„Zware zorg voor de toekomst der Kerk Boodschap van de H. Vader, ter gelegenheid van Missiezondag - Hoogspanning rondom een stroomgat Kooper ontving (voor de KLM) de tienduizend pond Vreemde bedrijvigheid in omstreden stad Triest de Churchill krijgt Nobelprijs 1953 voor literatuur Bende jeugdige scherpschutters ontmaskerd TEGEN „BREDA-HELPERS MAANDEN GE-EIST ZES Nederland een beste streek om industrie te vestigen MacLean in Boedapest mm Vrijdag 16 October 1953 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN «S^Sfg Israëlische aanval „We wisten niet .wat er gaande was Ouwerkerk moet over drie weken dielit Egyptische beul: „Verraders gratis!' Plechtigheid had echter tragisch slot Amerikanen en Britten zijn druk aan het inpakken vliegtuigen neergestort Treinramp bij Lyon Overstromingen in Noord-Spanje Frans offensief in Indo-China „Wegens zijn meesterlijke historische en biografische verteltrant Jengel van Elspeet schoot in dorp met scherp WEERBERICHT V. I TT I W Uur der vervolging mjfe. mm®®? iSgf Gevolg42 doden, 16 gewonden ■m ■■■m: Krachtig protest Twee Vieuw-Zeelandse I den'o a dooTdre voorzitter var? het^Uichtl Zeven doden V eiligheidsraad Militairen.... Bus meegesleurd 22 passagiers verdronken De weerve'rwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zaterdagavond, luidt: Zwaar bewolkt met verspreide opklaringen en plaatselijk mist. Overwegend droog weer< Weinig wind. Over het algemeen weinig ver- andering in temperatuur. Zaterdag 17 October: Zon op 7.08 uur, onder 17.42 uur. Maan op 15.28 uur, onder 0.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Heldhaftige trouw aan Christus Aan de vooravond van de aanstaande Missiezondag, lieeft de II. ader Zich met een boodschap tot de gehele Christenheid der wereld gewend, in het bijzonder tot de missionarissen. „Met vaderlijk en bezorgd hart zo begint de H. Vader, „wenden Wij ons tot u, die overal in de wereld de blijde boodschap van bet Evangelie verkondigt en soms vaak ten koste van smart en offers de bewijzen levert van uw grote liefde tot Christus. Zware zorg voor de toekomst van de Kerk vervult Ons en daarom wenden Wij ons tot u 'n het bijzonder tot degenen, die zich bevinden op de meest afgelegen staties". De H. Vader verzekert deze missionarissen, dat Hij vol komen op de hoogte is van de krachtsinspanning, die zij zich moeten getroosten om het Evangelie onder de volkeren te brengen en van de over gave, die zij bij dit werk aan de dag leggen. Evenzeer kent de H. Vader bet gevoel van ontmoediging, dat hen kan overvallen, wanneer zij de grootte van de taak, waarvoor zij gesteld zijn, in ogenschouw nemen. „Er is welhaast geen gebied meer in de wereld, dat op dit ogenblik niet bloot- slaat aan de propaganda van het goddeloze communisme", aldus de Paus. woest, hoe de kudde wordt verstrooid en verslagen. De H. Vader wendt zich vervolgens tot de clerus, de seminaristen, de zusters en broeders, alsmede tot de leken der Katho lieke Actie en betuigt hen allen Zijn in stemming met de opofferende liefde, welke zij in dit beslissende uur der Kerk aan de dag leggen. Tenslotte wendt Hij zich tot de katechumenen, de hoop uitsprekend, dat hun aantal zich in toenemende mate moge uitbreiden. Daarna gaat de H. Vader dieper in op de zware zorgen, die Hem drukken. Met name noemt Hij de missies in het Verre Oosten. De Kerk beleeft daar een heldhaftig schouwspel om de trouw aan Christus, welke in die gebieden aan de dag wordt gelegd. „Geliefde Zonen, evenals in de tijden van het eerste Christendom is de vervolging van de Kerk teruggekeerd. Velen worden in de gevangenissen geworpen of ter dood gebracht en zijn op deze manier de levende getuigen van Christus. Maar nog erger