Herfstgeneugten in de keuken J Ons Succes-patroon van deze week sgsssïsa^rs: I Meteoren-regen viel tegen Avifauna in staat van insolventie Lijdt* niet langer HOE BESTEL IK MIJN PATROON? ROMAN VAN CHARLES GARVICE PAGINA 4 ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 Opzegging en ontslagbrieven. Amerikanen willen j en een beeIdJe van ds olifant der repu- meer geld voor hun waar. Maar Hollywood kan Nederland kwalijk missen. „Een zieke industrie - Zelfs de bloemen beginnen te kwijnen. 3-D-rage in Engeland voorbij. Alle wegen leidden naar Louis B. Mayer. Symphonie in roomkleur. „Goed genoeg voor jou en mij en het publiek „Maar niet voor de knappe koppen'. Centen en sentiment. Jacques Tad werkt aan een nieuwe film. John Huston: ,<Het houden van paarden is een dure geschiedenis MAALTIJDEN MET STEVIGER ALLURE Menu Nuttige wenken wm Geautoriseerde vertaling door F. van 4 eisen CerkijkeT^n wierp zfelaTchuwe 1 ^Een matroos, die bij het vaststellen r\ l v van leeuwen, een portret van zijn moeder (Van onze filmredacteur) Door zes van de tien Amerikaanse film maatschappijen, die filialen in Ne derland hebben, is, zoals gemeld, tegen 1 Januari a.s. het lidmaatschap van de Nederlandsche Bioscoopbond in he- ginsel opgezegd. Houden deze maatschappijen voet bij stuk, dan betekent dit, dat haar films van 1 Januari a.s. af niet meer hier te lande zullen worden vertoond en dat het per soneel van deze filialen op straat komt te staan. Er zün trouwens al ontslagbrieven verzonden. Maar zo'n vaart zal het wel niet lopen, want de indirecte oorzaak van deze Ame rikaanse maatregel de televisie zal er hoogstwaarschijnlijk tevens toe lelden, dat de mogelijkheid tot het voeren van verdere besprekingen, die is opengelaten, in voor alle partijen bevredigende zin wordt benut. Indirect is, zoals gezegd, de wurgende worsteling tussen film en televisie oor zaak van het conflict. Om met enige kans op succes het hoofd te bieden aan de con currentie van de televisie, heeft Holly wood besloten, de productie te verlagen zonder de kosten te verminderen. Op deze wijze hoopt men de kwaliteit van de te vervaardigen films te verbeteren en aldus de tanende belangstelling van het publiek weer op te wekken. Het spreekt vanzelf, dat deze maatregel onvermijdelijk een verhoging van de film- huur tot gevolg heeft en daarover waren reeds geruime tijd onderhandelingen gaande tussen het hoofdbestuur van de Bioscoopbond en bedoelde filmmaatschap pijen. Van Nederlandse zijde was men niet ongeneigd, aan deze verlangens tege moet te komen, zodra de deviezenvoor- schriften dit zouden toelaten. De Ameri kanen verlangden echter een verhoging van het huurprijs-percentage over de hele linie, terwijl de Nederlanders de voorkeur gaven aan een zogenaamde „glijdende schaal", hetgeen wil zeggen, dat zij be reid zijn, desnoods een aanmerkelijk ver hoogd percentage der ontvangsten aan de Amerikanen af te staan, als hun films een financieel succes blijken, maar dat in het tegenover gestelde geval dit percentage dient te worden verlaagd. Tot 1 Januari hebben de onderhande laars van beide partijen de tijd oni tot een vergelijk te komen. En dat er niet alleen van Nederlandse zijde water bij de wijn zal worden gedaan, daarvoor zal het drei gende spook van de televisie wel zorgen. In de gegeven omstandigheden kan Holly wood een afzetgebied als Nederland, hoe betrekkelijk klein ook, maar kwalijk mis sen. Door Washington is het Mekka van de film officieel voorzien van het eti ket: „zieke industrie". Van de 7.000 actieve leden van het Screen Actor's Guild, de vakvereniging van filmacteurs, hebben er op het ogenblik slechts 216 een contract. Bij 20th Century Fox zijn 500 leden van de staf ontslagen. De filmpro ductie is er van 60 per jaar verlaagd tot hoogstens 25. Metro-Goldwyn-Mayer heeft in haar Culver City-studio 2.700 man aan het werk; enige tijd gelden waren het er nog 5.000. De zuinigheid heeft haar intrede gedaan in de sprookjesstad van roem en luxe. De bloemen beginnen te kwijnen in de studio- tuinen, want zelfs onder de tuinlieden zijn er ontslagen gevallen. Misschien dat al die bezuinigingen voor Hollywood uitkomst brengen. Zij stellen de kopstukken immers-in staat financiële reserves te kweken om zich in hun be legerde burcht staande te houden. Tot er uitkomst wordt gebracht door de een of ondere nieuwe vinding: telemeter, groot doek of 3-D ..of door alleen maar goede, aantrekkelijke films. De rage van de 3-D-films met speciale brillen, schijnt intussen, althans wat