Voorzitter Partijraad over de jongste raadsverkiezingen De politiek gepopulariseerd Hulde en dank aan Andriessen Kath. organisaties protesteren Nogmaals de loonsverhoging DtTdas: van de vele woorden Het Europa-congres debatteert Rungsholm", drijvend hotel Mgr Goumans ten grave gedragen Konijnenziekte De Schelde" bouwde meesterstuk voor Zweden-Amenka-Ujn Spoedig contact met KNP en Werkgroep? mm K.Y.P.-forum in Amsterdam Verhuizen duurder boerderijTn de as Tegen arrestatie Poolse Primaat Maximumsnelheid CNV contra verklaring van minister Suurhoff Analyst Lonen in de bouw vakken verhoogd V) Naar de 300.000 brom fietsers Toch weer litteraire bijeenkomst Neefjes waren boos op nicht PAGINA 7 ZATERDAG 10 OCTOBER 1953 Landelijke politieke kracht meting V erkiezingsmoeilijkheden binnen de partij De politieke eenheid der katholieken SffilPIs .i.., JttÊ ■L IppP Geen bijzonder verontrus tend verloop De Statenverkiezingen Hoger tarief voor ambtenaren GELEGD De eenheid Loyaal en royaal Geen gesprek met de regering (Van onze redacteur) DEN HAAG, Vrijdagavond. Elk congres, nationaal of internationaal, heeft zijn stereotiep ver loop. Als het drie dagen duurt, is de eerste dag gewijd aan de begroetingen en de propagandaredevoeringen; daarover wordt niet gedebatteerd, maar alleen vreedzaam van gedachten gewisseld. Op de tweede dag worden de grote rapporten ingediend, onmiddellijk of tijdens de besprekingen vergezeld van een resolutie; tezamen worden zij in de secties en in de kleinere conclaven welke zich rond de secties bewegen, grondig besproken. Dat is de dag van de felle, vaak tot kookhitte opgevoerde, meestal onbegrijpelijk verwarde debatten. De derde dag eindelijk is de grote dag van de liefst eenstem mige aanvaarding van de vaak sterk gewijzigde resoluties, en natuurlijk van de afscheidstoespraken. Nu spoedig C.A.O, verwacht W jï Aantal blijft met dertig procent stijgen In Utrechtse boekhandel „Grap" zal daders duur komen te staan ra\ was krachtig in herstel Hoe moeilijk liet ook is een vergelijking tussen de uitslag van gemeente raadsverkiezingen en van die voor de Tweede Kamer reëel te doen zijn, er is zonder twijfel vast komen te staan, dat de K.V.P. bij de raadsverkiezingen van 1953 een krachtig herstel gedemonstreerd heeft en een positie als in 1948 heeft bereikt. En wat de P.v.d.A. aangaat: van een verdere ontwik keling van de socialistische „doorbraak" ten koste van de Katholieke en Protestants-Christelijke groeperingen bleek geen sprake te zijn. De P.v.d.A. kon zich slechts op ongeveer hetzelfde niveau als het vorige jaar hand haven, dank zij nieuwe achteruitgang van de C.P.N.". Tot de bovenstaande conclusie kwam vanmorgen de waarnemende voorzitter van de K.V.P-. <3® keer Chr. Matser, in rijn rede waarin hij de Partijraadsvergadering opende, welke vandaag in Utrecht wordt gehouden. Het is de eerste Partijraadsvergadering sedert de gemeenteraadsverkiezingen. Daarom wand spr. aanleiding enige opmer kingen te maken over de uitslag daarvan en de consequenties daarvan voor de po sitie van de partij. De gemeen teraadsverkiezingen^zomerk- nlid^idceiifk 3 'q ;t voor lijke politieke krachtmeting. DU ag voor dei fan0'6 de °Karnerverkhud n gen^ van verleden jaar. Het ging om de positie van do K V P en de P v. d,. A. De laatste bleef niet in gebreke te trachten haar succes van 1952 te consolideren of te vergroten Haar verwachtingen bleken hoog gespan nen te zijn. De K.V.P. zag zich tot taak gesteld een herstelperiode in te gaan Met het oog op de ontwikkeling in de komende jaren tot het nieuwe verkie zingsjaar 1956 mag het resultaat bevre digend genoemd worden: te K.V.P. bleek een heel stuk op weg n®ar herstel, de doorbraak van de P. V. d. A. bleek ge stuit en ook in bet Zuiden van het vernauwd. Dat desondanks met naime het Zuiden zorg blijft geven, mag wet verzwegen worden. Een ander aspect van de gemeenteraads verkiezingen en wel binnen de eigen paitij vormden de moeilijkheden, die in verschil lende gemeenten gerezen zijn bij de voor bereiding der verkiezingen en door ondis- eiplinair optreden vóór de verkiezingen en daarna. - Herhaaldelijk leek het er vroeger bij de voorbereiding der verkiezingen op of het bij de samenstelling van een gemeente- raadsfractie uitsluitend gaat om de maat schappelijke vertegenwoordiging In het vormingswerk onder de afdelingsbestuurs- led'en is aan dat euvel grote aandacht ge schonken. In 1949 was er dan ook een verbetering merkbaar. De overdreven waardering voor het „opdelen" der zetels onder d'e verschillende standen begon te verminderen. Maar dit jaar - en hier is een gevolg merkbaar van een onvolledige sociale e - dracht of een gebrek aan sociale eendracht was het