, een grootse hoop heeft doen geboren worden. Hoe overigens de beslissing van het Franse episcopaat na de delicate be moeiingen van het ogenblik ten aanzien van de priester-arbeiders ook moge uit vallen, het bestaan van millioenen men sen en zielen, die volkomen van God en Zijn Evangelie zijn afgesneden, zal de Kerk van Frankrijk en Haar herders voor angstwekkende problemen blijven stellen. Men kan een oplossing veroordelen als zij verkeerd is, maar een probleem kan men niet veroordelen. Tot zover het K.N.P.-bericht. ,De Waarheid" hier, heeft al 'n juich kreet aangeheven om de „bekeringen" om tenslotte het volgende venijn te spui ten „Omdat zij werkelijk kameraden ge worden waren. En dat was achteraf gezien de bedoeling niet. Ze hadden alleen maar moeten doen alsof. Maar dat valt niet mee voor een eerlijke priester. Vooral niet als hij de besten van de arbeidersklasse heeft leren ken nen. En daarom moeten in Frankrijk en overal de priesters weer buiten 't leven der arbeiders worden gehouden. Zij «worden er te snel bekeerd". Het Nederlandse rode stookorgaan loopt wel wat hard van stapel. Ten eerste het priester-arbeiderschap is helemaal nog niet van de baan. Ten tweede, als de hoogste kerkelijke autoriteiten van mening zijn, dat gevaar lijke fouten aan een systeem kleven, is het bij alle liefde voor het volk haar vol ste recht correctie-maatregelen te nemen. Ten derde, dat iemand, bij het zien van veel schrijnend leed en het stoten op minachting van andere standen, bewogen wordt en fel reageert, is begrijpelijk. Maar daarmee alleen worden kwesties niet op gelost. Tenslotte kan' de vurigste progressieve katholiek hij zij priester of leek nooit communist worden. Aangezien hij dan persoonlijk meer verliest dan wint. Doch niet alles persoonlijk, doch ook voor hen, die hem zo na aan het hart liggen. Elke priester-arbeider wil zijn mede mensen, via betere materiële welstand brengen totGod. Maar dat is het doel van het commu nisme niet Dr Lothar Bolz is Donderdag benoemd tot minister van buitenlandse zaken van Oost-Duitsland. Hij volgt als zodanig Dertinger op, die in Januari van dit jaar werd ontslagen en gearresteerd „als een vijand van de staat". We^elijke waarnemers te West-Berlijn toonden zich zeer verrast over de be noeming van Bolz In de afgelopen weken is zijn vroegere departement, dat van wederopbouw, namelijk herhaaldelijk ge- critiseerd. Het Oostduitse kabinet heeft de be noeming bekend gemaakt van de Oost duitse gezant te Moskou tot buitengewoon en gevolmachtigd ambassadeur. Een ander nieuw besluit is, dat het kabinet als ge heel verantwoordelijk zal worden gesteld voor het regeringsbeleid De ministers zullen niet alleen aansprakelijk zijn voor hun eigen departementen, maar ook voor het gehele regeringsbeleid.- De Britse luchtmacht heeft Donderdag bekend gemaakt, dat zij „om technische redenen" de viermotorige Vickers Arm strong „Valiant"-straalbommenwerper uit de LondenChristchurch-race terugtrekt. Dit betekent, dat aan de snelheidswedstrijd slechts zeven toestellen, waaronder vijf twee-motorige „Canberra"-straalbommen- werpers, zullen deelnemen. In de verklaring van het ministerie van Luchtvaart wordt gezegd, dat de tech nische voorbereidingen weliswaar waren voltooid, maar dat de tijd ontbrak om lange-afstandsproeven met het vliegtuig te doen. Volgens een K.N.P.