MIDDENSTANDSBELEID OP HOGER PLAN Lastenverlaging is weinig betekenend Atjeh Van de Koningin bracht onverwacht bezoek aan Ome Jan Inning omzetbelasting zit detail handel zeer hoog Y.S. BESTUDEREN VEILIGHEIDS GARANTIES VOOR SOVJET-UNIE Volgens Dulles zijn er nog moeilijkheden „bij de vleet' Japanners vechten in Een dreigend manifest van de Vlaamse Jeugd Oostenrijkse jongelui bouwden Henri Dunanthuis Nieuw gebouw Leidens Rijks- zuivelstation geopend Nieuwe verlof regeling voor militairen Ned. Episcopaat protesteert Niet met de armen over elkaar Ambtenaren verlaten hun post Botsingen in het vooruitzicht? Standbeeld onthuld in Zeist Grotere Amerikaanse hulp voor Formosa Sympathieke causerie over ernstige problemen ZXmt Binnenkort kwaliteitsprijzen voor de melk Dit is de mooiste dag van m'n leven JKSJSK&S'Ï- - Kard. De Jong zendt telegram aan H. Vader Vrouw door kolendamp vergiftigd Grote overstroming in Midden-Amerika PAGINA S WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 Meermalen in de geschiedenis van onze organisatie is het voorgekomen, dat de Nederlandse Katholieke Middenstandsbeweging op beslissende ogenblikken in de ontwikkeling van het beleid ten aanzien van de Middenstand op en door een congres een belangrijke bijdrage tot die ontwikkeling heeft gegeven. Thans staan wij wederom voor een belangrijke ontwikkeling in het middenstandsbeleid. Het besef, dat ten aanzien van de middenstand een volwaardig en constructief structureel beleid noodzakelijk is en dat een voortdurende ;n systematische aandacht besteed dient te worden aan de midden stand, op een gelijkwaardig niveau als dat geschiedt ten aanzien van de arhoiri is nnk ver buiten de kringen van de mid- de arbeid en de landbouw, is ook ver buiten de kringen denstand zelf doorgedrongen. Wij verheugen ons erover, dat als een van de belangrijkste resultaten daarvan een staatssecretaris, speciaal belast met het middenstands beleid op het hoogste regeringsniveau in de algemene economische, sociale en fiscale beleidsvraagstukken, mede bepalend optreedt ten gunste van de middenstand in het kader van het algemeen belang. Wii verheugen ons er ook over, dat deze staatssecretaris zijn taak op een dergelijke positieve wijze wil verstaan, dat hij een volwaardige parlementaire behandeling van de middenstandsvraagstukken uit gangspunt wil doen zijn voor een waarlijk structureel beleid en in een middenstandsnota deze parlementaire behandeling wil voorbereiden. Dit ontslaat ons echter niet van onze verantwoordelijkheid pp dit moment, nu zich een kentering voltrekt ten aanzien van het midden standsbeleid in de Overheidssfeer. Met deze woorden ving vanmorgen de heer J. A. Koops de rede aan, waarmede hij als bondsvoorzitter het congres opende, dat de Ned. Middenstandsbond vandaag en morgen in Arnhem hou J. A. Koops Fiscaal beleid Loonsverhoging Omzetbelasting Burgemeester verbiedt tegen betoging Na de aanvraag door beide comité's van toestemming van een „betoging van eer herstel" op de Yzervlakte, en van het daarna door het Vlaamse land mogen rijden van een tweede betoging door dezelfden, n.l. van de Yzervlakte naar het bij Brussel gelegen folterkamp van Breen- donck, waren samen met de Vlaamse katholieke pers ook de R.K. hoogstuden- ten van Leuven en van Gent van oordeel, dat bedoelde comité's „nu al genoeg kaak slagen aan het katholieke Vlaanderen hadden gegeven", en zij zetten zoals ge meld, op hun beurt een betoging op de Yzervlakte op touw, eveneens op 2d Oc tober. Op Celebes Nieuwe oproep Belangstelling voor het leven houdt de mens jong De arrestatie van de Poolse Primaat Zondag speciale biddag N.a.v. arrestatie van Kardinaal Vyszynski en standsver- een in- Integendeel. Voor vele middenstandsbe- drijven zal het totale complex van maat regelen, zoals dat thans aan de Twee°® Kamer is voorgelegd, vermeerderd met ae loonsverhoging, inplaats van een verlic stand volkomen doordrongen is van de redelijkheid en de noodzaak daarvan voor de werknemers. Doch evenzeer verlangt hij begrip voor de redelijkheid en de noodzaak van een compensatie op fiscaal gebied voor deze lastenvermeerdenng, zulks temeer daar de achterstand gelegen in de consumptiebeperking voor de mia- denstander en de lastenverhoging door de invoering van de Wachtgeld- en Werkloos heidsverzekering nog steeds niet ongedaan zijn gemaakt. In dit verband haalde spr. n uitlating aan van