DE VADER der Christenheid Kinderziekten der Democratie w; Nieuwe Bondsdag begint met pleidooi voor Duitse eenheid Nederl. standpunt ongewijzigd UTRECHT KAN VLEUGELS UITSLAAN Dollaraankooppolitiek van de Ned. Bank Tentoonstelling in het kader van de Deense Week over de Moeder der Christenen s-g In het hoofdstedelijk museum Hoop op opheldering in liet mysterie van Maverling IV. Onze democratie en „Quadragesimo Anno" Prinsjesdag-stemming" in Bonn De klein-Europa-conferentie te Rome Overziclit Eerste Kamer Grenswijziging ook door Eerste Kamer goedgekeurd Ankie van Kooy en Max Tailleur uit Amerika terug "•«.Som »;;g«rieS?*s Internationaal Actie comité voor Kardinaal Mindszenty Titanenstrijd bij Ouwerkerk Kapitein van Naboland naar huis Koersverhouding weer in normale banen PAGINA 7 WOENSDAG 7 OCTOBER 1953 Klassicisme mpressionistendoop Abstracten IN OPTOCHT NAAR DEN HAAG Larense automobilisten willen veiligheid Drie groepen modernen M. Zieler E. F rederiksen Praag bereid geheime papieren van Keizerin Elizabeth uit te leveren door Dr JOS. CREYGHTON S.J De Vos en de geplukte kip Bezoek van parlementariërs Veranderd beeld MGR. KRAMER NAAR KATWIJK Gezondheid hersteld Deense schilders van deze tijd J vu nenen verzuimen niet, bij al bet beste dat zij ons deze e uien e te genieten geven, ons ook hun schilderkunst te laten week van hun c ijfeld GOk zelf Wel weten dat hun meest genietelijke «en, alzullenzyong prestaties m van voor honderd en vijftig jaar valt er zelfs niet zo Jeen Deense schilderkunst aan te wijzen. Maar in 1816 kwam i ..uir>ffer Eckersberg, die enige jaren in de leer was geweest te L anjs nj te Rome, naar zijn vaderland terug en begon er school te maken. Als jongeling bad hij overigens reeds de akademie te Kopenhagen bezocht, .Lor Skandinavië lag daar wel het middelpunt van kunstactiviteit zelfs uit Finland was er menig kunstenaar werkzaam. Maar buiten dat Noordelijk gebied had dit centrum niet de minste betekenis. I>e sohool van Eekersbemg kenmerkte zich minder door beziel'®® en levenwekkend élan dan door stille eenvoud en zuivere gevoeligheid. Evenals da meester zelf had ook zijn school voorliefde voor bet kleine formaat. Mum beste dingen waren te vïn- idien in landschapjes, P°rt- trertjes en interieurs, waarin zij wellicht altijd wat jbur- igerlijk realistisch weven, maar vaak ook in 9^roCHn vaffige dichterWkte^om^ roeringen w^^rwijs. op zuivere ^Va-rentogien Kre®enn langer en dieper m doe" met figurale adem t etc., élan brach- co-mipe- niaoit vender dab Zlevensgrote maoifesta- ®fen va-n louter onmacht en igebrëken- Eckersberg vertegenwoor digde m Denemarken het fclaesioisme in de sehilder- jcurast, en hoewel hij dat heel wat minder éclatant deed d'rn zijn beroemde tijd en landgenoot TborweCidsén het kl-ass ieisme in de beeldhouw. kunst, kan men toch slechts van het zijne zeggen dat het een Deens klassicisme was. Het was Deens omdat heit stil en vriendelijk, beschei den en vain een zuiver ge voel was. Even Deens inge togen was ook het Bieder meier van zijn leerling Köb- ke en die romantiek van b.v- een Johan Lundtoye. iets onuitstaanbaar nuchters en sentimen teels in zijn doeken, beide van zeer bur gerlijke oorsprong, maar in een won derlijk roodaangelopen, van tussen de armen der moeder omkijkend babykopje, treft hij plotseling met de macht van een stekende expressie: de ogen in dat nau welijks geboren mensenjong branden van een hete. onbeheerste roofdrift. Rasmus Nellemann en Robert Risager Larsen vormen met hun reeds ver doorge voerde abstractie de overgang naar de beide overige groepen, n.l. die der meer spontane, surrealistische abstracten endie der streng geometrische, meer leerstellige abstracten. Bij de spontanen treft men werken van Ejler Bille en Egill Jacobsen, die allebei behoren tot de dertien die er heden van dat slag over heel de wereld in een dozijn «aan- maar ook reken ik tot hen de ge broeders Arne en Kjeld Hansen, die in weerwil van de constructieve beheersing en strakke geometrie, op bijzonder fijnge voelige en stemming-wekkende wijs iets van echte mensenpsyche op hun doeken wisten over te dragen. Beide zijn mees ters in het gedragen en monumentaal han teren van nobele kleur-accoorden. Kjeld Hansen doet sterk denken aan sommig werk van Manessier. Wat de laatste groep betreft, die der leerstellige abstracten, zg is ook in Dene marken slechts een gemeenschap van bur- gers-van-de-verfplank. Zij kan ook vol strekt niets anders bevatten, zo min in Denemarken als waar ook ter wereld. In de afdeling grafiek zal men de beste indruk bewaren van Hans Höier (met de houtsnede „Mensen"), Jane Muus bij zonderlijk haar „Kruipend kindDan Sterup—Hansen („Oorlogsblinden" nr. 17), de etsen van Herman Stilling, Karen Westman met „Man en Kind", en de reeds genoemde Leeuwen van Zieler. De Deen se grafiek