Kardinaal Griffin klaagt de Poolse machthebbers aan WYBERT V Ch ristch urch - race Dick Visser (zonder pijp) de wolken in Hoe blijft Uw huid in conditie? Krupp weer geduchte concurrent van Engeland Geloofsonderricht door leken Kinderbede vaart keerde terug uit Lour des Felle brand in Hengelo (Gld.) Arrestatie van kardinaal Yyszinski is heiligschennis Voor „papieren piloot" biedt de race een dubbele handicap Overal stonden juichende Limburgers Lemmens nam afscheid van zijn jonge zieken Mgr Aanval op de Kerk geraffineerd voorbereid Besprekingen in kritiek stadium Zeer belangrijke contracten in nabije en verre Oosten Er is een Castella-soort voor IEDERE vrouw. Una-Sancta-bij eenkomst op Drakenburgh Stralende kinderogen Amerikaanse diplomaat in Mexico vermoord Meubelfabriek, woning, twee zaken en wijkgebouw in de as gelegd T.V.-filmreportage van het vertrek op Donderdag Tien milliard meer voor Amer. defensie*' Helicopterdienst Brussel-Bonn PAGINA 5 DINSDAG 6 OCTOBER 1953 „Heilige misdadigers De trouw van het Poolse volk Onverschrokken woordvoerder Geef Uw keel het beste! Oproep tot protest mMSf iwi H IJ t G m De Suezkanaal-conferentie OOK IN LIVERPOOL HAVENSTAKINGEN Christchurch-race Cole verlangt: Nu Sovjet-Unie H-bom bezit (Van onze speciale correspondent) LONDEN, 5 October. FOOR DE DERDE MAAL binnen het tijdsverloop van één week heeft de aartsbisschop van Westminster zijn stem verheven tegen de arrestatie van Kardinaal Vyszinski en de kerkvervolging in Polen. Na eerst in een speciale boodschap aan de pers geprotesteerd ie hebben tegen deze nieuwe aanval op de Kerk in Polen, richtte de Kardinaal zich over de BB. C. tot de vervolgden in Polen met woorden van medeleven en bemoediging. Zondag heeft de Kardinaal wederom, ditmaal in een preek gehouden in de kerk van O. L. Vrouw van Muswell fel geprotesteerd legen deze heiligschennis en in een uitvoerig overzicht de ontwikkeling der gebeurtenissen uiteengezet. slechts hun morele nederlaag. „Zij die geloven in God en in de bevrijdende kracht van het Christendom", zcide de kardinaal, „zullen zich verheffen tegen de ongehoor de morele geweldpleging die de huichel achtigheid van de wettelijke taal niet kan verborgen, maar slechts in al zijn drama tische ernst onderstreept" Uit deze woorden putte het volk grote moed. Later in die maand, op het feest van St Jan de Doper, sprak de Primaat tot honderden studenten van de universi teit van Warschau en bevestigde hij op nieuw de rechten en de plichten van de jKerk bij de opvoeding van de jeugd. De communistische regering zag maar al te duidelijk de genegenheid en de be- MET EEN CITAAT, ontleend aan de zopas verschenen encycliek over het Mariale jaar „Fulgens Corona opent de kardinaal zijn scherp betoog: „Iedereen weet dat de Kerk in vele delen van de wereld moeilijkheden doormaakt en dat zij met leugens, laster en plunde ring heeft te kampen. Allen weten, dat op vele plaatsen de herders der zielen o w te vervullen ogenblik„i zo vervolgt de Kardinaal in aansluiting op het citaat van H Vader, „dat deze woorden over de wereld werdén geseind en het verzoek van de H Vader om gebeden voor de Kerk van de Stille de gelovigen bereikten, sloeg de vervolger wederom toe. Ofschoon de iuiste toedracht van de feiten ons nog niet bereikt heeft, wordt toch uit betrouw bare bron bericht, dat op diezelfde Zater dagmorgen kardinaal Vyszinski is gear resteerd, nadat heel de nacht door zijn huis door de geheime politie was door zocht. Wij weten niet waar hij op 't ogen blik verblijf houdt. Er wordt gezegd dat hij „zich mag terugtrekken in een kloos ter". Zo is een nieuwe heiligschennis be dreven. Zo zijn woorden van ae Paus opnieuw