Nieuws uit STAD en OMTREK Nu liet nieuwe stadhuis wordt gebouwd LAATSTE BERICHTEN „De jacht op de C.V.P. is open!" Mr dr Regout voor de Kath. Kring Spaak streek neer op Heliport Bijzonderheden over het afbreken van voor slopershanden bestemde panden cle am 0uer HHOES'Suhh^ De route van de K LM-,Lift m aster'9 aargangen Het zal in drie étappes gaan Het ontbreekt er slechts aan, dat ze gaan schieten Kunt U wel staande slapen! UIT 75 Over de Vlaamse humor Het oorlogsmonument NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Wo^dt gouverneur van Noord-Sumatra vervangen? Viel Amerik. militair uit D-trein? KETHEL Preludium van het Europa-congres Ontvangst te Rotterdam berichtgeving WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 PAGINA 2 UITKIJKEN HET MOBILISATIEKRUIS TEWATERLATING TANK SCHIP „KORATIA" Lode van Gent voor H.K.W. Christchurch-race AURORA-SCHOOL NOG SLECHTS 52 EVACUé'S De laatsten verlaten vermoedelijk nog dit jaar onze stad Mee op reis In het Okawango-reservaat Zwaar gewond aangetroffen langs spoorbaan KUNSTAGENDA IN ROTTERDAM AANBESTEDING Wilde staking bij A'dams abattoir OFFICIëLE PUBLICATIES Bureau Huisvesting Bevolkingscontrole BURGERLIJKE STAND ZOUTGEHALTE DAALT IN DELFLANDS BODEM MIN. LAPOINTE BEZOEKT CANADESE MILITAIRE KERKHOVEN GRIEKSE KINDEREN KEREN TERUG INDONESIË CENSUREERT ned. vrachtenmarkt Bij informatie is ons gebleken, dat er reeds een plan tot afbraak is opgesteld ten aanzien van de zestig panden, die in eerste instantie zullen moeten verdwijnen, om ruimte te maken voor het nieuwe stadhuis. Volgens dit plan zal de moker het eerst gezwaaid worden voor de panden aan het begin van de Laurens Costerstraat aan de rechterkant, als men deze straat van de Singel ingaat, voorts over de panden aan de Singel tussen Laurens Costerstraat en Eerste Tuinsingel, een gedeelte van de panden aan de Lange Singelstraat, links, als men deze straat van de Singel af bereikt en alle aan de rechterkant gelegen panden van de Lange Singelstraat, alsmede alle panden aan de Eerste Tuinsingel aan de linkerkant, wanneer men deze straat binnengaat, komende van het Emmaplein. Het gaat hier feitelijk om zestig woningen, welke zich in een iets kleiner aantal panden bevinden. Dit is dan de eerste étappe. De huizen zullen plaats moeten maken voor het z.g. werkgedeelte van het nieuwe stadhuis, dus dat waarin de dienstruimten Zullen worden ondergebracht en waaraan het eerst behoefte is. Het representatieve ge deelte, met raadszaal, kamer van B. en W. en dergelijke, komt daarna aan de beurt. Dan belandt men bij de bouw van het nieuwe stadhuis aan de tweede étappe en dan zullen worden afgebroken de panden, die nog rechts in de Laurens Costerstraat zijn blijven staan en die aan de Lange Singelstraat, welke tot aan de Archime- BINNENKORT moet u eens uitkijken. Naar agenten, die een speciaal dis tinctief op de mouw hebben. Wanneer u dan uw beste Engels bijeen gezameld hebt, kunt u rustig op zo n onderscheidene toe stappen en hem in Albions taal b.v. naar de bekende weg vragen. Maar dit is 'n grapj£_ In alle ernst, er zullen binnenkort in Schiedam agen ten van politie rondlopen, die een vreem deling behoorlijk te woord zullen kunnen staan. Indien deze vreemdelingen althans behoorlijk Engels spreken. Meestal is dit het geval, omdat het vaak opvarenden van schepen zijn, die gewoon lijk wel Engels er bij spreken, als ze geen Engelsen of Amerikanen of Australiërs ^Deze vreemdelingen vragen nogal eens om inlichtingen. En tot dusver konden de meeste agenten hen niet te woord staan. Dit gaat nu anders worden. Want drie inspecteurs, de heren Kniepstra, Knook en Stuitje, alsmede hoofdinspecteur Kloe- seman, staan voor de klas en een aantal agenten zit op de schoolbanken. In een lokaal van de Blauwe Huisschool, dat door de wethouder van onderwijs gratis is afgestaan. Toen de leiding van ons politiecorps, na geconstateerd te hebben, dat niet elke agent op het „do you speak English" be vestigend kon antwoorden, eens infor meerde, of iemand er iets voor voelde, Engels te leren, was er direct interesse. Aanleiding genoeg, om te beginnen, het schoollokaal aan te vragen, een leraren- corps