A Verhoging van belastingvrije minima niet verantwoord Geen principiële wijziging van kinderaftrek Truusje Holthuyzen vanochtend in Lourdes begraven De Franse landbouwpriesters missionneren al tien jaar Kardinaal Feltin pleit opnieuw voor de prêtres-ouvriers Chrissemeuje, Neerlands oudste werd 104 jaar inwoonster, Rijp voor levensstrijd WILHELM PIECK VERDWIJNT Er zijn zo nogal wat spanningen in ons kleine wereldje Echtpaar dood in woning gevonden Kardinaal doet beroep op ouders ten gunste van hun kinderen V Zaterdag 3 October l%i DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nieuw onderzoek gelast in vergif'tigingsgeval Kruisweg der kruisdragende kinderen mm Wegenwachter door losgebroken wielenstel gedood De stakingsoproep aan Franse spoormannen Bridge-rubriek Oostduitse boeren weken met duizenden liet Westen naar WE FM BE RICHT V. Kinderaftrek Bejaarde ongehuwden Bezoekers deden vreselijke ontdekking Inkomsten uit vermogen Geen vrijstelling gratificaties e.d. Mi %mmi. Wé 1 - Schalkse opmerking Tragisch ongeval bij Ede Oplegger verloor tandemstel Vrijwel zonder gevolg gebleven PASTOOR droeg DE H. MIS OP IN DE KEUKEN „Gebeden en genegenheid.. De wee-verwachting van het KNMI, geldig van heden- tot m°rgen avond, luidt: Over het algemeen veel bewolking en van nacht plaatselijk mist. Geen regen van bete kenis- Aanvankelijk zwakke Zuid-Westelijke wlrld, later matige en in het Noorden van het la„d vrij krachtige Noord-Westelijke wind. Lagere middagtemperaturen. Zondag 4 October: Zon op 6.45 uur, onder 18.11 uur; Maan op 2.55 uur, onder 16.4b uui. Maandag 5 October: Zon op 6.47 udr- 18.09 uur; Maan op 4.04 uur, onder 16.58 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Als men de aangekondigde verlaging van de loon- en inkomstenbelasting uitdrukt in een percentage van liet inkomen, dan is dit percentage het grootst bij een inkomen van omstreeks 12.000. Niet alleen bij hogere maar ook bij lagere inkomens is dit percentage geringer. Dit is een gevolg van bet streven, aldus delen de minister van Financiën, de lieer Van de Kieft en de staatssecretaris, de heer Van den Berge aan de Tweede Kamer mede, om de belastingvermindering voor de middengroepen op wie thans wei een onevenredig zware druk rust relatief groter te doen zijn dan voor de andere groepen. Het is echter in zijn algemeenheid onjuist om te stellen, dat dientengevolge de progressie wordt verscherpt. Een verhoging van de belastingvrije minima, als door sommige andere leden wordt gesuggereerd, achten de minster en de staatssecretaris mede om de bud- getaire consequenties van dien, niet verantwoord. Omtrent de draagwijdte van de door de hier aan het woord zijnde leden gedane suggestie bestaat bij hen in zoverre onzekerheid, als hun niet duidelijk is, of die leden een aanpassing van het tarief aan de voet beogen, dan wel die verhoging van het belastingvrije be drag ook in de gehele verdere opbouw van het tarief willen doen doorwerken. Die onzekerheid belet ook een schatting van de financiële gevolgen, welke aan de gedane suggestie zouden zijn verbonden. voor gehuwden relatief iets groter is dan voor ongehuwden, kunnen de minister en de staatssecretaris niet instemmen. Aan gezien in de sector van de midden inkomens de financiële positie van de gehuwden en in het bijzonder van de gezinnen met kinderen ongetwijfeld moeilijker is dan van de ongehuwden, is het niet onredelijk het accent, van de voorgestelde belastingverlaging iets zwaarder te leggen bij de eerstgenoem de groepen van