Functie van reclame in economisch bestel In Nederland weinig invloed de kostprijs het op Tilburgse Hogere Textielschool vierde 75-jarig bestaan Huurdersstaking in ALPHEN AAN DE RIJN hotelhouders mogen niet Mensen op mij n weg I Belgrado wil het aansturen onderlinge overeenkomst op Reclame kost één procent van alle consumptieve uitgaven Dr DREES terug in Nederland TE OPTIMISTISCH ZIJN Ontmoeting met nzoon van Allah Besprekingen kunnen de verhitte gemoederen doen afkoelen PAGINA 5 DONDERDAG 15 OCTOBER 1953 Zestiende Nederlandse Reclamecongres Van fabrikant tot consument Moraliteit en dames- hoedje GROTE BOTERSMOKKEL NAAR BELGIE Met goed fatsoen „Onderkast' tot slot Ook mogelijkheden voor toekomstige ingenieurs Horecaf congresseerde i?i Gelre hoofdstad Verteringen lopen terug Toekomstdroom van ir Den Hollander „Inclusief" weer algemeen? Grote invloed Leerlingen afgewezen DE KWESTIE-TRIEST Culturele vorming Brandend maagzuur blust U in een mum... 16e NEDERL. RECLAME CONGRES TE DEN HAAG Reclame schept massale vraag Geen „hezettings-vacuum J. M. VAN DEN BORN Directeur van de veeartsenij kundige dienst Bezoek aan Zuid-Afrika historische gebeurtenis (Van onze verslaggever) DEN HAAG, Woensdagavond. In een der zalen van het Kurhaus in Scheveningen in een temperatuur die bijna naar de zee deed verlangen, zij het dan dat de zon helaas ver stek liet gaan is vandaag het zestiende Nederlandse Reclame-congres begonnen, uitgaande van het Genootschap voor Reclame. En deze eerste da* bracht de congressisten meteen in de goede sfeer want het bestuur had hun een aantal sprekers voorgezet, die ieder voor zich bepaalde ge zichtspunten hadden op het wezen der reclame en op datgene, wat zij van de reclame-mensen eigenlijk zouden wensen, uitgaande van het congres-thema: „De functie van de reclame in het economisch bestel Er waren drie inleiders, personen, die op het gebied van de reclame zelf het een en ander hebben gepresteerd of uit de aard van hun functie in staat zijn een goede kijk op de verschillende facetten van het reclame- wezen te krijgen. Dat was op de eerste plaats de voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever N.V., dr Paul Rijkens, terwijl verder als inleiders funeeerden dr E J Tobi, bedrijfseconomisch adviseur en prof. dr J. F. ten Doesschate, director van de Ned. Hoogovens. Bovendien spraken nog i iir en verwelkoming van het congres prol. dr G. Brou- woorcen ei °P iiet Departement van Economische Zaken en de wers, secr.-generaai r burgemeester van Den Haag, mr F. M. A. Schokking. Er was een zeer grote belangstelling apziide van de leden van het Ge- Va«t«ehao en andere geïnteresseerden, toen" het congres gisterochtend met een korte toespraak door jhr W. van An- dringa de Kempenaer, voorzitter van het Genootschap voor Reclame werd geopend. Met grote aandacht hoorden de congres sisten daarna de woorden van burge meester Schokking, die meteen nu hij toch eenmaal in een gezelschap van des kundigen vertoefde aandacht vroeg voor het probleem: overheidsreclame en bedrijfsreclame. Prof Brouwers wierp in zijn openings woord enig licht op de rol die de reclame in de nabije toekomst kan spelen als sti mulans en stabilisator der economische bedrijvigheid. Vervolgens was dan het woord aan een man die de waarde van de reclame zeker ken* namelijk dr Paul Rijkens, de voor- zitle- van de Raad van Bestuur van Uni- levc N.V., die sprak over de invloed van de reclame op de prijs van het merk artikel Zijn visie op het reclame-wezen wa< zeer- positief en hij meende dan ook dat juist de reclame het de consument makkelijk maakt zo gemakkelijk, dat deze in zijn leustoel kan blijven zitten zich te oriënteren over de verscheiden heid van het aanbod. Massale vraag schept de reclame, was zijn stelling en dit is voor de consument vee' beter dan dat deze zich op verbrok kelde vraag moet oriënteren. Hij kwam dan ook zoals wij reeds meldden tot de conclusie, dat de reclame een uiterst nuttige functie verricht, ook voor de con sument heilzaam werkt en dit, terwijl de kosten nationaal gezien verrassend gering zijn, namelijk 1 pet der sumptieve uitgaven in Nederland. Er was gelegenheid tot het stellen van vragen na de rede van dr Rijkens. En uit de antwoorden op die vragen stippen wij nog aan, dat dr Rijkens meent, dat een artikel, dat eenmaal door reclame ingang heeft gevonden (de merkartikelen) zeker op kwaliteit zal blijven. Een fabrikant, die het anders zou doen, zou een zeer kortzichtige politiek voeren- Wanneer ppnmaal de reclamekosten na de intro- du-lie van het artikel - belangrijk ge daald ziin, is het dan niet mogelijk tege- liikertiid de prijs van het artikel te ver- lager?, was een