Al of niet reclame in de televisie? DEBRALINE Wet op materiële oorlogsschaden wordt gewijzigd Onze dagelijkse PUZZLE K m Engels elftal tegen F.I.F.A.-ploeg Twee gestolen afgodsbeeldjes flam#* PRIX DE ROME" TOEGEKEND RADIO-PROGRAMMA' n Jeugd koos kaar boek Invloed op programma's een groot gevaar In Leiden gaat men benzinepompen maken Ook in Noord-Frankrijk boeren-oorlog" f2.»5 Plechtigheid in Rijksacademie Eerste Kamer oneens met minister Wie gaat er buiten zijn boekje? Matthews en Mortensen vormen - rechtervleugel Smyslov staat beter tegen Reslievsky ÖQNDERDAG 15 OCTOBER 1953 Krachtig „nee" Voor de export Tokheimfabrieken door Selden Chapin geopend Gefilmde reclame n Eerste typewriter PHILIPS ELECTRONIC A-PRIJS 1954 Voor „De Gouden Schakel'' te Rotterdam KNOEIERIJ OP DE VEEMARKT Vee verkocht met valse witte papieren GUNSTIG RESULTAAT J. P. WYERS Bevredigend dividend te wachten MILLIOEN NEDERLANDERS ZAGEN „STERREN STRALEN OVERAL" ZEVEN NIEUWE KATH. MILITAIRE TEHUIZEN GEEN RIJKSPOLITIE TE WATER MEER IN LOOSDRECHT? STICHTER AVIFAUNA NAAR SOEST B. M. R. S. TELEVISIE ■y Oplossing raadsel van gisteren ONTSPORING IN BERGEN OP ZOOM SECRETARIS VAN „HULP AAN BLINDEN" VEROORDEELD 65 ct. FRANCK L. PACKARD WEER STEDENWEDSTRIJDEN (Van een medewerker) Het verzoek, dat zes grote publiciteitsinstellingen aan mr Cals, de minis ter van 0., K. en W. hebben gericht omtrent het invoeren van de reclame in de televisie, heeft nogmaals nadrukkelijk de aandacht gevestigd op een hoest actuele kwestie: is reclame in de Nederlandse televisie-programma s verantwoord, ongeacht de financiële revenuen, die deze Amerikaanse vorm tan „advertising" met zich brengt? Zelfs de leek op reclamegebied kan begrijpen welke verstrekkende resultaten de t.v.-reclame voor een be paald product kan opleveren. Televisie-reclame is beweeglijk, dynamisch, alle aandacht opeisend en kan de kopers in zeer sterke mate beïnvloeden. De mens is immers voor een groot deel ingesteld op bet visuele: wat hij ziet wenst hij dikwijls te bezitten en hoe smakelijke of verleidelijker het aan hem wordt opgediend, des te heviger zal zijn begeerte naar dit artikel worden. Amerika heeft hiervan frappante voor beelden geleverd. Een bepaald m?rf tandpasta, tot dan toe weinig gebruikt, •werd door een machtige t.v.-reclamecam- pagne gemeengoed en zal dit blijven zo lang de aandacht er op blijft sewsög Het is beslist waar dat de Amerika t.v.-maatschappijen véél méér k" kas doen dan de Europese, ^^„campag- wordt gespekt door de redamecamp^ nes, maar evenzeer is het waar d een reclame 0p de Amerikaanse telNederland invloed heeft, welke men in niet graag zou wensen Nederlandse Vandaar dan ook dat -at0 vier grote Televisie Stichting,_w vertegenw00rdigd Advertentie Bestrijd die afschuwelijke A kwelling grondig met het huidgeneesmiddel dat alle schadelijke kiemen doodt omroepverenigingen a tegenover t.v.- zijn strikt f tegen het door de reclame en cjte.tsorganen jngediende zes grote P minuten van de t.v.-pau- zènnvow reclamedoeleinden te gaan ge bruiken. Zeker, zo redeneert men, kan reclame in de t.v.-pauzen op het programma vooralsnog geen grote invloed uitoefenen en kan deze reclame geheel binten het programma worden gehouden, maar en hier ligt het zwaartepunt ''et e gin van de t.v.-reclame Is dan gemaal en geen macht zal zich er later tegen kunnen keren dat de invloed van deze reclame zich steeds verder uit gaat brei den en metttertjjd wel een verregaande invloed op de programma's zal gaan uit oefenen meer aandacht aan de reclame gaan be steden dan aan de eigenlijke program- ma's Weliswaar is in het ingediende plan vernield dat de reclame zich bij de pro gramma's z'al aanpassen, maar dit acht men illusoir, In een specifieke cultureel programma zal het uitermate moeilijk zijn reclame aan te passen. Zo een der confessionele omroepen een kerkdienst uitzendt, moet deze gewijde sfeer dan gevolgd worden door een reclamefilm? Natuurlijk zal men in reclamekringen aanvoeren dat bij een dergelijke uitzen ding dan géén reclame zal worden ge maakt, maar hoe lang kan men dit vol houden? Op den duur zal de reclame trachten zijn invloed op de programma's te ver groten, begrijpelijk, want hoe groter in vloed, des te verstrekkender resultaten en ongetwijfeld zal in de toekomst, de kwestie van de „sponsored" programma's op de voorgrond komen. „Sponsored"- programma's zijn t.v.