Bestuur in Zone-A van Triest wordt aan Italië overgedragen Anglo-Amerikaanse troepen worden teruggetrokken V.S. STUREN EEN DERDE BOODSCHAP AAN PEKING VERDUISTERING IN SERIE novalac MONUMENT VAN VULGAIRE WANSMAAK Waarom sigaren-kenners 'n hoge leeftijd bereiken... VELASQUES m Kwaliteit, pasvorm en afwerking maken een Esders' jas tot het beste voor de laagste prijs! Londen en Washington nemen onverwachts besluit Verbitterde Joegoslavische protesten Portiers beurden tien mille aan fooien Het Zaligverklarings proces van pater Roothaan Albanese ex-koning mag Egypte niet uit De Korea-conferentie Tramactie verlopen Knoeierijen in Alphen a.d. Rijn VOORTAAN edelmelk jt William Dieterle (Hollywood) filmt de geschiedenis van Salome Comité Maria-jaar 1954 Ned. soldaat keerde ver minkt naar huis „Come back, little Sheba" Films van deze week VRIJDAG 9 OCTOBER 1953 PAGINA S De kwestie-Triëst is gisteren in een geheel nieuw stadium getreden. De regeringen van de V.S. en Groot-Brittanië hebben niet, zoals ver wacht werd, nieuwe bemiddelingsvoorstellen aan Belgrado en Rome gedaan, maar hebben het besluit genomen: 1. hun bezettingstroepen uit de aan hun hoede toevertrouwde Zone-A van het Vrije territoir van Triëst „terug te trekken", op de vroegst practisch mogelijke da tum, en 2. het bestuur van deze zone aan Italië over te dragen. De beide regeringen spreken de hoop uit, dat het genomen besluit „zal leiden tot een vreedzame definitieve oplossing". Het Brits-Amerikaanse besluit heeft aan Joegoslavische zijde zeer felle reacties ontlokt. Terwijl in Belgrado en andere grote Joegosla vische steden grote volksmenigten betogingen hielden voor de lega ties en consulaten van de V.S., Groot-Brittanië en Italië en daarbij overgingen tot handtastelijkheden en zaakbeschadiging, liet de Joego slavische vice-premier Kardelj aan de Westelijke zaakgelastigden weten dat president Tito „zich nooit met een dergelijke eenzijdige maatregel zou verenigen". Joego Slavië zou heden een protestnota aan de Anglo-amerikaanse mogendheden verzenden. Datum nog onbekend Instemming te Rome Tito reageert fel, maar voorzichtig De Verenigde Staten hebben Donderdag via Zweden voor de derde maal een boodschap aan de Chinese communisten en de Noord-Korea- nen gezonden, waarin deze wordt verzocht, zo spoedig mogelijk hun standpunt ten aanzien van de politieke conferentie over Korea bekend te maken. Volgens de Amerikaanse regering is een spoedig antwoord op haar nota een „gebiedende noodzaak", wil de conferentie doorgang vinden vóór 28 October, zoals in de Koreaanse bestandsovereenkomst is gestipuleerd. MEENK'S POEDERS de band tussen goede rokers Nehroe ongerust m AUDIëNTIE W7ILLIAM DIETERLE, de Hollywoodse filmregisseur, die met zijn W film „Salome" aan iedere illusie omtrent zijn eerlijkheid en goede trouw als artist een einde maakt, heeft beslist nooit gehoord van het streven naar een verantwoorde aesthetiek in de massaproductie, dat, zoals men kort geleden heeft kunnen lezen, op een onlangs in Parijs gehouden congres is gepropageerd. En als er ooit iets van dit prijzens waardige streven tot hem is doorgedrongen, dan staat hij volledig achter de opvatting van zijn opdrachtgevers, die zonder twijfel beho ren tot de groep voorstanders van industriële vormgeving, die van de vormgever eisen, dat hij zich instelt op de smaak van het grote publiek. «BR Toen de wapenstilstand ivas getekend BASILIEK TE FATIMA INGEWIJD Charles Laughton, Rita Hayworth en Stewart Granger in „Salome" Dieterle's „Bijbel-improvisatie' voor de film. William HEREN UISTERS tweedjassen