Kamerfractie katholieke komt in gevaarlijke positie M.R.P. 200 millioen nodig voor bouw van seminaries Het gevecht om de CIJFERS vmadJi Regering gelooft ongeschokt in de cijfers van C.B.S. Christelijke vakbeweging keurt haar politiek af Amerikaanse havenarbeiders weer aan het werk Nederland aan de top bij de Missiehulp Minister TWIJFELT NIET aan objectiviteit van C.B.S. Verklaring over C.B.S.-indexcijfer Groeiende spanning in Israël DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdag 6 October 1953 weerbericht De M.R.P. in de Augustus- staking Sociale nood versterkt linkse invloed Eisenhower gebruikt Taft-Hartley-wet Gezin met achttien kinderen dakloos Boerderij brandde uit HONGARIJE ZENDT GRIEKSE KINDEREN TERUG Mgr A. Signora brengt dank van Vaticaan over Op zelatrices alle hoop gesteld P Verwarring 0111 index cijfer Beslissing kon niet uitgesteld worden Nadere inlichtingen Noden stijgen, contributies verminderen Franse para-troepen landen bij de grens van China. Vietminh-aanvoer afgesneden Heliverbinding met Rotterdam Naar samenwerking tussen Sabena en K. L. M.? Zo?ider te schromen1 Analyst Pelgrims tot voorzichtigheid gemaand t De weerverwachtlng van het K.N.M.I., geldig tot Woensdagavond, luidt: Vannacht overwegend zwaar bewolkt met plaatselijk lichte regen. Morgen overdag ver spreide opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord. Weinig verande ring in temperatuur. Woensdag 7 October: Zon op 6.50 uur, onder 13,05 uur. Maan op 6.21 uur, onder 17.22 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Arbeidsonrust in Frankrijk laait c rlo TrnVhnndshestll- op iA«> Mimelnon ito Irnr (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 3 October. Zullen dretëementen om 'n October nieuwe stakingsacties te ont ketenen ,el1 uitvoer worden gebracht? Er waren reeds plaatselijke korte arbeidsonderbrekingen bij de Posterijen, zodat de minister bet personeel beeft gen'aarsc'n,wd met een: „Vernietig uw goede reputatie niet!" Er was een sPoorweg;staking in de kem-Lyon. Bij de bedrijvigheid in de vakcentrales, die de verhogingen voor de laagste lonen verregaand onbe vredigend achten en een algemene loonsverhoging in staats- en parti- culiere bedrijven blijven eisen, mag de vraag gesteld worden, of wat in Augustus niet bereikt kon worden, thans het gevolg der weer opvlammende a»itatie zal zijn: de val der regering en de proef met een linkse sterk „progressieve" concentratie. DE tijd van de volmacht voor minister president Laniel is verstreken. Het. groot aantal wetsdecreten in Augustus en September afgekondigd heeft ingrijpen ds veranderingen gebracht (waarvan vele de grondslagen bevatten voor structuur veranderingen in de distributie, voor prijs- Hn'adrnt" V00r 7° belas" sende "sociale bew"egink "op haar "zal uit ing onb <M oi bes4tnldl"g der A® pnt oefenen. De M.R.P. zit in een zeer rr.oei- tmg-ontduiking), waartoe het parlementpositie Zii heeft altijd alle rechtse zich tot dusver niet in staat heeft getoond P°s«»e- fvermijden en Urine^èndTS^r ontmoGtGn hl! i verdraagt het samengaan met een door de meest op hun int t V-3n aan conservatieven (rechts en conservatief naar meest op hun totstandkoming hebben aan Franse nnvatting) geleide meerderheid ®.ed;rgn^i Le„g!""u unerirmoeb^ Men kent de houding, die voor haar klassiek is geworden, niet in een combinatie treden, waaraan de socialisten ontbreken Als zij toch moest meedoen zonder de socialisten, dan was dat om de fanatieke houding der socialisten zelf. Op haar congres reikte de M.R.P. opnieuw de socialisten de hand en een sterke meer derheid wilde vertrouwen op de gewekte verwachting, dat de socialisten in een statu quo nopens de bijzondere school zouden berusten. De heer Teitgen heeft toen op opportunistische gronden (onmogelijkheid in de bestaande Kamer een andere meer derheid te vormen) de stemming doen- uit- Alle aandacht verdient gevestigd te wor- den op de houding die de M.R.P. in de komende weken zal aannemen. Zij is af hankelijk van de druk, die de weer was 6^.