vaak dan het ondergaan van de dood is de toestand, waarin vele missio narissen verkeren, d'ie er getuige van zijn, hoe de door hen tot bloei gebrachte missies met wrede hand worden ver- „De goddelijke barmhartigheid laat toe, dat dit geschiedt, en Wij zijn er getuigen van hoe priesters en gelovigen onder de vele vervolgingen niet gebroken worden, maar standhouden'en zelfs de meest lage propaganda over zich heen laten gaan. Het is voor de missionarissen hard te moeten zien, dat zij tegen dit alles niets kunnen uitrichten en de gebeurtenissen lijdelijk over zich moeten laten komen. Maar te allen tijde mogen zij dan bedenken, dat „Verbum Dei non est alligatum" (het Woord Gods niet gebonden is)". Zich rechtstreeks tot deze verbannen bisschoppen en priesters wendend, ver maant de H. Vader hen de ogen gericht te houden op de Oerkerk, die hun is voor gegaan i-n het lijden in de eerste tijden van het Christendom. Ook toen waren het moeilijke tijden en hebben velen gevange nis en dood blijmoedig aanvaard, wetend, dat een beter bezit hun wachtte. „Wij hebben voor Ons", aldus de H. Vader, „het Gouden Boek van de helden daden, welke gij hebt verricht. Wij kennen de lange rij der offers, d'ie gij hebt ge bracht. Wij weten hoe gij vrijheid, aardse goederen en zelfs Uw leven hebt gegeven om trouw te blijven aan Jesus Christus". 388 Volgens het in Oostenrijk uitgegeven blad „Informations Danubiènnes", dat zich voornamelijk bezig houdt met nieuws uit het door de communisten overheerste Hongarije, zou de vermiste Britse diplo maat Donald MacLean met zqn gezi„ in Boedapest wonen. MacClean zou bij het Hongaarse ministerie van buitenlandse zaken werkzaam z«n als „gevolmachtigd Sovjetrussisch gezant Het blad zegt dit bericht ^"fn~ lijk betrouwbare bron te hebbeni v r nomen. Mevrouw MacLlean, di geleden plotseling spoorloos ult land is verdwenen, zou zich on nt haar drie kinderen bij haar echtgenoot hebben gevoegd. Volgens westelijke waarnemers in Wenen beschikt „Informations Danubien- nes soms over directe inlichtingen uit. Hongarije, die niet ter beschikking staan van de westelijke of Oostenrijkse autori teiten. Een woordvoerder van het Britse minis terie van buitenlandse zaken heeft ver klaard, niet te kunnen zeggen of het be richt juist is. Nogal lakoniek voegde hij hieraan toe: „Wij zouden er zeer veel beiang in stellen te weten, waar Mac Lean zich thans bevindt." Een afdeling van het Israëlische leger, ter sterkte van een half batal-jon. heeft het dorp Kibia met automatische wapens, handgranaten en andere springstoffen be. stookt. Een school en 41 hulzen werden volkomen verwoest- Een andere Israëlïsohe aanval is ge pleegd op Jordaanse dorpen in het grens gebied, nabij het Israëlische dorp Jehoed- jeh, waar twee dagen tevoren gewapen de Jordaniërs een vrouw en-twee kinde ren hadden gedood. De gemengde IsraëlischJordaanse wa_ penstilstandscommiissie acht Israël schul dig aan een daad van agressie die volgens de commissie geleid heeft tot de dood va-n 42 Jordaanse dorpelingen, anderen werden gewond- mmmm am Mft&s&sas W&xm mm® Speciaal sprak Z. H. over de droevige arrestatie van kardinaal Vyszinski, aartsbisschop van Gnesen en Warschau. „Uit de gehele wereld stromen de ge tuigenissen binnen van de Christenheid, die haar afschuw betuigt met dc schandelijke maatregelen, welke ge nomen zijn tegen een lid van het Heilig College van kardinalen, onze geliefde broeder Vyszinski. Bij deze gelegenheid uiten Wij Onze diepe en vaderlijke ge negenheid jegens hem en protesteren tevens tegen de schending van de vrij heid, welke de Kerk heeft krachtens goddelijke zending om het Evangelie te verkondigen tot heil van alle volkeren en van ieder i»het