„Opleiding maatschappelijk werker moet worden herzien" H. Freeman Matthews: Nieuwe Amerikaanse ambassadeur Warmonder Tol gaat verdwijnen Stevenson-plan om Russische oprechtheid te toetsen i Berty van Geel, geboren na de ramp, kreeg gouden tientje „Verdacht van zedenmisdrijf Ongeveer 60 auto's uitgebrand m E D Afkoopsom bijna drie ton ill Kap DE EDELSTE VIRGINIA VRIJDAG 2 OCTOBER 1953 PAGINA 3 De Kaagvoer tegen ophaalbrug van zonnedek viel op passagiers Tegen onvoorzichtige stuurman een maand geëist Fraude bij Haagse bank Tegen procuratiehouder vier jaar geëist Tenlastelegging: bloemlezing van onregelmatigheden Kostganger stal duizenden guldens Een ton verduisterd Kassier veroordeeld tot een jaar en acht maanden Volkshuisvesting op Schouwen Onhoudbare toestand Selden Chapin wordt gezant in Panama „OLDENBARNEVELT" VERTROKKEN Met emigranten naar Australië VON BRAUCHITSCH WEER IN ARREST Kenner van Europa Ruilvoet liep verder terug in Juli Selden Chapin: kenner van Nederland Incidetit in Koreaans kamp Indische troepen gebruikten vuurwapens •)V Kleine monumenten van menslievendheid Nieuwe Deense film van Bodil Ilpsen en Lau Lauritsen Amerikaans- Zuidkoreaans verdrag ondertekend Nijmeegse garage door vuur vernield Schade half millioen Ondanks krachtig ingrijpen van de brandweer is de garage, waarin on geveer 60 auto's van particulieren waren gestald, geheel uitgebrand. Slechts enkele auto's konden tijdig in veiligheid worden gebracht, doordat de vlammen gretig voedsel vonden in de olie en de benzine, die zich in de garage bevond. Tijdens de brand heeft zich nog een ont- Farrell per vergissing onder vuur genomen Opschudding onder bevolking Van onze Utrechtse correspondent) Op de gisteren te Utrecht gehouden provinciale dag van de Stichting voor Maatschappelijk Werk in de provincie Utrecht heeft het probleem „Inhoud en grenzen van het Maatschappelijk Werk" een uitvoerig punt van behande- ling uitgemaakt. Het onderwerp werd van twee zijden achtergrond verschraalt cultuur tot aes- -s~i T it T am ÏMtAllAntiioliervio belicht en wel door dr P. C. J- v. Loon uit 's-Gravenhage, die de materie meer in het bijzonder beschouwde ten opzichte van de zorg voor de volksgezondheid en door prof dr H. D. de Vries Beilingh, hoog leraar aan de Universiteit van Amsterdam, die het onderwerp meer ln het bijzonder bezag ten opzichte van het culturele werk. Dr v. Loon kwam tot de conclusie, dat het niet mogelijk is de grenzen van het Maatschappelijk Werk en van de gezond heidszorg precies af te bakenen aan de hand van begripsomschrijvingen. Het Maatschappelijk Werk zal het deskundig element moeten vormen bij beïnvloeding van het beperkte en wijdere maatschap pelijke milieu en het vormgeven aan men selijke betrekkingen, d.w.z. het integreren van het individu en de groep in de ver schillende milieu's. Een essentieel deel van deze arbeid zal moeten worden behartigd in een teamverband met de medicus, de paedagoog en de zielzorger. Neemt men de specifieke deskundigheid van het maat schappelijk werk t.a.v. de milieu-arbeid als uitgangspunt, dan kunnen verschillen de arbeidsterreinen worden aangewezen, die direct verband houden met de gezond heidszorg. Tenslotte betoogde spreker de wense- liikheid om de opleiding voor maatschap pelijk werker(ster) te bezien en deze te brengen 0p universitair peil. Het is de vraag of niet gezocht moet worden naar een mogelijkheid van combinatie met een sociale top-opleiding voor verpleegsters. Ook achtte dr v. Loon het noodzakelijk de sociologie-opleiding aan de universi teiten nader te bezien om de beleidsfiguren te leveren voor de verschillende vormen van maatschappelijk opbouwwerk. PROF. dr De Vries Reilingh meende, dat cultureel werk zonder sociale achtergrond zinloos is. Maar daar mede is niet gezegd, dat cultureel werk een onderdeel of facet is van het maat schappelijk werk. Dat hangt af van de begrips- en taakomschrijving. Bij gelijke doelstelling: het menselijk geluk te bevorderen en de samenleving op hoger peil te brengen, is er toch essentieel verschil. Maatschappelijk werk is jong en vitaal; het wordt gesteund door sociale wetenschappen. Daarom vertoont het nei- theticisme en intellectualisme. Maatschappelijk werk is, zoals Groen man terecht zegt, meer individualiserend en steunt op sociale psychologie, terwijl cultuurwerk meer steunt op cultuur sociologie. Anders