in vervulling gegaan. „Omdat de gebeurtenissen van die Za terdagmorgen zo snel zich vo)tr°kken t1? ben, moeten wij ons toch niet inbeelden dat de ontzetting van de kardinaal uit zijn functie niet lang tevoren beraamd is ge worden, aldus kardinaal Griffin. De ver volging van de Kerk in Polen is voort durend Intenser geworden vanaf het ogen blik dat de door de communisten be heerste regering de macht aan zich had getrokken. De pogingen van de .regering om de Katholieke Kerk in Polen te bre ken hebben daar echter meer vertraging ondervonden dan in de andere landen, die in de macht van de communisten zijn. De kracht van het katholieke geloof in Polen is zo groot en de trouw van het volk aan de H. Vader, de bisschoppen en priesters zo hecht dat de staat heel voorzichtig te werk moest gaan. In kardinaal Vyszinski die bijna 5 jaar geleden kardinaal Hlond als Primaat op volgde, hebben de Poolse katholieken een nieuwe, een groot leider gevonden, die hen altijd in hun moeilijkheden wist te leiden en die zonder verdere aanvallen op de Kerk uit te lokken, geen compromis kende, wanneer de waarheid verdedigd moest worden. Enige jaren geleden sloot hij een soort van overeenkomst met de re gering. Zelfs ofschoon de regering geen enkele poging deed om zich aan het con tract te houden, zelfs ofschoon, ondanks de overeenkomst, de communistische aan val op de scholen en opvoedingsinstituten onder leiding van religieuze orden steeds sterker werd, zelfs ofschoon bisschoppen en priesters in de gevangenis werden ge worpen of onder huisarrest Werden ge steld, duldde en leed de Kerk dikwijls in stilte uit vrees verdere aanvallen uit te lokken. Op het eind van verleden jaar werd de Primaat tot kardinaal verheven en ik heb uitgezien naar het ogenblik dat ik in Rome deze grote held van de Kerk zou ontmoe ten, waarmee ik tijdens mijn bezoek aan Polen in 1947 in Lublin kennis mocht maken. Maar kardinaal Vyszinski schoof olie persoonlijke verlangens ter zijde. Be vreesd als hij was dat zijn terugkeer naar Polen belet zou worden, vroeg hij geëx- cuseerd te worden van de oproep naar Rome te komen". Zijn vrees was gegrond. in Februari van dit jaar vaardigde de communistische regering een decreet uit, waardoor de ge- hele Kerk onder staatscontrole werd ge plaatst, daarbij volslagen negérend de overeenkomst die gesloten was. Dit decreet hield o.a. in. dat iedereen die een plaats innam in de hiërarchie van de Kerk uit zijn positie verwijderd moest worden hetzij op bevel van zijn kerkelijke overheden of op bevel van de wereldlijke overheden, wanneer hij een activiteit ont- plooide, die door de staat in strijd geacht werd met de wet en de openbare oide. Kardinaal Vyszinski moet geweten heb ben, dat vanaf dat ogenblik de dagen van zijn vrijheid geleld waren. Onbevreesd ais altijd ging hij voort met de vervulling van zijn plichten. Bij een grote processie op Sacramentsdag door Warschau op 8 Juni. die naar men zegt door 50.000 Polen werd bijgewoond verklaarde de kardinaal in het openbaar dat de Katholieke Kerk in Polen nog altijd vol levenskracht was ondanks de vervolging. H« eiste volledige vrijheid van de Kerk en vroeg of het mis schien als „vooruitgang' beschouwd kon worden wanneer de bisschoppen belet werden de zieken en de zoeken en wanneer de meinsen gekweJd en gepijnigd werden. Het gebruik van physfek geweld, zo zeide hij, zelf een bltfk van zwakte en zij die hun toevlucht zochten bewezen daaraoo Advertentie Gebruik regelma tig Wybert, het beproefde middel tegen hoest, hees heid en rokers- adem. wondering van het volk voor de kardi naal en voor zijn moedige houding en zij wachtte daarom de gelegenheid af om hem uit zijn functie