-uitzendingen, welke geheel door de reclame worden gefinan cierd. Voor, tijdens of na de uitzending wordt dan medegedeeld van welke firma de kijkers het bewuste programma krij gen aangeboden en in de pers worden dez'e programma's door de betrokken firma's van te voren aangekondigd: een, blijkens de resultaten in Amerika, uiterst lucratief systeem. Een systeem echter dat de Televisie Stichting onder geen beding in Neder land wil zien ingevoerd. Daarom ook dat de stichting tegenover het ingediende plan afwijzend staat en de minister met een krachtig „nee" zal adviseren. (Van onze correspondent) Leiden stond gisteren in het teken van de voortschrijdende industrialisatie. In de middaguren verrichtte de scheidende Amerikaanse ambassadeur Selden Chapin de officiële opening van de N.V. Tokheim Benzinepompenfabriek aan de Trekvliet- weg. De gemeente Leiden heeft voor genoem de N.V. een moderne fabriek gebouwd, waarin op het ogenblik twintig arbeiders werken. Over enkele maanden, als het bedrijf op volle capaciteit werkt, zal het personeel zijn uitgebreid tot 30 man. Er zullen dan per maand ongeveer 300 benzinepompen worden afgeleverd. Hoe wel alle onderdelen voorlopig nog uit Amerika geïmporteerd worden, ligt het in de bedoeling langzamerhand de Neder landse industrieën in te schakelen. Over enkele jaren zullen alle onderdelen van Nederlandse bedrijven worden betrokken. De N.V. Tokheim, waarvan de Leidse fabriek de eerste vestiging in Europa is, heeft niet het voornemen zelf onderdelen te gaan vervaardigen. In Leiden zal uit sluitend gemonteerd worden aan de lopen de band. De benzinepompen zijn bestemd voor export naar andere landen in Europa. Advertentie Er zal, zo is de mening in t.v.-kringen, als de plannen tot reclame zouden door gaan geen sprake meer zijn van een t.v.- pauze. De reclame-makende firma's zullen uiteraard deze reclame zo origineel en levendig mogelijk opdissen: zij zullen on getwijfeld gebruik gaan maken van „ge- filmue reclame", reclame in korte films verw Kt Er zal hieraan vee] geld worden gesp "deerd en de kans is niet gering dat de t.v.-pauze dan het verdere programma zal gaan overheersen. De televisie heeft hei is reeds vele malen uitdrukkelijk vast gesteld een opvoedende taak, zij wil de kilkers ook culturele genoegens ver schaften en het medium der t.v. acht men te kostbaar om te laten doorkruisen door een reclame, welke ongeacht het feit of zij een kalmer karakter zal hebben dan de schreeuwende Amerikaanse t.v- reclames afbreuk kan doen aan de totaal-opzet van het werkelijke t.v.- programma. In dit verband denkt men aan de jonge ren. die de t.v.-programmals volgen. Zij zullen mede omdat hun karakter nog in een vormend stadium verkeert en zij gemakkelijk zijn te beïnvloeden door een handige reclame gegrepen worden en Boeren in Noord-Frankrijk hebben Woensdag besloten in het komende week einde geen 'vlees af te leveren aan Parijse slachthuizen en provinciale markten, zulks ■ter ondersteuning van hun actie voor hogere prijzen. Als deze boycot doorgaat, zal op de grote centrale markt in Parijs Dinsdag geen vlees voerhanden zijn. De boeren zullen niet, zoals hun collega's jn Zuid-Frankrijk hebben gedaan, de wegen in het Noorden versperren. Wel zullen zij in het weekeinde op enige drukke kruispunten van wegen protest- betogingen houden en vlugschriften uit delen. per fles Een andere plechtigheid, die getuigde van de voortschrijdende industrialisatie was de aanbieding van de eerste in Leiden vervaardigde Royal Typewriter aan bur gemeester jhr mr F. H. van Kinschot. Deze aanbieding geschiedde door de Ameri kaanse directie van de Royal Typewriter (Holland) N.V., die sinds kort gevestigd is in de fabrieksgebouwen van de Colgate Palmolive Handels Mij, die haar productie in Leiden moest staken, omdat een in de nabijheid gelegen meelfabriek hinder van de parfumgeuren ondervond. De Royal- fabriek in de Sleutelstad is nog niet offi cieel geopend. E.D.G. in Eerste Kamer. De afdelingen der Eerste Kamer hebben benoemd tot rapporteurs over het wetsontwerp betref fende de Europese defensie-gemeenschap de heren Vixseboxse, Molenaar, Scher- merhorn en Sassen. In het kader van de tentoonstelling „De Gouden Schakel", welke in Mei 1954 te Rotterdam zal worden gehouden, heeft de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken, in samenwerking met de organisatoren van deze tentoonstelling, een wedstrijd uitge schreven in het vervaardigen van een vrij electronisch ontwerp. De bedoeling hier van is, de nuttige vrijetijdsbesteding te bevorderen en door het doen exposeren van de bekroonde inzendingen de aan dacht te vestigen op het inventieve en belangrijke werk, dat door velen na school- en werktijd met eenvoudige mid delen tot stand wordt gebracht. Philips heeft daartoe een fonds van 5009 ter beschikking gesteld, waaruit aan de prijswinnaars bepaalde bedragen voor studiedoeleinden zullen worden uit gekeerd. De prijzen zullen worden toege kend aan diegenen, die door het