regenjassen 35.75 kamgaren herencostuums 79.75 t§ BINNENWEG 20 belangen in de „Zonc-A" van het „vrije gebied" beschermen", zo verklaarde Kardelj. Het is nog niet bekend wanneer de Brit- Amerikaanse troepen zich uit Triëst zul len terugtrekken. Te Londen werd een termijn van zes weken genoemd. Te Washington zei men, dat de maatregel voor het volgend voorjaar wel voltooid zou zijn. Al deze data zijn echter specula tief. Te Rome hoopt men, dat maar in officiële kringen zweeg men hierover dat de Italiaanse troepen binnen enkele dagen Triëst zouden binnenrukken. (Van onze correspondent) De z.g. portiersactie, door Wllly Walden en Piet Muyselaar ondernomen in het kader van 16e revue van Riné's Sleeswyk's „Op en Top" heeft groot succes. Tot dus ver hebben zij aan „portiersfooien" een bedrag van rond 10.000 bijeengegaard ten bate van de Stichtingen „Moveo" en „Het Vierde Prinsekind". Dit is Jan nog slechts 'de opbrengst van hun acties te Hilversum, Amsterdam en Nijmegen. Het laat zich aanzien dat deze som nog aanmerkelijk zal zijn toegenomen, wan neer de revue haar tournée zal hebben volbracht. Aan de beurt komen thans Utrecht, Arnhem, Rotterdam en 's Graven- hage. En dan is het 31 Januari. Interessant is het nog, te weten, dat de heer Sleeswijk uit Spanje, Italië en West- Duitsiand aanbiedingen heeft ontvangen Dezer dagen is te Rome een uitgave van de Congregatie der Riten verschenen die tot titel draagt: „Positio super intro- ductione causae" (documentenverzame ling aangaande het in te leiden proces van de Dienaar Gods Jan Philip Root haan S.J.). Na een interessant overzicht van dit proces (waarin men o.a. verneemt, waar om dit niet een eeuw vroeger werd inge leid), wordt een korte schets gegeven van het leven van deze man Gods en van zijn deugdzaamheid in het algemeen. Dan volgt een documentatie van de reeds gevoerde voorbereidende processen, met als aanhangsel enkele beschouwingen uuireianu aanmemngeii .«u m.wa, betrekkingen van pater Root- om de revue „Op en Top ook in die !an- Rnsmini den te doen vertonen en dat, de revue van het vorige jaar op het ogenblik in Lissa bon draait. De gezamenlijke verklaring der Britse en Amerikaanse regeringen wijst er op, dat krachtens het_ Italiaanse vredes verdrag een z.g. vrij territoir van Triest in het leven is geroepen. Zoals men weet, voorzag dit verdrag in de benoeming van een gouverneur door de veiligheidsraad. Deze is echter nooit benoemd door de stelselmatige obstructie van de Sovjet unie, die elke candidaat afwees. Daardoor de de als tijdelijk bedoelde aanwezigheid der Brits-Amerikaanse troepen perma- nent geworden In de Brits-Amei ikaanse verklaring wordt op deze ontwikkeling gewezen en gezegd, dat „de beide regerin gen zich aldus geplaatst zagen voor een situatie, welke in het vredesverdrag niet voorzien was". Zij hadden sindsdien te vergeefs hun goede diensten aan beide partijen aangeboden. De laatste voorstel len gedaan door Italië en Joegoslavië wa ren bovendien aan weerszijden verwor pen. „In deze omstandigheden zagen de beide regeringen geen ander alternatief, dan een eind te maken aan^de huidige onbevredigende toestand. Zij zijn niet langer bereid de verantwoordelijkheid te dragen voor het bestuur van Zöne-A". .1) vertrouwen, dat deze stap de basis zal verschaffen voor vruchtbare samen werking tussen Italië en Joego-Slavië, welke van evenveel belang is voor de veiligheid van West-Europa als voor de beide betrokken landen De nota geeft niet met zoveel woorden te kennen, dat het bestuur van Zóne B thans definitief in Joegoslavische handen moet zijn. Zij stelt het