gezegd: maatschappe lijk werk is in de grond „case-work", cultureel werk is „group-work". Beide ontmoeten elkander op verschillende ter reinen, b.v. bij opbouwwerk, buurthuis werk, sociale jeugdzorg, bejaardenzorg, enz. De verhouding van maatschappelijk en cultureel werker is volgens spreker in principe ongeveer gelijk aan die van psychiater en zielzorger. De bijeenkomst, die werd gepresideerd door de heer M. A. Reinalda, commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, werd o.m. bijgewoond door de minister van Maatschappelijk Werk, mr F. J. F. M. van Thiel, die aan het slot van de ver gadering een woord van lof sprak jegens de Stichting, waarbij hij verklaarde dat de behandeling van deze materie, even tueel voort te zetten na publicatie van de beide referaten, van nut kan zijn voor zijn departementale werk. ging tot expansie. Cultureel werk is oer oud- het bestaat zo lang er van opvoeding en cultuur sprake is. De last der cultuur schatten wordt steeds groter en daardoor wordt de mensheid soms schijnbaar ver moeid. Toch is grensverschuiving als aan passing aan maatschappelijke ontwikke ling volgens spreker ongewenst: aanpas sing kan nooit norm zijn en zonder sociale Een maand gevangenisstraf is gisteren door de Officier van Justitie bjj de Haag se rechtbank geëist tegen de stuurman G. B. uit Amsterdam. Verdachte was ten laste gelegd, dat hij op 21 Augustus van het vorige jaar op hoogst onvoorzichtige wijze door de op haalbrug over de Woudwetering te Wou- brugge is gevaren, zodat zijn schip, de sa lonboot „De Kaag", in aanvarig kwam met de kap van de brug. De gevolgen van deze aanvaring waren ernstig. De kap van het zonnedek, die een gewicht van twee ton had, raakte uit haar voegen, schoof naar achteren en kwam op de passagiers terecht, van wie er verscheidene gewond raakten^ die een geregelde dienst tussen Amsterdam en Avifauna onder hield, brak een paniek uit. Ook de kapi tein en de stuurman raakten de kluts kwijt en vergaten zelfs de schroef uit te schakelen. De stuurman zat na de aan varing te huilen. Sommige passagiers wa ren in het water gesprongen en werden door bewoners van Woubrugge weer op het droge gebracht. Drie passagiers moesten met ernstig in wendig letsel naar een Leids ziekenhuis worden overgebracht en twee werden naar een ziekenhuis in Amsterdam vervoerd. In deze zaak waren een vijftiental ge tuigen opgeroepen, onder wie politieman nen, die proces-verbaal hadden opge maakt en passagiers. Onder deze laatsten bevonden zich ook een paar slachtoffer- tjs van ongeveer 10 jaar, die in alle vrij moedigheid vertelden, wat zij hadden meegemaakt. De officier citeerde in zijn requisitoir een rapport van de commissie binnen vaart Rampenwet, waarin werd gecon stateerd, dat verdachte een te grote snyl" heid had gehad bij de doorvaart en dat hij zowel als de kapitein, die ook terecht had moeten staan, maar niet was versche nen, het hoofd waren kwijt geraakt. Hoewel de Officier wilde aannemen, dat de stuurman misschien op de kapitein had vertrouwd, achtte hij hem toch .verant woordelijk voor deze navigatie en eiste één maand gevangenisstraf. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft gistermiddag een gevan genisstraf van vier jaren met aftrek ge vorderd tegen de 53-jarige procuratie houder J. M. en tegen de 80-jarige firmant van het Haagse bankierskantoor K. en S„ de heer J. S„ een gevangenisstraf die ge lijk is aan het reeds ondergane voorarrest, dat ongeveer zes maanden heeft geduurd. Voordat de officier van justitie gister middag zijn requisitoir had uitgesproken had de rechtbank twee dagen gewijd aan de behandeling van deze zaak, die de vèr-strekkende onregelmatigheden betrof, die jarenlang zijn voorgekomen bij het thans in liquidatie zijnde bankiershuis K. en S. De officier van Justitie zeide in zijn re quisitoir dat het voor het openbaar belang noodzakelijk was geweest dat een derge lijk bankiershuis, waar jarenlang het hele bedrijf door en door frauduleus heeft ge werkt, werd geliquideerd. Hij noemde de tenlastelegging, waarin o.a. verduistering, oplichting, valsheid in geschrifte en belastihgonduiking stonden vermeld, een bloemlezing uit zeer vele onregelmatigheden. Hij achtte het aan beide verdachten ten laste gelegde bewezen. Hij noemde S. een gewetenloze slimnie vos en M. de brutale figuur, die grof geld uitgaf. Het