Engeland betreft, alweer voorbij te zijn. Eén van Hollywoods voornaamste maatschappijen, de 20th Century Fox, heeft tenminste onlangs aangekondigd, dat haar nieuwste film „Inferno" in genoemd land als een „vlakke" film zal worden gedistri bueerd, hoewel deze rolprent in drie di mensies was opgenomen tegen een extra- uitgave van een millioen gulden. „De film zou", aldus 20th Century Fox, slechts een beperkt afzetgebied vinden, als ze in 3-D werd vertoond, aangezien het aantal bioscopen, dat daarvoor is in gericht, niet meer dan 120 bedraagt. Als een vlakke film kan ze in duizenden the aters worden vertoond". Maar volgens de Engelse filmjournalist Leonard Mosley lijkt het er veel meer op, dat „Inforno" de eerste 3-D-film, die goed is geregisseerd en die een boeiend verhaal vertelt geen foefjes nodig heeft om goede ontspanning te bieden. De spe ciale brillen verminderen eerder het genot van de toeschouwker dan dat zij het ver hogen. N Nederland herleeft de bezettingstijd. Clark Gable holt de trappen van het Maastrichtse stadhuis op en neer en Lana Turner rent over de Markt in Delft. Tientallen Nederlanders verdienen aan Metro-Goldwyn-Mayer een aardig dag geld. blikeinse partij Louis B. ging grotendeels schuil ach ter zijn schrijftafel, maar ik kon zijn machtige schouders zien, waarop zijn forse kop scheen geplant zonder de hin derlijke tussenkomst van een hals. Zijn haar was dik en sneeuwwit, zijn gezicht blozend en zijn ogen achter de bril met amberkleurige randen staarden met een soort heftige nietszeggendheid naar Freed, die hem een rapport toonde van de cassa- ontvangsten van zijn laatste muziekfilm, die toen in New York werd vertoond". „Groots! Ik zag 'm", zei Mayer, Freed met zijn arm wegvagend. „Ik zei je al, dat die film een wonderbaarlijke succes zou worden. Hier!", riep hij uit, met zijn wijsvinger op zijn borst kloppend. „Ze treft het publiek hier!" Hij hief het witte hoofd op en keek naar de roomkleurige muur voor hem, of hij een projectiescherm voor zich had. „Vermaak"!, vervolgde hij, verrukt over wat hij op dat scherm scheen te zien en het gezicht trekkend van een man, die diep ontroerd was door wat hij zag. „Het is goed genoeg voor jou en mij en het publiek. Niet voor de knappe koppen". „Het is niet goed genoeg meer", riep hij, een onzichtbare persoon nabootsend, die beweerde, dat het veroveren van de harten van het publiek niet goed genoeg meer was. Met een bezwerende vuist sloeg hij op zijn bureau en keek mij aan. „Laat me je eens wat zeggen! Prijzen! Onderscheidingen! Lint.en! We hebben hier twee films gehad. Een Andy Hardy- film met de kleine Mickey Rooney en „Ninotchka" met Greta Garbo. „Ni- notchka" kreeg de prijzen. Blauwe linten! Purperen linten! Maar welke film maak te geld? „Andy Hardy" maakte geld. En Geen linten"! „Ha, zei Mr Freed. „Zes-en-twintig jaar in de studio" ver volgde Mr Mayer. „Ze luisterden altijd naar me. Irving Thalberg (de in 1936 over leden filmproducent, die sterren maakte van Norma Shearer, met wie hij trouwde. Joan Crawford en Clark Gable) zou nooit een film maken, als ik er tegen was. Ik was gek op die jongen. Hij werkte. Nu willen ze alleen maar cocktail-partijen en hun naam in de kranten". Mayer keerde zijn machtige schouders naar mij. „Ze maakten een Andy Hardy- film. Andy's moeder is stervende en ze laten in de film Andy buiten de deur staan. Staan Ik zei ze „Weet je niet, dat een Amerikaanse jongen, zoals hij, op handen en knieën valt en bidt? Ze luis terden naar me en lieten Mickey Rooney Andy Hardy had gebeden. „Het grootste moment in de film Hij stond op en ging weer in zijn stoel zitten. „Niet goed genoeg jammerde hij. „Laat in geen geval de goede, onvervalste Amerikaanse moeder in haar huis zien. Vriendelijk, lief, offervaardig, liefdevol". Mayer schepte even adem en zijn ge laatsuitdrukking vertoonde achtereenvol gens moederlijke vriendelijkheid, liefheid, offervaardigheid en liefde. Daarna, naar Arthur Freed en mij glu rend, ging hij voort „Nee Sla de moe der op haar gezicht Hij gaf zichzelf een uppercut tegen de kin. „Smijt het oude dametje de trap af Hij wierp zichzelf in de richting van de Amerikaanse vlag. „Smijt moeders goeie, eigengemaakte kip pensoep in moeders gezicht Hij wierp een denkbeeldig bord soep in het gezicht van Mr Freed. „Ga op de moeder staan Trap haar Dat is kunst, zeggen ze, Kunst Hij trok zijn witte wenkbrauwen op, fronste ze, wiebelde met zijn schouders als een danseres en maakte met zijn handen geheimzinnige gebaren in de lucht. „Kunst