Maar Washington en Londen houden vast aan hun beslissing Moordenaar van Bobby Loongrens voor alle sociale wetten f 6000.- Ziekengelduitkering en kinder bijslag vijf procent omhoog Kath. onderwijzers ontevreden over pensioen- en classificatiestelsel in bestuursver- ontknikking Scherpe critiek gadering op Huur van nieuwe woningen te hoog r Boeren in V.S. en in Europa leven in spanning om prijzen heeft bekentenis afgelegd Amerika krijgt Griekse bases MOSKOU VOELT NIETS VOOR VEILIGHEIDSPACT Stichting van de Arbeid stelt voor: JEUGDLONEN worden ook verhoogd K.L.M.-machine loodste de C-47 veilig binnen Weer dertien ,Sé DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Dinsdag 13 October 1953 WEERBERICHT V.. n"a8énztreCar^fefenen Sovjetrussisch protest De Sovjetrussische ambassadeur te Bel grado is Maandagmiddag op zijn verzoek door Bebler, de Joego-Slavische onder minister van buitenlandse zaken, ontvan gen. Bijna tezelfdertijd heeft de Sovjct- Uni' in een nota aan de Ver. Staten en Groot-Brittannië geprotesteerd tegen het besiuit om de zone-A van Triest aan Italië over te dragen- SPANNING OM TRIEST Bisschoppen-beraad over priester-arbeiders ITALlL JOEGOSLAVIË wenr?n ^fï«S^lrzul?enGrieike"nl'a«^*te »Pravda" over Stevensons plan Om een pensioen! Voor grote gezinnen extra-verhoging kinderbijslag Analyst Ziekengelduitkering Kinderbijslag Verhoging voor bejaarden Diepe teleurstelling en verbittering Salarissen V. j.l. richt zich tot de Tweede Kanier Situatie is onhoudbaar v TERDOODVEROORDELIN GEN IN BOEKAREST H. VADER NEEMT KORTE VACANTIE De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Woensdagavond, luidt: Zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Overwe gend matige wind uit uiteenlopende richtingen. Lagere middagtemperaturen. Woensdag 14 October: Zon op 7.02 uur, onder 17.51 uur. Maan op 14.00 uur, onder 21.18 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Tito wil over de toekomst van Triest praten President Tito van Joego-Slavië heeft gisteren diplomatieke middelen aangewend om te proberen alsnog te voorkomen, dat zone-A van Triest aan Italië wordt overgedragen. In een nota aan Groot-Brittannië en de Ver. Staten heeft hij" het houden van rechtstreekse onderhandelingen, waaraan Italië zou moeten deelnemen, voorgesteld als een poging om uit de moeilijkheden te geraken. „Op zulk een conferentie", aldus de nota: „zou alles kunnen worden gedaan om de bedreiging van de vrede, welke uit de huidige toestand zou kunnen voortkomen, uit de weg te ruimen". Ook in een telegram aan de secretaris-generaal der Ver. Naties wordt de door eventuele tenuitvoerlegging van de Brits-Amerikaanse beslissing geschapen toestand „een bedreiging van de vrede en de inter nationale veiligheid" genoemd. Als de door Joego-Slavië voorgestelde viermogendhedenhesprekingen zouden mislukken, zou Tito de zaak voor de V.N. willen brengen. Inwoners van Triest kijken naar twee Amerikaanse torpedoboot- jagers, die in de haven van Triest voor anker zijn gegaan, tengevolge van de gestegen spanning na de waarschuwing van de Joegosla- vische maarschalk Tito, dat hij met kracht zal trachten te ver hinderen dat de Italianen de A-zone zullen overnemen. De Amerikaanse marine-autoriteiten noemen het bezoek van de twee schepen echter een „beleefdheids bezoek". Het Joegoslavische blad „Borba", dat ge woonlijk als spreekbuis van de regering dient, gaat zelfs nog iets verder. „De door de regering voorgestelde conferentie", al dus het blad, „biedt een concrete mogelijk heid om een gewapend conflict te voorko men. Het doel van de conferentie zou r.iet zozeer zijn de oplossing van de kwestie- Triest als wel een regeling van de huidige gevaarlijke toestand". Wat Tito Zaterdag en Zondag ook heeft gezegd en gedreigd Londen en Washing ton schijnen absoluut vast te houden