Nog Wet op vele zaken op te lossen de Watersnoodscliade opnieuw gewijzigd Ontvoerde Bobby Greenglease is vermoord VLUCHT uit ellende-regime Onderzoek bij 2200 vakmensen Tuinbouw in Drente Bestaansmogelijkheid voor 40 a 50 bedrijven Churchill wil naar Malenkof Persoonlijk onderzoek naar Ruskinds wil OP ZOEK NAAR DE „SCHAT VAN ROMMEL"? Russen verstaan is heel moeilijk. Doch Winston probeert t BÈ WÊÊ&^ÊmÊrnÈmmm Daders gearresteerd; lijkje gevonden MOORDAANSLAG TE ROERMOND [JDAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Kéé Donderdag 8 October 1953 WEERBERICHT Heraanschaffingskosten Geen vergoeding voor waarde-vermindering Geert kleinere woning Uit de jongste Encycliek Bidden voor jeugd en gezin Dwang Herfstsfeer 1® En nu MIJN geval! ssBl-swt «mï5oh„ra^£h3ff>i Hoofddader is vervroegd vrij gelaten misdadiger Angstpsychose in cijfers v.Rossem's Ï5M> De „Rostro" waarschijnlijk naar Corsica Mogelijkheden aan wezij Niet model Weinig werkverruiming Analyst Werkloosheid daalde tot bijna 51.000 Man schoot in drift z'n schoonzoon neer NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig tot Vrijdagavond, luidt: In de nacht en ochtend plaatselijk mist en kans op lichte nachtvorst. Morgen later op de dag over he't algemeen vrij zonnig en ongeveer de zelfde temperatuur als vandaag. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Vrijdag 9 October: Zon op 6.54 uur, onder 18.00 uur. Maan op 8.42 uur, onder 17.53 uur. Rampenfonds en uitkerin -i* T ~1 al De regering verkl: de aankoop van een vervangend pand, speciaal' van een woningwetwoning of een boerderij, zulks met toestemming van de minister van Wederopbouw en V olkshuisvesting. De commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer voor het ontwerp van wet op de watersnoodscliade 1953 heeft opnieuw met de regering overleg gepleegd omtrent een aantal punten. Als gevolg daarvan heeft de regering een tweede nota van wijzigingen aan de commissie doen toekomen. De regering meent o.m., dat Jet Y®®1" staat, dat het RamPenfodne tjisraadschade ring van de bijdrage m de£uisrai «fchade nog °ver voldoende middelen zal moeten beschikken om zUn aanvullende taak t.a.y. de immateriële schade te kunnen vervui len Aan het bestuur van het Rampenfonds is toegezegd, dat de regering zal bijsprin gen indien de gelden van dit fonds ontoe reikend mochten zijn voor het voldoen van de bijdrage in de huisraadsehade, waarbij is vastgelegd, dat het fonds de beschikking moet houden over die bedragen, welke naar het oordeel van zijn bestuur nodig zijn voor andere doeleinden. De regering zette voorts uiteen, dat men met het herstel van zoutschade nog niet voldoende ervaring heeft opgedaan, In dien het mogelijk ware deze na-schade als het ware af te kopen voor een vast be drag, zou daarvoor veel te zeggen zijn De regering aarzelt nog, of zij een vergoeding voor naschade volgens een vaste formule kan en mag geven. Zij overweegt 't tref fen van een regeling, welke mogelijk maakt om niet alleen de zoutschade te herstellen, doch tevens om de beschadigde huizen ook in ander opzicht te verbeteren. Zulk een regeling zou niet alleen voor het watersnoodgebied van toepassing moeten zijn, maar ook voor Walcheren. Het zou echter praematuur zijn hieromtrent thans reeds te beslissen. De regeling kan dus ze ker niet in dit wetsontwerp worden op genomen. Uit de commissie werd er nog op gewe zen, dat er ook na herstel (zowel van zoutschade als van andere schade) soms waardevermindering kan overblijven. Reeds daarom achtten dé leden, «ie hier op de aandacht vestigden, een regeling voor de vergoeding van waardeverminde ring wenselijk. De regering verklaarde zich tot 't tref