andere vraag Neen, was h»t antwoord, want het duurt jaren (in Amerika b.v. drie jaar) voor men de introductie-campagne gedeeltelijk te boven is. Een heel ander licht deed dr E. J. Tob. weer op het reclame-wezen schijnen, mij wee» op de toestanden vroeger, ai® veel meer een binding brachten tussen detail list er consument, terwijl tegenwoordig de fabrikant zich via het merkartikel on middellijk met de consument verstaat. En het hoogst bereikbare, voor de fabrikant Prof. Ten Doesschate, een der inleiders op het Nederl. Reclame congres, had het tijdens zijn toe spraak gehad over de emotionaliteit der vrouwen in verband met reclame. Wij plukken uit de vragen reeks na afloop van de inleiding van prof. Ten Doesschate dit bloempje: Vraag: Acht u de daad van een etaleur, die zeer dure dameshoedjes etaleert, immoreel, dit gezien in verband met de emotionele instel ling van de vrouw ten aanzien van op haar toegepaste reclame methoden? Antwoord: Kan de vragensteller mij garanderen, dat mijn vrouw niet op de hoogte komt van mijn antwoord? Za ja, dan antwoord ik, dat ik zó ver niet wil gaan. vak waren dit onderscheidenlijk de heren H. Peeters, D. E. Schuitema en D. Schip per. Het slot van de middag bracht een ont vangst op het Haagse stadhuis aan de Groenmarkt, terwijl de avond weer vele congressisten verenigd zag binnen de mu ren van „Pulchri Studio", waar men zich uitstekend amuseerde bij een speciaal Reclamecabaret, luisterend naar de in dit milieu zeer bekend klinkende titel: „Alle maal onderkast", waarvan de regie in handen was van Peter Holland. Vandaag congresseert het Genootschap voor Reclame verder met een aantal inlei ders en een gesprek door een vijftal dames, die haar mening eens over de reclame willen zeggen en dat gaan doen onder de veelbelovende titel: „Wat wij er van vinden". Twee weken geleden is een groot scheepse botersmokkel ontdekt, toen bleek, dat een winkel in Gulpen reeds verscheidene maanden hoeveelheden boter had verkocht, die veel groter waren dan de normale winkelverkoop. Direct werd een uitgebreid onderzoek ingesteld en hoewel reeds drie personen uit Slenaken zijn gearresteerd, bestaat het vermoeden, dat nog meer personen bij deze botersmokkel zijn betrokken. Het gaat in deze zaak over een hoeveel heid boter van 3.000 kilogram. is hei, zover te brengen, dat de consument zijn speciale merk verlangt en niets anders! Dat legt natuurlijk een zekere dwang op grossier en detaillist, hoewel dezer toch altijd nog een vinger in de pap kunnen houden en tenslotte vrij blij ven om een merk te verkopen of niet. Daarom zal het ook altijd noodzakelijk blijven voor de fabrikant om naast de reclame, to de consument gericht, ook de detaillist en grossier in zijn reclame te betrekken, waarbij spr. echter de waar schuwing liet horen de detaillist niet te zwaar te belasten b.v. door het organi seren van wedstrijden etc., waarbij dan de detaillist als administrateur dient te fun geren Tenslotte hield dr Tobi een pleidooi voor indirecte sales-promotion: reclame maken niet alleen voor het eigen product, maar voor gelijke producten van een aan tal producenten- Ook nadat deze spreker zijn gehoor had voorgelicht, bleek uit een aantal vragen, dat de aanwezigen het gehoorde goed in zich hadden opgenomen en op verschil lend gebied nader ingelicht wensten te worden. In de middagvergadering kwam dan Drof dr J F. ten Doesschate, directeur van de Ned. Hoogovens, zoals was aan gekondigd, „Enkele schuchtere opmerkin gen over de maatschappelijke betekenis der reclame" maken. Om de waarheid te zeggen: zó erg schuchter waren de op merkingen niet, al werden ze dan op vriendelijke wijze naar voren gebracht. Prof Ten Doesschate had namelijk zo het een en ander over de reclame te berde te brengen, dat nogal raak klonk. Maar overigens was hij begonnen met mee te delen, dat hij van mening was, dat de Nederlandse reclame zich gunstig onder scheidt b.v, met die in het buitenland, wat betreft het zich houden aan de regels van aesthetica en goed fatsoen. Tegenover vele buitenlandse collega's slaat de Ne derlandse reclame-beoefenaar te dien aan zien geen slecht figuur, zo meende hij. Hetgeen natuurlijk niet wil zeggen, dat de reclamemiddelen in het buitenland soms nie' beter zijn dan hier, maar daar is de markt over het algemeen ook groter. Spr. zeide, dat jarenlange ervaring hem geleerd had, dat verschillende merk artikelen opvallend weinig verschil ver toonden, terwijl hij verder stelde, dat hij meer waardering had voor de fabrikant, die door betere kwaliteit en service de markt verovert, dan voor degene, die door handige reclame de greep op de massa weet te verwerven. Een waarschuwend woord liet hij