terugtrekken van de bezettingstroepen als in het perspec tief van nieuw overleg tussen Italië en Joegoslavië. Dit niet-definitieve karakter verklaart de onmiddellijke en vrijwel algemene instemming te Rome (met uit zondering van de communisten). In een officiële verklaring van het Italiaanse ministerie van huitenlandse za ken wordt dan ook de nadruk gelegd op het voorbereidende en voorlopige karak ter van het Anglo-Amerikaanse besluit, welke „de onontbeerlijke grondslag legt voor elke volgende nuttige ontwikkeling". „Italië", zo wordt verder gezegd, „hand haaft echter zijn voorstel tot het houden van een plebisciet in het gehele vrije ter ritoir, zijnde de beste methode voor een regeling van het gehele probleem". De Italiaanse regering stelt reeds maat regelen in het vooruitzicht ter vergemak- kelijking van het verkeer van Triëst met het Joegoslavische en Oostenrijkse ach terland en belooft de fundamentele rech ten en vrijheden van allo burgers m de Zone-A te eerbiedigen. De militaire bevelhebber van Triëst, de Britse generaal Winterton, heeft in een radiorede de bevolking van Triëst van het besluit op de hoogte gesteld. Hij De Egyptische regering heeft ex-koning Zog van Albanië verboden het land te verlaten. De ex-koning oa" reeds voor zich en zijn gezin passage geboekt op een Frans passagiersschip en zou 19 October a.s. naar Marseille zijn vertrokken. Het Egyptische parket heeft een onder zoek ingesteld naar de commerciële en financiële activiteit van de ex-vorst ge durende zijn verblijf in Egypte. Voor het niet declareren van zijn bezittingen bij het binnenkomen van Egypte en voor het met betalen van belasting over zijn inkomen tijdens zijn verblijf in Egypte kan de ex- koning tot een gevangenisstraf van drie maanden tot een jaar worden veroor- deeld. verzocht een ieder dringend om kalm te blijven en het geallieerde bestuur te gehoorzamen tot het ogenblik van scheiden gekomen zal zijn. In Joego-Slavië veroorzaakte het Anglo Amerikaanse besluit, zoals gezegd, een grote opwinding. Uit Belgrado, Zagreb, Ljoebljana, Skoplje en andere plaatsen komen berichten over betogingen, waar aan door duizenden hevig geëmotioneerde personen werd deelgenomen. Zij verza melden zich voor de gebouwen der be trokken buitenlandse legaties of consula ten en hieven spreekkoren aan, met leuzen waarvan het vechtlustig karakter voor zichzelf sprak. Geroep om wapens en vij andige kreten jegens de „fascisten, die weer een grote snuit opzetten", en de Ang lo Amerikaanse „bedriegers", waren niet van de lucht. De woedende menigte begon met stenen te smijten en verbrijzelde tal rijke ruiten. Radio-Belgrado en de officiële en semi- officlële Joegoslavische persbureaux le verden felle commentaren op het ge beurde en stelden vast, dat de spanning tussen Italië en Joego-Slavië hierdoor slechts in hevigheid zou toenemen. Een zelfde toon viel te beluisteren in de ver klaring die vice-premier Kardelj namens Tito aflegde, hoewel hierbij opviel, dat de Joegoslavische president zich hoedde voor het aankondigen van concrete maatrege len van ernstige aard. „De Joegoslavische regering zal alle stappen, die zjj kan doen, ondernemen en, in overeenstemming met het Handvest der V.N., de Joegoslavische (Advertentie) speciaal tegen KOORTS. KIESPIJN. HOOFDPIJN en PERIODIEKE PIJNEN poeders In deze jongste Amerikaanse boodschap wordt een reeds eerder gedaan voorstel uitgewerkt, dat de V.S. een afgezant stu ren om met een vertegenwoordiger der communisten een regeling te treffen voor een spoedig bijeenroepen der conferentie. „Op de conferentie zelf zal het