fen van zulk een regeling echter niet be reid; haars inziens zal met de vergoeding van de herstelkosten moeten worden vol staan. Uit de commissie werd verder ge vraagd, waarom de regering er bezwaar tegen heeft, dat de getroffene een klei nere woning bouwt dan hij had. Men 20U hem dit kunnen toestaan, mits hij de gehele bijdrage maar voor de bouw be steedt. Hierop antwoordde de regering, dat bij bouw van een kleinere woning de wooncapaciteit achteruitgaat. Dit zou uit een oogpunt van volkshuisvesting moeilijk toelaatbaar zijn. De regering meende te moeten vasthouden aan haar standpunt, dat de getroffene, met behoud van het recht op de volle bijdrage, wèl «en grotere woning mag bouwen (tot 500 ^3, daarboven moet de grootte ongeveer gelijk zijn aan die van de oude woning), °eh niet een kleinere. De getroffene mag zijn bijdrage ook gebruiken voor ,Er zijn vele dingen inderdaad, waarom gij, m de huidige omstan digheden, moet vragen om de be scherming en voorspraak en de tussenkomst va.n de Gezegende Maagd. Laten zij (de gelovigen) op de eerste plaats vragen, dat met de hulp van de Goddelijke genade eenieders levensweg dagelijks weer in overeenstemming wordt gebracht met de christelijke geboden, zoals Wij steeds hebben gezegd, want ge loof zonder werken is dood en nie mand kan iets passends bijdragen tot het algemeen welzijn, tenzij hij zelf eerst een werkelijk voorbeeld voor de anderen is". „Laat hen ook smekend vragen, dat er een edelmoedige en veelbe lovende jeugd moge opgroeien, zui ver en ongerept en dat de schone bloem der jeugd niet moge lijden onder en aangestoken worden door de bedorven adem van deze wereld". Laten allen, verenigd in gebed, smeken, dat de mannen in hun volle wasdom en op hun oude dag mogen uitblinken in chmtelijke rechtschapenheid en sterkte.dat ;t huiselijke leven mog%S^ het moge ongeschonden trouw; dat het moge bloeien door een passende en opvoeding der kinderen en ge sterkt worde door waarlijk een drachtige en wederzijdse hulp' van maximaal 60 pet. van de heraan schaffingskosten wel in alle gevallen voldoende is. Daarbij hadden zij bij zonder het oog op oude auto's. De regering deelde mede, dat zij ter men aanwezig heeft geacht bij de twee de nota van wijzigingen een nieuw lid in te voegen, waardoor het mogelijk zal zijn in voorkomende gevallen, waarin daadwerkelijk goederen van dezelfde aard en in dezelfde staat kunnen wor den heraangeschaft, de bijdrage te stel len op de werkelijke vervangingskosten. Door deze bepaling zal enerzijds ten gunste van de belanghebbende een te sterke afschrijving kunnen worden ge corrigeerd, terwijl anderzijds, waar no dig- voorkomen kan worden, dat meer wordt vergoed dan de reële vervan gingskosten bedragen. De regering verklaarde niet overtuigd te zijn van de onbillijkheid van een alge mene aftrek van 50. Haars inziens zou degene, die een schade beneden de 50 geleden heeft en in deze in het geheel niet vergoed krijgt, het niet begrijpen, indien de man, die 51 schade heeft, deze vol ledig vergoed krijgt. Zij erkende echter, dat deze aftrek vooral bij cumulatie van verschillende schaden, geleden door één getroffene, moeilijkheden oplevert. Toch acht de regering het noodzakelijk het in het ontwerp neergelegde beginsel te hand haven. Dc regering deelde tot slot mede, dat zij, ten einde te voorzien in de leemte, dat geen mogelijkheid bestaat eigenaren van door de ramp licht beschadigde en door evacuatie ledig staande panden, indien zij hiertoe niet vrijwillig bereid zijn, des noods te dwingen de panden ten bate van de huurders te herstellen, bij de tweede nota van wijzigingen een daartoe strek kende wijziging heeft opgenomen. Sterk