te ontzetten. De bis schop van Kielce werd uit de gevangenis gesleept waarin hij twee-en-een-half jaar was gekerkerd om in het openbaar terecht te staan in een proces dat spotte met de rechtvaardigheid. Met succes hadden zijn communistische cipiers, die maar al te goed weten hoe zij een man zijn eigen verstand moeten doen vergeten en hem kunnen laten opzeggen wat door voort durende herhalingen hem is geleerd, de bisschop voorbereid voor het proces. En zo geprepareerd probeerde bisschop Kaczmarek de leiders van de Kerk bij de beschuldigingen te betrekken. De Poolse pers trok ten aanval en probeerde ook de tegenwoordige Primaat te incrimineren. Wij kennen de gebeurtenissen van de laatste dagen niet in bijzonderheden, toch heeft de kardinaal naar het schijnt op de avond vóór zijn arrestatie in zijn pro- kathedraal gepreekt en een vergelijking getrokken tussen de huidige tijd en de tijden van de martelaren der jonge Kerk. Toen evenals nu bestond er ontevreden- beid over de bestaande orde. Maar wat van belang was, was de innerlijke waar heid. Deze is veilig, omdat zij ontoegan kelijk is voor iedereen van huiten af, geen enkele „expert in het verhoren" kan die waarheid raken. De wereld daarbuiten mocht de martelaren misdadigers noe men, voor de katholieken zouden zij altijd heilige misdadigers blijven. Daarmede verdedigde de kardinaal zijn gevangen ge nomen broeder in het bisschopsambt. En binnen enkele uren stortten zich de „experts in het verhoren" op het huis van de kardinaal, ontzetten hem uit zijn ambt en brachten hem naar het schijnt over uaar een klooster, waarvan wij de ligging tot nu toe niet kennen. Kort daarna gaf de regering een com muniqué uit dat de primaat door de rege ring van zijn post was verwijderd, omdat hij zijn gezag misbruikte en omdat hij tegen de beginselen inging van de over eenkomst tussen Kerk en staat. De rege ring beweerde, dat zij handelde in over eenstemming met haar grondwettelijke bevoegdheden en dat zij zoals altijd ver langde naar de volledige regeling van de verhoudingen tussen staat en Kerk". „Wie van U gevoelt geen afgrijzen en verontwaardiging bij dit spotten met alle rechtvaardigheid en waarheid, of denkt de communistische regering in Polen mis schien dat de vrije wereld alles slikt en zich laat beetnemen door deze volslagen onzin? Of vertrouwen zij erop, dat wij in het Westen, die zo dikwijls berichten ont vangen over deze arrestaties en processen, waarschijnlijk geen belangstelling meer hebben voor het lot dat onze helden en martelaren is te beurt gevallen. Uit naam van de katholieken van En- In Maastricht reed de „Wehr- macht'' weer door de lege, ver duisterde straten. Maar het ver schil met acht jaar geleden is, dat nu 21 millioen kaars van de schijnwerpers het trieste toneel verlichtten en dat drie straten verder de toeschouwers vijf dollars per man verdienden als figuranten. Metro Goldwyn Mayer filmt „The True and te Brave" met Clark Gable (op de straathoek) als de verzetsheld en op een tientje meer of minder wordt niet gekeken. geland en Wales protesteren wij plechtig tegen de arrestatie Van de Primaat van Polen. Wij verzekeren degenen die deze mis daad tegen de vrijheid en de christelijke waarheid hebben bedreven, dat hun da den niet ongemerkt zijn voorbijgegaan. Door hun heiligschennende handen te leggen op de persoon van kardinaal Vys- zinsky hebben zij de verontwaardiging opgewekt van de hele christelijke wereld. Wat betekent anders het handvest dat de godsdienstvrijheid waarborgt? Wat bete kent de heilige zaak der vrijheid en rechtvaardigheid, waarvoor wij evenals onze Poolse bondgenoten ons bloed heb ben vergoten? Denken zij heus dat wij niet