herhaalde hij en gromde woe dend „Net wat u zegt", merkte Mr Freed op. „Het publiek weet het. Kijk maar naar de ontvangsten. Het publiek geven wat 't wil? Neen. Niet goed genoeg". Mr Mayer snoof verontwaardigd. „John Huston. Hij zou „Quo Vadis" maken. Wat hij al niet met die film wilde uithalen Zijn idee was, de christenen voor de leeuwen te werpen. Anders niets. Ik smeekte hem zijn opvattingen te wijzigen. Ik viel op handen en voeten voor hem. Ik zong „Mammy" voor hem. Ik liet hem zien, wat een hart waard is. Ik kroop voor hem op handen en knieën. Ma-a-my Met tranen. Nieets. Geen hart Hij bedankte me, om dat ik hem de film afnam". Tot zover het beeld, dat Lillian Ross geeft van één der grootsten onder de gro ten in filmland. Waaraan onzerzijds geen woord behoeft toegevoegd om de lezer duidelijk te maken, dat centen en senti ment de zuilen zijn, waarop het Holly- woodse film-imperium rust. In de 45 jaar van zijn leven is John Huston bokser, soldaat, beeldhouwer en doedelzakspeler geweest. „Zelfs al kreeg ik er géén geld voor, dan zou ik nog films maken. Ik ben gek op films, zelfs op de zorgen, die ze meebrengen. Ik verdien een massa geld, maar het houden van paarden is een dure geschie denis. Ik heb daarom de twintig renpaar den, die ik in de „States" had, verkocht. Eten dat ze doen! Ik werd er bijna door gedwongen om op een zolderkamertje te leven". John Huston is zo dol op paardrijden dat hij eens een film te paard heeft wil len regisseren. Maar dat bleek te ver moeiend voor het paard. De verwachte meteorenregen heeft weinig van zich laten merken, hoe wel het hoogtepunt tegen midder nacht werd verwacht. Op de stcrre- waehten te Leiden en te Utrecht zijn tientallen waarnemers aan het werk geweest, maar zij zagen slechts eens in de vijf a tien minuten een meteoor De ingewikkelde wegen, bewandeld door allen die in dienst staan M. G. M. hebben jaren lang onvermijdelijk geleid naar het kantoor van Louis B. Mayer, het vroegere hoofd van de productie, die bijna twee jaar geleden de studio verliet om zich in New York met de leiding van het driedimensionale filmproces Cinerama te belasten. Het kantoor van Louis B. Maver, waar Lillian Ross, zoals zij in haar boek „pic ture" vertelt, de grote man eens heeft bezocht, is ongeveer half zo groot als een flinke bioscoopzaal. „Ik trof hem daar achter een hele reeks deuren aan 'in gesprek met Arthur Freed, een producent van muziekfilms voor M. G. M. Hij zat achter een reusachtig room kleurig bureau, uitziende over een bijna eindeloze vlakte perzik-kleurig tapijt. De muren waren met roomkleurig leer be- kleed. Er was een roomkleurige bar, een roomkleurige open haard met roomkleu rige vuurtangen, room kleurige leren fauteuils en een roomkleurige piano. Ach ter het bureau van Louis B. stonden een Amerikaanse vlag en een marmeren beeld van de M. G. M.-leeuw„ Het bureau zelf was beladen met vier roomkleurige tele- foons een kerkboek, verscheidene foto's acques Tati, de maker van ,,'t Is feest vandaag" en „Meneer Hulot met va- cantie", is te St Jean Cap Ferrat in een villa, die uitziet over de haven van Villefranche, met vacantie geweest. Zijn vrije tijd bracht hij door met zwemmen, luieren en tennissen. Maar Jacques (Mon sieur Hulot) Tati heeft zijn vacantie niet geheel in ledigheid gesleten. Hij werkte namelijk aan het scenario van een derde film, waarin men de geschiedenis van een man zal zien uitgebeeld, verteld door een kind. In October krijgen onze maaltijden een steviger allure dan in de afgelopen maan den Erwten en bonen dragen l»pirtoe het hunne bij, evenals een lekkere dikke pap, vooral wanneer we daarbij de strooplepel hanteren. Misschien eet U in dit jaargetijde wat minder vaak een sla, maar de flinke por tie groente, die in de zomer Uw dis sierde, mag in koude dagen niet kleiner worden. De tijd, dat groente als bijzaak, als toe- kruid werd beschouwd, is voorbij. 1. Vermicellisoep. Varkensfricandeau - aardappelen andijvie; Vruchtensla. 2. Rest vlees - aardappelen - koolraap - jus; Turfjes met bessensap. 3. Aardappelen - gestoofde prei - jus; Rijstebrij (met rozijnen). 4. Gestoofde vis - aardappelen - wor teltjes Geboorde appel met vanillevla. 5. Bruine bonen - (aardappelen) - sla van kropsla en biet - jus; Gruttenpap. 