maakt een bétere indruk dan de Deense schilderkunst. K. S. (Van onze correspondent) In Laren is men er zich terdege van be wust, dat het uiterst gevaarlijke kruispunt waar de Rijksweg no. 1 gesneden wordt door de weg van Hilversum naar Laren een kruispunt waar jaarlijks vele on gevallen met ernstige afloop gebeuren dringend moet worden verbeterd en dat deze verbetering met bekwame spoed zal moeten worden uitgevoerd. De Larense autobezitters in totaal enkele honder den hebben thans besloten in een lange rij auto's naar Den Haag te trekken om minister Drees een petitionnement over deze kwestie aan te bieden. Daarop zullen alle handtekeningen van de Larense in gezetenen prijken. Voorts zullen grote in stellingen, waaronder de Hilversumse Philips-industrie, de Nederlandse buurt spoorweg Maatschappij, dei P.T.T. en Vei lig Verkeer" adhaesie met dit petitionne ment betuigen. De buurtverenigingen en vrouwenorganisaties zullen zich belasten met het ophalen van de handtekeningen. Zo had. bü het ingaan de tweede helft der vorige eeuw, Denemarken als eerste der Scan dinavische landen contact gemaakt met de grote traditie in de schilderkunst van Europa, en tevens daarin het begin ge legd van een nationale schilderkunst. Buiten de schilders zelf werd er overigens niet veel belangstelling voor die kunst gevonden. De jongisten bleven daarom uitzwer men naar elders. En, was het eerste con tact met de traditie voornamelijk via Rome tot stand gekomen, na 1870 heeft vooral München het verdiept en verbreed, tegelijkertijd echter begon Parijs zijn biologerende invloed als overal elders ook op de Denen uit te oefenen, en daar rochten de tallozen van hen die er zich vestigden niet de traditie, maar de stout moedige moderniteit. Men heeft er wel eens op gewezen, hoe het gebrek aan verfijning van het schil derkunstig begrip der Scandinaviërs me de blijkt uit het opvallende feit, dat zij bij voorkeur in de leer gingen bij mees ters van het tweede plan, als Bastien Le page, Chermite en Breton, terwijl zij Manet, Monet of Degas passeerden. De in het Noorden zo beroemde Deen Peter Kröger is er dan ook een voorbeeld van hoe probleemloos, zelfgenoegzaam en bravoureus oppervlakkig hun impressio nisme kon zijn. Intussen blijkt tot op de dag van van daag die impressionisten-doop voor de Deense schilderkunst een blijvende bege nadiging zij heeft er de kleur leren zien en gebruiken, en deze is sedertdien het voornaamste inspirerende object gebleven van al haar latere experimenten, ',t dui delijkste en meest continu-e verbindings teken harer ontwikkeling Dat blijkt o°k °P de huidige tentoon stelling in het Stedelijk Museum te Am sterdam, waarop „Deense moderne expe- aan ons worden voorgesteld rimcntelen aan ons als de jongste generatie uw overi. derkunst, een gegeven wa besluiten gens onverstandig zou zyn te besluiten dat er dus geen jonge V ggo Johansens «net Stemmige levenstaferelen of viinem Hammerhöys met poëtische interieur meer zouden zijn in Denemarken. Er zijn in de gepresenteerden een drie tal naar de geest min of meer samenhan gende groepen globaal te onderscheiden. Vooreerst degenen, wier voorstellingswe reld niet haar herkomst uit visuele erva ring tracht te verdoezelen. De sterkste uit deze groep lijkt mij Henry Heerup, wiens naïeve maar levensvreugdige concepties op enorme formaten, in onbeholpen en toch soms fascinerende vormen, met zware kleuren beklonken zijn. De boerse, zwaar geheel vreemd aan dej ^teloos in de werk, en toch is er iets gew ulirn0r geest die er van uitgaat en ve De Katvan Mogens Zieler. In meer dan een opzicht doet Heerup mij denken aan de raadselachtige Vlaam- se expressionist Brusselmans. Mogens Zieler is zeker een knapper tekenaar, of liever: een habieler. Hij heeft veel in Frankrijk geleerd. Toulouse Lau- trec gaf hem „In zwarte rok" in, maar de figuur mist samenhang evenals de com positie. De kleur wil het niet „doen" in dit stuk. Nog minder in zijn „sparren in maneschijn" met kitschige sterren en le lijke boomvormen. In „de Kat" lijkt zijn streven om kleur te vinden en compositie te verantwoor den ten bate van een middelpuntige ex pressie (i.e. het loeren van de kat) het best geslaagd. In het omvangrijke doek „Mais" is hij, geloof ik, toch meer zich zelf. Noch de toets, noch de kleur, noch de compositie die hier spontaner aandoen, vertonen daarin zijn reminiscenties aan pointillisten en divisionisten. Hetgege ven is speelse fantasie, uit het reeel ge ziene opduikend als de aap uit de mouw, in casu negerinnetjes uit de maïskolven. Iets dergelijks geeft zijn lino „Leeujven in hoog gras", in die prent is hij op zijn zuiverst; zonder de problemen die de kleur en een groot formaat hem stellen bliikt hij spiritueler, geestiger. Het bij onderzoek van de toets in zijn schilderij en reeds rijzend vermoeden dat