Staatssecretaris Van Rhyn, die Het maatschappelijke leven, zo ver klaarde spreker, gerepresenteerd in zijn vrije maatschappelijke organisaties, heeft zijn eigen verantwoordelijkheid ten aan zien van de ontwikkeling en de materiële inhoud van het middenstandsbeleid. Daar naast echter hebben wij onze verantwoor delijkheid ten aanzien van de verwezen lijking van onze beginselen in het open bare leven en ook daarin verstaat de N. R- K. M. zijn taak. Het studierapport „Mid denstandsbeleid op hoger plan" vormt daarvan het bewijs. Door dit rapport en dit congres hopen wg mede een krachtige en positieve be drage te leveren tot de ontwikkeling van een structureel middenstandsbeleid. Daar door menen wij tevens de onjuistheid aan te tonen van de insinuaties aan het adres van de middenstandsorganisaties, dat zjj, al te zeer steunend op de overheid, met de armen over elkaar het verschenen van de middenstandsnota zitten af te wachten. Een structureel beleid ten aanzien van de middenstand veronderstelt naast een doelmatig geoutilleerde en krachtige een- trale organisatie in de vrije sfeer en na een doelmatige overheidsapparatuur een centraal toporgaan voor de middenstand in de sfeer van de P.B.O. Spreker was ver heugd dat prof. Romme zich bereid ver klaarde op dit congres hierover zijn ziens wijze te geven en hij hoopte, dat als resul taat van dit congres de concretisering van de P.B.O.-gedachte in de middenstand op centraal niveau spoedig zal kunnen ge schieden. In meer dan een branche van de middenstand is die concretisering haar verwezenlijking reeds zeer nabij. Hierna kwam spr, tot het fiscale beleid van de overheid, dat met het na-oorlogse economische beleid nog steeds zijn stem pel drukt op de economische positie van de middenstand, welke spr. nog verre van rooskleurig noemde. Mede door de zware fiscale lasten, door een bij herhaling opgelegde lastenverzwa ring waar geen of onvoldoende compen satiemogelijkheden tegenover hebben ge staan en door de feitelijke onmogelijkheid in het middenstandsbednjf deze verhoogde in nti uuu" u.vptpnen is de zelffinan- lasten door te ^kenem 7Q n,et cierina van t miaueiiatcu1^ jQ onmogelijk geworden dan toe taans_ geval ernstig bedreigd en is de bron zelf van de middenstand aangetast Met grote vreugde hebben wij echtei mogen constateren, dat zich in het fiscale beleid thans een kentering ten goede vol trekt. De door de regering aangekondigde fiscale lastenvermindering heeft een voor het bedrijfsleven reële betekenis. Maar door het feit. dat met deze fiscale lasten vermindering door bijkomstige omstan digheden tegelijkertijd een lastenvermeer- dering zal plaats vinden, is het nuttige effect ervan volstrekt onvoldoende. Hetgeen de regering met de belasting verlaging beoogt te bereiken ten aanzien van de ruimere investeringsmogelijk heden de gezondmaking van de financiële positie van het bedrijfsleven en deuit breiding daardoor van de werkgelegen heid, wordt geenszins bereikt. ting, een verzwaring van lasten bftekcinean. Niet alleen achtte men, dit een misken nine van de betekenis van de middenstand In economisch en maatschappelijk op zicht, doch ook met name van zijn be tekenis voor de werkgelegenheid, wijl toch in het middengroot- en kleinbedrijf 30 procent van de werknemers werkzaam zijn tegenover 60 procent in het grootbe drijf en 10 procent in de landbouw. Een verdergaande fiscale lastenvermin dering zal dan ook noodzakelijk zijn. Wat de loonsverhoging betreft, ver klaarde de heer Koops, dat de midden verleden week op een persconferentie verklaarde, dat de middenstand voor zijn moeilijkheden een compensatie kan vin den in een ruimere omzetmogeliikheid als gevolg van .de loonsverhoging; een ruimere exportmogelijkheid en een da ling van de groothandelsprjjzen. at de ruimere omzetmogelijkheid betreft, merkte de heer Koops op, dat deze reeds bij de berekeningen betrokken was. De verruimde export-mogelijkheid achtte hij voor de middenstand van geen enkele betekenis, terwijl aan de kwestie van de groothandelsprijzen veel meer kanten zitten. Spr. betreurde een dergelijke voorlichting ten zeerste. Dit jaar was de aankondiging van een wetsontwerp tegen de uitwassen van het cadeaustelsel niet in de iroon- rede opgenomen. Spr. hoopte echter, dat er niettemin spoedig een wetsontwerp zou worden ingediend. Voorts merkte spr op, niet te begrijpen, waarom de totstandkoming van