Arrestatie van kard. Vyszinski op bevel van Moskou? HERFST in school, bos en veld Kom pionieren in het Oosten Slam met twee azen Commentaar van Osservatore Letterraadsel Rotterdamse graan markt BRIDGER UB RIEK PAGINA 6 ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 i paart mar Protest van Franse parlementsleden MGR ALFRINK woont congres R. K. Bioscoop- en filniexploitanten bij KINDERVERLAMMING „In gevangenis Een Poolse vluchteling, die deze week Warschau verliet, verklaarde te Berlijn, dat de Poolsche primaat niet in een kloos ter verblijft, zoals de communisten bewe ren, maar in een gevangenis te Warschau, tezamen met andere katholieke leiders, geestelijken zowel als leken. Wantrouwen t.o.v. Japanners Indonesië potentieel een der rijkste landen ter wereld Scherpe daling ruilvoet CORRESPONDENTIE-ADRES POSTBUS 8, HILVERSUM O ONZEKERHEID OP CACAO- MARKT ■i VVVT" :sV> a AAy .JÊDÊJIJm± É3 is JijCJQU* AA/v m m e i - .-n- n.v. RESTAURANT ROYAL J. THUM Advertentie kilometer n» 11S"8T0KVIS Z0MEH N V' 440 dealers en subdealers, yklloniarter S«I4 «verat in Nederland maakt met de „gossamer" van de En gelsen, de herfstdraad „gossamer" „goose-summer", „ganzenzomer", be gin November, toen er in Engeland gans werd gegeten. Met de „Hfergóttsfëden" „de dra den van de Lieve Heer" der Duitsers. En met de „fil de la Vierge", „de draad der Allerheiligste Maagd" van de Fran sen. Een Europees verschijnsel dus, dit spihsel van kleine spinnetjes, in de Herfst zwevend door de lucht. „Tarzan, geef Brehm eens even uit de kast! Het derde deel!" Tarzan komt met het dikke boek aanhuppelen. We slaan bladzij 595 op: „Ontelbare dra den, glinsterend als zilver en door de aanhangende dauwdruppels als met edelstenen bezet, tooien op een zonnige herfstmorgen de stoppelvelden en wei den, bedekken struiken en heggen, hangen als lange wimpels aan bomen en andere hoge voorwerpen, vliegen als witte vlokken door de zwak bewo gen lucht en steken scherp af bij de donkerblauwe hemel. Het is de weg, die door ontelbare spinnetjes gevolgd werd; de draden hebben geenszins de bedoeling insecten te vangen. Zij wor den vervaardigd door spinnen, die geen vangwebben maken, jachtspinnen, wel ke lopend of springend haar prooi be machtigen. Op deze draden zeilen zij door de lucht en soms wordt op deze wijze een zeer grote weg afgelegd". „Meester, wat moet ik met de ka merplanten gaan doen?" Het don kere meisje Veronica wil instructies hebben voor de komende weken. „Onze geraniums kunnen met veel minder water toe, kind!" lichten we haar in. „De plant gaat 's winters op haar lauweren rusten, weet je. Weinig water en helemaal geen mest. Je bladcactus laat je met rust. Haast geen water en geen verwisse ling van plaats. Op de plaats rust! En onze cyclamens haal je bij de kachel vandaan en verhuis je naar de Zuidzijde, naar een venster met veel licht. Je weet 't: water op het bakje en niet boven in de pot. En nooit koud water.. Bovendien: een cyclamen houdt niet van natte voe ten. Na een half uurtje gooi je het water dat over is van het schotel tje af." Tenslotte vertelt 't Kanon aan voerder trefbal-elftal dat. hij een grote troep spreeuwen in Zuidweste lijke richting zag wegtrekken. Zeer goed mogelijk, want voor vinken, kie viten, spreeuwen en zwaluwen wordt het nu hoogtijd om te gaan verhui zen. 