Zieler eigenlijk geen schilder is, wordt in die prent bevestigd. Ook het doek „de slak ken", uitverkoren als „schilderij van de week" verandert daaraan niets. Ook Erling Frederiksen behoort tot da onderhavige groep. Hij is een epigoon van de luministen en beeldt met noorde lijke zakelijkheid het sociale leven van alledag uit, meest moeders met babies. Zijn tekening is zwak. Er is tegelijkertijd Met deze plechtige volzin opent onze H. Vader de Paus zijn Encycliek „Fulgens corona gloriae". Het jubeljaar der dogma verklaring van Maria's Onbevlekte Ont vangenis, dat 8 December 1953 ingaat en dat de Paus tot een Maria-jaar wil maken, diende dan ook wel plechtig te worden aangekondigd. Verder echter ®aaktf de5® nieuwe Encycliek op mij niet mee:r de indruk van plechtstatigheid, ondanks het sierlijke latijn en de lange v°lz®"e"' vooral in het eerste, leerstellige gedeelte. Dit rondschrijven is veeleer een brief van een bezorgde vader, van een vader die soms oud lijkt en vanuit een grote levens ervaring vermanend zijn stem vernen, soms echter spreekt met het hart van een jongeman, die bij zijn moeder om raad en hulp gaat. De Paus geeft eerst een leerstellige be- schouwing, waarin hij heel in het kort doorloopt, wat de H. Schrift en de over levering ons leren over de Onbevlekte Maagd, en waarin hij ons laat zien, hoe dit dogma samenhangt met het dogma van Maria ten Hemelopneming, dat „als net ware de bekroning en aanvulling is van het eerste privilege van Maria' zodat „en de opgang èn de ondergang van haar rond wandeling op aarde met stralend licht omgeven was" De H. Vader weet, dat ons vele spreken over Maria's heerlijkheid sommige mensen kan stoten, omdat zij menen, „dat wij daardoor te kort doen aan de aanbidding van de Ene ,?°d va" Jesus Christus", maar hij wijst erop, dat de „eer die wij Maria brengen, opGod terugvalt, niet alleen omdat uit Hem, als uit de bron zelf, alle genaden en alje gaven voortvloeien, maar ook, omdat trots der zonen hun vaders zijn ken 17, 6). Maria-dcvotie mag niet bij uiterlijk heden blijven stilstaan. Een kind van Maria, en dat is iedere christen moet op zijn Moeder lijken. „Zoals alle moeders het heerlijk vinden, ais zij zien hoe haar kinderen haar eigen ge laatstrekken weergeven, zo ziet, onze Moeder Maria niets liever, dan dat haar kinderen, die Zij onder het Kruis ontving, de sierlijke lijnen van kaar zleleleven in hun denken en spreken en doen weerspiegelen". En Maria is ons een veilige spiegel, want nog stewis geldt Jesus' woord: „Doet alles wat Zij u zeggen zal". (Joh. 2,5). De stralende gloriekroon, waarmee liet allerreinste voorhoofd van de Maa"d en Moeder Gods door God werd gesierd, lijkt ons nog meer te •hitteren, nu wij de dag in herinnering roepen, waarop voor honderd jaren Onze Voorganger Pius IX z.g., op plechtige wijze onfeilbaar verkondigde. Dat de leer die houdt, dat de allerzaligste Maagd Maria m het eerste ogenblik van haar ontvangenis door een bijzondere genade van Go s hnneht en een bijzonder voorrecht, omwille van de verdiensten van jesus Christus, de Verlosser van het menselijk geslacht, van alle vlo ei erfzonde gevrijwaard is, door God is geopenbaard en dat zij daarom ooi alle gelovigen vast en standvastig moet worden geloofd. De Paus moet teruggedacht hebben aan zijn eigen jeugd, aan zijn zwerftochten als jongen door Rome's straten, waar iedere kerk haar eigen Madonna heeft, waar op de hoeken van straten en pleinen Maria staat, heel vaak versierd met bloe men en licht, en waar geen enkele, echte romein zonder groet aan voorbijloopt. Hij wijst erop, dat in dit Maria-jaar over Maria gepreekt moet worden, dat haar beelden geëerd moeten worden, haar be devaartplaatsen bezocht. Voorop moet Rome zelf gaan, dat in de Santa Maria Maggiore het prachtige mozaiek bezit van van Maria's kroning en waar „de beelte nis van Maria, „Salus populi romani Heil van het romeinse volk" ons vriende lijk toelacht". Het is de jonge vader, die van zijn Moeder vertelt. De drukkende zorgen doen echter de toon weer omslaan en één voor één wor den alle kinderen, jongen en ouden, ver loren zonen en zonen en dochters, die vaders trots en oogappel zijn, opgeroepen om tot hun Moeder te gaan en bij Haar te bidden om vrijheid voor de Kerk en om vrede voor de wereld. Het doet goed onze „Christus op aarde", gelijk de -H. Catherina van Siena de Paus graag noemde, zo over onze Moeder te horen spreken. Dr J. A. E. VAN DODEWAARD, pr. J De Tsjechoslowaakse regering lieeft er voorwaardelijk in toegestemd aan Oos tenrijk een verzegelde doos terug te ge ven, waarin zich papieren bevinden die j mogelijk licht zullen brengen in de „ge schiedenis van Mayerling", het keizerlijk landgoed waar men op 30 Januari 1889 kroonprins Rudolf van Oostenrijk en ba ronesse Marie Vetsera ^ood gevonden heeft. Men neemt algemeen