meest laakbare achtte hij de benadeling van de clientèle van het bankiershuis. Omdat S. reeds hoog bejaard en „uitgespeeld" is achtte hij een straf gelijk aan voorarrest de juiste, te meer omdat een langdurige vrijheidsstraf voor S. mogelijk levenslang zou kunnen betekenen. De rechtbank zal over 14 dagen uit spraak doen. Dezer dagen kwam de te Zierikzee wonende J. S tot de ontdekking, dat een hem toebehorend geldkistje, inhoudende ongeveer duizend gulden, dat hij Vrijdag avond j.l. in een lade van een kast in de voorkamer van zijn woning had geplaatst, niet meer aanwezig was. Hij deed aan gifte van zijn vermissing bij de politie en als verdacht van deze diefstal werd de zelfde dag de kostganger van S., zekere J. van K. uit Weert, aangehouden. Van K. had Zaterdag de woning van S. verlaten voor een bezoek aan zijn ouders. Hij bekende het kistje .met inhoud te heb ben ontvreemd en te hebben meegenomen naar Weert, waar hij het slot met een beitel forceerde, zich het geld toeeigende en het kistje verstopte. Van het geld gaf hij 145 aan zijn moeder en verzweeg haar de herkomst. Verder ruilde hij in de st^ad zijn motor rijwiel met bijbetaling van 850 voor een beter. Het bleek, dat hij bij zijn aanhouding nog een bedrag van 67,50 op zak had. Het motorrijwiel en het geld werden door de Zierikzeese gemeentepolitie in beslag genomen De gemeentepolitie te Weert legde be slag op het kistje en een bankbiljet van 100, dat Van' K. aan zijn moeder had gegeven. De man is voor de officier van Justitie te Middelburg geleid. De arrondissementsrechtbank te 's-Gra- venhage heeft de 30-jarige kassier van de Coöperatieve Boerenleenank uit Voor schoten C. H. de R. conform de eis ver oordeeld tot een jaar en acht maanden met aftrek. De R. was ten laste gelegd, dat hij gedurende een aantal jaren de bo vengenoemde leenbank benadeeld had voor ongeveer 46.100 en dat hij als pen ningmeester van. de Zuidwijkse Polder 3326 van dez'e polder had verduisterd. Voorts had verdachte valse cheques uit geschreven op naam van inleggers van de bank en deze gelden in zijn eigen zak gestopt. Bovendien had hij 3000, die hem door een inwoner van Voorschoten waren gegeven om op diens rekening te storten, ten eigen bate aangewend. Het verduisterde bedrag bedroeg in totaal een ton. De problemen der volkshuisvesting op Schouwen en Duiveland zijn na de wa tersnood van 1 Februari sterk toegenomen. Het aantal beschikbare woonruimten liep terug tot 1876 of 27 procent van het voormalige aantal. Intussen is op water staatkundig terrein heel wat gebeurd, doch de volkshuisvestingsproblemen zijn min der afgenomen dan men uit de toeneming van het inmiddels door droogvallen ver grote woongebied zou verwachten. Het aantal op droog gebied staande woon ruimten is nu 3186 stuks of 45 procent van het voormalige aantal en de gedeeltelijk uit de evacuatiecentra teruggekeerde be volking bedraagt thans ongeveer 55 pro cent daarvan. Van genoemde 3186 wonin gen zijn ongeveer duizend licht tot zwaar beschadigd, onbeschrijflijk vuil en blij vend vochtig. In de eerste opwelling neemt de bevolking genoegen met deze huizen, liever dan nog langer geëvacu eerd te moeten blijven, aldus de heer Argelo, directeur van de centrale dienst voor bouw- woning- en welstandstoezicht een gemeentewerken „Noord-Zeeland" te Zierikzee. Het is, volgens de heer Argelo, zonder meer duidelijk, dat hier sprake is van een toenemende onhoudbare toestand op het gebied van de volkshuisvesting, omdat ook de beschikbaar gestelde Noorse woningen woonketen e.d. slechts in staat zijn om een fractie van de moeilijkheden weg te nemen. Het gaat hier om de ca. 22.000 mensen van Schouwen en Duiveland, waarvan on geveer 11.000 redelijk zijn behuisd, ca. 4000 voor jaren genoegen moeten nemen met onvolwaardige woningen en ca 7000 zijn „ontheemd". De woontoestanden in het rampgebied vragen daarom maatrege len, welke afgestemd zijn op de bijzondere noden. Met 1434 emigranten aan boord is het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" van de stoomvaartmaatschappij „Nederland" gis termiddag uit de Amsterdamse haven onder gezagvoerder H. Zeilmaker naar Australië vertrokken. De zes kinderver zorgsters zullen zich gedurende deze reis niet behoeven te vervelen, want niet min der dan 450 kinderen onder de 12 jaar zijn aan haar zorgen toevertrouwd. De voormalige Duitse renner, Manfred