Weerloosheid niet uitbuiten om commerciële motieven Bioscoop- en filmexploitanten bezinnen zich op hun taak thrfarine „4 TROTYL GEBRUIKT BIJ MILITAIRE OEFENING Verkapte devaluatie in Brazilië Wyharid Fockink Britse atoomontploffingen in Australië Bestri j ding van melaatsheid nu in een beslissend stadium? Soeiir Marie-Susanne bereikte na 40 jaar een prachtig succes De Dajaks schaften zich weer koppensnellerszwaarden aan RESERVE-OFFICIER VOOR DE RECHTBANK N BAARNSE BRUGWACHTER WERD FILMACTEUR Nieuw-Zeeland is heel ver weg De zaak" hoeft niet om „de goede zaak te worden verwaarloosd 4-voudige... inderdaad ceel betere werking! Generaal Gruenther in Nederland Mgr Bossilkoff nog in leven? Koningin en Prins naar Frankrijk Huisvestingsproblemen Oud-missionaris was proefpersoon Maar regering zette de „dukun" achter slot en grendel De laatste ronde KVP-referaat over belastingheffing Zierikzeese kinderen naar Frankrijk DONDERDAG 15 OCTOBER 1953 PAGINA 3 Pastoor contra schouwspeler Belang voor hele volksgemeen schap HALF JAAR KERKEN BOUW AUTO REED TEGEN BOOM Dode en zwaargewonde Greep uit de K.I. van deze week: HET BLAD, WAAR UW GROOTOUDERS GROOT MEE WERDEN, IS EVEN JONG ALS U. EN U BLIJFT ER GEESTELIJK ZO GEZOND BIJ I [katholieke! Iillustratiei MAKELAAR UIT OSS VEROORDEELD Provinciale dag te Vlaardingen KEUR INVOER IN VIJF CATEGORIEËN VERDEELD Wat pater Voncken ojis vertelde: Beslissende étappe in Lyon Ir Maris antwoordt Prins Bernhard Verzamelrapport over eenheid waarschijnlijk voor Partijraads vergadering gereed Een rare geschiedenis 95 (Van onze verslaggever) 55 ..Dnitfelp is u vandaag voor ogen ge stald de grote verantwoordelijkheid, die gii als exploitant van een hjoscoon draagt. Gii verkoopt een geestelijk goed èn be ïnvloedt daarmee het denken en doen van de massa, met name van de jeugd. De bi"«<-oen immers trekt vooral dat deel van hef publiek, dat het minst ontwikkeld en hef meest te beïnvloeden is. Tevens is? u voorgehouden de zedel'ike plicht om die weerloosheid en geesteliike zwakte niet uit te buiten uit commerciële motieven". Aldus vatte prot. dr A. A. Ariëns in tegenwoordigheid van Z. H. E. mgr B. Alfrink coadjutor van het aartsbisdom, in enkel korte niet mis te verstane woorden de voordracht samen, gehouden v°or katholieke bioscoop- en filmexploi'tanten, die gisteren in hotel „Esplanad t Utrecht waren bijeengekomen om zich te bezinnen op hun verantwoordelijkheid en hun taak als mens en als katholiek. Na te hebben gewezen op de moeilijk heden die de exploitanten verhinderen dfe taak volledig te vervullen de ex ploitanten zijn immers geen producenten, terwijl de productie bijna uitsluitend in handen van niet-katholieken is kwam prof Ariëns tot de praktische conclusie, dat er twee punten zijn, waarop de onaf hankelijke exploitant zijn invloed kan dner gelden: de keuze van de films, die h;i vertoont en de reclame, die daarvoor word., gemaakt. Wil de katholieke film-exploitant ver- an'woord zijn met betrekking tot de keus van zijn films, dan dient hy in het alge meen de richtlijnen aan te houden van dr katholieke nakeuring. Dit ontslaat hem e"htcr geenszins van zjjn persoonlijke vei „woordelijkheid in zyn eigen bedrijf ri 'en opzichte van de bepaalde bevol- k'ugsgroep, die zyn theater bezoekt. Op het gebied van de reclame, waarvan ln de brieven van de bisschoppen in ver- y'rillende landen met bezorgdheid mel- d i wordt gemaakt, bestaan ook in Ne rf--land tekorten. Filmtitels, foto's, affi ches en voorfilms speculeren vaak op het 1; "jerf- in de mens om het product aan trekkelijker te maken. Ook op dit punt kan de katholieke bioscoopexploitant zijn invloed ten goede doen gelden. Tot slot constateerde prof- Ariëns, dat dit congres het eerste optreden naar buiten van het Katholieke Bezinnings centrum voor bioscoop- en filmexploitan ten heeft bewezen, dat het nog jonge Centrum niet alleen levensvatbaarheid, maar ook levenskracht bezit, omdat het een zeer groot aantal belangrijke katho lieke exploitanten heeft weten te ver enigen. In de ochtendzitting van het congres, dat werd bijgewoond door de heer mr D. Bijdendijk, voorzitter van de Centrale commissie voor de filmkeuring en de heer Vermin, voorzitter van de Nederlandsche Bioscoop-bond, had prof. dr U. Notebaert