ingezon den werkstuk blijk hebben gegeven van een bijzonder technisch inzicht, of van buitengewone handvaardigheid. De beoor deling van alle inzendingen zal geschieden door een jury, bestaande uit de heren mr ir M. Goote, inspecteur-generaal van het Nijverheidsonderwijs, prof. ir L. H. M. Huydts, hoogleraar aan de afdeling electrotechniek van de T.H. te Delft en ir Rinia, directeur van het Philips natuur kundig laboratorium te Eindhoven. De inzenders worden ingedeeld in drie groepen van 12 tot 19 jaar, van 19 tot 26 jaar en van 26 jaar en ouder. Nadere inlichtingen kan men tot 1 Januari aanvragen bij het secretariaat van de Stichting „De Gouden Schakel", Johan van Oldenbarneveldtlaan 30 te 's-Graven- hage. Bevestiging van het vonnis van de Utrechtse politierechter, dwz. vier maan den gevangenisstraf, eiste de procureur- generaal bij het Amsterdamse gerechts hof mr F. C. Kist tegen de 44-jarige vee houder A. C. de R., uit Beusichem, die op 12 November 1951 rundvee had ver kocht en daarbij aan de kopers een ver klaring had verstrekt, dat het vee t.b.c.' vrij was. Achteraf was biet alleen ge bleken, dat het vee op t.b.c. reageerde maar bovendien dat De R.., op valse ge gevens de aanvraag voor het formulier had ingediend, bij de administrateur F. S. uit Culemborg die de verklaring zon der meer had afgegeven. Ook tegen deze verdachte eiste de procureur-generaal be vestiging van het vonnis n.l. twee maanden gevangenisstraf. T.a.v. de tweede verdachte wees de verdediger op het feit dat S. bekend staat als een goed en toegeeflijk mens; het afgeven van de witte verklaring was z.i. aan nonchalance van S. te wijten. PI. vroeg dan ook sprjjspraak subs een voorwaardelijke straf voor zijn cliënt. Uitspraak 27 October. Het op 30 September 1.1. beëindigde boekjaar van J. P. Wyers Industrie- en Handelsonderneming heeft naar de direc tie mededeelt een gunstig verloop gehad. De omzet is belangrijk gestegen, waar bij redelijke winstmarges konden worden bedongen. De bedrijfskosten zijn eveneens geste gen, echter, in verhouding tot de omzet stijging, in geringere mate. Verwacht mag worden, dat het eind resultaat de uitkering van een voor aan deelhouders bevredigend dividend zal mo gelijk maken, aldus de directie. schaakmat te zetten, die een sultan ont tronen willen. De Nederlandse film „Sterren stralen overal" is in 8 maanden looptijd door meer dan een millioen bezoekers in Ne derland gezien. De film blijft ook verder met 11 copieën in roulatie en zal binnenkort in de grote plaatsen worden hervertoond. Dinsdag j.l. heeft de Franse televisie een nieuw programma vertoond onder de titel „La Valse du Monde", waarvan de eerste uitzending gewijd was aan Nederland. Aan het einde werden enige flitsen ge toond uit de film „Sterren stralen overal". HET BESTE BOEK voor de jeugd Tien Franse jongens hebben het uit- 11 p'^t^Gonccurt'"' zal in ieder geval gekozen. Ze vormden de jury, welke ggen aan;eid,ng geven tot pole tot taak had, het beste jeugdboek uit te mieken over de vraag, of de prijs nu wel kiezen. Tenminste, voor zover het recht jg to^gekendi zoals dit steeds Frankrijk aangaat. Maar hun taak was met de Prix Goncourt het geval is ..Capi- desondanks lang niet gemakkelijk, ^en pascia„ is n.lnog niet versche- aanta! volwassenen had voor hen echter ngn Het wer(J aJs manusoript voor de eerst een keuze uit niet minder dan drie- ijsvraag ingeZonden. honderd jeugdboeken gedaan. Negen stuks En dg schryver bleek een vrouw te zijn, werden daarna toevertrouwd aan het tien- een moeder van een drie-jarig kind, tal, dat weer gekozen was uit de beste Jearme de Recqueville, geboren te Stam- leerlingen van tien Parijse scholen. Jon- bogl waar haar vader kunsthandelaar en gens van tien tot veertien jaar. antiquair was en een Syrische vrouw De prijs van een half millioen francs jr0uwde. Hij vestigde zich later te Parijs, voor het beste boek was uitgeloofd door „Capitan Pascia" heeft helemaal geen een nieuwe instelling, die zich tooit met jjteraire verdiensten. Het is niet eens zo de naam „Grote Literaire Prijs van de goed geschreven. Maar het zit vol span- Salon voor de Jeugd". De jongens hebben ning en actie en dit was voor de jury der hem gauw de „p'tit Goncourt" genoemd, tien knapen het criterium bij uitstek. Het naar de beroemde literaire prijs, die elk volgend jaar schrijft de Salon voor de jaar weer in Frankrijk èen sensatie in de jeugd (Salon d'Enfance) een soortgelijke wereld der letterkundigen te weeg brengt. prijSVraag uit. Maar dan voor een meisjes- Tot het beste boek voor de jeugd van boek. De jury zal uit tien meisjes be- dit iaar werd uitverkoren „Capitan Pas- staan. cia" een avonturenverhaal, waarin