bo ren om niet al te zeer met psychologi sche middelen de massa te gaan beïn vloeden. Hij boopte en vertrouwde, dat men in Nederland de nodige wijsheid en voorzichtigheid zal opbrengen om in dit opzicht niet te ver te gaan. Moge het Nederlandse reclame wezen begrijpen, dat het een taak vervult, die voor een groot deel zonder de minste twijfel maatschappelijk nuttig is (maar dit niet a priori behoeft te zijn), terwijl die taak ook gebieden kan raken via psycho logische beïnvloeding van de massa die zouden kunnen leiden tot situaties, die privé-economisch wel te verdedigen, maar die sociaal-economisch minder gewenst zijn. Tijdens een stortvloed van vragen niet alle konden in verband met het tijd schema worden behandeld merkte prof. Ten Doesschate o.a. nog op, dat hij. weinig voelt voor het afbetalingsstelsel („lk vind het economisch verkeerd, dat men er toe tracht te komi n, dat de productie reeds lang verkocht is, vooreer het inkomen er is"). En in antwoord op de vraag: „Moet de reclameman het tegengaan, indien hel publiek voor een verkoopsysteem kiest, dat sociaal niet verantwoord is?", klonk het: „Ik zou streven mijn privébelang in dit geval achter te stellen bij, wat ik meen, dat maatschappelijk niet verdedig baar is". Nadat men dit alles plus de thee ver werkt had, stonden de verslagen van de congres-rapporteurs op het program. Voor de secties industrie, handel en reclame- zwermen (Van onze speciale verslaggever) In de nijvere textielstad Tilburg heeft men al vroeg begrepen, dat om een goed kwaliteitsproduct te maken de nodige aandacht aan vakopleiding geschonken moest worden. Reeds in 1878, toen de Nijverheidsonderwijswet nog ver in het ver schiet lag deze kwam eerst 30 jaar gebeden tot stand werd daar op initiatief van de heer B. Strater een Textielschool gesticht, die in de loop der jaren tot een Iioqere Textielschool is uitgegroeid. Was de school aanvankelijk van plaatselijke betekenis en stelde de gemeente Tilburg de eerste gelden voor de exploitatie van een weefschool beschikbaar, later kwamen jonge mensen van heinde en ver hier studeren en droeg het Rijk het leeuwenaandeel m de kosten bij. De afgestudeerden uit over het hele land en zelfs ver over onze landsgrenzen. lang van deze school voor zijn gemeente niet hoog genoeg kan worden aangesla gen. De heer J. de Beer-Eras, voorzitter van de Federatie Nederlandse Wolindus trie van de Vereniging van Tilburgse fa brikanten van wollen stoffen, uitte zijn erkentelijkheid over de invloed van deze school op het peil van de Nederlandse wolindustrie en de heer H. G. M, Broek hoven, voorzitter van het bestuur der R.K. Lagere Textieldagschool, wees op de noodzakelijkheid voor een goed kwali teitsproduct, dat ook de arbeiders een be hoorlijke opleiding krijgen. Namens het corps van leraren en ver der personeel bood dr ir T. W. A. Bor- gesius een fraaie klok voor de bestuurs kamer aan, terwijl hij de directeur met een bloemstuk huldigde. Met een geestige speech offreerde, de heer Eijkens, voorzitter van de Tilburgse Textielstudentenvereniging „Teti", de heer Mutsaerts, diens portret, geweven dóór de heer J. Roosen. Tenslotte hebben Deken Nabuurs na mens de geestelijkheid van Tilburg en de heer W. Kars namens het Vezelinstituut T.N O. hun gelukwensen uitgesproken. Van Z.K.H. Prins Bernhard waren tele grafische gelukwensen ingekomen. (Van onze correspondent). In de loop van de vorige week ont vingen de bewoners van de z.g. Brou werwoningen in het Westen van de ge meente Alphen a. d. Rijn van de ver huurder, de Woningbouwvereniging „Alphen's Belang" een schrijven, waarin hun mededeling werd gedaan, dat de huur van 6 tot 7.10 per week zou worden verhoogd met ingang van 4 Oc tober j.l. Deze woningen, een honderd in getal, zijn enkele jaren geleden met De Herocaf heeft drie dagen lang. in Gelre's hoofdstad gecongresseerd, aocn het zwaartepunt van dit congres lag toen wel in de slotbijeenkomst, gisteren in „Musis Sacrum" gehouden, waar aller eerst de voorzitter, de heer J. G. Meyer uit Den Haag, het licht heeft laten schij nen op de toestand van de hotellerie in Nederland. Er zijn verschijnselen in de Horecaf-be- drijfstak. die waarschuwen om toch vooral niet te gaan neerzitten met het veilig ge voel, dat de toekomst verzekerd is. De neiging bestaat aan het toenemende vreemdelingenbezoek in ons land te op timistische conclusies te verbinden voor wat betreft de werkebjke voordelen die de hotellerie er van gen'®*; °e lijn in het hotelwezen omhoog en wat er uiteindelijk overschiet is belangrijk mind<er n_ buitenstaander zich meestal voorst massa der buitenlanders geeft de keur aan de middenklasse-hotels, m herland moeten wij het