's Morgens vroeg, langs de duin kant trekvogels vermijden graag de zee kun je al hele troepen zien gaan; de weinige ooievaars, c!ie ons Tandje telt, passeren liever niet de Middellandse Zee en trachten over de smalle Straat van Gibraltar, maar liefst geheel Oostelijk en Zuid O., over land Afrika te bereiken. Al die verhaaltjes over barre zeereizen, blij ken in strijd met de gegevens aan gaande de vogeltrek. En zo wachten we dan de terug komst. der Lenteboden maar weer gelaten af. De arrestatiegolf tegen de Poolse geestelijkheid duurt intussen onvermin derd voort. Sinds enige weken zijn twee speciale concentratiekampen ingericht vootr priesters en voor leken, waarvan één Zich te Lublin, de katholieke universiteitsstad, bevindt. Naar schat ting worden in het kamp te Lublin op het ogenblik 50 priesters gevangen ge houden. De laatste dagen zijn bovendien meer dan 400 katholieke studenten en 2000 leidende katholieke leken gearres teerd en geïnterneerd. Meer dan tweehonderd Franse parle mentsleden hebben een verklaring onder tekend, waarin geprotesteerd wordt tegen de arrestatie van kardinaal Vyszinski. Geëist wordt, dat de Poolse regering een einde maakt aan de gevangenschap van de primaat, welke „een ernstige aanslag vormt op de in alle democratische landen zorgvuldig gegarandeerde vrijheid van denken". „De zekerheid die wij hebben inzake de doeltreffende solidariteit, welke de mensen onderling verenigt, verplicht ons uiting te geven aan onze verontwaardi ging. Wij willen geloven, dat de Poolse regering aan de wereld en aan de chris tenheid de noodzakelijke geruststelling zal geven door kardinaal Vyszinski vrij te laten. Zo niet, dan riskeert zij het strenge vonnis van de geschiedenis", aldus het protest. Het katholiek bezinningscentrum voor bioscoop- en film-exploitanten houdt op Woensdag 14 October a.s. in hotel „Espla nade" te tutrecht een congres. Tüdens dit congres zal door prof. dr U Notenaert S.J. een inleiding worden gehouden over: fijto en moraal. Dr J. M. L. Peters zal spreken over: de Katholieke filmexploi tant in zijn bedrijf. Mgr. B. Alfrink, coadjutor van het aartsbisdom Utrecht, zal het congres bij wonen. Blijkens een bericht in de Staatscourant zijn in de week van 27 September tot en met 3 October 11 gevallen van kinder verlamming voorgekomen, namelijk in Friesland 2, Overijssel 2, Utrecht 1, N.- Holland 2, Z.-Holland 3 en Limburg 1. In een commentaar op buitenlandse persberichten, volgens welke de arresta tie van de Poolse primaat, kardinaal Vyszinski, het onmiddellijk gevolg is van Sovjetrussische inmenging, schrijft de Osservatore Romano in zijn editie van Vrijdag: „Het is niet aan ons de berichten, die opheldering zouden kunnen verschaf fen over de vele aspecten aan het Poolse drama, te bevestigen of te ontkennen. Maar men weet, dat de „afzetting" van kardinaal Vyszinski onmiddellijk plaats vond na de terugkeer uit Moskou van Mazour, één van de drie door de staat aangewezen leden van de „gemengde commissie" voor religieuze aangelegen heden. Het is bovendien bekend, aldus de Osservatore, dat een van de felste bestrij der van de kardinaal-primaat, de Kerk en de H. Stoel generaal Ochats is, die namens de regering de overeenkomst van 1950 met het Episcopaat ondertekende en