S.J. ingeleid door de voorzitter, de heer H. J. Teunissen, die er aan herinner de, dat het Bezinningscentrum in 1951 overeenkomstig de speciale wens van het Nederlandse episcopaat op basis van de film-encycliek „Vigilanti cura" was op gericht met het doel de godsdienstige, zedelijke en stoffelijke belangen van zijn leder te behartigen in zijn voordracht over film en moraal gewezen op de strijd tusser de pastoor en de schouwspeler, tussen de kerk en het spel in zijn meest algemene zin. Een strijd, die er is geweest va" de vroegste christentijden af en die wel altijd zal voortduren, zolang het spel n uiting is van heidense, niet-christelijke gedachten. t. To+C^,ic+°lft men volgens prof. Note baert met bangte Zijn het menselijke le- Ve-t m«.n hef ?n zoa!s llet werkelijk is, m f- f van dePhnotSt is het iuiste pers pectief nrnfexT waarden. Daarom is het volgens prof. Notebaert niet nodig om wille van de .goede zaak.. te verwaarlozen. Paus Pius xi heeft im mers in zijn encycliek niet tegen maar vóór de film gepleit, maar dan dé film die het gezonde volksleven niet aantast Als christenen willen de pastoor en de schouwspeler, i.e. de filmexploitant het-' zelfde en daarom moet deze laatste vol gens het pauselijke woord als een „cor- datus vir", een kordaat man, de film in de goede richting dringen, waarbij de katholieke toelaatbaarheidskeuring hem tot richtlijn kan dienen, hoewel dit hem niet van zijn persoonlijke verantwoorde lijkheid ontslaat. Exploitant in sleutelpositie In de middagzitting vergeleek dr J. M. L. Peters, die sprak over „De katholieke filmexploitant in zijn bedrijf', diens posi tie met die van een uitgever of boekhan delaar, wiens product het denken en doen van de bezoeker in sterke mate kan be- invloeden. In een land, dat geen noemenswaardi ge eigen filmproductie bezit, speelt de exploitant de voornaamste rol in het stre ven naar de ontwikkeling van een ge zonde filmcultuur. Hij bezit door direc te invloed op de import van films de sleutel tot het welslagen van elke op het Advertentie grote publiek gerichte activiteit, die zich de verbetering van het gehalte der films ten doel stelt". Derhalve is de exploitant, die zijn in vloed ten goede aanwendt, een cultuur drager van de eerste orde en heeft daar door het recht op de steun, de medewer king en de erkenning van de gemeen schap. Het laatste woord was aan mgr Al frink, die z'ijn innige voldoening uitsprak over het bestaan van dit Bezinningscen trum, doordrongen als hij was van de betekenis van de film, niet alleen voor de katholieken, maar voor heel de volks gemeenschap. Naast pers, radio en tele visie heeft ook het bioscoopbedrijf een onberekenbare invloed op de samenle ving. In de bioscoop immers vindt een groot deel van het publiek niet alleen ontspanning maar ook instructie en op voeding en daarom moet iedere exploi tant zich van zijn verantwoordelijkheid bewust zijn. „Beziet men, naast deze maatschappe lijke, ook de christelijke en katholieke zijde van dit vraagstuk, dan kan men slechts verbaasd staan, dat men nu pas tot de oprichting van een dergelijk Be zinningscentrum is gekomen", aldus mgr Alfrink. Doordat in één tablet Chelarine „4", vier wereldberoemde genees middelen samenwerken, is de wer king veel krachtiger en helpt het ook daar, waar andere middelen ialen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN EÉN TABLET i TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN F 0.75 Tijdens een militaire veldocfening, die op 27 en 28 Mei j.l. op ,De Stom- pert" bij de vliegbasis Soesterberg is gehouden, is de de korporaal A. V. bij het ontploffen van een stuk trotyl zo zwaar aan de linkerhand gewond ge raakt. dat later de linkeronderarm moest worden geamputeerd. In verband hiermede stonden gisteren een officier, twee sergeanten en een korporaal van de luchtmacht terecht voor de krijgsraad te velde West onder presidium van mr dr J. van Erk. De officier, de reserve eerste nant C. B„ werd ten laste gelegd te hebben toegestaan, dat trotyl by deze oefening is gebruikt, zonder daartoe bevoegd te zijn en zonder de veraste veiligheidsmaatregelen te hebben ge nomen. Uit het verhoor bleek, dat dit trotyl was overgebleven van een oefening van enige dagen eerder, toen deze spring stof