geïnteresseerd zijn? Denken zij heus dat wij de ontzetting van de kardinaal uit zijn ambt als een puur administra tieve en huiselijke aangelegenheid be schouwen?" Na vervolgens opnieuw zijn medele ven te hebben uitgedrukt met het Pool se volk, uitte de kardinaal zijn dank baarheid tegenover de aartsbisschop van Canterbury en de moderator van de Fe derale Raad der Vrije Kerken en de anduere christelijke leiders, die in de af gelopen dagen deze schandelke aanval op een grote kerkelijke figuur hebben ver oordeeld. Tenslotte deed de kardinaal ook een beroep op de staatslieden van de wereld om niet de ogen te sluiten voor deze bittere aanval op de godsdienstvrij heid in Polen. „Het zou inderdaad tragisch zijn, in dien het zwijgen der staatslieden zou worden uitgelegd als een berusten. De wereldopinie uitte zich spontaan toen kardinaal Mindszenty werd gearresteerd en gevonnist. De stemmen klonken niet zo luid toen de aartsbisschop van Praag zonder vorm van proces werd gevangen gezet. Nu de primaat v.an weer een ander land uit zijn ambt ontzet is, moeten wij niet minder verontwaardigd schijnen om dat'we meer gewend raken aan de gewe tenloze methoden van de communisten". Wijz'end op de grote devotie van het Poolse volk voor de Moeder Gods riep de kardinaal op tot een vurige gebedsactie tot O. L. Vrouw in het komende Mariale Jaar, opdat zij de vervolgde katholieken in de Kerk van de Stilte moge troosten en sterken. ALS Dick Visser voor de rest van zijn leven het woord „handicap" niet meer zal kunnen horen, dan komt het, om dat de Engeland-Christchurch-vlucht voor hem een dubbele handicap betekent. Aan boord van vliegtuigen mag immers naar internationaal voorschrift geen pijp worden gerookt. En Dick Visser zonder pijp is net zo erg als een Dick Visser zonder hersens. Brandt het lichtje in zijn pijp, dan brandt ook het lichtje in zijn De BritsEgyptische besprekingen over de toekomst van de Suez-kanaalzöne zijn in een kritiek stadium aangeland, waarin over het welslagen of het falen van de onderhandelingen zal worden beslist, al dus is in gewoonlijk goed ingelichte krin gen te Caïro vernomen. Op het Egyptische hoofdkwartier is ver- klaard, dat de leider van de Egyptische delegatie, luit.-kolonel Abdel Nasser, gene- raai Robertson in de loop van de jongste bijeenkomst der twee delegaties meedeelde, dat Egypte niet voor onbepaalde tijd de huidige onderhandelingen kon voort zetten. Hij Zfei, aldus deze verklaring, dat de Britten systematisch punten aan de orde brengen, waarover reeds overeenstemming is bereikt. Hierdoor draaiden volgens hem de besprekingen in, een vicieuze cirkel rond. De Amerikaanse ambassadeur in Cairo, Jefferson Caffery, heeft Maandag de door deze waarschuwing geschapen toestand be sproken met de Britse zaakgelastigde, Robert Hankey en generaal Robertson. Daarna heeft Caffery een bezoek gebracht aan de Egyptische minister van buiten landse zaken, Makmoed Fawzy. hersens: Diek Visser denkt rokende en rookt denkende. Als chef van het vliegtechnische bureau van General Operations der K.L.M. heeft hij een grondfunctie, maar zijn gedachten zijn voortdurend bij het intensieve verkeer der tientallen K.L.M.-machines boven het wolkendek der ganse wereld. Hij staat met zijn benen op de grond, maar zijn hoofd is steeds in de wolken. Hij werd twee jaar geleden ingeschakeld bij het werkcomité, dat de K.L.M.