een N.B. De jury der tien jongens is vrij Mohammedaanse jongen de hoofdrol ver- spoedig tot een beslissing gekomen- We vult Het verhaal speelt zich af in 't Oosten zijn benieuwd, of het volgend jaar de en de jongen weet een bende avonturiers meisjes het even gauw eens zullen worden V'erkrtjgbaar in alle goede levensmiddelemaken De Eerste Kamer heeft gisteren een motie van prof. Molenaar (V.V.D.) met 28II stemmen aangenomen, toen de minister niet aan de bezwaren van een deel der Kamer wenste tegemoet te ko men. Prof. Molenaar had Dinsdag bij de be handeling van het Ontwerp tot wijziging van de wet op de materiële oorlogsscha den betoogd, dat het tegen de bedoeling De beeldhouwer H. Ydo en de schilder A. J. B. Dekkers hebben gisteren in de Rjjksakademie van beeldende kunsten te Amsterdam de gouden erepenning van de Prix de Rome 1953 ontvangen uit handen van de heer M. A. Reinaida, voorzitter van de nieuwe gisteren geïnstalleerde raad van toezicht der akademie. Voor de vrije beeldhouwkunst is bo vendien de zilveren erepenning uitgereikt, wel aan mej. T. van der Pant. De jury", aldus las de oud-directeur prof. W. van den Berg voor uit het jury rapport, „dringt er bij de minister met klem op aan mej. van der Pant een per soonlijke toelage toe te kennen voor een studietijd van vier maanden in Parijs. Zij acht het bijzonder onbillijk, door een toe vallige omstandigheid, n.l. het wettelijke voorschrift, tussen het met goud en met zilver bekroonde werk te hebben moeten kiezen Daar het laatstgenoemde nauwe lijks minder begaafd kan worden ge noemd". Zoals bekend is aan de gouden erepen ning een driejarige toelage verbonden voor studie in het buitenland en m Nederland. De opgave voor beeldhouwkunst was een beeld te ontwerpen 1-20 m. hoog en bestaande uit een R§""r. voor de binnenplaats van een 100-jange land bouwhogeschool. In het juryverslag worden de plastische kwaliteiten en de heldere vorm, de goed gerealiseerde figuur, het evenwicht en de schoonheid van detail geprezen in het be kroonde werk, een koren maaiende vrouw. Het met zilver bekroonde ontwerp stelt voor een man, die een bundel koren uit een buigt om het graan te onderzoeken. Het doek van de heer Dekkers vol- gens opgave van scene uit het Gilgamesch- epos, wordt „donker van toon maar goed van kleur en treffend van geest" genoemd. Dekker heet in het juryrapport „een jong méér dan integrale vergoeding van gele- mogelijkheden voor de den oorlogsschade on, dat dit derhalve werden de namen der winnaars bekend door het voorlezen van tot uit de heren M. Andriessen, L. M. Son- daar, H. M. Wezelaar, prof. van den Berg (voorzitter) en prof. V. P. S. Esser (secre taris); voor de schilderkunst uit de heren B. Buys, S. Schroeder, prof J. Wiegers, prof. W. van den Berg (voorzitter) en prof. G. V. A. Röling. De plechtigheid in de aula was geopend door prof. dr N. R. A. Vroom, die daar mede zijn eerste officiële daad als direc teur verrichtte. Op Maandag 12 October heeft de hoofd legeraalmoezenier, mgr H. J. J. M. van Straeien, officieel de commissie geïnstal leerd, die belast is met het toezicht op de bouw van de zeven nieuwe katholieke mi litaire tehuizen, die binnenkort bij grote legerplaatsen zullen verrijzen. De commissie, die gevormd wordt door de aalmoezeniers luitenant-kolonel R. H. M. Verhoeven, luitenant-kolonel J. B. van Croonenburg en majoor H. H. Deter- meijer, zal een geregeld en nauw contact onderhouden met architect C. F. L. van der Lubbe, die de bouw van de nieuwe tehuizen op zich heeft genomen. De oprichting van zeven nieuwe katho lieke militaire tehuizen is mogelijk gewor den doordat het rijk zich garant gesteld heeft voor een aanmerkelijk deel van de (Van onze correspondent) In Loosdrecht is men ernstig verontrust over het plan van het ministerie van Justitie om de Loosdrechtse post van de Rijkspolitie te water op te heffen. Men is in Den Haag van mening dat Loosdrecht gedurende de wintermaanden geen water- politie nodig heeft en in de zomer dooi de waterpoli tie te Nigtevecht kan worden bediend. In Loosdrecht acht men dit een ernstige misvatting. Men wijst er in dit verband o.m. op dat de criminaliteit op het plassengebied jaar na jaar toeneemt en er ook in de wintermaanden een zeer scherpe controle nodig is. Er wordt in de Loosdrechtse zomerhuisjes veel gesto len en er zijn een euvel, waarmee elk watersportgebied te kampen heeft tal rijke ongewenste toestanden, waarop de waterpolitie zowel 's zomers als 's winters toezicht moet houden. Het heengaan van de Rijkspolitie te water zou deze toestan den drastisch verergeren. De stichter van „Avifauna", de heer G. van den Brink, is door het Soester ge meentebestuur vergunning