Von Brauch-itseh, is, naar thans bekend wordt, Dinsdag in zijn villa te Kempfen- hausen aan het Starnberger meer (Oppsr- Beieren) gearresteerd. Volgens zijn vrouw bevatte het arresta tiebevel de beschuldiging van „hoogver- raderlijke en ondermijnende activiteit". Von Brauchiitsch was in Mei j.l. reeds een week in arrest genomen Hij is voor zitter van het „comité voor eenheid en vrijheid in Duitse sport" in Oost-Berlijn. Dit comité wordt in de bondsrepubliek be schouwd als een communistische mantel organisatie. Presidfent Eisenhower heeft gisteren de plaatsvervangende onderminister van Buitenlandse Zaken H. Freeman Mat thews benoemd tot ambassadeur in Ne derland. Selden Chapin, die tot dusver ambassadeur in Den Haag is geweest, wordt Amerikaans gezant in Panama. Harrison Freeman Matthews, die ge trouwd is en twee zoons heeft, is reeds dertig jaar in dienst van de Amerikaanse Buitenlandse Dienst en het ministerie van Buitenlandse Zaken. Hij staat bekend bij zijn collega's als een zeer bekwaam di plomaat en een groot kenner van buiten landse aangelegenheden. Hij heeft vele belangrijke functies in Europa vervuld. De nieuwe ambassadeur werd op 26 Mei 1899 in Baltimore, Maryland, geboren en trad tijdens de eerste wereldoorlog als matroos bij de Amerikaanse marine in dienst. Na beëindiging van zijn studie aan de Princeton Universiteit en een verblijf van een jaar aan de „Ecole Libre des Scien ces Politiques" te Parijs trad hij in 1924 in de Buitenlandse Dienst. Na zijn eerste benoeming tot een post in Boedapest, Bljjkens gegevens van het C.B.S. daalde het prijsindexcijfer voor de invoer in Juli 3 punten tot 116 t.o.v. Juni. De prjjsindex voor de uitvoer liep sterker terug en wel met 14 punten tot 93. Onze ruilvoet ver slechterde dus weer enigszins. Wat de hoeveelheidsindexcijfers betreft, hier geeft de invoer een stijging te zien van 158 in Juni tot 159 in Juli. Bij de in voer steeg de index belangrijk van 265 op 296. Van het verloop van d'e verschillende cijfers geeft onderstaand staatje een over zicht (1948 100). Juni Juli Hoev. index. 1952 Invoer 131 135 Uitvoer 244 259 Prjjsindex. Invoer 134 131 117 119 116 Uitvoer 117 113 108 107 93 bracht hij de eerste jaren bij de Buiten landse Dienst in enkele Latijns-Ameri kaanse landen door. Van 1937 tot 1943 was hij werkzaam op de Amerikaanse ambas sades in Madrid, Parijs, Vichy en Lon den. In Vichy, de zetel van de Franse rege ring na de wapenstilstand met Duitsland in 1940, diende de heer Matthews als zaak gelastigde en eerste secretaris in een tijd toen uiterst gewichtige diplomatieke on derhandelingen plaats vonden om te ver hinderen dat de Franse vloot en de Noord- Afrikaanse bases aan de As-mogendheden zouden worden uitgeleverd. Tal van waar nemers zijn van mening dat het in hoofd zaak aan de Amerikaanse diplomatieke missie in Vichy te danken is dat dit ge vaar kon worden afgewend. Na zijn vertrek uit Vichy in November 1941 ging de heer Matthews in de rang van gevolmachtigd minister naar Lon den. In Augustus van het daaropvolgende jaar werd hij waarnemend hoofd van het Bureau „Civil Affairs" en politiek advi seur bij de staf van generaal Eisenhower, de toenmalige opperbevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in Noord-Afri- ka. Tegen het eind van November keerde hij uit Noord-Afrika naar Londen terug. Van 1943 tot 1947 was de heer Matthews op het ministerie van Buitenlandse Zaken werkzaam als waarnemend directeur en daarna als directeur van het Bureau voor Europese Aangelegenheden. Na zijn benoeming tot minister in Zwe den in Juli 1947 werd hij kort daarna bij de verheffing van de Amerikaanse legatie tot ambassade de eerste Amerikaanse ambassadeur in dat land. In 1950 werd hij tot de op twee na hoogste functie in het ministerie van Buitenlandse Zaken be noemd, namelijk tot waarnemend onder minister, welke functie hij tot op heden heeft vervuld. 