bijzonder. „Bedenkt. Broeders, dat gij staat midden in de strijd, en hebt moed. gedachtig het woord, dat Christus eens heeft gesproken: „Ik heb de wereld overwonnen". Twintig eeuwen lang heeft dit woord de kracht van de gehele Christenheid uitgemaakt en dat zal nu en in de toekomst nog zo zijn. Bedenkt, wanneer gij 'te lijden hebt voor de zaak van het Evangelie, dat door het lijden het licht van het Evangelie kan doordringen in de maatschappij en in de zielen, Bedenkt ook, dat gij allen, die te lijden hebt, de hoop zijt van de toekomstige Christenheid. En dat de Kerk op u neer ziet met grote liefde, waar ter wereld gij u ook bevindt om de boodschap van het H. Evangelie te brengen". Tenslotte richt de H. Vader Zich nog eenmaal tot alle gelovigen en roept hen op deel te nemen aan het missiewerk. In het bijzonder beveelt Hij aan, de Pause lijke Missiegenootschappen te steunen. Hij vraagt de jonge mensen te overwegen, of zij niet op 'n bijzondere wijze gehoor moe ten geven aan de roepstem, welke de missies doen horen. En iedere gelovige zal moeten onderzoeken, welke mogelijkheden er nog kunnen worden aangewend om de missies daadwerkelijk te steunen. Met het geven van Zijn Apostolische Zegen besluit de H. Vader Zijn oproep. Onder grote publieke belangstelling is gisteren voor de rechtbank te Breda de zaak behandeld tegen de vier verdachten, die geholpen zouden hebben bjj de ont snapping van de zeven politieke delin quenten uit de Bredase strafgevangenis. Tegen ieder van de verdachten vorderde de officier van Justitie een gevangenis straf van een half jaar. De banketbakker M. F. uit Haarlemmer meer vertelde, dat hij destijds een bezoek had gebracht aan zijn broer die gedeti neerd was. Toen had deze hem verteld zeven overslagkranen. Gistermorgen vroeg werd hier de eerste van de drie nemers op »..c phoenixcaissons binnengebracht, welke hier hun uiterste krachten, hier gereed zullen worden gehouden om straks voor de sluiting van Ouwerkerk dienst te doen. Twee baggermolens heb ben de haven uitgediept, want deze cais sons met. een diepgang van zes en een halve meter, moeten steeds vlot liggen om op elk gewenst moment onafhankelijk van het getij, naar het object te kunnen worden gesleept. Overigens vinden we drukte in de havens op vrijwel geheel Schouwen en Duiveland. Overal voeren tientallen schepen materialen aan, welke nodig zijn voor de versterking van de dijken en andere objecten van herstel en weder opbouw. Voornamelijk echter betreft dit Ouwerkerk, waarop een groot deel van de aandacht wordt geconcentreerd. Hier ligt namelijk de laatste bres van het gehele rampgebied en wanneer deze i. materialen nodig, i wordt gesloten, waartoe alles in het werk welke"alle moeten worden aangevoerd. I wordt gesteld, dan zal begonnen kunnen In de havens aa de vluchthaven van worden met het droogmolen van het n -- het laatste overstroomde gebied, namelijk de Rond het stroomgat bij Ouwerkerk heerst thans een geweldige activiteit. Honderden arbeiders op alle mogelijke posten geven Hier is werkelijk van „hoogspanning sprake, welke ook nodig is om straks men neemt aan in de eerste week van November tot sluiting van de bres in de zeedijk te komen. Duizenden vier kante meter zinkstukken zijn nodig en men laat zowel bij de vervaardiging hier van als bij het zinken geen kostbaar ogenblik verloren gaan. Dit zijn werkzaamheden, welke alleen op getij kunnen gebeuren. De ijver, welke de werkers hier zonder onderscheid aan de dag leggen, is beslissend voor de ver dere gang van zaken. Deze drukte beperkt zich niet alleen tot Ouwerkerk, doch in de wijde omtrek legt deze een stempel op het scheepvaartverkeer. Bij Ouwerkerk immers zijn millioencn kubieke