u vrij staan andere kwesties aan de orde te stellen op een daarvoor geschikt tijdstip", zo wordt in de boodschap gezegd. In dit verband wordt herinnerd aan 't feit, dat de Alge mene Vergadering der V.N. op 28 Augus tus j.l. haar goedkeuring heeft gehecht aan de lijst van landen, die de wereldorgani satie op genoemde conferentie zullen ver tegenwoordigen. Aangezien voorstellen om De modelrijderij die door het actie-co mité van 't trampersoneel gedurende vier dagen was geproclameerd, is Woensdag als 'n nachtkaars uitgegaan. Bijna alle bestuurders trokken zich niets van de bevelen en instructies van 't comité aan en redön zoals zij 't gewend waren behou dens enkele fanatici. Als er opstoppingen voorkwamen, iets wat zelden gebeurde dan werden de open gaten opgevuld door de trams rond de Bijenkorf en het Paleis te laten rijden, zoals men Zater dag en Maandag ook gedaan had. Wat de motieven zijn geweest die de be stuurders tot het beëindigen van de actie bewogen hebben, is moeilijk uit te ma ken. Zeker is, dat zij nooit datgene zou den bereiken, waarvoor de gehele actie op touw was gezet. Dit was echter ook bekend aan het comité, die daarom de wijste partij koos en op het einde van de dag aan de tramhuisjes liet doorgeven, dat met ingang van vandaag de actie geëin digd zou zijn. over deze regeling opnieuw van gedachten te wisselen zijn verworpen, is nog steeds hetgeen op 28 Augustus werd afgesproken van kracht aldus de Amerikaanse nota. Zoals bekend hebben de communisten enige vergeefse pogingen in de V.N. ge daan om ook vier neutrale Aziatische lan den Indonesië, India, Pakistan en Birma aan de conferentie te laten deelnemen. haan met Ant. Rosmini. Zoals de hoofdredacteur en voorzitter van het Historische Sectie in de inleiding aangeeft, is deze uitgave slechts een ge deelte van wat eigenlijk tezamen had moeten verschijnen; er had nl. ook ge handeld moeten worden over de afzon derlijke deugden en daarmede is men nog niet klaar. Maar omdat dit jaar de dood van pater Roothaan, die in 1853 stierf, bijzonder wordt herdacht, en omdat van vele zij den met aandrang wordt gevraagd, dat althans de eerste stap in dit proces wordt gezet, is deze eerste uitgave nu geko men. Advertentie lichte sigaren-kenners zijn steevast Velasques-rokers. En heeft een man eenmaal die sigaat geproefddan is 60, 70 jaar beslist te kort om alle Velasques te roken, die zijn hart en verhemelte begeren! Haal ook maat 's een doos van die nobele Velasques in huis. En ontdek, hoeveel aantrek kelijker 'n man nenleven wordt Een woordvoerder van het bureau van Sir Winston Churchill heeft medegedeeld, dat de premier een persoonlijk telegram van zijn Indische collega Nehroe heeft ontvangen over de jongste ontwikkelingen in Korea en 't aandeel daarin der Indische bewakingstroepen. Het verluidt, dat Nehroe hierin uiting heeft gegeven aan de ernstige ongerust heid der Indische regering over de Zuid- koreaanse bedreigingen jegens de Indische bewakingstroepen en de beschuldigingen van dezelfde zijde, dat de terugzendings- cominissie haar neutraliteit onvoldoende bewaart. Indische regeringswoordvoerders heb ben Woensdag te Nieuw Delhi overeen komstige verklaringen afgelegd. Churchill bestudeert thans Nehroe's te legram. Twee jaar met aftrek heeft de Officier van Justitie bij de Haagse rechtbank gisteren geëist tegen de electromonteur T. B. uit Alphen aan den Rijn. Hem was ten laste gelegd, dat hij zich in de jaren 1949 tot 1953 aldaar had schuldig gemaakt aan verduistering, oplichting, heling en valsheid in geschrifte. De verdachte was in dienst van een