'Kf-t v-i; -- -:C pi «wr tz-ij. -MC Mei 146 241 Juni Juli 1953 158 265 159 296 Advertentie Nederland De leider der Amerikaanse democrati sche partij, Adlai Stevenson, heeft gisteren een onderhoud gehad met de man, die aan het einde van vorig jaar zjjn grote rivaal was, president Eisenhower. Na deze ont moeting deelde hjj mede, dat de president had verklaard, een voorstel van Stevenson inzake eventuele wederzijdse niet-aanvals- garanties in West-Europa nauwkeurig te bestuderen. Stevenson heeft het plan voor een dergelijk pact vorige maand in een rede te Chicago kenbaar gemaakt. Gevraagd naar nadere bijzonderheden over het voorstel, zeide de democratische leider, dat de garantie-overeenkomst zou kunnen worden gesloten tussen de Sov jet-Unie en de voorgestelde Europese de fensiegemeenschap of tussen de Sovjet- Unie en haar satellieten enerzijds en de leden-staten van de Noordatlantische-ver- dragsorganisatie anderzijds. Volgens Stevenson zou uit de reactie van de Sovjet-Unie op een dergelijk plan kunnen blijken, in hoeverre de Russen op recht zijn als zij garanties voorstellen, wel ke niet alleen de grenzen van het Westen in Europa, maar ook die van de commu nistische landen waarborgen. Ook zou het een goed antwoord zijn op de Russische beschuldiging, dat de N.A.T.O. offensieve doeleinden nastreeft. Stevenson zeide de indruk te hebben, dat president Eisenhower het voorstel „verdienstelijk" vond. Het onderhoud met de president, dat werd bijgewoond door minister Dulles, was bedoeld om Steven son verslag te laten uitbrengen over zijn recente wereldreis. Pijnlijk diplomatiek incident Het Franse departement van buiten landse zaken is in zijn wiek geschoten door een verklaring van premier Chur chill, volgens welke de Ver. Staten en Frankrijk zich bij de in Juli gehouden besprekingen te Washington tegen het Britse plan voor een viermogendheden- conferentie hebben verzet. „Frankrijk kan zich niet tegen zulk een plan hebben ver zet. om de eenvoudige reden dat een der gelijk voorstel op de bespreking helemaal niet is gedaan", aldus een Franse woord voerder. In diplomatieke kringen te Londen vreest men, dat de Franse verklaring vol gens welke Lord Salisbury die als Britse waarnemende minister van buiten landse zaken de conferentie te Washing ton bijwoonde Churchills plan niet heeft voorgesteld, een onplezierig Brits Frans diplomatiek incident dreigt te worden. (Van onze correspondent). De Warmonder Tol, die sinds jaar en dag een obstakel is voor het ver keer en een ergernis voor ieder, die in Warmond moet zijn, schijnt nu toch werkelijk te gaan verdwijnen. Alle pogingen om een einde te maken aan het heffen van tol bij de toegangs poort van Warmond waren tot op heden vastgelopen en men kreeg de indruk, dat het provinciale bestuur van Zuid-Holland de moed reeds had opgegeven om dit onding, ingesteld bij octrooi van 5 Mei 1639 door de Staten van Holland en Fries land, te slechten. In de gemeenteraad van Warmond heeft de burgemeester, jhr mr Von Fisenne, echter geheel onverwacht medegedeeld, dat er wel degelijk aan de tolkwestie gewerkt is en dat thans over eenstemming is bereikt tussen Ged. Staten en de eigenaresse van de tol, de familie Leene uit Leiden, over het afkopen van het tolrecht voor de som van 295.000. De gemeenteraad van Warmond heeft er in toegestemd 30.000 bij te dragen in de afkoopsom. De rest van bet bedrag zal voor de helft door het rijk en voor de helft door de provincie worden betaald, mits ook de Prov. Staten hiermede accoord i gaan. - Deze nieuwe ontwikkeling van de tol kwestie heeft wel enig opzien gebaard Enige jaren geleden werd er ter Provin ciale Griffie in Den Haag een klacht in gediend tegen het feit, dat de tolgaarder te Warmond ook tol hief voor fietsen, motoren en auto's, hetgeen uiteraard niet in het octrooi van 1639 was vastgelegd. Zowel Churchill als Lord Salisbury zelf ------ hebben beweerd, dat Groot-Brittannië het Een tarief voor genoemde voertuigen zou plan wél heeft voorgesteld. moeten worden vastgesteld door hei provinciaal bestuur, wat na het indienen van de klacht ook prompt gebeurde. Juridische spitsvondigheden hadden geen succes De tolgaarder bleef achter de eigen tarieven berekenen en toen meende juris ten, dat op grond van artikel 13 van de Verenwet het oude recht vervallen kon worden verklaard, indien er klachten zou den binnenkomen en de tolgaarder on danks aandrang van Ged Staten zou blijven weigeren zich aan de vastgestelde tarieven te houden. De klachten kwamen o.a. van de A.N.W.B. en Ged Staten oefenden aandrang uit, echter zonder resultaat. Of de juristen, die zich mei deze kwestie bezighielden een misrekening hebben gemaakt, is niet bekend. Evenmin als dé reden voor het plotseling laten varen van een proefproces. Op het moment, dat iedereen in de mening verkeerde, dat. de