streven naar een „standenver tegenwoordiging" in veel gemeenten ster ker dan ooit. Onaangename situaties ble ven niet nit, btf de voorbereiding der ver kiezingen binnen de Partij niet, maar evenmin bij de verkiezingen zelve en daar na als gevolg van verkiezing door voor- keurstemmen. Spr. wilde vandaag echter alleen de fei ten signaleren 'en tevens vaststellen, dat op organisatorische wijze alleen geen ver betering kan Intreden, daarvoor is sociale eendracht en inzicht in hetgeen de politiek is, zelfs primair noodzakelijk. Het vraagstuk op politiek terrein dat ons sedert de viering van het Eeuwfeest der Kerkelijke Hiërarchie bijzonder ter harte gaat en waarbij het woord van Kar dinaal en Aartsbisschop-Coadjutor ons zeer heeft bewogen, is, zo vervolgde de heer Matser, dat van de eenheid der katholieken op politiek gebied. Het feit, dat de wijze Kardinaal hierop zo nadruk kelijk de aandacht heeft gevestigd en zulk een indringende aansporing heeft uitgesproken, spreekt voor ons Katholie ken boekdelen. En het was dan ook niet te verwonderen, dat aan deze aansporing gevolg is gegeven, zowel door de kiezers bij de gemeenteraadsverkiezingen als door de K.V.P na de verkiezingen. Het bestuur der Katholieke Volkspartij heeft het woord van de Kardinaal, dat tot alle Katholieken gericht was, uiter aard ook als tot de K.V.P. gericht be schouwd. En het heeft zich gewend tot het bestuur van de Katholieke Nationale Partij en van de Katholieke Werkgemeen schap in de P.v.d.A. met de uitnodiging om bijeen te komen en te spreken over en naar aanleiding van de verklaring van Z.E. de Kardinaal. Het bestuur van de Katholieke Natio nale Partij heeft de uitnodiging bereids aanvaard en zijn delegatie vastgesteld, Chr. Matser Het valt voorshands niet te verwach ten, dat de overheid bij de bestrijding van de konijnenziekte myxomatose ver dergaande maatregelen behoeft te nemen, zo deelt het ministerie van Landbouw mee Het optreden van de ziekte in ons land heeft tot nu toe geen bijzonder ver ontrustend verloop, al blijft waakzaam heid geboden, zodat de voorbehoedende enting dient te worden voortgezet. Doordat er voor de ziekte geen aan meldingsplicht bestaat, is het intussen mogelijk, dat er meer gevallen van de ziekte zijn voorgekomen dan officieel is bekend. Ter vergemakkelijking van de vrijwil lige aangifte is in het belang van een juist beeld van de ontwikkeling der ziek te in ons land, thans dan ook een rege ling getroffen, waarbij de politie kennis neemt van de aangiften. En wel ten be hoeve van de districtsinspecteurs van de veeartsenijkundige dienst, ook van ge vallen, waarin slechts een vermoeden be staat van het optreden van myxomatose, Dit geldt zowel voor wilde als tamme ko nijnen. met het bestuur van de Kath. Werkge meenschap in de P.v.d.A. is nog ecn correspondentie gaande. Van harte hoop ik, dat spoedig het eerste contact in een college van drie kan worden gelegd, waarvoor de personen reeds door de drie groeperingen zijn aangewezen. De aansporing van Kardinaal De Jong moge heilzame gevolgen hebben voor de politieke eenheid der Katholieke Neder landers, omwille van het welzijn van heel ons volk en dat van het Katholieke volks deel in het bijzonder. Tot slot kwam de heer Matser dan tot het punt, waarvoor deze buitengewone partijraadsvergadering was belegd: de Prov. Statenverkiezingen van het volgen de jaar. Het Partijbestuur biedt de vergadering een ontwerp-provincieprogram aan ter bespreking, een basis-program, waarop de afzonderlijke kringen of samenwerkende Kringen voor de eigen provincie hun pro gram zullen bouwen. Uw beslissing, aldus spr., zal worden gevraagd over de ver schillende, amendementen der Kringen, ten behoeve waarvan het partijbestuur zijn praeadviezen heeft uitgebracht. Daarnaast zullen in behandeling worden gebracht ontwerp-reglementen op de ver kiezing van de leden der provinciale Sta- ten. en op de Provinciale Centrales. De door uw vergadering vast te stellen regle menten zullen bij de voorbereiding der bedoelde verkiezingen van kracht zijn. Spr. besloot zijn rede met het uitspre ken van de hoop, dat de besprekingen een aangenaam en zakelijk karakter zouden dragen in het belang der partij en der komende verkiezingen. (Van onze Amsterdamse redactie) Gisteravond vond in het Parkhotel te Amsterdam een politiek forum plaats van de K.V.P. Een gedeelte van de avond is door de K.R.O. uitgezonden. Met dit beleggen van deze avonden wil men de belangstelling voor de politiek en in net bijzonder van de K.V.P. populariseren. De volgende forum avond zal plaats heb ben op 23 October in Rotterdam. Het is gebleken dat de schriftelijke vraern die waren gesteld en waaruit emancipatie onder de