De H. Vader over bestraf fin; van oorlogsmis Men moet wettelijke waarborgen scheppen tegen herhaling Na een noodlanding ruim een maand in Canadese rimboe I Een stukje Rotterdam werd de laatste eer bewezen Geen „grafstemming" maar toch wel weemoed De „Ommelanden' weer om zijn Voldoening van de mens in en door zijn arbeid Waardering van chef en vrouw belangrijk element NOODREMFEEST op het Seheveningse spoorlijntje Arbeidsvreugde is gebaseerd op wet van dubbel respect v. Doodstraf geëist tegen Mossadeq IN EEN SLAG VAN ARBEIDER TOT DIRECTEUR Twee laatste treinen De Boer nam opnieuw plaats directeurszetel op de PAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Maandag 5 October 1953 WEERBERICHT Weer de onbewaakte Echtpaar stak overweg over toen sneltrein naderde Sovjet-blad verklaart: „Sovjet-Unie heeft niets met Burgess en MacLean te maken" Twee Nederlanders onder de passagiers Duitsland verbiedt invoer van uien Als een sprookje: ,lk dacht, dat ik een dreun op mijn hoofd kreeg Extra grote trein Bloemen voor „Onze Henk Peking wijst 80-jarige missionaris uit Na 62 jaar missiearbeid Leiding kunnen geven is aparte kunst Voldoeninggevende factoren Vrijere loonvorming AMSTERDAM—UTRECHT HANDELSVERDRAG AMERIKA-S PAN JE 2 De weerverwachting van het. K.N.M.I., geldig van heden- tot Dinsdagavond, luidt: Overdrijvende wolkenvelden en droog "et'r- Matige tot zwakke wind uit Noordelijk tingen. Koude nacht met hier en da nachtvorst. Overdag ongeveer dezel raturen als vandaag. Dinsdag 6 October: Zon op 6-49 uur' onder 18-07 uur. Maan op 5.13 uur, onder 17.1 ur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Zaterdag j.l. heeft de H. Vader in Zijn zomerresidentie te Castel Gandolfo deskundigen op het gebied van wetgeving uit meer dan dertig verschillende landen ontvangen allen deelnemers aan een congres van Internationale Associatie ter bestudering van strafwetgeving. De H. Vader hield tot hen een grote redevoering, waarin Hij inzonder- Iteid de bestraffing van politieke- en oorlogsmisdadigers behandelde en een pleidooi hield voor duidelijk gedefinieerde waarborgen voor de bestraffing der delinquenten. schenden zelfs al is de beschuldigde inderdaad schuldig en ook omdat zij dikwijls tot onjuiste resultaten leiden". Een andere essentiële factor noemde de H. Vader onpartijdige samenstelling van het gerechtshof. „De rechter mag geen partij zijn in enige zaak, persoon lijk niet, maar evenmin voor de staat. De zogenaamde volkstribunalen, gevormd in de totalitaire staten en uitsluitend samengesteld uit leden van één partij, bieden geen enkele garantie, dat de wet zuiver zal worden toegepast'. (Van onze correspondent) De onbewaakte spoorwegovergang te Apeldoorn, waar eind vorig jaar twee per sonen de dood vonden, heeft Zaterdagmid dag weer een slachtoffer geëist. Tegen kwart over vijf stak het bejaarde echtpaar v. D. per rijwiel genoemde over weg over. Een jongen, die stond te wach ten, waarschuwde het, dat er een trein in aantocht was, maar deze waarschuwing schijnen zij niet te hebben begrepen. De man die als eerste de overweg passeerde, haalde nog' net de overzijde, maar zijn vrouw, die achter hem aan fietste, werd gegrepen. Ze werd enige tientallen meters meegesleurd en was op slag dood. Herinnerend aan de recente geschiede nis met haar politieke totalitariteitsstre- vingen, zeide de Paus: Mensen hebben soms met wilde nassie, s°ms met koelbloedig overleg - onzegbaar lijden, ellende en vernietiging gebracht over eenlingen, gemeenschappen en volkeren." Hij vervolgde: „Zij, die aldus gehandeld hebben, voelden zich veilig, of poogden de zekerheid te verkrijgen, dat niemand ooit zou kunnen verlangen, dat zij reken schap zouden geven van hun daden. „Indien het lot zich tegen