contribuabelen. De suggestie van die leden om voor bejaarde ongehuwde belastingplichtigen de leeftijdsgrens van 65 jaar, waar bij zij met gehuwde belastingplichtigen worden gelijkgesteld, verder te verla gen kunnen de minister en de staats secretaris niet overnemen. De keuze van deze grens toch is ingegeven door de vrijwel algemeen als juist erkende gedachte, dat men zich normaliter eerst op deze leeftijd uit het arbeidsproces pleegt terug te trekken en dan in de Het budgetaire offer van de relatief grotere kinderaftrek is naar schatting 10 a 15 millioen hoger dan de ver lichting voor gezinnen met kinderen, welke zou voortvloeien uit een tariefs verlaging, waarbij de thans bestaande verhouding tussen de in tariefgroep 2 en de tariefgroep 3 geheven belasting zou zijn bestendigd. Het in die schatting be grepen bedrag,' dat aan de gezinnen met kinderen ten goede komt ten gevolge van de verruiming van de aanvullende aftrek aan de voet van het tarief, kan zeer globaal worden geraamd op enkele nul- lioenen. Al erkennen de minister en de staats secretaris dat ook andere stelsels ver dedigbaar zijn, de opmerking, dat het beschreven systeem van de kinderaf trek, waarbij de grote gezinnen enigs zins 'meer worden tegemoetgekomen, uitermate willekeurig is vermogen zij niet te onderschrijven. Ook achten zij dat stelsel niet onverenigbaar met de gedachtengang, dat de kinderaftrek wordt gezien als een verlengstuk van 't noodzakelijke levensonderhoud voor de belastingplichtige en zijn echtge note. Wel zou het een afwijking van het bestaande stelsel betekenen, indien dat verlengstuk, dat thans een wisse lend bedrag vertegenwoordigt, op een vast bedrag zou worden gesteld. Het is niet wel mogelijk op korte termijn een verantwoorde schatting te geven van het vaste inkomensbedrag, dat aan aftrek per kind zou moeten worden verleend bij een gelijkblijvend budge- tair effect van de kinderaftrek. Met dit voorbehoud zou kunnen wor den aangenomen, dat dit vaste bedrag zou komen te liggen in de nabijheid van 700 In dit verband wordt nog onge merkt dat het onderhavige wetsvoorstel slechts te doel heeft 't bestaande tarief te verlagen en met de strekking heeft op het stuk van de kinderaftrek een principiële wijziging aan te brengen, ten gevolge waarvan k'nnen de groep van belastingplichtigen met kinderenren verschuiving van de belastmgdiuk te weeg zou worden gebracht. Met de opvatting van enige leden, tüe het een bezwaar achten, dat in het voor gestelde tarief de belastingverlichting Toen enkele inwoners van Doorn gister avond een bezoek wilden brengen aan het echtpaar L. zqn zq tot een vreselijke ontdekking gekomen. Door de ramen van de woning zagen zq mevr. G. L.Van B. in een bloedplas op de divan liggen. De onmiddellijk gewaarschuwde politie verschafte zich toegang tot de afgesloten woning en vond behalve het ontzielde lichaam van de vrouw ook de 36-jarige bosarbeider-jachtopziener G. L. dood in de woning* De politie neemt aan, dat de man zijn vrouw met een jachtgeweer heef! neergeschoten en daarna de hand •an zichzelf heeft geslagen. Het drama moet gistermiddag zq-n ge_ Ichicd, doch de medebewoners van het huis hebben er niets van bemerkt. Het echtpaar had geen kinderen. Over de mo tieven van de man tast men in het duister. Min. Kieft over loon en inkomen regel voor de noodzaak komt te staan bij een bestendiging van een eenmaal aangenomen levenswijze de kosten vandien uit een belangrijk lager inko men te bestrijden. Reeds om deze reden komt het de bewindslieden