aan hun beslissing. De Britse regering zeide „jetpren nogmaals met nadruk, niet van nlan te zün om on het Brits-Amerikaanse besluit van 8 October terug te komen. In Washington werd een verklaring van de zelfde strekking afgelegd. Italië heeft het voorstel van Tito als „vertragingstactiek" van de hand gewezen. Groot-Brit tannic en de Ver. Staten zijn Maandag rpoedbesprekingen begonnen naar aanleiding van Tito's dreigement om de zöne-A van Triest binnen te trekken, zodra Italië zou trachten deze te bezetten. Men gelooft, dat het Brits-Amerikaanse overleg zal leiden tot een scherpe waar schuwing aan Tito, dat elke toevlucht tot geweld ernstige gevolgen zou kunnen heb- De Joegoslavische minister van buiten landse zaken, Popovic, die te Washington vertoeft, heeft aldaar een wat hij noemde vruchtbaar onderhoud" gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot, Foster Dulles. Hij Dulles meegedeeld, dat de toe- stand wfrkelijk ernstig was, doch hij hoopte, dat door gezamenlijke inspanning de situatie zonder wapengeweld zou kun nen worden verbeterd. H ederzijdse beschuldigingen Beide partijen beschuldigen elkaar wederzijds van troepenbewegingen bil de grenzen. Volgens het Joegoslavische „«bureau worden nog steeds nieuwe Italiaanse troepeneenheden bij de j0~eg0! 1 ferhe grens samengetrökken, vooral m het gebied van Belapec, waar dè "omgekeerd zeëë^ berichten uit Ita liaanse bron dat Tito troepen naar de naanse oron, volgens de „Giornale grenzen zendt' b thans tussen Punta d'Italia' z°uden j bij de zuidelijke Grossa en San Ser Triggtj 16 000 man punt van zone-A va' bevinden. aan Joegoslavische tro v Luidens een hericht van ^B^b11 heb ben zICh Zondag 1.500 voor het zone-B gemeld als vrflWI'"» Joegoslavische leger. Maandag bedroeg het aantal vrijwilligers 2.500. Naar aanleiding van een incident bij het kantoor van de Amerikaanse inlichtingen dienst (U.S.I.S.) te Belgrado, waarbij de leider van het bureau werd gewond, heeft de Amerikaanse zaakgelastigde in Bel grado van de Joegoslavische autoriteiten de verzekering gekregen, dat stappen wor den genomen om Amerikaanse burgers in Joego-Slavië te beschermen. Voor het eerst sedert verleden week het BritsAmerikaanse besluit werd be kendgemaakt, hebben studenten in Triest een pro-Italiaanse betoging gehouden. Zij trokken op naar het stadscentrum, zwaai den met Italiaanse vlaggen en Italiaanse volksliederen zingend. De evacuatie van gezinnen van Britse en Amerikaanse strijdkrachten in de zöne-B zal tegen het einde van deze week beginnen, aldus is uit betrouwbare bron te Triest vernomen. Vele Ameri kaanse officieren zijn reeds begonnen hun auto's en een deel van hun huisraad te verkopen. In de nota, die te Moskou werd over handigd aan de Britse en Amerikaanse diplomatieke vertegenwoordiger aldaar, zegt de Sovjet-Unie het noodzakelijk te achten te verklaren, dat de verantwoorde lijkheid voor deze „ernstige schending van het Italiaanse vredesverdrag geheel voor rekening van de Ver. Staten en Groot- Brittannië komt". De 34-jarige Carl Austin Hall, die, zoals gemeld, gearresteerd is als verdachte in de zaak-Greenlease, heeft in een schrifte lijke bekentenis verklaard de zesjarige Bobby, het door hem ontvoerde zoontje van de millionnair Greenlease in Kansas City, te hebben vermoord. j)g bekentenis van Hall is door zijn vrouwelijke medeplichtige, Bonnie Brown Heady, bevestigd. De twee ontvoerders hebben toegegeven, dat het graf in de tuin van het huis van mevrouw Heady reeds vóór de ontvoering was gegraven. Het lijkje werd begraven onder een laag kalk ter dikte van een meter. Ook deze kalk was reeds vóór de ontvoering door Hall gekocht. Nu Hall heeft bekend het jongetje te hebben doodgeschoten, heeft de federale politie het zoeken naar de gewezen ver oordeelde Tom Marsh, die als medeplich tige was genoemd