-legen ut is dus met alleen niet verzwakt, maar zij is belangrijk versterkt, nu de Christelijke vakbeweging niet alleen in die oppositie plaats heeft genomen, maar bij de onder linge concurrentiestrijd der drie grote vak- centralen zelfs de leiding tracht te nemen. Men kan de regering niet homogeen noe men. De genomen maatregelen zijn in het kabinet slechts met veel strijd tot stand gekomen, vooral de schrieie houding tegenover de loontrekkenden is bijna tyranniek afgedwongen door de minister van financiën Faure. die redelijke toe geeflijkheid belemmerde met de slagboom: geen inflatie. Het gebrek-aan homogeniteit 's nog sterker in de Kamermeerderheid. Waarop de regering steunt en waarvan alle Partijen allesbehalve gelijk denken over de buitenlandse politiek, het Indo-Chinese Vraagstuk, de Noordafrikaanse spanningen, de defensiegemeenschap, het supra-natio- naal gezag enzHet ontbreekt dus niet aap gevaren voor het ministerie Laniel. Maar men ziet nog niet welke van deze gevaren een Kamermeerderheid kan ver breken, die vooralsnog niet door een andere vervangen kan worden. Anders staat het met de sociale kwestie. oor wat haar betreft heeft de M.R.P. het lot der regering in handen. Zich in de Kamer aansluitend bij de stelselmatige oppositie van socialisten en communisten xou z(j bij de negatieve houding van een aantal Gaullisten en Radicalen (als Dala- dicr) 'n staat zijn de regering te doen val len. Maar de weg openen naar een meer sociale meerderheid ligt daarom nog niet in haar macht. vallen ten gunste van de „kopstukken" die niet van het uittreden der ministers wil den weten Maar de wens van de grote meerderheid van het congres.was over duidelijk. Op dezelfde gronden hebben de M.R.P.- ministers in Augustus een uitermate ge vaarlijke toestand helpen vermijden in de machtstrijd tussen het vakverenigingswe zen en de regering, die het democratisch staatsgezag had te verdedigen. Zo tegen eind Augustus een soort bestand werd bereikt, en een einde kwam aan de agi tatie, dan was dat door de houding van partijleiding en van de M.R.P.-ministers die de brug hebben geslagen om regering en vakbeweging tot een overleg te voeren, waaruit de verbetering der laatste lonen is voortgevloeid, waarmee de vakbewe ging nu vrijwel de draak steekt. Maar dat optreden wordt de M.R.P- zeer kwalijk genomen door een aanzienlijke meerderheid der eigen partijgenoten en zeer sterk door de Christelijke vakbonden, waarin een minderheid zelfs van verraad spreekt. Dit schept voor de M.R.P. een ernstige toestand, daar zij voor de kie- zersaanhang immers voor t voornaamste deel op de Christelijke syndicalisten steunt. En nu is de C.F.T.C., de centrale der Christelijke vakbonden, vierkant haar afkeuring komen uitspreken. Die afkeuring is geen gevoelskwestie. Ze is het gevolg van een langdurig proces in de C.F.T.C. zelf, die aan een ernstige crisis bloot staat, die men tot dusverre nog als een inwendige moeilijkheid bin nenshuis heeft kunnen houden. Maar van die crisis is voldoende bekend: tot dusver is aan de eenheid het meningsverschil op geofferd. Maar dat meningsverschil neemt sterk toe, niet op de laatste plaats onder de drang der communisten. De communistische actie om het samen gaan van de drie vakbewegingen, de hunne, de socialistische en de christelijke heeft 'onder invloed der treurige sociale toestanden bij de massa wel