6. Dikke soep met groenten en genaxt- balletjes; 7. Gebakken bacon of ontbijtspek - aard appelen - rodekool - jus; Griesmeelpudding. ten goede te komen, worden erwten of bonen steeds met melk gecombineerd, hiertoe komt in het eerste bonenmenu een melktoespijs voor. 6. We nemen aan dat U in de dikke soep een scheut melk zult verwerken. Zijn er niet genoeg bonen over, dan zal een portie aardappelen voor de nodige voedzaamheid zorgen. Reken bijv. voor 4 liter soep kg. bonen en 1 kg. aardappelen. 7. Kook kool kort. Door lang koken en nastoven vermindert de voedings waarde. Reken voor rode kool uur. Zet hem op met een bodempje water, ui, laurierblad en een lepel havermout. Voeg pas na een half uur, wanneer de kool gaar is, azijn of appel toen en laat de groente nog een korte tijd sto ven met boter of margarine. Doe er, als U het lekker vindt, ook een beetje suiker bij. Sommige huisvrouwen ge bruiken ook kruidnagel en peper in de rode kool en binden hem bij met aard appelmeel. Hoe het zij, met op deze wijze gekook te kool zult U succes hebben. Gisteren heeft een dier raadslieden van de heer G. van den Brink, directeur van de N.V. Britimij, ten overstaan van de rechter-commissaris, mr U. W. M. Stheeman en de beide curatoren, in hei paleis van Justitie te AmsP. dam het on*- werp-accoord, dat de crediteuren ven „Avifauna" drie weken geleden was aan geboden, ingetrokken. De N.V Britimij verkeert derhalve met ingang van giste- ten in staat van insolvent en het fail lissement zal normaal worden afgewik keld. De activa van de N.V zullen thans wor den gerealiseerd, zodat de preferente cre diteuren binnenkort een uitkering kunnen ontvangen. Zoals bekend is Avifauna voor 405.000 verkocht aan de gemeente Al phen aan de Rijn. De bestaande vorderin gen der crediteuren bedragen in totaal ruim 700.000. Het tekort zal worden be taald met bepaalde delen uit de winst, die de hoedenzaak van mevrouw Van der Brink (maison Van der Brink C.V.) af werpt. De eerw. zuster Tarcisia viert op 15 October in het Dominicanessenklooster te Tiel haar gouden professiefeest. Zuster Wenceslaus, eveneens Domonicanes her denkt op 11 October in het Katholieke Weeshuis te Leiden haar veertigjarig kloosterfeest. Op 18 October zal in het klooster te Tiel het jubileum van beide zusters die ook zusters van elkaar zijn worden gevierd. Advertentie door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogist f 0.95, f 2.40 en f 8.88 John Huston, de filmregisseur („Moulin Rouge"), die in Hollywood meer dan f 10.000.- per week verdient, maakte on langs tegenover Engelse journalisten ge bruik van het privilege van een rijk man. i Hij bleef zeuren, dat hij zo arm was. Op de vraag, wat dat voor lange, smalle j dingen waren, die hij rookte ze zagen j er uit als goedkope sigaren, maar bleken dure sigaretten te zijn klaagde hij: „Hemel, wat die me niet kosten! Geen wonder dat ik bijna blut ben. Ze komen uit Amerika en worden me over heel Europa nagezonden. Overal moeten er in- oo zijn handen en knieën vallen. Mayer j voerrechten op worden betaald Kosten sprong uit zijn stoel op en knielde op het me evenveel als een Havana, eer ik er h perzikkleurige tapijt, om te laten zien, hoe eerste trekje van kan nemen De film „Niontchka" met Greta Garbo (links) moge prijzen gewonnen heb- bon. Mickey Rooney (rech-ts) bracht als Andy Mardyx het geld binnen bij heerlijk bij. Louis B. Mayer. 1. Varkensfricandeau dient geheel gaar gebraden te worden. De braadtijd be draagt voor kg. pl.m. 30 minuten, voor een dik stuk iets langer dan voor een smal stuk. In een herfstvruchten sla zijn een paar druiven erg lekker. 2. De rest varkensvlees kan in de jus opgewarmd worden of koud gegeven. Geef er de liefhebbers mosterd ol mixed pickles bij. Turfjes maken we door van ons oude brood, reepjes te snijden en deze in boter, margarine of olie aan alle kanten bruin te bakken. (De korst kunnen we dan ook rustig aan het brood laten zitten dit wordt toch hard). Wie van zachte turfjes houdt kan er meteen de bessensapsaus over schenken, wie harde turfjes pre fereert. zal ze aan tafel pas begieten. 