was gebruikt voor het opruimen van blindgangers op een handgranaten- baan. Luitenant B. verklaarde, dat hij niet wist, dat na elke oefening de overge bleven springstoffen moesten worden ingeleverd. Hij ontkende vóór de oefe ning instructies daartoe te hebben ont vangen alsook, dat hem het gebruik van trotyl is verboden. Hierna werd in deze zaak ver hoord sergeant J. de R„ die aan luite nant B. had voorgesteld het overge bleven trotyl voor de oefening te ge bruiken. Hij bekent van de sergeant van de wapenkamer de opdracht te hebben gekregen het niet gebruikte trotyl terug te brengen. Hij had echter gerapporteerd, dat alle springstof was verbruikt. De tweede sergeant, die bij deze zaak is betrokken. Van W. is met korporaal Van de R. er van beschuldigd het tro tyl tot ontploffing te hebben gebracht waardoor korporaal V. ernstig werd gewond. Zij zouden onvoldoende vei ligheidsmaatregelen hebben getroffen. De auditeur-militair, mr F. van Dus- sen. zei in zijn requisitoir luitenant B. schuldig te achten aan opzettelijke on gehoorzaamheid, het saboteren van de voorschriften voor het gebruik en het ln de eerste helft van dit jaar zijn 35 complete kerken gereed gekomen en werden voor 50 de bouwplannen gcedge keurd, waaronder 11 herbouwgevallen. Voor herbouw oorlogsschade' aan ker ken werd een bedrag van 2,7 millioen aan werken goedgekeurd en wel: R K kerken 1,8 millioen, N.H.-kerken f' O "5 millioen, Geref. kerken 0,2 millioen en overige kerken 0,4 millioen. Het aantal complete kerken, dat op 1 Juli j.l. wel goedgekeurd, maar nog niet gereed was» bedroeg 122. inleveren van springstoffen. Het ver weer van beklaagde, dat hij °P "e hoogte is geweest van de voorschriften, achtte de auditeur-militair onaanvaard baar. „Iedere officier en onderofficier weet dat na elke oefening de niet ge bruikte springstof moet worden ingele verd. Als op een schietbaan een kogel wordt vermist, moet iedereen blijven voor een onderzoek. Hoe behoort het dan met trotyl te gaan?" Hij achtte de tenlastelegging bewezen en eiste een ge vangenisstraf van vijf maanden. Tegen sergeant De R. werd 10 dagen gevangenisstraf geëist, tegen sergeant Van W. en tegen korporaal Van de R. elk drie weken hechtenis. Na een schorsing van ongeveer een half uur deelde de president mede, dat de zaak werd teruggewezen naar de of ficier-commissaris voor 'n nader onder zoek. Besprekingen in Breda en Den Haag Generaal Gruenther, de opperbevelheb ber van Europa der NATO-strijdkrachtcn, is gistermidag om twee minuten over twee op de vliegbasis Gilze-Rjjen aangekomen voor zjjn tweedaags bezoek aan Neder land. Na een kort oponthoud op de vlieg basis ging hy naar Breda waar hij de artillerieschool bezocht. Op het vliegveld werd generaal Gruen ther ontvangen door luitenant-generaal- waarnemer A. Baretta, chef van de lucht machtstaf, commandantvlieger'P. Vroon, commandant van de luchtvaartopleiding en de commandant van het vliegveld Gilze-Rijen, overste Van de Rest. Tot het gezelschap van de generaal behoorden de Nederlandse liaison officer bij de Shape, brigade-generaal Van Griethusen en lui tenant-kolonel Knolton, adjudant van generaal Gruenther. Nadat de generaal op het vliegveld de basis en de opleiding had bezichtigd, werd hij in de officiersmess ontvangen door luitenant generaal B. R. P. J. Hasselman Per auto ging men naar Breda voor het bezoek aan de artillerie-opleidingsschool. Hier werd het gezelschap ontvangen door de commandant van de school, kolonel Schoonenberg. Op het kazerneterrein stond een erewacht van leerlingen van de artillerieschool opgesteld, benevens een drumband. Ook in Breda is latar een korte bespre king gehouden in de officiersmess. Om even half vijf vertrok de generaal per auto naar Den Haag. Volgens in Griekenland ontvangen be richten uit Bulgarije is de bisschop van Nikopol, mgr Eugenius Bossilkoff, d:e op 3 October van het vorige jaar ter dood werd veroordeeld, nog altijd in leven. Hij zou in de gevangenis van Plovdiv, een grote stad in de nabijheid van de Griekse grens, zijn ondergebracht. Vroegere berichten, dat hij gefusilleerd was, zijn nooit beves tigd, integendeel zelfs van verschillende zijden tegengesproken. De mogelijkheid, dat de bisschop in genoemde gevangenis vertoeft, wordt afgeleid