werd er op aangedrongen de af trek van 50 per geval, die men als on billijk gevoelde, te doen vervallen of al thans te beperken tot eenmaal per getrof- Sommige leden der commissie brach-1 fene in plaats van eenmaal per schade- ten ook de vraag ter sprake of een aftrek geval. :v S* Onder deze titel begint de K.R.O. mor genavond om 18.40 uur een nieuwe ru briek, waarin Louis Beumer allerlei vra gen beantwoordt over persoonlijke moei lijkheden van luisteraars, voor zover een en ander tot het werkterrein van de Ka tholieke Arbeidersbeweging behoort. De uitzendingen vinden om de veertien dagen olaats. Brieven voor deze rubriek moeten worden gericht aan het adres: K.A.B. Utrecht. ~fl dat het hem verboden was de jongen te Het lijkje van de zesjarige Bobby Gecn- glease is gisterenavond gevonden in de tuin van het huis van de vrouw, die het i knaapje elf dagen geraffineerde wijze te Kansas City ontvoerde. De Ameri kaanse recherche dfced de verschrikke lijke ontdekking gistfren te St Joseph, in dc staat Missouri, 55 kilometer ten Noor den van Kansas Cilyi Zij slaagde erin de daders twee mannen en een vrouw te arresteren. Deze geruchtmakende „nieuwe Lind bergh-affaire" heeft in de V. S. grote be roering gewekt. Op 76 September j.l. ver voegde zich bij de katholieke school, die Bobby Greenglease bezocht, een rood harige vrouw, die zich uitgaf voor Bobby's tante. Zijn moeder was ernstig ziek zo zei zij en daarom was haar ver zocht het jongetje te halen. De onder wijzeres ging op dit bericht eerst met het jongetje en diens z.g. tante naar de kapel om voor de genezing van mevr. Green glease te bidden en gaf daarop Bobby mee. Toen de ouders, hevig verontrust over Bobby's lange uitblijven, zich met de school in verbinding stelden, bleek dat hier een misdaad in het spel was. Die zelfde dag nog ontving de schatrijke heer Greenglease 'n in hoofdletters geschreven briefje, waarin verzocht werd om een losgeld ten bedrage van 600.000 dollar, te voldoen in biljetten van tien en twintig dollar. Het geld moest in 'n Amerikaanse legerzak worden gedaan, welke vervol gens bij een brug 88 kilometer ten Noor den van Kansas, in het water möest wor den geworpen. Kort nadat aan deze eisen gevolg was gègeven, werd de ouders telefonsch mede gedeeld dat zij op 5 October een telegram zouden ontvangen, dat zou aangeven waar zij hun jongen konden terugkrijgen. De 5e October ging echter voorbij, maar het telegram was niet gekomen. De familie Greenglease besefte toen, dat de gestelde Greenglease besefte toen, dat de gesteiae d dat het hem verboden was de jongen te zien. Hall, die in April van dit jaar uit de gevangenis is ontslagen hij was in 1952 wegens roof tot vijf jaar veroordeeld, maar had dank zij goed gedrag ver vroegde invrijheidsstelling gekregen! heeft bekend het plan van ontvoering te hebben gesmeed en gaf aanvankelijk ook toe ook de moord te hebben gepleegd. Later ontkende hij dit echter met stellig heid Hij ontkende zelfs maar het voor nemen te hebben gehad hem te vermoor den. Hij wierp de schuld voor dit laatste Zo zag onze fotograaf de achterbleven- den van de emigranten, die gistermiddag naar Londen vertrokken om via deze stad met de K.L.M.