ze kere W. T„ die ook terecht moest staan. In de loop van bovengenoemde jaren had B. gelden, die zijn patroon hem ter hand stelde voor de aankoop van materiaal, ge deeltelijk ten eigen bate aangewend. Bo vendien had hij volgens de dagvaarding valse kwitanties opgemaakt, waarop ho gere bedragen voor de aankoop van ma terialen stonden genoteerd dan deze in werkelijkheid hadden gekost. Verder had hij een stuk kabel, dat toebehoorde aan de gemeente Alphen aan den Rijn gekocht, wetend dat dit van misdrijf afkomstig was. Met zijn manipulaties had B. zijn pa troon voor 1400 benadeeld. Verdachte beweerde, dat hij tot zijn daden was ge komen om zo de 2600 terug te krijgen, die hij in de zaak van zijn patroon had gestoken. Een groot aantal getuigen werd ge hoord. Het merkwaardige was, dat B.'s patroon pertinent ontkende, dat zijn electromonteur geld in zijn bedrijf had Advertentie Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem zal Dinsdag 13 en Woensdag 14 October a.s. géén audiëntie verlenen. fÉRppW altijd trensI dagenlang goed! Verkrijgbaar bij de zelfstandige melkslijters, aangesloten bij gestoken. Daarentegen bleek uit de boek houding, dat er gelden waren, die als lening stonden geboekt. Achter één van deze bedragen stond de naam van B. De rechtbank stond lang stil bij deze kwestie, maar kon zich geen oordeel vormen, hoe de zaak nu precies in elkaar zat. In een lang requisitoir noemde de Offi cier het optreden van B. vol van raffi nement. Hij zeide, dat wat hier is ge beurd, ongelofelijk en ongehoord moet worden genoemd. Vier jaar lang heeft verdachte op het bedrijf van zijn patroon geparasiteerd als een phenomenale knoeier. Hij eiste daarom twee jaar met aftrek. Gisterenmorgen stond ook terecht Th. W. P., electro-technicus, die in de ver keerde practijken van B. was meege sleurd. Hem werd ten laste gelegd een valse kwitantie te hebben uitgeschreven. De Officier betreurde het, dat een der mate deskundige man met een zeer goede reputatie de dupe was geworden van B. Hij eiste tegen P. een geldboete van 100, subsidiair 50 dagen hechtenis. Vervolgens stond terecht de technisch- ambtenaar van de gemeentelijke water en lichtbedrijven, J. A. O. D. Hem was ten laste gelegd het verduisteren van grondkabels, die van de gemeente waren en het aannemen vari steekpenningen van de aannemer J. G. H. te Spijkenisse. De Officier eiste tegen D., die hij ook een slachtoffer van B. noemde, 1 jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek. Vervolgens kwam ook de aannemer H. voor de groene tafel. Hij stond terecht, verdacht van omkoping van een amb tenaar in functie. Tegen H. werden twee maanden voorwaardelijk geëist met een proeftijd van drie jaren plus een geld boete van 1000, subsidiair 50 dagen hechtenis. Tenslotte stond de installateur W. T. uit Alphen aan den Rijn voor het hekje, als verdacht van opzettelijke heling en schuld aan heling. Omdat deze Zaak een zeer gecompliceerd karakter werd zij teruggebracht naar de rechter-commissa. ris. In de basiliek te Lourdes zal een kapel worden ingericht ter ere van o.L. Vrouw van Guadalupe, patrones van Mexico. De pastoor van de basiliek van O.L. Vrouw van Guadalupe in Mexico-stad, heeft van de autoriteiten te Lourdes het verzoek ontvangen zo spoedig mogelijk plannen en tekeningen over te sturen. f. Het industriële massa-product, dat hjj met behulp van tien millioen harde Ame rikaanse dollars naar een tweeduizend jaar oude geschiedenis onder de titel „Sa- lome" maakte, is dan ook een onvergete lijk monument van vulgaire wansmaak geworden. SINDS HOLLYWOOOD het zich tot