onjuist voor het totaal van inkomsten- en vermogensbelasting, geheven van degeen, die een inkomen van 3.000 uit vermogen trekt, zon der meer te vergelijken met de in komstenbelasting, welke drukt op de belastingplichtige, die een even groot inkomen als opbrengst van arbeid of pensioen geniet, en bij die vergelijking de druk van de vermogensbelasting weer te geven in een percentage van het inkomen. Met de opvatting van deze leden, dat het juister zou zijn alle gratificaties, tantiemes en andere beloningen, welke in de regel slechts eenmaal of een maal per jaar worden toegekend, tot een zeker bedrag vrij te stellen, kun nen de minister en de staatssecretaris zich niet verenigen. Niet val in te zien om welke' reden juist van deze inkomstenbestanddelen een gedeelte onbelast zou dienen te blijven. Juist het volgen van deze weg zou leiden tot grove onbillijkheden. Zulks zou immers leiden tot een onge rechtvaardigde fiscale bevoordeling van de genieters van de hierbedoeldeuitke ringen, nog daargelaten het misbruik, dat van een zodanige vrijstelling moet worden gevreesd. Volledigheidshalve wordt nog opgemerkt, dat bij de re solutie van 27 April 1950, een tege moetkomende regeling is getroffen ten aanzien van geschenken van de werk gever bij jubileum, vertrek of huwe lijk van de werknemer. De arrondissementsrechtbank te Dor drecht heeft Vrijdag j.l. tussenvonnis ge wezen in de zaak tegen de dertig-jarige opzichter L. Lodder uit Gouda, die ervan wordt verdacht door middel van arseni cum zijn eerste echtgenote van het leven te hebben beroofd. De Officier van Justi tie had tegen hem een gevangenisstraf van twintig jaar geëist. De rechtbank gelastte een nader onder zoek in te stellen om te bepalen onder welke omstandigheden verdachte het calcium-arsenaat, waarmee de moord zou zijn gepleegd, heeft gekocht en in de tweede plaats gelastte de rechtank, dat een onderzoek zal worden ingesteld door professor P. A. H. Baan, eerste genees heer van de observatisch-psychiatrische kliniek van de gevangenis te Utrecht, naar de geestvermogens van verdachte om na te gaan of hij tijdens het uitvoeren van het misdrijf misschien leed aan gebrek kige geestelijke ontwikkeling of ziekelij ke storingen. er 1 werd in de hal van het Asyl besloten niet (Van onze bijzondere verslaggever) Vrijdagmorgen op het feest van de H.H. Engelbewaarders heeft drs P. van Odijk, secretaris van het Bisdom Roer mond, in tegenwoordigheid van alle pel grims der Limburgse bedevaart in de basiliek van Lourdes de H. Mis ;ler En gelen opgedragen voor de vier-jarige Truusje Holtbuijzen. Het stoffelijk over schot van het meisje is vanochtend van de parochiekerk uit op het Nederlandse kerkhof te Lourdes begraven, in tegen woordigheid van haar ouders. De vader was met de adjunct-directeur van het Nijmeegse Katholieke ziekenfonds per vliegtuig naar Lourdes gekomen. Om negen uur Vrijdag kwamen alle zieke kinderen bijeen bij het Monument der Gevallenen te Lourdes voor het al r, I taar van O.L. Vrouw Koningin des Vre LOl KUL», Aateroag.i des waar mgr Lemmens een H. Mis voor werd in de hal van het Asyl besloten met het „Credo" en het „Salve Regina". Morgenochtend vroeg vertrekt de Lim burgse bedevaart wederom uit Lourdes. De pelgrims worden Maandagochtend in Maastricht verwacht. hen opdroeg. Na de H. Mis ontvingen de kinderen allen het missiekruis en hield pastoor Tilmans, geestelijk leider van de bede vaart, staande op het bordes voor het Monument, een Kruiswegoefening. Bij iedere statie kwamen voortrekkers