-bericht hebben de kerkelijke autoriteiten het onder zoek inzake de buitengewone gebeurtenissen, welke uit Syracuse gemeld werden, officieel geopend. De eerste getuige, die ondervraagd werd, was Antonia Guisto, de eigenares van het Madonnabeeldje, waarvan beweerd wordt, dat het tranen geschreid heeft, terwijl ook anderen beweren, dit verschijnsel te hebben waargenomen. Deze laatste personen zullen eveneens aan een nauwgezet verhoor onderworpen worden. Er zouden altijd nog volgens de door ons geciteerde bron: het K.N.P. enige foto's van het beeldje zijn genomen, ter wij! het schreide. Om echter onze lezers een denkbeeld te geven van de moeilijke taak voor een dagblad om de waarheid in zaken als deze vast te stellen herinneren we er aan, hoe indertijd het Vaticaanse orgaan, de „Osservatore Romano", een foto afdrukte van het bekende zonnewon der te Fatima, terwijl het blad later moest mededelen, dat men het een foto had ver strekt, welke „niet authentiek" was. Natuurlijk zal de aard der te Syracuse bij de toeloop van „pelgrims" naar het beeldje voorgevallen genezingen door be voegde medici en wereldlijke autoriteiten onderzocht worden. De stroom van nieuwsgierigen, die het beeldje, dat op het grote stadsplein te Syracuse staat opgesteld, komen zien, houdt intussen steeds aan, zowel bij dag, als bij nacht. Het is onmogelijk alle „pel grims" waaronder veel zieken, onderdak te verschaffen. Schiedam zal uitvoering gaan geven aan de plannen tot het bouwen van een nieuw stadhuis, dat in totaal vier millioen zal kosten. De bedoeling is voorlopig met het z.g. „werkgcdeelte" te beginnen en la- toch aan het welslagen van dit transport j ter het „representatieve" gedeelte te bou- willen medewerken. Welnu de kosten wen. Voor het eerste doel moeten reeds zijn zeer hoog en hoe ze gedekt moe- zestig woningen worden afgebroken, ten worden is voor de stichting alsnog welke nog onteigend moeten worden zo- een raadsel. Maar ze rekent er stellig dat het begin van de bouw nog wel even op dat deze kindertjes van Kard. Mind- op zich zal laten wachten. Intussen is zendty nwt steek gelaten zullen men op zoek naar een architect. Er is in- worden Het gironummer is 14378 Ned. j dertjjd een prijsvraag uitgeschreven die Credietbank t.n. aer ïchtmg. echter geen resultaten heeft opgeleverd. Op de wereldconferentie voor morele'. herbewapening ontmoette oud-minister prof. dr A. H. M. Albregts vooraan- i staande figuren uit alle werelddelen. Als tafelbuurman had. hij hier de vorst. van Ashanti Goudkust.Nana Wiafe Akenten II. Ten aanzien van de handicap-race was de toestand Donderdagavond nog onver anderd. Hier zullen een Vickers „Vis- count"-passagiersvliegtu:g met propeller turbine aandrijving, de Douglas DC-6A „Liftmaster" van de K.L.M. en een Handley-Page „Hastings"-transportvlieg- tuig van de Kon. Nieuw-Zeelandse lucht macht om de prijs strijden. In Engeland, aldus bericht het persbu reau Reuter, ziet men in het K.L.M.-toe- stel, nog altijd een geduchte tegenstan der van de andere twee toestellen, die zijn overgebleven in de Handicap-race, het Engelse Viscount-vliegtuig en de Handley Page van de Nieuw Zeelandse luchtmacht. Sommigen zien in de K.L.M. zelfs de grootste rivaal, want door het handicap systeem, kan de Viscount b.v. nog niet eens in deze klasse winnen, wanneer de K.L.M.-Liftmaster minder dan een dag ^chter is op de Viscount. Peter Masefield, een der directeuren van de British European Airways, ver klaarde echter grimmig, dat de Viscount er alles op zou zetten toch te winnen. Hij onthulde nog, dat de Britse rege ring ook een groot deel van de kosten van deelneming voor de Viscount betaalt en zei verder, dat de Viscount, vliegend op een hoogte van 30.000 voet met een gemiddelde finish in vertrek hoopt te halen. Boven: Het nieuwe station Rotterdam-Noord, tussenstation in de Maassfyd voor de lijn naar Amsterdam via Gouda en voor de verbinding met Utrecht. Het wordt Zondag a.s. in gebruik genomen. Onder: Het station Rotterdam-Maas van waaruit tot nog toe de trein in SMlheid van 300 mijl, delc/e richting GoudaUtrecht vertrok. Het sluit voorgoed wanneer Noord Chnstchurch bmnen 45 