meters zand, klei, stortsteen Generaal Gruenther, opperbevelhebber van de Soord-AttantMtosW^^ Bruinisse, De Val en Zierikzee, een drukte van belang. In de vlucht- mOO H.A. grote haven van Bruinisse werken geregeld Duiveland Vierbannenpolder van die een bezoek' brengt aan Nederland, i Donderdagmiddag door ?:°nmgnn Juliana en Z.K.H. Prins Bernhajdop het landgoed Ter Horst werd vergezeld door ir C. Staf, mi van Oorlog en Marine. Bi] het afscneia, v.l.n.r.: generaal Gruenther; HM. ae Koningin; Z.K.H Prins Bernhard en ir C. Staf. terwijl 16 De officiële Egyptische beul, sergeant Mohamed Zoenkal, heeft in een brief aan zijn superieuren meegedeeld, dat hij heeft besloten af te zien van het extra loon voor het ophangen van „verra ders". Zoenkal, die voor elke terecht stelling vijf pond ontvangt, deelde dit mede met de terechtstelling van drie door het gerechtshof der revolutie ver oordeelde ex-functionarissen, in het vooruitzicht. I race-comité. Hume Christie, de Nieuw- Terwijl op diplomatiek niveau verscheidene pogingen worden gedaan om tot een regeling in de nieuw geschapen toestand inzake Triest te konten, zijn de Britse en Amerikaanse troepan in de omstreden stad druk doende met inpakken voor hun aangezegd vertrek. De datum hiervan staat echter nog niet vast. Het gehele stadsbeeld onderging de invloed van dit „inpakken". De door de geallieerden langs de wegen geplaatste aan wijsborden worden weggehaald. Vrachtauto's met grote kisten en kratten rijden af en aan. De Britten hebben reeds tachtigduizend ton aan materialen uit de zone weggezonden; veel ervan gaat per trein naar Duitsland. De bibliotheek van de Britse troepen is gesloten en er zijn verkopingen aangekondigd van overbodig geworden legermateriaal. einde te hebben gemaakt aan de Italiaanse om Slovenen en Kroaten te Met een brede glimlach heeft gezag voerder Kooper gisteren op het vliegveld Harewood bjj Christchurch de cheque van tienduizend pond de _"?ie ,hÜ en zjjn bemanning voor de K.L.M. in de Christchurch-race hebben gewonnen aangenomen uit handen van de £"uver- neur-generaal van Nieuw-Zeeland, Sir Willoughy Orrie. Deze plechtigheid vond plaats vooi de K.L.M.-Liftmaster, waar voor alle be manningen van de vliegtuigen, die aan e wedstrijd hadden deelgenomen, P waren gereserveerd en ook duizenden b - langstellenden waren bijeengekomen, bn dit ondanks een koude wind en een be wolkte lucht. Aan de winnaar van de snelheidsrace, Roland Burton, bestuurder van de En gelse Canberra PR 3, werden de „Hare- wood"-beker en een chèque van tiendui zend pond overhandigd. Alle bemanningsleden kregen een me- Zeelandse minister van defensie en de burgemeester van Christchurch, McDo nald. De „Liftmaster" is vanmorgen om half acht, Nieuw-Zeelandse tjjd, uit Christchurch naar Nederland vertrokken. Na de prijsuitreiking hebben enige tientallen Harvards, Beechcrafts en De- vons van de Kon. Nieuw-Zeelandse Lucht macht een demonstratie-vlucht boven Ha rewood gehouden, die, naar Reuter meldt, ee" tragisch slot heeft gehad Toen n.l. na afloop van deze vlucht de vliegtuigen terugkeerden naar hun basis te Wigram, zyn twee Devon-toestellen met elkaar in botsing gekomen en op en kele kilometers van Harewood neerge stort. Zeven personen naar men aan neemt allen leden van de Nieuw-Zeelandse luchtmacht zgn hierbij om het leven gekomen. Onder Triëstenaren maakt ™en e*" zich bezorgd over, dat waarschijnlijk veel par ticulier kapitaal met de geallieerden uit de stad zal verdwijnen en men vraagt zich ook af, wat er moet gebeuren met de twintigduizend werklozen. Terzake van dergelijke problemen worden door plaat selijke functionarissen reeds besprekingen met Rome gevoerd. Onaangenaam voor de Italiaanse