verleend om zich in het landgoed „Aviflora" aan de Soesterbergsestraat te vestigen. In „Avi flora" is enige tijd een vogelpark geves door slechte tigd geweest, dat echter ;cu financiële resultaten moest worden opge bouwsom, terwijl het ontbrekende geld heven. De heer Van den Brink zal op het door Katholiek Thuisfront zal worden landgoed voor eigen liefhebberij weer aangevuld vogels gaan houden en kjyeken. Horizontaal: 1 berg, 4 voorzetsel, 7 land in Azië, 9 gebruik in kleding, 10 bende, 12 zout water, 13 windrichting (Eng.), 14 steen, 16 stofmaat, 17 soort onderwijs, 19 slede, 20 lidwoord, 21 reeds, 22 voorzetsel 24 maanstand, 26 rondhout, 27 gevel, 29 eerwaardige vader, 31 muziekterm, 33 negerdorp, 36 bijwoord, 37 vaartuig, oppervlaktemaat, 39 Europeaan. Verticaal: 1 as (Eng.), 2 leeuw (Eng.), 3 Uitzending van het Engelse Transit-camp te Hoek van Holland igolflengte 31 meter). DONDERDAG, 15 OCTOBER. 22.00 uur: Nat King Cole zingt. 22.13 uur: Hook Hits. 23.15 u.ur:The Jack Smith Show. 23.45 uur: Verzoekplaten. 01.00 uur: Sluiting. VRIJDAG, 16 OCTOBER. HILVERSUM I (402 M.) 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nws. 7.139 Gew. muz. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. 8.10 Gram. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst 11.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Gram 14 00 Schoolradio. 14.30 Gram. 15.15 Voordr'. is'.3ó5 Pianorecital. 16.00 Tuinb. praatje. 16.15 dram 17 00 Ombr. ork. 17.45 Friese uitz. 18.00 r-raTv, 18 10 Ork. conc. 18.30 Moznrtvleugel en SïïïF'lO 00 Nws 19.10 Reg.uitz. 19.30 Gram. 20.00 viooi. 19.00 Nws. "-„er des Hells. 21.30 Gram 2ia50O1psataen 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.) 0„ vara. VPRO. 10.20 VARA. 1100 AVRO 16_00 va«» 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22-40 VPRO- Q 24.00 VARA. 7.00 Nws. 740 Gram. 7.15 y 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V 4. nu vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. 9.40 s^°°lrE 10.00 ..Kinderen en mensen caus. 10.010 gemvtiding. 10.20 V. d. kleuters. 10.40 sopr alt, teenor en bias. 11.00 Radiofeullleton. 11.4» Gram. n.30 Orgel en zang. 12.00 Orgelsp. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12 33 Sport en prognose 12I5 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade ork. 14.00 Gram. 14.30 Voordr. 14-50 Orgelconc. 15.10 Kookpraatje 15.30 Musette ork. 16.00 Ge var muz. 16.30 Muz. caus. 17.10 V. Gram- 18.00 Nws. 18,15 Felicita- kind. Vlo "Geev2arukziStÏ9.30DOc"Jus Wb® 20 00 on vi Caus5 2Hm tTT .201° Claviclmbel- couc. 20.30 Caus. 21.00 V. d. jeugd. 21 35 Gevar muz. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Rhythm muz' 22.40 Caps. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nws. 23 15 Concertgeb. ork. 23.50—24.00 Gram. Engeland. BBC Home Serv. 330 m 12.00 V. d. scholen. 13.00 Hoorspel. 13.30 Ge- var. progr. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram 14.40 Hoorspel. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Ork conc. 17.00 Hoorspel. 17.30 Amus. muz. I8.0Ó V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.15 Sport. 19.20 Caus. 19.30 Interv. en gram. 20.00 Gevar. progr. 20.30 Caus. 20.45 Klankb. 21.30 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Caus. 22.30 Gevar. progr. 23.00 Caus 23.20 Recital. 24.00—0.03 Nws. Engeland, BBC Light Progr. 1500 en m. 12.00 ..Mrs Dale's Dagboek". 12.15 Gevar. muz. 12.45 Voordr. 13.00 Mil. ork. 13.45 prk. conc. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. Ij.OO Geyar. muz. 16.45 Lichte muz. 17.15 „Mrs Dales Dag- bock 17.30 Orgelspel. 18.00 Amus. muz. 18-45 Gram 19.15 Twintig vragen. 19.45 Hoorspel. 20.00 Nws. 20.05 Sport. 20.30 Gevar. progr. 2i.ro Discussie. 22.00 Gevar. muz. 23 00 Nws. 23.10 Act. 23.20 Lichte muz. 0.05 Voordr. 0.20 Lichte muz. 0.56—1.00 Nws. NWDR 30» m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.20 Amus. muz. 14.15 Gevar. muz. 16.00 Planorecital. 17.00 Nws. 17.35 Gevar. conc. 19.00 Nws. 19.30 Balletmuz. «0.53 Klankb. 21.45 Nws. 23.40 Amus. muz. 24.00 Sfws. 0.30 Dansmuz. 1.15 Gevar. muz. Ïrankrijk, Nationaal Programma 347 m. 1.30 Symph. conc. 13.00 Nws. 12.55 Israëlische uitz. 18.30 Amerik. uitz. 19.10 Gram. 20.00 Hoorspel, m. muziek. 21.15 „L'Appel de la Mer" opera. 22.50 Gram. 23.00 Viool en piano. 23.25 Gram. 22.4524.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 321 m.: 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Zang. 19.50 Volksmuz. 20.00 Voordr. en ork. conc. 20.50 Kunstkaleidoscoop. 21.05 Voordr. en ork. conc. 22 00 Nws. 22.10 Gram. 22.15 Int. Radio-Univer siteit. 22.45 Gram. 22.55-23.00 Nws. l24nnmGram 13.00 Nws. 13.20 Gram. 15.30 K-irnerork en solist. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Altviool en piano. 17.50 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 22.15 Jazz- muz. 22.45 Gram. 22.55 Nws. Engeland, BBC European Serv. Uitz. voor Nederland. 22.00—22.30 Nws. Hoe de weekbladen het zien Nieuwe fiims (Op 224 en 48 m.). VARA: 20.1521.50 1. Act. en weeroverz. 2. De sterken voor de zwakken, film. 3. Inzendingen V. d. 13e Internat. Focus Foto Salon. Pauze. 4. Gevar. progr l j 7 f i O Ji 3 AJ M7T '7 '0 -V u - sr U 7 •v Je h jt Jv Jf H Jé kleinood, 4 zware hamer, 5 nobel, 6 se conde, 8 doctor in de geneeskunde, 9 pers. voornaamwoord, 11 maandstand, 12 on meetbaar getal, 15 voegwoord, 18 lofzang, 19 Eng. bier, 22 familielid, 23 op dit ogen blik, 25 vogel, 26 deel van een schip, 27 rivier in Italië, 28 pers. voornaamwoord, 30 glasruit (Eng.), 31 meisjesnaam, 32 titel, 34 godsdienst, 35 vod. Horizontaal: 1 en, 3 kever, 6 h.c., 8 goal, 10 egel, 12 ramp, 14 meer, 15 dar, 16 sta, 18 M T S., 20 dd, 22 as, 23 re, 24 anker, 25 te, 26 in, 27 te 29 ope, 31 sla, 33 een, 35 eter, 37 pand, 39 rest, 41 asem, 43 ir, 44 satan, 45 lij. Verticaal: 1 eg, 2 Nora, 4 v.v., 5 ree, 6 hert, 7 cl, 9 aard, 11 gems, 13 p.s., 14 ma, 15 derde, 17 takel, 19 steen, 21 dan, 22 art., 26 iets, 28 eens, 30 peer, 31 sr, 32 ap, 34 edel, 36 ets, 38 aan, 39 ri, 40 O.T., 42 mij. dient te wórd-en voorkómen. Hij was van oordeel, dat dit doel alleen door wijzi ging van de wet te dezer zake kan wor den bereikt en dat de' hantering van een beschikking, gebaseerd o-p art; 72 lid 11 der wet. ter bereiking van dlit doel een ondeugdelijk middel is. Minister Van der Kieft bleek gisteren echter niet bereid aan het verzoek van de heer Molenaar om met een wetswij ziging te komen, te voldoen. Hij was van mening, dat hij door van een ministeriële beschikking gebruik te maken d-e be voegdheden, dóór de wet aam d-e minis ter gegeven, niet te huiten gaat. Het betoog v-a-n de minister vermocht de heren Molenaar, Kraai) vanger (KVP) en Hellema (AR) evénwel niet te over tuigen. De heer Va-n Tilburg (PvdA) schaarde zicih aan hun kant. De mini-ster gintg h.i. met d-e beschik king i-n kwestie wel zij-n boekje te bui ten. En zij vonden het niet juist in deze de beslissing va-n bet scheidsgerecht af te wachten- De heer Molenaar diende daarom de motie in, waarmee hij Dinsdag reeds had gedreigd. Tegen stemde de C-H.- en d-e commu nistische fractie en een minderheid van de P.v.d.A. (al. de heren Tjeenk Willink. Sch-ermerhorn, De D-reu en Jonkman! - ■Namens de CH.-fra-ctie verklaarde d-e -heer Pollema, dat'zij zou tegenstemmen, omdat d-e Kamer h.i. d-oor d-e aanvaar ding van- deze motie haar staatsrechtelijk boekje te bui-ten zou gaau-, He-t ontwerp to-t wijziging van d-e wet o-p d-e materiële oorlogsschade zeil hun verklaring, dat het werk in de be kroonde loges hun werk en geestelijk eigendom is. De jury bestond voor beeldhouwkunst Gisteravond 7 uur zijn te Bergen op Zoom tijdens rangeren twee goederen wagens ontspoord, waardoor beide hoofd sporen versperd raakten. Tussen Bergen op Zoom en Rilland Bath is een bus dienst onderhouden. Om 20 uur 10 ston den de wagens weer in het spoor. Toen restte nog het herstel van de wissel en van de rails ter plaatse. Om 21 uur is het treinverkeer normaal hervat. Het Engels voetbal-elftal, dat Woens dag 21 October in het Wembley-stadion te Londen tegen het FIFA-team uitkomt, is doo de keuzecommissie van de F.A. als voigt samengesteld: Doel: Merrick (Birmingham)- Achter: Ramsey (Tottenham Hotspur) en Eckersley (Blackburn). Midden: Wright (Wolverhampton Wan derers), Ufton (Charlton Athletic) en Dickinson (Portsmouth). Vóór: Matthews (Blackpool), Mortensen (Blackpool), Lofthouse (Bolton Wanderers), Quixali (Sheffield Wednesday) en Mullen (Wolverhampton Wanderers). Resersves: Ditchurn (Totenh. Hotspur), Advertentie werd z.h.st. aangenomen. (Van onze correspondent.) De Leeuwarder rechtbank heeft Woens dag uitspraak gedaan in de zaak tegen de 62-jarige J. L., secretaris van de stichting „Hulp aan blinden" te Enschede. Voor het zonder vergunning collecteren in de gemeente Haskerland werd hij tot zeven maanden gevangenisstraf veroordeeld, maar reeds de vorige keer bleek, dat deze stichting, waarover vreemde dingen aan hot licht kwamen, nog wel meer met de Justitie te maken zal krijgen. Barlow (West Bromwich Albion) en Allen (West Bromwich Albion). De enige nieuwe international is Derk Ufton, de spil van Charlton, tot nu toe meer bekend als speler van het cricket team van Kent dan als voetballer. De heide Stanley's: Matthews en Mor tensen, en Ramsey zijn oude bekenden. Het opstellen van Matthews op zijn plaats betekent voor velen een