invloed hit- geoefend. Zo zelfs, dat de vakbondsbestu- ren in een felle concurrentiestrijd zijn ge dreven om invloed en aanhang te behou den. Dat zulks een zogenaamd „progres sieve" linkervleugel in de C.F.T.C. heeft verwekt kan moeilijk verwonderen. Hij was klein maar werd met kracht geleid en ging de weg op van een organisatie in de organisatie. Zelfs de onverenigbaarheid met de communistische actie werd verdoe zeld en de beginselen der Christelijke vak beweging kwamen in gevaar. Men zal zich -herinneren dat Gaston Tessier en het con federatie-bestuur, nu juist een jaar gele den, die principiële verdeeldheid hebben aangepakt en de beginselverklaring der Christelijke democratie hebben doen be vestigen. Vijf vertegenwoordigers van de linkervleugel werden in de leiding (fede ratie-raad) vervangen en de eenheid bleef bewaard. Maar de idee van de unieke actie der drie typen vakbonden won bij de leden veld, en de tegenstrijdige houding die wij in de Augustus-beweging verschillende aangesloten vakgroepen hebben zien aan nemen, is daaruit te verklaren. Het vraag stuk politieke actie en vakactie is dus op ernstige wijze gesteld en de felle druk die de C.F T.C. op de M.R.P. uitoefent is van te meer betekenis daar op de con gressen en in de organisaties de sterk mi- literende elementen in beide bewegingen dezelfde zijn. Gisteren mankte M. G. M. opnamen te Delft voor de film „The True and the Brave". Clark Gable, de groente man met een geheime zender, wordt door de Duitsers gearresteerd. President Eisenhower heeft Maandag de huizen. Een nieuwe vakbond is in oprich +!*-.«■ TV+ xrtalrwovonicnncrscrpsrhl I D8ffl('Ql Vreugde ten huize vanir Koetendie snids 2ö Augustus j-l. als vermist stond genoteerd met het verongelukte vliegtuig - v- canada. In Rotterdam heerste een feeststemming na het bericht, dat ir Uot p.r Amerikaanse procureur-generaal opdracht gegeven een gerechtshof te vragen de havenstaking aan de Amerikaanse oost kust, die reeds vijf dagen duurt, voor tachtig dagen te verbieden, op grond van de bepalingen van de Taft-Hartley-wet. De federale rechter heeft Maandagavond een tot 15 October geldende verordening ondertekend, waarbij de stakende haven arbeiders voorlopig werd gelast het werk in alle havens aan de Atlantische kust te hervatten. De vakbond van havenarbeiders, die de staking van circa 60.000 man ter onder steuning van looneisen heeft uitgeroepen, - - - - - het werk ting. Dit vakverenigingsgeschil bemoei lijkt het vinden van een oplossing ten zeerste. De daardoor ontstane complica ties waren een van de voornaamste rede nen, die de adviseurs van Eisenhower aan voerden voor het inroepen van de Taft- Hartley-wet. De staking kost naar schat ting dagelijks anderhalf millioen dollar. In Herpen (gemeente Ravenstein N.B.) heeft Maandagavond een grote brand ge woed, waardoor het gezin van H. v. Gruns- veld, bestaande uit vader, moeder en acht tien kinderen, dakloos is geworden. Onge veer zes uur brak de brand uit. Een grote hooimijt geraakte het eerst in vlammen, van daar uit sloeg het vuur over op het rieten dak van de schuur, waarin de ge hele oogst was opgeslagen. Vlak daarop vatte ook het dak van het woonhuis vlam. Binnen het kwartier stond alles in lichter laaie. De toegesnelde brandweren uit Herpen, Ravenstein en de regionale brandweer uit Oss stonden voor een vrijwel hopeloze taak. De buurtbewoners hebben veel hulp geboden en mede daaraan is het te dan ken, dat een groot gedeelte van de huis raad behouden is gebleven. Het bluswerk werd zeer bemoeilijkt door het feit, dat de brandputten bijna een kilometer uit elkaar lagen. De materiële schade is zeer groot en de gehele oogst is verloren gegaan. De be- woner£ van