en die er aanvankelijk door Hall van was beschuldigd de dader te zijn, gestaakt. Over de verdwenen helft van de losprijs (300.000 dollar) werd mets medegedeeld. Intussen heerst er weer de grootste ongerustheid over het lot van een Ameri kaans kind. De driejarige Anna Mosher wordt sedert Zondagmiddag te Hudson Van 13—15 October a.s. komen de Franse kardinalen en aartsbisschoppen te Parijs bijeen, vermoedelijk om te beraadslagen over de kwestie der priester-arbeiders. Ofschoon de agenda van deze bisschop penconferentie geheim is, loopt het A.F-P. op de beraadslagingen vooruit met de mededeling, dat er een statuut voor pries terarbeiders zal moeten worden gevonden, waa'bij, onder handhaving van hun be staande werkzaamheid, nauwkeurige grenzen aan hun taak zullen worden ge steld. Het is waarschijnlijk, dat gedele geerden van het episcopaat, waarschijnlijk de kardinalen Liénart en Feltin, zich, na afloop der conferentie, naar Rome zullen begeven om in een rapport de zienswijzen en wensen van het Franse episcopaat ken baar te maken, aldus het A.F.P. Falls (New York) vermist. Gedurende de nacht van Zondag op Maandag zijn hon derden vrijwilligers in regen en hevige wind aan het zoeken geweest, doch tever geefs. De nota brengt in herinnering, dat het Italiaanse vredesverdrag voorziet in een neutraal, gedemilitariseerd vrij gebied van Triest, dat bestuurd zou worden door een gouverneur, die is benoemd door de Veiligheidsraad der Ver. Naties. De Sovjet-Unie beschuldigt de Ver. Staten en Groot-Brittannië ervan, van Triëst een „onwettige Brits-Amerikaanse militaire- en marinebasis te hebben ge maakt, die een belangrijke rol speelt in de militaire plannen van het agressieve Noordatlantische blok" Zij verwerpt in de nota de Brits-Amerikaanse verklaring, dat het onmogelijk was gebleken over eenstemming met de andere onderteke naars van het Italiaanse vredesverdrag te bereiken over het instellen van een permanent regiem voor Triëst, als voor zien in het vredesverdrag. w| I Grens 'Boor I I l 0nfWCfP VfC( Griekenland en de Ver. Staten hebben een overeenkomst getekend, welk- Amer>kaanse strijdkrachten veroorlooft gebr«',i le maken van Griekse vloot- en luchtkases. In de overeenkomst wor den tie ,er' state« voorts gemachtigd van Grie se wegen en spoorwegen ge bruik to maken of nieuwe aan te legëetl* De V.S, zultetalrreAt hebben Ameri. AZonc Ovtrgtdrogtn aan Italiè CAPODI$TRIA SOLA B-Zone Jotgouloviucht flatting UM AG Adnatischa V PELT JOEGOSLAVIË -S BIJEKAV.. I yt^CTIUME) -Zonet 1 g zfch vrijelijk zullen en verkrijgen tot ogen bewegen De „Pravda', het orgaan van de Sov-1 met nieuwe aanvalsplannen in te laten, jetrussische communistische partij' heeft aldus het blad, dat meestal de houding te kennen gegeven dat het onwaarschijn-1 van de regering weergeeft, lijk is. dat de Savjet-Unie „veiligheids- waarborgen van de NATO zou aanvaar- 7"1 ERWIJL men hier en daar de sugges tie hoorde opperen om de pension- neringsleeftijd te verlagen, kwam plotseling de staatssecretaris van Sociale Zaken mr dr A. A. van Rhijn betogen, dat de werknemers niet langer met 65 jaar uit het werk dienen genomen te worden. Hiermede raakte hij een on derwerp aan, waarover het laatste woord nog niet gesproken en de laatste letter nog niet geschreven is. In dit korte be sték van 'onze Loupe kunnen wij dit veel omvattend vraagstuk niet diepgaand behandelen, maar als deze suggestie verwerkelijkt zou worden, zou zulks on getwijfeld voor velen een teleurstelling zijn. Zonder op de argumenten van mr dr v. Rhijn in te gaan, zouden wij toch, willen opmerken inzake zijn „bezwaar als zou het aantal 65-jarigen zo toe nemen wat inderdaad juist is dat het juist zo prettig was, dat een werk nemer de laatste tijd wat langer van zijn pensioen ging genieten. Het kan toch niet de bedoeling zijn, dat