hen keerde, dan konden zij nog naar elders ont snappen." Het spontaan opwellende gevoel voor menselijke rechtvaardigheid, zo zeide de Paus verder, „vraagt om sanctie en ziet in de bedreiging of bestraffing, toepasse lijk op alle betrokkenen, een waarborg tegen zulke misdaden, een waarborg, die 0p z'n minst genomen niet te verwaar lozen is, al is ze niet onfeilbaar wat de uitwerking betreft". „Dit gevoel voor rechtvaardigheid heeft, In het algemeen gesproken, voldoende uit drukking gevonden in de strafwet van staten ter beteugeling van misdaden tegen de gewone wet, in geringere mate echter wanneer het politieke gewelddaden in een 6taat betreft. Het vindt intussen zeer weinig uitdrukking, tot nu toe, wanneer het gaat om oorlogshandelingen tussen staten en volken. De Paus zeide vervolgens, dat de eisen, door een „evenwichtig gevoel voor recht vaardigheid" gesteld, precies even evident en urgent zijn op dit gebied, als op elk an der terrein em indien ze in daden werden omgezet, zouden blijken een middel te zijn ter afschrikking van de misdaad. „De zekerheid" aldus de Paus „door verdragen vastgelegd, dat men re kenschap zal hebben te geven van een misdaad, zelfs indien de criminele hande ling succes heeft opgeleverd; zelfs indien die handeling ergens in den vreemde is gepleegd; zelfs indien iemand naar elders ontsnapt, na het plegen van de misdaad deze zekerheid is een niet te onderschat ten garantie tegen misdadigheid. „Het gaat hier in feite niet over een voudige behoeften van de menselijke na tuur en over een morele verplichting, maar Wij spreken hier over het opstellen van onder dwang opgelegde juridische normen, die duidelijk gedefinieerd moe ten worden en door middel van formele verdragen bindend moeten zijn voor de contracterende staten'. De Paus zeide vervolgens, dat de inter nationale wet alleen bestraffing van bij zonder ernstige misdaden ten doel zou moeten hebben. „De keuze en de afbakening der te c:e van beschuldiging van het militaire tribunaal, dat oud-premier Mos sadeq en generaal Riahi, voormalig staf chef, zal berechten, wordt tegen de beide beklaagden de doodstraf geëist wegens „opstand tegen het wettige regiem en tegen de kroon en „ondermijning van het moreel van het leger". Het in de Engelse taal verschijnende Sovjet-qjdschift „New Times" verklaart in zijn aflevering van Zondag, dat de ver dwijning van de Britse diplomaten Gug Burgess en Donald Maclean en van me vrouw Maclean „niets uitstaande heeft met de Sovjet-Unie". Dit is de eerste Sovjet-commentaar se- dert de verdwijning der diplomaten twee jaar geleden. Het blad schrijft, dat de ka pitalisten het verhaal hebben opgeblazen om laster tegen de Sovjet-Unie te ver- snreiden' '*Het is kenmerkend voor hun „schaam teloze methoden van vergiftiging der in ternationale sfeer". Het noemt de geschie denis een „detective-verhaal m de geest van Conand Dovle". Wp„ Men zal zich herinneren, dat in «J® telijke pers juist het blad „New T mes dat wordt uitgegeven na het verdwijn der diplomaten, met de beide Britten in verband is gebracht. straffen misdaden moeten gebaseerd zijn op objectieve criteria en jp de noodzake lijkheid om met nauwgezetheid tegen de misdaden op te treden" Wat de aard der oorlogsmisdaden betreft, zeide de Paus. dat rechters vaak hadden te oordelen over mensen, die anderen bevel hadden gegeven, een misdaad te be drijven en mensen, die misdaden bedreven hadden op hoger bevel. Hij ging vragenderwijze voort: „Zal het mogelijk zijn, door middel van internationale conventies, de juridische tegenstrijdigheid weg te nemen, dat leven en eigendom van een ondergeschikte be dreigd worden, als hij niet gehoorzaamt, terwtjl hij, wanneer hij wsl gehoorzaamt, moet vrezen, dat bij het einde der