uit twee aanwij zingen. Vooreerst hebben de autoriteiten van de gevangenis te Plovdiv onlangs naar de woning van de bisschop te Rome be richt gezonden met het verzoek diens per soonlijke eigendommen naar de gevangenis op te sturen. Ook hebben zij toegestaan, dat hem voedselpakketten worden gezon den Langs andere weg wordt het in leven zijn van de bisschop bevestigd. Een pro- communistisch priester nl„ zekere Nikolai Raden, heeft vorige maand een toespraak gehouden, waarin hij verklaarde, dat de opzet der reactionnairen, om van mgr Bossilkoff een martelaar te maken, zou mislukken: de bisschop immers leefde nog. Advertentie Op uitnodiging van president Auriol zullen de Koningin en de Prins 't week einde doorbrengen in zijn buitenhuis te Rambouillet. teneinde aldaar van enkele ongestoorde vacanticdagen te genieten. Gistermorgen heeft zich in Rijsbergen bij Breda een ernstig ongeval voorgedaan, waarbij een persoon werd gedood en een ander ernstig werd gewond. Een personenauto, bestuurd door de heer S. uit Antwerpen, is door nog onbekende oorzaak tegen een boom gereden, waar door de vrouw van de bestuurder op slag werd gedood. De heer S. werd zwaar ge wond opgenomen in het Sint Ignatius- ziekenhuis te Breda. maar de K.I. brengt het in Uw huiskamer. Afschud op Schiphol. Nieuw-Zeeland is zo heel ver weg Onze reporter J.W. Hofwijk schrijft over emigranten, die in de Christchuich-race naar Nieuw-Zeeland zijn gevlogen. Een tocht van het innig vertrouwde naar het volslagen onbekende. Arme, kleine mens. Is de mens verkeerd geconstrueerd? In Amerika neemt men proeven met de mens, omdat deze het tempo, waarmee de techniek zich ontwikkelt, niet meer kan volgen. Een even indrukwekkende ais boeiende reportage. In de eerste linie ven het Christendom. Een onzer redacteuren deed Duitsland aan en schreef een reportage over de Oost- priesterhulp Zieke kinderen bij Moeder thuis. De eerste kinderbedevaart naar Lourdes De K.I. brengt de enige foto-reportage over deze ontroerende pelgrimage. Ik ga naar Parijs I Lindbergh zet door. Parijs is het doelwit. Gods Linkerhand. Het begin van de aangrijpende roman, die tot de allerbeste behoort, na de oorlog verschenen. Schooiertjesplaag. De „Jeep-Express" zendt opnieuw bericht. (Van onze correspondent) De rechtbank te Den Bosch heeft de makelaar J. van H. uit Oss wegens ver duistering van effecten Woensdag veroor deeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf. Voorts werd hem het recht ontzegd ge durende vijf jaar enig zelfstandig ambt te bekleden waarin hem door het publiek geld wordt toevertrouwd. j. v. H. had effecten, die zijn cliënten hem in bewaring hadden gegeven ten eigen bate te gelde gemaakt. Op Donderdag 29 October a.s. des mor gens om 10 uur, zal in de zaal „Harmonie" te Vlaardingen een provinciale vergade ring worden gehouden, waaraan deelne men burgemeesters, wethouders, hoofden van Huisvestingsbureaux en andere amb tenaren. De deelneming aan dergelijke vergaderingen varieert van 150 tot 230 per sonen. De chef van het bureau Huisvesting te Schiedam de heer J. v. d. Griend o.a zal een inleiding houden over het onderwerp „De betekenis van het puntenstelsel" bij de verdeling van woongelegenheid. Naar aanleiding van dit onderwerp zal een gedachtenwisseling volgen, terwij] er ook gelegenheid zal zijn tot het uitwisse len van ervaringen en gedachten met be trekking tot de woonruimtewet 1947. Het gezelschap zal ook worden rondgeleid door de Stadsgehoorzaal, terwijl er ook een aantal maquettes bezichtigd zal worden, waarbij de Dienst van Stadsuitbreiding voor voorlichting zal zorgen. Op de proefterreinen ten Noordwesten van Woomera in Australië is Donderdag ochtend vroeg pl. tijd niet goed^ gevolg een atoomwapen tot ontploffing ge bracht. Binnenkort zal een tweede grote atomische ontploffing volgen, aldus heeft Sir William Penney, de Britse geleerde die belast is met de leiding van de atoom- proeven in Australië, aan het ministerie van bevoorrading in Londen geseind. Ongeveer 100 Britse en Australische geleerden en 200 technici woonden cle proefneming bij. De ontploffingen wer den veroorzaakt in het gebied rondom de rakettenbaan van Woomera, een zo goed •ls onbewoond gebied van 200.000 vier kante kilometer in centraal