Christchurch-handicaprace al beslist? ,God der winden" bezocht de „Liftmaster" Viscountwon vele landingsplaats over door uren te slaan 1 Na dramatische strijd won Burton voor Engeland snelheids-wedstrijd Aanvankelijke leiders kregen pech Sluimerend hoven de Middellandse Zee firn- M Aansporing tot de politieke eenheid sprak boekdelen „Hastogs" uit de strijd; gedisqualifi ceerd wegens verwisseling van motor Hoe wint men een vliegrace? Juiste koersverandering bracht de i beslissing Zaterdag 10 October 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dr ir Dammepasseerde evenaar Op 21 October terug op Schiphol? „Viscount" haalde verloren tijd in „Hastings" liad jammerlijk pech Radio-uitzending uit Djakarta „verregende" De officiële tijden der winnaars SST Aan boord van de „Liftmaster" Elf uur na de winnaar WEERBERICHT m Kooper offerde snelheid voor veiligheid en comfort Teleurstelling Versteld Zwaarste taak Het eenvoudige recept van Roland Burton - «Si Met gierende motoren kwam gisteren om 18.36 Nederlandse tijd de „Canberra PR 3", gestart als nummer 3 in de snelheidswed strijd van de Christchurch-race, langs de controle-post op het vliegveld van Christchurch gestormd. Op dat moment was de snelheidsrace gewonnen en de winnende vliegenier was de Engelse R.A.F.-commander Ronald Burton, 35 jaar oud, terwijl voor de navigatie gedurende deze opwindende tocht de flight-lieutenant Donald Gannon had zorg gedragen. Hij deed over de hele afstand 23 uur, 51 minuten en 7.2 sec. Deze tijd zal ook als record aange vraagd worden. Zij zijn de grote winnaars geworden en leggen beslag op de eerste prijs van 10.000 pond die echter weer in de Engelse schat kist terecht zal komen. Want de R.A.F. heeft ingeschreven en niet de vliegeniers. Maar dat er nog wel een kleinigheidje zal over blijven voor een gezellig avondje wil er bij ons toch niet uit. De gemiddelde snelheid, die door de winnende Canberra-bom- menwerper is behaald over de hele afstand is 810 kilometer per uur. Hierbij is ook de tijd gerekend, die tijdens de tocht op de grond werd doorgebracht tijdens het tanken. Een grote menigte had uren in de regen staan wachten om het eerste vliegtuig te zien arriveren. Door een ijswolk Hij hield woord ROLAND BURTON De snelste AMERIKAANSE FARMERS OP THOLEN De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zondagavond, luidt: Droog weer. Koude nacht. Morgen overdag overwegend zonnig en ongeveer dezelfde tem peratuur als vandaag. Langs de kust matige tot vrij krachtige en in het binnenland zwakke tot matige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Zondag n October. Zon op 6.57 uur, omiev 17.56 uur. Maan op 11.05 uur, onder 18-4^ Maandag 12 October: Zon op „ur 17.53 uur. Maan op 12.13 uur, onder 19.21 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Liftmaster" tegen avonduur in Nieuw-Zeeland verwacht s y In de handicaprace naar Christchurch streden vanochtend nog twee toestellen, de K.L.M.-Liftmaster „Dr Ir Damme en de B.E.A,Vickers „Viscount-700". De Nieuw-Zeelandse Handley Page „Hastings C 3 is namelijk gedisqualificeerd, omdat zij in Colombo één van de vier motoren verwisselde. In Christchurch wordt onze „Liftmaster als een „sure winner" in de handicaprace beschouwd tegenslagen voor- behouden. De „Viscount" had boven Australisch gebied echter een „rl waardoor dit vliegtuig zonder tussenlanding te gunstige taai Cocoseilanden om half vier vanochtend te Perth, regelrecht van ue Melbourne landde en dus de „geplande landingsplaats m Woomcra (A. .tralie) oversloeg. Dit leverde liet Engelse toestel enkele uren vinst op Om zestien minuten voor zes vertrok het vliegtuig voor het Nadat de „Viscount" gisteren rond het middaguur uit Colombo vertrokken was (het traject Bahrein, 3800 kilometer was met