katholieken nog men een keuze maakte ter beantwoording niet voltooid is Men kan beginnen bij u,c" i i Unn,,-, iiroi orvrolzpn nvpv Hp nmrp- zijn gehouden naar aanleiding van het schrijven van het Episcopaat over de poli tieke eenheid. Prof. Gielen luchtte zijn hart door op te merken, dat het verwon derlijk is, dat er nog zo weinig eenheid is over het vraagstuk van de eenheid. Oji het ogenblik is de situatie zo, dat in eigen kring gediscussieerd wordt over de inter pretatie van de eenheid, maar dat de K.V.P.. de K.N.P. en de katholieke werk- gemeenchap in de P.v.d.A. nog niet bijeen zijn geweest. Spreker merkte op, dat de Het K.N.M.I. deelt mede: Een lang gerekt hoge-drukgebied, dat zich uitstrekt van Zuid-Rusland tot Zuid-Engeland. beheerst de weerstoestand in een groot deel van Europa. In Duitsland is het weer rustig en overdag zonnig, maar in de ochtend komt uitgebreide mist voor. Deze mist is een gevolg van de sterke nachtelijke afkoeling. Plaatselijk vriest het er in de ochtend van 3 tot 5 graden. Ook in het Zuiden van ons land werd vanmorgen mist gemeld met temperatu ren om het vriespunt. Hier en daar kwam nachtvorst voor. Het hoge-drukgebied boven Europa neemt nu echter in betekenis af, maar het is toch nog krachtig genoeg om tijdens het weekeinde de oceaandepressies op zodanige afstand te houden, dat het droog blijft. Wel zal er wat meer wind komen en later ook wat meer bewolking. De temperatuur overdag zal weinig verandering ondergaan. zich voornamelijk op actuele gebeurte nissen richten. De 5 pet loonsverhoging, de middengroepen, de financiële gelijk stelling van het bijzonder onderwijs en 'de eenheid in politicis werden door ver schillende vraagstellers aangesneden. Groot nieuws kreeg men niet te horen. Dit is ook niet de taak van een politiek forum. Eventuele richtlijnen en rechtzet tingen geven, zodat er een verheldering komt en verder niet. Dit was ook het resultaat van de avond van gisteren. Wat dan de 5 pet betreft, werd b.v. ge vraagd of de K.V.P. deze verhoging ver antwoord achtte en of zij niet van me ning was, dat de arbeidersklasse weer het slachtoffer van een sociaal minimum wordt. Wat de houding van de K.V.P.-fracue tegenover het Regeringsbesluit zal zijn, konden de heren, die voor zich zelf spre ken, natuurlijk niet beantwoorden. Dat heeft de fractie uit te maken. „Wee mijn gebeente, als ik deze vraag beantwoord" riep het Tweede-Kamerlid Peters uit. Maar prof. Jos Gielen, lid van het prae- sidium van de K.V.P., verklaarde onom wonden, dat het geen twijfel lijdt, dat de K.V.P. natuurlijk van mening is, dat een toenemende welvaart zich ook moet uit strekken over de arbeiders. Wat de middengroepen betreft werd een duidelijke definitie gevraagd, waarop werd geantwoord, dat niet het inkomen bepalend is of men „Middengroeper" is, maar de functie, die iemand in het maat schappelijke bestel vervult. De practische resultaten, die de diverse rapporten over de middengroepen hebben opgeleverd, zijn enigszins samen te vatten in de po ging om in een vierjarenplan voor de middengroepen te komen tot het bereiken van 80 pet van hun vooroorlogse inko men Na de oorlog is dit n.l. veelal ge daald met 30 tot 40 pet. het begin en wel spreken over de proce durekwestie. Dr Albering merkte in ver band hiermede op, dat pas een politieke eenheid tot stand kan komen, als er een sociale eendracht bestaat. Bij de onderwijskwestie merkte prof. Gielen op, dat men niet tevreden kan zijn over de positie van het bijzonder kleuter onderwijs in 1953. Daar worden nog „wraakroepende salarissen" uitgekeerd. Om te besluiten met de vraag, waarom vrouwen zich zo afzijdig houden van de politiek en niet die plaats innemen, die Z. H. de Paus haar heeft toebedeeld, merkte de heer Peters op, dat de politiek een „hard vak" is en daarin z'ag hij een psychologische verklaring voor het feit, dat de vrouwen zich nog zo afzijdig hou den van de politiek. Dat de vrouwen nog niet geëmancipeerd zijn, wilde geen van de aanwezige mannelijke forumleden be weren, Door de minister van Binnenlandse Zaken en door de directie van de Ned. Spoorwegen is goedgekeurd een ver hoging van de tarieven van 1 Augustus 1951 voor dienstverhuizingen van ambte naren met 9 pet op het vervoer en om streeks 10 pet op het uurloon, zulks in gaand op 3 Augustus j.l. Dit staat in ver band met de recente loonsverhoging in de vervoerssector. De particuliere verhuis- tarieven 7,(jn om dezelfde reden eveneens met 9 pet verhoogd. Gisteren is brand uitgebroken in een boerderij te jV'jdewormer, bewoond door de familie D. De grote boerderij stond in een ommezien in lichter-laaie. Vermoed wordt, dat kortsluiting de oor zaak is. De gehele boerderij is een