Herpen hebben 'spoedig hulp geboden en het grote gezin ondergebracht. Maandagavond reeds heeft men zich be raden om voor de slachtoffers een hulp actie op touw te zetten. In het voorjaar vierden de ouders nog hun zilveren brui loft. ik zou zo gaarne zien, dat de jonge- dames-zelatrices, die in de parochies Zes honderd Griekse kinderen, die tij dens de communistische guerilla-oorlog naar Hongarije waren weggevoerd, zullen thans eindelijk naar Griekenland terug keren, aldus een woordvoerder van het Griekse ministerie van buitenlandse zaken. De secretaris vart het Pauselijk Missie genootschap, het Sint Petrus Liefdewerk, mgr Aurelio Signora, heeft tydens een driedaags verblijf in ons land bezoeken gebracht aan de Kardinaal, mgr Alfrink en mgr Huibers De prelaat heeft de dank van het Vaticaan, meer in het bijzonder van de H. Congregatie tot voortplanting van het Geloof, overgebracht aan de bis schoppen, voor de grote ijver, die Neder land bij de missionnering aan de dag heeft gelegd. „Ik kan U niet genoeg zeggen, welke bewondering wij in Rome voor de missie- ijver en de goede organisatie van de hulp aan de missie koesteren", verklaarde ni§r Signora tegenover het K.N.P. In talrijke Congregaties, die in de missies overal ter wereld arbeiden, zien wij Nederlanders. Met grote lof wordt overal over hun arbeid gesproken. Maar wat vooral de bewondering van het Vaticaan heeft afgedwongen is de feeststemming na bm uericnt, dat ir steuning van looneisen neen uj Koeten het er goed heeft afgebracht en heeft de arbeiders opgedragen nnpde gezondheid verkeert. Thuis biu heden, Dinsdagavond, te hervatten. Deze mevr.Koèten-meringa met haar dochter Mnr-nliiH (links) en Marianna en haar zoon Maarten. Ook de hond moest op de foto. vakbond is, zoals bekend, onlangs uit de grote vakcentrale A.F.L. gastoten wegens de misdadige elementen, die er in In antwoord op de dezer dagen door het tweede-kamerlid mr Burger aan de re gering gestelde vragen over de bereke ningen van het C.B.S. met betrekking tot de omvang van de bestaande con sumptiebeperking, heeft de minister van Economische Zaken geantwoord, dat het C.B.S. in Mei j-l. op verzoek van een vertegenwoordiger va" Raad van Vakcentra'en een berekening heeft ge maakt ten einde met behulp van de toentertijd beschikbaar gekomen uit komsten van het nationale budgetonder zoek 1951 de gegevens omtrent het prijs verloop te perfectionneren Deze bere kening was informeel en kon derhalve niet worden beschouwd als een herzie ning van het officiële prijsindexcijfer van het gezinsverbruik. De vervolgens met gebruikmaking van bedoelde berekening in de Stichting van de Arbeid gemaakte becijferingen over de mate der plaats gevonden consumptie beperking bleven uiteraard buiten de verantwoordelijkheid van het C.B.S., waarop door dit bureau destijds uitdruk kelijk is gewezen. Bij een nader onderzoek, kort voor de instelling der deskundigen-commissie die door de centrale werkgevers- en werk nemersorganisaties en dus niet door de regering werd benoemd is gebleken, dal een bij bovenvermelde berekening voor lopig als werkhypothese aanvaarde ver onderstelling omtrent de verhoudingen tussen de voor de verschillende artikelen van het budget in 1951 in vergelijking mei 1949 bestede bedragen, niet voldoende was gefundeerd. Herziene berekeningen, waarbij zuiver der wegingscoëfficenten werden toegepast, leidden de deskundigencommissie ertoe, bijgestaan door de waarnemende directeur van 't C. B. S. en de waarnemende direc teur van 't Centraal Planbureau en mede voorgelicht door enkele deskundigen uit de interdepartementale commissie voor lonen en prijzen, een ander cijfer aan te houden, dat als een betere benadering