-Liftmaster ir Damme" een nieuwe toekomst op te bouwen in verre streken. Verdriet van een oude moeder, vertwijfeling kaast op het gezicht van een dame, die haar enige dochter ziet vertrekken en vele andere gevoelens staan op de gezichten van deze mensen weerspiegeld. iciimjii OICLIHO 1^.1* «wv.z. - -- ei misdadigers de tijd te geven z"ich uit de voeten te maken. Het lijkje van fipbby Greenglease werd aangetroffen in een plastic zak. Het kind bleek door een revolverschot gedood. Boven het graf waren bloemen geplaatst, met het doel om de graafsporen uit te wissen. De vrouw, die Bobby van school haalde, bleek de 41-jarige Bonny Brown Heady, een oude bekende van de politie, die ver schillende veroordelingen wegens diefstal achter de rug heeft. Zij bekende de ont voering, maar beweerde niet geweten te hebben,' dat de eigenlijke hoofdfiguur in deze misdaad, de eveneens gearresteerde 37-jarige Carl Austin Hail, van plan was het kind te kidnappen. Hall had, volgens haar. beweerd dat hij de voormalige echt genoot van mevrouw Greenglease was en De Studie- en Documentatiedienst van de Oostpriesterliulp puliliceeit liet resultaat van sociologische en demografische studiën, welke enige geleerden van de Vrije Universiteit te Berlijn hebben gemaakt onder 2200 Oostduitse vluchtelingen. De resultaten geven te zien, nu op zeer wetenschappelijke gronden, dat een vijfde van de bevolking vlucht. Op enkele uitzonderingen na is de vlucht veroorzaakt door de ellende van het regime. Opvallend is, dat ruim 40% Van de ge- vluchten jonge mannen en arbeiders zijn in de leeftijd van 30 tot 45 jaar; dat ruim 60% van de vluchtelingen vallen onder de leeftijd van 45 jaar (van 18 tot 45); dat op ruim 2.200 vluchtelingen er meer dan 1.500 gehuwd zijn: mensen, die dus een gezin verlaten (585), terwijl ongeveer 1000 de Oostzóne verlaten om zich bij hun ge zin te voegen, waarvan sommige leden r6| S gevlucht zijn. Ruim 500 van deze vluchtelingen be noorden tot de Socialistische Eenheids partij (S.E.D.), <je partij ogenblik de toon aangeeft in het politieke leven van de zóne! Van deze 2.200 vluch telingen waren meer dan 2.000 geschoolde arbeiders en arbeidsters, die bovendien konden bogen op een behoorlijke ontwik keling. Merkwaardig is het alleszins kennis te nemen van de redenen, die deze vluchte lingen aangeven, om hun daad met de vele bittere consequenties te rechtvaardigen. Ongeveer 15% was gevlucht om politieke redenen, waarbij duidelijk werd gespeci ficeerd,! dat een werkelijke bedreiging of 1 w1 ..Au...n^,l,tnn tlipl rlon 20% vluchtte uit angst, uit onzekerheid: men weet tenslotte nooit of men niet al lang geschaduwd wordt, of men niet reeds is ingeschreven op de lijsten van hen, die weldra moeten worden ingerekend; 14% ging heen, omdat hun geweten, hun over tuiging, niet langer meer de verdrukking kon verdragen; voor een deel was de ont eigening van hun bezit uitgesproken of nakend, terwijl qpeer dan 15% het land verliet omdat zij vergrijpen hadden ge pleegd tegen de economische orde, dit wil zeggen niet hadden voldaan aan hun le veringsverplichtingen e.a. Voor 6% was het een soort van levensmoeheid, die be sliste: het leven in het communistische land bood geen uitkomst. Hopend op een beter leven werd het avontuur derhalve miauiijj. x--- gy 37-jarige Thomas John Marsh, die reeds eerder is veroordeeld wegens het lastig vallen van minderjarigen. Marsh heeft van Hall opdracht gekregen Bobby in het huis van Bonny Heady onder te brengen. Volgens Hall heeft hij het knaapje daar buiten weten van Hall en Heady ver moord. Hall vond het lijkje in de kelder en heeft het begraven, zo verklaarde hij. Hall werd gearresteerd in een hotel te Saint Louis. Hij had het grootste deel van het losgeld bij zich. Na het ontvoeren van Lindbergh's zoontje is, in 1934, de z.g. „Lindbergh-wet" in de Verenigde Staten afgekondigd. Deze bepaalt dat personen, die een ander ont voeren, met het oogmerk losgeld te ver krijgen, ter dood kunnen worden veroor deeld. In de staat Missouri, waar de onder havige ontvoering en moord zijn geschied, kunnen moordenaars en ontvoerders ter dood worden veroordeeld, waarbij het vonnis in een gaskamer wordt voltrokken. Advertentie f. 1.40 en 1.