aan, dat de kroonprins de barones heeft doodgescho ten en daarna de hand aan zichzelf heeft geslagen. De papieren in kwestie zijn particulie re documenten van Rudolf's moeder, kei zerin Elizabeth, de gemalin van keizer Franz Josef. Op de verzegelde blikken doos is een koperen plaatje bevestigd met de woor den: „Te openen in 1950". Naar verluidt werd de op de doos passende sleutel des tijds in de Donau geworpen. De doos, die nooit geopend werd, bevond zich tijdens de laatste wereldoorlog In het archief van het hof te Wenen en werd in 1945 naar Brno in Tsjecho-Slowakije gebracht, waar zij ook vroeger bewaard was, voor dat zij onder de berusting van verschil lende leden van deHabsburg-familie in Hongarije had vertoefd. In Oostenrijkse regeringskringen werd Dinsdag verklaard, dat Oostenrijk, na ge ruime tijd onderhandeld te hebben, thans de toezegging had ontvangen, dat Praag bereid is de papieren terug te geven op voorwaarde, dat Oostenrijk de in Wenen vertoevende archieven van de Tsjechi sche nationale verzekeringsbank, die daar in de oorlog terechtkwamen, zal uitleveren. Dat de papieren licht zullen brengen in de nog altijd niet geheel opgehelderde zaak-Mayerling is overigens niet rneer dan een verwachting. Men neemt aan, dat keizerin Elizabeth, die 55 jaar geleden door een anarchist om het leven werd ge bracht, aan de doos haar persoonlijk tes tament en haar memoires heeft toever trouwd. ij hebben in ons voorgaand artikel gewezen op enkele uit latingen van Paus Pius XII, waaruit blijkt dat deze zich over de toestand, waarin onze democratie ver keert, zorgen maakt. Wij mogen misschien, voordat wij verder gaan, pogen, nader te verklaren, waarin deze zorgen bestaan. Overal is thans het leven der naties ver splinterd door de blinde cultus van de ge tal-waarde. De bugrer is kiezer. Maar aIs zodanig is hi.i in werkelijkheid s1echts een der eenheden wier som een meerderheid of een minderheid vormt, welke door de ver schuiving van enkele stemmen, zelfs van een enkele stem, in het tegendeel kan om slaan. In het oog der partijen, telt hij slechts voor zijn waarde als kiezer, voor de steun die zijn stem geeft; van zijn positie en zijn functie in het gezins- en beroeps leven is geen sprake". (Van deze passage bestaan twee Osseva- tore-lezingen. Wij gebruiken die van de „Osservatore Romano" van 8 April 195o, cue de laatste is). Dit wil dus zeggen dat zelfs partijen tot welker program de verzorging der natuurlijk-maatschappelijke bindingen behoort, die bindingen uiteenrukken door hun politieke activiteit. Door de wijze waarop zij hun macht opbouwen. Zij breken met de ene hand af wat zij met de andere opbouwen. De hand die afbreekt is uiteraard de sterkste. Want wat, nietwaar, is een program, wanneer men de macht niet heeft om het uit te voeren? Doch laat ons trachten van meer nabij te zien wat de Paus bedoelt. Wij moeten ons herinneren wat Hij in zijn Kersttoespraak van 1944 heeft gezegd over het verschil tussen volk en massa, en wat de Encycliek „Quadra- gesimo Anno" zegt over de heden daagse versplintering van het maat schappelijke leven. Over het eerste hebben wij verleden week gesproken; de massa, zijnde het geheel der staatsgemeenschap zónder die veelvormige bindingen, verschillen en ongelijkheden die haar tot een organische eenheid (een volk) maken, is de aartsvijand der democratie. In „Quadragesimo Anno" lezen wij: „door de kwaal, die wij individualisme noemden, is het zo ver gekomen, dat het eens zo rijke en door de verschil lende groeperingen harmonisch ont wikkelde sociale leven totaal is ont wricht, ja zo goed als uitgeroeid en er bijna alleen nog maar losstaande in dividuen zijn overgebleven". Het is duidelijik dat er tussen beide uitspraken verwantschap bestaat. Mij mogen zeggen dat Paus Pius XII in zijn Kersttoespraak vam 1944 de maat schappelijke beginselen van „Quadra gesimo Anno" op het politieke leven, speciaal op het vraagstuk der demo cratie, toepast; en dat Hij in 1951 (m de passage die wij citeerden) de oorzaak aanwijst, waarop deze toepas sing berust. Deze oorzaak is dat onze politieke partijen, wanneer zij zich tot de kie zers wenden, de organische bindingen die de gemeenschap tot volk maken, verwaarlozen. Zjj richten zich niet tot het volk, maar tot de massa. Zij bevorderen het individualisme, waar over de Encycliek spreekt. Zij rusten op datgene, waarin de Paus de aartsvijand der democratie ziet, de gemeenschap als massa. Wij zouden vandaag met twee op merkingen willen eindigen. 1. Het oefenen van een dergelijke cri- tiek staat niet gelijk met verwerping van hetgeen de partijen verrichten. Wij moeten hier, zoals altijd uitgaar» van de gegeven situatie, en pogen daar in het best mogelijke tot stand te bren gen. Wat de partijen verrichten, kan niet blijven rusten totdat de vereiste hervormingen voltrokken zijn. Even- 'min als een dokter de handen in de schoot mag leggen, wanneer hij geen andere dan gebrekkige middelen be schikbaar heeft. Wanneer dus de Paus enerzijds deze critiek oefent, en ander zijds onophoudelijk op de noodzaak van politieke activiteit wijst, ligt daarin geen tegenspraak. 