een gemiddelde- snelheid kilometer afgelegd) is het Joeste^ m ruk doorgevlogen naar de (2834 kilometer m 6 uur en 25 min.). Vandaar is het weer in de richting van Melbourne (Australië) vertrokken. Het toestel was toen reeds ongeveer 13 uren over de handicaptfjd heen en uit bere keningen. toen opgemaakt, bleek het, dat het, op dezelfde snelheid doorvliegend, laatste traject naar Christchurch, waar het vanmorgen om half elf Ned. tijd zou kunnen aankomen, dat is laat in de avond plaatselijke tijd. Met de tot dusver gemaakte gemiddelde snelheid kan de „Liftmaster om ongeveer zes uur vanmiddag (Ned. tijd), dat is Zondagochtend in Christchurch, de eindstreep bereiken. Maar ook als de „Dr Ir Damme later aankomt, zal zij nog ruimschoots winnaar van de handicaprace kunnen zijn. Er zal dus heel wat moeten gebeuren, wil aan liet Nederlandse toestel de overwinning ontgaan. Om zeven uur vanochtend precies landde liet Ned. toestel in L ort Darwin in Australië. Het vliegen om de buitjes was oorzaak, dat de Liftmaster" tussen Bagdad en Karachi iets van de winst op het eigen tijdschema moest afstaan. De winst op de handicap is echter groot genoeg, al bijna tien uur, 0111 voorlopig niets te vrezen. vertrokken, maar korte tijd later weer op het vliegveld teruggekeerd. Er was een motorstoring geconstateerd en men was begonnen een van de vier motoren te vervangen. De organisatoren van de wedstrijd deel den intussen reeds mee, dat de „Has tings" hierdoor reeds automatisch is ge disqualificeerd, omdat het verwisselen van motoren niet is toegestaan. Me< de regelmaat van een goed verzorg de klok draaien de machtige motoren van de „Liftmaster" nu al gedurende ander halve dag de afstanden weg en met de accuratesse van het spoorboekje blipa landl het K.L.M.-toestel op de verschil lende aanloop-luchthavens. Nadat het toestel in het hete Karachi geland was arriveerde het in de beste welstand gistermiddag om 16.40 uur Ne derlandse tijd in Rangoon. Dit was een lange zit (3123 kilometer, het langste traject) en het werd afgelegd in 7 uur en 13 minuten, hetgeen een gemiddelde snel heid betekende van 433 kilometer per uur. Men heeft daar 3 minuten vertoefd en om 1" 14 za' men al weer in de lucht. 'Rangoon was in ieder geval voor de passagiers een plaats Want hier konden ze voor het eerst sinds het vertrek uit Londen en na 24 u binnen de wanden van de Liftmaster ge weest te Zijn - even er uit om de benen te rekken. Het ging met iedereen opper best, vooral toen men bovendien nog hoorde dat het toestel een voorsprong van zeven uur en 50 minuten had op de handicap-tijd. Dn het vierde lange traject Kara chi-Rangoon heeft men een bloksnelheid bereikt van 430 kilometer per uur. Dit is niet bepaald heel snel te noemen, doch gezagvoerder Kooper had besloten wegens het slechte weer in de bovenste luchtlagen en bovendien voor het comfort van zijn Passagiers, laag te vliegen. Zei dr Plesman al niet voor het vertrek in Londen: „Dit is een gewone vlucht". En men ziet, dat gezagvoerder Kooper er naar handelde, toen hij besloot snelheid op te offeren aan het comfort. En daarna ging men in Djakarta zitten wachten op de komst van het toestel. Er was berekend, dat het ongeveer twaalf .^e^erlandse tijd vannacht kon zijn (dit is ongeveer zeven uur in de ochtend a.daar). En het klopte weer: om zeven mi nuten voor twaalf uur streek de vogel uit Nederland neer. Tanken maar weer en ook op Kemajo- ran kunnen ze daarmee overweg. In pre cies een kwartier waren de gezondheids- slokjes weer binnen en voort stoof de K L.M.-machine weer in de prachtige tro- r^nzonneschijn, in alle haast op weg naar het Australische vasteland, naar de eerste landingsplaats aldaar Port Darwin, een afstand van 2723 kilometer, waar het zo- als gemeld om zeven uur vanochtend pre- geraeiu On weg naar haar cies is aangekomen, up wc6 voor-laatste landingsplaats. Sinds z-Un vertrek uit n°j". derdag 8 Oct. om 17,30 Ned. karta heeft de Kt L. M.