te vormen en de nodige leermidde- len aan te schaffen, oa. een gramofoon, zodat men van de linguafoon gebruik kon maken. De verwachting was een twintig leer lingen. Maar er meldden zich drie en zestig. De agenten gaan in hun vrije tijd naar school en krijgen huiswerk mee. In totaal moeten ze tien gulden betalen, maar dat hoéft niet ineens, Het geld is ter be strijding van de kósten van aanschaffing van boekjes enz. Er was onlangs een agent van politie, die met gerechtvaardigde trots zijn eind diploma H.B.S. kon tonen, in zijn vrije tijd behaald. Binnenkort kunnen drie en zestig agen ten pronken met een taaiinsigne, want we nemen zonder meer aan, dat ze alle maal zullen slagen, bij zoveel enthousias me. Op de linkermouw. Let daarop, als u uitkijkt. En wanneer er weer eens lastige Scan- dinaviërs zijn, zal hun precies duidelijk gemaakt worden, waar het op staat, bij ons in Schiedam, tenminste, als ze Engels verstaan.... DAMWACHTER desstraat staan en die aan de Tweede Tuinsingel. Is het representatieve gedeelte van het nieuwe stadhuis gereed sommigen rekenen hiervoor zes jaar dan moet de rest van de panden verdwijnen. Dit is dan de derde étappe. Het nieuwe stadhuis wordt door een flinke ruimte omgeven, waarop in principe enkele grote gebou wen gegroepeerd zijn. In aanmerking hiervoor komen een nieuw gymnasium, eventueel een nieuw politiebureau (het huidige is totaal onvoldoende), een cultu reel centrum, indien dit althans in die tfjd niet ergens anders is gebouwd of de bouw er van voor onbepaalde tijd wordt uit gesteld. Het nieuwe stadhuis komt op een soort presenteerblad te liggen, hetgeen zeggen wil, dat er een grote open ruimte voor wordt gemaakt, waar massale bij eenkomsten zouden kunnen worden ge houden. Het afbreken van de in totaal 115 pan den wordt gezien in de grote plannen tot sanering van de oude binnenstad. Daar vormen talrijke krotwoningen nog een nijpend probleem. Niet alleen in ver- keerstechisch opzicht, uit het oogpunt van de volksgezondheid en de volkshuisves ting, maar ook economisch. Zulks in de eerste plaats vanwege de kosten, die zo wel aan het onderhoud als aan het afbre ken verbonden zijn, maar in de tweede plaats rijke vanwege de vraag, waar de men sen, die in die krotten wonen, moeten worden ondergebracht. Dit is natuurlijk ook een huisvestingsprobleem, doch het voornaamste is wel de financiële kwestie. Deze mensen, waaronder talrijke ouden van dagen zijn, kunnen de hogere huren van de nieuwe woningen eenvoudig niet betalen, vooral wanneer ze onder de so ciale zorg vallen. Er zullen hier doortas tende maatregelen moeten worden geno men. Het gemeentebestuur zal zich ter zake voor een moeilijke kwestie zien ge steld. die de vraag doet opdoemen of er een hogere uitkering aan bejaarden etc. zal moeten worden gegeven of dat het j financieel gezien niet beter zou Zijn. voor de er voor in aanmerking komende cate gorie speciale huizen of een groot pand te bouwen. Wat het probleem der be jaarden betreft: het St Jacobsgasthuis is reeds te klein. Er is daar evenwel ruimte, om er een vleugel bij te bouwen. Terwijl onder de voor de bouw van het nieuwe stadhuis af te breken panden er verscheidene zijn, die automatisch onder het saneringsplan vallen, is er elders in de binnenstad nog veel, dat op den duur beslist zal moeten verdwijnen. Het gemeentebestuur heeft dan ook een plan in studie, welke tot een uiteindelijke sanering zal leiden. De vorige week heeft de burgemeester, mr J. W. Peek, in gezelschap van wet houder H. Sabel en de heren ir De Haas en Horvath van Gemeentewerken, een inspectietocht door de oude binnenstad gehouden en men is nu bezig, het nodige materiaal bijeen te zamelen, teneinde tot een goed overzicht van het probleem te komen. Het laat zich inmiddels aanzien, dat uitvoering van het plan nog wei een aantal jaren op zich zal laten wachten, gezien de nijpende woningnood. Er mag intussen met voldoening worden gecon stateerd, dat de kwestie door 't gemeente bestuur met een vooruitziende blik be keken wordt. (Van onze Brusselse corespondent) Op een socialistisch congres sprekende in zijn hoedanigheid van voor zitter der socialistische partij