vijande lijkheden de benadeelde oartij, indien ze overwinnende partij is. hem als oorlogs misdadiger voor een tribunaal zal dagen?". Van moreel standpunt gezien, stelde de H. Vader vast, dat „geen enkele hoge autoriteit de macht heeft het bevel te ge ven tot een immorele daad. Er bestaat geer* recht, geen verplichting en geen toe stemming om een op zich immorele daad te stellen, zelfs al zou dere worden be volen en al zou weiger:ng ervan het ergste persoonlijke leed met zich mede brengen". Wat betreft 't opsporen van misdaden m het algemeen, zeide de H. Vader dat „wettelijk onderzoek elke lichamelijke en geestelijke kwelling moet uitsluiten en bovenal verhoor onder narcose, om dat deze kunstgrepen de natuurwet Naar verluidt zou in het vliegtuig, dat op 25 Augustus in Canada werd vermist en dat, naar thans bekend is geworden, die dag wegens benzinegebrek een nood landing heeft moeten maken bij een meer ergens in de rimboe van het Noord-Ooste lijke deel der provincie Quebec, nog een tweede Nederlander hebben gezeten. Van de zeven inzittenden zijn er drie bij het vliegtuig achter gebleven, terwijl de vier anderen de bossen zijn ingetrokken om te trachten de bewoonde wereld te be reiken. De drie achterblijvers, waaronder een In verband met grote aanvoer van uien van eigen bodem heeft de Duitse overheid de invoer van uien tot 1 December ver boden. Voor Nederlandse uien is enige uitzon dering gemaakt. Van half tot eind October mogen 2000 ton en in November 4000 ton Nederlandse uien naar West-Duitsland worden geleverd. Dit contingent van 6000 ton is aanzienlijk lager, dan dat uit de zelfde perioden van vorige jaren. TOT voor kort (lach ten wij, dat alleen in Amerika een kran tenjongen milHo-)inair kon worden. Doch ook dichter bij huis blijken dergelijke sprookjesnog wel eens werkelijkheid te worden. De 23-jarige R. J. A. Rutten uit Pannerdeu, die sinds Augustus 1950 bij de Algemene Kunst zijde Unie te Arnhem werkzaam is als concr, kan daarover meepraten. Dezer dagen heeft deze jongeman namelijk plot seling de mededeling ont vangen, dat hij is be noemd tot directeur van de Europese sector van de Family Sarikat Com pagnie, een groot Indisch in- en exporthuis, met vertakkingen over de ge hele wereld. Voor de 23-jarige Rut ten was deze boodschap, naar hij ons vertelde, eerst een enorme schok geweest: „Ik dacht, dat ik een dreun op mijn hoofd kreeg", zo vertel de hij. Later meende ik, dat ik droomde en mo menteel, nu ik de offi- riële bevestiging al in huis heb. kan ik het nog altijd, maar moeilijk ge loven Ruten's vrouw daar entegen vindt het heel normaal. Zij is een Ba- takse van geboorte en huwde in Indonesië met soldaat Ruttentoen deze van Mei 1947 tot Maart 1950 zijn vader landse plicht deed, in In donesië. Begin April 1950 kwam Elisabeth Schadt, nu mevr. RuttenSchadt naar Nederland, waar haar man probeerde aan de slag te komen. Aanvankelijk ivas hij werkzaam in de schoen makerij van zijn vader, maar dit beviel hem maar half. Dus zocht, en vond hij ander werk bij de AKU in Arnhem, waar hij werd opgeleid tot coner. Zoals echter ieder jong gezin in deze „dure" tijd voor schier onoplosbare problemen wordt, gesteld, zo kreeg nok Rutten zijn portie. De Batakse familie van mevr. RuttenSchadt kreeg hier evenwel lucht van en dus werd er fa milieraad, gehouden. Het Bataks adat (recht) wil namelijk, dat de leden van een familie elkaar behulpzaam zijn, wan neer men in zorg of moeilijkheden raakt. En aangezien de fa milie van mevr. Rutten niet onbemiddeld was, kreeg haar man nu de zer clagen zijn aanstel ling tot directeur bij de Family Sarikat Comp. een van de grootste in- en export-huizen van In donesië. Vrijdag heeft Rutten ontslag genomen bij de AKUwelk ontslag met goedvinden