2. Maar des te duidelijker blijkt, hoe noodzakelijk het is, die oritiek in diep gaande hervormingsplannen te ver werken. „de (Spreu- De wens Duitsland herenigd te zien werd Dinsdag te Bonn nog eens bekrach tigd bij de constituering van de nieuwe Bondsdag. De opnieuw tot president ge kozen christelijke afgevaardigde dr Her mann Ehlers riep de 509 leden van het nieuwe parlement op, niet te rusten tot dat de onzalige splitsing van Duitsland zal zijn overwonnen. De presidente van de Bondsdag, de li berale Berljjnse afgevaardigde Frau Marie Lueders verklaarde onder eenstemmig ap plaus: de toetssteen voor de echte vre deswil van de grote mogendheden zal zijn: of en in hoeverre zij bereid zijn voor ons de weg naar hereniging te openen. Vóór de Bondsdag, bijeen kwam, had de Evangelische bisschop van Berlijn, dr O Dibelius, Jjjdens een kerkdienst in Bonn de afgevaardigden opgeroepen ook in het vraagstuk der Duitse hereniging de christelijke liefde te laten meespre ken, die wellicht bedenkingen zou kun- nen overwinnen. Tijdens een katholieke kerkdienst, die ter gelegenheid van de opening van de Bondsdag werd gehou den heeft de aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, 't parlement gevraagd „de staat niet nog meer macht te geven Buiten het opnieuw uitgebreide gebouw van de Duitse Bondsdag leek het voor de opening der zitting een kleine prinsjes dag. Honderden belangstellenden waren er samengekomen om dr Konrad Ade nauer bij het betreden van het witte huis toe te juichen. In de tijdens de parlemen taire vacantie uitgebreide zittingszaal van de Bondsdag wierpen tientallen schijn werpers van film- en televisie-operateurs hun licht over het met ruim honderd leden uitgebreide parlement. In de enorme zaal domineerde een grijze adelaar, geflan keerd door velden van gouden korenaren, achter de zetel van de voorzitter. De hoge tribunes waren gevuld met vertegenwoor digers van het diplomatieke corps en vele honderden journalisten. De enige lege bank in de zaal was die der regering. Dr Adenauer en zijn demissionnaire minis ters hadden op de banken der afgevaar digden plaats genomen. Eerst Vrijdagmid dag zal de nieuwe Bondsdag dr Adenauer als kanselier herkiezen en hij heeft ge weigerd voordien enige bijzonderheid te geven over de wijze, waarop hij de nieuwe regeringsploeg wil vormen. De plaats van de overleden Berl(jnse burgemeester Ernst Reuter op de banken van de Bondsdag was met een krans ge dekt en de aanwezigen herdachten hem staande als symbolische figuur voor de hoop op de vervulling van onze laatste grote politieke wens, zoals Frau Lueders zeide. De conferentie te Rome, waar plaatsver-dellij k te houden directe en algemene vangers van de zes ministers van buiten-1 verkiezingen voor het parlement van de - tr I u cnilnrj iandsc zaken van „Klein Europa" sedert twee weken aan de grondwet van de Europese politieke gemeenschap werken, heeft "iet geleid tot wijziging van het Nederlandse standpunt, aldus heeft het A.N.P. uit welingelichte bron vernomen. De voornaamste punten, die dit stand punt kenmerkten, waren ten eerste de op vatting, dat een Europese politieke ge meenschap niet met succes kan worden verwezenlijkt als zij niet hand in hand gaat met een economische gemeenschap, en ten tweede het bezwaar tegen onmid- „Ik ben maar teruggegaan, mijn hart trok te veel naar het Rembrandtplein, naar Amsterdam Dit zei Max Tailleur toen hij gisteren aan boord van het s s Nieuw Amsterdam jn de Rotter damse haven terugkeerde uit Noord- Amcrika waar bij drie weken iS geweest - een pracht-tijd" is *W commentaar - moeën OP doen voor ziin voor zijn ideeën' te om nieuwe ideeën op zaak in Amsterdam. Hij zegt „boordevol mei 21Aan boord van de „Nieuw Amsterdam^- bevond zich eveneens Ankie Ko0y haar filmnaam is nu Amka van die in de Verenigde Staten bij de en de film successen heeft geboel Max Tailleur en Ankie van Kooy ben aan boord tijdens de reis nog e avond verzorgd, waaraan de concert-pia niste Maria Theresie Rodriguez neen medegewerkt. Anika van Kooy gaat binnenkort naar Berlijn °m daar in televisiefilms op te 's-GRAVENHAGE, 6 October 1953. Het wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van de gemeente Utrecht en randgemeenten is heden in de Eerste .Ea rner zonder hoofdelijke stemming aange nomen met aantekening, dat de heren Reijers, Gerretson en Vixseboxe (C.H.) geacht wensten te worden te hebben tegengestemd. Minister Beel had geen moeilijke taak, toen hij in de avondvergadering dit wets ontwerp had te verdedigen. Alleen