be woners was een bericht in het plaatselijke Joegoslavisch gezinde blad „Corriere di Trieste", dat meldde dat het Joegoslavi sche leger van plan is de ,,Lika"-divisie naar zone-B te zenden. Tot deze divisie behoren officieren, die zich onderscheiden hebben de partisanenstrijd tegen de Italianen tijdens de jongste wereldoorlog. De Joegoslavische regering blijft er naar streven, zo spoedig mogelijk te komen tot besprekingen door vertegenwoordigers der vier bij het vraagstuk-Triëst betrokken mogendheden. Te Rome heeft premier Pella achtereenvolgens de Amerikaanse, Britse en Franse ambassadeurs ontvangen Naar verluidt heeft hij, aan de vooravond van de Brits-Frans-Amerikaanse bespre kingen te Londen, nieuwe voorstellen in zake Triëst gedaan. Vertegenwoordigers der vier Sloveense partiien in zone-A van Triëst hebben Donderdag bij de Algemene Vergadering der Ver. Naties geprotesteerd tegen „het achterstellen van Slovenen bij Italianen" in dit gebied. Het Brits-Amerikaanse bestuur over de zone wordt er van beschuldigd „geen werxwiize dwingen uit Triëst te vertrekken, waarna hun plaatsen werden ingenomen door van buitenaf komende Italianen". Ook zouden de Italiaanse autoriteiten de economische en financiële positie der Slovenen vol komen hebben vernietigd. Joego-Slavië heeft Donderdag de verdere export van sommige grondstof fen verboden. Het verbod betreft de export van alle soorten ijzer, aluminium en zijn legeringen, koper, brons en andere metalen, alsmede huiden en sommige producten van de houtindustrie. Er is geen reden voor de maatregel gegeven. De Veiligheidsraad is gisteren, op Sovjetrussisch verzoek, bijeengekomen om over de kwestie-Triest te spreken. De Amerikaanse afgevaardigde Lodge noemde het Russische verzoek „een propaganda- manoeuvre om zoveel mogelijk onrust te scheppen". Volgens Lodge was het Sovjet- voorstel om ee Zwitserse kolonel te benoemen tot gouverneur van Triëst „geen ernstig bedoeld plan", doch h\j zou zich niet verzetten tegen opneming van dit punt op de agenda. Visjinsky, de Sovjet-gedelegeerde, be streed de beweringen van Lodge. Hij meende, dat de gebeurtenissen in Triëst „een bedreiging van de internationale vrede in veiligheid" inhielden. Het be noemen van een gouverneur kon volgens hem geen uitstel lijden. „De Sovjet-Unie zal niet sanctionneren, dat de kwestie wordt opgelost door drie, vier of vijf mogendheden, omdat het geen particuliere aangelegenheid van deze staten is, doch een zaak van grote historische en politieke betekenis, waar niet slechts Europa, doch de gehele wereld belang bij heeft", aldus de Russische gedelegeerde. Bjj Sérezin du Rhöne, tien kilometer ten Zuiden van Lyon, heeft zich vanochtend een ernstige treinbotsing voorgedaan. Vol gens de eerste berichten zjjn er 10 doden en 50 gewonden, van wie 20 ernstig. Bij het ongeluk was een locaaltrein be trokken, die arbeiders vervoerde naar Lyon. Deze trein stopte op het stationnetje van Sérezin, toen een andere trein er met volle vaart op inreed. Het locaaltje, aldus ooggetuigen, spatte als luciferhoutjes uit een. Brandweer en ambulancediensten uit Lyon en omgeving spoedden zich onmid dellijk naar de plaats van de ramp. Een onderzoek is ingesteld. dat hij een ontsnappingspoging wilde wagen en het verzoek gedaan hem daarbij behulpzaam te willen zijn. „Probeer voor een paar auto's te zorgen", had hij ge vraagd. In samenwerking met de J. die gisteren ook terecht stond voldeed F. aan dit verzoek; men charterde de Am sterdamse vertegenwoordiger M. A. en de eveneens uit Amsterdam afkomstige mon teur F. C. als chauffeurs ook deze beide laatsten hoorden gisteren een half jaar gevangenisstraf tegen zich eisen als mede enkele auto's en