3. Neem een citroen in huis en trek een 'deel van het gele schilletje (zonder wit) in de rijstebrij af. U kunt op het laatst behalve gewone suiker ook nog de in houd van een pakje vanillesuiker in de pap oplossen. Gebruik de citroen verder bij de vis. wanneer U een oven hebt, kunt U daarin tegelijkertijd de vis en de ge vulde appelen gaar maken. Kies een appelsoort met stevig vlees, bijv. een sterappel, reinet of bellefleur. Als vul sel voor de klokkenholte kunnen wor den gebruikt een mengsel van suiker en kaneel, rode jam of oranje-marme lade. U z'et de appelen toch wel in de vuurvaste schaal of pan voordat U ze vult? Na een verblijf van een half uurtje in de warme oven zijn de appelen gaar. Geen oven? Geen nood; ook bo venop het fornuis kunt U het gerecht bereiden, maar dan met een deksel op de schaal of pan. Een koude, vrij dikke vanillesaus is er Van een dun wollen stofje of jersey is dit bijzondere jurkje erg mooi. Uit de zakken komt een franje, welke men ook van de zelfde stof kan uit rafelen, of van een afstekende kleur er tussen kan zetten. Ook kan men de klep nog met kraaltjes of lovertjes versieren. De bals beeft een opstaand boordje, welke men open en dicht kan dragen. De mouw is aangeknipt. De rok heeft achter en voor een plooi. Dit model is verkrijgbaar in maat 38, 42, 44, 46, 48 a 0.85. C 778 5. Om aan het lichaam zoveel mogelijk ATELIER CROON, BEATRIJSSTRAAT 4, ROTTERDAM Vermeld aan de andere zijde duidelijk uw naam, adres, woonplaats en maat en nummer van het gewenste model. Plak nooit meer dan 1,op een kaart, wat meer geplakt wordt is waardeloos. «Mwi Bestellingen onder rembours worden niet uitgevoerd. Patronen worden niet geruild. J KLEIN NEST We kunnen niet allemaal zijn zoals u moeder, mompelde Emily, terwijl zij zich haastte aan moeders bevelen te ge; hoorzamen. In alle ernst benijdde zi.l haar moeders zelfvertrouwen. Alleen de bedeesden kennen de zielesmart, die door hun zwakheid wordt geleden. 's Avonds na de levering van Fletcher en Brown, kwam Stella in de keuken. Daan die zat te eten, stond onmiddellijk op en bemerkte, dat zij er anders uitzag dan gewoonlijk, doch zijn mannelijke be krompenheid veroorloofde hem met de oorzaak ervan te ontdekken. Stella keek hem zwijgend aan, met een mengeling van een beroep op z'n scherpzinnigheid en van vrouwelijke toegevendheid. Eindelijk be gon ze ernstig: Ziet u niet, dat ik nieuwe kleren aan heb, mijnheer Norton? Kunnen ze uw goedkeuring wegdragen? ja, nu u er mijn aandacht op vestigt, zie ik het. Hoe ik ze vind? O, wel leuk. Vindt u zelf ook niet? Ze zijn afschuwelijk, zei Stella kalm, maar ze zijn goed. Madame Norton heeft ze gekocht en nu ben ik Engels. Zo lelijk zijn ze niet, merkte Daan op en u ziet er altijd.enfin, u heeft een spiegel nietwaar? In ieder geval waren uw andere kleren zeer mooi en aantrekkelijk. Haar zilveren lach klonk hem tegen, ter wijl zij heel preuts en stijf op een stoel ging zitten en daarna haar lange jurk over ha—^"mijnheer Norton, wat bent u dom od 't gebied van dameskleren! Mijn an dere jurken zijn chic en deze is.nu ja, heel netjes. Zij wierp een zijdelingse blik op juffrouw Norton en haastte zich er bij te voegen. Nu ben ik een echte Engelse jongedame en kan u mij gerust meenemen naar de.hoe heet die mome straat ook weer?. o, ja. Mile End Road. Gaan we vanavond nog? Wel ja, 't is nog met laat, zei Daan. Haal maar gauw uw spullen.ik bedoel, vraag het eerst aan uw vader. O, Peppino zei, dat ik mocht ver klaarde z'ju wej in zyn schik zijn, want hi, had vanavond veel te schrijven. Maar ik zal mijn mantel moeten aantrekken. Best, als u maar niet eist, dat ik ae mijne aandoe, zei Daan. Duurt dat werk langer dan een half uur? P« punt van een rose tongetje kwam blik naar juffrouw Norton en vloog de trap op. Je verwent dat kind, Daan, beweerde juffrouw Norton verwijtend. Dan heb ik er nu twee om te verwen nen, lachte Daan hartelijk. Wat kan je van zo'n bakvisje anders verwachten dan bok- kesprongen. Maar 't is toch een lollig kind. Zal je goed op haar passen, Daan? vroeg juffrouw Norton bezorgd. Daan be gon te lachen. Zou ik de kinderwagen niet meene men moeder? Mile End Road was niet verben Stella verkortte de weg door haar vrolijk ge snap en naieve critlek op alles wat zij zag. Er ontging haar **"1 lso° t van het te drinken aantal borrels geen j die zijn verbazing te boven was trok i rekening had gehouden met de weer haar hand door ^narm Qp_ ihaaandaInn ^HuTTef ïrifeen armf u i stootje. Ik moet zeggen, dat u het roy- haar aan. rii6r, geei nnj t ni0(7j. TUpn npnnv voor iedar zou lis niet gewend om in het gedrang te ^Jmvoldoemie geweest zijn. Die smul- I zTmompelde: Graag, stak haar arm j partij zullen de kleintjes hun levenlang schermend'1 op Ifaa^^eérbHklmnd^trok Dat*hoop ik, zei Stella. - Wat zien aan; Z°U hPt Z°iZeinrdifnedEt^k bffil,dS«-ae -iti^fzou^D^LfoSdellk^if straat? Het is hier erg... neen niet vro- teerd hebben, maar het meisje aan zqn dat er n.ooit ngzaam „uw—, ^v£n' vervreemde postzegels voor bun Is juffrouw Baker een oude kennis luur vader? Dan zal ik 'm mee naar bik maar toch wel leuk om eens te zien. arm hij was een eenvoudige Sast^.rt>® Maar waarom bonken de mensen zo jongeman - iets zei hem. dat het niets tegen elkaar aan zelfs de vrouwen? In voor juffrouw Landon was. om ie Mue Parijs... Zij hield op. want zij vond. dat j End Road op verse gebakjes getracteeid et veel. Bij voorbeeld: Zeg is het hi|r de gewoonte, dat de dames de heren een arm géven? Wil ik het bij u ook doen mijnheer Norton? vroeg zij op een toon, alsof zij hetzelfde wilde doen als alle merisen. 