verrassing; Mat thews speelde zijn laatste internationale wedstrijd in 1951 tegen Schotland. Onvergetelijk - Onveranderd American cigarettes DOOR 67— Vernal Verna! Vernal h„ilend Nu was ze naast hem, half huilend, haastig werkend aan de knopen, gevangen hielden. „„„ruw seen Bob Kingsïey kon een ogenblik geep woorden vinden, maar al wat er in zijn hart lag, het verlangen naar haar, zijn liefde voor haar en de dankbaarheid voor deze daad lag in de druk van zijn vin gers, toen hij haar handen zocht en ze vasthield achter zijn rug, terwijl zij pro beerde zijn polsen los te maken. Ze duwde zachtjes zdjn vingers weg. De knopen zijn al zo moeilijk los te krijgen, zei ze bevend, en.... en.... Over zijn schouder bemerkte hij, dat ze vlug het hoofd gebogen had en hij voelde haar lippen zijn handen aanraken; er vloeide een traan op. Verna! Zijn ziel stond plotseling in gloed. Zijn stem beefde. Dus is het waar! Waar! Geef je iets om mij? Wat ik dacht, dat ik die nacht bij Java Dick in je ogen las, is waar. Je geeft om me.... je geeft om me Ja, fluisterde ze. Ik geloof, dat ik dat, o veel langer heb gedaan, dari ik wist en, en datZe hield plotseling op. Maar nu niet, er is nu geen tijd, en deze knopen zijn zo vreselijk stevig. En Min- dar Singh zTei, dat ik je bevrijden moest, en dat we zo vlug we konden in de boot moesten gaan. Ze werkte wanhopig, eerst haar aan dacht wijdend aan de touwen om zijn middel steeds nog half huilend. Dan zal ik wachten! zei Bob Kings- ley met geforceerde onverschilligheid en vrolijkheid in zijn stem. Hoe kun je we ten hoe veel ik van je houd, voor mijn armen vrij zijn! Het is in orde, Verna. Er is tijd genoeg. De bemanning is, voor zo ver ik weet, tot de laatste man toe bene den om haar roes uit te slapen. Neen, zei ze, er zijn er nog een paar aan dek. Maar die zijn ook buiten gevecht, stelde hij haar gerust. Waar is Mindar Singh? Ik weet het niet, antwoordde ze. Hij hij sloeg die man bij het rad neer en. en. Ja, dat zag ik, viel Bob Kingsley haar haastig in de rede. Maar waar is hij nu? Ik weet het niet, herhaalde ze. Hij kwam naar me toe en zei me je te bevrij den en dat we direct in de boot moesten gaan. Hij zei, dat hij gauw zou komen; toen ging hij over dek weg. Ik ik dacht, dat ze hem vandaag vermoord hadden. Ja! zei Bob Kingsley fluisterend. Hij zocht met de ogen het dek af en luisterde aandachtig. Hij kon niets zien of horen. ■t- Nti ben j vrijzei zd plotseling. Hij strekte zijn handen naar haar uit en ving haar op in zijn armen. Waarom heb je mijn handen niet eerst los gemaakt? vroeg hij haar, ver- wijtend-plagend en zijn lippen vonden de hare, voor ze kon antwoorden. Was je hier bang voor? Neen, hij kon haar woorden nauwe lijks verstaan maar ik was bang, dat er iets zou gebeuren dat je hier nog vastgebonden zou Zijn aan de verschan sing, en gefen kans zoudt hebben in de boot te komen, en geen tijd om. Je hebt gelijk! zei hij nuchter. Eerst de boot! Hij droeg haar een paar stappen naar voren, naar de boeg, opdat ze nog wat langer in zijn armen zou zijn. Toen zette hij haar neer. Een ogenblik later had hij de boot ontdekt, juist beneden hem aan bakboord. Hij wierp zich over de boeg en hield zich stevig vast op de laagste stang van de boegspriet. De rest was niet moeilijk, want de boeg van de schoener was laag, en toen Verna zich in zijn armen liet zak ken kreeg hij haar van daaraf in de boot. Een ogenblik later was hij bij haar, maar er was nog het touw, dat de boot met de schoener verbond. Dat was aan de achter steven vastgeknoopt maar na een paar minuten werk had hij het zover los, dat het ogenblikkelijk verwijderd kon wor den. Toen begaf hij zich naar de doft, waar Mindar Singh die namiddag geze ten had. De riemen lagen nog in de klam pen. Hij glimlachte grimmig. Het was een geluk dat de boot van klampen voorzien was als er roeipennen aan gezeten had den, zouden er geen nemen meer zijn! Maar dat had Chen-su natuurlijk gewe ten® Wat gaf het! Zodra Mindar Singh kwam konden ze naar de kust varen. Het was nog ver, maar ze moesten het toch in drie of vier uur kunnen doen in ieder geval voor het aanbreken van de dag En zelfs als er een wind opstak en Chen-su en zijn bemanning genoeg bij kwamen om de schoener te bedienen, zouden ze de boot in het donker niet kun nen vinden. Alles is klaar. Verna! zei hij opge lucht maar op voorzichtig-gedempte toon. Zijn hand uitstrekkend naar waar ze was gaan zitten op de doft, juist voor hen, trok hij haar terug aan zijn zijde. Ze antwoordde niet, ze hief alleen haar handen impulsief omhoog om er zijn ge zicht tussen te nemen. Hij sloeg de armen om haar heen. Het was heel donker. Hij kon nauwelijks haar trekken zien, maar