vreemdelingen- toerisme zien als een gedeeltelijke com pensatie voor wat wij aan Nederlandse seizoengasten verliezen. Een ander ver- scmjnsel blijkt uit het gestadig teruglopen Ï?i7 ^Jlrteringen in de bedrijven van vin rteze tanrti1' Bepaalde fStetten wer- ken deze tendens in de hand en het ziet er niet naar uit. dat dit een verschijnse van voorbijgaande aard is verschbnsel In nauw verband staat hiermee de snelle uitbreiding van nieuwe logies- vormen als bungalow-bedrijven en kam- peerhuizen. Het cijfer van ruim 1 mil- lioen overnachtingen, dat in 1952 in 180 van de 236 bungalow-bedrijven en kam- peercentra en kampeer-boerderijen werd geteld, geeft een aanwijzing om- trent de vlucht van deze logies-gele- ?enh«den. Het spreekt vanzelf, dat de grootste be- w! ing van het congres uitging naar N.feln de president-directeur van de sP°orwegen, ir F. C. den Hollander, snnnn te ze86en over de verhouding De fa t" 6n hotelbedrijf. bniek", zo zeide hij, „die zich teert fn" W6g heeft moeten banen, ver beert in een bijzondere positie. De sta- l "7rder dan duur en valt glechts te handhaven, wanneer er van de «poorwegen een druk gebruik wordt ge- In zijn openingsrede, getiteld „Schijnwerper op de ontwikkeling van de Nederlandse hotellerie" zeide de voorzitter van de Horecaf, de heer J. G. Meijer, dat er, vooral in de laatste tijd, veel critiek in het openbaar wordt vernomen op het systeem van het bedieningsgeld. Nu moge het waar zijn, dat een fiscale ingreep op een overigens goede regeling de toestand heeft vertroebeld, de bezoekers van de Horecabedrijven mogen daarvan de gevolgen niet dragen. Het gevaar keert zich trouwens weldra tegen ons, omdat velen het „exclu sief" als een tekort aan goede service beschouwen. Horecaf heeft zich veel moeite gegeven om voor deze, ook door de hotellerie allerminst gewaar deerde situatie, een bevredigende oplossing te vinden. Het ziet er thans naar uit, dat het overlea met de betrokken autoriteit ïot het gewenste resultaat zal leiden en het weldra mogelijk zal zijn om het inclusief afrekenen weer in te voeren. rijkssubsidie gebouwd en de huur werd toen voorlopig vastgesteld. Nu de exploi tatie grote tekorten aanwijst heeft de vereniging toestemming gekregen de huur te verhogen. De minister oordeelt, dat het tekort door een meeropbrengst gedekt moet worden. De bewoners schijnen met deze verrassing in het geheel niet ingenomen te zijn en hébben reeds een actiecomité in het leven geroepen om te trachten een en' ander ongedaan te maken. In af wachting van de resultaten hiervan heeft een deel van de huurders reeds de betaling van de huur nagelaten. De wo ningbouwvereniging heeft zich over de te nemen maatregelen nog niet beraden. Deze aangelegenheid werkt aansteke lijk op de bewoners van de onlangs ge reed gekomen flatwoningen aan de Prins Bernhardlaan. Het betreft hier 66 woningen, waarvan de bewoners dezer dagen eveneens bericht ontvingen van huurverhogingen ad 0.50 per week. Aan deze verhoging wordt de verklaring gegeven, dat zij bestemd is voor het gemeenschappelijk schoonhouden van de trappenhuizen alsmede voor het en kele malen per jaar schoonhouden van de ramen aan de buitenkant. De bewoners menen echter dat zij de trappenhuizen zelf wel kunnen reinigen en men heeft 't voornemen gemaakt, de huurverhoging niet te accepteren. Met de industrie wordt steeds een innig contact gehouden en onlangs is zelfs be sloten over te gaan tot de benoeming van een contactleraar, die geregeld de bedrij ven gaat bezoeken. Deze verbondenheid demonstreerde zich ongezocht tijdens de herdenking gister middag van het 75-jarig bestaan, waarvoor een bijeenkomst in de aula van de school werd gehouden. D- voorzitter van het bestuur der jubi lerende school, de heer A. Mutsaerts gaf een overzicht van de geschiedenis van de school, waarin hij o.m. het pionierswerk van de heren H. Enneking en C. Janssens- Minderop in herinnering bracht. Verder wees de heer Mutsaerts erop, dat de toeloop van de leerlingen zeer bevredigend mag worden genoemd- Vrij wel ieder jaar moet een aantal leerlingen worden afgewezen, al zijn ze geschikt voor de studie. Men wil het aantal studerenden niet vergroten, zonder dat de zekerheid bestaat, dat de betrokkenen een waardige plaats in de industrie kunnen innemen. Een belangrijke stap, welke tot de ver breding en intensivering van het textiel- onderwijs heeft bijgedragen, was de om zetting in 1948 van een 2-jarige cursus in een 4-jarige. Behalve met de industrie be staat een uitgebreide samenwerking met het Vezelinstituut van T.N.O. en met de Intendance van het Nederlandse leger, waarvoor op gezette tijden cursussen wor den georganiseerd. Met ingang van het