dat deze Ochats het bijzonder vertrouwen van het Kremlin geniet. Hoe het ook zij, het is een feit, dat de strijd tegen dê Kerk in Polen zich vol trekt vólgens de methoden, welke de bolsjewieken tussen 1918 en 1936 tegen de afgescheiden Russische Kerk hebben ge bruikt. Laten degenen, die de communis tische vervolging loochenen,, hiervan nota nemen". Volgens deze Zegsman doen in Warschau geruchten de ronde, als zou de arrestatie van de kardinaal ook binnen de leiding der communistische partij tot spanningen aanleiding hebben gegeven. Men meent daar, volgens deze bron, dat de presi dent zich tegen de verscherping van de anti-katholieke koers verzette, maar dat jongere communisten, onder wie Ochats, hun zienswijze hebben weten door te zet ten. Het Poolse episcopaat heeft, zo ver neemt het K.N.P. nog nader, in het ge heim de gelovigen opgeroepen in de Octobermaand bijzonder voor de kardi naal tó bidden. Iedere dag worden in de kerken H.H. Missen voor dezelfde intentie opgedragen en de rozenkrans gebeden. De pastoors ontvangen dui zenden geldzendingen met het verzoek H.H. Missen voor de kardinaal op te dragen. indexcijfer voor 1950 146, in 1951 110, 1952 88 en in Januari van dit jaar 72. Niettemin gaat Indonesië voort met zijn economisch programma en dat met dit programma reeds vooruitgang wordt ge maakt, kan blijken uit de gunstige han delsbalans van de eerste helft van dit jaar, die een voordelig cijfer aanwijst van 291 millioen rupiah's. tegenover een tekort van 19 millioen rupiah's ip 1952. Als gevolg van de economische wan toestanden, zoals die bestaan in landen als Indonesië, waar een zo groot deel van het nationale inkomen ten goede komt aan slechts een klein percentage der bevol king, kan de rol van de regering niet een voudig zijn die van een niet geïnteres seerde toeschouwer, doch zij moet hande len en leiden in een mate, die in econo misch meer ontwikkelde landen over het algemeen niet wordt aangetroffen. Naar mat» het land deelt in de vruchten der Ontwikkeling en welvarender zal worden, zal het een meer vruchtbaar terrein bie den voor handel en ontwikkeling en zullen de beleggers een grotere mate van veilig heid hebben. Tot slot zeide mr Zain: „Ik nodig u uit deel te nemen in de grote taak van het helpen pionieren in een ander deel van de wereld, gelijk uw voorvaderen hier in Amerika pionierden, Waar de techniek de hinderpalen van tijd en ruimte uit de weg hebben geruimd, is het uitvoerbaar voor u om uw blik naar het Oosten, naar Indo nesië te richten, gelijk de eerste Ameri kanen nkar het Westen keken". Antwoordend op een vraag met betrek king tot Japanse technici, zeide mr Zain, dat de Indonesiërs slechte herinneringen hebben aan de Japanners in het recente verleden en thans afwachten hoe de onder handelingen met Japan zullen verlopen, in het bijzonder op het punt der herstelbeta lingen. alvorens te zien wat zij met de Japanners kunnen doen. Hij verklaarde ronduit, dat er in Indonesië nog steeds wantrouwen ten opzichte van de Japan ners heerst. Ondanks de enorme natuurlijke hulp bronnen, welke in potentieel opzicht Indonesië plaatsen in de voorste rijen der rijkste landen ter wereld, is de levens standaard van de bevolking jammerlijk onvoldoende, aldus verklaarde de Indo nesische zaakgelastigde te