prooi der vlammen geworden. De inboedel van de familie, alsmede de hooi-oogst is nage noeg geheel verloren gegaan. De dakloos geworden familie, die uit zes personen bestaat, is ondergebracht bij omwonen den. Het nablussingswerk nam geruime tijd in beslag. Natuurlijk heeft de waarnemende voorzitter van de K.V.P. vandaag op de Partijraadsvergadering de heer J. VV. Andriessen, die zopas als partvj-voor- zitter is afgetreden niet onvermeld ge laten. Zeven jaar is het nu geleden, zo zeide de heer Matser, dat de Partijraad hem tot voorzitter koos en in die zeven jaren heeft hij die functie gecombineerd met die van volksvertegenwoordiger. „Deze combinatie eist veel van de der ook veel van zijn gezondheid. Het ogenblik is gekomen, waarop Andries sen aan deze laatste eisen niet meer kan voldoen. Zijn geneesheren gaven hem het dringende advies niet langer beide zware taken te vervullen. Het was een harde plicht, die daarmee aan onze voorzitter werd opgelegd, maar hij ver vulde hem, zoals hij steeds zijn plicht vervuld heeft. De partij was hem steeds zeer dier baar, hij was als het ware met haar ver- Zoals over verschillende onderwerpen, heerst ook omtrent de vraag, of er wel dan niet een maximumsnelheid in bebouwde kommen dient te gelden, ver schil van mening. IVij ontvingen een Schrijven van iemand, die zich Safe- Driver" noemt, in welk stuk hij een pleidooi houdt voor <een maximum snelheid, speciaal in de bebouwde kom men van de dorpen. Hij meent, dat de op heffing van de. maximumsnelheid in de bebouwde kom der dorpen een zeer onvoorzichtige daad van de overheid is geweest. Het heeft reeds slachtoffers ge kost en het zal nog veel meer slachtof fers gaan kosten in de nabije toekomst. Hij weidt dan zeer uitvoerig uit over de gevaren van het snelverkeer en hoopt, dat de lezers van zijn betoog zullen in zien, dat een maximum-snelheidsgrens in bebouwde kommen van b.v. J/5 of 50 km, waar de hand aan gehouden wordt, en nog betere wegmarkering niet gemist kunnen wotden om vooral diegenen af te remmen, die geen „Heer in t verkeer" zijn of die door weinig ervaring niet bekwaam zijn (en dat zijn "er velen), met grote snelheid te rijden. Hij stelt verder de volgende vraag: „Indien er in andere landen als b.v. Amerika en Engeland een maximum snelheid bestaat van 30 Mijl (48 km) in bebouwde streken en bij scholen zelfs 25 km. waar streng de ha .d aan wordt gehouden, terwijl men erkennen moet, dat daar in het algemeen veel meer beleefdheid in het vrkeer valt waar te nemen, sou dan hier in Nederland, waar beleefdheid in 't verkeer bij een zeer groot percentage ver te zoeken is, met daarbij nog een millioenenaantal wielrijders op de straten, die maximum snelheid wel gemist kunnen worden?". Wij willen hier niet één-twee-drie uitmaken, of een maximumsnelheid al dan niet gewenst is. Bovendien is dit een actie op de toekomst. Veel beter schijnt ons de actie van de Ver. Voor Veilig Verkeer, welke bij de huidige situatie terstond grotere veïlinheid tracht te be reiken. Daarnaast kan er gepleit wor den voor een maximumsnelheid. Doch hoofdzaak ts, dat het streven voor maximum veiligheid algemeen wordt. De strijd dient te gaan tegen de „piraten van de weg" en deze bant men tenslotte alleen met een maximum-snel heid-bepaling (hoe nuttig wellicht ook) niet van de weg. Want elke snelheid eist voorzichtigheid! De heer Vrijburg, vroeger kringvoor zitter van de hoofdstedelijke afdeling van de K.V.P., vroeg of er reeds besprekingen De gezamenlijke Nederlandse Katho lieke sociale organisaties, de Vrouwenbe weging en de Jeugdbeweging, verenigd in het Katholiek Bureau voor Maatschappe lijk en Cultureel Overleg, hebben in een telegram aan de Poolse gezant te Den Haag een krachtig protest geuit tegen de arrestatie van Z. Em. Stephanus kardinaal Vyszynski en de belediging hierdoor de Katholieke Kerk aangedaan. Aan de Pauselijke Internuntius te Den Haag, mgr Paolo Giobbe, werd in het vol gende telegram uiting gegeven aan het medeleven met Z.H. de Paus: „Gezamenlijke Nederlandse Katho lieke Sociale Organisaties, Vrouwenbe weging en Jeugdbeweging, diep bewo gen door de belediging, de H. Kerk en de H. Vader aangedaan door de arres tatie van Stephanus kardinaal Vys zynski, betuigen trouwe aanhankelijk' heid aan Zjjne Heiligheid de Paus". Katholiek Bureau voor Maatschap pelijk en Cultureel Overleg, (w.g.) Derksen, voorzitter, (w.g.) Ongering, secretaris. Het bestuur van het Chr. Nat. Vakver bond schrijft ons het volgend5)„ k t „Het schijnt wel een Strekking zijn, de gang van zaken met tastirekking tot de loonsverhoging juist weerJ.e geven. Eerst heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken een aantal mededelingen g die