-Liftmaster 12.724 km. afgelegd in 29 uur en 33 minuten, in de lucht heeft de Liftmaster 27 uur en minuten doorgebracht. In de landings plaatsen Rome, Bagdad, Karachi, Ran goon en Djakarta heeft de Ir Damme in totaal 1 uur en 51 minuten nodig gehad om te tanken. De Liftmaster heeft de 2819 km. van Rangoon—Djakarta afgelegd met een gemiddelde snelheid van 424 km. per landde de machine m Melb°brne.; De „Viscount" heeft na zijn start uit Londen tot aan de landing op de Cocos- eilanden 24 uur eii 38 min. gevlogen, en 55 minuten op de grond gestaan om te tanken Tot aan de Cocoseilanden heeft de Viscount 11.809 km. afgelegd. De pleisterplaatsen van de „Viscount" waren Bahrein, Colombo en de Cocoseilanden. De Handley Page „Hastings C 3" heeft de strijd moeten staken. Nadat het toe stel van de Nieuw-Zeelandse Luchtmacht gisteren om 16.50 Nederlandse tijd in Colombo was aangekomen (het had de afstand van MasirahColombo afgelegd met een gemiddelde snelheid van 398 kilometer per uur) is het daarvan weer Vallende sterren doen wensen ontstaan, maar kunnen ook storen. Dat ondervon den de technici van de Ned. Radio-Unie op Schiphol, die Vrijdagavond om half twaalf reeds contact hadden opgenomen met het radiostation te Djakarta, tenein de een directe uitzending van de landing en de start van de „Liftmaster" te geven. Wel kwam de Schipholstudio even in de aether, maar de storing was zo groot, dat het ondoenlijk was een redelijke uitzen ding uit Djakarta door te geven. Dat was een grote teleurstelling voor de duizen den luisteraars, die in de huiskamer rond hun toestellen waren geschaard om dit historische moment van de aankomst mee te beleven. Volgens de deskundigen was de meteorenregen de oorzaak dat de ra dio-uitzending „verregende". Aan boord van de „Dr Ir Damme (Van een bijzondere verslaggever). Een perfecte organisatie op het vlieg veld Kemajoran bij Djakarta stond voor onze „Liftmaster" klaar, toen wjj tegen twaalf uur, Nederlandse tijd, dus aan het einde van de Zaterdagochtend op Java, hier landden. WU zijn er dan ook slechts 25 minuten aan de grond geweest. In zestien minuten tyds hadden wji een nieuwe voorraad benzine binnen. Nog nooit is op Kemajo ran een vliegtuig zo snel getankt, zo vertelde oud-havenmeester Mulder. De grondprganisatie werkte op de seconde, twee vliegtuigen van de maatschappij Garocda Indonesia gaven ons voorrang. De hoge commissaris van Nederland in Indonesië mr W. F. L. graaf van Bylandt en diens plaatsvervanger mr G. E. baron van Ittersum waren op het vliegveld. De heer Van Bylandt bracht nog een kort bezoek aan passagiers en bemanning. Het bezoek aan Djakarta duurde eigen lijk te kort. Nauwelijks waren we naar ons gevoel het vliegtuig uit of we moesten al weer instappen voor de volgende rit. Nadat gezagvoerder Kooper nog gauw even voor de radio-microfoon had ver teld, dat hij zeer tevreden is over het verloop van de tocht en dat de beman ning optimistisch is over de winstkansen, gingen we er al weer vandoor, richting Port Darwin. De reis van Karachi via Rangoon naar Djakarta was voorspoedig. In Karachi werden we weer keurig bevoorraad met vijftien liter soep, 160 stuks fruit, 350 sandwiches, 67 lunches en wat meer tot de goede K. L. M.