een mens pas mag gaan rusten, wanneer hij reeds met één been in zijn graf staat! De staatssecretaris merkte o.m. ook op, dat de ouderen de jongeren in ver schillende eigenschappen overtreffen. Wij laten zulks in het midden, doch onze opmerking moet zijn, dat mensent van A0 jaar al zo moeilijk plaatsbaar zijn in het arbeidsproces. Dit bezwaar geldt uiteraard niet voor werknemers, die al die jaren in hetzelfde bedrijf werkzaam blijven, maar er zijn ook velen, die op middelbare leeftijd door een of andere oorzaak „zonder" komen te zitten, wel nu, moeten deze mensen tot b.v. 70 jaar doorsukkelen, omdat men „oude arbei ders niet zo grif neemt? En zal de sociale uitkering aan deze werklozen voordeliger zijn voor de gemeenschap dan een pensioen op 65-jarige leeftijd. Deze korte opmerkingen bewijzen o.i. wel, dat de argumenten van de staats secretaris niet onaanvechtbaar zijn. &r zal ongetwijfeld nog héél wat gedispu teerd worden, voordat men het eens is, verondersteld, dat men het ooit eens wordt. j„ Zodat er nog heel wat water door de Rijn zal stromen, voordat de denkbeel den van mr dr v. Rhijn zijn ingedijkt. Aansluitend op liet gisteren in dit lilad gemelde bericht, dat tussen werknemers en werkgevers, samenwerkende in de Stichting van de Arbeid, volledige overeenstemming is bereikt met betrekking tot de consequenties van de 5 pet loonsverhoging voor de sociale verzekering en de noodwet- ouderdomsvoorziening vernemen wij nog, dat de voorstellen, aan de regering gedaan, op het volgende neerkomen: Gehandhaafd is het advies van 29 Mei j.l. tot een verhoging van de loongrens voor de Invaliditeitswet en Ziektewet tot de huidige voor de Werkloosheidswet geldende grenzen van 6000.-. In overeenstemming hiermede wordt dan voor alle sociale verzekeringswetten de premie en de dagloongrens op 16 gesteld. over Grieks grondgebied te legerenAmTru Ir De in Griekenland te legeren Amer TÜanse eenheden zullen dezelfde rechten ïfhben als Griekse legerafdelingen. Tn Amerikaanse regeringskringen wilde „iet de sterkte meedelen van de naar JLnlan-d te zenden Amerikaanse een- Gnekenla. gezegd, dat aanvankelijk heden. Wel wero e hoofdzakelijk "listen en technici - zullen worden g6Z De Griekse marine-bases, die thans ter Sg^hlpen^nen'ool door oorlogs bodems van andere NAT O-leden kunnen worden gebruikt. den. Onlangs heeft een groep leidende Amerikaanse persoonlijkheden ver. klaard dat het Noordatlantische pact veiligheidswaarborgen voor alle staten in Europa, met inbegrip van de Sovjet- Unie zou kunnen verschaffen", aldus de Pravda „Dergelijke pogingen tot leu- gen-propaganda. die s.massa s moet misleiden, kunnen slechts in ver band worden gebracht met de ke"nellJke crisis in de Amerikaanse buitenlandse Politiek. „Deze pogingen w°rdan ver klaard door het falen van de befaamde krachtspolitiek en de noodzaak voor de feitrSende Amerikaanse kringen om het Zoals men weet heeft de Amerikaan se politicus Stevenson het plan tot een veiligheidspact met de Sovjet-Unie ge opperd. Zowel Eisenhower als Foster Dulles verklaarden vorige week, dat het plan in de hoogste Amerikaanse regeringskringen werd bestudeerd. Men kan echter nu wel aannemen, dat Moskou er niets voor voelt. Evenals bij vorige algemene loonsver hogingen is geschied, dienen de lopende ziekengelduitkeringen en tijdelijke uitke ringen ingevolge de Ongevallenwet 1921 en de Land- en Tuinbouwongevallenwet 1922 met ingang van 1 Januari 1953 met 5 pet te worden verhoogd. Het bestuur is van oordeel, dat de Inva- liditeits- en Ongevallenrenten, inclusief de verschillende toe- en bijslagen, eveneens een 5 pet verhoging dienen te ondergaan. Voor de kinderbijslagen acht het bestuur een algemene verhoging met 5 pet even eens gewenst. Voorts is het bestuur ter zake van de door de regering in het verleden gedane toezegging