naar voren, die de kruiswegstatie droegen. Zij werden bij iedere statie geflankeerd door vertegenwoordigers van de verschillende groeperingen die bij de bedevaart baar medewerking hebben verleend: 2 pries ters, 2 artsen, 2 brancardiers, 2 zusters, 2 verpleegsters, 2 vertegenwoordigers van de pers en ook 2 zieke kinderen. Op het bordes stond mgr Lemmens met een kruis in de hand. Het was ontroerend al deze kinderen, die zelf een zo zwaar kruis te dragen hebben te zien, hoe zij vol overgave het kruis kusten, dat hun troost en berusting geeft. Vrijdag was het voor de Limburgse be devaart de Nederlandse dag; zodoende hebben de Nederlanders die dag de lei ding gehad bij de Sacramentsprocessie, waarin mgr Lemmens het Allerheiligste droeg, terwijl de baldakijn, de umbrella en de' lantarens werden gedragen door vertegenwoordigers van de pers. Vrijdag avond om tien uur werd voor de Neder landse pelgrims een nachtelijke aanbid ding gehouden, om twaalf uur gevolgd door een nachtelijke Pontificale Mis. Als uitzondering op de overigens zo strenge regels van Lourdes hebben de autoriteiten van de Hospitalité de inva lide kinderen toegestaan, dat zij iedere dag na de Sacramentsprocessie gebruik maken van de piscines. Een van de kin deren merkte daarbij schalks op: „O.L. Vrouw van Lourdes heeft toch lang niet zulke mooie badkamers als bq ons in het ziekenhuis". Donderdagavond is in het asyl een lichtprocessie gehouden, waaraan alle infirmières, helpsters, artsen, leden van het bestuur van de Limburgse bedevaart deelnamen onder leiding van mgr Lem mens. De kinderen reageerden enthou siast op deze intieme processie. Er waren echter ook kinderen bij, die rustig door alles heensliepen. De spontane processie Gistermiddag is de heer A P. uit Oos terbeek, als wegenwachter iri dienst bjj de Kon. Toeristenbond A.N.W.B., tenge volge van een tragisch ongeluk om het leven gekomen. De A.N.W.B. heeft daar door, sinds de wegenwacht werd gesticht, voor de derde maal een „gele rijder" ver loren. De heer P. was gehuwd en vader van één kind. De heer P. reed op zijn W.W.-motor met zijspan juist een ter rechterzijde van de weg ArnhemUtrecht gelegen uitwijk plaats op, ter hoogte van de Wolfhezer- weg in Ede, toen een tandemstel achter wielen van een hem achteropkomende truck m"et oplegger losgeraakte. De beide wielen van de oplegger kwamen naar de uitwijkplaats rollen en troffen de wegen wachtmotor en de berijder van achteren De heer P. werd door de kracht van de botsing en door het circa tweehonderd kg wegende stel wielen zeer ernstig gewond. Hij is naar een ziekenhuis in Arnhem ver voerd en kort na aankomst overleden. Gisterenmorgen is de „dr ir M. H. Dam me", de K.L.M. Liftmaster, die 8 October start in de Christchurch-racereeds naar Londen Airport, de startplaats, vertrok ken, Voor deze gelegenheid was dr hele bemanningdie het toestel naar Nieuw- Zeeland zal brengen, op Schiphol samen gekomen. Zeven leden zijn mee naar Londen gegaan. In het midden tussen de stewardessen ziet men rechts gezagvoer der H. A. A. Kooper en links de eerste officer J. F. Griffith, met de rest van de bemanning opgesteld voor het vliegtuig, dat enige minuten later voor de eerste etappe van de grote reis vertrok. Aan de oproep van de Franse comnrrv nistische vakvereniging van spoorwegar beiders tot een staking van 24 uur in het zuidelijk deel van Frankrijk is heden vrij wel geen gevolg gegeven. Des morgens vertrokken alle treinen op de belangrijke lijnen op tijd uit het „Gare de Lyon", het Parijse