Australië. Naar verluidt, sloeg de 44-jarige Sir Wilham Penney, te zamen met enige naaste medewerkers, de ontploffing gade De drastische wijzigingen in de bepa lingen ten aanzien van het Braziliaanse handels- en betalingsverkeer komen in feite heer op een devaluatie van de cru zeiro. Zoals wij Maandag reeds meldden, zullen exportvorderingen voortaan ver handelbaar zijn tegen de officiële koers, terwijl hierbij een speciale premie zal worden gegeven. Bij de uitvoer van koffie bedraagt deze premie 5 cruz. per dollar, voor andere producten zal een premie van 10 pet bó ven de officiële pariteit gegeven worden. De effectieve koers voor de cruzeiro bij de uitvper van koffie komt hierdoor uit op 23.36 per dollar, hetgeen 5 cruz. meer is dan de officiële pariteit van 18.36. Voor de invoer blijft de officiële koers nog van kracht. De import zal echter ge rantsoeneerd worden en wordt hiertoe in vijf groepen verdeeld. Bij de deviezen toe wijzingen wordt een systeem gevolgd, dat ook hier in feite op devaluatie neerkomt. Van de exportopbrengst zal de Bank van Brazilië n.l. een percentage behouden (thans vastgesteld op 30 pet) om de in voer van tarwe te betalen en handels schulden af te lossen, terwijl het restant van 70 pet aan de hoogst biedende impor teurs verkocht zal worden, hetgeen er op neerkomt, dat zij heel wat meer zullen moeten betalen dan de officiële notering. Verscheidene koersen verivocht Daar de beschikbare deviezen naar be langrijkheid over vijf categorieën worden verdeeld en afzonderlijk ais zodanig aan de importeurs worden verkocht, waarbij de importeurs van de meest onontbeer lijke artikelen de grootste toewijzing ver krijgen en importeurs van luxe artikelen de kleinste toewijzingen, moet worden verwacht, dat voor al deze categorieën af wijkende koersen zullen ontstaan. De no teringen voor de minst noodzakelijke im porten zullen uiteraard het hoogste zijn. De eerste veiling van de uit de export ontvangen deviezen zal waarschijnlijk eerst 16 October plaats vinden, omdat de verdeling van de verschillende goederen over de vijf categorieën nog enige tijd zal vergen. Van de jaarlijkste deviezenbpbrengst die op 1300 millioen gesteld wordt, zul len er 910 millioen (70 voor de in voer beschikbaar komen, terwijl 390 millioen (30 door de overheid behou den zullen werden. De verdeling van het bedrag dat aan importeurs verkocht zal worden is in volgorde van de belangrijk heid der in te voeren goederen als volgt vastgesteld: 50 pet voor categorie A. 25 pet voor categorie B. 15 pet voor categorie C en 5 pet voor de categorieën D en E ieder. Van hgt totale bedrag zal 47% pet in Sao Paulo geveild worden, terwijl 37 pet in Rio de Janeiro en 15 pet in andere steden in veiling zal komen. Op liet grote internationale wetenschappelijke congres voor leprabestrij ding, dat van 3 tot 10 October te Madrid gehouden is, beeft de eenvoudige Franse kloosterzuster, Sr Marie-Susanne Novial, professoren en geleerden verwonderd doen staan. Zuster Susanne heeft daar nadere mededelingen gedaan over de eerder gemelde successen bij bet isoleren van de lepra-bacil, de verwekker van de zo gevreesde melaatsheid. houden congres voor micro-biologen gaf men de door zuster Susanne geïsoleerde bacil de naam van „Microbacterium Ma- rianum". Zoals tijdens dat congres bekend werd gemaakt, heeft de door zuster Marie- Susanne ontwikkelde vaccin bij verschei dene zwaar zieke melaatsen, die reeds niet meer op infectie reageerden, actieve reac ties opgeroepen. Ofschoon het voorbarig is reeds nu van een definitieve overwinning op deze vre selijke ziekte te spreken, neemt men in vakkringen algemeen aan, dat de bestrij ding, dank zij de ingespannen arbeid van deze Franse kloosterzuster, in een beslis send stadium is getreden. Dit grote resul taat van deze thans 61-jarige kloosterzus ter is de bekroning van een lange en moei de. Tegelijkertijd begon zij uitgebreide on derzoekingen en deinsde daarbij voor geen enkele moeilijkheid terug. Haar doel was de tot nu toe niet geïsoleerde lepraver wekker kunstmatig te kweken. De ene te leurstelling volgde op de andere; tiental len zorgvuldig voorbereide proeven en ex perimenten mislukten. Desondanks had de dappere, steeds op- zame onderzoekingstocht door het land