verbetering behoefden en nu - er een officiële verklaring van de minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid, die op twee belangrijke punten p- nieuw correctie nodig maakt. Het eerste punt wordt gevormd door ae mededeling van de minister: „Verder gaande (verder dan de compensatie van de huurverhoging en de consumptiebe perking) desideratiën, bijv. op grond van de huidige gunstig beoordeelde economi sche toestand, zijn tijdens de onderhan delingen niet ter sprake gekomen, noch aan de regering voorgesteld". Deze mededeling is onjuist. Juist is, dat de drie vakcentralen het element van de grotere welvaart niet in haar berekenin gen hebben opgenomen, doch zq hebben gen hebben pb argument deze grotere wel vaart we hesüs. gebruikt om een loyale sing te bepleiten. Als bewijs laten wij hier vo^gen c betreffende passages uit de no drie vakcentralen d.d. 18 Septemb „Acht laren lang heeft de bonafide V beweging nu avond aan avond op gaderingen met de leden gepleit loonbeheersing, voor soberheid, voor een niet-gaan op de Franse weg. Nu mede door deze houding der bonafide vak beweging en 't gedrag van haar honderd duizenden leden een grotere welvaart is bereikt, heeft en deze vakbeweging en de grote schare van loon- en salaristrekken den er aanspraak op, dat haar voorstellen ïovnal en royaal worden beoordeeld. Dat een belangrijk deel van de huidige leiding wLoH andse werkgeversorganisaties Nede - der bonafide vakbewe- voor de houding heeft, mag gingen blijkbaar nog ge™ te noch behoeft de regering blijk weerhouden, door in haar b te geven aan een andere en betere op vatting". bet En voorts: „Overigens is er naar oordeel der werknemersvakcentralen geei enkele aanleiding om het inkomen loon- en salaristrekkenden van Septemo 1949 (van voor de consumptie-beperking) als normatief te beschouwen voor 1954 en volgende jaren. Ons volk is mede door de soberheid en inspanning der loon- en salaristrekkenden tot een grotere wel vaart gekomen. Het is niet meer dan rede lijk. dat deze loon- en salaristrekkenden eveneens in de grotere welvaart van de toekomst zullen delen" Het verdiende aanbeveling deze cor- on de officiële verklaring van het nvieLnt van Sociale Zaken en ei klaring van a gn RUppert van de heren Middeinuis mens, niet alleen van zijn geestelijke groeid, maar hij nam zpn ontslag, juist capaciteiten, van zijn eigenschappen van' ook in het belang der K.V.P. Hij zal biij- geest en van hart, maar in het bijzon- ven optreden a s volksvertegenwoordi- 5 ger in de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraal en daarom prijzen wij ons geluk kig, hoe node wij hem ook als voor zitter zien, heengaan. Andriessen genoot en geniet ons aller vertrouwen, hij was voortgekomen uit de arbeiderswereld - geworden re presentant van ons hele volksdeel. Hij was een uitstekend voorzitter, dank zij zijn uitnemende eigenschappen, zijn er varing en zijn kennis van zaken, voor al dank zij zijn liefde voor de partij. Hij was steeds een groot strijder voor de Katholieke politieke eenheidsorga nisatie ook toen anderen aarzelden. De Partijraad heeft de taak in een volgende bijeenkomst een nieuwe voor zitter te kiezen. Een verajitwoordelijke taak, zoals op het Partijbestuur de ver antwoordelijke taak drukt U spoedig een voorstel aan te bieden. Het zal niet ge makkelijk zjjn een partijvoorzitter te bie zen, die Andriessen kan evenaren. Maar de nieuwe man zal zich in elk geval dui delijk het voorbeeld van zijn voorgan ger voor ogen kunnen houden". Onder luide bijval besloot de vergade ring hierna op voorstel van de heer Matser aan de scheidende, nog niet ge heel herstelde voorzitter het volgende telegram te zenden: De Partijraad der K.V.P. in verga dering bijeen, stelt het op hoge prijs U mede te delen, dat hij Uw heengaan als voorzitter diep betreurt, maar de nood zaak daarvan inziet. De Partjjraad be- tuigt U zijn grote dankbaarheid voor de leiding, die U gedurende zeven jaren aan de Partij heeft gegeven. Hij hoopt, dat God Uw gezondheid zal versterken en dat U nog vele jaren land en volk zult dienen als volksvertegenwoordiger in de Tweede Kamer der Staten -Gene- raai". Het, tweede punt, dat correctie behoeft, betreft de motivering van de afwijzing van het verzoek om een onderhoud van de vakcentralen. Er zouden dan aldus deze motivering „opnieuw besprekingen over de cijfers" gevoerd moeten worden- OpnieuwDit woord wekt de indruk dat er tevoren reeds besprekingen met de regering waren gevoerd. Deze indruk is onjuist. Tot drie maal toe hebben de vak centralen de regering om een onderhoud verzocht en wel per brieven van 4, 18 en 26 September j.l. Op geen dezer verzoeken is de regering ingegaan. Noch met de