eigenaresse van de tol. zonder schadevergoeding van hét tolrecht zou worden beroofd, werd het stil rond de tolkwestie en deze stilte is eerst thans verbroken bij de mede deling van Warmonds burgemeester be treffende de afkoopsom. Wel een teken, dat zelfs de meest spitsvondige juristen geen kans zagen om dit eeuwenoude recht, dat langzamerhand een plaag was geworden, op een minder dure wijze kwijt te raken. In de afkoopsom van 295.000 is een bedrag verdisconteerd van 20 000. dat de eigenaresse van de tol heeft bedongen voor betaling van belastingaanslagen voor zover deze zijn berekend naar een hogere waarde, van de tol Voor Gedeputeerde Staten werden de onderhandelingen gevoerd door de Gede puteerde, de heer A. Deerenberg. Selden Chapin heeft in zijn 28-jarige carrière van beroepsdiplomaat, in Europa, het Verre Oosten en Latijns-Amerika ge diend. Voor zijn benoeming tot ambassadeur in Nederland, nu vier jaar geleden, was hij van Mei 1947 af gevolmachtigd mi nister van de Verenigde Staten in Honga rije, in de tijd dat in dat land het com munistische regime geconsolideerd werd. Toen tijdens het vooronderzoek en het daaropvolgend proces tegen Kardinaal Mindszenty verschillende kennelijk on juiste beschuldigingen tegen hem werden uitgebracht, werd hij door het Hongaar se communistische regime tot persona non grata verklaard en door de Amerikaanse regering in Februari 1949 voor het plegen van overleg teruggeroepen. Van November 1946 tot zijn benoeming als gezant te Boedapest is hij directeur- generaal van de Amerikaanse diploma tieke dienst geweest. De heer Chapin kwam op 24 October 1949 in Nederland aan, vergezeld van zijn dochter Helen, thans mevr. Ronald Metz. Later kwam ook zijn vrouw naar Neder land. Zij hebben nog een getrouwde zoon, die werkzaam is op de Amerikaanse am bassade in Wenen. Ambassadeur Chapin vergezelde Konin gin Juliana en Prins Bernhard op hun reis naar de Verenigde Staten in het voorjaar van 1952 en verwelkomde minister-pre sident dr W. Drees, toen hij in Januari van het vorige jaar een bezoek bracht aan de Verenigde Staten. Toen in Februari van dit jaar ons land door een stormvloed werd getroffen, zorg de de heer Chapin er voor dat met de meeste spoed Amerikaanse militairen uit Duitsland naar Nederland kwamen om hulp te verlenen bij het reddingswerk en H. Freeman Matthews zeer bekwaam diplomaat de daarop volgende herstelwerkzaam heden. Ambassadeur Chapin, die enige weken geleden 54 jaar is geworden, heeft bij tal rijke gelegenheden per auto en aan boord van zijn zeiljacht „Half Moon" Nederland doorkruist. Een van zijn liefhebberijen is het verzamelen van tinnen soldaatjes uit het Napoleontische tijdperk, van welke soldaatjes hij een grote collectie bezit. De Indische troepen, die de moeilijke taak hebben de orde te bewaren onder de krijsgevangenen in Korea, die niet naar hun land van herkomst wensen terug te keren, hebben gisteren voor de eerste maal vuurwapens gebruikt. Eén Noord- koreaanse krijgsgevangene werd hierbij gedood, terwijl zes personen verwondin gen opliepen. De Noordkoreaanse krijgsgevangenen, dié de laatste dagen in nogal opgewon den toestand verkeerden, namen een drei gende houding aan tegen de Poolse en Tsjechische leden van de neutrale repa triëringscommissie. De toestand was niet zonder gevaar en daarom bevalen de In dische bewakers, dat de gevangenen zich naar hun verblijven moesten begeven. Dit bevel werd niet opgevolgd en er dreigde ernstige onrust. Toen maakten de bewa kers gebruik van hun vuurwapens. Het bericht van het incident kwam als een verrassing voor de diplomaten op het hoofdkwartier van de Ver. Naties te New York, die niet beter wisten of de Indische troepen waren niet gewapend. Alle tot nu toe uitgebrachte rapporten over „het Indische dorp" hadden melding gemaakt van de.tact en de bekwaamheid, waarmede de Indische troepen hun taak uitvoerden. Gisteren heeft het hoofd van het bureau Noord-Brabant van wn mini sterie van Maatschappelijk heer F de Leeuw een aantal van ae gouden tientjes in het Brabantse ra™P- gebied uitgereikt, welke door de neer Honegger uit de Verenigde Staten beschikking waren gesteld voor de slachtoffers van de watersnood. ue heer Ilonegger zond 200 van deze^ muntstukken waarvan er 17 aan toezen of halfwezen in het Brabants gebied werden gegeven. Pe uitreiking, welke met enige plech tigheid gepaard