't Is ntet nodig voor wij in de drukte kometi, antwoordde Daan practisch. Hier zijn we er, vervolgde hij, toen zij uit de soaarzaam verlichte zijstraat opeens in de voile lichtgloed van de bekende Mile End Road kwamen. Hoe vindt u het hier? Zij keek naar de geweldige drukte om haar heen. Veel slenteraars, maar meest haastige mensen, die hun Zaterdagavond- boodschappen deden. Dan waren er de venters met alle mogelijke en onmogelijke artikelen, die hun waar op de meest luid ruchtige wijze aan de man trachtten te brengen. De meeste mensen waren fat soenlijk, ofschoon zeer eenvoudig, zoal niet sjofel gekleed. Maar het voornaamste ken merk van de grote menigte was „onrust zowat op ieder gelaat lag een uitdrukking van haast, van bijna koortsachtige ge- jaagdheid; zelfs de mannen en vrouwen, die uit de café's kwamen en hun monden afveegden, keken met een eigenaardige onvoldaanheid om zich heen. Nu, hoe vindt u het hier? vroeg Daan glimlachend, want de ogen van 't meisje bewogen zich vlug, doch kalm van de ene naar de andere kant. Het is een boulevard, ja, zei ze enigszins verstrooid. Het lijkt op Pa rijs, maar het is toch heel anders. Er is niemand, die goed gekleed is. Gekleed is het woord nog niet eens. Ja ze hebben kleren aan, dat is alles! Zijn het allemaal arme mensen? De meesten wel, zei Daan. Pas t de vergelijking onbeleefd zou zijn Och, dat is zo onze Engelse manier van doen verklaarde Daan. Wij letten niet zo bijzonder op manieren. Maar zij menen het, niet kwaad, voegde hij er vaderlandslievend bij. Ja, dat merk ik. zei ze. En wat hebben ze het allemaal druk. Het is. of er geen een voor z'n plezier wandelt. Ze kijken allemaal zo ernstig, zo. hoe zegt u dat ook weer? ...zo in gespannen. De meesten doen boodschappen voor hun huishouding, verklaarde Daan. alsof dit doel een excuus voor hun zwaarmoe- dig uiterlijk was. NL Maar zij -lachen met: geen glim lachje zelfs? protesteerde zij. In Pa rijs. in Wenen, houden ze elkaar aan om een praatje te maken. Kijk nu eens daar die man daar in die kruidenierswinkel, met welk 'n gezicht hii die zakjes in de mand van de vrouw gooit Hij heeft het druk, doet al wat mi kan om de mensen van dienst te zijn. En kijk eens naar die kinderen, kom eens mpu Met iets dat het midden hield tussen een lachje en een zucht, trok zij hem mee naar 'n banketbakkerswinkel, waar voor een groepje kinderen stond. Mot begerige ogen en half geopende mondjes keken zii naar de stapels gebakjes en koekjes waarvan zii de smaak misschien nooit geproefd hadden Ach die arme stumperds! hijgde Stella Zn hebben honger: knk die ogen eens! En die mondjes ze watertan den van verlangen! Wacht. Vlug trok Zr. haar hand terug, nam haar beursje en was ogenblikkelijk te midden van het groepje, waar zij al n t zilvergeld ronddeelde, dat zij bij zien had. Gaat maar gauw naar binnen, smeekte ze bijna, -en koop zoveel je maar lust hoor. Vol verbazing en ongelovig knepen de kleine handjes de geldstukken vast en dan, nog steeds met hun hoofdjes naar de freefster gekeerd, alsof d« eigenaars overtuigd waren, dat zij krankzinnig moest zijn, drongen de kinderen tegelijk de winkel binnen. Metvochtigp ogen bleef Stella de ge lukkige kleintjes nastaren, doch Daan, te worden. ja maar ze zijn met zo lekker als ze er uit zien zei hij om goed te praten dat hij op haar onuitgesproken wens met inging. Kom maar mee! Aarzelend liet zij toe dat hij baar van het betoverende toneeltje, dat de smullende kinderen boden wegleidde. U doet beter met. dat beursje weg te houden, anders kaapt de een of ander het weg. Of, geef m\j het maar bever. tiet hindert niet; er zit toch mets meer in, zei ze. Maar toch reikte ze hem, als 'n gehoorzaam kind het beursje toe. Daan stak het in zijn zak en hield zijn hand er bovenop. HOOFDSTUK IV De gedachte, voor niet gastvrij, om niet te zeggen krenterig te worden aahg<;~ zien is voor een normaal man onhebbe- Het zal dan ook wel om die reden- geweest zijn dat Daan voor een hel ver licht e banketbakkerswinkel bleef staan en op ongedwongen manier zei: Wat zou u denken van frambozen- taartjes of iets in