met betrekking tot het inhalen van de achterstand, onstaan door de con sumptiebeperking voor de grote gezinnen van oordeel, dat deze toezegging thans dient te worden verwezenlijkt. Uit een en ander volgt, dat de kinder bijslagen naar het oordeel van het be stuur der stichting met ingang van 1 Januari 1954 zullen moeten bedragen voor het eerste kind 48 cent per dag, voor het tweede en derde kind 54 cent per dag, voor het vierde en vijfde kind 75 cent per dag, voor het zesde en vol gende kind 85 cent per dag. Deze cijfers waren analoog toe te pas sen voor de gezinnen van rentetrekkers, alsmede voor degenen, die aanspraak kunnen doen gelden op de uitkeringen krachtens de noodwet-kinderbijslag zelf standigen. Wat hen betreft, die onder de noodwet ouderdomsvoorziening vallen, heeft het bestuur der stichting tegenover de rege ring herinnerd, dat in 1951 aan de nood wetgerechtigden geen tegemoetkoming voor de destijds ingevoerde huurverho ging van 15 pet is geboden en voegt hier aan toe, dat de sociaal-psychologische ge volgen van een niet-compenseren bijzon der bezwaarlijk zouden zijn. Het bestuur der stichting stelt voor deze categorie de volgende verhogingen voor: voor gehuwden le en 2e gemeenteklasse met 84.—, 3c, 4e en 5e gemeenteklasse met ƒ90en voor ongehuwden; le en 2e gemeenteklasse met 60.3e, 4e en 5e gemeenteklasse met 66. De maximum-grenzen van het zg. eigen inkomen zullen aan deze verhogingen dienen te worden aangepast. In de toe komst dient te worden gestreefd naar een verdere verhoging van het bedrag, dat mag worden afgetrokken voor de bereke ning van de noodwet-uitkering. De stichting heeft er op aangedrongen te willen bevorderen, dat de verschillen de wettelijke voorzieningen op 1 Januari a s in werking zullen treden, daar anders de administraties in moeilijkheden komen. I konden zijn. Naar wü vernemen, is dezer dagen een bekendmaking te verwachten van het col lege van rijksbcmiddelaars, waarin daarvoor in aanmerking komende organen wordt verzocht op korte termijn voorstel len te doen betreffende een loonsverho ging ook voor de werknemers beneden ~s jaar welke is afgestemd op de vijf pro cent' voor de ouderen. Het ligt in het voor nemen deze verhoging ook op 1 Januari a.s. te doen ingaan. Bondskanselier Adenauer zal niet Vrij dag a s., zoals aanvankelijk was aangekon digd, doch pas 20 October a.s. voor de bondsdag verschijnen om zijn regerings verklaring af te leggen en de leden van zijn kabinet voor te stellen. Het verzoen om uitstel was uitgegaan van een aanta, fracties, in het bijzonder die der socialis ten, wier voorzitters Vrijdag met in Bonn fpl_ onder de ogen te zien, --- - ---- de hJan het Koreaanse avontuur zelfs fandheners^d? dingen in kapitalistische dat na het landen, die met de Ver. Staten verbon den ziin ae ver- aiBtC" 7 den zijn, er niets voor voelden om zich pen C-47 machine van de Amerikaanse juchtmacht, gestationeerd in Venezuela v0or de opleiding van Venezolaanse pi loten heeft een kwaad half uurtje boven de Caraibische zee bij Curasao beleefd. De machine was op weg naar een Ame rikaanse luchthaven met zeven man aan boord. ongeveer 15 mijl oen het vliegtuig Curasao verwijderd was, meldde de uuiavau verwiiaero w»», agvoerder, dat de linkermotor - i .'ui was geraakt en dat het toest L dus op één motor vloog, niet &oea b ,ogte gehouden kon worden. Hij m de bet Curasaose vliegveld Hato, dat mj daarheen koers had gezet in de hoop nei vliegveld n°g te kunnen halen, maar dat hij door voortdurend hoogteverlies vreesde een noodlanding op zee te zullen moeten maken. pe luchtbeveiligingsdienst Nederlandse Antjllen nam direct maatregelen. Be- Irekkehjk kort, nadat de eerste berich ten over de moeilijkheden waren ont vangen, steeg van San Juan op porto Rico een speciaal reddingsvliegtuig op> om in geval een noodlanding