het sensationele avontuur, dat later als de geruchtmakende Breda-affaire ons hele land in beroering zou brengen, kon beginnen. Even dreigde er nog een kink in de kabel te komen toen een Bredase politieagent op de bewuste avond de eerste auto nabij de gevangenis met argwanende ogen bekeek en vroeg „wat mijnheer op dit uur voor de gevan genis deed?" doch C„ die de wagen be stuurde had geluk en enige tijd later was de auto, met alle zeven ontsnapten, op weg naar Groesbeek. In de tweede auto zaten F., de J. en M. A., zij vertrokken een half uur later en haalden onderweg de eerste auto in. Het plan was gelukt! Al de verdachten beweerden gisteren niet geweten te hebben wat er precies gaande was; wel was hun gezegd dat zij zeven veroordeelden zouden moeten gaan ophalen, maar dat leek hun zo adsurd, dat zij er in eerste instantie om gelachen had den De J. geloofde zelfs, naar hij ver klaarde, dat het hier ging om zeven mi litairen, omdat de gevangenen waren ge kleed in battle-dress. De getuige J. de J een van de 7 ontsnapten, legde ter zitting wel de eed af, echter met de restrictie dat hij niet wilde praten over de ontsnapping uit de gevangenis en tijd, in Duitslanad doorgebracht. Zijn verklaringen hadden dan ook weinig te betekenen. In zjjn requisitoir merkte de officier van Justitie op dat de zes maanden gevange nisstraf die hij tegen elk van de verdach ten eiste de maximumstraf was, een straf die hij echter voor deze gelegenheid veel te laag achtte. Aan het begin van de zitting beklaagden de vier verdachten zich over het feit dat de kranten met naam en toenaam en met veel ophef hun zaak aanhangig hadden gemaakt. Zij zouden hierdoor in hun broodwinning zijn geschaad. De verdedi gers namen later, in hun pleidooien, deze gedachte van de verdachten over. De rechtbank zal over veertien dagen uit spraak doen. In nauwelijks tien jaar tyds is de helicopter gegroeid van een ex periment tot een betrouwbaar vervoermiddel. De nieuwe Pia- secki H-16 „Transporter" welke zojuist gereed gekomen is, ver voert 40 passagiers of 32 gewon den op brancards; kan zelfs 3 jeeps in zijn 23 meter lange romp meenemen. Een helicopter even groot als een 4-motorige „Skymaster" Woensdagavond is een Spaanse auto bus nabij San Sebastian in voile vaart tegen een wegversperring gebotst, die door hevige overstromingen was opge worpen. Twee en twintig inzittenden kwamen om het leven. De chauffeur, de conducteur en vier passagiers wisten zich uit het wrak te bevrijden en zwom men naar boomtoppen, waar zij later vanaf werden gehaald. De bus werd door het onstuimige water meegesleurd. Elders in de Noord-Spaanse provin cie Guipuzcoa zijn nog elf personen het slachtoffer geworden van de overstro mingen in dit gebied. Het Spaanse Rode Kruis heeft een trein gezonden naar het district Loyola, nabij San Sebastian, om hulp te bieden. Naar wij in een deel onzer editie van gisteren reeds hebben gemeld, zijn troepen van de Franse Unie Donderdag hun eerste offensief sedert twee jaar be gonnen. Van de Zuidelijke hoek van de delta der Rode Rivier nabij Ninh Binh rukken zij op tegen twee divisies der Vietminto, die de omliggende heuvels be zetten. Ninlh Irah ligt 80 kilometer ten Zui den van Hanoi. Tegelijkertijd zijn Frans-Vietnamese troepen aan de Tonkinese kust ten zui den van Phat Diem aan land gegaan. De landing werd gedekt door Franse sche pen en vliegtuigen van het vliegdek- schip „Lafayette". Zij moest de tussen komst verhinderen van twee bataljons der Vietminh, die onlangs in het gebied van Phat Diem zijn binnengedrongen. Het doel van het Franse offensief is, voorbereidingen van de opstandelingen voor een herfstoffensief tegen het ge bied van Hanoi in de war te