de herziening der vestigingswet kleinbedrijf zo lang moet duren en z0 traag geschiedt. Met klem drong hij aan op een zo spoedig mo gelijke behandeling, door regering en parlement. Tot slot belichtte spr. nog het vraag stuk van de omzetbelasting, waarbij liij zijn teleurstelling over de trage gang van zaken ten aanzien van het wetsont werp betreffende vrijstelling van de detailhandel van de inning van omzet belasting niet onder stoelen of ban ken stak. Deze aangelegenheid is nu reeds vier jaar aan de orde en nog is er weinig of niets gedaan. Deze zaak zit de middenstand zeer hoog. In een slotbeschouwing over de orga nisatiekracht van de NR.KM merkte de heer Koops op, dat de middenstand in Nederland riin taak begrijpt ten aan zien van zjjn zelfvorming en belan genbehartiging in vak band. De NRKM mag zich verheugen in een gestadige groei. Sinds het laatste congres is het aantal bij do centrale aangesloten vak-organisatiès gegroeid van 37 tot 44. De consolidatie der be weging demonstreert zich in een uit breiding van het apparaat en in toenemende activiteit binnen de stellingen, secties en stichtingen. Het wordt nu langzamerhand Hid definitief af te rekenen met het fa beltje, dat de middenstand zich met organiseert en bij de werknemers achterblijft. Onze beweging leeft en dit zestiende congres zal een getui genis zijn van dat leven van dat ver antwoordelijkheidsbesef en van die daadkracht. „Moge dit congres onder Gods zegen ons wederom een stap dichter brengen bij ons doel: „Een welvarende midden stand in een welvarende maatschap pij"; een beginselvaste katholieke mid denstand in een maatschappij, geordend volgens de beginselen van rechtvaar digheid en liefde" Met deze wens ver klaarde de heer Koops het congres ge opend. Voordat de heer Koops zijn rede aanving had de heer W. Tolmever, voorzitter van de R.K. Middenstandsvereniging te Arnhem, de congressisten en de genodig den, die de concertzaal van Musis Sacrum vulden, begroet. Speciaal verwelkomde hij daarbij o.a. minister De Bruyn en de staatssecretaris voor de middenstand dr G. Veldkamp. Voorts waren aanwezig ver scheidene Kamerleden, de bondsadviseur prof. dr A. Ariëns, dr Dijsselbloem namens de Arka, verscheidene geestelijke en wereldlijke autoriteiten uit de midden- standsbéweging in België en Duitsland, vertegenwoordigers van de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Christelijke bond alsmede van tal van stands- en vakorgani saties. De heer Tolmeyer hoopte, dat op dit congres zou worden waar gemaakt en dat allen dit ook zouden uitdragen, dat de N.R.K.M. zijn plichten kent, maar ook zijn rechten eist. „Rechten, die soms te veel miskend worden, omdat onze stand zich nog te weinig bewust is van zijn plaats en taak. Frank, fier en vrij moet dit congres getuigen van onze vaste wil om de R.K. middenstand steeds meer te verheffen en te leiden naar zijn doel: een aan God welgevallig, zeer actief deel van ons Nederlandse volk. Wij moeten ons er van bewust worden, dat het de midden stand is, die er voor zorgt, dat ons volk leeft, dat er actie in zit. Die overtuiging, dat standsbewustzijn hebben wij dringend nodig als brandstof voor onze activiteiten." De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, John Foster Dulles, heeft Dinsdag op een persconferentie verklaard, dat Groot-Brittannië, Frankriik en de V.S. een voorgesteld non-agressiepact met de Sovjet-Unie bespreken, dat dit land garan ties zou geven met betrekking tot Duits land, Oostenrijk en Korea. Dulles zeide dit in antwoord op een vraag over het de vorige week door pre;u- dent Eisenhower en Adlai Stevenson, de democratische partijleider, besproken voorstel voor een non-agressiepact waar aan de V.S. zouden deelnemen teneinde de Sovjet-Unie garanties aangaande haar veiligheid te geven. De V.S., aldus Dulles, hebben zes divi sies in Europa en kunnen niet worden uitgesloten van een dergelijk lact. dat de Europese veiligheid zou garanderen. Overigens was de minister van mening, dat het Handvest der V.N. in feite een niet-aanvalsverdrag was tussen de deel nemende staten. In bepaalde gevallen was het z.i. evenwel passend om naar andere procedures te zoeken. Op de vraag of bij een niet-aanvals verdrag de bestaande grenzen van de Sov jet-Unie zouden worden gewaarborgd ant woordde Dulles, dat op het ogenblik tus sen de Westelijke „Grote Drie" en West- Duitsland over vele