studiejaar 1953-1954 is onder goedkeuring van de minister van Onderwijs de mogelijkheid geopend tot het volgen van een textielingenieurs- opleiding voor de studenten van de Tech' nische Hogeschool te Delft, die de werk tuigbouwkundige richting volgen en zich in de textieltechniek willen specialiseren. Ook de avondcursussen hebben zeer veel bijgedragen tot opvoering van het peil der bekwaamheid in de textielindustrie van Midden-Brabant. Thans zal dit nog verder kunnen worden verbeterd door de tot standkoming van de Lagere Textieldag school, die een 1 ezonde basis vormt voor een verdere gespecialiseerde studie aan de avondschool. Namens de regering feliciteerde de inspecteur-generaal van het Nijverheids onderwijs, mr ir M- Goote, het bestuur met wat hij noemde een voor het nijver heidsonderwijs bijzonder jubileum. De kracht van deze school noemde de heer Goote de sterke verbondenheid van het onderwijs met het bedrijf. De directeur, de heer J. Mulder, meen de te mogen constateren, dat deze school de noodzakelijke dynamiek van de na oorlogse ontwikkeling heeft opgebracht en wees op de wenselijkheid om het La ger Nijverheidsonderwijs te separeren van het Middelbaar Nijverheidsonderwijs, teneinde met succes het hoofd te kunnen bieden aan de steeds hogere eisen inzake kwaliteit en specialisatie. DOOR MARTIN W. DUYZINGS. CAIRO, October. Hij zat, gehurkt en in een wolk van treiterende vliegen, in de koesterende schaduw van de K.L.M.-Oase van Cairo's aerodrome. Men kwam van het vliegveld langs het brede, stoffige, door een wrede zon geteisterde pad, en het was de vreemdeling alsof die oude Arabier daar al jaren lang gezeten had en alsof men hem herkende als een wijze, doch eeuwig ondoor grondelijke figuur uit een lang vergeten Oosters sprookje. Men aarzelde even, doch hij maakte met een magere bruine hand een nodend gebaar, vriendelijk en toch dwingend alsof hij door Allah-zelf daar aan de poorten van Cairo was neergezet teneinde een ongelovige in de Leer van de Profeet te onderwijzen. Dan hurkte men onwennig en gespannen naast hem in het grind en luisterde men geboeid naar duizend duistere dingen. Zijn naam stond op een beduimeld en uit betere dagen stammend visite-kaartje, dat hij met trage gebaren uit de onontwarbare plooien-chaos van zijn wijde burnous viste: Abde Lazim Abdel Hady Fayed, K.L.M.-Dragoman, Tourist Contractor for upper and lower Egypt, doch hij sprak in een rond en onbewogen soort van Engels, waarin men meer dan zeventig jaren vol Britse soldatenvloeken en Amerikaanse toeristen zonder enige moeite be luisteren kon voornamelijk over Allah en de vele zonden der wereld. Terwijl hij sprak,' 'n wonderlijke monoloog, die zich dromerig mengde met de hitte, gleden nog altijd de Negen-en-negentig gele kralen van de Sepha geruisloos door zijn magere vingers: „Alah... Alah..., yessir, en wie niet vertrouwt in de Profeet..." Hij was twaalf jaar, Abde Lazim Fayed, toen hij voor het eerst een ge zelschap, van verrukking luidkeels kakelende vreemdelingen in het gele maanlicht langs de hoog oprijzende mysteries-in-steen der Pyramiden leidde. Sedert die dag spaarde hij, een onbeduidende Arabier, die in niets anders dan in Allah geloofde, piaster na piaster. „Gij zijt zei men hem telkens weer als hij naar Cairo terugkeerde, „niets anders dan een dwaas. Gij gelooft in Allah doch zelfs de Profeet is nog slechts voor de koning en diens vrienden. Gij kunt, Abde Lazim Fayed, U voor Uw piasters veel beter bedwelmen met hasjisch, want voor de armen in dit land bestaat nog slechts dat ene: de korte roes van een klatergouden droom". Doch Abde Lazim spaarde zijn piasters en zestien jaar geleden kocht hij van deze piasters zijn eigen stukje grond en terwijl hij zich vervolgens tien jaar achtereen vergeefs tot de Egyptische autoriteiten wendde teneinde het schrale stukje land dat hij aan de linkeroever van de Nijl zijn eigendom noemde, geregistreerd te krijgen, verspeelde hij elke piaster welk hij verder nog verdiende aan steekpenningen in een land, waar het monster der cor ruptie zich b(j voorkeur voedde met het leed der armen en onbeduidenden. „Men moet", zegt Abde Lazim Fayed nu, „in Allah blijven geloven. Mijn grond werd verbeurd verklaard om nimmer opgehelderde reden, en de koning is verdreven, and general Naguib is working for the poor people..." En 's avonds laat wijst men U in de „Hermitage des Pyramides", nog altijd Cairo's duurste nachtclub, voor de vuist weg wel een dozijn million- nairs die in Faroeks omgeving op soms weinig elegante wijze hun carrière maakten en die zich niet gedragen alsof hun invloed en hun bankrekeningen onder het nieuwe regime ernstig te lijden hebben gehad. „Naguib", zegt men U daar, in Cairo, „staat voor een bijzonder moeilijke taak; de weg welke hij koos, is vol met voetangels en chicanes, zijn strijd is nog niet gestreden". Doch voor de K.L.M.