sturen; aanvoer over zee van voorraden voor de opstandelingen te belemmeren en te po gen de in dit gebied samengetrokken goed-geoefende 304e en 320 divisie der opstandelingen te vernietigen. Het besluit de Nobelprijs voor literatuur voor 1953 aan de Britse premier, Sir Winston Churchill toe te kennen, is Donderdag op een officiële zitting van de Zweedse academie in Stockholm bekendgemaakt. Men hoopt in de Zweedse hoofdstad, dat Sir Winston op 10 December naar Stockholm zal kunnen komen, om de prijs persoonlijk uit handen van Koning Gustaaf Adolf in ontvangst te nemen. De prijs bestaat uit een oorkonde, een bijna 300 gram wegende gouden medaille en een geldprijs van 175.292 Zweedse kronen. In de bekendmaking van de Zweedse academie wordt gezegd, dat de prijs aan Sir Winston is toegekend wegens „zijn meesterlijke historische en biografsche verteltrant en zijn talentvolle wel sprekendheid, waarmee hij zich een ver dediger van hoge menselijke waarden heeft getoond". De Zweedse ambassadeur te Londen, Gunnar Hagglof, heeft Churchill persoon- (Van onze correspondent) De politie van Elspeet heeft gisteren een grote bende jeugdige scherpschutters ontmaskerd. Reeds enige tijd bestond het vermoeden, dat het schieten, dat steeds na militaire oefeningen werd gehoord, niet van de militairen afkomstig was. De ouders van de kinderen dachten evenwel, dat het „geproduceerd werd" door de nabij Nunspeet gelégerde militairen en ge>en ogenblik konden zij bevroeden, dat hun kinderen, die in de bossen waren om beukenootjes te zoeken, hieraan debet waren. De zaak kwam aan het licht, toen enkele knapen ook in het dorp met scherp begonnen te schieten en er Zaterdag een jongen ernstig gewond werd, toen hij bezig was een mortiergranaat te demonteren. Toen de politie het bevel „staakt het vuren" had gegeven, werd er een grote hoeveelheid munitie en wapenen ingele verd. Daaronder bevonden zich kunstige, zelf gefabriceerde schietwapenen. Het is niet bekend, of de militairen, die hier hun oefeningen hebben gehouden, slordig met hun materiaal zijn omgesprongen. In ieder geval beweren de knapen, dat zij de munitie in de bossen hebben gevonden. lijk van de toekenning der Nobelprijs in kennis gesteld. Vele van Churchills eerste boeken zijn niet meer in omloop en worden door ver zamelaars naarstig gezocht. In zijn eerste werk, dat in 1898 werd gepubliceerd, be schrijft de huidige premier de veldtochten, die hij rond de eeuwwisseling meemaakte In 1899 verscheen een boek van zijn hand, waarin de verovering van Soedan wordt beschreven. In 1900 werd zijn eerste roman, getiteld „Savrdla", uitgegeven. Na enkele werken over de Boerenoorlog schreef Churchill een boek over het leven van zijn vader, lord Randolph Churchill. Een nieuwe uitgave van dit boek, die het vorige jaar werd gepubliceerd, werd door recensenten beschreven als „de beste poli tieke biografie, die in de twintigste eeuw Is geschreven". Onder de titel: „De wereldcrisis" be schreef Churchill in viér banden de ge- schiedends van de eerste wereldoorlog. In 1930 verscheen de autobiografie ,,My early life". Ook de vierdelige biografie van zijn beroemde voorvader, de hertog van Marlborough, behoort tot de bekendste werken van de auteur. Voorts natuurlijk de over de gehele wereld bekende ge schiedenis van de tweede wereldoorlog en wat daaraan vooraf ging. Churchill schrijft zijn werken niet, doch dicteert ze op 'n geweldige dicteer- machine, die speciaal voor hem is ge bouwd, omdat zijn gedachtengang zo snel gaat. Men zegt, dat op deze machine 48 uur - chter elkaar kan worden ge dicteerd. zonder dat van plaat behoeft te worden verwisseld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1953 | | pagina 1