eindpunt van het betrokken gebied. De treinen op de tra jecten Nice, Marseille, Lyon kwamen met een vertraging van twee a drie uur te Parijs aan. Volgens functionarissen van de spoorwagen was deze vertraging hoofdzakelijk te wijten aan het ontsporen van een goederentrein bij een station in centraal Frankrijk. Het verkeer naar de Parijse voorsteden werd echter voor ongeveer 30 procent door de staking getroffen. De vakvereniging had de spoorwegar beiders tot staking opgeroepen bij wijze van protest tegen 't feit. dat gisteren vier spoorwegarbeiders voor een disciplinair gerechtshof moeten verschijnen voor hun aandeel in de Augustusstaking. Met een bouquet versierd stond gisteren voor het eerst een trein stil op het nieuwe station Rotterdam-Noord, dat morgen, als de winterdienst van de Spoorwegen ingaat, voor het publiek toegankelijk wordt. Gisteren mochten er alleen officiële persoonlijkheden uit stappen. Van heden af 7,al onze lezers kring naast de dam- en schaak rubriek ook een Bridge-rubriek in ons blad opgenomen zien. Wij zijn er van overtuigd, dat, vooral nu de winteravonden weer in aan tocht zijn, met belangstelling van deze nieuwe rubriek over dit po pulaire kaartspel kennis genomen zal worden. (Van onze correspondent) Tussen Eibergen en Groenlo, in de zogenaam de Holterhoek. op enkele meters afstand van de Duitse grens vindt men aan een met karresporen doorploegde binnenweg het kleine boerderijtje van de familie Nyrolder. Sinds de dood van haar man woont bij deze fami lie in Nederlands oudste oudste inwoonster de wed. Chr. Karnebeek-Baks, of tewel Chrissemeuje Baks. Gisteren heeft zij op 'n wel zeer uitzonderlijke wijze haar 104de verjaar dag gevierd Allereerst had zijne Hoogw, Exc. de aartsbisschop-coadjutor mgr dr B. j. Alfrink, toe gestemd, dat voor deze gelegenheid in het huis van de jarige een H. Mis werd opgedragen. Onge veer 8 uur in de morgen waren buurtgenoten en familieleden ongeveer 50 in getal in de keuken verzameld, toen daar aan een provisorisch altaar door de pastoor van Eiber gen, de zeereerw. heer B. Kaeter, een H. Mis van dankbaarheid werd opgedragen. Na deze kerkelijke inzet was er feest in de kleine boerderij. Bloemstukken werden in grote getale aangedragen en ook Kwa men vele schriftelijke ge lukwensen binnen, niet alleen uit, Nederland, maar ook uit Duitsland. Zo was er een gelukwens van Hare Majesteit de Koningin en van mgr dr B. J. Alfrink en 'n bloem stuk van de Commissaris der Koningin in Gelder land. Aan de koffiemaaltijd was uiteraard de 104-ja- rige het middelpunt van aller belangstelling. Chris semeuje liet al die drukte rondom haar feest met 'n zekere gelatenheid over zich heen gaan. Zij vond het helemaal geen ver dienste om 104 jaar te worden. Speciale wensen had ze niet, of het zou deze moeten zijn, dat zij voor deze koffiemaaltijd zwart brood had voorge schreven. Chrissemeuje ziet men de 104 jaren nog niet aan. Zij is nog zeer vitaal en om in haar onderhoud te voorzien breit ze de ge hele dag voor haar vrien den en kennissen. Overi gens is zij wat men noemt een vrouw van de klok. Ze staat om 9 uur op en gaat des avonds om 6 uur weer onder de wol. (Telefonisch van onze correspondent) PARIJS, Vrijdagavond. Het feit, dat algemeen op zo grote schaal aandacht is gewijd aan de prêtres-ouvriers, heeft we] zeer de aandacht afgeleid van andere pogingen van geestelijken, die zich op het binnendringen in de ontkerstende volks massa toeleggen. Onder de eerste priesters, gevormd in het toenmalige te Lisieux