interdepartemen tale commissie voor de loon- en prijs politiek noch met de Raad voor Econo mische Aangelegenheden uit de minister raad heeft enige bespreking over de zaak zelf plaats gehad. Wel heeft de L.P.C. een bijeenkomst belegd, waarin twee deskundigen een uit eenzetting over het economische aspect van een loonsverhoging van 4 a 6 procent hebben gegeven. Ook is door de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid een bemiddelingspoging gedaan. Doch een mondelinge uiteenzetting aan de regering van hun standpunt hebben de drie vak centralen niet kunnen geven. Zij zijn daar toe eenvoudig niet in staat gesteld- De regering heeft beslist zonder de vak centralen de gelegenheid te bieden, mon deling hun standpunt toe te lichten. Voor al dit laatste grieft het meeste". Tafelconferentie- Zouden hier in deze doolhof geen gedelegeerden en journalis ten achter zijn gebleven, die de weg terug niet meer hebben kunnen vinden? Misschien is het voor de arbeid, welke heden verricht is en morgen zijn bekro ning zal vinden in de resoluties, welke voor de komende tijd de leidraad zullen Vandaag was het de dag der sectiever gaderingen, uit journalistiek standpunt ongetwijfeld de moeilijkste; misschien ook wel de gemakkelijkste dag. Nieuws is »r op zo'n dag weinig of niet. Men luis tert eens hier, dan daar. Men dwaalt van sectie naar sectie, om telkens in deze doolhof van de Grafelijke Zalen tot de ervaring te komen dat men juist in de verkeerde zaal is terecht gekomen, dan voelt men bij gebrek aan echte story zijn journalistieke detectivetaient zich om vormen tot detective-neigingen zonder meer. Wij hebben in deze Grafelijke zalen al menig congres bijgewoond; o.m. het eer ste Europa-Congres en niet te vergeten de twee en een halve maand van de Ronde zijn voor het handelen van de gedelegeer den en de groepen, welke zij vertegen woordigen; misschien is het voor die ar beid goed, dat er weinig spectaculaire momenten op dit tweede E"r°Pa~5:°rlgr?f zijn. Het eerste had zijn Churchill, vader der overwinning, die, naar het er toen uitzag, ook de vader van het Verenig- de Europa zou worden. Nu heeft hij wel een brief gezonden, maar zelf kan hij dat spreekt vanzelf niet komen. Die brief echter heeft niet de warmte van de woor den, welke hij in Mei 1948 sprak. Wij wil len niet beweren, dat de toon koud is, maar hij ontplooit ook geen enkele stu wende kracht. Opmerkelijk is, dat de Britse pers door een practisch volkomen afwezigheid schit tert; zij heeft trouwens te kennen gege ven, dat zij geen belang in dit Congres stelt Van de Scandinavische gemeenschap hebben wij evenmin iets bespeurd, afge zien van de Zweedse lunch, welke ons in Rotterdam zo vriendelijk werd aangebo den. Echter niet voor de Scandinaviërs! Vrijdag is de dag geweest van de vele, van de wellicht honderdduizenden woor den. Er was zelfs een resolutie van maar liefst zeven getypte vellen; zij heeft geen lang leven gehad. Niet alleen was ajj door haar lengte ongeschikt om de openbare mening te mobiliseren, maar omdat zij zo uitvoerig was, bood zjj overvloedig gele genheid tot oppositie en onoverwinnelijke tegenstand. Morgen is de grote dag; dan vallen de beslissingen. Zij zullen de wereld niet ver bazen, maar wel aan de rustige, doel bewuste werkers de kans bieden, om wat eens een utopie, een dwaze droom scheen, eindelijk te verwezenlijken: een West- Europa, dat in zijn hechte eenheid niet alléén weerstand kan bieden aan elke vijandelijke agressie, maar bovenal zich zelf kan zijn. (resp van KAB en CNV), dat het spel nu maar eens royaal zou moe te gespeeld, tot hun juiste propor terug gebracht". ,-al- „Het Vrije Volk" verheugt zich, uit het vorenstaande blijkt, dus ten réchte. Overigens begrijpen wij niet, waarom de mening van KAB en CNV, dat "el spel nu eens royaal gespeeld had moeten - worden, zo verkeerd is. Of mag een on afhankelijke vakbeweging niet meer met een minister van mening verschillen? Het overleg tussen werkgevers en werk nemers-organisaties in het bouwbedrijf, ten doel hebbende het afsluiten van een landelijke collectieve arbeidsovereenkomst heeft moeilijkheden opgeleverd. De ver schilpunten hebben o.m. betrekking gehad op de uurlonen der geoefenden en ge schoolden en op de reisregeiing. Het college van rijksbemiddelaars heelt nu bepaald, dat de lonen van de ge oefende arbeiders, werkzaam in de bur gerlijke en utiliteitsbouw en in de water-, spoor- en wegenbouw met 3, 3, 4, 4 en 4 ct. in de Ie tot en met de 5e gcmeenteklasse z(jn verhoogd, de jeugdlonen naar even redigheid. ne nositie van de chauffeurs en uitvoe rend personeel in het bouwbedrijf za, na der worden vastgesteld. ove,.jett Deze wijzigingen zijn m P^ en hel tussen de Stichting van de ArWftd en net collége van rijksbemiddelaars tot stand gekomen. -ut Met de Stichting van de Arbeid is het college van mening, dat in de to®^°r?