Washington, mr Zairin Zain, op een bijeenkomst van de Raad van Handel en Industrie voor het Verre Oosten en Amerika. Voor Indonesië is het eerste probleem hoe het zijn productie van voedingsmid delen Kan verhogen. Vorig jaar moest In donesië ongeveer 750.000 ton rijst ter waarde van ongeveer 140.000.000 impor teren. De regering geeft daarom in de allereerste plaats haar aandacht aan de rijstproductie. Indonesië is er reeds in Geslaagd dit jaar de rijstinvoer terug te brengen tot 300.000 ton, ondanks een toe neming van de bevolking met 700.000 in woners per jaar. Een deel van de buitenlandse deviezen, welke thans door de beknotting van de rijstinvoer wordt bespaard, zal, naar wordt gehoopt, worden benut voor de aankoop van de benodigde machines en voor het aantrekken van technische krachten voor de invoering van de mechanische rijst bouw, het winnen van nieuw land en ver beterde irrigatiemethoden. Dit zal voor buitenlandse groepen de mogelijkheid openen de hiervoor nodige machines te verkopen en technische diensten verlenen, en wij nemen aan, aldus de heer Zain, dat Amerikaanse ondernemers in deze pro gramma's zullen willen deelnemen. Hoewel het volume van de Indonesische export in 1952 in werkelijkheid toenam, liep de waarde met bjjna vier milliard rupiah's terug, als gevolg van de drasti sche prijsverlaging der voornaamste pro ducten. Dit betekent dus een verslechte ring van Indonesië's handelspositie. In vergelijking met 1938, waarvoor het index cijfer op 100 wordt gesteld, bedroeg het Op school vragen de kinderen „Waarom blijven de blaren niet zit ten? Waarom vallen ze allemaal af?" Nu, „allemaal" is wel een beetje sterk gesproken Kijk eens naar onze naald bomen Die houden de blaren de naalden stevig vast Hoe zouden we anders aan een Kerstboom moeten komen straks? En wat dacht je van de klimop? En van de hulst? Dat zijn nog lang geen kaalkoppen Neen, we kun nen wèl zeggen van de meeste bomen laat het blad los; niet van alle bomen. Hoe dat komt? Er vormt zich een weefsel, een kurklaag, op de grens van bladsteel en stengel, daar nu breekt 't blad af. Niet direct zo door de wind; niet door de vorst, het heeft nog am per gevroren des nachts. Maar door 't weefsel, dat in de plant 'n scheidings laag vormt. Zodoende wordt het ver breken van de juiste verhouding tus sen aan- en afvoer van water wel de hoofdoorzaak van het vallende blad; er vormt zich een kurklaag, wij zeiden het al, op de grens van blad en blad steel. De verdamping overtreft de op neming van water, en het blad het verdampingsorgaan wordt overtol lig. Juist de genoemde, groene gewas sen hebben een veel zwakkere verdam ping en houden hun blad aldus ver onderstelt men. Maargeen regel zonder uitzonde ring de lork (naalden in bundels), is de enige naaldboom, waarvan alle blaren in het najaar afvallen; zij zijn teerder en zachter dan die der overige naaldbomen en ongeschikt voor een overwintering. De jongens hebben prachtige, bruine kastanjes geraapt, zaden van de wilde kastanje. Sommige zitten nog in hun stekelige „doosvrucht" door deze stekels wordt de vrucht beschermd te gen de vraatzucht van dieren. We snij den zo een kastanje door; kijk, we zien duidelijk het kiempje voor een nieuwe kastanjeboom zitten. Het reserve-voed- sel zit om dat kiempje heen. Een gaaf