gevestigde seminarie van de Mission de France, waren er enige, die zich naar een landbouwstreek hebben begeven om daar de plaats in te nemen van de ontbrekende parochieherder. Deze geestelijken vormden in groepen van twee tot vier priesters en met de steun van enkele leken communiteiten. Uit dit initiatief is een zelfstandige beweging gegroeid. Zij telt thans reeds een honderdtal priesters, met nederzettingen in een achttal departementen, waarin het gebrek aan priesters zich het sterkst doet gevoelen. Zij beschikken nu over een moederhuis, op ongeveer 150 km. van Parijs, waaraan ook een seminarie is verhonden, dat het nieuwe studie-jaar met 25 seminaristen begint. Deze apostolaatsbeweging, die morgen tien jaar bestaat, zal dit jubileum op bij zonder schone wijze vieren. Mgr Debroy, bisschop van Meaux, zal dan vier jonge mannen de priesterwijding toedienen. In de namiddag zal het nieuwe gebouw wor den gezegend, waarin de seminariële priorij wordt gevestigd. Intussen blijft het vraagstuk der priester-werklieden de aandacht opeisen en daarbij wordt meer en meer duidelijk, dat de aan de gang zijnde besprekingen niet deze nieuwe vorm van missie-arbeid in het algemeen betreffen, maar in het bijzonder de aanwezigheid van priesters in fabrieken, waar zij bijzondere gevaren lopen. Men neemt aan, dat de aanstaande vergadering van het Franse episcopaat een tweetal kardinalen naar Rome zal zenden om toelichtingen te geven om trent het verlangen van de Franse bis schoppen, de instelling van het apos tolaat der priester-werklieden te doen voortbestaan. Enige leden van het epis copaat, die aanvankelijk deze vorm van missie-arbeid aan bedenkingen onder hevig oordeelden, hebben thans doen weten, dat zij opheffing ongewenst ach ten, gezien de grote teleurstelling die zulks in brede kringen zou verwekken. Kardinaal Feltin heeft tijdens een pries terretraite de kwestie nogmaals aangesne den. Reeds tijdens de feesten onlangs ter ere van de H. Theresia te Lisieux had kardinaal Feltin de verwachting uitgespro ken, dat de heilige niet kon toestaan dat het werk, dat te Lisieux begonnen is, zou verdwijnen. „In elke organisatie, welke ook, kunnen mistastingen en onvoorzichtigheden voor vallen", aldus de kardinaal. „Het is zeker, dat ook in dit apostolaat verbeteringen moeten worden aangebracht en men be ijvert zich daartoe". Wijzende op de steeds verder gaande scheiding tussen de arbeidsklasse en de Kerk, schilderde kardinaal Feltin het be lang van het genomen initiatief, dat door het episcopaat werd aangemoedigd. „De priesters, die zich aan deze vorm van mis sie wqden, stellen zich aan grote gevaren bloot. Zij hebben meer behoefte aan onze gebeden en onze genegenheid dan aan onze critiek", aldus de kardinaal. De gevaren formulerend, noemde de kardinaal er vier: 1 gevaar van misvat ting omtrent het begrip missie; 2 omtrent het begrip van de Kerk; 3 omtrent de wet van de naastenliefde, onze essentiële wet, en 4 omtrent de roeping van de wereldgeestelijken. „De moderne paedagogie heeft uitgewezen, dat vrijwel het grootste deel van de tegenwoordige jeugd opgroeit in een slecht milieu. De katholieke ouders moeten er daarom zorg voor dragen, dat hun kinderen verkeren in een godsdienstig-zedelijk reine atmosfeer". Het scheppen van deze atmosfeer is mo gelijk in de parochie. Hier immers vieren de kinderen Zondag aan Zondag het H. Misoffer mee, hier verbreden zij het gods dienstig inzicht, waarvan de elementaire beginselen hun op de scholen werden bij gebracht; hier beleven