de C.H. hadden zich bij de algemene be schouwingen tegen het ontwerp ver klaard. De minister herinnerde eraan, dat de voorbereiding van dit wetsontwerp nog was geschied door minister Van Maarse- S7iin eigen opvattingen weken hier Jn daar wel wat af, maar dat was toch 61 i fan Principiële aard. Waar dit wel het gevM was, sprak hij zijn onaanvaard- pelijke regeling, kon vo gQphef- deze zaak geen eP10?81"?.,^ uitimum re- finlZln gf?lcnle"t Pan een remedium zijn. Hier was eviueniu utrecht. verdere ontplooiing van de stad De beoordeling van ieder geval van annexatie op zich hield tevens in, dat wetsontwerp geen precedent kon schep pen voor andere gemeenten. Wat de gemeenschapsraden betreit, meende de heer Beel, dat de regering ver was gegaan door deze raden beperkte uit voerende bevoegdheid toe te kennen. Voor ordonnerende bevoegdheid achtte de regering de tijd nog niet rijp. Eerst zou men de ontwikkeling van deze raden en tTedem Op haar" programma "staan vóórts heltrpPp°P Jan deT commissie-De Quay ion aan Rnmo. „v, Daviic in Januari moeten afwachten. Later kan men even- bezoeken aan Rome en Parijs. In Januari w™™n. naier xan eaat ze terug naar dê Verenigde Sta- ,tueel to erruiming overgaan, ten waar, zoals ze verklaarde, contracten Ue districtsgedachte was door de rege- cp haar liggen te wachten. Ging met in haar algemeenheid afgewe zen, doch alleen in het onderhavige ge- val. Zoals de heer Sassen het zag, zou men twee soorten gemeenten krijgen, naast de bestaande'gemeente, de districts gemeente wat een discriminatoire wer king zou hebben. Overigens zou de Staats commissie-De Quay dit hebben te bezien. De minister drukte tenslotte de ge meente Utrecht op het hart de gemeen schapsraad een eerlijke kans te geven. Over die gemeenschapsraad had voor de minister aan het woord kwam, ieder wel zo het zijne te zeggen gehad. Deze raad heeft speciale bevoegdheden, de leden hebben parlementaire immuni teit en zij kiezen uit hun ®ldden een voorzitter en secretaris. Zij hebben geen verordenende, wel adviserende bevoegd heid. Hiertegen had de heer Van Wal- sum zich gekeerd Rotterdam kent namelijk wijkraden met het argument, waarom dan voor andere gedeelten van Utrecht dan Zuilen de gemeenschapsraad door de regering was afgewezen. Hij noemde dat gelegenheidswetgeving en hij zag Zuilen meer als een administra tief proefstation voor de commissie-De Quay, die zich met dit vraagstuk bezig houdt. Vond de heer Reyers (C.H.), dat de plattelandsbewoners worden opgeofferd aan het centralisme van Utrecht, de he ren De Vos van Steenwijk (V.V.D.) en Teulings (K.V.P.) betreurden het alleen maar dat de Tweede Kamer door amen- damenten het oorspronkelijke ontwerp ha? besnoeid. De heer De Vos van Steen- wiik voegde daar echter aan toe: maar toch liever een geplukte kip, Enedaatalzlgten kde Vos, zei de heer Wendelaar daarop. De heer Teulings had zich geheel aan de grote lijn van het ontwerp gehouden, namelijk aan u vraag: annexatie of niet. Dat moet men in ieder geval op zichzelf bezien. Hier was wijziging van de grenzen noodza kelijk en urgent. Over de wenselijkheid bestond geen twijfel, ook met bij de te genstanders. Wegens de urgentie was het onmogelijk het rapport van de commis sie-De Quay af te wachten. Uit Zuilen had men een beroep gedahn op het rechtsgevoel, maar de heer Teulings zet te uiteen, dat men dit beter objectief kon beoordelen en dat de geschiedenis in an dere gevallen, waarin óok de ernstigste bezwaren waren aangevoerd, had aange toond, dat de annexatie tenslotte geen enkele practische moeilijkheid had opge leverd. De heer Sassen (K.V.P.) maakte nog enig voorbehoud. Hij wilde eerst van minister Beel antwoord hebben op de kwestie van de gemeenschapsraad, die hij meer bevoegdheden wilde toekennen en iets meer weten over de distnets- gedachte die de heer In 't Veld (P.v.d.A.) intussen nog niet rijp achtte voor een bespreking in dit kader. Overigens ging de heer Sassen de heer Van Walsum te lijf, wiens standpunt hij een machts- en geen rechtsstandpunt noemde. De districtsgedachte respecteerde de zelfstandigheid der randgemeenten en de bewering van de heer Van Walsum over de haven van Rotterdam, die over de grenzen heen in andere gemeenten zou komen te liggen, zou, naar de heer Sassen meende, de harten in Spijkemsse, Heenvliet en Rozenburg wel met snel ler voor Rotterdam doen kloppen. Merkwaardig was overigens nog, dat de ar. in de Eerste Kamer bij monde van de heer Tjalma verklaarden voor het ontwerp te zullen stemmen zulks in tegenstelling met hun a.r.