-keuken behoort: In Rangoon kwam ook al weer een flinke voorraad etenswaar op de proppen. Vlak voor Djakarta kregen we het te leurstellende bericht, dat de Hastings van de Nieuw-Zeelanders was uitgevallen. We vonden het allemaal erg jammer, omdat we op een sportieve eindsprint hadden gehoopt en bovendien onze Nieuwzee- landse vrienden de reeds eerder aan ons gemelde pech niet gunden. Het is spütig, dat zö motorstoring kregen. Nu ja, een beetje was natuurlek niet erg geweest. Was dit dus een teleurstelling, we be leefden ook een bijzonder vermakelijk iets, toen we de evenaar passeerden. Onze kist maakte daar een fikse duikeling, zowat ter hoogte van de Riouw-Archipel en daar wandelde zowaar de god der winden Aeolus de cabine binnen. Dit gewichtig personaadje (gespeeld door tweede offi cier P. J. Aarts) deed enkelen onzer met drietand en scheerkwast de equatordoop aan en iedereen kreeg bovendien een doot dr Albert Plesman ondertekende oorkon de. De Amerikaanse vertegenwoordigers van de United Aircraftfabrieken, die als waarnemers de vlucht meemaken, staan versteld en steeds weer versteld over de grondorganisatie van de KLM. Het is voor een belangrijk deel aan de voorbereiding te danken, dat op de vliegvelden geen minuut verloren gaat. Daardoor hebben wij een zo grote voorsprong kunnen nemen. De stemming aan boord is aldoor opge wekt. Vele dames breien dat het een lieve lust is. Spannende canastapartijtjes korten de tijd aanzienlijk en ook een ge zellig praatje aan de bar achterin, waar een der stewardessen gastvrouwe is, vormt bij tijd en wijle een geliefkoosd en hartversterkend tijdverdrijf. De zwaarste taak aan boord hebben de stewardessen en stewards. Het is dan ook geen wonder, dat zij tweemaal per reis verwisseld worden. Men hoopt het achter gelaten cabinepersoneel op de terugreis weer op te pikken. Waarschijnlijk is de Liftmaster op 21 October weer op Schip hol. Wij worden gezellig bezig gehouden met prijsvragen, o.a. met het raden van het gewicht en het totale benzinegebruik van de Liftmaster. Een Amerikaanse mede passagier won die strijd. De moesson bezorgt de bemanning van de Liftmaster natuurlijk de nodige last. Gezagvoerder Kooper zat tussen Ran goon en Djakarta zelf op de bok en dronk zwarte koffie om goed wakker te blijven. Risico werd niet genomen. Als we een bui konden ontlopen, vlogen we er heus niet door heen. Het werk van de telegrafisten Kiepe en Van der Bos werd door de atmosferische storingen ei niet gemakkelijker op. De officiële tijden der drie vliegtuigen uit de snelheidsafdeling van de Londen Christchurch-race zyn: 1. „Canberra PR 3", startnummer 3, met flight-lieutenant Roland L. Burton van de RAF als vlieger en flight lieutenant Donald Gannon als waarnemer, kwam 23 uur, 51 minuten en 7.2 seconde na het vertrek uit Londen aan. 2. „Canberra B 20", startnummer 5, met squadron-leader Peter Raw van de Kon. Australische Luchtmacht als gezagvoerder flying officer Francis Davis als eerste vlieger en flight-lieutenant William Kerr als waarnemer, kwam 24 uur, 32 minuten en 1.9 seconde na de start uit Londen aan. 3. „Canberra PR 3", startnummer 2, met flight-lieutenant Robert Furze van de RAF als vlieger en flight-lieutenant Tho mas Dunne, bereikte Christchurch 24 uur, 34 minuten en 9.9 seconde na het vertrek uit Londen. Advertentie -W- -i vx De echtgenote van de gezagvoerder van de Liftmaster, die op weg is naar Christchurch, mevrouw C. E. Kooper- Hoogeveen, heeft Vrijdagmiddag in ge zelschap van twee gezagvoerders van de K.L.M. oorhonden van de Christchurch- race ten hate van de Mytylstichting voor het gebrekkige kind. op de Dam te Amsterdam verkocht. In het midden va» links naar rechts: J. \V. Vermaat vlieger-gezagvoerder, mevrouw C. E. Kooper-Hoogcveen en D. Beckett vlie ger-gezagvoerder. „Overal waar we zqn geland, ons koffie gegeven en neDben wc eieren gegeten. Hier en Ltu" we cen stukje brood cn zo hebben we tie wedstryd gewon nen Aldus Roland Burton van de R.A.F., winnaar van de snelheids- race naar Lhristchurch Voorts zei hU nog, da't h« cn zUn navigator de nacht voor de start tien uur aan een stuk geslapen had den. En daarna: „We