van de direc- - tie onmiddellijk inging. Hij zal zich nu voorlopig met zijn gezin vestigen in het Victoria-hotel in Amsterdam,. Vandaag vertrekt hij voor een „zakenreis" naar Duits land en de volgende weck gaat, hij naar Frankrijk. Hij heeft een adjunct-directeur tot zijn beach i klei h g gekregen die volledig met de gang van zaken op de hoogte is in de Family Sarikat Comp. en die hem zal vervannen, zolang Rat ten zijn talen nóg niet neheel meester is. Zodra dit het geval is, zal een modern sprookie werke lijkheid worden: een eenvoudig coner werd een welgesteld in- en ex porteur Nederlander, werden Vrijdag door een vliegtuig ontdekt. De Canadese luchtmacht is toen met van geluidversterkers voor ziene toestellen op zoek gegaan naar de vier anderen, en deze werden Zaterdag inderdaad gevonden. De zeven verloren gewaanden zijn zeer verzwakt, maar hun gezondheidstoestand is overigens zeer goed. - -v.- M t (Van onze verslaggever) Al klonk er een vrolijk gejuich en floot stationschef Th. H. Weijers lustig er op los, terwijl rondom stukken vuurwerk knalden, toen Zaterdag avond om 11.22 uur de laatste trein van het Rotterdamse Maasstation ver trok, er was toch wel wat weemoed in de harten van velen, die dit station de laatste eer waren komen bewijzen. Misschien juist omdat er geen „be grafenisstemming was, kwam dit eens te meer tot uitdrukking: de R'dam- mers moge dan wel eens worden verweten dat 't accent in hun leven n beetje veel op hard werken valt zoals op te merken is wanneer de energie van de „werkstad" wordt geprezen ook zij hebben een hart! En .zij dragen dit dan wel niet op de tong, doch wel op de juiste plaats en als het gaat om het verdwijnen van een stuk van hun leven, spreekt liet wel degelijk. teur de toejuichingen van de honderden op het perron beantwoordden, reed de versierde trein die een hoornsignaal als laatste afscheidsgroet liet horen, weg.... En na bijna anderhalf uur, die in vro lijke stemming door de achterblijvenden* werden doorgebracht, arriveerde om 12.48 uur, de laatste trein, die weliswaar 21 minuten te laat arriveerde, doch niette min met groot gejuich werd begroet. Ep in het bijzonder het Utrechtse Studenten gezelschap „Roterodamum", dat nog een krans had meegebracht voor de heer Weijers. Tot lang daarna werd er nog gehost. Boven: Zaterdagavond vertrok de laat ste trein van het Maasstation te Rotter dam naar Gouda. Alvorens stationschef P. H. Wegers het vertreksein gaf, verzamelden belangstellenden en nieuws gierigen zich bij de trein om te zien, hoe een krans werd opgehangen, voor zien van een lint mei het opschrift: „een laatste groet". Onder: een buiten gewoon lange trein, de laatste, propvol, vertrok Zaterdagavond 10 min. over lijd van Sclieveningen naar Den Haag en kwam daar anderhalf uur te laat aan. Om de 100 meter en later om de 5 meter stond hij stil, doordat zowat iedereen aan de noodrem trok. Voor het vertrek werd, een geestige speech afgestoken door de voorzitter van het actie-comité Wassenaar, de jhr mr D. P. M. Gras winckël, op het perron bij de trein in Scheveningen. Ondanks de krans met het lint „Een laatste groet" op het richtingsbord van de trein, was er toch geen graf stemming! Stationschef Weijers legde daar de nadruk op, toen hij een woordje sprak tot de ve len, die lang vdor de laatste trein zou ver trekken, het station bevolkten. Van alle kanten waren zij gekomen: heel veel spoorwegmensen uit Rotterdam, van D.P., van de Linker Maasover, een deputatie uit Gouda en talloze belangstellenden, van wie een groot aantal een kaartje had ge kocht, om de laatste tocht mee te maken, zodat de capaciteit van de trein, die nor maal uit een vierwagenstel bestaat, met een tweetal wagens moest worden uitge breid. Het gehele