exemplaar stoppen we in een bloem pot met voedzame aarde En nu maar afwachten wat er gebeurt. Haast heeft dit zaad niet; het maakt eerst een rusttijd door. De meisjes komen met gepofte beu- kenootjes aanzetten. Ze mogen er slechts een paar van opeten, want het is meer dan eens gebleken, dat dit spul zwaar op de maag ligt. Anderen brengen volle dozen met zwammen mee. paddenstoelen, rode en bruine, paarse en witte, plaatjeszwammen en buisjeszwammen. We nemen een hoed af van de rode vliegenzwam, met die witte „wratten", en zetten het geval op een stuk kaft van een schrift, bui ten alle tocht of wind. Uit de plaatjes aan de onderzijde „vallen" onmerk baar en onzichtbaar de „zaden", die hier „sporen" heten. Bij miljoenen Een paar honderd van die sporen bij- elkaar zijn samen nog geen millimeter lang I De volgende morgen heeft zich een fraaie figuur op het kaftpapier afge tekend. Gevormd door wat wij, slechts gemakshalve, de „zaadjes" noemden Uit ieder „zaadje" kan, onder gunstige omstandigheden, een zwamvlok ont staan, een samenstel van witte draad jes, die een vruchtlichaam vormen kunnen. Het bruine eekhorentjesbrood is geen „plaatjes"-, doch een „buisjes- zwam". Maar daar komt Helga met bloem bollen aanzetten. Haar vader is bloe- haar waarde. De uitvoering ervan eist een flink aantal stukken. De oplossing geven we reeds in deze rubrleki De lezer verzulme niet hiervan kennis te nemen. Uit „Die Schwalbe" biedt deze rubriek enige bekroonde opgaven. No. 7053 en 7054 zijn miniatuurproblemen, waarvan de oplossing onder het bereik van velen valt. Probeert het dus eens. In onze vorige rubriek werden de auteursnamen niet vermeld. Deze zijn No 7049 J. Scheel, No. 7050 R. C. O. Matthews en No. 7051 Z- Fjelstrom. No. 7053. W. HERLET. Ie prijs tweede hj. 1951. Mat in drie zetten. Wit: Kc3, Ra7, Pa3—cl; f2. Zwart: Kal, Pg7;. No. 7054. H. JENTJENS. Ie pr. Die Schwalbe, tweede halfj. 1951. Mat in vier zetten. Wit: Kf8, Rf7, Pd5; g6. Zwart: Kh8, c4, g7. PROBLEEMOPLOSSINGEN. No. 7045. P. A. Koetsheid. Opl. 1. Rh3— g2 enz. No. 7046. A. Akerblom. 1. Db5 dreigt 2. Dg5 enz. 1Ta6 (Ta7) 2. Dc5! enz. 1f7 ad lib. 2- Pg7:t enz. De zet 1. Dd4 weerlegt zwart door 1 d7e6:. Beide problemen werden goed opgelost door: C. Boose, Vlaardingen; mr dr R. Bromberg, Roermond; M. v. d. Burgt, Tilburg; H. Th. v. Goor, Voorburg; Paul Raschdorf, Hannover; C. v. d. Weide, Rotterdam. No. 7045 door: W. H. Haring, Schiplul den; B- Kouwenhoven, Rotterdam; J- F- Pilgram, Rotterdam. No. 7046 door: Albert Buiteman, Etten; H. J. A. Neys, Eist; F. J. F. Vismans, Rotterdam. OPLOSSING No.: 119. I. Df3:t Tf3:! 1Ke6. 2. Df6tt- 1 Kg5. 2. Dgtt- 2. Lc6—d7t, Kg5! 2Td7: Patü! 3. Pe5—f3:f Kg6!; 3Kh5. 4. Pf4ff. 4 Pf3—e5f Kh5! 4Kg6—h7. 5. Pf6tt 4Kg5 is herhaling. 5. Pd5—f6t Kg5. 6. Pf6e4f Kf4! 6 Kg5 is herhaling van zetten. 7. Pe5d3f Kf3. 8- Pd3—e5t Ke2! 8Kf4 is herhaling van zetten. 9. Ld7g4tTg4: pat!!! 9Kei? 10. Pd3?t. (Schaakredacteur P. A. KOETSHEID, Huize St. Bernardus, Sassenheim.) (Zaterdag, 10 October 1953.) EINDSPEL No. 119. JAC. HARING, Den Haag. 2e pr. Intern, tournooi Helsinki '52. Wit speelt en maakt remise. In No. 2715 speelt wit als 1. 