een gewoonte heeft gemaakt om de Bijbel te doorvorsen naar romantische en pikante histories, kon het alleen nog maar een kwestie van tijd zijn, eer het de doch ter van Herodias, onsmakelijker nage dachtenis, aan de orde zou stellen. Even zeer lag het voor de hand, dat voor deze befaamde, maar duistere figuur noch in de Bijbel, noch bij de heidense ge schiedschrijvers is er over haar veel te vinden Rita Hayworth zou worden uit verkoren. Op slot van zake is Miss Hay worth door één van haar vele huwelijken Shirley Booth als Lola. Beeld uit de film. „Come back, little Sheba" naar het gelijknamige toneelstuk van William Inge. Herodes het summum van gedurfdheid was. Degenen, die op morele gronden een openbare vertoning van deze film verbo den willen zien, hebben echter beslist on gelijk. In zedelijk opzich had een gruwe lijk en verdorven, maar historisch drama moeilijk met meer tact en minder smaak! verfilmd kunnen worden, zelfs voor een jeugdig publiek. Erger is, dat de persoon van de H. Johannes de Doper, de Stem van 'n roepende in de Woestijn en de Wegbereider des Heren, is mistekend tot een dweepzieke hagepreker, die eigen lijk niet precies weet, wat hij wil en zelfs tot een oproerkraaier tegen het wettig ge zag. Om deze reden en niet met het oog op eventuele pikanterieën in deze rolprent heeft de katholieke nakeuring ten aanzien van „Salome" het strengst mogelijke |voorbehou<J gemaal; personen met le- 1 hannes de Doper - wie hij o anachronisme, venservaring en onderscheidingsvermogen in de gevangenis komt verhalen van La- 1 zarus' opwekking uit de doden beraamt zij een plan om door middel van haar dans de vrijheid van de boeteprediker te kopen. Maar Herodias (Judith Anderson) is haar vóór en weet de wellustige Hero des (Charles Laughton in de rol van Pa lestijnse Hendrik VIII) gedaan te krijgen, <jat de profeet wordt onthoofd. Waarop Salome en Claudius het zondige stof van Herodes' hof van hun voeten schudden om, luisterend naar de Bergrede, voor het onvermijdelijke „happy ending" aan de film te gaan zorgen. zelf nog een soort Oosterse prinses ge weest en bovendien doet ze aan dansen. Maar een Rita Hayworth, die het hoofd van Johannes de Doper won als beloning voor haar erotische dans, zou nadelig voor de cassa zijn geweest en daarom is de Sa- lome van de film een lief, charmant schepseltje, dat het slachtoffer wordt van de omstandigheden en van Mamma He rodias, de boze fee uit het Hollywoodse sprookje. Het arme kind, dat op een duur meisjespensionaat in Rome is opgevoed hetgeen haar gewoonte verklaart om overal de badkuip mee te slepen loopt als barbaarse een blauwtje bij een edele jonge Romein, wordt door keizer Tiberius naar Palestina verbannen en maakt on derweg kennis met Claudius (Stewart Granger), die op het eerste gezicht, en na de eerste klap in zijn gezicht, verliefd op haar wordt. Een liefde, die zij na haar onaangename ervaringen in Rome slechts schoorvoetend beantwoordt. Met Claudius zij de moed om het bewuste werk voor de film te bewerken en te herschrij ven naar de eisen, die dit medium steit en de mogelijkheden die liet biedt. „Come back, little Sheba", gebaseerd op het toneelstuk van de ex-criticus Wil liam (Picnic) Inge, is niet, wat men een „gezellige film" noemt. Het heeft een tragisch en navrant gegeven, dat echter niet zal nalaten te ontroeren. De handeling concentreert zich op het kinderloze echtpaar Delaney, „Doe" en Lola. wier huwelijk op een misstap is gegrondvest. Twintig jaar geleden moest Delaney „pretty Lola'' trouwen; hun kind stierf bij de geboorte. Hjj gaf zijn medische