op Eee 20u worden gemaakt, direct bij de han<j te zün Een Venezolaans vrachtvliegtuig, dat Curacao naderde, kreeg opdracht te blijven cirkelen en verder instructies af te wachten en het toestel van e dat van Aruba naar Curasao vloog, wer verzocht de in nood verkerende machine °P 'te sporen. De slechte weersomstan digheden had het de piloot van de C-47 namelijk zeer moeilijk gemaakt de posi- tie Precies te bepalen. De KLM-machine met gezagvoerder Van Ommen aan boord, slaagde er in de C-47 te vinden en loodste de machine naar Hato. Ruim twee uur nadat de eerste noodmedede- lingen waren opgevangen, maakte de C-47 een geslaagde landing op Hato, en zeven vermoeide luchtreizigers, die drin gend een sterke kop koffie nodig hadden, stonden op de begane grond. De beer J. Derksen, voorzitter van het Katholieke Onderwijzers Verbond, dat tijdens het afgelopen weekeinde in het Oranje Hotel te 's-IIertogen- bosch, bijeen geweest is, heeft scherpe critiek geuit over de ingangsdatum van liet ontknikkingsdrama en vooral over het feit, dat de regering hier over geen overleg heeft gewild. Hij hoopte en verwachtte, dat deze ont- knikkingsaffaire, die door de onderwijzers steeds als een grote onhebbe lijkheid is gevoeld, niet van de baan zal zijn en dat het protest tegen deze onzijdige datumvaststelling weerklank zal vinden in onze volksvertegen woordiging, vooral ook bij de a.s. behandeling van de begroting. De onhoudbare positie, waarin de ge- pensionneerden zich bevinden, eist van het K.O.V. de krachtigste actie, zeide de voorzitter. Hij releveerde het speciale Densioennummer van het Kath. School blad en constateerde met genoegen, dat hieraan door'onze katholieke pers ruime aandacht was besteed. Zo spoedig moge lijk moet er komen een wijziging van de pensioenwet, waardoor de pensioenperio diek wordt herberekend naar de pensioen grondslagen, die gedurende de laatste drie jaar voor het ontslag zouden hebben ge golden als de tegenwoordige salarisrege ling toen van kracht was geweest. De regering moge er aan denken, dat hier dringende haast nodig is. De mensen, die in vroegere dagen de bittere achter stelling van hun onderwijzerschap hebben ondervonden, worden in hun laatste dagen nog geplaagd en zijn verbitterd door bijna niet te dragen armoede. Het uitblijven van elke regeling betref fende de gemeenteclassificatie wekt in het K.O.V.-corps diepe teleurstelling en ver bittering. Reeds lang voor de oorlog werd door de organisatie de onhoudbaarheid van het classificatiestelsel naar voren ge bracht. Men i« echter zoet gehouden met rapporten: wetenschappelijke rapporten, economische rapporten, beleids-organisa- torische rapporten. Maar er gebeurde niets en intussen worden de moeilijkheden voor het onderwijs ten plattelande steeds groter. Besloten werd te blijven strijden voor algehele afschaffing van het gehate stel sel. De kwestie van de onderwijzerssalaris sen, welke spoedig aan de orde zal wor den gesteld, werd daarop behandeld. Er zijn verschuivingen geweest, die hun weerslag zullen moéten hebben op de sa larispositie der onderwijzers. In 1946 heeft het K.O.V. voorlopig genoegen genomen met een gedeeltelijk „rechtsherstel"; thans is het K.O.V. voornemens naast de vraag stukken betreffende de grondsalarissen ook die der marges nauwkeurig te bezien. Tijdens de bijeenkomst sprak de voor zitter er zijn verheugenis uit over de groeiende activiteit inzake paedagogische, culturele en ook de godsdienstige aange legenheden in de organisatie. Hij vroeg de speciale aandacht van de leden voor het werk van het Paedagogisch Centrum, voor de komende cursussen voor godsdienst onderwijs, voor de huiswerk-enquête, op gezet met medewerking van de Bond voor het Gezin, en voor de vraagstukken, sa menhangend met de ministeriële nota. De vergadering besloot met het zenden van