zij in de jeugdbe weging de gehele diepte van het christelijk leven. Hier zijn zij veilig en geborgen, hie: worden zij rijp voor de levensstrijd, die niemand bespaard kan blijven. Tenslotte wijst kardinaal Innitzer op de steeds groeiende interesse, die er onder de jongeren bestaat voor het priesterschap en spreekt hij de hoop uit, dat van hen een groot aantal tot de geestelijke stand geroepen zal worden. Met deze woorden opent Kardinaal In nitzer, aartsbisschop van Wenen het her derlijk schrijven, dat Zondag j.l. in alle kerken van zijn diocees is voorgelezen. In het bijzonder wijst de kardinaal op het aanhoren van radiouitzendingen zonder selectie, het vroegtijdige en ongecontro leerde bioscoopbezoek en het verslinden van lectuur, waarin de misdaad verheer lijkt wordt. In een dergelijke sfeer kan het godsdienstige leven zich niet ontplooien. Religieuze onverschilligheid grijpt daar om onder de kinderen meer en meer om zich heen. Kardinaal Innitzer doet een beroep op ouders en opvoeders, die tegenover deze slechte invloeden veelal een zorgeloze houding aannemen, het gevaar te onder- kennnen en de kinderen te helpen de juiste weg te vinden. De Kerk van haar kant zo vervolgt kardinaal Innitzer - zal niet alleen aansporingen en vermanin gen richten, doch ook alles doen wat in haar macht ligt, om de kinderen een mi lieu te bieden met godsdienstige diepgang en zedelijke kracht. Advertentie Wilhelm Pieck, de president van Oost- Duitsland, zal binnenkort aftreden. Hq zou daartoe genoodzaakt zijn door de ge volgen van een beroerte. Zoals men zich herinnert, is hij kortgeleden van een rust kuur in de Sovjet-Unie teruggekeerd. De Oostduitse Volkskamer en Landenkamer zullen 7 October in speciale gemeenschap pelijke vergadering bijeen komen om een opvolger voor president Pieck te kiezen. Het medio-September door afgevaar digden van de partijen en massa-organisa ties genomen besluit om de ambtsperiode van Wilhelm Pieck met een jaar te ver lengen, is enige dagen geleden ongedaan gemaakt. De Volkskamer nam eenstemmig een motie aan, waarbij wordt aanbevolen na 15 October alle landbouwgrond van Oost- Duitsers, die naar het Westen zijn uitge weken, verbeurd te verklaren In de motie wordt de regering verzocht nogmaals een beroep op de gevluchte boeren te doen om vóór 15 October terug te keren. Volgens Oostduitse gegevens hebben ongeveer 5.000 boeren aan eerdere op roepen gevolg gegeven. Van Westduise zijde werd verklaard, dat er sedert No vember 1952 20.000 Oostduise boeren naar het Westen zijn uitgeweken. Dit heeft een ernstige weerslag op de oogst in Oost-Duitsland gehad. Naar het Oostduitse persbureau A.D.N. bericht, hebben voor een hof te Oost- Berlijn drie mannen en een vrouw terecht gestaan op beschuldiging van „spionnage voor de Amerikaanse geheime dienst". Twee mannen werden tot vijftien en de derde tot tien jaar gevangenisstraf ver oordeeld, terwijl de vrouw vier jaar kreeg. Het was het derde spionnageproces in Oost-Duitsland in vier dagen tijds. Ongeveer vijftig trotse autobezitters zagen hun wagen vernield toen gisteren een felle vuurzee de grote garage van de N.V. Van de Bosch en Jansen aan de Kronenburgersingel nabij het station in Nijmegen verwoestte. Hoe zeer de spuit gasten ook hun best deden om de brand meester te worden, zij konden niet ver hinderen, dat de garage en de daarin gestalde auto's een prooi der vlammen werden, De schade wordt geschat op ongeveer een half millioen gulden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1