„p gestreefd moet worden naar een grotere differentiatie en een betere omschrijving der functies. Het college heeft in de reis regeiing een wijziging aangebracht, be doeld als eeh eerste stap om te komen tot een algehele herziening daarvan. Voor het uitvoerend personeel zal op korte termijn een afzonderlijke regeling worden vastgesteld, waarin de sociale po sitie van dit personeel wordt geregeld. Nu de beletsels voor het overleg zijn weggenomen, verwacht het college, dat de partijen spoedig tot het afsluiten van een landelijke collectieve arbeidsovereenkomst zullen komen. Helderwit tegen de zachtblauwe Schel-] de afgetekend lag daar in het uitbundige October-zonnelicht met twee helgele schoorstenen, het nieuwe vlaggeschip van de Zweedse vloot en het mooiste passagierschip van de te Gotet»9US vestigde Zweden-Amenkalijn de „Kungs- holm". Een meesterstuk yaJ. d Maatschappij „De Schelde dit drijvende hotel. Gisteren koos het zee, naar Goten borg om via Stockholm zijn. eerste reis over de grote plas te maken. L)an cruises in de Zuid-Amerikaanse wateren. Een drijvend hotel. Als zodanig is de „Kungsholm" gebouwd. Rmmte voor vracht is er nauwelijks, bijna aues is voor de passagiers gereserveerd. En waar lijk niet te vergeten, ook voor de beman ning, waarvan het civiele personeel een keurcorps is. Het schip heeft daarvoor een eetzaal, die niet onderdoet vooi die van een toeristenklasse op een Oceaan stomer. Omdat het een drijvend hotel is, heeft het alles, wat een hotel comfortabel maakt. Men ziet er de ene salon na de andere. Er is een pracht van een zwembad dat zich gerust ook ergens aan land zou kunnen bevinden, al zijn de afmetingen natuurlijk ietwat beperkt. Er zijn ver schillende zaaltjes, waar films kunnen worden vertoond en toneelvoorstellingen kunnen worden gegeven of een concert door een kamerorkest. Een salon met serre vol tropische planten completeert het bijzonder gezellige aspect. Toch niet bepaald luxueus. In geen geval overdre ven Voor de cruises moest het zó zijn, dat de „Kungsholm" gemakkelijk in een schip met één klasse kon worden ver anderd. i Volgens de telling van het Centraal Bureau voor de Statistiek waren op I Augustus J.l. 283.023 bromfietsers in ons land in gebruik. In vergelijking met de stand op 1 Augustus 1952 (217.658) be tekent dit een toeneming met ruim 65.000 of 30 pet. In de jaarperiode voor afgaande aan I Augustus 1952 nam het aantal met bijna 70.000 toe. Sedert 1 Augustus 1952 is het aantal bromfietsen het sterkst gestegen in Limburg (toeneming ruim 43 pet). Het geringst was de toeneming in Zeeland (21 pet). Het aantal bromfietsen bedraagt thans in Amsterdam 24.119 (toeneming 33 pet), In Rotterdam 20.381 (33 pet), in 's Gravenhage 15.397 (28 pet) en Utrecht 5.364 (29 pet). De N.V. Boekhandel v. h. J. B. te Utrecht heeft uitnodigingen verzonden voor een nieuwe litteraire bijeenkomst in haar winkelruimte op Vrijdagavond 16 October. Alsdan zal Belcampo spreken over en lezen uit eigen werk. Zoals men zich zal herinneren heeft het gerechts hof te Amsterdam deze week de direc teur van deze boekhandel, de heer Chr. L., voor het beleggen van zulke bijeen komsten schuldig verklaard aan overtre ding van de winkelsluitngswet. Daar de ding van de winkelsluitingswet. Daar de tie is gegaan, zodat dit niet in kracht van gewijsde is gegaan, meent hij. dat de bij eenkomst donder enig bezwaar kan wor den gehouden. Nu dat kan, afgezien van enkele wèl luxueuze hutten en salonnetjes. Als we alles zouden willen beschrijven, wat dit drijvende hotel biedt.... We vermelden nog slechts de fraaie kapsalons, een voor dames, de mooiste en een voor heren. Natuurlijk zijn er overal vitrines voor mooie dingen, die kunnen worden gekocht en aan de verfraaiing der wanden is veel zorg besteed. De Zweedse maatschappij kocht zelf in eigen land de schilderijen en gravures, maar was zo hoofs een wand te behangen met mooi ingelijste keurige gravures van Vlissingen en een oude Hollandse landkaart. Achthonderd en precies nog twee pas sagiers kunnen mee en de bemanning telt gemiddeld 341 koppen, maar wordt op de cruises uitgebreid. Een eigen elec- trische centrale, een eigen wasserij, een eigen verdampingsinstallatie om van zee water drinkwater te maken, een ruimte voor vijftig auto's, dit alles en nog veel meer behoort tot de uitrusting van dit drijvende hotel. Wat die verdampings installatie betreft, ze heeft voldoende capaciteit om Vlissingen van drinkwater te voorzien en ze heeft dit godaan ook tijdens de Februarirainp. De bouw is door de