mogelijke „combina ties en omzettingen" van gedachten wordt gewisseld. Het is echter nog niet de tijd om hierover bijzonderheden bekend te maken. Dulles merkte op, dat de kwestie van vrije verkiezingen in Oost-Europa een zaak van grote bezorgdheid was. Hij erkende intussen, dat het voorstel om in Oost-Duitsland een neutrale zóne te schep pen in overweging was. Alle leden-staten van de N.A.T.O. worden van deze bespre kingen op de hoogte gehouden, zo voegde de minister hieraan toe. Hij zeide voorts, dat de V.S. zeer inten sief pogen een oplossing van de bestaande geschillen te vinden, zulks met het oog op steeds groter wordende verwoestende kracht van de moderne wapens en ook wegens het feit, dat de moeilijkheden groter zijn dan ooit. Voordat de V.S. met de Sovjet-Unie in zee zouden gaan, moeten de Russen echter een concreet bewijs geven van de oprechtheid van hun be doelingen. In antwoord op een desbetreffende vraag antwoordde de Amerikaanse minister, dat het voorstel om een bijeenkomst van de regeringsleiders van de Westelijke „Grote Drie" te beleggen nog niet weer aan de orde gesteld was Ten aanzien van de moeilijkheden bij het krijgsgevangenenvraagstuk in Korea verklaarde Dulles, dat zijn regering „niet geheel ingenomen" is met het optreden van de neutrale commissie, die de gevan genen die niet naar huis willen onder haar hoede heeft Hij zeide niet te weten aan welke instantie deze commissie verant woording schuldig is. In een legerorder, die vandaag ver schenen is, wordt een nieuwe verlofrege ling voor militairen bekend gemaakt. De regeling maakt onderscheid tussen de pa rate onderdelen en de militairen b\j de op leidingsdepots en de inrichtingen voor militair onderwijs. Bij parate onderdelen krijgt ten hoogste vijftig percent van de totale sterkte 48 uur bewegingsvrtfheid, namelijk van Zaterdagmiddag 1 uur tot Maandagavond 12 uur. Dit betekent dus, dat ieder om de veertien dagen 48 uur verlof krijgt. Bij de opleidingsdepots en inrichtingen voor militair onderwijs (met uitzondering van het wapen der Kon. Marechaussee, de Hogere Krijgsschool, de K. M. A. en de Onderofficiersschool) kril- gen alle dienstdoende militairen bewe gingsvrijheid van Zaterdagmiddag 1 u. tot Zondagavond 12 uur. DaarbU krijgen zij echter in de vierde, twaalfde, twintigste, achtentwintigste, zesendertigste en vier enveertigste oefenweek elk kalenderjaar een bewegingsvrijheid van vier dagen, de Zondag inbegrepen. Een woordvoerder van het leger te Kotaradja heeft aan Aneta medegedeeld, dat de benden in geheel Atjeh in totaal tweehonderd vuurwapens hebben buit gemaakt. zy verkregen deze wapens door de politie in diverse plaatsen te ont wapenen. Tot Zaterdag j.l. waren 610 bendeleden gevangen genomen, 400 gedood en 41 gewond. Volgens de woordvoerder bevonden zich onder de gedode bendeleden ook Japannezen. De gevechten duren nog voort. De woordvoerder kon niet met zekerheid zegen, hoeveel militairen en hoeveel leden van de politie zijn ge deserteerd- (Kolonel Simbolan, de militaire com- Onder belangstelling van vele auto riteiten en andere genodigden heeft prof. Burghard Breitner. voorzitter van het Oostenrijkse Rode Kruis, gistermid dag op het terrein van het conteren- tie-oord „Woudschoten" te Zeist een standbeeld onthuld van Henri Dunant, de oprichter van het Internationale Rode Kruis. Het is het enige standbeeld ter wereld dat ooit voor Dunant is op gericht. Met deze onthulling verichtte prof. Breitner symbolisch tegelijker tijd de opening van het Henn Dunant- huis een geschenk van het Oostenrijk se Jeugd Rode Kruis aan Nederland, in de afgelopen zomervacantie door Oos tenrijkse ambachtsscholieren gebouwd. Ir'F. C. C, baron van Tuyll van Zuy- len, de voorzitter van het Nederlands Rode Kruis, leidde de plechtigheid in met een woord van welkom tot de vete aanwezigen. „De jeugd, aan wie de toe komst is, heeft met het bouwen van dit. huis gestalte gegeven aan datgene, wat in deze chaotische tüd in onze har ten leeft", aldus spreker, die het Rode Kruis toewenste, dat hetgeen in de ziel van Henri Dunant geweest is, mag worden vastgehouden in de symboli sche vorm van zijn standbeeld. „Het Rode Kruis is het teken van barmhar tige arbeid", zo zei de voorzitter, „maar er achter staat dat andere kruis, het kruis van Christus, die de grootste Barmhartige Samaritaan der mensheid Wpróf Breitner schetste in enkele woorden de