uur na r.r.r,t 1 zijn poorten opent. De „Salzburger Nachrichten" beeft een gesprek gehad met Otto Dermat, een Oostenrijker, die enkele dagen geleden in zijn vaderland is terug gekeerd na een aantal jaren als proefpiloot voor de Russen dienst te hebben gedaan. Dermat is tijdens de oorlog kolonel bij de Duitse luchtmacht «e- weest. Na Mei 1945 werd bij bouwvakarbeider te Linz, zijn woonplaats in Opper-Oostenrijk. loen bij in 1946 in een plaatsje in de Sovjet-zone aan bet werk was werd bij door enkele Russen aangebonden en per auto naar Wenen gevoerd. Daar liet men hem de keuze tussen 25 jaar gevan genisstraf als oorlogsmisdadiger of een contract voor twaalf jaar dienst als proefpiloot in Siberië. Dermat koos bet laatste. Hij kreeg een hele serie „Migs" in te i hoogten van achttien kilometer. Dermat vliegen en vele straalbommenwerpers. j was voor de Russen van belang omdat hij reeds in 1944 de eerste Duits'e straa,_ Soms moest hij wel een tiental proefvluch ten op één dag maken. Herhaaldelijk door- brak hij de geluidsbarrière en hij bereikte De president van het VVestduitse vakver- j invloed te verschaffen had afgewezen, bond, de socialist Walter Freitag, heeftFreitag heeft deze afwijzing namelijk laten volgen door een brief aan de katholjeke olie geworpen op de golven der ver ontwaardiging. die onder de christelijke Iijke arbeidersleiders waren opgestuwd, doordat de raad van het vakverbond alle eisen om de christelijke arbeiders meer De president is van mening, dat de huidige havenstaking inderdaad het welzijn van de staat in gevaar brengt. Hij heeft een commissie van onder zoek ingesteld, die vóór 5 October verslag aan president Eisenhower moet uitbrengen. Daarna kan de president bet departement van Juistitie opdragen de staking bij gerechtelijk bevel 80 dagen op te schorten, opdat intussen pogingen kunnen worden gedaan om tot een vergelijk te komen. Intussen ligt in alle havens ann de Oostkust, van Maine tot Virginia, hel werk geheel stil. Het sleepboot- personeel staakt uit solidariteit met de havenarbeiders. Het 51.840 ton metende Franse passa giersschip „Liberté" en het 29.500 ton me tende Amerikaanse passagiersschip „Con- •tltutioft" zijn er behulp van algen motorsloepen in geslaagd, gisteren te New York aan de kade te komen. Vele andere schepen kozen vlak voor het uitbreken van de staking nog het ruime sop, om el ders havens aan te doen. Gisterochtend vroeg werd er bij de voornaamste pieren in New York door sta kers gepost. Toen echter bleek, dat geen arbeiders neiging vertoonden om aan het werk te gaan, werd een aantal posten weer ingetrokken. Incidenten hebben zich niet voorgedaan. Er klonken twee harde klappen toen de „Kortenaer", die deelneemt aan de groot scheepse NATO-vlootoefening „Mariner", Maandagavond op een tweetal oefenmij- nen liep. Het schip werd hierdoor voor een bepaalde tijd „buiten gevecht gesteld". Dit was een teleurstelling voor allen, die met spanning de gebeurtenissen van de komende Maandagnacht afwachtten. Maar zulke dingen geschieden in oorlogs tijd ook en bij de oefening wordt getracht de werkelijkheid in elk opzicht zoveel mogelijk te benaderen. en evangelische vakbondleiders, waarin hü zich bereid verklaart besprekingen over de christelijke wensen te openen. Freitag geeft de volgende nadere uiteen zetting Volgens hem kon de raad op for mele gronden niet op de gestelde eisen ingaan. Deze eisen omvatten onder meer uitbreiding der vakbondorganen met christelijke vertegenwoordigers. Daar de organen door de arbeiders zelf gekozen zijn, kan men volgens de raad dit ver zoek niet in overweging nemen. Dit neemt echter niet weg, aldus Freitag, dat over de twistpunten in het algemeen gesproken kan worden. Gisteren zijn in Keulen de leiders