oorlog in Korea en Onder grote en heeft gisterenmorgen de plechtige Uit vaart en begrafenis plaats gehad van mgr J. Goumans O.S.C., oud-apostolisch- vicaris van Bandoeng, die Dinsdag j.l. op zeventigjarige leeftijd te Hees bij Nij megen overleed. Mgr P. Arnti. O.S.C. droeg in de Kruis- herenkerk van Sint Agatha-Cuyk de pontificale Uitvaartmis op, welke plech tigheid, alsook de teraardebestelling in de stille kloostertuin o.m.f Werd bijge woond door mgr J. Hanssen, bisschop coadjutor van Roermond en mgr dr W. van Hees O.S.C.generaal-overste van de Orde der Kruisheren. Mgr Arntz, die opvolger is van de overledene, werd geassisteerd door dr P. Rutten O.S.C., procurator van de Orde der Kruisheren te Rome, als presb. ass. Pastoor Th. Esselaar O.S.C. uit Diest (België) en pastoor Klaverweide O.S.C. uit Zoeterwoede, studiegenoten van de overleden bisschop, fungeerden als troon- diakens; pastoor M. Nillissen O.S.C. uit Rotterdam, definitor Van de Orde, was diaken en de prior van het klooster te Uden. de hoogeerw. pater M. Vergeer O.S.C., was subdiaken. Kruisheren van 't klooster van St Agatha verrichtten de lagere bedieningen en voerden de ge zangen uit. Onder de talrijke aanwezigen bevon den zich vele vooraanstaande geestelij ken, o w. deken Goossens uit Grave, die de bisschop van 's-Hertogenboseh ver tegenwoordigde, pater Doume S.J. ver tegenwoordiger van de Provinciaal der Jezuieten en mgr Willekens S.J. Verder werden opgemerkt de abt van het Trap pistenklooster te Tegelen. de prelaat van de Norbertijnen te Heeswijk, de prior van het Carmelklooster te Nijmegen, namens de Provinciaal van de Orde der Carmelieten. De parochie-geestelijkheid uit de wijde omgeving was eveneens in de overvolle kapel aanwezig. Verder gaven blijk van hun belangstelling bur gemeester L. Jansen van Cuyk. oud burgemeester v. d. Mortel en gerepa- triëerden uit Bandoeng. Pater Busé O.S.C., de missie-econoom van de Kruisheren te Hees, hield een predikatie, waarin hij het karakter te- m. - .kende van de overleden missie-bisschop, is lil Vlissingen gesproken. De stad van die de hitte van de strijd met de daaraan De Ruyter mag er trots op zijn. verbonden kwellingen van de -apanse hoge belangstellingierreur in volle overgave aan Gods Wil heeft gedragen. Hij was een vroom priester, die zich niet liet terneerslaan door tegenslag en in voor- en tegenspoed steeds zijn opgeruimdheid in groot Gods vertrouwen behield. Een indrukwekkende stoet van bis schoppen, familieleden van de overledene, Kruisheren en overige geestelijkheid volgde na de H Mis het stoffelijk over schot naar de kloostertuin, waar mgr Arntz de absolute verrichtte. het daaruit voortgevloeide gebrek aan staal vertraagd. In October 19o2 doopte prinses Sybille van Zweden dit prachtige, 22 000 ton metende schip, dat een lengte heeft van 183 meter, een breedte van 23 5 en een diepgang van 8 meter. Het schip is air-conditioned en men kan er de temperatuur op alle klimaten afstemmen. De grote, modern Ingerichte keuken ligt tussen de eetzalen, zodat in een minimum van tijd kan worden geserveerd De directie van de Kon. Maatschappij „De Schelde" heeft ons de „Kungsholm met gerechtvaardigde trots lat™ ^tem Het schip, dat iets kleiner is dan de „Wil lem Ruys", die óók te Vlissingen werd ge bouwd zal de naam van de Nederlandse scheepsbouw in het buitenland ongetwij feld hoog houden. She is truly the last word in the travel world of today", zegt de Zweedse maat schappij van de „Kungsholm" in haar opgetogen folder. Wel, dit laatste woord Na ijverig speuren heeft de Apeldoorn- se politie thans de daders achterhaald van het „grapje", dat de families M. en G. B. enige uren uit bed heeft gehouden, toen zij enige dagen geleden, zoals wij reeds meldden, vrolijk thuis kwamen van een bruiloft in Ruurlo. Het zijn de gebroeders A. J. B.. 17 jaar, en A. B., 21 jaar, achterneefjes van de familie, die de huizen aan de Elsbosweg volledig „op hun kop" zetten, niet, omdat z(j niet voor de bruiloft van hun nicht waren uitge nodigd, doch, omdat zij een persoon lijke grief hadden tegen de vrouw van M. B. Toen de families weg waren zagen de beide knapen de kans schoon om met de familie M. B. een „grap" uit te halen en toen zij eenmaal bezig waren kregen zij zo de smaak te pakken, dat zij ook het huis van de familie G. B. een „be handeling" lieten ondergaan. Dit toch wel wat ver gaande grapje zal hun echter waarschijnlijk nog wel duur komen te staan. Het zou ons niet verwonderen, wanneer zij een navorde ring voor „vermakelijkheidsbelasting" ontvangen, wafit de politie maakte pro ces verbaal op wegens huisvredebreuk en diefstal van levensmiddelen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7