geruimde zuster de voldoening te zien, hoe in de loop der jaren het aanvankelijk kleine en gebrekkige hospitaal uitgroeide tot een grote kliniek, waarin meer dan 900 melaatsen opgenomen konden worden. Intussen maakte haar wetenschappelijk werk voortgang en begon men in kleine kring in Europa met belangstelling naar haar ervaringen te informeren. Na 25 jaar van onafgebroken -ziekenverpleging werd zuster Marie Susanne door haar oversten naar Frankrijk teruggeroepen om in het bekende melaatsenziekenhuis van St Louis te Parijs haar wetenschap over de lepra bestrijding mee te delen. Zij kreeg daar TS I gelegenheid met moderner middelen haar ae oiiiit; 7<stti>n m- van de wetenschap in dienst van de naas tenliefde Toen de jonge Alice Noviale de dochter van een welgesteld fabrikant te Creusot, in de congregatie van de Zusters van Maria van Saint Maur (bij Lyon) trad, kon zij niet vermoeden, dat de micro-biologi sche wetenschap zich veertig jaar later vol ontzag over haar vindingen zou uitspre ken. In 1909 vaardigde de regering van de Fidschij-eilanden met het oog op de ont zaglijke verbreiding van de melaatsheid in haar gebied het besluit uit, alle lepra- lijders over te brengen naar Makongai, een klein verlaten eiland in Oceaan. De verzorging van deze „levende doden" wend toevertrouwd aan de Zusters van Maria. Als overste van de komende zieken- inrichting voor de melaatsen werd de jon ge zuster Marie-Susanne aangesteld. Met voortvarendheid en moed zette deze zus ter zich aan het werk en bouwde, tezamen met een medezuster, in korte tijd een zie kenhuisje voor 20 der allerzwaarst lijden- vanuit een observatiepost op slechts zes kilometer afstand van het ontploffings centrum. De bommen werden op torens tot ontploffing gebracht. De explosies waren minder krachtig dan de eerste Britse atoomontploffing van verleden jaar.October bij de Monte Bello-eilanden, die ten Noordwesten van Noord-Austra- iie z'ijn gelegen. Ook nu waren op het proefterrein hui zen gebouwd en auto's, vliegtuigen en ander materiaal geplaatst om de uitwer king van het atoomwapen hierop na te gaan. Op grote hoogte rond het proefterrein vlogen militaire vliegtuigen om te ver zekeren, dat geen toestellen in de buurt kwamen, die zonder machtiging monsters radio-actieve lucht zouden kunnen trek ken. (Van onze verslaggever). DE SPIDO-BOOT, die gis termiddag van de Park- steiger te Rotterdam voor een haveurondvaart af voer, was nog maar nauwe lijks twee meter van de kant af, toen de kapitein by wyze van spreken het anker weer kon laten vallen. In feite meerde hy zijn schip^ langszij een binnenvaartschip, dat even verderop lag en terwijl de passagiers luide toe juichingen en aanmoedigin gen lieten horen, werden en kele laatkomers over deze schuit aan boord gehesen. Er was meer dan normale belangstelling voor het ge zelschap, dat zich had inge scheept voor een tochtje door de haven en dat was ook niet te verwonderen, want het is geen dagelijkse ge beurtenis, wanneer een 60-tal missionarissen en klooster- zusters die haven van de Maasstad gaat bezichtigen- En de opmerking: „Het lijkt wel Don Camillo". die we ergens aan de wal hoorden maken, was misschien niet juist, doch wel te begrijpen. Een dagelijks voorval was d'eze boottocht niet. doch wel een jaarlijkse, want traditie getrouw gaan de deelnemers aan de Mediseh-Hygiënische Cursus voor Missionarissen in Rotterdam een haven- rondvaart maken. En naast de 59 cursisten, welke men d'it jaar telt en van wie er acht kloosterzusters en vier lekenzusters zijn, maakten de gastheren en gastvrouwen, docenten en bestuursleden de tocht mee. TSog geen honderd katholieken TWAALF van de paters hebben reeds jarenlang in de missie gewerkt en met een van hen, pater J. A. Voncken die uit Beek (L.) afkomstig is en van 1946 tot dit jaar in Borneo heeft gepionierd (en binnenkort weer terug gaat)hebben we een praatje gemaakt over het werk, waarvan men hier in Nederland vaak genoeg hoort, doch eignlijk toch nog maar heel weinig weet. Het domein van deze missio naris was het gebied van de Boven-Kapuas, ongeveer 500 km van Pontianak en met een bevolking van tussen de 15 en 20.000 op een oppervlakte zo groot als Brabant en Lim burg. Hoe moeilijk het is naar de andere te komen een twintig