van de omvang der gemiddelde prijsstijging kon worden beschouwd. In feite bleek dit cijfer vrijwel overeen te komen met het officiële indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud, waarmede de represen tativiteit van laatstgenoemd cijfer ook in het licht var. het thans beschikbare ruimere waarnemingsmateriaal werd be vestigd. De minister is er van overtuigd, dat het C.B.S. bij zijn streven, het bedrijfsleven door het verschaffen van de meest recente gegevens behulpzaam te zijn, naar beste weten handelt. Hij is intussen van mening dat, in het bijzonder wanneer het belangrijke vraagstukken van sociaal- economisch of enig ander beleid betreft. met het verstrekken van nog voor cor rectie vatbare cijfers naast en in afwij king van de officieel gepubliceerde indexcijfers de grootst mogelijke reserve moet worden betracht. Definitieve wijzi gingen in de officiële indexcijfers worden slechts na zorgvuldige toetsing en bewer king van nieuwe gegevens tot stand ge bracht. Een zodanige wijziging heeft met betrekking tot het prijsindexcijfer van het gezinsverbruik nog niet plaats gevon den. De op velerlei wijze in de practijk beproefde betrouwbaarheid dezer offi ciële C.B.S.-gegevens wettigt naar de me ning van de minister een ongeschokt ver trouwen in de objectiviteit van het bu reau. De voorlichtingsdienst van het mi nisterie van Sociale Zaken heeft een ver klaring uitgegeven, waaraan wij het vol gende ontlenen: „De persconferentie, welke de staats secretaris van Sociale ZaKen op 29 Sept. j.l. heeft gehouden, heeft aanleiding ge geven tot enige verwarring aangaande de overwegingen welke de regering hebben geleid tot haar beslissing inzake de per 1 Januari a.s. in te voeren loonsverhoging met 5 pet. Verschil van mening tussen de partijen bestond slechts en bleef bestaan t.a.v. de meeste veronderstellingen, waarvan werd uitgegaan bij het maken van de becijfe ringen die moesten leiden tot vaststelling van het percentage loonsverhoging, dat nodig zou zijn om de huurverhoging te compenseren en de consumptiebeperking op te heffen. De commissie van drie, die de cijfers, tot welke de werknemers gekomen waren, voor het grootste deel aanvaard baar achtte, week op een belangrijk punt de prijsindexcijfers voor het gezins verbruik af van een door werkgevers en werknemers op dit onderdeel geza menlijk aanvaarde becijfering. Zij meen de bij nader inzien dit indexcijfer op 119 (1949 100) te moeten stellen. Over de wijze, waarop dit nieuwe cijfer tot stand kwam, zal het rapport van de commissie welk rapport dezer dagen door de Stichting van de Arbeid zal worden gepu bliceerd nadere inlichtingen verschaf fen. dat door haar in de huidige economische omstandigheden in het algemeen ook ver antwoord werd geacht. De beslissing werd mede beïnvloed door het feit. dat een berekening van de con sumptie-beperking op grondslag van het tot dusver gepubliceerd interimprijsindex cijfer van 1949 tot vrijwel nauwkeurig de zelfde uitkomst leidde, als het door de commissie aanvaarde indexcijfer. Daarbij is geen rekening gehouden met een eventuele stijging van het prijsniveau als gevolg van de komende loonsverhoging, omdat daaromtrent geen enkele zekerheid bestaat. Wel zeker is, dat zulk een prijsstijging wordt gestimuleerd (en in zekere zin ook gesanctionneerd echijnt te worden) door er bij voorbaat rekening mee te houden en in verband daarmede een hoger per centage loonsverhoging vast te stellen. De regering meende niet te kunnen ingaan op de suggestie van werknemers zijde om een beslissing uit te stellen en opnieuw besprekingen over de cijfers te voeren, o.a. omdat dan ook van werk geverszijde weer andere becijferingen Id discussie zouden kunnen