ging, geschiedde in de fimeentehuuten van Nieuw Vassemeer, Halsteren, Dinteloord, Klundert, Hoge en Lage Zwaluwe. De heer De Leeuw noemde deze muntstukken, welke voor zien waren van een certificaat op naam van de Nederlandse Bank „kleine mo numenten van menslievendheid"De gouden tientjes werden overhandigd aan kinderen, van wie de voogden de souvenirs 'zullen bewaren tot de kin deren meerderjarig zijn. De jongste, die een gouden tientje kreeg, was Berty van Geel, een baby van zes maanden in Moerdijk, gemeente Hoge en Lage Zwaluwe. Zij werd na de ramp gebo ren, Haar vader verloor het leven toen hij anderen te hulp schoot bij de red ding van vee. Ter gelegenheid van de Deense week, die in ons land wordt gehouden, draait als Nederlandse première de Deense film „Det Sande Ansigt van Bodil Ilpsen en Lau Lauritsen, onder de Nederlandse titel „Verdacht van zedenmisdrijf". Deze film is bekroond als de beste Deense film van het afgelopen jaar, het geen ons wel enigszins verwondert, omdat wij in „Verdacht van Zedenmis drijf" nu niet bepaald de kwaliteiten hebben ontdekt, die in het algemeen de Deense film een eigen stijl gaven. Wij kennen de voorkeur van de Denen voor het uitbeelden van bepaalde zielsconflicten, die zouden voortspruiten uit een gebrek aan openhartigheid in de voorlichting aan jeugdige personen omtrent zedelijke problemen, waarbij zij er gewoonlijk in slaagden het drama door een goede vormgeving psychologisch zeer aannemelijk te maken. Ons heeft daarbij juist meestal de soberheid in het kiezen van het materiaal getroffen, waarbij het slechts aankwam op een goed hanteren. gelegd 'en dikwijls 's avonds en 's nachts gaat wandelen, te denken geeft. Op een wijze, die ons herinnert aan vroegere Duitse films, verplaatst de film ons in zijn vroeger leven, waardoor we iets van zijn huwelijksleven gaan be grijpen. Als de recherche hem op kantoor be zoekt, verdenken ook zijn directie en collega's hem, doch het vermoeden, dat zijn vrouw hem ook wantrouwt, martelt hem het meest. Tijdens een partijtje in het ouderlijke huis ter ere van zijn vader, die de Nobel prijs heeft gewonnen, raakt Troels Rolf wanneer men ook daar hoort, hoe hij wordt verdacht, zó overspannen, dat hij uitschreeuwt het misdrijf te hebben ge pleegd. De daarop volgende gesprekken, waar van vooral die tussen een meisje, dat altijc van hem heeft gehouden en haar vadei zeer fel en opgewonden zijn, handelen dar over de vraag, in hoeverre een men' werkelijk schuldig kan zijn. Het gruwelijk' misdrijf zelf raakt steeds meer op d< achtergrond en zelfs als een oom var Troels Rolf, een dominéé, die zijn neef niet schuldig acht, hem komt opzoeken, bestaat er alleen aandacht voor het mense lijke handelen, waarin een zeker deter minisme aanwezig wordt geacht. Bovendien wordt aan Rolf verweten, dat De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Foster Dulles en zijn Zuid- koreaanse ambtgenoot, Pyoen, hebben Donderdag te Washington hun handteke ning gezet onder het AmerikaansZuid- koreaanse verdrag voor wederzijdse ver dediging. Minister Dulles zeide, dat het opperbevel der V.N., onmiddellijk en automatisch" zal optreden in het geval van een onuitge lokte aanval door de communisten voordat het verdrag door de Amerikaanse senaat zou zijn bekrachtigd. Hij voegde hi'eraan toe, dat het Amerikaans—Zuidkoreaanse verdrag op geen enkele wijze vooruitloopt op een definitieve regeling van het Koreaanse vraagstuk. hij door niet goed te denken over anderen zijn eigenliefde heeft gestreeld. Alsof er geen andere dingen waren te zeggen tegen iemand, die in zulke noodlottige omstan digheden verkeert. EN SUGGESTIEF BEELD in goede film-taal, zij het ook, dat het niet bepaald origineel is, wordt ons van Troels' kwellingen gegeven, als hij zich 's nachts naar de plaats van het misdrijf begeeft en de personen uit zijn omgeving hem voor de geest verschijnen. Wat we wel zeer kunnen prijzen, is het aandeel in deze film van de actrice Grethe Thordahl als de vrouw van de architect, die door Lau Lauritzen zelf wordt gespeeld. Sober en beheerst is zij in haar reacties, als haar man met de ontstellende boodschap thuiskomt en met een wezenlijke liefde staat zij hem ge durende het gehele drama ter zijde. Het is ook zeer juist gezien van de regisseurs, haar tijdens de onverkwikkelijke scène tussen haar man en het meisje, dat hem lief