motieven, die Henrj Dunant tnt zijn grote werk hebben gebracht. Diens uitspraak „Wij rijn allen broe ders" wil het Rode Kruis verwezen lijken en dan telt het niet welke taal men spreekt, maar hechts of 3 hit taal menselijk spreekt. Nadat »pr. het witte standbeeld, dat uit halkstcen is vervaardigd, had onthuld, Kon. Zeister harmomemuziekgezelsthap de mars van het Nederlandse Rode Kruis ten gehore. Verscheidene bloem stukken werden neergelegd aan de voet van het standbeeld, dat door de Oos tenrijker E. Foederl is gemaakt. Generaal-majoor dr J. Th. Wilkens, inspecteur van de geneeskundige dienst der Kon. Landmacht en tweede onder voorzitter van het Ned. Rode Kruis, heeft daarna de grote dankbaarheid van het leger in het algemeen voor het werk van het Rode Kruis tot uitdruk king gebracht. In de kleurige en gezellige recreatie zaal van het Henri Dunanthuis luister de men vervolgens naar de woorden van de voorzitter van het „Comité international" te Genève, Jean Pictet, van de .Ministerialrat" van het Oosten rijkse Jeugd Rode Kruis dr M. Führing en naar de loco-burgemeester van Zeist, de heer W. Schmidt. Het Henri Dunanthuis is een van de projecten, die door het internationale Rode Kruis zijn ondernomen naar aan leiding van de watersnood Met het Henri Dunanthuis beoogt de Oostenrijk se jeugd evenzeer een blijvend geschenk aan te bieden als blijk van dankbaar heid voor wat vroeger jaren door Neder land is gedaan voor de Oostenrijkse jeugd. (Van onze Brusselse correspondent). Zoals mén weet, wil een vorig jaar naar aanleiding van de gevallen de Bodt en Van Coppenolle in het leven ge roepen z.g. Comité van Beroep op het land dat onder dit motto vooral strijd voert vóór de linkse oppositie tegen de C.V.P.-regering op 25 October a.s., samen met oudstrijders, en andere zich vaderlandslievende organisaties noemende lichamen (met uitzondering van de mach tige Vlaamse Oudstrijdersbond» te Dtks- muide op de Yzervlakte gaan manifeste ren tegen het optreden aldaar, tijdens de jongste Vlaamse Yzerbedevaart. van oud collaborateurs die toen voor amnestie hebben betoogd. Bij dat comité hebben zich nu ook wat oudstrijders uit het Vlaamse land aange sloten (die niet tot de Bond van Vlaamse Oudstrijders behoren), onder de naam „Yzerfront van België". In de katholieke Vlaamse pers wordt de beide organisaties aangewreven links en anti-Vlaams te zijn. De burgemeester van Diksmuide, optre dend als hoofd der politie, gaf verlof voor de dubbele betoging het Comité van beroep en van het Yzerfront, maar ver bood deze van de studenten, uit vrees voor incidenten en vechtpartijen, want de stu denten hadden heel de jeugd van Vlaan deren opgeroepen, om „daadwerke- 1 ij k" te komen manifesteren. besloten zijn alles in bet werk te stellen opdat op 25 October a.s* bet V laams protest te Diksmuide gehoord zou wor den. Niet romantische „Sturm und Drang", noch onberedeneerde ruitenbre- kerlj drijft ons tot deze houding, maar wel het klare besef dat, wie zich m een politieke kamp straffeloos in net ge zicht laat slaan, rijp is voor de neder laag en dat achter het zogenaamd.Yzer front politieke bedoelingen schuilgaan zal wel niemand betwijfelen. En het besluit met deze bedreiging: „De nodige contacten worden over het hele Vlaamse land gelegd, opdat de ganse jeugd mede in het verzet zou kunnen staan. De heren van het Yzer front kunnen gerust zijn: hun vel zal wel verdedigd worden door een legertje rijkswachters, zo niet zouden zij zich te Diksmuide niet eens kunnen vertonen. Zy die bji voorkeur schermen met. de heldendaden van anderen, mogen onder vinden dat de weerbaarheid in het Vlaamse landsgedeelte inderdaad niet dood is. De Vlaamse jeugd wordt dan ook op- geroepen om boven alle organisatorische en doctrinaire verschillen eensgezind en met alle kracht mede te werken opdat de dag van 25 October een dag zij van zegevierende verdediging van onze chris telijke en Vlaamse eer". Wij zullen aan deze duidelpk uitge sproken bedreiging geen verder commen taar toevoegen. Inmiddels werd vernomen, dat een machtige, overwegend op Franse leest geschoeide oudstrijders-organisatie zou besloten hebben, maar liever niet aan de betogingen van het Comité van be roep en het Yzerfront deel te nemen. Mogelijk heeft men van die zijde in gezien, dat de beide organiserende comi té's op een verkeerde weg zyn met hun overwegend Waalse leiders, de Y ia- mingen