worden ge bracht. Te minder was daartoe aanlei ding, nu de drie deskundigen, die hun oordeel gaven door werkgevers en werk nemers zelve waren aangewezen. De voornaamste reden echter, waarom de regering op dit verzoek van de Raad van Vakcentralen niet meende te kunnen in gaan was, dat het nemen van een be slissing met het oog op de komende Ka merdiscussie en de talloze wijzigingen, welke nog in verscheidene sociale wet ten en uitkeringsregelingen moeten wor- goede parochiële organisatie, die voor de missies een sterk thuisfront vormen. Eer lijk moet ik bekennen, dat zij dit systeem lang niet overal op zulke voortreffelijke manier verwezenlijkt zien". Heel in het bijzonder was de Vaticaanse prelaat te spreken over het werk, dat de parochies hebben verricht ten aanzien van het Sint Petrus Liefdewerk, waar van hij de algemene secretaris is. In 1241 van de ruim 1500 parochies, welke Neder land telt, wordt per jaar meer dan een half millioen gulden opgebracht. Dat is enorm, zeide hij. „Maar wat ik zo jammer vind", zeide mgr Signora „is dat hier de contributies voor het Sint Petrus Liefdewerk in de afgelopen jaren achteruit gelopen zijn, in 1952 26.000 minder, in 1951 48.000. Ik kan begrijpen, dat uw land met zijn enorme inspanningen en zijn teruggang van uitzonderlijke verdiensten een harde strijd om het bestaan te vechten heeft. En toch.ook de strijd van de Kerk om de inlandse clerus neemt van dag tot dag meer aandacht in beslag. Toen 60 jaren geleden uw onvolprezen kardinaal Van Rossum zijn schouders onder het werk van de in landse clerus zette, telde de Kerk ongeveer 1000 inheemse priesters. En kijk nu eens: 87 inheemse bisschoppen en 8400 inheemse priesters, om niet te spreken van de broe ders en zusters. „Ik zal u nog meer cijfers laten horen", aldus ging mgr Signora ver der. „Er zijn op dit ogenblik 101 groot seminaries met 3870 priester-candidaten. 245 klein-seminaries met 11.841 leerlingen. Het beeld van de uiterlijke organisatie der Kerk verandert in duizelingwekkend tempo. En voor de oprichting en instand houding en uitbreiding van dit alles schrij ven en pleiten alle bisschoppen bij Rome'". Op dat ogenblik is ongeveer voor 200 millioen dollar bp het Vaticaans Bureau van St. Petrus Liefdewerk aangevraagd om er seminaries van te bouwen en boe ken van te kopen en het onderhoud van de professoren en studenten van te be kostigen. „En nog iedere dag stromen op mijn bureau de brieven der missiebis schoppen binnen. Vorig jaar hebben wij bijna anderhalf millioen dollar kunnen uitkeren. Doch deze cijfers maken wel heel erg duidelijk, dat wij alles op alles moeten zetten, om de inkomst op te voeren". Tenslotte verklaarde mgr Signora, dat hij zo vurig zou wensen, dat ook Neder landse katholieken erin zouden slagen dit enorm-belangrijke streven van de Hei lige Stoel te steunen. „Weet u zeide de monseigneur dames-zelatrices, die in de parochies onder leiding van de ijverige geeste lijkheid reeds zo'n prachtige missie organisatie bezitten in staat waren met grotere intensiteit te arbeiden. Ik zou het diep betreuren, als de echte zela- tricen-geest, die Nederland aan de top der missiehulp gebracht heeft, zou gaan verflauwen. Hoe merkwaardig heeft God zijn Kerk toch geschapen dat van de ijver van parochie-geestelijken en zelatrides in Nederland of waar ook, de opbloei van de Kerk in India of in Oeganda of in Brazilië kan afhangen". Mgr Signora verliet Maandag ons land via Schiphol en gaat in Canada de H. Con gregatie De Propaganda Fide bij feeste lijke jubilea vertegenwoordigen. Naar het Franse opperbevel te Saigon bekend maakt, is Zaterdag een bataljon Vietnamese valschermtroepen onder lei ding van Franse officieren