van de katholieke en evangelische arbeiders verenigingen bijeen geweest Ze hebben voordat het aanbod van Freitag bekend was verklaard, dat het Westduitse vak verbond klaarblijkelijk niet bereid is vol doende aan de christelijke e'sen tegemoet te komen. Daarom wil men nu „alle voor bereidingen gaan treffen om de eisen der christelijke arbeiders te verwezenlijken". Bij deze organisaties leeft de wens om tot de stichting van zelfstandige christe lijke vakbonden te komen. Daarentegen hebben vooraanstaande sociale politici als Arnold en Kaiser (aan wie de brieven van Freitag waren ge adresseerd) zich nog steeds tegen zulk een ontwikkeling verzet. Het zal voor een groot deel van het verloop der thans aangekondigde besprekingen afhangen, welke richting de tegenstanders van de leiding van de eenheidsvakbond zullen inslaan. Dat deze tegenstanders het tot dusverre nog slechts hebben gelaten oij vage dreige menten om een splitsing van het vakver bond te veroorzaken, wordt voornamelijk toegeschreven aan het feit, dat men christelijke vakbonden geen grote kans op succes geeft. Men is er in christelijke kringen bij voorbaat zeker vtfn, dat men slechts organisaties zou kunnen vormen, die tegenover de grote macht van het vakverbond in het niet zouden verzinken. Bovendien aarzelt men voor stappen die tot een splitsing zouden kunnen voeren, omdat daarmede de laatste christelijke in vloeden uit het vakverbond zouden wo-rden weggenomen. Naar wij vernemen, is het gevolg van de audiëntie, die vertegenwoordigers van het Schiedamse gemeentebestuur bij mi nister Algera inzake tlv Schiedamse spoor wegplannen hebben gehad, dat deze plan nen in een voor Schiedam gunstige zin zullen worden uitgevoerd Dit houdt in, dat ook de lijn naar Vlaardingen zal wor den verhoogd. Schiedam moet in ten ge deelte van de kosten bijdragen. Hierover wordt nog onderhandeld. Schiedam krijgt dus geen station, verdeeld in een hoog en een laag perron. jagers had beproefd. Volgens Dermat namen de Russen de strengste voorzorgsmaatregelen om te voorkomen, dat de proefpiloten met hun machines uitweken. Zij kregen slechts brandstof voor een afstand van vijfhon derd kilometer mee en stonden steeds on der bewaking van luchtmacht-escadrilles, die order hadden een proefvliegtuig ter stond omlaag te schieten als het verdachte bewegingen maakte. De piloot vertelde voorts, dat 't „moor dend werk" was geweest dat hij en zijn collega's op de Siberische luchtmachtbasis Novo-Sibirsk te doen hadden. Na een dag vliegen strompelden zij als wrakken van het vliegveld af en na drie maanden kreeg de hoogteziekte hen steeds weer zo te pakken, dat ''zij enkele weken rust moes ten nemen. Dermat had 68 proefpiloten zien veron gelukken. Of zo'n ongeluk te wijten was aan een constructiefout van het vliegtuig of aan uitputting van de piloot zelf, was nooit na te gaan. De ondervraagde vertelde geen bijzon derheden over de constructie van de door hem ingevlogen machines. Wel zeide hij, dat. de eerste Duitse straaljagers slechts weinig bij de Russische „Mig 15" ten achter waren. Op de vraag, waarom de Russen hem thans hadden laten gaan, antwoordde Der mat dat ze niets meer aan hem hadden, omdat hij niet meer in staat was om te vliegen. Gisteren zijn opnieuw enige groepen Duitse krijgsgevangenen uit de Sovjet- De Britse socialisten hebben gisteren op het congres tc Margate bijna eenstemmig een manifest over de buitenlandse politiek goedgekeurd. De rede van Attlee, waarin deze politiek werd geschetst, werd door de 1300 afgevaardigden enthousiast ont vangen. Het uitgangspunt van deze rede is, dat Engeland „geen dictaat van enig ander land duldt". De linkse en rechtse elementen in de partjj hebben er naar gestreefd menings verschil te vermijden, opdat