lessen in vaderlandsliefde me nen te moeten geven op de plaats zelf waar de Vlaamse doden van de Yzer- tragedie rusten. De minister van financiën van Formosa, Yen, die Maandag na een verbiyf van een maand in Washington te Taipeh is terug gekeerd, heeft Dinsdag verklaard, dat 6e Amerikaanse militaire hulp aan de natio nalistische strydkrachten in het komende jaar twintig procent groter zal zyn dan oorspronkeiyk was bepaald. De economi sche hulp zou bovendien worden bespoe digd. mandant van Noord-Sumatra, stelde kort geleden het aantal gedeserteerde mili tairen op 98. Red.). Met betrekking tot het civiele bestuur in Atjeh verklaarde regent Abdulwahab in Kotaradja, dat zich in deze plaats geen bestuursvacuum voordoet, hoewel hier en daar verantwoordelijke ambtenaren hun post hebben verlaten. Hun plaatsen zijn echter door anderen ingenomen. Maandag j.l. meldden zich een aantal districtshoofden bij fegent Abdulwahab om te getuigen van hun loyaliteit jegens de Republiek Indonesia. Voorts heeft de regent naar hij aan Aneta verklaarde, instructies aan de desa-bestuurders uit gevaardigd om hun werkzamheden te blijven vervullen en pogingen te doen, de bevolking te kalmeren. Op de scholen wordt doorgegaan met het geven van ondti wijs, doch het aantal leerkrachten is verminderd, daar vele onderwijzers naar Medah zijn uitgeweken. Aan artsen, die zich buiten Atjeh bevinden, is door mid del van de gouverneur van Noord-Suma tra verzocht naar hun standplaatsen te rug te keren. De gouverneur van Celebes, Sudiro, heeft medegedeeld, dat thans pogingen worden ondernomen om de belangrijkste bendeleider van Celebes, Kahar Muzakkar te benaderen. Zoals men weet, heeft vol gens kortgeleden gevonden pamfletten, Kahar Muzakkar Celebes uitgeroepen tot deel van de „Darul Islam-staat" van Kartosuwirjo. Naast de legeroperaties tegen de vol gelingen van Muzakkar, wordt voor die volgelingen tevens de gelegenheid open gesteld zich te melden. Gouverneur Sudiro zeid,s nog, dat de sociale en economische opbouw van Celebes door de ordeversto ringen wordt vertraagd. 1 mens op het ziekbed. Hoe, vraagt hij zich af, reageert deze op de personen om hem I heen in de eerste plaats dus de doctoren met alle waardering die hij voor de Zojuist heeft echter ook het Vlaams Jeugdcomité een manifest uitgevaardigd, waarin o.m. het volgende wordt gezegd: ..Indien de betoging van het Yzerfront doorgaat, dan worden onze Vlaamse ge sneuvelden voor de zoveelste maal in hun graf gehoond". En het manifest ver volgt: „dat de Vlaamse studenten vast De bekende schrijver Maurits Dekker heeft een sympathiek boekje geschreven over het ziek-zjjn. Het bevat geen gences- vvyze, noch goedkope raad cn troost en al evenmin wekt het tot vals optimisme. Het is niet geschreven vanuit een weten- schappelijk standpunt, maar wat Dekker wilde was van mens tot mens wat praten over de zin van het zick-zyn, over de inneriyke krachten, die ons in dagen van ppn en onzekerheid steun kunnen geven, en over het opwekken van een beetje moed en geduld. Maurits Dekker doet dit heel prettig en met de nodige humor. Hier en daar plaatst hjj een opmerking, die de overpeinzing waard is en die ons met veel, waar wjj tegenop hebben ge zien, verzoenen doet. De schrijver gaat in dit boexje, datmj de veelzeggende en goedgevonden Del „Gezonder ziek zijn" gaf (Uitgeverij Strengholt, Amsterdam), verder dan al leen de wond of operatie of kwaal van de artsen en verpleegsters heeft, tot de klacht, dat het hen „veelal ontbreekt aan aandacht voor het psychologische deel var hun taak" iets, dat hij van het grootste belang acht, en terecht! Maar eerlijkheidshalve wijst hij ook direct op de zware last, die op de schou ders van deze ziekenverzorgers rust. „Mensen, die zoveel zorgen hebben en zo hard moeten sjouwen, hebben soms méér behoefte aan opwekking dan de zieken zelf', zegt hij in een behartigenswaardig pleidooi. Maurits Dekker betoogt, dat men geen angst moet hebben voor de dood- Zelf zegt hij niet in een hiernamaals te geloven „maar'aldus voegt hij hier direct aan toe: „wie wel in een voortbestaan ge looft, moet steun vinden in zijn geloof". Deze prettige causerie over een ernstig onderwerp is inderdaad een bijdrage tot verhoging van het levensgeluk van zieken en gezonden. Gisteren vierde het Rljkszuivelstation zyn gouden jubileum, by welke gelegen heid minister S. L- Mansholt het nieuwe gebouw