— (Van onze correspondent) In het algemeen wordt in Zuid-Oost Drente de tuinbouw gezien als een middel om, mèt de industrialisatie, een einde te maken aan de structurele werkloosheid. Immers, zo redeneert men, de groenteteelt brengt een intensiever gebruik van dc grond met zich mee en dus ook meer werk dan de landbouw. Bovendien kan dc hui dige tuinbouw rond Nieuw Amsterdam de behoefte aan groente van de plm- 100.000 inwoners van Zuid-Oost Drente lang niet dekken. Om na te gaan in hoeverre de stichting van een groenteteelt-centrum mogelijk en verantwoord is en welke bijdrage dit kan vormen voor het oplossen van het werk loosheidsvraagstuk, heeft de gemeente Emmen een onderzoek latèn instellen doör UCtCi ICVCil WCIVl Qvuinuul uuiiiw»-, aanvaard. Ongeveer 14% had alleen per- ir C. van Gils ir J. Jacobs en de heer soonlijke motieven. W. de Wit. De resultaten van dit onder- zoek zijn gepubliceerd in een 28 pagina's iscne r,enneius- m;cciii,\udL ecu dus, die op het vervolging te verwachten viel. Meer dan Volgens een inlichting val> ^oge dipi0. matieke zijde denkt Sir Winston Churchill, de Britse premier, er over lechtstreeks in contact te treden met de Sovjetrussi- sche minister-president Malenkof, zo zy0 plan voor een bijeenkomst van wereld leiders op het hoogste plan geen doorgang zou vinden. In dit geval zou Churcnill eventueel zelf naar Moskou willen vliegen om de mogelijkheid van een bijeenkomst der „grote vier" te onderzoeken. In diplomatieke kringen te Londen re- kent men met de mogelijkheid, dat Chur chill Zaterdag a:s. tijdens zijn rede voor het jaarlijkse congres der Conservatieve partij te Margate nadere onthullingen zal doen. dat toe staat Men meent te Londen te weten, Washington het plan van Churchill juicht. De Amerikaanse regering weliswaar nog steeds zeer gereserveerd tegenover een bijeenkomst der Grote Vier op het hoogste niveau, althans in dit sta dium van de koude oorlog, omdat een eventueel mislukken van een conferentie °P dit moment noodlottige gevolgen zou kunnen hebben. Maar een voorbereidend gesprek van de Britse premier met de Russische leiders is iets anders. Te Parijs verklaarde 'n officiële woord voerder, dat de Franse regering de pogin gen van premier Churchill met warmte I begroet. Hij legde de nadruk op de Franse voorkeur voor een bijeenkomst op het hoogste niveau der Grote Vier en deelde DE „Rostro" het Ita liaanse bergingsschip dat met zoveel succes een gedeelte der lading van de „Flying Enter prise", waaronder 128.000 dollar in bankpapier wiet te lichten, zai zich waar schijnlijk naar Corsica be- liucgs iu luvtau ui""- SbliiJ n-iijiv iimi - mee, dat de Franse vertegenwoordiger in j geven, om te trachten al- rlo fnmmiccio urtni' H nfi 1 ETCnWPllCC Hoot* i *n H.o hooi uatl BOnï- de commissie voor deskundigen, welke een antwoord op de jongste Sovjet-nota voorbereidt, in deze geest is geïnstrueerd. Te Bonn toont men zich enerzijds inge nomen met het beweerde Britse plan, doch anderzijds verheelt men niet een zekere ongerustheid, over de symptomen die een mogelijke bedreiging schijnen in te houden voor het spoedig tot stand komen der Europese Defensiegemeenschap, inclusief de Duitse herbewapening. Men wijst hiel' r\r\ Ha innustp ----- -"-wapening. op de jongste uitlatingen van maarschalk Juin, op Frankrijks gereserveerde houding op de Romeinse conferentie der plaatsver vangers van de ministers van Klein Euro pa, op de Italiaanse dreigementen om de Europa-politiek afhankelijk te maken van de oplossing die voor Triëst gevonden wordt op de stemmen die hier en daar opgaan om met de Duitse herbewapening te