van België, maar meer speciaal als voorzitter van de Gemeenschappelijke Actie (dat is het socialistisch-communistiseh samengaan bij straat- en andere manifestaties om het openbare leven te belemmeren en dat destijds ook met straat- en andere betogingen tegen Leopold III is opgetreden, heeft de heer Buset verklaard, dat men het land van de C. V. P. moet bevrijden en dat men niet moet wachten tot de parlementsontbinding, om aan het werk te gaan". Met hartstocht riep hij uit: „De jacht is open. Wij moeten er geheel in opgaan". Men zou dit ook kunnen vertalen met het populaire: schiet maar raak! Engelse les bij de politie De afdeling Schiedam van de Ned. Bond van oud-strijders en dragers van het mobilisatiekruis geeft Vrijdag a.s. een lezing voor haar leden in 't Geref. Jeugd huis- Ir I. van Ees spreekt over de Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, waarbij hij een geluidsfilm vertonen zal. De afdeling geeft voorts op Vrijdag 30 October een toneelavond in Musis Sacrum. Advertentie Terwijl we gisteren de eerste foto pu bliceerden van het complex van panden, dat ten behoeve van de bouw van een nieuw stadhuis etc. zal worden afge broken, geven ree vandaag de tweede. De foto van gisteren gaf een overzicht van de eerste étappe van de afbraak. Die van vandaag geeft het gedeelte der panden wéér, die in de tweede étappe zullen worden afgebroken. Morgen pu bliceren we n.l., wanneer het nieuwe stadhuis in zijn geheel klaar zal zijn, dus ook het representatieve gedeelte. Links boven de witte omlijning is het rioolgemaal aan de Marconistraat te zien. Rechts ontwaart men de bomen van het Emmaplein en nog verder naar maar z'eer zeker niet onbelang-1 rechts een hoekje van 't Singelplantsoen. Dan behoort U ongetwijfeld tot de uitzonderingen! Het kan mis schien wel eens zijn dat U zó moe bent, maar dan nog en zeer waar schijnlijk dan juist, geeft U toch de' voorkeur aan 'n heerlijk bed. Zo'n bed van KROES' Bedden huis! Dan slaapt U wat men noemt: „Een gat in de dag"! BROERSVEST «4-66 SCHIEDAM Op de werf van Wilton-Fijenoord wordt Zaterdag 17 October te water gelaten het tankschip met turbo-electrische voort stuwing „Koratia", dat daar voor de Koninklijke Shellgroep in aanbouw is. x Gisteravond begon de Ned. Kath. Bond van Administratief, Verkopend en Verzc- keringspersonecl „St Franciscus van Assi- sië". in de wandeling de H.K.W., haar winterprogramma met oen bijeenkomst in de bovenzaal van de R.K. Volksbond, waar Lode van Gent sprak over Vlaamse humor. We beklagen alle H.K.W.-leden, die dit gemist hebben. Hoofdzakelijk het jongere element was in -de zaal vertegenwoordigd en het heeft genoten van een briljante causerie door een enthousiaste Vlaming. Over humor schrijven is een moeilijke zaak, daar men een zo teer onderwerp als de humor spoedig „dood" schrijft. Schrij ven over een causerie betreffende de hu mor is een onmogelijke zaak. Men zou de heer Van Gent zelf hebben moeten ho ren. Over de Vlaamse uithangborden met hun kinderlijk humoristische opschriften, over de verhalen betreffende pastoors en nonnekes, ja zelfs over de heiligen, welke door het volk in het ootje genomen wor den. De heer Van Gent legde dit uit, met er op te wijzen, dat de spotternij van de Vlaming voortkomt uit zijn kinderlijke en diepgewortelde liefde voor alles wat met godsdienst en geestelijken te maken heeft. De humor vergezelt de Vlaming tot in de dood, want wat dacht U van het volgende grafschrift: Hier ligt Hubert, hij lustte n'em gè; hij heeft van z'n leven veel mès- kes gekust. God geve zijn ziel de eeuwige rust! Of van het grafschrift van een man, die Dooyer heette: Hier ligt Dooyer, nou nog mooier! Dood is dood, maar die is Dooyer! Op dergelijke voorbeelden tracteerde de heer Van Gent zijn luisteraars bij dozij nen, en hij had een geboeid luisterend ge hoor. De H.K.W. verdient bij dergelijke avon den zeker een veel grotere belangstelling van de leden der afdeling en daardoor een volle zaal. In verband met de mening, welke -een dezer dagen tot uiting kwam, als zou wanneer eenmaal de Centrale commissie voor Oorlogs- en Vredesgedenktekens haar advies heeft uitgebracht de vereiste vergunning