of dertig kilometer moet lopen langs een pad door de wildernis, dat men als „beginneling" nauwelijks als pad zou herkennen. „Wat men eigenlijk bij een eerste entree doet?". Pater Voncken glimlacht eens en vertelt eenvoudig verder: „Wel, je gaat oe ruwang (een galerij van de paalwoning naast de kamers) op en dan ga je maar zitten. Het kam ponghoofd verschijnt dan wel en ondanks zijn zenuwachtig- onderzoekingen voort te zetten. Na een verblijf van vier jaar te Parijs werd zij weer overgeplaatst naar Lyon. Op initia tief van de H. Congregatie der Propaganda Fide richtte de onvermoeide zuster in 1944 te Lyon een instituut op voor door me laatsheid aangetaste missionarissen. Pa rallel daarmede ging de oprichting van een onderzoekingslaboratorium aan de Katholieke Universiteit. Te Lyon nu begon de beslissende etappe in haar levenswerk. Op zekere dag meld de zich een oude missionaris aan de kli niek, die zwaar door de melaatsheid was aangetast. Zuster Marie-Susanne slaagde erin hem weer geestelijk weerstand te ver schaffen, waarna de priester zich sterk voor Op het telegram, dat Prins Bernhard als voorzitter van het Nationale Rampen fonds aan ir A. Maris, directur-generaal van Rijkswaterstaat, heeft gezonden, heeft laatstgenoemde het volgende geantwoord: „Namens alle werkers aa» het dijkher stel moge ik Uwe Koninklijke Hoogheid, voorzitter van het bestuur van het Natio nale Rampenfonds, myn bijzondere dank brengen voor Uw biyk van medeleven by het ingaan van de laatste ronde. Wq zijn ons zeer bewust van onze grote verant woordelijkheid. Wy weten ook welk ant woord het Nederlandse volk van ons. op de door de ramp van 1 Februari gestelde vraag, verwacht en wy hopen dit ant woord over enkele weken te kunnen ge ven." De K.V R. heeft ten behoeve van haar werkgroepen, die voor de maand October het onderwerp „Rechtvaardige belasting heffing" op het program hebben staan, een referaat het licht doen zien, waarin de volgende vragen worden behandeld: 1. Wat is het doel van de belasting heffing? 2. Welke zijn de grenzen van de be lastingheffing? 3. Hoe moeten de belastingen worden verdeeld over de subjecten? In September en begin October hebben de werkgroepen in de K.V.P. deelgenomen aan een meningspeiling over eenheid. Een groot aantal waardevolle rapporten is haar laboratoriumwerkzaamheden interes- hierover by het algemeen secretariaat der De cursisten begeven zich aan boord van de „Regen- tesseplaat,, voor de rondvaart door de havens van Rotterdam. daar succesvol te werken wordt wel du'delijk als men hoort, dat van deze mensen er nog geen honderd katho liek zijn.... Na de oorlog is men in deze gebieden van de Dajaks prac- tisch geheel opnieuw moeten beginnen. Hèt grote probleem is er het vervoer. Reizen gaat alleen goed over de rivier. De Dajaks leven echter niet langs de Kapuas, doch langs de zijtakken en dan nog wel zover er vandaan, dat men om van de ene kampong heid begint-ie een gesprek. De anderen komen dan ook wel. In het begin zijn ze nog ■wat schuw, maar dat gaat wel over'. OG vele andere din gen vertelt de m i s- sionaris. Dat je bij bij grote tochten van vier of vijf dagen langs de oever van de rivier moest slapen. Doch dat dit alleen maar bij laag water kan, omdat je anders te ver van de oever moet gaan. Dat er wel veel slangen zijn- doch dat die eigenlijk alleen maar gevreesd behoeven te worden als je op zo n beest trapt. Hetgeen bij voorbeeld kan gebeuren als je 's avonds gaat lopen. Dat het slapen eigenlijk alleen maar verstoord kan wor den als de gevreesde klei ne zwarte mieren in een colonne aankomen, zodat er een vuur aangelegd moet worden om die lastposten tq verdrijven, enz. Een rare geschiedenis was het met de oude dukun (een soort tovenaar). De vent beweerde, dat de oude adat weer in ere moest worden hersteld en dat el ke volwassene weer moest beschikken over de koppen snellerszwaarden. Overigens kon men alles wat men had wel opmaken, want na een maand zou de „Grote Rad ja" komen en alle Dajaks meenemen naar het „be loofde land" Het voorspel had zich af gespeeld tijdens de retraite van pater Voncken en toen hy terugkwam was er van wat hij had opgebouwd niet veel meer over. De missie was verlopen en zélfs de handel van de Chinezen was van de baan: over een maand ging men immers toch op reis Uiteindelijk werd het zo bar, dat de re gering zich ermee bemoei de. De dukun werd in ar rest gesteld en de handlan gers verhoord. De zwaarden, w-elke men zich had aan geschaft, werden voor alle veiligheid maar in beslag genomen. Zulke onberekenbare din- scerde. Hy ging zelfs zo ver, dat hij zich als proefpersoon voor haar onderzoekin gen beschikbaar stelde. Met gereserveerde vreugde nam de zuster het edelmoedige aanbod aan. Zy tapte de oude pater bloed af en gebruikte het voor injecties bij mar motten en ratten; ook kweekte zij een door melaatsheid aangevreten huiddeeitje kunstmatig op. Maar nog altijd bleef elk definitief resultaat uit, evenals op Makon gai. Met volharding ging de zuster voort. Totdat zij op zekere morgen in een van haar vele reageerbuisjes een dun vliesje ontdekte, dat snel in omvang toenam. Vraag bleef echter, of men hier te doen had met de werkelijk zo gevreesde ver wekker der lepra. Tot dusverre staat in ieder geval vast, dat. reageervloeistof bij de dieren dezelfde symptomen opriep als de lepra. De nieuwe bacil noemde zuster Susanne in dankbare herinnering aan de oude pater, die zijn lichaam belangeloos voor haar onderzoekingen afstond, „Sou che Chauviré". Van dit ogenblik af geniet zuster Su sanne toenemende belangstelling in de in ternationale wetenschappelijke wereld. De Franse regering stelde haar met een aan zienlijke subsidie in staat haar studies aan het Hoger Medisch Instituut te Rome voort te zetten. Op het onlangs in de Euwige Stad ge- party binnengekomen. Vandaag sluit de termijn van inzending der rapporten, waarna begonnen wordt met de samen stelling van het verzamelrapport. De K.V.P. hoopt hiermede voor het partij congres 1953op 7 en 8 November ge reed te zijn. Een Zierikzeese schoolklas van 26 kin deren is vandaag, met twee onderwijzers en alle leerboekjes, naar Frankrijk ver trokken. Op uitnodiging van het „Oeuvre de l'ècole publique" van het departement- NoorJ zullen ze tot 28 December verblij ven in het kasteel Bonnemain in Bretagne Een aantal ouders is uitgenodigd in dit kasteel het Sinterklaasfeest te komen meevieren. Op de heenreis zal er in Rijssel een receptie zijn, waar de prefect van het departement Noord, Rijsselse onderwijs- autoriteiten en de Nederlandse consul al daar aanwezig zullen zijn. De reis is door het Franse ministerie van Onderwijs georganiseerd in samen werking met het Nederlandse ministerie van O. K en W. (Van onze correspondent) In Baarn herleefden de oorlogsjaren toen twee geüniformeerde Duitsers brug wachter E. van IJken, die men sinds jaar en dag op de Eembrug kan vinden, ma chinepistolen voor hielden en hem gelast ten de brug dicht te draaien zodat zij met hun motoren verder zouden kunnen rijden. Brugwachter Van IJken, die wist dat de Duitsers een aantal illegalen achtervolg den, hield zich van de domme, waardoor de Duitsers onverrichterzake terukeerden. gen kunnen altijd gebeuren.Een en ander is een beeld van de film En het maakt het er niet „The True and te Brave", welke door de eenvoudiger op. Doch niet temin wordt het voortgezet. En Pater Voncken hoopt over een half jaar weer bij zijn Dajaks te zijn... M.G.M. op 't ogenblik in Nederland wordt opgenomen. De opnamen te Baarn kwa men nogal onverwachts. Een telefoontje bij de politie meldde dat de filmstaf on derweg was en spoedig na deze medede ling reed een auto-karavaan het rustige Baarn binnen. Van IJken kreeg nauwkeu rige instructies. Hij zou als ondergronds strijder een telefoontje hebben gehad dat een aantal illegale makkers in een auto, achtervolgd door enige Duitsers op de motor, de brug zouden passeren. Zodra de auto gepasseerd was moest de brug wachter de brug open draaien en zo de Duitsers de pas afsnijden. De eerste opname mislukte doordat de brugwachter de brug te snel opendraaide en de auto van de zich reeds openende brug af een sprongetje moest nemen om de rijweg te bereiken. Later ging het beter en toonde de brugwachter zich een vol maakt filmacteur. De opname, welke ge heel Baarn in opwinding bracht, nam en kele uren in beslag. Het werd een vreemde stilte bij de Eembrug toen de energieke Amerikanen weer verdwenen waren....

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 3