47—41. Zwart is nu gedwongen tot 31—36, een dwangzet dus, om direct schijfverlies te ontgaan, want op elke andere zet volgt 4136. Overigens schijnt zwart's 3136 niet eens zo verkeerd, want op 4137 zou hij later de kans krijgen met 1721, 2126 en 26—31 een doorbraak naar dam te forceren. Wit vervolgt nu echter niet met 4137 maar met 2. 32—27!, 36X47. 3. 38—32!, 47X24. 4. 30X8, 3X12, hiermede de eerste étappe vSn het combinatieve gedeelte af- I werkende. Zwart begrijpt er niets van, j want hij meent, dat wit nu zichzelf in de vingers heeft gesneden. Maar thans volgt opnieuw een verrassende zet. 5, 27—22! En zwart is gedwongen tot 711 of 1721 om direct verlies te ontgaan. Dan stahn de stukken van zwart precies zó als wit ze graag heeft, want nu maakt hij een eind aan het spel door het tweede deel der combinatie met 6. 22—18, 12X23. 7. 28X10, 15X4 en 25X3. Volmaakt zou deze compositie zijn geworden indien in het nu volgende eindspel alle overblijven de stukken noodzakelijk zouden zijn geweest om „scherp", d. w. z. precies op tijd, te winnen. Een eis is zulks voor dit soort constructies echter nimmer. In No. 2716 komt de dwangzet niet direct, maar pas later. Hieruit blijkt dat het principe van dit genre opgaven is (en steeds in afwisseling met elkaar of in veranderde volgorde) zet-dwang, offer- zet(ten) of slag-dwang, zet-dwang enz. Hier begint wit met offer-zetten door 1. 42—37, 6X28. 2. 37X8, 2X13 gevolgd door 3. 4338!, 1015. De eerste dwangzet want op 1318 volgt schijfverlies door 29—23 en op 1924 volgt 2924 met dam. Na zwart's 1015 wit 4. 3833!!, zw. dwingende tot 2832, de tweede dwangzet. Wit 5. 33—28, 32X23. 6. 29X20, 15X24. 7. 4035, waarmede zwart's derde dwangzet moet komen met 1923. Nu 8. 3530! 24 X 35 en 9. 3933 wint. VOOR ONZE LADDER-WEDSTRIJD. No. 2717. No. 2718. Onlangs vroeg ik aan de kinderen in mijn klas: ,Wie van jullie kan een blaadje papier zonder spijkers, punai ses, 'stijfsel, lijm, zonder iets hoege naamd, aan de deur van 't lokaal vast hechten?" Er gingen, als altijd, heel wat vin gers in de hoogte, doch niemand kon 't. Toen nam ik een schriftblaadje zo maar uit mijn lessenaar, drukte het even tegen de depr, èn: het zat! Het No. 7052. A. P. EERKES. 2e pr. Die Schwalbe 2 halfj. 1951. Mat in twee zetten. Op de tien kruisjes komt de naam van een provinciale hoofdstad. EEN GEVARIëERDE COLLECTIE. In tegenstelling tot de meeste eindspelen is No. 119 nogal sterk bevolkt. Deze om standigheid kan oorzaak zijn, dat men net niet goed aandurft. Aan een paar fraaie patstellingen ontleent deze compositie beid brengen, er 'schijnt tenminste hard aan gedokterd te worden. Al met al geen opwekkend beeld van onze graanmerkt, doch hopelijk komt hier in door betere vraag spoedig verbetering. Een trouw lezer, de heer M v. d. V. te V vestigde onze aandacht op een belang wekkend spel uit het wereldkampioen schap. Gaarne voldoen wij aan zijn wens om dit spel hier te bespreken; ongetwij feld valt daaruit het een en ander te leren. HV1074 V 106 5 3 HVB2 9 5 N A 8 3 2 8 4 2 W O V® 8542 W,° O 10 9 7 3 A 9 7 3 z 10 6 5 4 B6 QAHVB7 AHVB6 *8 Zuid was de gever, OW waren kwets baar. Het spel werd aan twee tafels ge- speeld. Toen de Zweden de NZ-plaatsen innamen ging het bieden (zonder tussen- blêdingen van OW): Zuid -T5-Noord 3- Zuid 3*-Noord 4<>-Zuid De eerste twee biedingen zullen geen commentaar behoeven. Zuid's tweede bod echter, 3*. wel. Dit is een z.g. „askingbid" en vraagt of Noord de eerste, dan wel de tweede eontróle in heeft; het 4<>-antwoord van Noord geeft ain dat Noord *-heer en de eerste controle in O heeft. Zuid wist nu, dat hij de twee zwarte azen te verliezen had en het daarop volgende 8<?