die geest? Ze verkopen hier buitengewoon lekker gebak; t is de fijnste zaak- Ik heb nooit „neen" gezegd wanneer er sprake was van frambozentaartjes en ik ben te oud om er nu mee te beginnen, antwoordde Stella lachend. Zij gingen binnen en haar ogen dwaal den'met de gretigheid van een kmd over de schalen en stapels zoetighedein. Ziet er allemaal even verrukkelijk uit, zei ze. Van deze zou ik er graag een heb ben om te beginnen en zij wees naar een rood romig confessene-product. Zij namen plaats aan een van de ta feltjes met wit marmeren bladen en een jong meisje bracht een collectie gebakjes. Wat zou u zeggen, als ik ze allemaal op at? vroeg Stella. Ik zou er nog zo'n partijtje bij bestei len en u dan als wij naar huis gaan, bij een dokter brengen, zei Daan vrolijk. Echt iets voor een man, om de ver antwoordelijkheid van zich af te schui ven, zei ze glimlachend. Wat heeft een meisje zo piepjong als IS uututiw van u' vroeg Stèlla plotseling, nadat zij een eindje zwijgend hadden voortgewan- de!5'o ja, wij speelden als kinderen reeds samen, zei Daan. js verloofd: Hè? vroeg Daan onthutst door die Neen, dat geloof ik niet. Ik heb vraag, er iag- --- -■ - tt twee en a. tenminste nooit iets van gehoord. Hoe j Qp Voor boven nemen. Wel te rusten, madame. Mijnheer Norton, ik dank u zeer voor de prettige wandeling. Wel te rusten, antwoordde Daan, ter wijl hij z'n pijpje stopte. Ik ben blij, dat u zich heeft geamuseerd. Wij zullen het spoedig eens hervatten. Met twee en drie treden tegelijk wipte komt u op die vraag? Dat weet ik niet, antwoordde zij blijkbaar onschuldig. Ik vroeg het zo j Meneer Landon zat aan zijn schrijftafel te werken. Bij z'n elleboog stond een kost baar kistje, waarvan de initialen, of wel- mlarjaZdatSisrfew0e°li! beaamde Daan met ^tekens dan ook, zorgvuldig waren weg f J tA VI - „v, naar huls! Daan ging de brieven halen. Er was een u voor verstand van mannen, kaatste hij j niet langer durfde blijven en naar nu rekening yan dg waterleidmg voor z'n terug. f moest. rie naan met de moeder en een dikke brief voor meneer Ik ben geen piepjong kind! pro- Toen zij weg wawandelden zij Landon. Het viel Daan op, testeerde zij verontwaardigd. En u, mijn-j bedienende juffrouw af en wanu Heer Norton, bent ook zo heel oud nog j langzaam huiswaarts, niet. Ik geloof, dat u zit te snakken om op deze gebakjes aan te vallen. Drie is mijn getal, verklaarde Daan en nam een gebakje. We zullen limonade nemen; u zult anders van dorst omkomen, voor wij thuis zijn. Stella knikte en deed een aanval op het gebak- Daan zag, dat zij het vorkje ge bruikte, dat bij het gebak was gelegd, doch in gewone zaken als onnodig werd weg gelaten. De andere bezoekers keken met belangstelling en bewondering naar het mooie gezichtje. Stella's interesse was we derkerig, want omgeving en publiek wa ren haar geheel vreemd. Zij scheen het hier heel prettig te vinden. Met een per; manent glimlachje op haar gelaat nam zij alles in zich op; niets scheen haar te ont gaan. Op een gegeven ogenblik kwam een meisje de winkel binnen. Haar blik ont dekte onmiddellijk Daan en Stella en zij maakte een onwillekeurige beweging om ongemerkt weg te gaan. Zij scheen zich echter te bedenken, bloosde heel sterk en ging naar de toonbank. Wat een mooi meisje is dat, dat daar aan de toonbank, zei Stella zacht, Daan keek en uitte een soort gemompel van herkenning. Een kennisje van ons. Hij stond op en met een tikje op haar arm, zei hij- Dag Emily juffrouw Baker, hoe maakt u het? Emily keerde zich om en huichelde ver rassing. O, bent u 't mijnheer Norton. Wij zitten hier gebakjes te snoepen, verkondigde Daan, hetgeen absoluut over bodig was, aangezien iedereen, die over een normaal gezichtsvermogen beschikte, dat duidelijk kon waarnemen. Mag ik je juffrouw Landon, onze nieuwe bewoonster voorstellen.... juf frouw Baker. Stella gaf haar een vriendelijk knikje en verschoof haar stoel om plaats voor het meisje te maken. Neen, ik moest eigenlijk maar niet gaan zitten, zei Emily verlegen. Ik heb haast en kwam alleen maar, om koekjes te halen voor morgen; wij snoepen 's Zon dags altijd koekjes bij de thee. Wat leuk! zei Stella. Krijgen wij morgen ook koekjes bij de thee, mijnheer Norton? Natuurlijk, als u het graag heeft. Ik denk, dat moeder ze wel in huis zal heb ben, zei Daan. Stella schoof de gebakschaal naar Emily en nodigde haar op haar ongedwongen manier Uit, de heerlijke zoetigheden eer aan te doen, waaraan het meisje enigszins verlegen voldeed. Juffrouw Baker woont bij