voor het oorlogsmonument te gelijkertijd worden verleend, moet er op gewezen worden, dat de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen de autoriteit is, die tot het afgeven van deze vergunning bevoegd is. Genoemde minister heeft bedoeld advies thans ontvangen, doch, aangezien dit an ders luidt dan het advies van de Provin ciale Commissie, zal nog enig overleg ten Departemente nodig zijn alvorens de mi nister zijn eindoordeel geeft. Van gemeentewege is op een spoedige beslissing aangedrongen, daar deze zaak reeds zo lange tijd heeft gevorderd. Omiddellijk tekent de socialistische pers hierbij aan, dat de woorden van Buset moeten verstaan worden als een bevel voor het oproepen van al de mach ten van de gemeenschappelijke actie, „om het land van de clericale gesel en van de dominatie der C.V.P. te bevrijden". De grootste vijand der socialisten hier steeds het katholicisme is geweest en er gaat letterlijk geen dag voorbij, zonder dat in hun bladen de katholieken, de godsdienst en zijn bedienaars (in de eerste plaats de doorluchtige primaat van België, die de laatste twee dagen in het socialistisch hoofdorgaan weer met verschillende ko lommen werd bedacht), worden aange vallen. Bijna op hetzelfde ogenblik dat Buset, te Brussel, eens temeer zijn banbliksems naar de C.V.P. wierp, sprak op een C.V.P.-congres, te St Niklaas, minister president Van Houtte. Hij zeide o.m., dat de goede trouw niet altijd de voornaamste hoedanigheid is geweest der oppositie partijen, en hij ging voort: „Alles laat voorzien, dat z'ij in de eestvolgende pe riode zullen trachten in het land beroe ring te veroorzaken om een voor hen gun stige verkiezingsatmosfeer te scheppen". Hierna sprak de premier over de véle goede resultaten, die de C.V.P.-regering bereikt heeft, dit alls ondanks het feit, dat zij een buitengewoon groot getal mil- liarden heeft moeten besteden om de veiligheid van België te waarborgen. In volle herbewapeningsperiode is de C.V.P. er, ondanks de ontzettend hoge financiële offers, die daarvoor werden gebracht, in geslaagd de koopkracht der Belgische be voling te handhaven. „Ons crediet is nooit zo stevig geweest als thans, de beurs nooit zo gezond", aldus Van Houtte. Wat heeft de C.V.P. nog meer gedaan? De premier antwoordt op deze door hem zelf gestelde vraag: Zij verwezenlijkte de belangrijkste hervorming in het belas tingwezen, die sedert de eerste wereld oorlog tot stand kwam, waardoor ojn. de aanpassing ten behoeve van. het gez'in en de fiscale gelijkheid werden ingevoerd. België heeft een sociaal stelsel, zoals geen ander land van Europa er een heeft. De levensstandaard der bevolking is aan merkelijk verhoogd. De C.V.P. is het schoolvraagstuk aan het oplossen enz. Momenteel staat zij voor een reeks van andere delicate problemen: de Europese Defensiegemeenschap, de grondwetsher- zienig, de voltooiing van het wetgevend werk, zoals de wet op het pensioen voor de niet-loontrekkenden. De toekomst wordt door de premier met vertrouwen en optimisme tegemoet gezien. „Vroeg of laat zal het land begrijpen", zo conclu deerde hij, „welk een onschatbaar voor deel het gehad heeft, door een homogene meerderheid bestuurd te worden in de moeilijke periode van de herbewapening, door een homogene meerderheid, die bo vendien met geestdrift de periode van economische expansie wil ingaan". Van de zijde der K. L. M. deelt men ons mee dat de K.L.M.-Douglas DC-6A „Liftmaster", die Donderdag middag van London-Airport in de handicap-afdeling mee zal racen naar Christchurch, de volgende route zal volgen: Londen, Rome, Bagdad, Karachi, Rangoon, Djakarta, Darwin, Brisbane, Christchurch. Naar wij vernemen, is voor rekening van de katholieke vereeniging alhier, die het beheer der katholieke scholen te dezer stede uit de handen van het R. K. Pa rochiaal Armbestuur heeft overgenomen, aangekocht het pand aan den Overschie- scher. straatweg, waarin vroeger was ge vestigd de sociëteit „Aurora" en dat laatst het eigendom van den heer J Knock was. Bedoeld pand zal worden ingericht tot R. K school ten dienste van de bewoners van den Singel en omliggende straten, voor wie het gebruik maken van de andere