wachten totdat contact met Moskou ge legd is. Met spanning ziet men te Bonn dan ook uit naar wat Churchill Zaterdag zal zeggen. daar in de baai van Boni- facius de veel besproken „Schat van Rommel" op te sporen, aldus meldt de correspondent van de Ga zet van Antwerpen, die 'n een bezoek heeft gebracht aan de Rostro. Toen 't Duitse „Afnka- korps" uit Tunis werd verdreven, laadden de Duitsers op een schip, dat naar Bastia (Corsica) moest varen zes zware kisten met goud, juwelen, dollars, ponden en kost bare oorlogsbuit. De waar de van deze schat werd geraamd op 300 millioen gulden. Deze kisten met haar waardevolle inhoud zouden echter nimmer in Duitsland aankomen. De vier S.S.-officieren, aldus luidt het verhaal, die met de bewaking van de schat waren belast, beseften dat de oorlog verloren was en besloten de buit te ver stoppen tot betere tijden aangebroken zouden zijn. Zij gaven een Duitse dui ker, Peter Fleig, opdracht een geschikte plaats te zoeken in de baai van Bo- nifacius, waar de schat veilig zou kunnen worden verborgen tot na de oor log. Op 18 September 1943, bij het aanoreken van de dag, werden de kisten in zee neergelaten. D'e offi cieren noteerden de juiste positie, doch zij brachten de duiker hiervan niet op de hoogte. Dezelfde dag nog kwamen de officieren in de Italiaanse oorlogs haven La Spezia aan. De zaak moest op de een of andere manier echter zijn uitgelekt, want zij werden onmiddellijk gearresteerd en voor de krijgsraad ge bracht. Na een kort proces wer den de vier officieren ge fusilleerd, terwijl Fleig. die kon bewijzen op bevel van een superieur te heb- gehandeld, tenslotte vrijgelaten, de oorlog poogde de schat terug te- Hij ging in 1946 Corsica, doch de juiste plaats kon hij niet meer bepalen. Hij vond ook geen geldschieter voor het kapitaal dat een der gelijke bergingsoperatie vereist. Verleden jaar zou Fleig echter in Genua zijn geweest en gezegd wordt, dat hij toen een overeen komst heeft gesloten met Mario Raffaele de direc teur van de Italiaanse ber gingsmaatschappij Sorina, een gewezen duiker, eigenaar is van de ben werd Na Fleig vinden, naar zelf die „Rostro Een merkwaardig feit is dat de Rostro een duikbootjager is geweest. Zij werd door de Engelsen indertijd in de grond geboord. Raffaele kocht het wrak na de oorlog en maakte er een bergingsvaartuig van. nog. Duitse tellend rapport. De mogelijkheden om een groenteteelt centrum te stichten zijn volgens de rap porteurs aanwezig. Het klimaat is wegens de veelvuldigheid van nachtvorsten wel niet onverdeeld gunstig, maar voor vak bekwame tuinders behoeft dit geen over wegend bezwaar te zijn. De afzet biedt bovendien zeer goede perspectieven. De veilingomzet zou in elk geval moe ten worden opgevoerd tot 1.500.000 per jaar (thans 314.000). Om een dergelijke omzet te bereiken is een tuinbouwcentrum van plm. 75 ha. nodig met 16 ha. glas- cultuur- De conclusie wordt getrokken, dat een groenteteelt-centrum geen noemenswaar dige bijdrage zal vormen tot werkverrui ming voor de Zuid-Oost-Drentse bevol king. speciaal voor de werkloze veen arbeiders. De tuinbouw kan naar het oor deel van de onderzoekers alleen met suc ces worden ondernomen door vakbekwa me tuinders, die men in Z. O. Drente niet vindt, althans niet voor nieuwe bedrijven. Deze tuinders zullen met hun gezinnen op de bedrijven werken of geschoold perso neel meenemen, zodat op de 40 a 50 te stichten tuinderijen ten hoogste 70 Dren ten te werk gesteld zouden kunnen wor den. Een deel van het Amsterdamse tram personeel heeft dezer dagen „model gereden. Men zou zo zeggen, dat er altijd model gereden dient te worden om dc goede gang van zaken te bevorderen. Doch, hoe