-bijdrage in de a.s. race in studie nam. Dat de K.L.M. de „Liftmaster" als meest geëigende machine voor deelneming uitverkoos, is dan ook vooral aan zijn vliegtechnische, navigatorische en wiskundige berekenin gen te danken. ZOALS men weet, is niet de meest voorliggende positie op de route, noch de eerste aankomst beslissend voor het winnen van de handicap-race. Er is een gecompliceerde handicap-formule, die wordt bepaald door het type vliegtuig, ge wicht, boorduitrusting, opvarenden en meegenomen lading. Voor elk der deel-1' anders. Nauwkeurig vastgesteld wordt die handicap-formule pas door het Air Race Committee in Londen, wanneer alles op „London Airport" aan de hand van de aanwezige machines letterlijk gewikt en gewogen en tenslotte verzegeld wordt. Uit eindelijk zullen de deelnemers op het moment van hun vertrek een magisch ge tal toegefluisterd krijgen. Dat getal is natuurlijk door Visser aan de hand van de wedstrijdvoorwaarden reeds lang geschat, zoals hij ook de handicapgetallen van de andere deelnemers heeft geschat. Maar op het moment, dat gezagvoerder Kooper de DC-6a lostrekt van de herfstige grond van Londens luchthaven, begint Dick Visser zonder pijp op zijn eenzame plaats in het crew-compartment te denken, te rekenen en om te rekenen. Van groot be lang is voor hem daarbij de actuele posi tie, zowel van het eigen vliegtuig als die der andere deelnemers. Aan de hand van zijn berekening adviseert hij daarbij ge zagvoerder Kooper, doch deze beslist na tuurlijk naar eigen inzicht, in hoeverre zulke adviezen kunnen worden opgevolgd. BEHALVE de dossiers met zijn tevoren gemaakte berekeningen bestaat het materiaal voor Dick Visser slechts uit een enkele moderne omreken-schijf, een „mercator computor" en hij weet daarmee om te gaan, want deze computor is zijn eigen vinding geweest. Met deze „maar schalkstaf" in de hand en verder ver trouwend op zijn hersens en natuurlijk dat ondefinieerbaar beetje geluk, dat voor een wedstrijd nu eenmaal nodig is, zal Visser als „apieren-piloot", mede trachten de „Dr Ir Damme" zo snel mogelijk naar aan de race ligt die dus weer onze tegenvoeters te brengen. Advertentie In de loop van de laatste twintig jaren zijn de schoonheidsmiddelen sterk voor uit gegaan. Maar de beste cosmetica hebben toch een heel kortstondig effect, als de huid zelf niet in conditie blijft. j 50 ct.l zo belangrijk. Castella Schoonheids- i zeep reinigt de huid volledig, tot diep in 1 de poriën, en geeft de huidweefsels met haar rijke oliën nieuwe veerkracht. Zou uw huid het meest gebaat zijn met een overvloed van schuim, vraag dan naar Castella Spécial (32 ct.), evenals de klas sieke Castella Schoonheidszeep voornaam en delicaat geparfumeerd. Tijdelijk ont vangt U voor slechts 8 ct. een stuk Castel la Spécial bij aankoop van een grote tube Castella Tandpasta. En de dames, die de financiële teugels bijzonder strak willen houden, kunnen wij een proef aanraden met de onverpakte Castella Bloemenzeep Daarom is het gebruik van de werkzame j een echte merkzeep in heerlijke kleuren Castella Schoonheidszeep (2 stukken I en geuren voor slechts 20 cent. Met veel ceremonieel is prins Harald, de toekomstige opvolger van de Noorse troon, door de Kraaienstam verheven tot lid, ter gelegenheid van de eerste voor stelling in Noorwegen van de Pow Woms, een dansgroep, samengesteld uit leden van de Kraaienstam, De, dans groep, die een tournee zal maken door 'Europa, wordt geleid door een blanke Amerikaan, Reginald „One Buil", Lau- bin, die een groot gedeelte van zijn leven reeds onder de Indianen leeft, om hun oude gebruiken te bestuderen. De Kraaienstam leeft in een reservaat in Montana en de dansgroep heeft nog nooit buiten de V.S. opgetreden. Het is het plan van de Indianen ook leden van andere koninklijke families in Europa tot erestamleden te maken. „Old Cayote overhandigt prins Harald een kleine trom als teken van zijn lidmaatschap van de Kraaienstam. De plechtigheid werd gehouden in de