-broeders in de Tweede Kamer. Van de gemeen- schapsraad verwachtte de heer Tjalma overigens geen resultaat, hij vond dit een incidenteel experiment, dat hij met belangstelling tegemoet zag. Wel ver langde hij, dat hieraan geen consequen ties voor andere gemeenten als Den Haag, Haarlem en Groningen zouden zijn te ontlenen. Op al deze argumenten ant woordde minister Beel in de avondver gadering. zoals wij u hierboven mede deelden. En met het resultaat als in de aanhef vermeld, zodat Utrecht nu een stuk groter is geworden en in Zuilen c.s. de vlag nu wel halfstok zal hangen F. S politieke gemeenschap. Recente berichten uit Rome, die de in druk wekten, dat de Nederlandse dele gatie laatstgenoemd bezwaar zou hebben laten vallen en dat omtrent het systeem der verkiezingen volledige overeenstem ming zou zijn bereikt, schijnen een on juiste voorstelling van zaken te hebben gegeven. Weliswaar moet de Nederlandse delegatie zich ten aanzien van de verkie zingen minder schrap hebben gezet dan op het stuk van de economische integratie, waaraan de Nederlandse regering veel grotere waarde hecht, maar van overeen stemming omtrent dit vraagstuk is toch nog geen sprake. De Nederlandse dele gatie blijft van mening, dat een over gangsperiode van enige jaren nodig is, voordat tot directe verkiezingen voor het Europese parlement kan worden overge gaan. Daar de conferentie te Rome waar-, schijnlijk a.s. Donderdag zal eindigen, mag nauwelijks worden aangenomen, dat voor het uiteengaan nog overeenstemming zal worden bereikt. De Nederlandse bezwa ren zullen dus opnieuw moeten worden besproken door de zes ministers^ van bui tenlandse zaken zelf, wanneer zij binnen kort in Den Haag bijeenkomen. De datum voor de Haagse conferentie is nog steeds bepaald op 20 October, maar er wordt meer en meer aan getwijfeld, of aan deze datum wel zal kunnen worden vastge houden. Het bezoek, dat enige parlementariërs uit de betrokken landen verleden week aan de conferentie te Rome hebben ge bracht, moet zeer nuttig zijn geweest. Deze parlementariërs vertegenwoordig den de werkgroep van de assemblée ad hoe der Kolen- en Staalgemeenschap, die het eerste ontwerp voor een Europese grondwet heeft opgesteld. Nederland was bij de besprekingen tussen deze groep en de conferentie vertegenwoordigd door jhr mr M. van der Goes van Naters, die ook in de voorbereiding van het ontwerp een werkzaam aandeel heeft gehad. De con ferentie legde de bezoekers een lijst van twaalf vragen voor, die betrekking had den op constitutionele problemen t.a.v. de samenstelling en functie van de senaat der politieke gemeenschap, de bevoegd heden van het uitvoerende orgaan en het bereiken van de economische integratie. De eerstgenoemde categorie van vragen werd namens de werkgroep beantwoord door jhr Van der Goes van Naters. Deze legde daarbij de nadruk op de constitu tionele en politieke noodzaak om de se naat niet „paritair" (d.w.z. met evenveel leden voor elk der zes landen) samen te stellen en bovendien geheel gescheiden te houden van de raad der nationale minis ters, welke laatste uitsluitend als onder deel' van het uitvoerend orgaan bestaat. Uit de gemeenschappelijke vergadering van de conferentie met de leden van de parlementaire werkgroep is wel gebleken, aldus de zegsman van het A.N.P., dat het Luxemburgse ontwerp met grote aandacht door de plaatsvervangende ministers is bestudeerd, en dat, ondanks alle nog be staande meningsverschillen, de geest der conferentie toch wel een zekere mate van optimisme wettigt. Precies de helft van de zaal werd be streken door de fractie van de D.U., die het gehele middenstuk vulde. Ter weers zijden hadden de relatief zeer verzwakte liberale en Duitse fracties een plaats ge zocht. De 26 man sterke groep der vluch- telingenpartij vormt in de nieuwe Bonds dag de scheidsmuur tussen de christelijken en de socialisten, die met 151 man het ge hele linkse blok vullen. Symbolisch be hoeft deze plaatsing echter niet te zijn, want ook de vluchtelingenleider Walde- tnar Kraft hengelt ijverig naar een paar zetels in Adenauer's nieuwe kabinet. Te München is onlangs een Inter nationaal Katholiek Comité gevormd, dat staat onder leiding van de Bel gische minister van Buitenlandse Za- ken, Paul van Zeeland. Het eerste doel', dat deze organisatie zich stelt is een massabeweging in het leven te roepen, dat de bevrijding van Kardi naal Mindszenty ten doel heeft, "oor gezamenlijke stappen bij de erenigde Naties hoopt men een krachtige steun voor deze actie te krijgen, aldus het K N. P. Dank zij de gezamenlijke krachtsinspan ning van ingenieurs, aannemers en arbei ders zijn thans alle gaten die in of na de rampnacht van 1 Februari 1953 in onze dijken zijn geslagen gedicht op één na, het stroomgat bij Ouwerkerk. Dit stroomgat, dat meer dan 200 meter breed en ruim 20 meter diep is, vergt thans alle aandacht. Wil meh het oude eiland Duiveland en in het bijzonder de Vierbannenpolder behouden, dan zal het nodig zijn, dat het gat bij Ouwerkerk vóór de winter gesloten wordt. De komende weken zullen beslissend zijn voor de terugverovering van het laatste