vreemd het ook moge klin ken, dat deel van de tram-mensen ging om grieven „model" rijden. Dus toen zij kwaad iverden, gingen zij pas goed rijden? Want naar model is model en „model" is goed. Neen, zo ligt de zaak natuurlijk niet. De Amsterdamse trammensen zijn geen „engelen", die kwaad met goed vergel den. Het geval ligt n.l. zo, dat, wanneer model" gereden wordt, de zaak in de soeploopt. Want o.i. niet pleit voor het model en bewijst, dat het model niet „model" is. Enfin, men heeft het kunnen lezen: door „model" te rijden, wat o.m, inhoud bij alle stopplaatsen stoppen en wet. meer passagiers opnemen dan op de bordjes staat, kwam er hier en daar vertraging en was het tramverkeer in de hoofdstad niet meer „model". Wij gaan niet in op de grieven van een deel der trammensen. Het. ra.lt heel moeilijk om uit te maken, v'a' er nu precies daarmede aan de hand is; de verschillende verklaringen spre ken elkaar tegen en het trampersoneel bliikt zelf verdeeld. Vast. staat echter, dat een z.g. co mité de leiding heeft en de actie ge schiedt buiten de bona fide vakbon- den om, Welnu, dat is zeker met „model Het direct beschikbaar aanbod van mannelijke arbeidskrachten daalde in September met 5490, hetgeen blijkt uit de daling van het aantal werklozen van 53.322 tot 50.898 en de daling van het aan tal DUW-arbeiders van 10.475 tot 7409.. Deze daling is voornamelijk een gevolg van de voortzetting en de uit breiding van de seizoenwerkzaamheden in de landbouw, de voedings- en genot middelenindustrie, etc. Bovendien werd in September een deel van de oud-leer lingen der scholen, die in de vorige maan den werden ingeschreven, geplaatst. De relatieve werkloosheid was eind September het hoogst in Noord-Holland met 21 werklozen per 1000 mannelijke beroepsbeoefenaren en het laagst in Zee land met 5 en Drente met 7. terwijl het rijksgemiddelde 16 bedroeg tegen 17 op 31 Augustus. (Van onze correspondent). Te Roermond is Woensdagavond om streeks half acht in café Modern aan de Markt een moordaanslag gepleegd op de 32-jarige caféhouder G J. Moorkamp. De man is met een schot in de hartstreek en een schot door een zijner handen in ern stige toestand opgenpmen in het St. Lau- rentius ziekenhuis. De dader van de aanslag, die de vlucht had genomen, in inmiddels door de politie gearresteerd. Een Amsterdammer, die toevallig in het café zat, was er getuige van, hoe de café houder in een heftige woordenwisseling geraakte met een oudere man, die per auto was aangekomen. Het ging kennelijk over familiekwesties. Bij dit twistgesprek wond de onbekende zich zo op, dat hij plotseling opstond, een revolver trok en twee schoten loste op M., welke allebei doel troffen. Het slachtoffer viel ernstig gewond neer, terwijl de schutter naar buiten ren de, in zijn auto sprong en verdween. De Amsterdammer had echter de tegen woordigheid van geest ook naar buiten te lopen en het nummer van de auto te no teren. Hierdoor en door de gestamelde woorden van M„ die niet direct het be wustzijn had verloren, wist men weldra wie de dader was. Dit bleek te zijn de schoonvader van het slachtoffer, zekere Van Z., een caféhouder en exploitant van een taxibedrijf te Hoensbroek. Al spoedig had de politie achterhaald, dat de man in razende snelheid naar huis was gereden. Daar is hij des avonds nog gearresteerd, waarna hij naar Roermond werd overgebracht. Hij was nog zo opge wonden, dat hij niet kon worden ver hoord. De toestand van M. was vannacht welis waar ernstig maar niet hopeloos. Zijn vrouw was op het ogenblik van de aan slag niet thuis, doch vertoefde in Hoens- broek in de ouderlijke woning.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1