neergelaten bij Laokay aan de grens tussen Indo-Cbina en communistisch China, waardoor de be langrijkste aanvoerweg uit China voor de Vietminh-opstandeiingen is geblokkeerd. Het doel van de actie is het vernielen van voorraden en tevens de Vietminh- leiding te dwingen, troepen naar het achterland te dirigeren. Volgens een woordvoerder van het Franse opperbevel hebben de valscherm troepen zich verenigd met Franse een heden. die reeds in het betrokken gebied, dat grotendeels onder het gezag van de Vietminh staat, opereerden. Tengevolge van het heftige verzet der opstandelingen werd het beoogde doel niet volledig be reikt, doch de Viejnamezen hebben na een hergroepering opnieuw een aanval ingezet De regering heeft zich met de conclusie den aangebracht, o.a. rekening houden- van de commissie van drie kunnen ver- de met het percentage loonsverhoging, enigen en mitsdien het percentage loons- zeer urgent moest \yorden geacht aldus verhoging op 5 bepaald, een percentage, I besluit deze verklaring. In Rotterdam is een Stichting in het leven geroepen, die de exploitatie van helicopter-vcrbindingen van het centrum van deze stad uit voorbereidt. Momentcel zijn besprekingen gaande, die bljjkens een mededeling van mr K. P. v. d. Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rot terdam, wellicht kunnen leiden tot een samenwerking op dit punt tussen Sabena, K.L.M. en genoemde Stichting, Zoals men heeft kunnen lezen, is de burgemeester van West-Berlijn Prof. Reuter dezer dagen overleden. Dit be richt zegt velen mogelijk niet zo heel veel. Inderdaad kan het in zoverre onbe langrijk genoemd worden, dat deze va cature ons vrijwel niet raakt. Maar de persoon van de overledene was zo'n lichtend voorbeeld voor de gehele we reld, dat men er èeker even by stil moet staan. Prof. Reuter toch was „een man, die de moed had". Toen heel West-Euro pa, ook die delen, welke verder dan West-Berlijn van het IJzeren Gordijn liggen, beefde van angst voor de ver wachte Sovjet-invasie, stond hij onver schrokken op zijn post. Zonder angst of vrees te laten blijken nam hij scherp stelling tegen de Sovjets en ivas een bemoedigend voorbeeld, b.v. ten tijde, dat slechts de „luchtbrug" West- Berlijn kon redden. Ongetwijfeld wist de thans ontslapen burgemeester, wat hem te wachten stond, als de Russen deze geharnaste tegenstander in hun macht zouden krijgen. Doch hij bleef moedia zijn taak vervullen. Nu 'is het levenslicht van dit lichtend voorbeeld nedoofd. Prof Reuter stierf een natuurlijke dood, hetgeen hij zelf dikwijls wellicht niet verwachtte. Zijn roeping heeft hij vervuld. En zonder te schromen! Bij de begrafenis hingen de vlaggen van de westelijke geallieerden halfstok. De Sovjet-Russische vlag was niet halfstok gehesen. Hetgeen o.i. slechts 'een onbedoeld compliment voor wijlen Prof. Reuter genoemd kan worden. 3...ionc noennnr Pelgrims naar Palestina dienen uiterst voorzichtig te Zijn bij voorbereidingen voor hun reis in verband met opnieuw toegenomen spanningen. Deze waarschu wing geeft het persagentschap van de Propaganda Fide te Rome in een rapport uit Jeruzalem. Volgens dit rapport schij nen zowel Joden als Arabieren een plot selinge aanval te verwachten. De Arabi sche buren van Israël weigeren de toe gang aan een ieder, wiens paspoort een Israëlisch visum heeft. Het persagent schap adviseert de pelgrims hun reiss in Palestina op Arabisch gebied te begin nen en bij aankomst aan de grens een Is raëlisch visum aan te vragen. De pel grims dienen voorts voor hun vertrek contact op te nemen met het Israëlische gezantschap of consulaat in verband met plotselinge wijzigingen in de voorschrif ten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1