station was versierd, waarvoor het personeel een nacht had opgeofferd. Vlaggetjes onder de luifel, vlaggetjes in de hallen, bloemen op de perrons en in de kamers en versiering van het restaurant, dat het trefpunt van de gasten was. Stampvol was het er, toen de commies dienstdoend onderchef J. Rui ter aan de heer Weijers voor de laatste maal de met bloemen en linten versierde vertrekstaf overhandigde. „Scheiden doet lijden" zo luidde een op schrift op Post 3, aldus had „chef" Weijers 's morgens opgemerkt en hij zei, dat die spjeuk velen uit het hart gegrepen moest zijn. Een stuk oud-Rotterdam moet wor den opgeofferd aan <Je wederopbouw en aan het moderne verkeer. Ditmaal gaat het niet om iets, dat in nieuwe luister zal herrijzen en er zal een leegte ontstaan in de harten van de gebruikers van het sta tion en vooral van de personeelsleden, die uit een oude vertrouwde sfeer worden weggehaald. „Een feestversiering geen grafkransen ziet men hier", aldus de heer Weijers, „versiering, omdat de opheffing betekent een betere service voor het publiek". Een luid „Hoera" begroette hem, toen hij allen die vroeger en nu op het Maasstation heb ben gewerkt bedankte. Inmiddels was het tijdstip van vertrek genaderd en een dichte drom mensen stroomde het perron op. Zo druk was het er, dat het treinpersoneel alle moeite had de wagens vrij te houden, zodat er geen ongelukken konden gebeuren bij het ver trek, dat daardoor echter twee minuten over tijd plaats vond. Bloemenkoopman Henk Stok op het Maasstation echter onder de veel intie mere naam „onze Henk" bekend die jaren en jaren zijn zaken daar heeft ge dreven, had grote bouquetten voor de „chef" en bestuurder H. van Veen. Zijn dochtertje Jeanne en Hannie Opmeer bo den de bloemen aan. En daarna floot de „chef" voor de laatste maal. hief zijn ver sierde vertrekstaf en terwijl de reizigers onder aanvoering van de hoofdconduc- Te Hong-Kong is een Franse missionaris pater Emile Bonay, aangekomen, die thans, na 62 jaar missieleven, door de com munistische autoriteiten uit het land is Bezet. Pater Bonay werd in 1873 te Gonze- ville (Frankrijk) geboren en arriveerde in 1892 ln China. Hij heeft sindsdien het land nooit meer verlaten. Hij was een bekend predikant en professor aan de Katholieke universiteit te Peking. (Van onze correspondent). gehele dag heeft geduurd was ook tot Nog eenmaal vraagt de coöperatieve stand gekomen op hun verzoek. Het eind meikproductenfabriek „De Ommelanden" van het lied was echter, dat de heer De te Groningen de aandacht, nadat dit zui- 1 Boer opnieuw tot directeur werd be- velbedrijf ruim een jaar in de belang stelling heeft gestaan door een hardnek kig conflict, dat aanvankelijk ging tus- ssen Ommelanden en ANAB, doch later ook tussen twee partijen in de Ommelan den zelf, al of niet aanhangers van de di recteur. de heer F. de Boer. Eerst waren de aanhangers van de heer de Boer „de opposanten", maar in de vergadering, die Zaterdag in het Tehuis te Groningen is Sehouden, werd met „de oppositie" be- oel de tegenstanders van de heer de Boer. Deze vergadering, die nagenoeg de noemd met 418 van de 565 stemmen. Op de voordracht stonden verder de heren E. Bus te Enumatil en F. Buiter te Euvel- gunne. Tot bestuurslid in de vacature E. Bus werd benoemd de heer H. Boerema, Adorp. Het laatste punt van de agenda: „eventuele ontheffing van bestuur, en (of) commissarissen en (of) wnd. beheerder van hun last" werd met meerderheid van stemmen niet in behandeling geno men.. De „oppositie" had toen reeds de vergadering verlaten. (Van onze verslaggever) Vrjjdag en Zaterdag jl. heeft het Neder lands Gesprek Centrum te Oosterbeek zijn tiende conferentie gehouden. Als gesprek-thema had men deze keer gekozen het onderwerp: voldoening in de arbeid. Hoewel het gesprek op zichzelf geen nieuwe gezichtspunten opleverde, kunnen de vele deelnemers toch met vol doening terugzien op de geestelijke „arbeid", waarmee dit onderwerp onder de loupe is genomen. Zowel op het podium als in de sectievergaderingen ontspon zich een geanimeerd, vaak bijzonder levendig gesprek in een sfeer van wederzijdse open heid en verstandhouding, welke het geestelijke „eigendom" van het Ned. Ge sprek Centrum" is en waarvan de natio nale waarde niet onderschat mag worden. De levensbeschouwelijke verschillen kwa men ditmaal niet zo sterk op de voor grond, wat in verband met het gekozen onderwerp ook niet zo vreemd was. Het gesprek op het podium werd ge voerd onder leiding van de heer D. W Stork, directeur van Stork's Machine fabrieken te Hengelo. Het meest interes sante deel van het gesprek was wel de behandeling van de vraag: waardoor krijgt de mens voldoening van zijn arbeid? Hierbij werd onderscheid gemaakt tus sen de voldoening, welke de mens in de arbeid vindt en die, welke hem door zijn arbeid ten deel valt. De arbeid, zo werd ten aanzien van het eerste punt opgemerkt, biedt de mens een stuk zelf-ontplooiing, waar hij niet buiten kan; hij voelt zich hierdoor zinvol inge schakeld in een waardevol geheel; hij vindt hierin een bevrediging van zijn gel dingsdrang, zijn behoefte „iemand te zijn". -Prof. Th. Mulder S.J. accentueerde nog als voldoeninggevende factor het respect en de waardering, welke de arbeidende mens in en buiten de onderneming voor zijn arbeid ontvangt: in de onderneming van zijn superieuren, in de eerste paats de directe chef; buiten de onderneming met name van zijn vrouw. Om het res pect van vrouwen voor de arbeid van haar mannen te stimuleren worden in ons land in sommige bedrijven de vrou welijke wederhelften uitgenodigd om van dichtbij kennis te maken met wat haar echtgenoten dagelijks presteren. In verband met de waardering van de zjjde der superieuren als voldoening- gevende factor werd gewezen op de in vloed, welke de kwaliteit van de leiding op de arbeidsvreugde heeft. Hiervoor krijgt men steeds meer oog, aldus de heer Stork. Ook het leiding geven is een kunst, die geleerd en beoefend moet worden. In deze samenhang is ook van grote beteke nis een goede selectie van het leiding gevend personeel en hierbij Kaa' he* er niet alleen om, zo stelde dr Nuyens vast, de juiste man op de juiste plaats te krij gen, maar ook om de juiste man inde juiste groep te krijgen. Dit laatste is een bedrjjfs-sociologisch probleem waar heel wat aan vast zit. De voldoening, welke de arbeidende mens zich door zijn arbeid verwerft, is in de eerste plaats gelegen in het loon, dat hem wordt uitbetaald. In de discussie welke dit punt uitlokte, werd ook de kwestie van vrijere loon vorming ter sprake gebracht De heer P. de Vries, lid van het hoofdbestuur van het N.V.V., stak zijn beduchtheid voor vrijere loonvorming niet onder stoelen of banken. Waarom zijn de werkgevers thans meer geporteerd voor vrije loonvorming dan in 1945? Omdat de machtsverhoudingen ver anderd zijn, meende de heer De Vries. Als we die weg opgaan, dan zou dit z.i. leiden tot een machtsstrijd, waarin de econo misch zwakkeren het onderspit zullen delven, terwijl het tevens een verlaging van de productie tot gevolg zou hebben. Prof. Mulder S.J. kon het met deze zienswijze niet eens zijn. Hij was terecht meer optimistisch gestemd t.a.v. het ver antwoordelijkheidsbesef van de maat schappij. De heer Stork vulde nog aan, dat het niet om een volkomen vrijge laten, maar alleen om,een wat vrijere loonvorming gaat. Tegen grotere diffe- rentatie in de loonvorming binnen het raam der collectieve arbeidsovereen komst bleek de heer De Viries tenslotte ook