katholieke scholen wegens deh verren af stand eenig bezwaar oplevert. (Nwe Schiedamsche Courant van 1 October 1889). Noot: Aanvankelijk was het katholiek onderwijs in handen van het R. Kath. Par. Armbestuur. Met het stichten van 'n school in de Gorzen, ontstond de St Willibrordus- vereniging, die de belangen van laatstge noemde school behartigde. In het begin van 1889 droeg zij haar belangen over aan de St Willibrordus Stichting, die nu haar eerste daad stelde: de stichting van de „Aurora-school". De Katholieke Kri», heel. gi.teravond i„ Mu.i. S.emm aijn wu lezin"avond van dit seizoen gehouden en naar de heer A. henhuizen duiden, bestaat uit een groot rijkswapen i„ zijn welkomstwoord opmerkte - hopelijk betekent de grote belang- stelling voor deze avond een kentering ten goede. Want de lezing-avonden - - --- zijn steeds zorgenkinderen geweest voor het bestuur van de K. K. Het valt te betreuren, dat de leden zo weinig waardering hebben voor- de mogelijkheden, welke hun worden geboden, om zich geestelijk en cultureel te verdiepen. Een vol Passage Theater is een goed ding, aldus spr., doch het zou het bestuur ten zeerste verheugen wanneer de avonden in Musis Sacrum zich in een even grote belangstelling mochten verheugen. De heer Eenhuizen hoopte echter, dat de belangstelling voor de lezingen in het komende seizoen steeds zo groot zal blijven als voor deze avond. Een maand geleden was het aantal evacué's uit de rampgebieden, die nog in onze stad vertoefden, reeds gedaald tot 67. Thans bedraagt het nog 52. Nu de werkzaamheden wat betreft het droog leggen van de laatste gebieden, die in de nacht van 31 Januari op 1 Februari door de watersnoodramp zijn getroffen, goed vorderen, wordt verwacht, dat de laatste evacué's voor 1 Januari naar hun haard steden zullen kunnen terugkeren. Schie dam heeft aanvankelijk ongeveer 1100 evacue's geherbergd. Dit aantal was be gin Juli gedaald tot 142, begin Augus tus tot 87 en begin September tot 67. tl MG et AD VOOn SrvifOAM ft OMSTRf**» 75ste 'aargang No. 22273 De kantoren der Redactie en Admini stratie zijn gevestigd te Schiedam, Dam 18. Telefoon 66152. Giro-nummer 590943 Abonnementsprijs 5,85 per kwartaal. 2,— per maand, 0.47 per week. Advertentieprijs op gewone Kolombreedte 0.15 per millimeter noogte. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 1 0 30 oer millimeter hoogte Bu eontracl gelden lagere tarieven welke bij de administratie of bij de erkende advertentie-bureaux verkrijgbaar zijn. Kampioenen t kleine advertentlën» tot ZO woerden 50 cent. Elk woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uitsluitend bü vooruitbetaling Alle advertentie-orders worden afgesloten en geplaatst overeenkomstig de Regelen voor bet Advertentiewezen. Mr drs Regout, de Afrikareiziger, is voor de leden van de K.K. geen onbekende, want reeds eerder sprak hij voor hen, al is dit dan ook al weer een paar jaar ge leden. Hij illustreerde zijn lezing met de ver toning van een zelfvervaardigde film, wel ke bewees, dat mr drs Regout, behalve een bekend geleerde, ook een uitermate kundig cineast is. De film, welke hij de aanwezigen liet zien, is een reisverslag in beelden van de tocht, welke spr. tezamen met zijn vrouw maakte van Kaapstad dwars door Afrika naar Spanje en van daar naar Nederland. De leden van de K.K. en wij zagen reeds eerder zelfver vaardigde films op een lezingavond, doch waarschijnlijk nog nimmer een film, wel ke door een amateur vervaardigd toch zo bijzonder goed was, zowel in tech nisch als in filmisch opzicht. Ook de kleu ren waren beter dan doorgaans in een amateurfilm. Mr drs Regout maakte zijn Afrikafilm, nadat hij eerst een filmopdracht had uit gevoerd voor de paters Montfortanen. een opdracht, welke hem bijna door geheel Afrika voerde en anderhalf jaar in beslag nam. Na een aantal opnamen van Kaapstad gezien te hebben, volgden we de cineast op zijn tocht door Zuid-Afrika, zagen Dur ban, Pretoria, het Kimberley-district met zijn diamantvelden, Bloedrivier en het grote Voortrekkersmonument, om vandaar via Zuid-Rhodesia naar de Kalahari-woes- tijn te trekken voor een bezoek aan de Bosjesmannen. De Bosjesmannen behoren tot