het manifest naar buiten de indruk kon geven, dat La bour met één stem spreekt. De partij betreurt het, dat het overleg tussen de „grote vier" op zoveel moeilijk heden stuit. Zij vraagt zich af, wat er wer kelijk is gebeurd op de conferentie van de drie westelijke ministers van buitenlandse zaken, welke in Juli te Washington is ge houden. (Zoals elders in dit blad wordt ge meld, is er tussen Londen en Parijs een pijnlijk diplomatiek incident over deze conferentie ontstaan. Red.) Wat het Verre Oosten betreft, is Labour voor neutralisering van Korea en Formo sa. De huidige regering van China moet volgens Labour als de wettige worden er kend. Zodra zij geen steun meer aan agressie verleent, moet deze regering ten volle in het overleg tussen de grote mo gendheden worden betrokken en haar plaats krijgen in de Ver. Naties, aldus het manifest. Verdere punten zijn: India moet tot de politieke conferentie over Korea worden toegelaten; Duitsland moet niet worden herbewapend alvorens de „grote vier" over de Duitse kwestie hebben beraad slaagd. Het pas gesloten militaire verdrag tus sen Amerika en Franco-Spanje wordt door Labour veroordeeld. Ongeveer tegelijkertijd kwam uit Parijs het bericht, dat het bestuur van de Franse socialistische partij eveneens zijn afkeuring heeft uitgesproken over de on langs getekende Amerikaans-Spaanse ver dragen. Lnie in West-Duitsland teruggekeerd en ook vandaag werd een aantal verwacht. In totaal zijn er nu tegen de 2"00 aangeko men in West-Duitsland. Een kleiner aan tal bleef in de Sovjet-zone van Duitsland. In vele Duitse families heeft in de afge lopen dagen een dramatisch weerzien plaats gehad, nadat over het lot van de gevangenen tien jaren lang onzekerheid heeft bestaan. De plotselinge terugzending door de Russen heeft nieuwe hoo. doen ontstaan in zeer vele Duitse families, die nog ver wanten in gevangenenkampen in de Sov jet-Unie denken te hebben. Over het aan tal van de nog gevangen gehouden Duit sers lopen de schattingen sterk uileen zo sterk, dat het Duitse Rode Kruis heeft gemeend te moeten waarschuwen tegen „lichtvaardig gebruik" van cijfers Deze waarschuwing richt zich klaar blijkelijk mede tegen officiële instanties, die in politieke verklaringen over de hou ding der Sovjet-Unie jegens Duitse ge vangenen klaarblijkelijk veel te hoge cij fers hebben gegeven. De thans uit de Sovjet-Unie ontslagen gevangenen verkeren over het algemeen in goede lichamelijke conditie, iets wat bij vorige groepen niet het geval was. Eén van de teruggekeerde Duitsers heeft te Kaiserslautern meegedeeld, dat zich in een van de zeven Russische ge vangenenkampen bij Swerdlowsk (Mid den-Oeral) ongeveer duizend leden van de Oostduitse communistische jeugdbe weging (F.D.J.) bevinden. Zij waren er van beschuldigd van de „voorgeschreven lijn" te zijn afgeweken. Deze jonge mensen, die in de laatste jaren waren gevangen genomen, werden als strafgevangenen en niet als krijgsgevan genen beschouwd. Een recent portret van kardinaal Stefan Vysjinsky, primaat van Polen, die door de communistische Poolse regering wederrechtelijk uit zijn bisschoppelijk ambt is ontzet. Vol gens de laatste berichten zou hij ge vangen zijn genomen en zal hij ne gens landverraad" terecht staan. De H. Congregatie van het Consistorie maakt bekend, dat al degenen, die ertoe hebben meegeholpen, dat Stefan Kardi naal Wyszinski, primaat van Polen en aartsbisschop van Warschau en Gnesen gewelddadig van zijn residentie is ver wijderd en in de uitoefening van zijn ambt wordt gehinderd, de excommunicatie heb ben opgelopen krachtens Canon 2334 van het Kerkelijk Wetboek. Deze excommuni catie is op bijzondere wijze aan de H. Stoel voorbehouden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1