hebben ons gereed gemaakt, z«n vertrokken CIHUatis1!'nog aanSek<!Tn ook- «aar datUvèrgatgl.U er Mi In een interview, Ko« na aan komst zei Burton v" nogal moe was. »Ne®n'1 byzondere moeilijkheden S ook al zat ik een paar keer in ae rats voor brandstoftekort en het teruglopen van de hydra"1 scne druk. Denk nu maar met, dat het al te moeiiyk hebben gehao zo vervolgde Burton. „Het is nog al meegevallen. U kunt ons plezier begrepen, toen we via Australische zenders hoorden, dat we aan de kop lagen". jj 1 (Van cen correspondent aan boord) In Rome slokten „ue", zoals l weel, in veertien minuten 10.500 liter benzine op en voordat er, nadat de wielen de grond raakten, 21 minuten verlopen waren, zaten we alweer in de lucht op weg naar Bagdad, 35 min. voor op het tijdschema. It's amazing", zei Harry E. Wachter, de Amerikaan van „l nited Aircraft"' die de reis meemaakt, toen hij zijn horloge in de zak stak na de tijd van het tanken opgenomen te hebben. „Veel sneller dan ik darht'\ nas het commentaar van boordwerktuig kundige II. van der Ham, „maar je moet die Italiaanse jongens in de gaten houden. Ze zijn zó wild, maar enthousiast en onder de schijnwerpers uerkten ze alsof de eer van het ganse Apennijnse schiereiland op hel spel stond." Donderdagmiddag op Londen Airport. in de hand „Inderdaad goed werk", ant woordde deze. „Maar we vliegen liever met een cabine vol passagiers dan met een cabine met benzinetanks Daar moesten de mensen „op de grond hem weer gelijk in geven en hiermede pindiede dit woordenspel midden m de nacht boven de Middellandse Zee tussen een Engelse verkeertstoren en een Ne derlands vliegtuig. Op de etappe RomeBagdad ontmoelie de Liftmaster slecht weer, dat was ook aangegeven in de- weerverwachting en met name was er voor gewaarschuwd, dat het vliegen in een rechte lijn van Rome naar Bagdad bezwaren zou kunnen ople veren. Het K.N.M.I. had aangeraden in een flauwe bocht, die een omweg zou be tekenen van ongeveer 200 mijl, te vliegen onder d.w.z. ten Zuiden van het eiland Kreta". Ook op deze etappe was de wind weliswaar gunstig, want die was gedraaid tot een Westelijke, doch de koude hogere luchtlagen, die door de Noordenwind boven de Middellandse Zee gedreven werden, veroorzaakten daar in combinatie met de aardige man was. Flink postuur, met een blozend gezicht, leek hij zó weggelopen van een flinke boerderij in Yorkshire en even later waren daar eigenlijk wel zeker van. Want de vlicgeniar. die al een beetje zat te draaien tussen de armleu ningen, begon links en rechts te infor meren hoe hij precies op de Airport moest komen en we schreven hem onmiddellijk met grote snelheid af als onze speciale gids. Enfin, wij kwamen er ook en dachten al lang niet meer aan deze knaap, toen we een paar uur later om één van de race-Canberra's liepen heen te drentelen met een gezicht alsof we al de geheimen van de ingewikkelde motoren van voren naar achteren achter elkaar konden op dreunen. Toen'stoof ineens diezelfde vliegenier op ons ai en kregen we van hem het lachende verwijt: Well, U ging dus óók naar het vliegveld; dan had je me ook wel de weg kunnen wijzen! Hij stelde zich voor: Ro nald Burton. Deelnemer? Ja, zei hij, breed lachlend. Dan hoop ik, was ons antwoord, dat deze Engelse vliegenier de weg beter weel naar Christchurch dan die naar zijn eigen grote nationale vliegveld. Desgevraagd verklaarde Burton, dat hq het beslist plezierig zou hebben gevonden, indien er Ame rikaanse mededinging in de race zou zijn geweest. Toen hem gevraagd werd waar h'j op dat moment het meeste trek in had, antwoordde Burton, dat zulks beslist een kop thee was en dat hij daar dan ook onmiddel lijk op uit zou gaan. In de buurt van Athene zat een vuil tje: een klein onweersbuitje, maat uo uitlopers waren zo