-Oase ver buiten de stad, aan de rand van het vlieg veld, hurkt de oude Abde Lazim Fayed tevreden in het grind. „Naguib, the 'great general, he loves the poor". En de Koning is verjaagd. Allah is groot De heide partijen in het geschil over Triest hebben gisteren voorstellen gedaan, welke mogelijk kunnen bijdragen tot een ontspanning in de nu nog steeds ernstige toestand. De Italiaanse premier en minister van buitenlandse zaken, Pella, zeide bereid te zijn aan de door president Tito van Joego slavië voorgestelde viermogendhedenbesprekingen over Triëst deel te nemen, mits een van de twee volgende voorwaarden tevoren wordt ver vuld: óf zone-A moet aan Italië worden overgedragen, of de Joegoslavische strijdkrachten moeten zone-B ontruimen. Van Joegoslavische zijde is een wijziging in het Italiaanse vredesverdrag voorgesteld, mits dit in onderling overleg geschiedt. Daar de industrie van de komende tijd steeds meer gebruik zal maken van de moderne chemische vezels, achtte de heer Mulder het ook van betekenis, dat men zich steeds meer toelegt op de daarbij behorende nieuwe technieken en methoden. Dit alles klemt sterker naarmate Nederland het in de strijd van de internationale concurrentie .steeds méér moet hebben van kwali teitsproducten. De school moet zijn een wetenschappelijk centrum, dat zoekt naar het beste product en het hoogste rendement. Tenslotte uitte de heer Mulder de wens, dat meer aandacht besteed zal worden aan de culturele vorming van de studenten. Burgemeester mr E. H. J. Baron van Voorst tot Voorst verklaarde, dat het be- De Joegoslavische regering is tegen 'n overhaaste bespreking van de kwestie in de Veiligheidsraad, vóór dat alle mo gelijkheden voor een directe overeen komst tussen de bij Triest betrokken landen zijn uitgeput. Zoals men weet, heeft de Sovjet-Unie intussen de kwestie reeds voor de Veiligheidsraad gebracht, zonder aldus houdt Belgrado vol er de regering van Tito in te kennen en zelfs tegen haar Wil. Een bericht, als zou Tiito Westelijike ga- van gevoelen, dat besprekingen de thans wel zeer verhitte gemoederen kunnen doen afkoelen. Er hebben zich gisteren wederom incidenten voorgedaan, zowel te Belgrado als in Triëst. Voor de derde opeenvolgende dag hebben betogers Joe goslavische bezoekers van de Britse en Amerikaanse leeszalen uitgejouwd en lastig gevallen. De gebouwen worden streng bewaakt door de politie. In Triëst is het Woensdag tot vecht partijen gekomen op een betoging van ramties hebben gevraagd teigen toekom- groeperingen, die onafhankelijkheid voor rdinnes neoDen gevraugu s.". Triëst vnrr»t=,„ tnan stiige Italiaanse ge'biedsuitbreidunig langs de Adiriatische Zee, werd te Belgrado tegengesproken. In de Joegoslavische hoofdstad is men (Advertentie) Een of twee Kennies, laten smelten op de tong. En eer U het weet, is 't leed geleden. Zo noeft U dus nooit bang te zijn dat iets, wat U graag lust, eens verkeerd valt. Dat zuur Is vlugger genezen dan het opkwam. Daarom, een prettig, veilig gevoel, altijd Rennies bij de hand te hebben. maakt. Die weg moet echter behouden worden, niet echter door limitering van andere wegen". De toekomstdroom van ir Den Hol lander is internationaal rêizigers-ver- voer met kleine eenheden, rieel moet intensief geexploiteerd wor den. „Het grote probleem, waar ook wij mee worstelen, is niet het vraagstuk v an de investering, maar van een vermin dering der bedrijfskosten. Standaardisa tie, het over en weer gebruiken van materieel, is van groot belang, een eer ste stap om er een gezamenlijk wagen park op na te houden". Spreker merkte voorts op, dat het er orn gaat, rekening te houden met hen, die elke dag van de spoorwegen gebruik maken en dat het niet in de eerste plaats te doen is om snelheid, maar om frequen tie en comfort. „Met betrekking tot het dienstbetoon moeten ook de spoorwegen streven naar kleinere eenheden en daar bij is het streven om te komen tot hoger gebruik van alles, wat we hebben". (Van onze verslaggever) DEN HAAG, Woensdagmiddag. „Reclame is in het belang van de con sument en de kosten daarvan zijn in het algemeen wel besteed". Dit was een uiting tijdens een belangwekkende re devoering, die dr Paul Rijkens, voorzitter van de Raad van Bestuur van Unilever N.V., hield op de eerste dag van het druk bezochte zestiende Nederlandse recla mecongres, dat door het Genootschap voor Reclame is georganiseerd in het Kurhaus te Scheveningen. Na een kort begroetingswoord door jhr W. van Andringa de Kempenaer, voorzitter