een telegram aan Z.H. de Paus in ver band met de arrestatie van Kardinaal Vys- zinki en de kerkvervolging in Polen. Een protesttelegram zal gezonden worden aan de Poolse gezant in Den Haag. Hel Nederlands Verbond van Vakvereni gingen (N.V.V.) heeft zich tot de Tweede Kamer gericht met een adres over „de huur van nieuwe woningen", welke huur het N.V.V. dermate onbevredigend acht, dat het meent niet te kunnen zwijgen. „Wij zijn van oordeel", aldus het adres, „dat een goede huurpolitiek vereist, dat de liuren van oude en nieuwe woningen op hetzelfde peil liggen- Dat is één van de belangrijkste redenen, die ons tot aan vaarding van een huurverhoging hebben gebracht. Een gelijk huurpeil betekent niet dat de huren van oude en nieuwe woningen nominaal gelijk moeten zijn. Het wil wel zeggen, dat de huurverschillen niet groter mogen zijn dan door kwali teitsverschillen gerechtvaardigd is". „De tegenwoordige situatie is geheel anders", zo vervolgt het schrijven. „Door een verandering in de wijze van subsidie verlening heeft de regering de huurprijs van nieuwe woningen niet meer in de hand In de eerste jaren na de oorlog subsidieerde de regering de huurprijs van nieuwe woningen voor het verschil tussen de rendabele huurprijs en een huurprijs, die aanvankelijk 30 pet en later 45 pet boven die van 1940 lag. Wij erkennen gaarne, dat bij dit subsidie-systeem de verlaging van de bouwkosten niet vol doende werd gestimuleerd. De regering ging derhalve tot een ander systeem van subsidiëring over. Zij bepaalde vaste be-, dragen per woning. Er zou alleen gebouwd mogen worden, indien met behulp van deze subsidie het huurpeil niet hoger zou worden dan 145 pet van 1940. Ten gevolge van de stijging van de rente en de ver hoging van de bouwkosten na het Korea- conflict kon aan deze voorwaarde niet meei worden voldaan. Het gevolg is ge weest dat de huren van nieuwe wonin gen boven het niveau van 145 pet van 1940 zijn gestegen en thans op een niveau va O 170, 180, 190 pet van 1940 liggen. Zo zijn er arbeiderswoningen in de Tuinstad siotermeer te Amsterdam, die een huur vergen van 61,15 inclusief geyserhuur, tuinfonds en glasverzekering. Hoewel Am sterdam een uitzonderlijke positie inneemt, doen dezelfde tendenties zich, zi.i het m mindere mate, in andere delen van het land voor" „Wij aarzelen niet deze situatie on houdbaar te noemen", zo vervolgt het adres. „Bij de loonpolitiek baseert men zich op een indexcijfer voor de prijzen van het gezinsverbruik, waarbij de huur op 115 pet van 1940 is gesteld. Indien Uw Kamer en de Eerste Kamer zich met de voorstellen van de regering verenigen, zal dit percentage tot 141 worden ver hoogd Doch voor de bewoners van nieu ws woningen is dit indexcijfer volkomen onjuist. De hoge huren van nieuwe wo ningen hebben tot gevolg, dat de minder draagkrachtige gezinnen niet in staat zijn deze woningen te betrekken. De vrees is dan ook gerechtvaardigd, da. wanneer deze huurpolitiek voor nieuwe woningen wordt voortgezet, na enige tijd de nieuwe woningen niet meer zullen kunnen worden verhuurd en de sociaal ongewenste samenwoningen worden ge continueerd". Het officiële Roemeense persbureau meldt, dat op drie na alle zest en perso nen, die dezer dage-n als .Amerikaanse spionnen" te Boekarest terecht hebben ge staan. ter dood zijn veroordeeld Hun be zittingen vervallen aan de staat Bijna dagelijks vinden er „processen in Boeka rest plaats, maar een hoog aantal terdoodveroordelingen op één dag is nog niet voorgekomen. De H. Vader heeft Zijn vacantie bepaald van 16 October tot 3 November. Gedu rende deze dagen zullen de audiënties zo veel mogelijk worden beperkt. In de maand September heeft de Paus niet min der dan 15 belangrijke redevoeringen ge houden over de uiteenlopende onderwerpen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1