studie op om zijn gezin te onderhouden en uit teleurstelling be gon „Doe" te drinken, totdat hü. een jaar geleden, door de „Alcoholic Anonymous", een Amerikaanse pendant van de Ge heelonthoudersvereniging, weer op het goede pad werd geholpen. In het leven van deze twee mensen komt een studente. Maria, die op on- verantwoordelüke wyze aan het flirten slaat met een mede-student. Lola slaat de romance van haar huisgenote met nieuwsgierige ogen gade, terwijl „Doe' weer aan de drank raakt, omdat hü vreest dat uit de verhouding van Marie een herhaling zal voortkomen van zijn eigen tragedie. DE film „Come back, little Sheba' benadert het oorspronkelük vrij na en werd zelfs verfilmd door de ze'™8 regisseur. Daniel Mann, die het ook op het toneel van Broadway ensceneerde. Vóór alles is „Come back, little Sheoa een film, waarin de acteurs kunnen uit blinken. Als de wat wereld-vreemde „Doe" Delaney, de man, die het verleden De H. Vader heeft het „Comité voor het Mariale jaar 1954" opgericht en tot pre sident daarvan benoemd mgr Traglia, ti- tulair-aartsbisschop van Cesarea in Pales tina en raadsman van de H. Congregatie van het H. Officie. Tot secretaris van genoemd comité werd benoemd mgr Pedroni, secretaris van de pauselijke nuntiatuur te Parys. „Dag pappie", riep de kleine Roeland den Daas gistermiddag, toen zyn vader, majoor D. den Daas uit Den Haag, het K.L.M.-lqntoesteI uit Tokio, verliet, waarmede hij tezamen met drie andere Korea vrijwilligers in het vaderland te rugkeerde. Een stiller en triester weer zien was het voor de vrouw en de vader van de 29-jarige soldaat A. P. C. Wetzer uit Arnhem, die na de wapenstil stand, toen beide partijen zich achter de vastgestelde demarcatielijnen terugtrok ken, in de strook niemandsland door een trekbom voor zijn leven werd ver minkt. Hij mist beide, benen. Op 29 Januari j.l. was hij naar Korea ver trekken. De commandant van het regiment Van Heutsz, luitenant kolonel S. da Costa speldde in het toestel Wetzer met enkele sobere woorden, waarin hü hem dank bracht voor de wüze. waar op hü in Korea zün plicht had ver vuld, namens de minister van Ocorlog het kruis voor recht en vrijheid op de borst. „Draag het met ere", zeide over ste Da Costa. Op het platform stond een ziekenauto gereed, waarmede de sol daat naar het hospitaal werd vervoerd. De andere terugkerenden waren sol daat A. G. de Groot uit Amsterdam, lopend patiënt, die op 11 Maart j.l. naar Korea was vertrokken en de sergeant majoor ziekenverpleger J. N. Gielkens uit Roermond, die als begeleider op trad. Overste Da Costa reikte ook aan de andere drie teruggekeerde militairen het kruis voor recht en vrijheid uit. „Gü hebt uw sporen verdiend en ik hoop, dat gü uw in Korea opgedane kennis zult overdragen, want wü hebben in de Kon. Landmacht de ervaring nodig van mensen, die teruggekeerd zün van het strijdtoneel". Bij de ontvangst waren namens de mi nister van Oorlog en de chef van de ge nerale staf aanwezig majoor A. van Laer, namens de inspecteur-generaal van de Kon. Landmacht majoor w. Erd- mann. en als vertegenwoordiger van de hoofdlegerpredikant majoor D. G. A. Brouwer. Gister heeft te Fatima de plechtige con secratie plaats gehad van de basiliek van O. L. Vrouw van Fatima. De plechtighe den werden verricht in tegenwoordigheid van de kardinaal-patriarch van Lissabon, mgr Cerejeira, van de leden van het hele Portugese episcopaat en van de minister van justie, als vertegenwoordiger der re gering. DIT HELE FRAAIE sprookje, opge smukt met alles, wat volgens de Hol lywoodse statistieken klanten trekt, is door William