van het Genootschap voor Reclame was het woord aan nir F M. A. achokking, burgemeester van t)en Haag, die de congressisten in zijn ge meente verwelkomde en opmerkte, dat ook een gemeente het niet zonder propaganda kan stellen, waarna de of ficiële opening geschiedde door prof dr G. Brouwers, secretaris-generaal van het departement van Economische Za ken, die verschillende facetten t.a.v. de reclame belichtte in verhand met de hoogconjunctuur der laatste jaren. In een uitvoerige rede betoogde ver volgens dr Paul pÜkens het belang van de consumenten bij de reclame en bracht hiervoor diverse argumenten naar vo- ner „Door de reclame kan de consu ment zich oriënteren over de verschei denheid van het aanbod op een be paald moment. In zijn leunstoel geze ten kan de verbruiker de verschillen de aanbiedingen uit kranten en cata logi met elkaar vergelijken. De consu menten zijn dus, dank zij de reclame, goedkoper uit dan zonder reclame ver moedelijk het geval zou zijn. V erder wordt de consument op de hoogte ge houden van de veranderingen en uit vindingen, terwijl hij voorts wordt aan gespoord tot nieuwe verbruiksgewoon- ten, die aansluiten op de technische vooruitgang en een ^verheffing van het levenspeil betekenen". Spreker was van oordeel, dat de re clame de massaproductie van verbruiks- artikelen mogelijk maakt Het geleide lijk lager worden van de reclamekosten per eenheidsproduct vloeit namelijk in de meeste gevallen niet voort uit de verlaging van het totale reclamebudget, maar uit een vergroting van de omzet. Reclame schept massale vraag in plaats van verbrokkelde vraag. Verder is zij onafscheidelijk verbonden met het merkartikel, waardoor een betere be- hoeftenbevrediging wordt gewaarborgd. Sommigen betreuren, dat het merkarti kel de warenkennis van de consument en de winkelier overbodig maakt. Er zit een element van juistheid in deze kreet, aldus spreker, maar wij moeten ook bedenken, dat niet de voortschrij dende technologische ontwikkeling wa renkennis „met het blote oog" van hoe langer hoe minder betekenis wordt. Nu de voordelen van het merkartikel zo duidelijk vaststaan, is daarmee het nut van de reclame voor de consu ment tevens bewezen, want in de mo derne maatschappij zijn merkartikelen zonder reclame ondenkbaar. De extra- kosten, die zij eventueel meebrengt, zijn voor de consument een verzekeringspre mie tegen het risico van teleurstelling. Spreker bestreed, dat reclame „duur"' zou zijn. In de Ver. Staten bedroeg in 1952 het bruto inkomen 290 mil liard dollar en de som der uitgaven voor particuliere consumptie 218 mil liard dollar. Aan reclame werd uitge geven 7,1 milliard dollar. Alle uitga ven voor reclame eisten dus in het jaar 1952 ongeveer 3 pet op van hetgeen de Amerikaanse consument voor zichzelf uitgaf. Wat de verhoudingen in Ne derland aangaat, blijkt dat in ",e omzet aan advertenties in de Nederland se dagbladpers 70 millioen gulden be droeg, waarbij nog ongeveer 10 mulioen gulden komt voor periodieken. Geclas sificeerde advertenties zullen van het geheel misschien 10 pet uitmaken, zodat de totale persreclame op 72 mulioen gulden kan worden gesteld Persrecla me maakt een soms groot, soms kleiner deel van de reclamebudgetten uit, doch gezien het bedrag van .72 nullioen gul den voor adverenties lijkt het verant woord de totale uitgaven voor reclame in Nederland op het ogenblik te schat ten tussen 120 en 130 millioen gulden. De totale consumptieve uitgaven der Nederlandse verbruikers bedroegen in 1952 13 510.000.000. De uitgaven voor reclame zouden dus volgens deze schat ting ongeveer 1 pet van de consumptieve uitgaven in Nederland bedragen. „Ik kom dan ook tot de conclusie", besloot dr Rijkens, „dat de reclame een uiterst nuttige functie verricht en dat zij ook het directe belang van de consument op overtuigende wijze dient. De kosten der reclame, welke, na tionaal gezien, verrassend gering blij ken te rijn, worden gerechtvaardigd door de stijging van het welvaarts peil, dat de reclame hielp bevorderen". Triëst voorstaan. Het gebeurde, toen Italiaansgezinde personen Italiaanse volksliederen begonnen te zingen en de politie zich genoodzaakt zag in te grijpen. Enige personen liepen verwondingen op. Verder zijn opgewonden Italiaanse be togers de kantoren van de Slavische han delsdelegatie in het vrije gebied van Triëst binnengedrongen. Zij vernielden de inventaris. Drie personen werden bij de bestorming van het gebouw tamelijk ernstig gewond. Volgens het officiële Joegoslavische persbureau was de politie, die enige malen door de handelsdelegatie telefonisch was gewaarschuwd, pas komen opdagen toen de inboedel al was kort en klein geslagen door de