ons aan de overkant, verklaarde Daan aan Stella. Dus een buurmeisje van u, zei Stella en vroeg zich nieuwsgierig af, waarom dat mooie meisje telkens bloosde en zo zenuwachtig deed. Bakvisjesachtig richtte zij een nieuwsgierig vragende blik op Daan, maar hij was heel gewoon en vol komen op zijn gemak zoals altijd. Zij zaten nog enige tijd bij elkaar en dan verklaarde Emily, dat zij werkelijk Ja, dat is ze wel, een soort onv-erchilligheid, die juffrouw Landon prettig aandeed. Op een gegeven ogenblik, toen zij op een zeer druk punt waren, stonden twee mannen vlak bij hen, die zeer opgewonden met elkaar spraken en gesticuleerden. Het waren biijkhaar vreemdelingen. Stella draaide zich half om en keek naar hen. Op hetzelfde moment liet ze een zwak gilletje horen en klemde zich vaster tegen naan 3311. Wat is er? vroeg Daan. Heeft u zich bezeerd? O neen, neen, antwoordde zij. Maar die twee mannen, daar en zij knikte in hun richting spraken in een taai, die ik ken; een taal die men in Londen niet verstaat, want het is de taal van een heel klein land. Welk land dan? vroeg hij nieuws- gierig. Kroatië, verklaarde zij, terwijl zij omkeek naar de mannen. Nooit van gehoord, zei Daam En ik meende een van die mannen te herkennen, zei ze peinzend. Maar ik kan me niet herinneren Nu, het. is niet zo verwonderlijk, als u denkt. In dit gedeelte van Londen wemelt het van vreemdelingen en vooral -gebruiken zij Mile End Road als operatie terrein. Er lopen er hier veel te vee] rond. Zij waren nu in wat stillere straten ge komen, maar zij hield Daans arm nog steeds stevig vast en babbelde al maar door En Daan luisterde geamuseerd naar haar kinderlijke en soms zonderlinge uit latingen. Zo bent u terug? vroeg juffrouw Norton - en heeft u zich goed geamu seerd' Wat heeft u daar op uw manteltje? Frambozen O! En room ook, zei Stella doodkalm. En dat op uw nieuwe manteltje! jam merde juffrouw Norton en haastte zich, de kleverige substantie te verwijderen. 't Is de moeite niet waard, madame, vond het meisje. Raadt u eens hoeveel gebakjes ik heb cegeten? Je moet voorzichtig met haar zijn, Daan? vermaande juffrouw Norton. Wees maar niet ongerust, moeder; kinderen kunnen heel wat snoeperij ver dragen. Kinderen! Ik ben geen kind! protes teerde juffrouw Landon. Daar is de post bode, vervolgde zij, waarom bonst hij toch elke keer op de deur, alsof iedereen in huis doof is? gekrabd. Ben je daar, Stella? vroeg hij zonder op te kijken. Prettig gewandeld? Prettig is het woord met, Peppino. Dit gedeelte van Londen, waarover zoveel wordt gesproken is een wonderlijke buurt. Hier is een brief voor u. O! zei hij en nam de brief vlug van haar aan. Met z'n rug naar haar toege keerd, opende hij de dikke enveloppe. Zij bevatte verschillende andere enveloppen met vreemde postzegels erop. Hij las de brieven, zuchtte even en wierp vervolgens brieven'en enveloppen in de brandende haard. Slecht nieuws, vader? vroeg het meis je, terwijl zij haar arm om z'n schouders sloeg. Direct slecht, mag ik,met zeggen, antwoordde hij met een gedwongen glim- lachje, maar niet bevredigend. Met een levendig gebaar, niet ongelijk aan de be wegingen van de twee vreemde mannen, die Stella zo even op straat had gezien, zei hij: „Geduld, kind, moet neg steeds ont wachtwoord zijn. Maar niet zo lang meer, hoop ik," voegde hij er bij. Dan nam hij weer plaats aan de schrijftafel en zette zich aan z'n werk. Peinzend sloeg Stella hem gade en open de haar lippen alsof zij iets wilde vragen, maar zij klemde ze weer op elkaar. Dan kuste zij hem en ging naar bed. V. Maanden waren verlopen en het was volop zomer geworden. Juffrouw Norton dacht er met een zekere schrik aan, dat zij haar huurders destijds met 'n week de huur had willen opzeggen, want tot nu toe wa ren het niet alleen de beste huurders, die zij ooit had gehad, maar zij was do] op Stella en durfde er niet aan denken, dat zij ooit van het lieve meisje zou moeten scheiden. Soms heb ik net een gevoel, of het mijn eigen kind is, zei ze wel eens tegen Daan Als je zusjeZij hield even op en zuchtte bij de herinnering aan het wichtje dat bij de geboorte was gestorven, als je zusje was blijven leven zou ik gewild heb ben dat ze evenals juffrouw Stella ge weest was, altijd even lief en vrolijk. Ja 't is prettig voor u, zo'n aardig meisje in huis. O, ze is bijna de hele dag bij mij in de keuken, altijd is ze er dol op, om mee uit winkelen te gaan en ook om met jou te wandelen. (wordt vervolgd)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 4