krachtig, dat het bevel „riemen vastbinden gegeven moest, worden. Op ruim oOOU meter vlo gen wP in de avond boven de Middel landse Zee en nog later de woestijn over. Beneden ons: het volslagen duister, gevangen in een wolkenlaag, boven ons de sterren als vaste punten in oen we reld waar problemen als „Perzische olie' en de „Kanaalzone-kwestie" de betrek kelijkheid van de dingen hier beneden slechts accentueren. Het „Hup Holland hup", waarmede de start begonnen was en dat in Rome nog eens luidkeels opklonk, was ver storven. De lichten in de cabine waren gedoofd en slechts boven de persmensen hingen de zaklantaarns, waardoor het achterste gedeelte van de „Liftmaster" in een klein en geheimzinnig kantoortje op kilometers boven de aarde werd om getoverd. In de pantry hielp emigrant Henk van der Vloodt uit Hilversum de stewardess, ,op dat moment de enige, die niet ais de De „handicappers" waren al in de Jucht en om eens verandering^ van lucht te hebben drentelden we in de buurt van de Canberra's, die binnen enkele minuten stuk voor stuk naar de startlijn voor de Christchurch-race zouden taxiën. Temidden van een groot aantal meca niciens zagen we Ronald Burton, piloot van een der Engelse Canberra's. Met een handzwaai en een schreeuw trachtten we zijn aandacht te trekken. Dat schreeuwen was bepaald noodzakelijk en wanneer U dat niet gelooft, dan heeft U nog nooit dicht bü een Canberra gestaan, die zijn motoren staat op te warmen. Hij zag het, onze vriend Roland, lachtte eens breed, schreeuwde iets terug en stak daarna zijn duim op. „Good luck" was onze door hem bepaald niet gehoorde uitroep, maar hij zal het wel begrepen hebben. „Ja, dat is Roland Burton", zeiden we tot een kennis naast ons „en ik heb er een hard hoofd in of hij ooit in Christ church terecht komt. Een Engelse vlieger die de weg naar London Airport nog moet vragen Kent U het verhaal nog, dat we U uit Londen Heten weten? 't Zat zo: Dinsdag door de warme Middellandse Zee ver- j 'vblór de start waren we op weg warmde lagere luchtlagen, regen en on- naaj, het Lon(jense vliegveld en dat deden anderen, een gemakkelijke houding had aangenomen en niet wegdoezelde na een emotievolle dag, die het begin van een nieuw leven had ingeluid. Tussen twee onweersbuien door koers ten we om Creta heen en net boven Creta begon de dertigste verjaardag van de „papieren vlieger" Dick Visser. De zoen. die hij van de stewardess mej. Pinault kreeg was uiteraard hét moment voor de fotografen om een plaatje te maken en voor de veiligheid en voor de „fjjnigheid" werd dit ceremonieel enige malen herhaald, tot heil van de navigatie. Interesse in n „Viscount?'' Van het Engelse station Nicosia in de Middellandse Zee hoorden wij, dat de „Viscount" rechtstreeks van Londen naar Bahrein vloog. „Goed werk", von den de Engelsen op de grond en de eer ste vlieger van de Liftmaster, de Austra liër Griffith was het daarmee eens. ..Voelen jullie er niets voor Viscounts te kopen?" vroeg men beneden. „Ik zal jul lie even onze technische man geven", zei Griffith en duwde Visser een microfoon weer, met name boven Griekenland. Gezagvoerder Kooper heeft dit geweten, doch het geriskeerd. Hij heeft er inder daad ruim een half uur mee gewonnen. Op een hoogte van ongeveer 5400 meter heeft hij zijn toestel bij een temperatuur van ongeveer 20 graden Celsius onder nul door ijswolken gedreven. Toen was het ergste geleden. Zodra hij het vaste land bij Syrië bereikte, werd het geleidelijk warmer i8 tot 10 graden Celsius beneden nul). In Karachi was de K.L.M.