heeft, zo veel mogelijk op de achter grond te houden. Een film, welke om de hier en daar ver kondigde stellingen slechts met het juiste begrip kan worden gezien door volwasse nen, die over het nodige onderscheidings vermogen beschikken, I. A. (Van onze correspondent) Vanmorgen omstreeks vijf uur werd de nachtwacht, die sliep in een aan de garage van de N.V. Van den Bosch en Jansen grenzende woning aan de Kronenburgersin gel nabij het station van Nijmegen, gewekt door de electrische schel, die vermoedelijk door kortsluiting in werking werd gesteld. Toen de man uit het raam keek, zag hij be neden zich een geweldige vuurzee. Hij waarschuwde de politie, die ijlings de brandweer op de hoogte stelde. DE FILM „Verdacht van zedenmisdrijf", die werd gemaakt naar een roman van Gerhard Rasmussen en die meer een pleidooi is voor een eerlijk leven, waarbij wel wat vreemd met would-be theologische theorieën wordt gesold, waar in men duidelijk het geestesleven van de Denen met een overdreven voorkeur voor het natuurlijke en een zeker fatalisme onderkent, stelt ons echter voor vele raadsels. Verschillende situaties doen ons in verband met het gegeven vreemd aan en men heeft lang werk om het verband tussen bepaalde gedragingen van verschil lende figuren te ontdekken. Vermoedelijk is 'het feit, dat het scenario naar een boek werd geschreven, hiervan de oorzaak, zodat door een overvloed van stof men de kans heeft gemist het eigenlijke con flict suggestief en meer direct uit te beelden. E HOOFDPERSOON is een jonge architect, Troels Rolf, die wordt ver dacht van een der meest afschuwe lijke misdrijven: aanranding en moord van een tienjarig meisje. Zijn afscheid van vrouw en kind, als hij naar zijn bureau gaat, is wat zonder ling, aangezien hij toen met die vreselijke verdenking nog niet bekend was. Er blijkt dan verder, dat zijn huwelijk niet erg gelukkig is, terwijl het feit, dat hij veel kinderspeelplaatsen heeft aan- Een aangrijpende scène uit de Deense film „Verdacht van Zedenmisdrijf Toels Rolf meent, dat ook zijn vrouw hem van een afschuwelijk misdrijf verdenkt. ploffing voorgedaan. De schade wordt volgens de eerste voorlopige raming op ongeveer een half mil lioen gulden geraamd. Direct na het ontdekken van de brand werd alarm gemaakt. De brandweer was spoedig ter plaatse en bestreed het vuur met twee nevel- en acht waterstralen doch stond machteloos tegenover de vlam menzee- Doordat het dak van de garage spoedig instortte, kon slecht weinig uit de garage worden gered. De belendende woonhuizen en 'n school liepen groot gevaar eveneens een prooi van het vuur te worden, doch de brand weer wist deze panden te behouden, hoe wel een woning reeds door het vuur was aangetast. Dit huis liep geringe schade op. Over de oorzaak van de bramid is nog niets bekend. Men denkt aain kortsluiting, doch ook is bet mogelijk, dat de brand is omtstaaan in een van de gestalde auto s waarvan de laatste omstreeks twee uur is binnengereden. De schade aan het gebouw, het gereed schap en de inboedel wordt door verzeke ring gedekt. De eigenaar was echter niet verzekerd tegen bedrijfsschade. De auto's, die in de gaTage werden gestald, waren door de respectieve eigenaren verze kerd. Hieronder bevonden zich zes ge heel nieuwe Opeis en een nieuwe vracht auto van de Prov. Gelderse Electricitedts Maatschappij. De burgemeester van Nijmegen, mr Ch. Hustinx. en de hoofden van brandweer en politie waren bij de brand aanwezig. Het kantoor van de garage kon worden behouden. Het stadje Farrell in de Amerikaanse staat Pennsylvanië werd Donderdag in hevige opschudding gebracht, toen een legervliegtuig van het type F-84 plotseling oen salvo machinegeweervuur op de niets vermoedende inwoners begon af te vuren. De bevolking, die het overvliegende toe stel niet gezien had, meende reeds met een vijandelijke aanval te doen te hebben. Zo'n vaart liep het intussen niet. Het was een toestel van de nabijgelegen vliegbasis Warren (Ohio), dat bezig was aan „een oefentocht". Juist boven Farreli werd blijkbaar een fout gemaakt bij de bedie ning van het vuur-mechanisme. De politiechef van Farrell stelde vast, dat deze fout aanzienlijke schade had op geleverd. Verschillende auto's en gebou wen waren vrij ernstig getroffen. Maar persoonlijke ongevallen deden zich geluk kig niet vi"-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3