stuk grond dat werd overstroomd. Dag en nacht, in sommige gevallen des Zondags moet er worden doorgewerkt. De toestand is volgens deskundigen kritiek, doch niet hopeloos. De Zweedse kapitein Oscar Lorentzen, die zes maanden in Turkse gevangenschap heeft doorgebracht na de aanvaring van zjjn schip, de „Naboland", met de Turkse onderzeeboot „Dumlupinar'' in de Darda nelles is per vliegtuig op weg naar Stock holm. Het Turkse gerecht veroordeelde hem zoals gemeld, tot een half jaar ge vangenisstraf, maar de tijd, in voorarrest doorgebracht, werd daarvan afgetrokken. De opening van het nieuwe parlemen taire seizoen geschiedde overigens zonder veel ceremonieel. De meeste afgevaardig den hadden terwille van het decorum een donker pak aangetrokken. De enige, die in een lange zwarte jas verscheen, was prins Zu Loewenstein, de adellijke „heroveraar" van Helgoland en strijder voor een „Heim ins Reich" der Saarlanders, die voor de liberale partij in het parlement is gekozen. Ook in de ran gen der christelijke partij heeft de hoge adel zijn plaats behouden: in plaats van vorst Fugger von Glott, van het bekende Augsburger bankiersgeslacht is daar nu een kleinzoon van Bismarck, vorst Otto von Bismarck aangetreden. De herkiezing van dr Ehlers tot Bonds dag-president stond bij de huidige verhou dingen uiteraard volkomen vast. De tekst van zijn inaugurale rede werd reeds vóór de stemming onder de journalisten rond gedeeld. Op 15 October a.s. zal Z. H. Exc mgr C. Kramer O.F.M., de uitgewezen bis schop van Luan in China, rijn intrek nemen in het missiecollege St. Willi- brord der paters Franciscanen te Kat wijk aan de Rijn. Mgr Kramer, die nu reeds ruim een jaar in Nederland vertoeft, is thans zover hersteld dat hij verschillende spreekbeurten heeft kunnen waarne men en op verschillende plaatsen bis- schopplijke functies heeft kunnen ver richten. Drie en twintig jaar heeft de prelaat in China gewerkt. Na drie maanden strenge kerkerstraf, waaron der zijn gezondheid ernstig leed. werd hij door de Chinese autoriteiten uitge wezen. In verband met het feit dat de Neder- landsche Bank met ingang van Maandag wijziging heeft gebracht in haar aankoop politiek ter zake van de dollars op de valutamarkt, alwaar men tot dusver nauwgezet voldeed aan de koers van 379 '/2 en inmiddels deze fixatie heeft los gelaten, zijn er allerlei geruchten ont staan als zou er iets zeer ingrijpend heb ben plaats gevonden. Vandaar dat het wel van belang kan worden geacht om even de feiten te releveren. M&ar.dagochtend deelde de Ned. Bank mede, dat men niet meer van plan was om dollars aan te kopen tegen 379 .1 zoals tot dusver. In de loop van de middag, zo weru meegedeeld, zou een nieuwe aan- koopkoers worden bekend gemaakt, het geen ook aldus voor het opmaken der noteringen op de valumarkt geschiedde. Aanvankelijk werd daarbij een aankoop- koers van 379 genoemd, waarna later door de Bank dollars tegen 378% werden aan gekocht. In de loop van vandaag n.l. Dins dagochtend, werd de aankoopkoers verder verlaagd tot 378%, terwijl men eventueel desgewenst de notering nog tot 377 zou kunnen verlagen als men hiervoor reden zou menen te hebben. Op zichzelf beschouwd schuilt in deze politiek niets bijzonders, zeker niet als men het beleid van voor de oorlog daarbij in ogenschouw neemt. Gelet op de prac- tijk, die inmiddels geleidelijk ingang had gevonden, n.l. dat de banken de dollars van de handel overnamen, waarbij een marge in rekening werd gebracht, terwijl men de zekerheid had dat de Ned. Bank de dollars tegen een vaste koers aankocht, was de valutahandel al zeer eenvoudig en volledig gesecureerd geworden. Deze rust en zekerheid werd nu door de wijziging in de aankooppolitiek plotselig verstoord, hetgeen onbèhagen schiep. Toch gebeurde er niets anders dan dat datgene Wat in feite abnormaal was, n.l. een koersfixatie ongeacht de marktver houdingen, weer in normale banen werd geleid. De Ned. Bank heeft tiu eenmaal de bevoegdheid om binnen ae gestelde marges met de koers te manipuleren. Kennelijk zijn en waren wij reeds aange land in een periode, waarin een dollar- surplus viel waar te nemen en wat lag er meer in de rede dan dat in geval het aan bod toeneemt, de koers hierbij wordt aan gepast. En aldus is geschied. In feite werd ook voor de oorlog een zelfde politie gevolgd, waarbij n.l. aan de hand van de marktpositie de aankoop- koers werd vastgesteld. Blijkbaar moet men zich in de practjjk nog aanpassen aan de inmiddels ontstane realiteit, waar in het accent meer op de vrede is komen te rusten, waarbij de zuiver commerciële principes nu eenmaal de boventoon voe ren. Met de goudaankooppolitiek, waar voor de afgelopen maanden grote bedra gen aan dollars werden ingezet, heeft de jongste wijziging niets uitstaande.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7