de zgn. Khoisanvolken, evenals de Hot- t.entotten, aan wie ze verwant zijn. Het is een laag-ontwikkeld volk, dat vroeger een veel uitgestrekter gebied bewoonde dan de Kalahari. In Centraal Oost-Afrika vindt men nog overal hun rotstekeningen. Daar zij bijzonder hardhandig en afdoend optraden tegen indringers in hun jacht gebied, kregen zij de naam wreed en on menselijk te zijn en ontstond er een uit- delgingsoorlog van alle kanten, welke pas in onze eeuw eindigde. Hierdoor, en door hun gewoonte elk kind te doden, dat ge boren wordt, wanneer de moeder nog een ander kind zoogt en ook van elke twee ling een kind te doden, zijn de Bosjes mannen aan het uitsterven. In de dertiger jaren telde men er in de Kalahari nog slechts een kleine 3000. Van de Bosjesmannen brachten we even een bezoek aan de grootste meteoriet ter wereld, een brok nikkel-ijzererts van ca. zestig ton, om vandaar door te reizen naar het voor blanken ontoegankelijke Oka- wangoreservaat. Hier werd de stelling weer eens bewezen, dat in elke uithoek van de aarde Nederlanders te vinden zijn, want in dit totaal van blanken gespeende reservaat ontmoette spr. de heer Smit. een Amsterdammer, die met zijn vrouw reeds meer dan vijftig jaar in Afrika leeft en houder is van de enige winkel in het drie maal zo groot als Nederland zijnde reser vaat. Het zou te ver voeren om alles te beschrijven wat mr drs Regout in zijn film liet zien. De leden van de K.K. heb ben trouwens al vaker hun licht over Afrika kunnen opsteken. Kwam niet de bekende Paul Julien al meerdere malen naar Schiedam? Maar in de film van mr drs Regout zagen zij Afrika nu eens niet op de meer wetenschappelijke wijze van dr Paul Julien, maar door de ogen van de ras-cineast, die mr drs Regout is. Dit maakte diens film tot een bonte kalei- doscoop van opmerkelijke feiten, grap pige waarnemingen en bonte panorama's, de toeschouwers tot het laatste plaatje in de ban van Afrika houdend. Het slot van de film had misschien ongewild een zeer humoristisch effect. Mr drs Regout passeert met zijn auto de Nederlandse grens en verslaakt in het bij schrift van het slot de verzuchting: ,.Ein- Jan de Cler kon zien. En daaronder de zakelijke letters „Invoerrechten en Ac cijnzen". De toeschouwers trokken onmid dellijk de conclusie „Nederland belas ting betalen" hetgeen een uitbundige'vro- lijkheid opwekte. Het was al tegen elven toen dit laatste plaatje op het doek verscheen, maar nie mand van de aanwezigen zal het hebben betreurd, dat het wat laat werd. Het was een avond waarvan, als meer voorkomt op dergelijke avonden van de K.K., weer gezegd kan worden: de afwezigen hadden ongelijk. Maar: naar het schijnt, gaan we de goede weg op Aneta vernam in welingelichte kringen, dat de gouverneur van Noord-Sumatra, Abdoel Hakim, zal worden vervangen door mr Amir Nasutdon. Het besluit hiertoe zou in de vergadering van het Indonesische kabinet van Dinsdagmiddag zijn genomen. In politieke kringen verwacht men van een dergelijke benoeming een gunstige invloed op de kwestie-Atjeh. Mr Nasution is advocaat in Djakarta; hij is geboren ie Atjeh en is zeer populair in Noord-Sumatra, vooral in Atjeh. Hij is een studiegenoot van minister Yamin. D'e Garuda Indonesian Airways heeft van daag de dienst op Kota Radja hervat. Het belangrijkste besluit van het kabinet was het goedkeuren van een plan voor de benoeming van een commissie, die voor stellen moet doen over de grondverdeling in Oost-Sumatra. Hedenmorgen omstreeks zeven uur is langs de spoorlijn Amersfoort-Apeldoom, ter hoogte van de spoorwegovergang Lage Weg te Amersfoort, een zwaargewonde Amerikaanse militair gevonden. Eij onder zoek wees uit dat de militair, de 22-jarige korporaal eerste klasse Alvin Louis Brit- ton, zich Dinsdagavond in de D-trein be vond, die om half tien uit Amersfoort naar Deventer is vertrokken. Eerst in Deventer miste men de passagier. Er is toen onmid dellijk een onderzoek ingesteld, doch eerst hedenmorgen werd de militair gevonden. Het slachtoffer is ter verpleging in het Sint Elisabethsziekenhuis te Amersfoort opgenomen. (18 HEDEN Passage Theater: „Vrouwenpolitie' jaar). Monopole Theater: Treinroof in Missouri (14 j.) WOENSDAG R.K. Volkspartij, Zuid: Lezing ir W. H. v. d. Toorn, onder Gorzenkerk, 8 uur. Donderdag 8 October: TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, Besloten voorstelling Luxor, Law and the Lady (a.l.); Passage: ivloulin Rouge (volw.); Plaza: De Macht over leven en dood (14 jaar); Rembrandt: Verboden ver- (18 j.); Odeon: Alraune (volw.); Olympia: The 8 uur: „Potasch en Perlemoer", (Gezelschap Joh. Kaart). Ten kantore van de Dienst van Gemeentewerken werd aanbesteed het project: „Wijziging oevervoorziening langs de Nieuwe Maas". Door zeven inschrijvers werd als volgt ingeschreven: 1 P. K. Kraayeveld te Slie- dracht ƒ89.000; 2 C. A. Langeveld te Alphen a/d Rijn, 85.900; 3 T. Bakker te Rotterdam ƒ83.410; 4 T. Bakker te Rot terdam 83.410 (onder bepaalde voor waarden); 5 B. van den Heuvel te Wer kendam 82.800; 6 Van Splunder's Aann" Mij te Ridderkerk ƒ82.600; 7 J. K. Simon Aann. Bedrijf te Schiedam 79.100. De gunning werd aangehouden. Op het abattoir te Amsterdam is van morgen onder de vleesrijders, allen aan gesloten bij het NVV, een wilde staking uitgebroken, waardoor het vleesvervoer naar de slagers is gestagneerd. Alle vlees- rijders, dertig man, die in dienst zijn bij een combinatie van vijf transportfirma's, zijn hierbij betrokken. Het publiek zal er 'echter nog niets van merken, want de sla gers, die doorgaans voor een paar dagen tegelijk hun vlees bij de grossiers bestel len, zijn gisteren bevoorraad. Bovendien reed van elk der vijf transportfirma's van morgen een wagen, die gechauffeerd werd door een der chefs of een van de leden van het hogere personeel. De aanleiding tot het conflict is de omstandigheid, dat voor een onlangs legaal ontslagen georganiseerde vleesrijder 'een niet-georganiseerde in dienst is ge nomen. BIOSCOPEN Programma's van 2 t/m 8 October Arena; Moulin Rouge (volw.); Capitol:^ De Ter algemene kennis wordt gebracht, dat de nieuwe woningen aan de Dr. Zamenhofstraat alle zijn uitgegeven. Aanvragers voor deze woningen, die hieromtrent geen nader bericht hebben ontvangen, zijn dus niet in aanmerking gekomen. B. en W. delen mede, dat de afdeling Bevolking wederom begonnen is met de in het besluit bevolkingsboekhouding voorgeschreven jaarlijks controle der bevolking. Reeds verscheidene gezinshoofden zul len de bekende witte formulieren tussen hun post hebben aangetroffen. Deze controle moet de afdeling Bevol king in staat stellen, te kunnen nagaan of het juiste aantal personen in het bevol kingsregister is opgenomen en of een ieder in h>t kiezersregister is opgenomen. Ook zullen de formulieren gebruikt worden voor het samenstellen van een nieuw adresboek, waaraan dringend be hoefte bestaat. De bevolking van Schiedam kan er aan medewerken dit adresboek zo juist moge lijk te doen zijn, door de formulieren zo nauwkeurig en zo duidelijk mogelijk in te vullen, met name de beroepen juist te omschrijven en de formulieren vooral zo spoedig mogelijk terug te zenden. GEBOREN: Hermanus, z. v. C. Groene- weg en E. Post; Catharina, d. v. C. Bek en P. Winterswijk; Alida J. M., d. v. S. H. M. Bruynzeels en A. J. de Bok; Hendrik, z. v. H. v. Wijk en C. M. Soeters. OVERLEDEN; T. H. Bunte. 73 j. Zoon van d' Artagnan (14 j.Cineac: Dage raad der Vrijheid (14 j.Colosseum: Deser teur van het Legioen (14 j.); Harmonie: De Raadselachtige Mr. Moto (14 j.); Lutusca: Hel den zonder roem (14 j.); Passage (Schiedam»: Vr.ouwenpolitie (18 j.); Prinses: Anna (volw.); Rex: Het Spook van de Opera (14 j.); 't Ven ster: De Zevende Sluier (14 j.); Victoria: Dage raad der Vrijheid (14 j.). GESLAAGD Geslaagd te Delft voor prof.ex. civ. ir J. W. Kruithof. Hoewel het nog enige tijd zal duren al vorens nauwkeurig de invloed van het semi-permanente gemaal te Leidschendam op het zoutgehalte van het boezemwater in het hoogheemraadschap „Delfland" zal kunnen worden vastgesteld, kan thans reeds een aanzienlijke verbetering worden geconstateerd. In diverse delen van het Westland is het zoutgehalte al geleidelijk aan dalende. Hiertegenover staat, dat het water uit „Rijnland", dat in Leidschendam op Delf- land's boezem wordt gemalen, door tal van polders is gestroomd en