ambassade der V.S. te Oslo. De deelneming van leken aan liet ge loofsonderricht van andersdenkenden dient niet te worden opgevat als 'n nood maatregel, geboren uit de omstandighe den van overbelasting en getalzwakte der verantwoordelijke priesters, maar als een tot gelding brengen van wat er we zenlijk in de gedoopte, gevormde en ent- wikkelde lekengelovige leeft. Tot deze conclusie kwamen leken ,P"esters van de Una Sancta te Nrnhtm, Den Haag, Eindhoven. Hilversum en Rotter dam, die gedurende het afge!op<e einde op de Volkshogeschool Draken- burgh te Baarn van gedachten hebben gewisseld over het geloofsonderricht van andersdenkenden en de nazorg voor bekeerlingen. Het gesprek stond onder leiding van pater S. Jelsma M.S.C. Inleidingen wer den gegeven door dr B. Delfgaauw en mevr. van Dijk-Huffnagel, die de bijbel le en theologische achtergrond resp. de practische methodiek van het lekenapos- tolaat der Una Sancta behandelden. Tijdens de levendige discussies, wa ren allen 't er over eens, dat de taak der catechisten van de Una Sancta haar ver antwoording in laatste ir??tantie niet vindt in de historische en tijdelyke si tuatie doch in het geloof der Kerk om trent het algemene priesterschap van het Aangaande de bij het geloofsonder- richt te volgen methode werd nadrukke lijk gewezen op de noodzaak de S stellende andersdenkende gehjkelij leer en leven der Kerk te introduceren. De liturgie, het gebedsleven en ae de Kerk levende devoties bieden wisse- Grote «roepen juicliende, wuivende en vlaggen zwaaiende schoolkinderen lan«s de vele overwegen van het Limburgse land tuSsen de grens en het station Maastricht waren het onverwachte en daarom dubbel-hartelijke welkom voor de uit Lourdes terugkerende eerste kin der-bedevaart ter wereld naar Maria's genadeoord. Overal op de landwegen, op boerderijen en huizen stonden spontaan juichende mensen, moeders met kinderen op de arm, wegwerkers en land arbeiders. Een treffend bewijs, hoezeer juist deze bedevaart de sympathie heeft van Nederland. Toen de trein om vijf voor half elf het station van Maastricht binnen reed, stonden ook daar massa's schoolkinderen opgesteld, vertegenwoor digers van het thuisfront leger van zeshonderdduizend kinderen, die hun zieke en invalide vriendjes kwamen verwelkomen na negen dagen lang in gebed en ontroerende offerzin met hen te hebben medegeleefd. De voorzitter van het Comité Kinder- i j_vvr lende mogelijkheden thuisfront, mgr mr F. op de Coul, toonde mor-*ch vooral diep getroffen door dit blijk dergelijke veraanschouwelijking de leer' ling tegelijkertijd met dit uiterlijk be lijden en beleven van de geloofsinhoud vertrouwd kan maken. Over de hanteerbaarheid van de schoolcatechismus voor volwassenen werd verschillend, maar over het alge meen vrij negatief geoordeeld. Zeer belangrijk achtten de deelnemers het vrijmoedige en hartelijke samentref fen van priesters en leken in dezelfde apostolische bewogenheid voor het ge tuigenis der Kerk tegenover de niet in Haar gelovende wereld. van medeleven van de schoolgaande kin deren en hun ouders. Wij benijden", aldus mgr Op de Coul, de organisatoren van de volgende kin derbedevaart. Want wel zelden hebben wii een grotere voldoening gevoeld dan over de dankbare vreugde, waarmede de stralende ogen van deze kinderen ons hebben beloond. Verscheidene landen, die in Lourdes waren vertegenwoordigd, hebben ons reeds verzocht het novene boekje te doen vertalen en om inlichtin gen gevraagd over de organisatie en over de medische verzorging der kinde ren". Het overbrengen van de zieken te Maastricht uit de pelgrimstrein ge schiedde, dank zij de voorbeeldige hulp van de brancardiers, verpleegsters, hel