van deze instelling officieel in ge bruik heeft gesteld. In een toespraak, die aan deze plechtig heid voorafging. «„„"daf tT u P ohteetlef'en betrouwbaar de^no<rtjiakf|yfcë trouwen afneemt. De nadruk leggend op het objectieve beoordelingsinstant.es van RykswCRe. nodig ook by de gj° de langriikheid van organisaties publiekrechtelijke sfeer, gaf hu ais mening weer, dat over niet al te lans zal worden overgegaan tot het uitbe aan de boeren van kwaHteitspryzen voo in "laats van de thans geldenne s aodaardprijzen, waarin de kwaliteit ni« is berekend. De minister achtte het van groot belang, jat het personeel thans over moderne laboratoria kan beschikken In het ver hel verwaarloosd maar gelukkig is er sinds verwaarioosd, maar gelukkig is er sinds enige jaren een kentering merkbaar. De directeur van het Zuivelstation, dr C. Kruisheer schetste de ontwikkeling van dit inltituut en gewaagde van de strijd. 5 rnnd de eeuwwisseling moest worden die rond de eeuw knoeierijen in de gevoerd tegen ernstige kondw, alteen boterhandel. Vervalsingen worden langs chemische weg aan het licht wo oen gebracht en daarom was igM na de afkondig ng van de,A, ^Leistafon de oprichting van een Rijkszuiv volgde. De werkzaamheden breidden sindsdien steeds uit, zodat thans controle wordt uitgeoefend op alle and- e zuivelproducten. Nadat Ir J, Aangenendt, directeur- generaal van de Rijksgebouwendienst, enige toelichting had gegeven op de ge dachten, door welke men zich bad laten leiden bij de nieuwbouw, zeide dr ir P. Boekei. directeur van het Zuwelwezen. in de toestemming en gelden voor de bouw van het nieuwe station een erkenning van ds overheid te zien van het belangrijke werk. dat in Leiden wordt verricht voor de export. Na de officiële ingebruikstelling maakten de genodigden, onder wie ook burgemees- ten mr F. v. Kinschot, 'n rondgang door het nieuwe gebouw. (Van onze corres pondent). „Dit is de mooiste dag van mijn leven" stamelde „Ome Jan" van Zutphen, de grote stryder tegen de tuberculose, toen hij in zijn woning aan de Loos- drechtse Weg te Hilver sum gisterenmiddag on verwacht H.M, Koningin Juliana op bezoek kreeg. H.M., die samen met haar hofdame jkvr. Repelaer van Driel omstreeks half vier arriveerde, bleef langer dan een uur met hem praten over zlin imposante levenswerk, dat zijn bekroning kreeg met de bouw van het sanatorium „Zonnestraal" te Hilversum. „Zo dikwyis heb ik al van u gehoord, dat ik ook eens persooniyk met u kennis wilde maken", zeide de Koningin aan Ome Jan deze ver telde rijn hoge Gast over de ontmoetingen, die hy had met Koningin Emma en Prins Hendrik, Over een van rijn. ontT°ejA"- gen met Pnns Hendrik vertelde hij een anecdote. Het gebeurde bji de viering van bet vijftig jarige bestaan van de Amsterdamse Vereniging „Liefdadigheid naar ver mogen". Bij deze jubi leumviering zelden tal rijke sprekers te hopen, dat de vereniging nog vele jaren zou blijven be staan; onverwacht was Ome Jan toen opgestaan: „Ik hoop, dat de vereni ging spoedig ter ziele is, want dat zal betekenen, dat deze liefdadigheid naar vermogen niet meer nodig is" Er viel toen een pijnlijke stilte. Prins Hendrik stond op, liep op Ome Jan toe en zei voor iedereen duidelijk ver staanbaar: „U hebt groot gelijk", „U hebt een goed ge heugen" zei de Koningin na dit verhaal. „Als een Ijzeren pot" was het antwoord. „Hoe gaat het met Uw kinde ren Majesteit?" „Ze maken het heel goed" luidde 't antwoord van de Vorstin. En toen Ome Jan Haar vroeg of hij de Prinsessen een boek mocht toesturen waarin h\j dan zelf een opdracht wilde plaatsen zeide H.M., dat zii dat op hoge prijs zou stellen. „Ik zal de Prinsessen vertel len van welk een groot en goed mens zli dit cadeau hebben gekre gen". „U zult het wel ont zettend druk hebben". 