betogers, die het gebouw door de ramen waren binnengedrongen. Voorts merkte het op, dat Britten en Amerikanen in een gebouw tegenover de handelsdele gatie „toekeken zonder enige maatregel te treffen". De Joegoslavische regering heeft bui tenlandse journalisten „voor het ogenblik" verboden de Joegoslavische zone van Triëst te betreden. Het semi-officiële Joegoslavische persbureau, Joegopress meldde Woens dagavond drie nieuwe incidenten aan de Italiaans-Joegoslavische grens. Bij een hiervan vloag een Italiaans vlieg tuig boven Joegoslavisch gebied, aldus het bureau. De Joegoslavische onderminister van buitenlandse zaken, Bebler, heeft Woens dag met de Franse, Westduitse en Turkse Ambassadeurs de toestand in Triëst be sproken. In gezaghebbende kringen in Triëst is Woensdag verklaard, dat de Brits-Ameri kaanse troepen de zone-A niet zuilen verlaten, voordat zij definitief zullen zijn vervangen door Italiaanse eenheden. Hoewel reeds familieleden van de be zettingstroepen de zone verlaten, zijn er nog geen tekenen die er op wijzen, dat de geallieerden militairen zich gereed maken om weg te trekken. Volgens een bericht van radio-Rome wordt het aantal Joegoslavische militai ren, dat langs de grens van het vrije gebied is samengetrokken, geraamd op 27.000. Het Joegoslavische persbureau „Tanjoeg" maakte op zijn beurt gisteren melding van de verplaatsing van twee Italiaanse pantsereenheden naar de grens van de zone-A, waar zij „stellingen in nemen nabij de demarcatielijn". Bij K B. is met ingang van 1 November a.s. benoemd tot veterinair hoofdinspec teur van de Volksgezondheid, tevens di recteur van de veeartsenijkundige dienst, de heer J. M. van den Bom te 's-Gra- venhage. In 1949 werd de heer Van den Born be noemd tot inspecteur in algemene dienst van de veeartsenijkundige dienst, tevens inspecteur van de volksgezondheid. Hij werd belast met de bestrijding van de runder-tuberculose. Een groot werkzaam aandeel had hij in de voorbereiding van de wetBestrijding tuberculose onder 't rundvee, van de tuberculinewet en van het nationale plan, dat beoogt, de Neder landse rundveestapel in vijf jaar tijds vrij van tuberculose te maken. Ook op internationaal terrein was de heer Van den Born werkzaam, namelijk in de O.E.E.S. (Van onze Amsterdamse redactie) Met ongeveer vijf uur vertraging landde hedenochtend kwart over elf uur de Super-Constellation PH-TFT „Neutron" op Schiphol met aan boord minister-pre sident dr W. Drees en diens echtgenote, die op uitnodiging van de K L.M. de eerste tocht mee hebben gemaakt met de eerste Superconnie, die op de Hjo Amsterdam Johannesburg werd ingezet De regering van de Zuidafrikaanse Unie heeft dr Drees, minister I Algcra en de Commissaris der Koningin 'n Zeeland, jhr mr A. de Casembroot en -ehtgenote acht dagen te gast gehad. Men neeft bezoeken afgelegd aan Johannesbur Kaapstad en Pretoria, terwijl ook een eis van twee dagen is gemaakt door het Krugerpark. Nadat minister-president Drees - mi nister Algera en jhr De Casembroot had den het toestel in Brussel verlaten - was begroet door de gezant van Zuid-Afrika in Nederland, kolonel P. Hoogenhout en de minister van Justitie, mr L. Donker, legde hij een korte verklaring af over zijn reis Men is in Zuid-Afrika zeer hartelijk ontvangen, omdat deze reis als een his torische gebeurtenis werd gezien. Het was nl. de eerste keer, dat ministers van Nederland een bezoek aan de Unie brachten. De hoogtepunten van het bezoek waren het officiële noenmaal op het'kasteel te Kaapstad, dat nog door de Nederlanders is gebouwd en de Krugerherdenking op 10 October in Pretoria, waar dr Malan de eerste steen legde voor het voetstuk van het nieuwe standbeeld van Paul Kruger. Dr Drees legde hier namens de Nederland se regering een krans, waarna hij een rede uitsprak Tijdens de verschillende recep ties en manifestaties heeft dr Drees veel contact gehad met Nederlandse emigran ten, die bijna allen in hun nieuwe vader land waren geslaagd. „Het gehele contact, dat wij gehad heb ben met de leidende figuren uit regering en bedrijf" aldus dr Drees. zal ten goede komen aan de verstandhouding tussen het moederland Nederland en Zuid-Afrika. dat zich beschouwt als een volwassen dochter. In het bijzonder op cultureel terrein zai er een sterker contact dienen te komen. Wij zijn niet gegaan om oeyaalde pnoble- men op te lossen. In persoonlijke contac ten echter zijn wei versenillende cultu rele problemen besproken en vraagstukken over de luchtvaart behandeld. Ik hoop en vertrouw", zo besloot de premier, „dat ons bezoek een versteviging van de we derzijdse banden tengevolge moge heb ben".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 5