pers en helpsters in een vlot tempo, des te meer te waarderen, omdat het meren deel van hen ook in Lourdes en tijdens de lange treinreis onophoudelijk voor de kinderen heeft gezorgd. Mgr Lemmens had reeds in de trein van alle zieke kinderen en van alle pel grims afzonderlijk afscheid genomen. Op het perron verklaarde hij, dat dank zij Gods hulp en de goede organisatie en de samenwerking deze bedevaart uitste kend geslaagd mag worden geacht. De geestelijke autoriteiten van Lour des, zowel als de leiding van het zieken huis hebben hun tevredenheid betuigd over de gang van zaken, omdat niets aan de organisatie heeft ontbroken. Het is dan ook een zeer grote uitzondering ge weest, dat de kinderen op een speciale tijd en als aparte groep in de piscines mochten baden. Hieruit blijkt wel de grote sympathie, welke men te Lourdes heeft opgevat voor deze eerste kinder- ziekenbedevaart. Mgr Lemmens vroeg tenslotte aan de ouders zijn dank ken baar te maken voor het vertrouwen, dat zij hebben gesteld in de leiding van de bedevaart. Dat een gemeente een faillissement aanvraagt komt niet zo heel vaak voor. Dit toch is het geval met de gemeente Arnhem, die het faillissement wil aanvra gen van de C.V. „Charybdis". Deze com manditaire vennootschap is ondanks her haalde aanmaning in gebreke gebleven een vordering wegens huur van een bag germolen te voldoen. De „Manchester Guardian" schrijft, dat het Kruppconcern alles in het werk stelt om in Azië markten voor zware machine rieën te veroveren. De correspondent van het blad te Bonn deelt mede, dat het herrezen concern Engelands gevaarlijkste concurrent is geworden op het gebied van de export van zware machinerieën naar economisch onvoldoende ontwikkelde landen. Hij noemt de mate, waarin de onderneming zich heeft hersteld, bijna ongelooflijk en maakt melding van de zeer belangrijke contracten, die Krupp in verschillende landen heeft weten te ver werven. In India bouwt Krupp in samenwerking met Demag en Kloeckner op verzoek van de Indische regering een staalfabriek, waarvan de kosten ongeveer ƒ600 mil lioen bedragen. Voorts helpt Krupp in dit land aan de bouw van een cementfabriek. Krupp heeft zich bereid verklaard technische deskundigen tor beschikking van de regering van Pakistan te stellen en het concern heeft zich verbonden in Pakistan de gehele industrie aan een grondig onderzoek te onderwerpen en na te gaan, welke mogelijkheden er bestaan voor de vestiging van een staalindustrie. Er zal een proefstaalfabriek worden ge- De Amerikaanse diplomaat Ralph B. Swain, die verbonden was aan de Ameri kaanse ambassade te Managua, is Zondag op de interamerikaanse weg, 200 Km. ten Zuiden van Mexico, door rovers ver moord. Swain was met zijn echtgenote en twee kinderen per auto op weg naar zijn standplaats, toen hij bij gemeld punt op een door de rovers opgeworpen barricade stootte. De bandieten het waren er zes in getal eisten onmiddellijke ter handstelling van een som van tweedui zend pesos. Swain had zoveel geld niet bij zich en stelde voor, een chèque uit te schrijven. Hij stak daartoe Zijn hand in de jaszak, maar de rovers vatten dit blijkbaar als een bedreiging op en scho ten Swain neer, waarna zij vluchtten. De echtgenote en de kinderen wisten het lijk met de auto naar een plaatsje verderop te brengen. De vrouw moest hier vanwe ge een zenuwinstorting ter verpleging worden opgenomen. Militairen en politie hebben het onder zoek ter hand genomen. Ongeveer een vijfde deel van de 15.000 havenarbeiders te Liverpool is Maandag in staking gegaan ter ondersteuning van de actie van hun 3000 collega's in het nabij gelegen Birkenhead, die vorige week het werk neerlegden als protest