Dieterle, die zich daarbü rijkelijk heeft bediend van de schrilste kleuren van het technicolorpalet, in een sfeer geplaatst, welke even klassiek en Bij bels is als de nieuwe Rotterdamse Lijn baan, al had Herodes Tiberias pas laten bouwen en al zullen verschillende delen van Rome er in die tijd wel ultra-modern hebben uitgezien. De reclame-agenten, die tot taak hadden, de vele aantrekkelijkheden van dit Holly woodse product onder de aandacht van de goegemeente te brengen zijn eigenlijk de grootste vijanden van de film geweest Zij hebben geschermd met de lichamelijke bekoorlijkheden van Rita Hayworth. Zij hebben met een veelbetekenend knipoogje HET ZAL WEL alhjd een üdele hoop bhjven, dat deze Hollywoodse aan slagen op de Bijbel ooit nog eens zul len worden geïnspireerd door een christe lijke geest en gedragen door een gelovig gemoed. Bij gebrek daaraan wist een re gisseur als Cecil B. DeMille met „Het Te ken des Kruises" of „Samson en Delila" het hooggeëerde publiek tenminste nog 'n opwindend circusspektakel of een boeiende, rijk gemonteerde „show" voor te zetten. Maar zelfs daarin is Dieterle slechts gedeeltelijk geslaagd. Maakt men zijn film los van de Bijbelse achtergrond, dan blijft er een avontuurlijk, romantisch en duur liefdeshistorietje over, waarinde deskundigen op het gebied van de massa productie in Hollywood zich sinds jaren hebben gespecialiseerd. F. GEEN twee kunsten gemeen en verschillen als hebben zo veel in wezen het toneel en de toch zozeer film. Ondanks alle verschillen menen de filmmagnaten niettemin keer op keer, dat zy het succes van een bepaald toneelstuk beweerd? dat Salome's dans voor koning kunnen herhalen. Zelden echter hebben tracht te vergeten en zün vrouw met begrip probeert tegemoet te treden, vin den we Burt Lancaster in een indruk wekkende vertolking, die veel verschilt van de boekanierrolten, welke we van hem gewend zijn. Shirley Booth is de actrice, die Lola Delaney tot leven heeft gewekt, eerst op het" toneel en nu ook voor de film. Zü is de vrouw wier schoonheid met de jaren is verdwenen, zoals haar hond je Sheba is weggelopen. Het hondje Sheba, dat we nooit zien. maar dat, elke keer als Lola Delaney hem roept, ge stalte voor ons aanneemt als een sym bool van het verloren geluk van deze zielige vrouw. Een grootse prestatie mag het van de zes-en-veertig jarige Shirley Booth wor den genoemd, de zeurderige Lola met füne nuances uit te beelden als een ka rakter van vlees en bloed. Van de eerste opname, die we van haar zien, als zij in een morsige ochtendjas de trap afsjokt om de huisdeur open te doen en in een gewoontegebaar het gewicht van de gangklok ophaalt, tot aan het einde, als ze de uit het sanatorium gekomen „Doe" vertelt, dat ze gedroomd heeft, dat Sheba dood is en niet zal weerkeren, is haar spel één lange, ononderbroken solo, die men moet hebben gezien om te kunnen begrijpen, waarom Shirley Booth en dat op haar leeftüd na een lan ge, onopvallende loopbaan op het toneel en bü de radio, juist door haar creatie Lola beroemd werd. SA. van prima kwaliteit gesneden zuiver wollen velours, in grijs, beige en blauwgrijs 159.25 zuiver wol in de allernieuwste dessins. 66.7 Zeer apart model 100°'. wollen kamgaren GABARDINE REGENJASSEN in diverse modekleuren, changeant gevoerd 79.7"' vom katoenen changeant gabar dine in de moderne petrol kleur 2-delig, prachtige kwaliteit piek- wick in een aantal moderne kleuren Op de afdeling JONGENS- KLEDING een aantal bij zondere OPENINGS-ATTRACTIES van ?LEINVVEG 196 („Wereldhaven-Zuid")

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5