daardoor troebel is geworden. Een gevolg hiervan is, dat soms het water in de Delftse grachten zwart van kleur is. De technische dienst van „Delfland", die dit euvel had voorzien, is thans bezig het onder de knie te krijgen en verwacht hier- in weldra te zullen slagen. De Canadese minister voor oud-strijders, luitenant-kolonel Hugues Lapointe, zal morgen uit Londen in Nederland aanko men voor een bezoek aan de Canadese be graafplaatsen in ons land. Dit bezoek is georganiseerd door de „Imperial War Graves Commission". Kolonel Lapointe zal worden vergezeld door kolonel Allan Chambers, administrateur van het depar tement van oud-strijders in het Verenigd Koninkrijk. Men zal direct na de aankomst op Schip hol naar de Canadese militaire begraaf plaats in Holten vertrekken. Vandaar zal kolonel Lapointe zich naar Oosterbeek be geven, waar hij de nacht zal doorbrengen. De volgende dag zal de minister 's mor gens de begraafplaats te Groesbeek be zoeken en 's middags die te Bergen op Zoom. Op alle drie de kerkhoven zal hij een krans leggen bij het gedenkteken. Van Bergen op Zoom vertrekt hij naar Ant werpen. Hongarije en Tsjecho-Slowakije hebben aangeboden Griekse kinderen, die tijdens de communistische opstand naar Oost- europese landen zijn gevoerd, naar Grie kenland terug te zenden. Het zijn er in totaal ruim 300. Verwacht wordt, dat ook Roemenië en Bulgarije tot terugzending zullen overgaan. (Van onze verslaggever) Een nevelig zonnetje begroette de Bel gische oud-premier Paul Henri Spaak (voor de vrienden Polenri) toen hij uit het helicopter-toestel steeg, dat door pi loot Tremerie voorzichtig als een vleu gel hij een verhuizing op het landings- terreintje van de Rotterdamse Heliport was neergezet. Prompt op tijd werd de hefschroever zichtbaar in het wazigblauw boven de as van de Coolsingel. Onder het toestel wap perden van het raadhuisfront de Neder- derlandse, Europese e» Rotterdamse vlag gen en ook Heliport had zich getooid met het groenwit van de Europese Beweging. Toen het deurtje van de wentelwiek openging stegen de Europese prominenten uit: ttrof. dr Eug. Kogon, voorzitter van de Deutsche Europa Union, Arthur Spi- nelli, Italiaans rapporteur, Senator de la Vallée Pousin uit Brussel, Jean Drapier. vice-president van het Europese Congres, Henri Frenay, oud-minister van Frankrijk en Paul Henri Spaak, oud-voorzitter van de Raad van Europa, Toen Spaak blozend en welgedaan ver scheen, stormde een bataljon persfotogra fen op hem af. De politie zorgde er echter voor, dat Spaak en zijn metgezellen rustig de handen konden schudden van prof. mr Leo Schlichting, voorzitter van de Neder landse Raad der Europese Beweging, ds O. T. Hylkema, vborzitter van het uit voerend comité en de gedelegeerden mr H. R. Nord en P. Brijnen van Houten, die ter begroeting aanwezig waren. Het gezelschap begaf zich in auto's en speciale bussen op weg voor een wederop- bouwrit door Rotterdam, waarna om 11 uur de ontvangst ten stadhuize volgde. „In sommige gevallen kan de Indone- sische regering perstelegrammen achter houden. Ook kan de regering berichten van persbureaux naar het buitenland cen sureren. De regering zal niet aarzelen maatregelen te nemen tegen persbureaux of hun vertegenwoordigers, indien onjuiste berichten naar het buitenland worden gezonden met de bedoeling Indonesië in discrediet te brengen". Dit heeft de In donesische minister van Voorlichting, do heer Tobing, medegedeeld op zijn eerste persconferentie na zijn ambtsaanvaarding. ROTTERDAM' 8 October 1953. 5 October nam 255 ton haver Almelo; 100 ton granen Harderwijk: ton id. Doesburg; 251 ton rogge 1 -varen 2 x 508 ton mais L-varen; 102 ton rogge Weert; 205 ton schilfers Maarssen; 1340 ton kolen Geertruidenberg; 140 ton stuk goed Helmond; 137 ton kunstmest Dokkum; 90 ton buizen. Sonnemaire; 125 ton granen Boxmeer. Totaal 59 reizen 8 vUitreizen. 6 October voorm.: 87 ton blik Hoogeveen; 300 ton tabak Amsterdam: 500 ton tarwe, l.-v. Leiden: 200 ton kali Veghel, 281 ton gips Arne- muiden- 56 ton zinkas Budel; 100 ton granen Deventer: 300 ton tarwe l.-v. Roermond: 800 ton id. Deventer.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 2