tegen het ontslag van een hunner. In de afgelopen nacht is door een felle brand in Hengelo (Gelderland) 'n meubelfabriek geheel uitgebrand. Ook de woning van de eigenaar, waarin tevens een kruidenierswinkel, een meubelzaak en een wijkgebouw van het Groene Kruis, waren ge vestigd, ging in vlammen op. Vol gens voorlopige raming bedraagt de schade ongeveer IJ a 2 ton. De brand brak ongeveer te kwart over vier uit en het vuur greep zeer snel om zich heen. Door het spoedig ingrijpen van de plaatselijke brandweer, die werd bijge staan door haar collega's uit Zutphen, Vor- den, Ruurlo, Zclhem en Doetinchem, was het mogelijk het vuur te localiseren. waar door een nabijgelegen schoenfabriek ge spaard bleef. De brand, welke ontdekt werd door de bewoners, die wakker schrokken van het geknetter der vlammen, is waarschijnlijk ontstaan door kortsluiting. De eigenaar van de percelen was slechts laag verze kerd. bouwd, die jaarlijks ongeveer 20.000 ton staal zal kunnen produceren. Egypte is volgens directeuren van het concern de op twee na belangrijkste markt van Krupp in het Oosten, Krupp zal een belangrijk aandeel hebben in de bouw van een staalfabriek in Egypte en zal machines, zware vrachtauto's en locomo tieven aan dit land leveren. De Turkse regering zal volgens een mededeling van de directie van Krupp het ontwerp van deze onderneming voor een brug over de Bosporus waarschijnlijk aanvaarden. Naar Syrië worden door Krupp alle soorten industriële machinerieën uitgevoerd. Onder voorbehoud dat het filmmate riaal tijdig arriveert zal de Nederlandse Televisie Stichting in een gezamenlijk programma op Donderdagavond 8 Oc tober van 23.00 uur tot 23.45 uur een filmreportage geven van het vertrek der toestellen in de handicap-race naar Christchurch. Deze reportage wordt voor afgegaan door een praatje van de heer C. A. Driessen, hoofd van het weten schappelijk bureau van de K.L.M., over de voorbereidingen voor deze tocht. Vrij dag 9 October van 19.00 uur tot 20.00 uur voorafgaande aan de uitzending van de V.P.R.Ó., vertoont de Nederlandse Tele visiestichting filmmateriaal van het ver trek in de snelheidsrace. Zij zal dan tevens een herhaling geven van een filmpje over het vertrek van de toestel len in de handicap-race. 99 „Het feit dat de Sovjet-Unie thans ook de waterstofbom kan vervaardigen, heeft mijn aanvankelijke mening dat 't mogelijk zou zijn de uitgaven voor atoomwapens te verminderen geheel gewijzigd. Ik acht het nu noodzakelijk deze uitgaven te verhogen, evenals die voor de Amerikaanse lucht macht. Naar mijn mening zal ongeveer tien milliard dollar meer voor de landsverde diging moeten worden uitgetrokken", al dus verklaarde de republikeinse voorzit ter van de Amerikaanse commissie voor de atoom-energie, Sterling Cole, Zondag avond te Washington in een gesprek voor een televisiezender. In antwoord op de vraag, of de Sovjet- Unie met het vervaardigen van atoom wapens niet veel verder was, dan tot nu toe werd verondersteld, antwoordde Cole: „Rusland heeft grote mogelijkheden voor de vervaardiging van atoomwapens: het beschikt over geleerden, die hierin deskun dig zjjn, het is ook in staat zijn atoom bommen door vliegtuigen boven tevoren vastgestelde doelen te doen uitwerpen. Wij hebben het vermogen der Russen op dit gebied steeds onderschat". De Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena heeft Maandag de helicopter dienst tussen Brussel en Bonn geopend. Er worden tussenlandingen gemaakt te Ltiik, Maastricht en Keulen. De hef» schroefvliegtuigen kunnen zeven passa giers vervoeren. Gevlogen wordt met een snelheid van 150 kilometer per uur.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3