geen bezwaar te hebben. Drs J. G. v. d. Ploeg (P.v.d.A.) adstru eerde het belang van meer differentiatie tussen geschoolde en ongeschoolde arbeid door te wijzerr op de toenemende behoefte aan geschoolde arbeiders. Het podium-gesprek kenmerkte zich door een zekere eenzijdigheid, doordat de aandacht te zeer geconcentreerd was op de voldoening, welke de industrie-arbeider in en door zjjn werk vindt Was in Rotterdam het feit, dat men daar het station-Noord erbij kreeg, wel enigs zins een pleister op de wonde. in. Den Haag had men zulk een pleister niet. En toch was het daar ook teest, toen het Seheveningse lijntje werd begraven. De officiële laatste trein na 45 jaar op de lijnverbinding ScheveningenDen Haag heeft Zaterdagnacht door een en ander nogal wat vertraging gehad Toespraken, het plaatsen van een grafkrans en maar liefst zeventien noodremmingen waren daar de oorzaken van. Ir J. Wessels Boer, chef van de dienst van exploitatie der N. S., noch zijn me dewerkers van hoog tot laag, die de laat ste rit van deze speciale trein meemaak ten, hebben zich over deze vertraging zor gen gemaakt. En ook de voorzitter van het actie-comitéMot behoud van het spoor lijntje, jhr dr D. P. N. Graswinckël, noch de hoofdstationschef van Den Haag, de heer Mandersloot, hebben zich rimpels in de voorhoofden getrokken toen een uit gelaten menigte Wassenaarders en Scheve- ningers zich als heer en meester over deze zes-wagentrein gedroeg. De juichende en zingende menigte op het thans verlaten Seheveningse station werd gaarne de pret gegund om nadien over het traject van zestien maar liefst zeven-en-tachtig minu ten te doen. Deze laatste trein van Scheveningen naar Hollandse Spoor had, in tegenstel ling tot de normale gemiddelde bezetting van vijf passagiers, nu zeker het honderd voudige .aan boord. De trein vertrok al ruim twintig minuten te laat, omdat de afscheidswoorden van jhr Graswinckël, amusant, soms briljant, veelal demago gisch, doch vooral bijzonder talrijk waren. En toen de mensenmassa eenmaal onder kreten als „Wij willen een trein" en „Leve de onrendabele reiziger" aan boord was geklommen, volgde na bet vertreksein prompt de eerste ruk aan de ncodrem. Het werd sukkelen of stilstaan op deze reis. Tussen Scheveningen en halte Wit te brug werd weliswaar slechts tweemaal aan de noodrem getrokken, maar nadien kwam de pret eerst reent los. Op het traject WittebrugWaalsdorp moest zes maal worden uitgerust om de compres soren van het Westinghouse-noodrem- systeem weer op krachten te laten, komen. Van Waalsdorp af werd een prachtige „run" op halte Renbaan ge maakt, zij het.jnet onderbreking. Daarna kwam de noodrempret echter weer op volle toeren. Op het stukje Renbaan- Wassenaar-Viaduct werd acht keer uit gerust. In Wassenaar stegen de meeste passa giers onder luid gejuich ten lange leste uit. De noodremrukpret was toen meteen afgelopen. Om 24.24 uur werd Hollandse Spoor bereikt Dat de reizigers van de laatste trein niet slechts op lawaai, protest en nood- remmingen belust waren, bleek uit het feit, dat het stations- en treinpersoneel^ I met fruit en sigaren werd bedacht ais^| blijk van waardering voor vele goede dien sten in de afgelopen 45 jaar. Zonder enig feestelijk vertoon is Zater dag het gedeelte van de weg Amsterdam- Utrecht van de provinciale weg Uithoorn Vreeland tot en met de verbindingsweg naar Maarssen voor het verkeer openge steld. Advertentie McCart, de Amerikaanse correspondent van het Russische blad Pralda, meldt, dat de Russische filmster Bleria in Spanje vertoeft. Nu Amerika een handelsverdrag met Spanje heeft gesloten, kan hij oolc daar volop genieten van de Lexington sigaretten van America's Best Tobaccos.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1