hij kon voelen hoe de wang, die tegen de zijne rustte, nat was en het beven van haar lippen als ze de zijne ontmoetten. Hij trok haar hoofd op zijn schouder. Ik wou graag zo veel weten, smeekte hij. Het allereerst wil ik weten, waarom je naar Singapore toe wilde, toen het niet langer was om me aan te geven, en. Ze legde haar vingers op zijn lippen. Maar dat was om jou, fluisterde ze. Ik geloof dat ik al wist vóór ik de Alita in Kalawa verliet dat ik om je gaf. Ik geloof, dat ik toen al wist, vermoedde ten minste, dat ik je schandelijker behandeld had dan een man ooit. Ssst, protesteerde hij teder. Dat hoef In de 25e ronde van het Candidaten- tournooi voor het Wereldkampioenschap schaken te Zürich bestond een enorme be langstelling voor de wellicht beslissende partijen tussen de twee favorieten: de Rus Vassily Smyslov en de Amerikaan Samuel Reshevsky, een partij waarin de Rus dank zij zijn voorsprong rustiger kon spelen. Reshevsky nam dan ook niet veel risico's en trachtte de partij in ordelijke banen te houden, maar Smyslov schiep complicaties en wéér kwam Reshevsky m tijdnood. Na de 40e zet is de partij in een moeilijke stelling afgebroken en Smyslov heeft iets gunstiger perspectieven. In de 24e ronde had Smyslov zeer fraai van de sterke ex-Est Paul Keres gewon nen. Reshevsky staat in zijn afgebroken partij tegen Gelier eveneens op winst. Onze landgenoot Max Euwe boekte in beide ronden een half punt: zowel tegen Najdorf in de 24e als tegen Petrosian in de 25e ronde werd het remise. De uitslagen van de 24e ronde van het candidaten-tournooi luiden: PetrosianSzabo afg.; NajdorfEuwe afg.; TaimanovStahlberg afg.; Reshev sky—Gelier afg.; KeresSmyslov 01; GligoricBoleslavsky Bronstein Kotov Averbach was vrij. De uitslagen van de 25e ronde van het Candidatentournooi schaken te Zürich luiden: Smyslov—Reshevsky afgebroken in be tere stelling voor Smyslov, Geiler Bron stein 1—6, Euwe—Petrosian Szabo Averbach VsV2Kotov -Glagoric afg., Boleslavs-ky—Taimanov afg Stahlberg— Najdorf afg., Keres was vrij. Zonder verder spelen hebben Najdorf en Euwe besloten tot, remise in hun afgebro ken partij uit de 24e ronde. De stand luidt thans: 1. Smyslov 14% punt plus een afgebroken partij uit 23 partijen; 2. Reshevsky 13% pnt. plus 2 afgebroken partijen (24); 3. Bronstein 13% pnt. (24); 4. Keres 13 p. (23); 5. Kotov 12 p. plus een afgebroken partij (23); 6. Naj- 1 a.Ji ,,1/ 1f«>7v 7 ik niet te weten Verna. Laat me uitpraten drong ze aan. Ikdorj ny2 p p]us j afgebr partij (23); 7 geloof, dat ik dat toen wist. Ik wist het zeker, toen ik het verhaal had vernomen van de Chinese jonk en van de dood van je oom. Zoals je gehoopt had, boorde ik het van al die verschillende mensen in Kalawa. En en ik schaamde me en was vreselijk bang. dat er iets met je ge beurd zou zijn. Je was op de eerste plaats naar Singapore gegaan voor mij opdat Chen-su zou weten, dat ik het beeldje niet meer had, zei je. En en ik wou niet hebben, dat je alleen voor mij moeite deed Ik wist zeker dat ik kon helpen door de relaties, die mijn broer had. Ik kende al de Engelse officieren van de dienst goed. Ik wist dat ze veel voor mij zouden wille^ doen, terwille van mijn broer. Eerst wilde ik zorgen, dat je niet onbe schermd bleef, al zou je dat niet weten. Maar zo ver ben ik niet gekomen. Ik was nauwelijks aan wal, of dat briefje, dat ik dacht, dat je geschreven had, werd me ge bracht en daarna.Haar stem beefde plotseling. O, daar wil ik liever niet over spreken! Trouwe liefde, zei hij gebroken, Her inner je je, dat ik die nacht op het strand in Aoru zei, dat jouw liefde de wonder lijkste op de wereld zou zijn? (Wordt vervolgd). en.8. Gligoric en Petrosian ieder 11 pun ten plus 1 afgebroken partij (23); 9. Aver bach 11 p. (23); 10. Boleslavsky 10% p. plus 1 afgebr. partij (23); 11. Euwe 10% p. (24); 12. Taimanov 10 p. plus 2 afgebr. partijen (23); 13. Gelier 10 o plus 1 afge broken partij (23); 14. Szabo 10 p. plus een afgebroken partij (24); 15. Stahlberg 6 punten plus 2 afgebroken partijen (24). Zaterdagmiddag 24 October a.s., aan de vooravond van NederlandBelgië, worden wederom de traditionele stedenwedstrijden AmsterdamBrussel en Rotterdam Ant werpen gespeeld, onderscheidenlijk in het Ajax-stadion en op het terrein van Sparta. Te Amsterdam begint men om 3 uur, te Rotterdam om 3 uur 30. In het Antwerpse Sportpaleis wonnen de Luxemburger Gillen en de Italiaan Terruzzi een 100 minuten koppelkoers. Van Est en Wagtmans werden tweede, de Belgen Van der Eist en Bons derde en de rest lag één of meer ronden ach ter, zoals SchultePeters 12e, Koblet Van Buren 9e, DekkersSterckx 15e.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 7