-bod is dan ook een puur gok-bod. hopende, dat de tegenpartij foutief zou tegenspelen Tegen de Amerikanen is dat een beetje vee] verlangd; West-Crawford, speelde *-aas In de week per 9 October was de stem ming op de eacaomarkt onzeker als gevolg van de voortdurend schom-nelende prijzen waardoor zowel kopers als verkopers een aarzelende houding aannamen. De activi teit werd hierdoor sterk geremd en het aantel transacties bereikte dan ook geen grote omvang. De onzekerheid omtrent de toekomstige marktontwikkeling wordt beïnvloed door de verscheidenheid van meningen d_ie nogal sterk uiteenlopen, aldus een bericht van de fa C. W. M. Heslenfeld. Terwijl velen van oordeel zijn, dat het prijsniveau van cacao in verhouding tot vorige jaren te hoog ligt en ook cacao in sympathie met andere .commodities" een prijsdaling zal moeten ondergaan zijn anderen van mening, dat volgens statisti sche gegevens van de laatste jaren, de wereldproductie van cacao onvoldoende is geweest om voorraden te reserveren en dat ook dit seizoen geen surplus kan wor den verwacht met de gevolgen van dien. In dit verband wordt gewezen op op merkelijke offers omtrent oogstramingen, die in de afgelopen week van particuliere zijde werden gepubliceerd. Volgens deze publicaties raamt men de opbrengst van de hoofdoogst Lagos 6000 8000 ton lager dan die van verleden jaar en de opbrengst van de hoofdoogst Ivoorkust ongeveet 15.000 ton onder het niveau van de vorige hoofdoogst. Voorts wijst men op de officiële raming van de hoofdoogst Accra met 236.000 ton tegenover het Officiële oogstcijfer van ca 243.700 ton verleden jaar. De markt bleef vobral&nog ongevoelig voor theorie en bleef nagenoeg op het- zelfde peil, doch sloot prijshoudend. Omschrijving! 1. Romeins cijfer voor het getal 50. 2. Vrucht wier zaden onder een stevig vlies door vlezig, of saprjjk vruchtmoes omgeven zijn. 3. Zwemvogel, waarvan verschei dene soorten in ons land voor komen. 4. Vrouwen, wier man overleden is. 5. Gemeente in Z.O. Groningen, in Westerwoide, met 'n 4000 inw. 6. in deze Overjjselse gemeente vindt op Paaszondag het „vlög- geln" plaats: processie onder het zingen van Paasliederen. 7. In een toren van deze historische stad hangen de „Damiaatjes", ter herinnering aan de tocht naar Damiate. 8. Afkomstig van de dadelpalm. 3. Kegeldragende, altijd groene boom in Midden- en Noord- Europa. 10. Duidt een weinig gewaardeerde windstreek aan. W -• 6 B Wi ti 0. ';i s r: 3 0 0: Zw.: 7, 25, 35, 43. Zw.: 29, 30, 39. Wit: 34, 45, D. 44. Wit: 38, 50, D. 14. W. sp. en w. (v. D.) W. sp. en w. (v. D.) Oplossingen in te zenden vóór 21 October a.s. aan het boven deze rubriek vermelde adres. Advertentie. Lange Voorhout 44- 's-Gravenhage De Raad van Commissarissen geeft hierbij kennis van de be noeming van de Heer tot Directeur van onze Vennootschap. Door zijn jarenlange ervaring in eerste klasse restaurants kunt U verzekerd zijn, dat Uw wensen op culinair gebied met de meeste zorg zullen worden uitgevoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 6