-„Liftmaster twee uur voor op de eigen schematijd. Na Bagdad volgde een vlucht over woestijn gebied waar de passagiers al vrij spoedig op waren uitgekeken. De ogen vielen dicht en na korte tijd was er een gezelschap slapende passagiers waar Klaas Vaak nog wel jaloers op had kunijen worden. Nadat er menig uiltje was geknapt, hielden de passagiers eikaars belangstelling wakker door het houden van spelletjes. Karachi was de eerste plaats waar de Liftmaster bij daglicht aan de grond kwam De luchtreizigers konden de ma chine 'met het oog op het zo snel mogelijke vertrek niet verlaten en de vrouwelijke passagiers, in zomerjurk, haalden om de beurt in de deuropening een frisse neus. UCilltniu vcicij uu c - f j naar het Londense vliegveld en dat deden we nu eens via de Londense ondergrond se. Die brengt U inderdaad een heel eind en soms wonderbaarlijk vlug. We waren die ochtend op Piccadilly Cü-cus via twee roltrappen van Maastunnelformaat in de Londense ingewanden afgedaald, gewa pend met deze wetenschap: Go west, d.w.z. naar Hounslow-West, daar er weer uit en dan verder met een dubbeldekker van de London Transport. Daar zaten we dan en als een echte provinciaal tuurden we ge spannen naar de namen van elk onder gronds station, steeds op-chèquend met de aan de wand aangebrachte trajectkaart. Het werd steeds leger in het comparti ment, de tube was al lang geen tube meer en was bovengronds gaan rijden. Toen zagen we plotseling vlak in onze nabijheid een vliegenier zitten. Dat was de oplossing van onze traject- zorgen. Die vliegenier moet natuurlijk naar London Airport, ga waar hij gaat en je kómt als in een fauteuil op je plaats i van bestemming. Het was heel aardig gevonden, maar het pakte anders uit. Niet, dat hij geen We praatten nog wat we meldden het U reeds vertelden hem, dat we zelf voor het eerst van ons leven London Air- port via de ondergrondse trachtten te vinden en kregen toen reeds van hem het verhaal, dat hij het zou proberen te doen in 25 uur, „misschien iets minder". Ro nald Burton heeft in ieder geval woord gehouden, hij deed over de 19.300 kilome ter namelijk 23 uur en 51 minuten. Ook zei hij ons reeds op die Dinsdag: „Ja, het is jammer dat er zoveel toestellen zijn uitgevallen en dat er alleen nog maar Canberra's zijn overgebleven. Maar let op: dit wordt een strijd tussen de Austra liërs en de Engelsen". Dat is het in ieder geval geworden en die strijd heeft Ronald Burton, in gezel schap van zijn navigator, flight-lieutenant Donald H. Gannon, in het voordeel van de Engelsen beslist. Een goede dag voor Ronald Burton en zijn ^oilega-vlieger. Burton is 35 jaar oud, kwam in 1937 bij de R.A.F. en was gedu rende de tweede wereldoorlog instructeur. Daarna was hij verbonden aan de vlieg- veld-aanleg-afdeling en diende zowel in het Verre Oosten als in Duitsland- Veel werk heeft hij ook verricht bij de uit breiding van de vliegvelden in Berlijn, noodzakelijk voor de instandhouding van de luchtbrug. De laatste twee jaar was hij commandant van een foto-verkennings- afdeling van de R.A.F en in Februari was hij de eerste vliegenier, die een verken ningsvlucht boven het overstroomde En gelse kustgebied maakte. De wingcommander L. M. Hodges, die te Perth moeiiykheden met een generator kreeg en daardoor zijn winstkansen in de race verspeelde, is vanmorgen om zes uur met zijn „Canberra"-bommenwerpcr op 't vliegveld Harewood in Christchurch aan gekomen, elf uur na de winnaar. In gezelschap van de heer Kistenma kers, de „ambassador of goodwill" van Amerika hebben gisterenmiddag 110 Ame rikaanse farmers, die het Rampapfonds 110.000 dollar hadden geschonken, hun be zoek aan Nederland besloten met een tocht naar het eiland Tholen. Zij brach ten er een bezoek aan de meest getroffen plaats van dit eiland, Stavenisse. Bij een onderlinge collecte werd nog ruim 50 dollar bijeengebracht, welke aan burgemeester Verburg werden overhan digd. Het gezelschap is daarna naar Bel gië doorgereisd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1