's Morgens om half zeven zit ik al achter m'n bureau schrijf 'n artikel en wacht op de ochtend post", vertelde Ome Jan. Maar dan doet u •s "middags zeker een dutje?" informeerde H.M. „Oh nee, dat doe lk nooit, want als je dat doet. word je oud". „Hoe laat gaat u dan slapen?" „Als ik geen spreek beurten heb de vorige winter waren het er 44 ongeveer half twaalf". „Maar wordt u dan nooit moe?" wilde de Koningin weten. „Nooit Majesteit", al dus Ome Jan, „de belang, stelling voor het leven houdt een mens jong". Tüdens het gesprek kon Ome Jan op een ge geven moment zijn ont roering toch niet de baas blijven. Dat was toen hij vertelde, hoe de Duitsers in de oorlog de Joodse patiënten uit het sanato rium hadden weggevoerd en hij besefte dat velen nooit meer zouden terug keren. Hij vertelde ook van zijn grote ideaal: de houw van een meditatie- en recreatiecentrum bij „Zonnestraal". Een ideaal dat via een inzameling ter gelegenheid van zijn negentigste verjaardag vandaag zal worden verwezenlijkt. Vóór haar vertrek naar Soestdyk bedankte Ome Jan H.M. ontroerd, dat zy als beschermvrouwe is opgetreden van het hul digingscomité voor zlin verjaardag. Met een hart boordevol vreugde zag hö' de Vorstin-vertrekken. Omdat Ome Jan van daag de gehele dag in Amsterdam is om te wor den gehuldigd en te reci piëren, zyn hem gisteren reeds vele gelukwensen aangeboden, waarvan ook enkele in muzlkaile vorm. In de ochtenduren kwam de volledige jeugd van een naby gelegen school met de Bybel hem een aubade brengen, waarbij een grote mand met fruit en 'n aardig bedrag voor de inzamelingactie van „Zonnestraal" werd aan geboden. Om half zeven, 's avonds kwam de AVRO met een verrassing. Om streeks die t\jd arriveerde er 'n orkestje, acht man sterk, als Gooise boeren gekleed, dat gedeelten uit „Die Dorfmusik" van Mozart ten gehore bracht. Tijdens deze serenade, die door de radio werd uit gezonden, werd Jan van Zutphen voor de micro foon geïntervieyvd. De laatste muzikale hulde van de dag werd de 90-jarige gebracht door „De stem des volks", die enkele lieder"- kwam zingen. Behalve Z.Em. Kardinaal De Jong heeft ook Z.H. Exca mgr dr B. J. Alfrink, aarts bisschop-coadjutor van Utrecht, en wel namens het Hoogwaardig Episcopaat, een protesttelegram verzonden aan Z.H. de Paus, n.a.v. de arrestatie van de Poolse Primaat. Het telegram luidt: „Namens het Hoogwaardig Nederlands Episcopaat en al onze gelovigen betuig ik aan Uwe Heilig heid onze hevige verontwaardiging over het brutale geweld, dat de kardinaal-pri maat en de hiërarchie van Polen wordt aangedaan en dat een belediging is van de Kerk en van Uwe verheven persoon. Wij bidden God onze vervolgde broeders te beschermen en Uwe Heiligheid te willen troosten en betuigen onze trouw aan de Kerk en aan Uwe Heiligheid. w.g. B. ALFRINK. De hoogwaardige bisschoppen sporen aan om in deze Octobermaand door vurig gebed en vooral door het deelnemen aan de gebeden van de Octobermaand in de kerken, Gods zegen te vragen voor de ver volgde Kerk achter het IJzeren Gordün. Voorts verneemt het K.N.P., dat de hoog waardige bisschoppen zullen toestemmen, dat Zondag, 11 October a.s. het Allerhei ligste enkele uren wordt uitgesteld, om de gelovigen gelegenheid te geven byzonder voor de vervolgde christenen van Oost- Europa te komen bidden. Naar aanleiding van dc gewelddadige maatregelen, die de Poolse regering ge nomen heeft tegen de Kardinaal-Primaat van Polen, heeft Zyne Eminentie Johan nes Kardinaal de Jong het volgende tele gram verzonden aan Z. H. de Paus: „Bewogen door het geweld, dat één der leden van het H. College, de Kardinaal- Primaat van Polen, wordt aangedaan en door de belediging van dc Kerk en de verheven Persoon van Uwe Heiligheid, bid ik God dc vervolgden te willen zege nen en Uwe Heiligheid te willen sterken", w.g. Johannes Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. Gistermorgen omstreeks half twaalf is de zestigjarige weduwe D. van de H.-H. te Winterswijk dood in haar woonkamer aangetroffen. Zij was door kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Toen de melkboer gistermorgen geen gehoor kreeg, informeerde hij bij de fa milie B., bij wie mevr. Van de H. in woonde. Men trof haar in de woonkamer aan, liggende naast haar stoel. De haard was nog aan en het licht in de kamer brandde. Uit het onderzoek is gebleken, dat roet dat zich in de schoorsteen had aangezet, in de pijp was gevallen, waardoor deze verstopt was geraakt. Bovendien had de vrouw de haard afgesloten, waardoor zich kolendamp had ontwikkeld. De aan de Grote Oceaan gelegen Mid den-Amerikaanse havens El Salvador en Guatemala worden reeds gedurende tien dagen door hevige stormen geteisterd. Het binnenlopen en uitvaren der havens is zeer moeilyk geworden en het scheep vaartverkeer is dan ook vrywel tot stil stand gekomen. Honderden Midden-Amerikaanse steden hebben, als gevolg van dezelfde stormen, te lyden van overstromingen en zyn van de buitenwereld afgesneden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5